26 مرداد 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 11:27

رییس اتاق بازرگانی ایران: قیمت پایه صادراتی واقعی شود

shafehamرییس اتاق بازرگانی ایران خواستار واقعی شدن قیمت پایه صادراتی شد.
به گزارش جهان معدن، غلامرضا شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران در همایش روز ملی صادرات اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در جلسه هفتم شهریور که با هیات دولت داشتند بر استفاده از نظر بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها نظر ویژه داشتند. ایشان نظرات بخش خصوصی و مردم را تاثیرگذار در تصمیم‌گیری‌ها دانستند و بر این امر تاکید کردند.


وی در رابطه با تصمیم‌گیری‌های آنی و یک شبه دولت خاطرنشان کرد: آنچه در حال حاضر مورد توجه است این نکته است که ما هر روز شاهد یک تغییر آنی در قوانین هستیم و یک نوع تعجیل در تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد در حالی که این تصمیم‌گیری‌ها نیازمند یک پیوست کارشناسی است و نتایج مثبتی در بر نخواهد داشت.
شافعی در ادامه تصریح کرد: آقای جهانگیری بر قانون‌گرایی تاکید دارد و همیشه بر این نکته که بر اعتماد لطمه‌ای وارد نشود حساس هستند اما در قانون فضای کسب و کار و در ماده 24 آمده است که هر گونه تغییر در قانون باید با یک پیش‌آگهی توسط رسانه‌های گروهی به اطلاع فعالان اقتصادی برسد اما امروز ما مرتبا شگفت‌زده می‌شویم و از ایشان خواهشمندیم دستور اجرایی شدن ماده 24 را بدهند.
رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیمان‌سپاری ارزی تشریح کرد: در سال‌های گذشته پیمان‌سپاری ارزی انجام شده بود که باعث ورود افراد غیرحرفه‌ای به بازار کار شد و در چنین روزی این افراد غیرحرفه‌ای از معاون رییس جمهوری لوح صادرکننده نمونه گرفتند در حالی که یک کالا هم صادر نکرده بودند و گرفتار شدند.
وی افزود: بنابراین حرفه‌ای‌ها به دلیل تعهداتی که دارند کنار می‌روند و افراد غیرحرفه‌ای وارد کار می‌شوند. قیمت‌های پایه صادراتی ما اشتباه است در دولت نهم و دهم از بالا رفتن قیمت‌های پایه صادراتی حمایت شد اما قیمت‌های پایه‌ای صادراتی با دلار 4 هزار تومان بسیار متفاوت‌تر از دلار 7 و 8 هزار تومانی است لازم است این قیمت‌ها واقعی و درست شود.
شافعی تاکید کرد: اگر صادرکننده اختلاف تجاری پیدا کند و نتواند پول کالای صادراتی را بگیرد نه ارز را می‌تواند پس دهد و نه پولی خواهد داشت. بررسی کارشناسان بر این منوال است که این موارد در پیمان‌سپاری ارزی مورد توجه قرار گیرد.
رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: در حال حاضر زمان این است که بخش خصوصی را به عنوان مکمل امر در نظر بگیریم و درجه اعتماد متقابل را بالا ببریم اما بخشی از این اقدامات باعث انفصال شده است ما باید آینده را متفاوت با گذشته تغییر دهیم و ما آماده هستیم در این زمینه با دولت همکاری کنیم.