06 خرداد 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 07 ارديبهشت 1401 ساعت 12:50

پروژه طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی امسال در کردستان انجام می‌شود

مدیر دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به نام‌گذاری امسال، گفت: پس از اجرای موفق پروژه آزمایشی تحول اکتشافی و زمین‌شناسی در خراسان‌جنوبی در سال گذشته، امسال اجرای پروژه طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی استان کردستان به‌عنوان نخستین مقصد در نظر گرفته‌شده است.

به گزارش جهان معدن، رضا جدیدی افزود: حجم مالی این پروژه در استان کردستان حدود ۲۸۰ میلیارد تومان ازلحاظ ریالی است و کارشناسان و متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این پروژه از ۱۵ اردیبهشت‌ماه به مدت ۸ تا ۱۰ ماه در پنج کمپ متمرکز شامل شاهین‌دژ، تکاب، سنندج، سقز و قروه در استان مستقر خواهند شد.

وی بابیان این‌که بیش از ۵۳ درصد کل استان کردستان تحت پوشش مطالعات اکتشافی قرار خواهد گرفت؛ تصریح کرد: این مساحت شامل ۹۰ درصد مناطق اولویت‌های اکتشافی استان است که حدود ۳۰ هزار کیلومترمربع از مساحت استان را در برمی‌گیرد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور عنوان کرد: تهیه 25 عنوان نقشه زمین‌شناسی، ۲۵ عنوان نقشه ژئوشیمی و ۲۵ عنوان نقشه زمین‌شناسی اقتصادی یا سیستماتیک برای این پهنه طراحی‌شده است.

جدیدی بابیان این‌که در کردستان به‌جز تهیه سه نوع نقشه زمین‌شناسی به انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی در پهنه دیواندره نیز می‌پردازیم، توضیح داد: برداشت حدود ۲۵ هزار کیلومتر خطی پرواز ژئوفیزیک هوایی از هفته پایانی اردیبهشت آغاز خواهد شد و در کمتر از سه ماه این پروژه انجام خواهد شد.

وی تأکید کرد: انتظار داریم اجرای پروژه ژئوفیزیک هوایی و انجام مطالعات اکتشافی و زمین‌شناسی منجر به کشف ذخایر جدید معدنی، رونق سرمایه‌گذاری در بخش معدن و تحرک‌بخش خصوصی در کردستان شود.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیان کرد: پس از انجام پروژه طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافی در کردستان واگذاری‌هایی توسط وزارت صمت در سال آینده انجام می‌شود که امیدواریم شاهد رونق‌بخش معدن و توسعه زیرساخت و عمران کشور در بخش زمین‌شناسی باشیم به‌گونه‌ای که نتایج آن برای توسعه استان مثمرثمر باشد و منجر به اشتغال مولد و رونق معدنکاری در کردستان شود.

جدیدی با اشاره به تأکید وزیر صمت برای اجرای پروژه تحول در مناطق کمتر توسعه‌یافته، گفت: با توجه به پیشینه مطالعات زمین‌شناسی انجام‌شده و اولویت‌های کانه‌زائی فلزی و غیرفلزی این استان، مقرر شد کردستان به‌عنوان نخستین استان پس از اجرای موفقیت‌آمیز پروژه آزمایشی تحول اکتشافی خراسان‌جنوبی در نظر گرفته شود.