25 شهریور 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 28 ارديبهشت 1398 ساعت 16:46

شرایط صادرات محصولات فلزی

felezطبق اعلام گمرک، تا پایان خرداد امسال برخی شرکت‌ها مجاز به صادرات محصولات فولادی هستند و تایید این وزارتخانه برای صادرات محصولات آنها الزامی نیست.
به گزارش جهان معدن به نقل از ایسنا، براساس بخشنامه اخیر گمرک شرایط صادرات محصولات فلزی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام شده ابلاغ و در دستور کار قرار گرفته است.


این در حالی است که طبق دستور رحمانی - وزیر صنعت، معدن و تجارت - در خصوص ساماندهی محصولات فولادی و به منظور تسهیل فرآیند صادرات واحدهای تولیدی از ۲۱ اردیبهشت‌ماه تا پایان خردادماه سال جاری حدود ۶۲ شرکت شرایط متفاوتی برای صادرات محصولات خود خواهند داشت که براساس اعلام انجام شده شرکت‌های مورد نظر برای صادرات محصولات فولادی نیازی به مجوز اداره ثبت نداشته و با اعلام آمادگی واحدهای دیگر تولیدکننده مقاطع طویل فولادی جهت عرضه در بورس کالا فهرست پیوست تکمیل و از سوی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه‌ها به گمرک اعلام خواهد شد.
در نامه رحمانی به میراشرفی - رییس گمرک - آمده است که به تمامی گمرکات ابلاغ شود که فهرست صادرکنندگان مقاطع تامین فولادی را با مشخصات کامل به منظور پیگیری‌های بعدی به صورت ماهیانه اعلام کنند. ضمنا فهرست صادرکنندگان برای مقاطع زمانی بعد پس از بررسی نحوه رعایت عرضه مشخص شده در سه ماهه نخست و کنترل بازگشت ارز صادراتی به سامانه نیما متعاقبا توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌شود.
list1همچنین طبق دستور وزیر صمت شرایط برای گروه دیگری از تولیدکنندگان محصولات فولادی نیز تعریف شده است؛ به نحوی که طبق اعلام رحمانی با توجه به ضرورت نیازهای داخلی کشور و به منظور ساماندهی صادرات محصولات فولادی و پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از ارزان‌فروشی محصولات صادراتی و از سوی دیگر بنا به درخواست واحدهای بزرگ تولیدکننده مقاطع فولادی از این پس صادرات محصولات فولادی با چند کد محدود به شرایطی خواهد شد.
list 2براین اساس، صادرات محصولات فولادی با کد ۷۲۱۳(HS)، ۷۲۱۴، ۷۲۱۵، ۷۲۱۶ و ۷۲۰۶ صرفاً از طریق واحدهای تولیدکننده آن محصول و یا نماینده رسمی آنها و مطابق با روال جاری برای سایر فرآورده‌های فولادی مانند شمس و آهن اسفنجی پس از تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر است.

list3