26 مرداد 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
پنج شنبه, 16 اسفند 1397 ساعت 16:44

مشروح دیدار رحمانی و وزیر تجارت عراق: دیپلماسی رحمانی برای افزایش تراز تجاری ایران و عراق به ۲۰میلیارد دلار

raharaqدر دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر تجارت عراق برای ارتقا و افزایش سطح همکاری‌های تجاری این دو کشور تا ۲۰ میلیارد دلار تاکید شد.
به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با وزیر تجارت کشور عراق در تهران دیدار کرد.


رضا رحمانی با خوش آمد گویی به محمدهاشم عبدالمجید و هیات همراه در خصوص توسعه روابط دو کشور گفت: در راستای توسعه روابط تجاری بین دو کشور به زودی رییس جمهور ایران به عراق سفر می‌کند. این سفر در پاسخ به سفر اخیر رییس جمهوری عراق به ایران و ایجاد زمینه مشارکت‌های بیشتر انجام می‌شود.
توسعه روابط میان دو وزارتخانه
وی افزود: در جهت گسترش تجارت و مبادلات بین دو کشور هماهنگی‌های لازم انجام شده است. ما به عنوان کمیسیون مشترک دو کشور این مساله را پیگیری کردیم و امیدوارم در این سفر تفاهم‌های لازم کسب شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: تا کنون سه اجلاس مشترک بین دو کشور ایران و عراق برگزار شده که آخرین آن در سال ۹۳ شمسی در بغداد بوده و در این اجلاس ۱۲ سند همکاری امضا شده است.
رحمانی با بیان اینکه این دو وزارتخانه می‌توانند زمینه توسعه روابط را در وزارتخانه‌های خودمان و سایر وزارتخانه‌های دو کشور مهیا کنند، تصریح کرد: چند مورد مهم برای توسعه روابط وجود دارد که یکی از آنها تسهیل مبادلات بانکی و گمرکی فی مابین و دیگری تطابق استانداردهای کالایی دو کشور است.
رعایت استانداردهای کالایی در صادرات و واردات
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: ایران در ۴۰ سال گذشته به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته و در رشته‌های بسیاری جزو برترین‌های دنیاست.
وی ادامه داد: ما در صادرات و واردات موارد مورد نیاز را رعایت می‌کنیم. در این خصوص علاوه بر اینکه تولید کنندگان ما حساسیت‌های لازم را دارند، سازمان استاندارد هم کنترل‌های لازم را برای ارسال و دریافت کالاهای استاندارد انجام می‌دهد.
تقویت بازارچه‌های مرزی و توسعه خطوط تجارت ریلی
رحمانی اضافه کرد: برای تسهیل صادرات از هر دو کشور نیازمند همکاری‌های گمرکی در مرزها به خصوص گذرگاه‌های مشترک هستیم. در این راستا با توجه به گسترش روابط دو کشور معتقدیم بازارچه‌های بین‌مرزی باید تقویت و فعال شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: یکی از امکاناتی که برای توسعه روابط تجاری و مردمی لازم است تسهیل رفت و آمد است. رییس جمهوری محترم عراق در سفر به ایران گفتند بحث راه آهن شلمچه و بصره را پیگیری کنیم. در این‌جهت خط ریلی خسروی و کردستان هم می‌تواند مورد بحث باشد. اتصال برق میان ایران، عراق و سوریه هم یکی دیگر از موارد مورد نظر است.
رحمانی خط ترانزیت زمینی بین عراق، ایران، سوریه و کویت را یکی دیگر از موارد عنوان کرد و گفت: از سرمایه گذاری دو کشور استقبال می‌کنیم و لازم است توافقاتی انجام شود که بتوانیم از سرمایه گذاران دو کشور حمایت کنیم که در این زمینه امضا موافقت نامه گمرکی و عدم مالیات مضاعف موثر است.
هدف‌گذاری افزایش تراز تجاری ایران و عراق به ۲۰میلیارد دلار
وی با تاکید بر اینکه مرز مشترک دو کشور، همکاری استان‌های مرزی و توسعه روابط استان‌های همجوار می‌تواند روابط دو کشور را توسعه دهد، افزود: با توجه به تمام ظرفیت‌ها ما آمادگی داریم همکاری‌های تجاری بین دو کشور تا دو سال آینده به ۲۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در حال حاضر مراوداتی با کشورهای همسایه مثل امارات متحده عربی انجام می‌شود که تمایل داریم این روابط با کشور برادر توسعه پیدا کند و این مراودات از طریق عراق انجام شود. این توسعه روابط موجب افزایش چشمگیر صادرات عراق به ایران هم می‌شود. در تمام راه این توسعه آمادگی‌های لازم جهت پیگیری را داریم.
تلاش برای رفع موانع تجاری همکاری بلند مدت
رحمانی با تاکید بر اینکه ما به کشور عراق برای تجارت بلند مدت نگاه می‌کنیم، گفت: بنابراین تهیه نقشه راه همکاری‌های تجاری بین دو کشور، ارتباطات مستمر و پیگیری رفع موانع در روابط بین دو طرف به تسهیل همکاری‌ها کمک می‌کند. همچنین علاوه بر افزایش هیات های تجاری و سرمایه گذاری مشترک، همکاری‌های نمایشگاهی، تاسیس مراکز تجاری بین دو کشور و ترانزیت می‌تواند توسعه پیدا کند.
احداث شهر ک صنعتی مشترک ایران و عراق
وی یادآور شد: رییس جمهوری محترم عراق در خصوص شهرک‌های صنعتی مشترک تاکید داشتند که ما در این خصوص مطالعه انجام دادیم و به دنبال آن چند منطقه را مشخص کرده‌ایم که این مساله می‌تواند یکی از محورهای این جلسه باشد.
اعمال تعرفه ترجیحی صادرات و واردات
رحمانی با اشاره به اینکه کشورهای ایران و ترکیه موافقت نامه تعرفه ترجیحی صادرات و واردات بین دو کشور دارند، گفت: می‌توانیم این تفاهم نامه را با کشور عراق هم داشته باشیم.
سطح روابط ایران و عراق فراتر از دیگر همسایه‌هاست
در ادامه این جلسه محمدهاشم عبدالمجید وزیر تجارت عراق، با تشکر از مهمان نوازی ایرانی‌ها گفت: روابطی که بین و عراق برقرار است، رابطه‌ای عادی نیست و با روابط تمام کشورهای همسایه متفاوت است.
مرز خاکی گسترده ۱۴۰۰کیلومتری ایران و عراق باعث می‌شود، روابط ایران و عراق با دیگر همسایگان عراق تفاوت داشته باشد. روابط دو جانبه بین دو کشور به درازای تاریخ است و این روابط در تمام زمینه‌هاست و فقط منحصر به روابط تجاری نمی‌شود.
وی افزود: دولت و مردم عراق قدردان مردم ایران هستند که در مبارزه با داعش در کنار مردم عراق بودند.
ما این مساله را در عراق قدردان هستیم و این، نشان دهنده عمق روابط دولت ایران و عراق است. به همین دلیل یکی از اولین دیدارهای رییس جمهوری عراق به ایران به عنوان یک کشور مهم بود.
حضور تجار ایرانی در تامین تجهیزات بازسازی عراق
وزیر تجارت کشور عراق ادامه داد: عراق در حال حاضر کار بازسازی را در استان‌هایی که به تازگی از دست داعش آزاد شده آغاز کرده است. سفر وزیر خارجه ایران، به عراق در گردهمایی تاجران ایران و عراق در خصوص تصمیم گیری‌ها برای بازسازی نقش زیادی داشت به همین دلیل تمایل داشتیم پیش از سفر رییس جمهوری ایران به عراق دیدارهایی در زمینه‌های تجاری داشته باشیم.
محمدهاشم عبدالمجید با تاکید بر اینکه دولت عراق تمایل دارد تبادلات با ایران را افزایش دهد، گفت: از سرمایه گذاران ایرانی دعوت‌ می‌کنیم در استان‌هایی که از دست تروریست آزاد شده شرکت داشته باشند و سرمایه گذاری کنند.
مواضع ایرانی ارزشمند است و ما دوست داریم گردهمایی‌هایی در سطح تاجران، اتاق‌های بازرگانی و شورای تجاری تشکیل شود.
انتقال تکنولوژی ایران به عراق
وزیر تجارت عراق با بیان اینکه این دیدار مقدمه‌ای برای تبادل دیدارها و سفرهای آینده است، گفت: این اولین دیدار و سفر من به ایران است. از پیشرفتی که تهران داشته است، شگفت زده شدم. در این سفر اطلاعات زیادی در زمینه پیشرفت‌های صنعتی و تجاری به دست آوردم و واقعا ایران به مراحلی از پیشرفت رسیده که باعث افتخار است.
وزیر تجارت عراق ادامه داد: تمایل داریم تکنولوژی‌های ایران را از طریق سرمایه گذاری و مشارکت به عراق منتقل کنیم. امیدوارم در این سفر موفق باشیم و بتوانیم مقدمات را برای امضا تفاهم نامه در هنگام حضور رییس جمهوری ایران در عراق آماده کنیم.
پاسخ به نیازهای طرف ایرانی در دوران تحریم
محمدهاشم عبدالمجید در خصوص درخواست وزیر صنعت، معدن و تجات در خصوص مالیات گفت: مساله مربوط به مالیات هماهنگ شده است. در خصوص اقدامات مشترک با اقلیم کردستان عراق صحبت‌هایی انجام شده و تمام مواردی که شما اشاره کردید، ما هم تمایل داریم انجام شود.
در خصوص تعرفه‌های گمرکی هم دولت عراق استقبال می‌کند که این تعرفه‌ها برای ایران نسب به دیگر کشورها تغییر داشته باشد. این موضوع را با رییس جمهوری و نخست وزیر در میان می‌گذارم، ولی یقین دارم در این خصوص مشکلی نیست که این کار برای ایران‌ انجام شود؛ چرا که ایران سال‌های زیادی است مواضع مشترکی با عراق دارد.
وی تصریح کرد: در مورد ترانزیت هم عراق مانعی ندارد. با قطر صحبت‌هایی انجام شده که یک خط ترانزیت بین ترکیه، قطر، ایران و عراق وجود داشته باشد و این مساله برای عراق موضوع مهمی است.
مساله دیگر مشکلات اقتصادی جدید برای ایران است که به دلیل فشارهای آمریکا به وجود آمده است. عراق در این زمینه هر کاری لازم باشد برای کنار زدن این مشکلات انجام می‌دهد. یکی از این‌ مشکلات مسایل بانکی است که عراق هم‌ می‌خواهد این مشکل حل شود و باید جایگزین‌هایی برای این موضوع مطرح شود.
وزیر تجارت عراق با تاکید بر اینکه عراق تمایل دارد سطح تبادلات دو کشور در طول دو سال به ۲۰ میلیارد دلار برسد، عنوان کرد: در این خصوص درهای همکاری باز است.
در مورد شرکت‌ها هم عراق همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد. این تبادلات تجاری باید ادامه پیدا کند. البته شرکت‌های ایرانی‌مشکلاتی مثل عدم پذیرش دینار عراق دارند که این مشکلات قابل حل است.
یادآور می‌شود در این نشست رییس سازمان استاندارد،قائم مقام وزیر صنعت در امور مجلس و استان‌ها، سرپرست سازمان توسعه تجارت و جمعی از مدیران ارشد وزارت صنعت،معدن و تجارت حضور داشتند.