25 شهریور 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 12 شهریور 1398 ساعت 09:29

قائم مقام وزیر در امور بازرگانی تاکید کرد: توسعه صادرات اولویت نخست حوزه بازرگانی کشور است

96240در جلسه معارفه سرپرست جدید سازمان توسعه تجارت ایران، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی جایگاه سازمان توسعه تجارت ایران را در سیاست گذاری صادرات ممتاز و توسعه صادرات را اولویت اول حوزه بازرگانی کشور توصیف کرد.
به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی ضمن قدردانی از زحمات محمدرضا مودودی، سرپرست پیشین سازمان توسعه تجارت ایران، حضور زادبوم به عنوان سرپرست جدید سازمان را نویدبخش اتفاقات خجسته در صادرات کشور دانست و اظهار داشت: در شرایط حال حاضر کشور، اولویت پس از تنظیم بازار، صادرات است، بنابراین، تنظیم بازار به هیچ وجه نباید سبب کندی در حرکت تولید و صادرات گردد.

لزوم اصلاح و حذف مقررات مخل توسعه صادرات
وی افزود: نابرابری در جنگ تحریمی همانند جنگ تحمیلی است و در این نبرد، صادرکنندگان خط شکن هستند، در این راستا و با همکاری موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، بخشنامه‌ها و آیین نامه‌های مخل فرآیند صادرات را شناسایی و پس از بررسی آنها را اصلاح و در صورت لزوم حذف خواهیم کرد.
مدرس خیابانی، با تاکید بر جایگاه ممتاز سازمان توسعه تجارت ایران در سیاست گذاری صادرات، بیان کرد: سازمان توسعه تجارت ایران با فعال‌تر کردن و هدف گذاری برای فعالیت میزهای کالایی و کشوری، تنوع بخشی در کالا، کشور و بنگاه‌های صادراتی و تعریف کارکرد جدید برای رایزنان بازرگانی با در نظر گرفتن سنجش ظرفیت‌های صادراتی کشور و رصد رفتار رقبا، افق‌های جدیدی پیش روی صادرات ترسیم کند.
قائم مقام وزیر در امور بازرگانی با تاکید بر پیشگام بودن سازمان توسعه تجارت ایران در امر صادرات، گفت: پیشنهاد می‌کنیم ستاد یا کارگروهی در حوزه صادرات، متناظر با شورای عالی صادرات غیرنفتی تشکیل و به صورت هفتگی در سازمان برگزار شود به گونه‌ای که در جمع بندی سال 98 شاهد افزایش حجم و تنوع در بخش‌های کالایی، کشوری و بنگاه‌های صادراتی باشیم.
ضرورت فعال سازی ظرفیت‌های بالقوه استان در حوزه صادرات
وی بر استفاده از نیرو و ظرفیت استان‌ها، با اولویت قرار دادن استان‌های مرزی و استان‌های صادرات محور تاکید کرد و افزود: سازمان توسعه تجارت ایران با بهره گیری از توان و دانش نیروهای خود و همچنین انتقال بخشی از وظایف میزهای کالایی و کشوری به استان‌ها، باید دروازه های بازارهای جدید را به روی تولیدات ایرانی بگشاید.
زادبوم: برنامه ریزی برای افزایش صادرات به 15 کشور همسایه در اولویت خواهد بود
در ادامه این نشست، حمید زادبوم، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی در شرایط ویژه جنگ اقتصادی اظهار داشت: افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی به 15 کشور همسایه و کشورهای هند و چین، مشارکت در توانمندسازی بنگاه‌های صادراتی، طراحی، اجرا و پایش بسته حمایت از توسعه صادرات و تعریف کارکرد نوین برای رایزنان بازرگانی را از اهم برنامه‌های سازمان توسعه تجارت ایران در سال جاری است.
وی با اشاره به اهمیت شفاف سازی اطلاعات در نوع عملکرد سازمان توسعه تجارت ایران، افزود: سازمان، به عنوان متولی و هماهنگ کننده تجارت خارجی کشور، نوک پیکان جنگ اقتصادی است و باید بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری به گونه‌ای به وظایف خود عمل کنیم که بتوانیم درب چاه‌های نفت را ببندیم و اقتصاد کشور را بر مبنای صادرات غیرنفتی بنا نهیم.