06 مهر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 21 مرداد 1399 ساعت 15:12

اجرای دو طرح "اطعام و احسان حسینی" توسط کمیته امداد در ماه‌های محرم و صفر

رئیس کمیته امداد از برگزاری مرحله دوم پویش ایران همدل از عید غدیر تا پایان صفر خبر داد و گفت: در قالب این پویش دو طرح اطعام حسینی و احسان حسینی برگزار خواهد شد.


به گزارش جهان معدن، سید مرتضی بختیاری در نشست خبری خود ضمن تبریک روز خبرنگار و ولادت حضرت موسی بن جعفر اظهار کرد: نخستن مرکز نیکوکاری رسانه سال قبل با ابتکار جدیدی از سوی اهالی رسانه در بیرجند راه‌اندازی شد. در ادامه نیز در برخی استانها مراکز نیکوکاری رسانه با هدف ارائه خدمات به نیازمندان فعالیت خود را آغاز کردند و در واقع اهالی رسانه دیده‌بانان هوشند جامعه هستند. بنده از این افراد می‌خواهم در هر کجایی که کمیته امداد در انجام وظایف محوله خود کوتاهی کرد موارد لازم را به ما اعلام کنند.

بختیاری تصریح کرد: رسانه‌ها با فعالیت خود یاوران محرومان هستند و نگاه کمیته امداد به اهالی رسانه همین‌گونه است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. بخش رسانه‌ها در جامعه بسیار مؤثر است و آنها می‌توانند در بسیاری از اتفاقات جامعه راهگشا باشند و خوشبختانه رسانه‌های تصویری، شنیداری، مکتوب و شبکه‌های اجتماعی همکاری نزدیکی را با کمیته امداد دارند.

وی ادامه داد: خوشبختانه امسال عید قربان اتفافات خوبی برای کمک به نیازمندان و مددجویان صورت گرفت و مردم غوغا کردند و کارهای بزرگی انجام دادند به طوری که در عید قربان امسال نسبت به سال 98 با رشد 82 درصدی کمکها و نذورات مردمی در این شرایط اقتصادی و دوران کرونایی روبه‌رو بودیم.

بختیاری افزود: بر همین اساس 205 میلیارد تومان در عید قربان برای کمک به مددجویان کمیته امداد جمع‌آوری شد که از این رقم 12 میلیارد و 200 میلیون تومان نقد و 192 میلیارد تومان کمکهای غیرنقدی به کمیته امداد اهداء شد. همچنین دستگاه‌هایی از جمله سپاه، ستاد اجرایی فرمان امام، آستان قدس رضوی و بنیاد مستضعفان نیز در کارهای اخیر کمک‌های خوبی را به کمیته امداد و همچنین سازمان بهزیستی داشته‌اند.

وی ادامه داد: همزمان با فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر رزمایش مواسات و کمک مؤمنانه نخستین مرحله از پویش ایران همدل در کشور آغاز شد و در واقع مردم ایران به صحنه آمدند و بزرگترین پویش را در سالهای اخیر در کشور رقم زدند.

بختیاری گفت: همچنین گروه‌های جهادی، بنیاد مستضعفان، آستان قدس رضوی و سایر آستان‌ها و ستاد اجرایی فرمان امام، کمکهای قابل توجهی را در نخستین مرحله از پولیش ایران همدل داشتند به طوری که بنیاد مستعضفان در مرحله اول از این پویش 700 هزار بسته را در اختیار نیازمندن و مددجویان قرار دارد. همچنین ستاد اجرایی حضرت امام بیش از یک میلیون بسته غذایی و یک میلیون بسته بهداشتی را در اختیار نیازمندان و کمیته امداد قرار دارد.

وی در ادامه به کمکهای سپاه پاسداران و بسیج در نخستین مرحله از پویش ایران همدل اشاره کرد و گفت: با راه‌اندزی 53 هزار پایگاه از سوی بسیج و سپاه؛ بیش از 3 میلیون و 500 هزار بسته غذایی به ارزرش هر بسته 300 هزار تومان در اختیار نیازمندان و مددجویان قرار گرفت. همچنین مراکز نیکوکاری و خیریه‌ها نیز در پویش ایران همدل کمکهای قابل توجهی را داشتند.

رئیس کمیته امداد ادامه داد: در نخستین مرحله از پویش ایران همدل در ماه رمضان بالغ بر 540 میلیارد تومان کمک جمع‌آوری شد و بیش از 11 میلیون پرس غذا در آن زمان در بین نیازمندان و مددجویان توزیع شد. علاوه بر آنکه دو میلیون و 200 هزار بسته غذایی نیز در مناطق صعب‌العبور در بین نیازمندان و مددجویان توزیع شد.

بختیاری همچنین به آغاز مرحله دوم پویش ایران همدل اشاره کرد و گفت: از هفته‌های پیش جلساتی در ارتباط با برگزاری باشکوه این پویش در مرحله دوم برگزار شد که در این جلسات رایزنی‌هایی با مسئولان بنیاد مستعضفان، ستاد اجرای فرمان حضرت امام، سپاه، بسیج، آستان قدس رضوی، آستان حضرت معصومه، خیریه‌ها و اپراتورها شده است و همگی حضور خود را در این پویش اعلام کردند. همزمان با عید غدیر خم این پویش رسما فعالیت خود رد همه استانها آغاز کرد به طوری که در روز عید غدیر با محوریت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام 5 میلیون غذای گرم در بین نیازمندان توزیع شد.

بختیاری گفت: شعار مرحله دوم پویش ایران همدل؛ از همدیگر گره‌گشایی کنیم نامگذاری شده است و بنا داریم مرحله دوم را بسیار باشکوه‌تر از مرحله نخست با مشارکت گروه‌های مختلف و هموطنان برگزار کنیم.

رئیس کمیته امداد در رابطه با زمان مرحله دوم پویش ایران همدل گفت: این پویش از عید غدیر آغاز و تا پایان صفر ادامه خواهد داشت. همچنین در قالب این پویش در ماه محرم و صفر دو طرح اطعام حسینی و احسان حسینی برگزار خواهد شد.

بختیاری ادامه داد: در مناطقی که پروتکل‌های بهداشتی اجازه بدهند و وضعیت آن مناطق سفید باشد در قالب طرح اطعام حسینی در بین نیازمندان و مددجویان غذا توزیع خواهد شد همچنین در قالب طرح احسان حسینی نیز کمکهایی به خانواده‌های نیازمند و مددجویان به صورت نقد خواهد شد.

وی از آمادگی مساجد، و حسینیه‌ها در مناطق سفید برای برگزاری طرح اطعام حسینی خبر دادو گفت: در سایر مناطقی که امکان برگزار ی مراسمهای عزاداری نباشد کمکها به صورت نقدی جمع‌آوری می‌شود. همچنین هموطنان و خیرین می‌توانند از طریق کد دستوری #14* و شماره کارت 6277607777777777 کمکهای خود را به مددجوان تحت پوشش کمیته امداد داشته باشند.

رئیس کمیته امداد همچنین در ارتباط با زمان برگزاری جشن عاطفه‌ها در کشور گفت: در این زمینه نیز همانند سالهای گذشته جشن عاطفه‌ها با هدف کمک به تأمین لوازم‌التحریر و پوشاک دانش‌آموزان تحت پوشش کمیته امداد و نیازمندان برگزار خواهد شد که البته امسال محدودیت‌هایی را به دلیل شیوع ویروس کرونا در برگزاری این مراسم داریم اما در هر صورت این جشن در مناطق سفید در پایگاه‌های کمیته امداد و مدارس برگزار خواهد شد. همچنین در مناطق قرمز نیز خیرین و نیکوکاران می‌توانند از طریق پایگاه‌ها و ادارات کمیته امداد کمکهای خود را به دانش‌آموزان اهدا کنند.

وی گفت: در حال حاضر 355 هزار دانش‌آموز و 80 هزار دانشجو تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و از خدمات تحصیلی این نهاد بهره‌مند می‌شوند. که 250 هزار دانش‌آموز از 355 هزار دانش‌آموز تحت پوشش نیاز به فضاهای مجازی و امکانات لازم برای تحصیل دارند که در مرحله اول بنا داریم امسال 50 هزار تبلت در اختیار دانش‌آموزان اولویت‌بندی شده قرار بدهیم.

بختیاری گفت: همچنین ستاد اجرای فرمان حضرت امام یک میلیون بسته آموزشی قرار است در بین دانش‌آموزان نیازمند در سطح کشور توزیع شود که کمیته امداد درخواست واگذاری 200 هزار بسته آموزشی را به این نهاد داشته است تا این تعداد بسته آموزشی از طریق کمیته امداد در بین دانش‌آموزان تحت پوشش توزیع شود.

رئیس کمیته امداد افزود: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده جشن عاطفه‌ها دو هفته پس از آغاز سال تحصیلی جدید برگزار خواهد شد و پایگاه‌های کمیته امداد و ادارات این نهاد آمادگی جمع آوری آن را دارند.

وی در ادامه در رابطه با آخرین وضعیت افراد پشت نوبت این نهاد خاطرنشان کرد: هر ساله تعدادی از مددجویان تحت پوشش امداد به واسطه خودکفایی و توانمندسازی از چرخه حمایتی خارج می‌شوند به طوری که سال قبل 215 هزار خانواده از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شدند که به ازای آن 365 هزار خانواده وارد چرخه حمایتی کمیته امداد در قالب تبصره 14 و سایر موارد شدند.

بختیاری در رابطه با آخرین آمار نیازمندان پشت نوبت کمیته امداد افزود:‌ در این زمینه هنوز آمار جدیدی نگرفته‌ایم و پس از اخذ آمار از استانها آن را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه با اشاره با تامین جهیزیه زوج‌های جوان توسط کمیت هامداد و سایر دستگاه‌ها گفت: یکی از خدمات کمیته امداد تأمین جهیزیه برای زوجهای جوان است که این کار با همکار بنیاد مستضعفان، ستاد اجرای فرمان امام و آستان قدس رضوی و سایر بخشها به طور معمول انجام می‌شود.

رئیس کمیته امداد گفت: سال گذشته 4710 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به مدد جویان تحت پوشش کمیته امداد پرداخت شد و در واقع 175 هزار اشتغال در کمیته امداد رقم خورد که البته امسال بنای ما ایجاد بیش از 200 هزار فرصت شغلی در کمیته امداد است.

وی تصریح کرد: همچنین سال گذشته 145 هزار نفر از وام کارگشایی صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت استفاده کردند که در واقع 2 هزار و 350 هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت شد.

بختیاری گفت: امسال نیز تسهیلات اشتغالزایی کمیته امداد به 6 هزار و 200 میلیارد تومان افزایش یافته است.