29 اسفند 1397
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 11:09

گزارش هفتگی بازارهای جهانی نشان داد؛ افت و خیز در بازارهای فولاد

steel-manufacturing-moltenگزارش هفتگی بازارهای جهانی فولاد منتشر شد.
به گزارش جهان معدن به نقل از فولاد ایران، قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین هفته گذشته پس از نوساناتی جزیی به روند صعودی ادامه داده از ۷۴ دلار هفته قبل به حدود ۷۷ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. در این بین حاشیه سود فولادسازان چین رو به کاهش است از این رو برخی در خرید سنگ آهن در این قیمت‌های بالا تردید دارند. ولی در حال حاضر موجودی سنگ آهن خلوص بالای استرالیا در بنادر پایین است.


در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد حدود ۲ دلار بالا رفت و ۳۲.۱ دلار هر تن فوب ثبت شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۲۵.۸ دلار به ۲۸ دلار هر تن فوب افزایش یافت.
هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه خریدها افزایش پیدا کرد و قیمت را بالا برد. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۴ دلار رشد داشت و ۳۳۳ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. ظاهرا موجودی قراضه تحویل نوامبر آمریکا در بازار ترکیه کم شده و آمریکایی‌ها قیمت را تا ۳۳۴ دلار نیز رسانده‌اند. چند محموله قراضه حوزه دریای بالتیک در ۳۳۰ تا ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر برای کیفیت‌های مختلف قراضه خریداری شده است. همچنین قراضه سنگین ۲۰-۸۰، خرد شده و بونوس آمریکا نیز در ۳۳۱ تا ۳۴۱ دلار هر تن سی اف آر معامله شد.
قیمت قراضه وارداتی از آمریکا در جنوب شرق آسیا به طور میانگین ۶ دلار افت داشت و ۳۲۸ دلار هر تن سی اف آر شد. البته قیمت‌های پیشنهادی بین ۳۳۳ تا ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر یود.
بیلت صادراتی چین هفته گذشته حدود ۷.۵ دلار افت قیمت را تجربه کرد و به ۵۲۰ دلار هر تن فوب رسید. بیلت صادراتی سی آی اس نیز در ۴۵۵ دلار هر تن فوب ثابت ماند و بازار بدون تغییر بود.
قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا در ثبات بود و ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. فعالان بازار منتظر پایین آمدن قیمت‌ها بودند و فعالیت زیادی نداشتند. بیلت ترکیه نیز ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود.متوسط قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه از ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار به ۴۵۷ تا ۴۶۰ دلار هر تن درب کارخانه رسید همچنین بیلت صادراتی ترکیه ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار هر تن فوب بود و خریداران به دنبال ۴۶۰ دلار هر تن فوب بودند.
میلگرد صادراتی چین هفته گذشته ۸ دلار رشد داشت و ۵۷۸ دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز ۵ دلار ارزان‌تر شده و ۴۹۲ دلار هر تن فوب شد. در ترکیه نوسان نرخ لیر موجب شد کارخانه‌ها قیمت میلگرد را به لیر بالا ببرند تا افت ارزش آن را جبران کنند. قیمت دلاری تا ۳ دلار رشد داشته ۵۰۳ تا ۵۰۸ دلار هر تن درب کارخانه شد.
در بازار داخلی اروپا میلگرد یک یورو بهبود داشت و ۵۴۳ یورو هر تن درب کارخانه شد. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.
ورق در بازار داخلی چین هفته گذشته ارزان‌تر شد و رقابت در بازارهای خارجی شدت گرفت از این رو ورق گرم صادراتی چین نیز ارزان شد. ورق گرم صادراتی با ۱۰ دلار افت هفتگی ۵۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. برخی کارخانه‌ها تا ۵۳۰ دلار را نیز برای فروش پذیرفتند.
ورق گرم صادراتی سی آی اس با ۳ دلار رشد قیمت هفتگی به ۵۲۰ دلار هر تن فوب رسید. قیمت‌های پیشنهادی بین ۵۱۷ تا ۵۲۳ دلار هر تن فوب بود.در بازار داخلی امریکا ورق گرم هفته گذشته از ۸۴۲ دلار به ۸۳۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در اروپا نیز ورق گرم یک یورو ارزان‌تر شده و ۵۶۲ یورو هر تن درب کارخانه شد.