01 ارديبهشت 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 17 فروردين 1400 ساعت 12:06

انتشار نخستین نقشه هوشمند ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی سواحل و مناطق دریایی خزر

مدیرکل دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی این سازمان از انتشار نخستین نقشه هوشمند ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی سواحل و مناطق دریایی خزر خبر داد و گفت: این نقشه در مقیاس یک‌پنجاههزارم به همت کارشناسان دفتر زمین‌شناسی دریایی تهران و مراکز کاسپین باختری و خاوری منتشر شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مسعود زمانی پدرام افزود: نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی در برگیرنده اطلاعات کامل از شرایط ژئوشیمیایی و میزان آلایندگی عناصر از مناطق ساحلی و کم عمق دریایی است.

وی خاطرنشان کرد: نمونه‌برداری در یک شبکه منظم از رسوبات سطحی بستر دریا، تالاب‌ها، آب‌بندها، کانال‌های آب و مسیل رودخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی انجام می‌گیرد.

به گفته مدیرکل دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی؛ در فاز نخست از تهیه نقشه‌های ژئوشیمی و آلاینده‌های زیست محیطی طول سواحل و مناطق کم عمق دریای خزر که با مشارکت دفتر مدیریت‌های کاسپین باختری و خاوری این سازمان در سواحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان در حال انجام است.

زمانی‌پدرام ادامه داد: نخستین نقشه مربوط به منطقه لسکوکلایه از توابع استان گیلان تهیه شد و قرار بر است 7 نقشه آستانه، رشت، بابل، جویبار، محمود آباد، بندر ترکمن و شاه‌کیله تا پایان سال 1400 تهیه و به مرحله انتشار برسند.

وی با بیان این‌که تعداد 25 نقشه یک‌پنجاه‌هزارم طول سواحل و مناطق کم عمق دریای خزر را پوشش می‌دهد، تصریح کرد: قرار است با همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در دو سال آینده (پایان سال 1401) این تعداد نقشه به‏ شکل یکپارچه و منسجم در قالب‌های استاندارد، در خدمت برنامه‌ریزان و مسئولان قرارگرفته و امکان خدمت‌رسانی برای سطوح مختلف کاربران، اعم از ارگان‌های دولتی، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی و عموم مردم در این بستر فراهم شود.

مدیرکل دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ضمن اشاره به لزوم پایش، حفظ و صیانت از دریاها، تالاب‌ها و رودخانه‌ها، شناسایی آلودگی‌های انسان‌زاد و زمین‌زاد را از اهداف تهیه این نقشه عنوان کرد و گفت: همکاری منسجم‌تر سازمان‌های مرتبط با علوم دریا چه از نظر فنی و لجستیکی به‌خصوص در پهنه‌های دریایی می‌تواند کمک قابل توجه‌ای در تهیه این نقشه‌ها داشته باشد.

به گفته زمانی‌پدرام؛ البته این دفتر از بدو تاسیس، همکاری‌های نسبتا خوبی با سازمان‌ها و ارگان‌ها از جمله سازمان حفاظت محیط‌زیست، سازمان شیلات، بنادر و دریانوردی، نیروی دریایی سپاه و ارتش جمهوری اسلامی و نیز پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی با برگزاری جلسات و تشکیل کمیته‌های کارشناسی داشته است.