27 تیر 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
دوشنبه, 14 آبان 1397 ساعت 15:23

رییس کنفدراسیون صادرات ایران: بازار صادرات از دست برود شرایط سخت‌تر می‌شود

lahooرییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه صدور مکرر بخشنامه‌ها برای صادرات توانسته به برندسازی در بازارهای داخلی و خارجی لطمه بزند، گفت: ممنوعیت صادرات سبب شده تعهد صادرکنندگان در بازارهای هدف خدشه دار شود و این در حالی است که صادرکننده برای دستیابی و سهم خواهی در بازار هزینه کرده که اگر بازار از دست برود، شرایط سخت خواهد بود.
به گزارش جهان معدن به نقل از مهر، محمد لاهوتی با اشاره به ثبات قوانین و مقررات، رشد اقتصادی و روابط مناسب با دنیا در سال گذشته، گفت: این عوامل به رشد صادرات انجامیده است؛ همچنین در این شرایط نیز صندوق ضمانت صادرات نقش آفرینی کرده است.


رییس کنفدراسیون صادرات ایران خواستار صدور ضمانت نامه ورود موقت شد و افزود: علیرغم تلاش صادرکنندگان و صندوق ضمانت صادرات، گمرک هنوز متقاعد نشده است این ضمانت نامه را بپذیرد.
وی افزود: بحث ادغام صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات همچنان خواسته صادرکنندگان است و می‌تواند کوتاه کردن مسیر را برای صادرکنندگان هموار کند؛ البته این ادغام باید با رعایت اصول مهم صورت گیرد.
لاهوتی با بیان اینکه اگر بخواهیم از صادرکنندگان حمایت کنیم باید اصلاح سیاست‌های شش ماهه گذشته را در دستور کار قرار دهیم، گفت: انفجار نرخ ارز منجر به این شد که صادرات ١٣.٥درصد رشد یابد، بازار چین نیز که یکی از بازارهای مهم صادراتی ایران بود، جای خود را به عراق داده است؛ این نشانگر مشکل در شرایط صادراتی کشور است.
لاهوتی با تاکید بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: امروز روش تعهدنامه‌های ارزی و قیمت پایه غیرمنطقی عملا فضا را به افرادی می‌دهد که در این حوزه خبره نیستند؛ لذا باید اصلاحات لازم را در این زمینه انجام دهیم.
وی با بیان اینکه باید پذیرفت امروز ارز نیمایی اگر در اختیار واردکننده‌ای قرار می‌گیرد اما کالای او با این نرخ به دست مصرف کننده نمی‌رسد، گفت: پس به جای پنج نرخ امروز، باید حداقل دو نرخ را بپذیریم چرا که در غیر این صورت در شرایط تحریم که صادرات نفت کاهش یافته نباید روزنه ارز آوری صادرات را هم بست.