29 مهر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 05 مهر 1399 ساعت 12:51

تحویل ورق‌های فولادی به کارخانه‌های لوازم خانگی همچنان با مشکل روبه‌روست

به گفته سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، تامین مواد اولیه ورق های فولادی برای مصرف کارخانه های لوازم خانگی با مشکل روبه رو شده و اختلاف قیمت ورق‌های فولادی برای تولید لوازم خانگی از بورس تا بازار آزاد حدود ۵۰ درصد است. این اختلاف ناشی از دلال بازی و واسطه گری است و ضررش متوجه مصرف کننده نهایی و مردم است.سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: امروز اختلاف قیمت ورق‌های فولادی برای تولید لوازم خانگی از بورس تا بازار آزاد حدود ۵۰ درصد است.

به گزارش جهان معدن حمیدرضا غزنوی اظهار کرد: تامین مواد اولیه ورق‌های فولادی برای مصرف کارخانه‌های لوازم خانگی همچنان با مشکل روبه‌روست و مقداری در بورس کالا عرضه شده، اما دو اتفاق رخ داده است یکی اینکه متاسفانه مچینگ و فروش درب کارخانه را قطع کرده‌اند و فقط به خودروسازان به صورت مچینگ می‌فروشند.

وی افزود: از آن جایی که خودروسازان دولتی هستند و با آن‌ها برخورد دولتی می‌شود به راحتی می‌توانند به مواد اولیه و ورق فولادی دست پیدا کنند و تولید کنندگان لوازم خانگی که بخش خصوصی هستند از این حمایت برخوردار نیستند.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود: در ماه گذشته دو بار معاملات در بورس باطل شده است و به همین خاطر عرضه و تقاضای انباشته شده وجود دارد، برای هفته‌های بعد و قیمت دچار تورم شده به طوری که امروز در بورس کالا هر کیلوگرم ورق فولادی ۱۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

غزنوی ادامه داد: اگر این اتفاق نمی‌افتاد ورق حدود ۱۰ هزار تومان باید قیمت می‌خورد و به دست تولیدکننده می‌رسید و ما امروز باید با اختلاف فاحش ۵۰ درصدی روبرو باشیم که وقتی به بازار آزاد مراجعه می‌کنیم برای خرید ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان بابت هر کیلو ورق فولادی باید پول پرداخت کنیم.

وی گفت: این اختلاف ناشی از دلال بازی و واسطه گری است و فرآیند و مکانیزم اشتباهی که وزارت صنعت تعریف کرده باعث شده است این پول به جیب دلال‌ها برود و ضررش را مصرف کننده نهایی و مردم خواهند دید.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود: متاسفانه از اول شهریورماه قول‌هایی که داده بودند عملی نشد و قرار بود تمام ورق‌های فولادی در بورس عرضه شود که این اتفاق نیفتاد.

غزنوی گفت: این موضوع را پیگیری هم کردیم که گفتند زیاد سخت نگیرید و اجازه بدهید تا این موضوع را از اول مهر دنبال کنیم.

وی گفت: به نظر می‌رسد فولادسازان فعالانه در تلاش اند که این فرآیند و سیستم اصلاح نشود.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی درباره کنستانتره‌ای که برای مصرف فولادسازان استفاده می‌شود هم گفت: این مواد با یارانه بسیار زیاد به فولادسازان عرضه می‌شود.

غزنوی گفت: اگر امروز با ارز نیمایی حساب و کتاب کنیم چیزی حدود ۴۰ دلار تفاوت قیمت دارد یعنی کنستانتره‌ای که با حساب و کتاب سی آر اف چین محاسبه می‌کنند برای فولادساز‌ها در کل دنیا ۱۲۰ دلار در هر تن قیمت می‌خورد و این درحالی است که در کشور ما ۷۵ تا ۸۸ و نیم دلار در هر تن با یارانه دولت به کارخانجات فولادساز عرضه می‌شود.

وی در پایان گفت: یارانه‌های دیگری هم به فولادسازان داده می‌شود مانند منابع گاز و … که در آینده درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.