26 مرداد 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 19 مرداد 1398 ساعت 14:34

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی: بیش از 99 درصد واحدهای شهرک‌های صنعتی بخش خصوصی هستند

image27814مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه 43 هزار و 650 واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند، عنوان کرد: در شهرک‌های صنعتی ایران بالای 99 درصد واحدهای مستقر، از بخش خصوصی هستند.
به گزارش جهان معدن محسن صالحی نیا، در نشست خبری با اشاره به اینکه بخش اعظمی از صنایع کوچک کشور در شهرک صنعتی کشور مستقر هستند، عنوان کرد: در شهرک‌های صنعتی 2 طیف واحد صنعتی مستقرند، واحدهایی که در حال بهره برداری هستند؛ تعداد 43 هزار و 650 واحد وجود دارند که از این تعداد حدود 77 درصد فعال هستند و زمینه اشتغال 710 هزارنفر فراهم آورده‌اند، همچنین 22.5 درصد واحدهای غیر فعال، با زمینه اشتغال 180 هزار نفری در این شهرک‌ها مستقر هستند. 

وی ادامه داد: بیش از 78 هزار و 800 قرارداد منعقد شده در شهرک‌های صنعتی کشور وجود دارد که 16 هزار طرح صنعتی یعنی حدود 40 درصد در مرحله تخصیص زمین و 12 درصد در مرحله دیوار کشی، 10 هزار طرح در مرحله نصب سوله و تجهیزات جانبی و3200 طرح نیز در مرحله نصب ماشین آلات هستند که بزودی وارد چرخه تولید خواهند شد.
صالحی نیا در ادامه بیان کرد: 811 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که حدود 500 مورد شهرک صنعتی و 310 مورد ناحیه صنعتی است و البته 9 منطقه ویژه صنعتی هم در کشور مستقر است.
این مسئول خاطرنشان کرد: برای تمامی واحدهای غیر فعال، برنامه جامعی جهت بازگشت به تولید طراحی و اقدامات اجرایی لازم در دستور کار است.
معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه در طی یک سال گذشته بیش از هزارو 350 واحد احیا و به چرخه تولید بازگشته‌اند، گفت: حدود 13 هزار واحد با 50 درصد ظرفیت فعال هستند، 10 هزار واحد بین 50 تا 70 درصد ظرفیت و 30 درصد مابقی هم بالای 70 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.
وی با اشاره به زمینه فعالیت این واحدهای تولیدی توضیح داد: 17 درصد صنایع مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایران، در صنایع غذایی، 22 درصد شیمیایی، 13 درصد صنایع کانی غیر فلزی،27 درصد سلولزی، 5 درصد صنایع نساجی، 4 درصد برق و الکترونیک، 27 درصد صنایع فلزی و 6 درصد در صنایع متفرقه فعال هستند.
مدیر عامل سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی ایران گفت: در شهرک‌های صنعتی تامین زیرساخت‌ها یکی از موارد دارای اهمیت بالا در راستای توسعه صنعتی کشور تلقی می‌شود؛ در همین خصوص برای آب مورد نیاز واحدهای مستقر در شهرک‌ها ظرفیتی بالغ بر 15 هزار 600 لیتر در ثانیه تامین شده و9 هزار و 250 مگاوات برق و 3 هزار کیلومتر شبکه انتقال برق به بهره برداری رسیده است.
وی گفت: برای کنترل و مدیریت منابع آب و فاضلاب صنعتی در 202 شهرک در قالب 230 مورد، فرآیند تسویه به میزان 175 هزار متر مکعب انجام شده و برای 613 شهرک و ناحیه صنعتی بالغ بر 75 درصد نیاز گاز تامین شده است. همچنین 763 خط تلفن که 380 مورد از شهرک‌ها دارای فیبر نوری هستند و 7 هزار و 940 هکتار فضای سبز به این شهرک‌ها تخصیص یافته است.
صالحی نیا در بخش دیگری با اشاره به فعالیت هزار و 100 واحد صادراتی در شهرک‌ها، گفت: بر اساس آخرین آمار در سال گذشته سهم صادرات آنها 4 میلیارد دلار بوده است.
معاون وزیر صمت با اعلام اینکه 68 شرکت در شهرک‌ها و در راستای مدیریت صادرات فعال است، تصریح کرد: بدین منظور کنسرسیوم‌های مختلف صادراتی در زمینه‌های مختلف شکل گرفته است .
وی به شناسایی 466 خوشه صنعتی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: 97 خوشه صنعتی به نام وجود دارد که در این حوزه 40 پروژه در مرحله اجراست و در سال‌های آینده به این رقم اضافه خواهد شد.
مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به افزایش سرمایه صندوق ضمانت گفت: سرمایه در گردش صندوق ضمانت صنایع کوچک 110 میلیارد تومان است و با تدابیر اندیشیده شده به 2 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
وی عنوان کرد: 40 درصد از تسهیلات بانکی باید در اختیار تولید باشد و تامین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی در جهت افزایش تولید نیازمند همکاری همه دستگاه‌های متولی است.
صالحی نیا با اشاره به اینکه در 77 شهرک و ناحیه صنعتی برنامه توسعه‌ای در نظر گرفته شده است، گفت: به صورت کلان در تامین سرمایه در گردش برای واحدها با مشکلات و محدودیت‌هایی روبرو هستیم، در صورت تخصیص کامل سهم 40 درصدی صنایع از منابع بانک‌ها، واحدهای کوچک امکان توسعه و فعالیت‌های بهتری را می‌یابند.
وی توضیح داد: تامین مواد اولیه بخشی از واحدهای کوچک و متوسط وارداتی است و این واحدها در اغلب مسائل در تامین مواد اولیه خود همانند فولاد، آلومینوم و مس مشترک هستند.
صالحی نیا ادامه داد: برای تامین مواد اولیه واحدها با عنایت به فعال بودن صنایع بالا دستی همچون پتروشیمی، فولاد، مس و...، در کشور، در برخی بخش‌ها با مشکلاتی روبرو هستیم که طی رصدهای انجام گرفته از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها مواردی احصا شده و در حال اقدام هستیم.
صالحی نیا در بخش دیگری از سخنان خود به سرمایه صندوق ضمانت اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم سرمایه صندوق را به هزار میلیارد تومان برسانیم می‌توانیم شرایط بهتری فراهم کنیم. پیشنهاد این افزایش به مجمع داده شده است و منتظر اظهار نظر آنها هستیم.
وی درباره تامین تسهیلات سرمایه در گردش مورد نیاز واحدها، گفت: هزینه‌های تولید در طی 2 سال اخیر افزایش یافته است و یکی از تبصره‌های قانونی ضرورت افزایش تسهیلات را متذکر می‌شود؛ با توجه به مصوبات قانونی در خصوص سهم 40 درصدی از تخصیص تسهیلات به بخش تولید، هم اکنون و طبق آمار سال گذشته فقط خدود 30 درصد از منابع بانک‌ها در اختیار بخش صنعت و معدن بوده است.
معاون وزیر صمت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه انگیزه بیشتری برای ایجاد واحدهای قطعه سازی در کشور ایجاد شده و بسیاری از واحدهای تولیدی سعی دارند زنجیره تامین قطعات ایجاد کنند، در رابطه با تامین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی توضیح داد: در برخی شهرک‌های صنعتی با کاهش منابع آب مواجه شدیم که در کنار پیگیری‌های لازم برای استفاده از سایر منابع، نیاز است که با همکاری مشترک روی مدیریت منابع آب دقت نظر بیشتری داشته باشیم.
صالحی نیا در پاسخ به سوالی درباره تامین زیرساخت‌های شهرک صنعتی عباس آباد توضیح داد: در این شهرک با توسعه واحدها 2 مساله مهم به وجود آمده است، تامین نیاز آب پایدار و دوم منابع زیر زمینی که به دلیل شرایط اقلیمی با چالش روبرو شده‌اند.
وی ادامه داد: در سال رونق تولید، وظیفه همه دستگاه‌های مسئول اعم از خدمات رسان و غیره ایجاب می‌کند تا اقداماتی بهتر و تصمیماتی کارگشاتر در نظر گرفته شود.
صالحی نیا در ادامه به برای تامین آب شهرک عباس آباد توضیح داد: در برنامه کوتاه مدت برای تامین آب شهرک‌های صنعتی از راه تامین آب از چاه‌های اطراف شهرک صنعتی عباس‌آباد یا انتقال آب از سد ماملو اقدام می‌کنیم.
معاون وزیر صمت گفت: در شهرک‌های صنعتی ایران بالای 99 درصد واحدهای مستقر از بخش خصوصی هستند.
او ادامه داد: با توجه به اشتراک نوع مشکلات و مسائل واحدهای صنعتی کشور، برای رفع موانع موجود چند برنامه جامع در دستور کار است که از جمله آنها می‌توانیم به اعمال مدیریت روی تامین مواد اولیه وارداتی، تامین کالا و قطعاتی که ظرفیت نسبی تولید آن در کشور موجود است و همچنین تامین منابع مالی مورد نیاز واحدها که در دستور کار وزارت صمت قرار دارد، اشاره کنیم.
صالحی نیا ادامه داد: با ادامه سیاست‌های حمایتی داخلی سازی قطعات، شاهد توسعه و افزایش واحدهای صنعتی جدید در قالب زنجیره تولیدی در سطح کشور خواهیم بود.
صالحی نیا در پاسخ به سوالی درباره فعالیت واحدهای تولید سیگار در شهرک‌های صنعتی گفت: اگر تولید آنها به صورت قانونی و با ارائه مجوزهای زیست محیطی باشد از نظر قانون شهرک‌های صنعتی، هیچ محدودیت و مانعی برای استقرار آنها وجود ندارد.