26 مرداد 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 23 بهمن 1397 ساعت 15:30

در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی انجام شد: برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت پسماند در صنایع معدنی

kargمرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، کارگاه آموزشی مدیریت پسماند و ارایه راهکارهای مدیریت و امحای پسماند در صنایع معدنی برگزار کرد.
به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در راستای اهمیت اقتصاد سبز در محیط زیست معادن و صنایع معدنی کارگاه آموزشی مدیریت پسماند با دو رویکرد مباحث قانونی و کنترلی را با حضور مدیران و کارشناسان واحدهای محیط زیست شرکت‌های تابعه ایمیدرو طی روزهای 16 و 17 بهمن برگزار کرد.


سیدعلی جوزی، مدرس روز نخست این دوره آموزشی، درباره مفهوم جرم محیط زیستی (با تاکید بر صنایع و معادن)، جایگاه محیط زیست در قانون اساسی ایران، وظایف شورایعالی حفاظت محیط زیست و اعضای آن، قوانین و مقررات محیط زیست طبیعی کشور با رویکرد کاربردی در صنایع و معادن، قوانین و مقررات محیط زیست انسانی با رویکرد صنایع و معادن، کنوانسیون بازل درباره کنترل انتقالات برون مرزی مواد زاید زیان بخش و دفع آنها سخنرانی کرد.
رضا مرندی، مدرس روز دوم نیز به تشریح روند استخراج فلزات در لایه‌های اکسیدی و سولفیدی با تاکید بر استانداردهای محیط زیست، روش‌های نوین برای استخراج فلزات از معادن، شناسایی و اندازه گیری روش‌های تصفیه فاضلاب‌های صنعت، فاضلاب معادن و روش‌های تصفیه، جذب سطحی حذف فلزات سنگین، بایو لیچینگ با تاکید بر استانداردهای محیط زیستی و تصفیه و روش‌های استفاده آب‌های صنعتی پرداخت.
مرکز تحقیقات فرآوری، بستری برای طرح‌های جدید
در پایان دوره، مجید وفایی فرد، مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، ضمن تشکر از شرکت کنندگان و برگزار کنندگان دوره اظهار کرد: امیدواریم با همکاری مدیران HSE و واحدهای ذیربط و با توجه به بستر مناسب برای انجام تحقیقات فرآوری، محیط زیست و وجود آزمایشگاه‌های مجهز در این مرکز، طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط تعریف و اجرایی شود.
وی افزود: همچنین امیدواریم با بهره گیری از متخصصان و دانشگاهیان مجرب، گامی در راستای توسعه اقتصاد و بهره وری سبز در معادن و صنایع معدنی برداشته شود.