28 تیر 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 16:24

معاون طرح و برنامه وزیر صمت: به دنبال شفاف سازی در همه بخش‌های صنعت، معدن و تجارت هستیم

184A0705 resizeمعاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شفاف سازی را در همه بخش‌های وزارتخانه دنبال می‌کنیم.
به گزارش جهان معدن سعید زرندی در گفت‌وگو با شاتا افزود: در گذشته، سرمایه گذاران،تولیدکنندگان و محققان برای به دست آوردن اطلاعات حوزه صنعت ومعدن دچار مشکلات زیادی بودن و بعضا رانت‌ها و مفاسدی در این خصوص پیش می‌آمد.


وی گفت: هم اکنون تمام اطلاعات واحدهای صنعتی به تفکیک استان، محصول تولیدی و ظرفیت آن، در بخش معادن، پروانه‌های اکتشاف، گواهی‌های اکتشاف و مجوزهای برداشت و در بخش بازرگانی تمام اطلاعات صنوف و کارت‌های بازرگانی در پورتال وزارتخانه در دسترس عموم می‌باشد.
در اعلام آمار شفاف سازی می‌کنیم
زرندی افزود: در گذشته در انتشار برخی آمارها و اطلاعات وزارتخانه ملاحظاتی بود خصوصا وقتی آمارهای منفی در بخش تولید وجود داشت اما در حال حاضر تمام اطلاعات و آمارهای وزارتخانه مثبت و منفی بطور شفاف به طور منظم در پورتال وزارتخانه متنتشر می‌شود.
وی افزود: گزارش‌هایی نیز به طور روزانه تعداد مجوزهای صادر شده بخش صنعت و معدن، صنوف، کارت‌های بازرگانی واردات، صادرات و آخرین وضعیت بورس و... در هر روز را منتشر می‌کند، که این گزارش‌ها نیز در پورتال وزارتخانه قابل مشاهده است.
معاون طرح و برنامه همچنین افزود: سامانه بهین یاب بطور متمرکز ،کلیه خدمات مرتبط با حوزه سرمایه گذاری در صنعت، معدن و تجارت اعم از صدور مجوزها، وضعیت پروژه‌ها و طرح‌ها، معافیت‌های گمرکی و درخواست تسهیلات در آن ارائه گردیده است.
وی تاکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی، خصوصا نظام بانکی می‌توانند سامانه بهین یاب را مبنای عمل خود قرار دهند و از اطلاعات این سامانه برای خدمات خود به بخش تولید و تجارت کمک بگیرند.
زرندی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که همیشه مطرح می‌شود این است که سیستم بانکی اعلام می‌کند در سال چقدر تسهیلات و چه درصدی از کل تسهیلات به بخش صنعت و معدن و بازرگانی پرداخت کرده اما فعالان این بخش نسبت به این اعداد تاملات و مسائلی دارند و وزارتخانه نیز قادر به تایید یا رد آن نیست.
اطلاعات تسهیلات پرداختی واحدهای صنعتی از سیستم بانکی در سامانه بهین یاب ثبت شود
معاون طرح و برنامه گفت: از سیستم بانکی خواسته‌ایم تا با اتصال به این سامانه، همه تسهیلاتی که اعلام می‌کند به واحدهای تولیدی پرداخت می‌کند را ثبت کند تا دقیقا وضعیت هر واحد صنعتی در قبال دریافت تسهیلات مشخص شود و وزارتخانه هم دقیقا بداند چه واحدی در سال چه مقدار تسهیلات گرفته است.
وی گفت: معتقدیم این اطلاعات برای سرمایه گذاران و تولید کنندگان و صاحب نظران بسیار مفید و راهگشا خواهد بود و هر آنچه که برای آنان نیاز باشد به طور شفاف و بدون محدودیت ارائه می‌شود.
زردی در پاین تصریح کرد: شفاف سازی و سالم سازی که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز به آن تاکید شده است باید به طور کامل در همه بخش‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شود و برای تحقق آن در سال آینده تلاش خواهیم کرد.