29 ارديبهشت 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 14:52

مهندس یزدی زاده: رشد نامتوازن صنعت فولاد، ظرفیت‌های تولید را معطل نگه داشته است

mayazمهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن در پنل تخصصی اثرات رشد نامتوازن صنعت فولاد بر پایداری آن در سمپوزیوم بین‌المللی فولاد ایران در کیش گفت: عوامل توسعه نامتوازن فولاد ایران می‌تواند طی سالیان آینده، این صنعت را درگیر خود سازد و لذا باید آسیب شناسی لازم در این خصوص صورت گیرد تا راه حل‌ها شناسایی شود.
وی ذوب آهن اصفهان را قربانی رشد نامتوازن صنعت فولاد دانست و افزود: این معضل باعث معطل شدن ظرفیت‌های تولید شده به گونه‌ای که امروز، این مجتمع عظیم صنعتی به دلیل نداشتن سنگ آهن تنها با 55 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کند.


وی افزود: ایران شاید زودتر از سال 1404 به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد برسد اما این امر در تمام حلقه‌های زنجیره فولاد رخ نمی‌دهد و به ویژه در بخش معدن با کاستی‌های بسیاری مواجه هستیم.
مهندس یزدی زاده تصریح کرد: در بخش معدن سرمایه گذاری لازم صورت نگرفته و این بخش به جای توسعه افقی، به صورت عمودی رشد کرده است و اگر سرمایه گذاری لازم صورت نگیرد، منابع سنگ آهن ما تا سال 1411 تمام خواهد شد.
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، بحث عدم تعادل زیست محیطی و آمایش سرزمینی را ازدیگر مشکلات ظرفیت‌های ایجاد شده در توسعه صنعت فولاد کشور دانست و گفت: خوشبختانه در ایمیدرو برای حل این مشکلات رویکرد خوبی وجود دارد که باعث امیدواری بسیار است.