26 مرداد 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 12:51

غریب پور در مراسم روز خبرنگار: بر اساس برنامه جدید تایید شده وسعت اکتشافات به 600 هزار کیلومتر مربع می‌رسد

12-12574رییس هیات عامل ایمیدرو در رابطه با وسعت اکتشاف معادن توسط ایمیدرو خبر داد: بر اساس برنامه جدیدی که به تایید رسیده، وسعت اکتشافات سازمان ایمیدرو به مرز 600 هزار کیلومتر مربع خواهد رسید.
به گزارش جهان معدن خداداد غریب پور در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار در رابطه با برنامه‌های ایمیدرو توضیح داد: اکنون برنامه جدید اجرای 300هزار کیلومتر مربع به تایید وزیر صنعت معدن و تجارت رسیده و به زودی اجرای آن آغاز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه انجام برنامه‌های اکتشاف و توسعه بخش معدن و صنایع معدنی به سبب پیگیری‌های خبرنگاران و نقدهای انجام شده، قوت گرفته است، گفت: رسانه‌ها طی سال‌های گذشته همواره نسبت به فعال شدن پتانسیل‌های اکتشافی ایران سخن گفته‌اند و گزارش و نقدهای متعدد منتشر کرده‌اند که این امر، نیرو بخش این سازمان در انجام وظایف خود بوده است.
وی با ابراز قدردانی نسبت به اینکه خبرنگاران با تلاش‌های خود همواره بخشی از بدنه توسعه و پیشرفت کشور بوده اند، اظهار داشت: دستاوردهای حوزه معدن و صنایع معدنی، محصول مشترک رسانه‌ها و ایمیدروست.
16 میلیارد دلار طرح جدید
غریب پور تصریح کرد: ایمیدرو تاکنون با کمک بخش خصوصی، 14 میلیارد دلار سرمایه در معدن و صنایع معدنی جذب کرده و تا افق 1404 نیز 16 میلیارد دلار سرمایه جدید جذب خواهد کرد.
به گفته وی، احیا و فعال سازی معادن کوچک نیز به نیکی از سوی خبرنگاران اطلاع رسانی و نقد شده و این مهم کمک بزرگی به اجرای آن کرده است. غریب پور ادامه داد: امروزه برای احیای معادن کوچک، کمیته‌های اجرایی در استان‌ها ایجاد شده است.
رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان خود را متعهد به ایفای مسئولیت اجتماعی می‌داند، افزود: در ایمیدرو انجام درست کار به شیوه درست، جزو سیاست‌های اصلی است که اجرا می‌شود.
راهبردها و اهداف نقشه راه
غریب پور به جایگاه این سازمان در نقشه راه معدن و صنایع معدنی اشاره کرد و اظهار داشت: در نقشه راه معدن ۷۲ راهبرد مشخص شده که ایمیدرو مسئول ۳۳ راهبرد- معادل ۴۶درصد آن- است.
وی ادامه داد: برای این ۳۳ راهبرد ۱۴۵ هدف تعیین کرده‌ایم و بیش از ۳۰درصد هم پیشرفت حاصل شده است.
غریب پور خبر داد: پیش بینی شده امسال افزون بر 3.5 میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی افتتاح شود و از جمله برنامه‌های افتتاحی امسال، کارخانه احیای مستقیم بافت و واحد جدید گندله سازی در سنگان است.
رییس هیات عامل ایمیدرو درباره جایگاه این حوزه در بورس گفت: طی 4 ماهه نخست امسال، 20 شرکت بزرگ معدنی 27 درصد فروش بورس (47 هزار میلیارد تومان) را به خود اختصاص دادند به همین دلیل ما در مجامع تلاش کرده‌ایم در پروژه‌های مشخصی، افزایش سرمایه دهیم تا این پروژه‌ها با ظرفیت عظیم شرکت‌های بزرگ پیش رود.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حالی که با تشدید تحریم‌ها‌ زمانی نگران حفظ تولید بودیم امروز با رشد تولید مواجه شده‌ایم.
غریب پور همچنین اظهار داشت: با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، 170 نیاز آموزشی از شرکت‌های ایمیدرو شناسایی و 27 مورد را به پروژه آموزشی تبدیل کردیم.
تحقیقات نیاز محور
وی افزود: در سایت طراحی شده، تحقیقات و ساخت داخل، نیاز محور شده است و بین سازندگان قطعات و تجهیزات و نیازهای وارداتی به صورت همزمان مدیریت می‌شود تا با خروج از لیست واردات، به ساخت داخل متکی شویم.
غریب پور اظهار داشت: فعالیت‌ها در ایمیدرو به برنامه تبدیل شده تا به فرآیند نتیجه گرا تبدیل شود. به عنوان مثال، اکتشافات پایش می‌شود تا به سرانجام مطلوب برسد.
وی تاکید کرد: توجه به بخش خصوصی، از جمله راهبردهای ایمیدرو برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است و در این راستا، شرکت‌های بزرگ را با اهداف این حوزه همراه کرده‌ایم.
به گفته وی، از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه، توسعه 10 میلیون تنی فولاد هرمزگان و امضای تفاهم نامه با بخش خصوصی برای تکمیل راه آهن منطقه سنگان است.
غریب پور افزود: برای طرح تیتانیوم کهنوج، معدن زغال سنگ در طبس، کک سازی اروند و الکترود گرافیتی آگهی مناقصه داده شده است. از سوی دیگر اسکله و بارگیری منطقه ویژه خلیج فارس نیز به کنسرسیومی از شرکت‌های بزرگ واگذار می‌شود.
ضرورت کادر سازی رسانه‌ای در حوزه معدن و صنایع معدنی
محمد علی زکریایی، مشاور رسانه‌ای ایمیدرو، در این نشست گفت: توسعه اجتماعی در شرایط بحران اقتصادی می‌تواند به جامعه، امیدبخشی تزریق کند.
وی افزود: در حوزه آموزش و کار رسانه‌ای در حوزه معدن و صنایع معدنی، فعالیت چندانی صورت نگرفته و باید در ایمیدرو کادر سازی و حوزه تخصصی ایجاد کنیم.