29 آبان 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 15:39

رییس هیات عامل ایدرو: دانش افزایی، مزیت بخش خصوصی در رقابت با بخش دولتی است

IMG 01667معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران دانش افزایی را مزیت بخش خصوصی در رقابت با بخش دولتی دانست.
به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا، محمدباقرعالی در مراسم افتتاحیه دومین دوره MBA معدن و صنایع معدنی سازمان مدیریت صنعتی ضمن ابراز خوشنودی از حضور در جمع دانشجویان دوره MBA معدن و صنایع معدنی سازمان مدیریت صنعتی بیان کرد: با اهمیت بخش معدن ، حدود و ثغور و مصائب این حوزه آشنایی کامل دارم.


وی ضمن تاکید بر نیاز حوزه معدن به برخی دانش‌های غیرمهندسی در چرخه عمر معدن از مرحله مطالعاتی تا مرحله بازیابی، گفت: من در تجربه کاری خود با برخی از سرفصل‌هایی که در این دوره ارائه گردیده، سروکار داشته‌ام و تاکید می‌کنم که این دوره و دانشی که از آن منتج می‌شود در یک فاصله زمانی کوتاه اثرات مثبت خود را نشان خواهد داد.
رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تصریح کرد: این دوره فرصتی برای دانشجویان است تا قدری از روزمره فاصله گرفته و در زندگی و کار خود توسعه یابند.
عالی افزود: نقش سازمان مدیریت صنعتی و یکی از ماموریت‌های آن توسعه ظرفیت مدیریت در حوزه صنعت و معدن کشور است که از طریق مهارت افزایی و آموزش آن را ایفا می‌نماید.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر نقش دانش آموختگان این دوره در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی اظهار داشت: توسعه هر بخش، مجموع توسعه افراد است و باید این توسعه به دیگران تسری یابد.
وی در پایان سخنان خود اضافه کرد: این دوره‌ها با حضور بخش خصوصی شکل گرفته و موید این نکته است که دانش افزایی مزیت این بخش در رقابت با بخش دولتی است.
بنا بر این گزارش، در این مراسم ابوالفضل کیانی بختیاری «مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی» نیز ضمن قدردانی از حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در این مراسم، درخصوص توجه اسناد بالادستی به معدن، اهداف ترسیم شده بخش معدن و صنایع معدنی در سند چشم انداز 1404 را شامل «افزایش بهره‌وری، بازسازی و نوسازی معادن»، «رشد تولید و ارتقای کیفیت محصولات»، «بهبود فضای کسب‌ وکار»، «توسعه پژوهش‌های کاربردی » و «توسعه صنایع دانش‌بنیان و ارتقای فناوری» عنوان کرد.
کیانی بختیاری، افزود: در برنامه ششم توسعه برای بخش معدن رشد متوسط اقتصادی ۸/ ۸ درصدی در نظر گرفته شده است که به گفته متولیان بخش معدن، نیازمند ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن برشمردن اهداف کلی بخش معدن در برنامه ششم توسعه شامل توسعه سرمایه گذاری، توسعه زیرساخت و فناوری در حوزه اکتشاف و استخراج معدنی، ارتقا و بهره وری، برداشت صیانتی از معادن با رعایت الزامات زیست محیطی و افزایش رقابت پذیری، تکمیل زنجیره ارزش در معدن و صنایع معدنی و بهبود مستمر فضای کسب و کار، در خصوص ضرورت بازنگری سیاست‌های کلان در حوزه معدن تاکید کرد: با گذشت زمان، به‌دلیل تغییرات بوجود آمده، استراتژی رویارویی کشورها با مسائل تغییر می‌کند و همچنین مفاهیم جدیدی در این حوزه به‌وجود می‌آید.
کیانی بختیاری آموزش مدیریت در حوزه معدن را یکی از اقدامات متصور برای دستیابی به اهداف ترسیم شده در برنامه ششم توسعه برای بخش معدن (رشد متوسط اقتصادی ۸/ ۸ ) و رسیدن به قدرت اول اقتصاد معدنی در منطقه عنوان نمود و افزود: سازمان مدیریت صنعتی با درک نیاز مدیران و شناخت کافی از دوره‌های MBA موجود در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور؛ اقدام به طراحی و اجرای دوره های MBA نموده است.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خصوص دوره MBA معدن و صنایع معدنی افزود: این دوره در پی پرورش مدیران حوزه معدن و صنایع معدنی کشور به منظور ارتقای بهره وری این بخش از صنعت و حضوری موفق در عرصه‌های بین‎المللی می‌باشد.
کیانی بختیاری در جمع بندی سخنان خود گفت: توسعه بخش معدن منجر به توسعه سایر بخش‌های صنعتی و باعث ایجاد اشتغال مولد و پایدار در کشور می‌شود. همچنین توسعه صنایع معدنی صادرات‌گرا یکی از راهکارهای مهم تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اتکا به صادرات غیر نفتی است.علاوه بر این توسعه صنایع معدنی منجر به توسعه مناطق کم برخوردار در کشور می‌شود.
وی در پایان تاکید کرد که توسعه صنایع معدنی نیازمند به آموزش مدیران و متخصصان در تراز جهانی است.
در بخش دیگری از این مراسم، حسین قنواتی «مدیرعامل شرکت زمین کاوان زمان» ضمن قدردانی از سازمان مدیریت صنعتی و شرکت‌هایی که در برگزاری دوره MBA معدن و صنایع معدنی مساعدت کرده‌اند از استقبال بخش خصوصی برای حضور در این دوره تشکر و ابراز امیدواری کرد که بخش دولتی نیز چنین رویکردی اتخاذ کند.
گفتنی است، دومین دوره MBA معدن و صنایع معدنی سازمان مدیریت صنعتی با حضور محمد باقر عالی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افتتاح شد.