25 شهریور 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 11:00

وزیر صمت: ظرفیت تجارت ایران و بنگلادش می‌تواند به یک میلیارد دلار برسد

rahbangوزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با فعال سازی ظرفیت‌های موجود، ایران و بنگلادش می‌توانند به هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال دست پیدا کنند، گفت: امیدواریم در سال جدید ششمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور برگزار شود.
به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا، رضا رحمانی در مراسم روز ملی بنگلادش ضمن تبریک سالروز استقلال بنگلادش، گفت: هویت، قدرت و رفاه سه مفهوم بنیادی و اساسی در سیاست است. استقلال کشورها با مفهوم هویت گره خورده است، اما بدون رفاه و قدرت نه فایده مندی لازم را دارد و نه می‌تواند پایدار باشد. برای همین هر دو ملت ایران و بنگلادش به عنوان دو ملت دوست و مستقل برای افزایش قدرت و رفاه خود، نیازمند توسعه همه جانبه و به ویژه توسعه ساختمان‌ها و تاسیسات زیر بنایی هستند و این می‌تواند یک زمینه همکاری بلند مدت و گسترده را فراهم سازد.


وی افزود: فعال سازی ظرفیت موجود می‌تواند به راحتی هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال بین دو کشور را محقق کند. امیدوارم در سال جدید ششمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور برگزار شود و بتوانیم در این نشست به توافقات مهم در توسعه روابط دو کشور ایران و بنگلادش دست پیدا کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های مهمی در زمینه تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی دارد، افزود: ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان در این عرصه است. علاوه بر این ظرفیت‌های همکاری برای دو کشور در زمینه‌های دیگر نظیر کشاورزی و مواد غذایی، توریسم، صنایع دارویی و پزشکی، ورزشی، دانشگاهی و سایر زمینه‌ها وجود دارد و فعال سازی ظرفیت موجود در چند مورد از این زمینه‌ها به راحتی هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال بین دو کشور را تحقق پذیر می‌کند.
رحمانی ایران را کشوری با پتانسیل‌های اقتصادی فراوان دانست و عنوان کرد: فعالان اقتصادی و همین طور مسئولین سیاسی کشورها نمی‌توانند از بازار و اقتصاد ایران صرف نظر کنند. ایران در سال 2018 به رقم تولید ناخالص داخلی 439 میلیارد دلار به ارزش جاری دلار (0ER) دست پیدا کرد. در حالی که رکورد 598 میلیارد دلار را نیز در سال 2012 کسب کرده است. وی ادامه داد: ظرفیت نصب شده در صنایع ایران و تلاش‌هایی که برای روزآمدسازی فناوری خطوط تولید انجام می‌شود، حصول مجدد این رکورد را امکان پذیر می‌کند. رکوردهای موجود برای اقتصاد ایران همگی از توانمندی بالا و تاب آوری بسیار پرقدرت اقتصاد ایران در مقابل تنش‌ها و فشارهای خارجی حکایت دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ظرفیت‌های اقتصادی بنگلادش گفت: برای دومین سال متوالی قرار گرفتن بین 10 کشور با رشد اقتصادی بالا، تجربه نرخ رشد اقتصادی بالای 6 برای تقریبا 15 سال متوالی، رسیدن به حجم تجارت حدود 100 میلیارد دلار در سال، جمعیت بالا با حدود 163 میلیون نفر، باعث شده است تا بنگلادش به عنوان کشوری جذاب برای بسیاری سرمایه گذاران، تجار و دولت‌ها مطرح شود.