29 ارديبهشت 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 15 اسفند 1397 ساعت 16:51

صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی بیش از 85 درصد کمبود منابع دارد

sandoصندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی به عنوان نهاد حاکمیتی در بخش معدن، اکنون تا افق 1400 بیش از 85 درصد کمبود منابع دارد و انتظار می‌رود ظرف سه سال این کمبود برطرف شود، اما معادن در این مدت چشم انتظار پشتیبانی دولت از محل سایر منابع هستند.
به گزارش جهان معدن به نقل از ایرنا، امروز برابر آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت افزون بر 9 هزار معدن در سطح کشور وجود که 60 تا 65 درصد آنها مصالح ساختمانی است و برابر آمار غیر رسمی افزون بر سه هزار و 500 معدن فعال در کشور وجود دارد که سالیانه حدود 400 میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می‌شود.


برآورد می‌شود که بیش از سه هزار معدن کشور در دست تجهیز قرار دارد و در عین حال شماری هم به دلیل اتمام ذخیره یا فرسودگی و نداشتن حداقل‌های استاندارد، راکد و تعطیل است.
فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی به تازگی ضمن تایید ناکافی بودن منابع صندوق برای تامین نیاز معادن کوچک، گفته بود اکنون سرمایه این صندوق به رقم 143 میلیارد تومان رسیده است.
به گفته وی، در شرایطی که اقتصاد معدن یکی از بخش‌های قابل اعتماد در بسیاری از کشورهای دارای ظرفیت‌‌های معدنی است، توجه به جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در واقع رمز بقای بخش معدن محسوب می‌شود.
حداقل یک هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز
بررسی متخصصان و مدیریت صندوق مزبور حاکی از آن است که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی اکنون نیاز به یک هزار میلیارد تومان منابع دارد، اما انتظار نمی رود که زودتر از سال 1400 این منبع در اختیار صندوق قرار گیرد و اختلاف فعلی تا سه سال دیگر از نظر منابع کمبود 85.7 درصدی را نشان می‌دهد.
اکنون که در قالب اقتصاد مقاومتی رویکرد به بخش معدن با مشخص درون‌زایی و برون‌گرایی است، به منظور شکست تحریم‌ها و اتکای به توانمندی داخلی باید بیش از هر زمان به بخش معدن توجه شود، یکی از ابزارهای حمایت از معادن کوچک با ویژگی اشتغال‌زایی، تامین مالی آنهاست.
رشد 144 درصدی برای سال 98
گزارش‌های مورد بررسی در ارتباط با تامین سرمایه صندوق یاد شده در سال 98 گویای آن است که سال آینده رشد 144 درصدی منابع برای آن پیش بینی شده و انتظار می‌رود در سومین سال از برنامه ششم توسعه (1400- 1396) منابع صندوق از 143 میلیارد تومان کنونی به 350 میلیارد تومان افزایش یابد.
واقعیت اینکه منابع صندوق با محدودیت خود نقش چندانی در این عرصه نمی‌تواند ایفا کند، اما این مهم نیز در شرایط فعلی برای واحدهای معدنی کوچک می‌تواند اثرگذار باشد.
تسهیلات 15 میلیارد تومانی در شرایط فعلی
صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی امروز سقف 15 میلیارد تومان را برای تخصیص تسهیلات در دستور کار دارد، که این میزان فقط برای تخصیص به معادن کوچک و متوسط قابلیت اجرا دارد، بنابراین معادن بزرگ از این صندوق بهره ای نخواهند داشت و انتظار نمی‌رود در شرایط فعلی این رویکرد تغییری داشته باشد .
این صندوق دوره بازپرداخت تسهیلات اعطایی را برای مدت سه تا پنج ساله پیش بینی کرده و معادنی که از فناوری‌های بالا «های تک» بهره گیری می‌کنند و علاوه بر خوش حسابی، در نقاط مرزی کشور قرار گرفته باشند، به میزان 6 تا هشت درصد یارانه سود تسهیلات خواهند داشت.
بنابراین معادنی که از مشخصه یاد شده برخوردار باشند، نرخ سود تسهیلات آنها بالغ بر 10 تا 12 درصد مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
اخبار امیدوار کننده صندوق معدن برای اکتشاف
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی به تازگی در ارتباط با خدمات صندوق بیمه در مراحل اکتشاف گفت: صندوق بیمه دو نوع خدمات ارائه می‌کند، نخست صدور بیمه نامه سرمایه‌گذاری اکتشاف که ریسک اکتشاف را پوشش می‌دهد و چنانچه به ماده معدنی دسترسی پیدا نشود، ۸۰ درصد سرمایه به متقاضی عودت داده می‌شود.
به گفته دهقانی، در صورتی که سرمایه گذار منابع مالی کافی نداشته باشد، صندوق بیمه از محل وجوه اداره شده وزارت صنعت، معدن و تجارت تسهیلات لازم را در اختیار سرمایه گذار قرار می‌دهد.
سهم 96 درصدی ایمیدرو در صندوق
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی خاطرنشان ساخت: این صندوق در واقع نهادی حاکمیتی در بخش معدن محسوب می‌شود و 96درصد سرمایه این صندوق متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است و بقیه هم متعلق به شرکت‌های تحت پوشش این سازمان است.
وی تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین رسالت صندوق که در سال 1380 شکل گرفت، پوشش ریسک اکتشاف بوده و به این ترتیب بهره برداران معادن کوچک و متوسط به این ترتیب تحت پوشش و حمایت قرار می‌گیرند.
لازم به یادآوری است میزان ذخایر اکتشافی معدنی ایران پیش از این حدود 60 میلیارد تن برآورد شده بود که از این رقم حدود 40 میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است .