30 خرداد 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

افزایش 1.8 میلیون تنی ظرفیت آهن اسفنجی با افتتاح ذوب آهن پاسارگاد

zobpasargadبا آغاز بهره برداری از طرح ذوب آهن پاسارگاد در نیمه اول سال جاری، 1.8 میلیون تن به ظرفیت آهن اسفنجی در داخل کشور افزوده می‌شود.
به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا ذوب آهن پاسارگاد تولیدکننده آهن اسفنجی است، این طرح در عین حال شامل تولید 2.4 میلیون تن کنسانتره آهن و 2.4 میلیون تن گندله آهن است که در نیمه ابتدایی سال آینده افتتاح می‌شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت: با تبدیل ایران به شاهراه تبادل کالا از پول نفت بی نیاز می‌شویم

thum-52bd408b933b995b4a6-IMG 0528 30229سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی با اشاره به راهکاری برای بی نیاز شدن ایران از پول فروش نفت گفت: در صورتی که ایران به شاهراه تبادل کالا‌های کشور‌های همسایه تبدیل شود، از ارز حاصل از فروش نفت بی نیاز می‌شویم.
به گزارش جهان معدن به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی توضیح داد: کشور‌های همسایه ایران سالانه 1 میلیارد و 118 میلیون دلار انواع کالا و خدمات وارد می‌کنند اگر تنها ۱۰ درصد این کالا‌ها و خدمات فنی مهندسی از ایران تامین می‌شد می‌توانستیم سالانه بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به کشور‌های همسایه داشته ‌باشیم.

انجمن جهانی فولاد خبر داد: مصرف سرانه ایران بالاتر از جهانی

82549655-71650187سرانه جهانی مصرف فولاد در سال 2018 میلادی به 224 کیلو و 500گرم افزایش یافت. این در حالی است که سرانه مصرف ایران در مرز 238 کیلوگرم قرار دارد که از میانگین جهانی بالاتر است.
به گزارش جهان معدن به نقل از پایگاه خبری ایمیدرو، انجمن جهانی فولاد World Steel Association در جدیدترین گزارش خود از افزایش سرانه جهانی مصرف فولاد در سال 2018 میلادی خبر داد. سرانه جهانی مصرف این محصول از 216 کیلو و 300 گرم در سال 2017 میلادی به 224 کیلو و 500 گرم در سال 2018 افزایش یافته است.

متال اکسپرت اعلام کرد: تداوم نگرانی‌های بخش عرضه، قیمت سنگ آهن را بالا برد

mines-Iron-e1529686137944قیمت سنگ آهن وارداتی در چین روز گذشته به روند صعودی ادامه داد که به دلیل کاهش موجودی بنادر و رشد تولید فولاد چین بود.
به گزارش جهان معدن به نقل از کالاخبر، البته جو بازار با این خبر که احتمالا شرکت واله برزیل تا پایان سال حجم بالایی از کاهش تولید را جبران می‌کند آرام شد.

زرندی عنوان کرد: نجات بنگاه‌های کوچک و متوسط در تامین نقدینگی با استفاده از بازار سرمایه

photo 2019-06-15 09-55-10سعید زرندی، معاون برنامه‌ریزی و طرح توسعه وزارت صمت گفت: ۸۵ درصد تامین مالی بنگاه‌ها در کشورمان توسط بانک‌ها انجام می‌شود که در جهان بی سابقه است و در این زمینه باید به سراغ سایر شیوه‌ها از جمله تامین مالی از بازار سرمایه برویم.
سعید زرندی معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صمت در نشست خبری خود با اشاره به مشکل تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی تاکید کرد: به نظر می‌رسد برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تنها راه نجات در بحث تامین نقدینگی، استفاده از بازار سرمایه باشد.

غریب پور اعلام کرد: جایگاه مواد معدنی؛ استخراج 461 میلیون تن، صادرات ۵۰ میلیون تن

gharibesmaeilرییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: طی سال گذشته، ۴۶1 میلیون تن مواد معدنی استخراج و 50 میلیون تن صادر شد.
به گزارش جهان معدن به نقل از پایگاه خبری ایمیدرو، خداداد غریب پور در اجلاس سالانه نظام مهندسی معادن ایران در محمودآباد (استان مازندران) ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ارزش صادرات مواد معدنی صادر شده در سال 97 به ازای هر تن ۱۶۰ دلار بوده که در مجموع بیش از ۹ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم.

الزامات توسعه اکتشاف منابع معدنی

9764820 648بررسی وضعیت حلقه‌های مختلف اکتشاف منابع معدنی در کشور نشان می‌دهد رشد و توسعه بخش معدن و صنایع معدنی که سهم قابل‌توجهی در تولید ناخالص داخلی و صادرات غیرنفتی دارد، مستلزم توجه جدی به امر اکتشاف به‌ویژه اکتشافات تفصیلی و عمیق است. چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ کشور برای تولید فلزات اساسی مانند فولاد و محصولات فولادی، مس، آلومینیوم، سرب و روی و فلزات نادر و گرانبها و نیاز این صنایع به تامین مواد اولیه معدنی، اهمیت توسعه اکتشافات معدنی را به‌خوبی روشن می‌سازد.
به گزارش «بازوی پژوهشی مجلس» امر اکتشاف منابع معدنی در کشور به دلیل در اولویت قرار نگرفتن و عدم توجه سیاست‌گذاران دچار آشفتگی و عقب‌ماندگی نگران‌کننده‌ای است. از طرفی به دلیل فقدان نقشه راه و برنامه راهبردی این حوزه شاهد برخی موازی‌کاری و تداخل وظایف بوده و نهادهای دخیل در امر اکتشاف نتوانسته‌اند به‌صورت زنجیروار نسبت به انجام وظایف خود در هر مرحله اقدام کنند و همین مساله جذابیت سرمایه‌گذاری و ورود بخش‌ خصوصی داخلی و خارجی را برای انجام اکتشاف تفصیلی کاهش داده است. بی‌شک این وضعیت، صنایع معدنی کشور را در آینده‌ای نه‌چندان دور با بحران تامین مواد اولیه مواجه خواهد ساخت؛ به‌طوری که با عملیاتی شدن هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، منابع سنگ‌آهن کشور حدود ۱۰ سال پس از سال ۱۴۰۴ امکان تامین ماده اولیه فولادسازان را خواهد داشت و در صورت عدم توجه به اکتشاف معادن سنگ‌آهن بزرگ و متوسط، ایران به واردکننده سنگ‌آهن در منطقه تبدیل خواهد شد. این نگرانی در رابطه با زغال‌سنگ، صنایع مس، سرب و روی و آلومینیوم کشور نیز وجود دارد.

وزارت صمت اعلام کرد: رشد صدور پروانه اکتشاف، گواهی کشف و سرمایه گذاری در معادن در سال 97

51f5f4829ef358bbb193534c3bb48910میزان سرمایه گذاری، صدور پروانه اکتشاف و گواهی کشف معادن در سال 97 با افزایش همراه شد. طبق جدیدترین آمار وزارت صنعت معدن و تجارت میزان طی دوازده ماه سال گذشته صدور مجوز پروانه اکتشاف با رشد 3.5،‌ گواهی کشف با رشد حدود 36 و سرمایه گذاری با افزایش 33درصدی مواجه شد.
به گزارش جهان معدن به نقل از پایگاه خبری ایمیدرو، گزارش آماری وزارت صنعت معدن و تجارت نشان می‌دهد سال گذشته 1033 پروانه اکتشاف معادن صادر شد که در برابر رقم 998 سال 96 با رشد 3.5 درصدی مواجه شده است.