09 خرداد 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 14:09

وزیر صنعت، معدن و تجارت: برای برخورد با فساد و رانت با هیچ کس تعارف ندارم

201905105073403607 resizeوزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش 23 درصدی واردات در سال 1397 گفت: واردات کالاهای مصرفی بیش از 30 درصد کاهش و واردات مواد اولیه نیز حدود 16 درصد در سال 97 نسبت به سال 96 کاهش یافته است.
به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا رضا رحمانی رونق تولید با کار جهادی را از اهم برنامه‌های خود دانست و تصریح کرد: همکاران در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با روحیه جهادی به میدان آمدند.


وی موضوع تامین نقدینگی و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی را اولویت ویژه وزارت صمت برشمرد و افزود: موضوعات مربوط به تامین نقدینگی، مشکلات ارزی و تامین بازار را در دستور کار خود قرار داده ایم. خوشبختانه بخش عمده‌ای از مواد اولیه مورد نیاز، داخلی است.
برای برخورد با فساد و رانت با هیچ کس تعارف ندارم
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اجازه نخواهم داد در این شرایط که همه باید پای کار باشند و به تولید کمک کنند، عده‌ای تحت هر عنوانی به منافع خود فکر کنند،ادامه داد: در برخورد با فساد با احدی تعارف ندارم. در وزارت صمت هیچ رانتی داده نشده است و از این به بعد هم داده نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه از ظرفیت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای رصد و کشف تخلف استفاده می‌کنیم تا تمامی روزنه‌های رانت را ببندیم تصریح کرد: براساس گزارش نهادهای اطلاعاتی برخی سایت‌ها و کانال‌ها در فضای مجازی از خارج کشور خط می‌گرفتند تا تقاضای کاذب و قیمت‌های واقعی در بازار ایجاد کنند و خوشبختانه با عده زیادی از اینها برخورد شده است.
تاکید بر تقویت توان ساخت داخل
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر تقویت توان ساخت داخل در حوزه قطعات خودرو، گفت: تقویت توان ساخت داخل اولویت امسال بنده است و از تولید کنندگانی که بتوانند در این زمینه کمک کنند با تمام توان حمایت می‌کنیم.
وی دربخش دیگری از سخنان خود با یادآوری ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا در سال گذشته، افزود: واردات 142 قلم کالا نیز با مسئولیت خودم امسال ممنوع شده است و هرکس که کالایی را داخل تولید می‌کند باید واردات نمونه مشابهش ممنوع شود و همه اینها برای حمایت از تولید و تقویت تولید کنندگان داخلی است.
با تمام توانم به کار ادامه می‌دهم
رحمانی با بیان اینکه با تمام توان‌مان مشغول به کار هستیم، تصریح کرد: بنده هیچ گاه و هیچ جا نگفتم که نمی‌توانم کار کنم و خدمت به مردم و بهبود شرایط و کمک به تولید کنندگان و صنعتگران افتخار بزرگی است که بابت آن در درگاه خداوند متعال شکرگزار هستم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شرایط بازار خودرو و عدم انجام تعهد خودروسازان به عنوان نمونه در ( حدود یک میلیون و یکصد هزار) در زمانی که تصدی وزارتخانه را بر عهده گرفت افزود: با تمام توان برای حل این مشکل تلاش کردیم، امروز شرایط بهتر شده، البته مشکلاتی وجود دارد اما تولید رونق پیدا کرده است و خودروسازان به مرور ایفای تعهد می‌کنند.
وی حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال را ضروری دانست و تصریح کرد: قرارگاه‌های تولید را در وزارت صمت راه اندازی کردیم و برنامه امسال و سال آینده تقویت تولید است و در این راستا گام‌های خوبی برداشته شد.
استفاده از توان اتاق و بسیج اصناف برای نظارت بر قیمت‌ها
رحمانی در خصوص کنترل قیمت کالاها در بازار نیز بیان کرد: برنامه داریم از توان اتاق اصناف و بسیج اصناف برای کمک به کنترل بازار و نظارت بر قیمت‌ها استفاده کنیم و مطمئنا با ورود بسیج اصناف اوضاع بهتر می‌شود. در بخش نظارت بازار بر بازار و قیمت‌ها توجه ویژه داریم.
وی در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به موضوعات مرتبط با ارز، افزود: اوایل سال 1397 به همه کالاها ارز 4200 تومانی تعلق گرفت و ثبت سفارش و واردات بسیاری از کالاها که امروزه دستاویزی برای تخریب قرار می‌گیرد مربوط به این دوره است و از شانزدهم مرداد ماه نود و هفت با ابلاغ دستور ممنوعیت تخصیص ارز 4200 تومانی برای کالاهای غیر اولویت دار، فقط به کالاهای دارای اولویت ارز 4200 تومانی تخصیص یافته است.
نمایندگان مسایل را شفاف سازی کنند
وزیر صنعت، معدن و تجارت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا مسایل را شفاف و برای نظارت بیشتر در این حوزه همکاری کنند و هر جا با فساد یا رانتی برخورد کردند اطلاع دهند و تا حصول نتیجه پیگیر باشند و اگر برخورد جدی و بدون تعارف نبود اعلام عمومی کنند.
همچنین در این نشست جمعی از نمایندگان به بیان مهمترین دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص مسایل حوزه صنعت، معدن و تجارت پرداختند.
تقویت توان تولید داخل کشور، استفاده از ظرفیت نیروهای مردمی برای نظارت بر بازار، تامین نقدینگی بنگاه‌های کوچک و متوسط، تامین مواد اولیه، فعال سازی ظرفیت‌های بخش خصوصی، نظارت بیشتر بر بازار و برخورد با گروه‌های فساد شکل گرفته به خصوص در حوزه خودرو از مهمترین موضوعات مطرح شده بود.