28 تیر 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 22 دی 1397 ساعت 16:19

دبیر انجمن صنعت سیمان؛ افزایش نرخ حمل ونقل دریایی مانع رقابت در بازارهای خارجی است

siamanافزایش نرخ بین المللی حمل و نقل دریایی از جمله مشکلاتی است که با اجرایی شدن تحریم‌ها بر روند صادرات صنعت سیمان اثرگذار شده و در واقع رقابت در این عرصه را با دشواری جدی روبرو ساخته است.
به گزارش جهان معدن عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ظرفیت کنونی تولید سیمان کشور سالیانه 87.5 میلون تن است که 48 میلیون تن آن در داخل مصرف و کمتر از 15 درصد هم راهی بازارهای صادراتی می‌شود.


کاهش رقابت منفی در امر صادرات
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: رقابت منفی پیش آمده بین تولیدکنندگان سیمان برای نفوذ بیشتر در بازارهای هدف صادراتی و کاهش قیمت‌ها، یکی از آسیب‌های صنعت سیمان است که همچنان ادامه دارد، اما با تشکیل کارگروه‌های صادراتی در شرق، غرب و جنوب کشور رقابت منفی صادراتی شرکت‌های سیمانی در حال کاهش است.
به گفته وی، سال‌های گذشته گام‌های خوبی برای صادرات مازاد تولید داخل برداشته شده و هر یک از شرکت‌ها با توجه به قیمت تمام شده، کیفیت و کشور مقصد صادراتی به ارایه قیمت پرداختند.
عراق وارد کننده کلینکر ایران
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درخصوص بازار عراق نیز گفت: همسایه غربی کشور کارخانه‌های تولید سیمان خود را فعال کرده و اکنون عراق نسبت به واردات کلینکر (ماده اولیه تولید سیمان) از کشورمان می‌پردازد، اما صادرات به اقلیم کردستان عراق همچنان ادامه دارد.
پیشتر دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به از دست رفتن بازار سیمان در عراق، گفته بود: سالیانه هفت تا هشت میلیون تن صادرات سیمان به عراق انجام شده بود، اما رقابت منفی شرکت‌های ایرانی در صادرات به این کشور، قیمت این ماده را به تنی 45 دلار تقلیل داد و موجب خروج این بازار از برنامه صادرات شد.
سید حمید حسینی توضیح داد: دولت عراق با بیان اینکه این قیمت‌ها موجب زمین خوردن صنایع سیمان داخلی‌اش شده، قیمت‌های ارایه شده از سوی شرکت‌های ایرانی را «دامپینگ» (عرضه با قیمت پایین‌تراز تولید داخلی) توصیف کرد و خواهان ارایه مستندات قیمتی شد، اما شرکت‌های ایرانی از از ارایه مدارک طفره رفتند که در نهایت با «ضد دامپینگ» عراقی‌ها روبرو شدند.
وی خاطرنشان کرد: امروز عراقی‌ها با سرمایه گذاری پاکستانی‌ها و اروپایی‌ها به اندازه کافی تولید سیمان دارند.
ظرفیت 12 میلیون تنی صادرات
دبیر انجمن صنفی کافرمایان صنعت سیمان خاطرنشان کرد: اکنون صادرات هر تن سیمان به ارزش 25 تا 30 دلار ارزآوری دارد و ظرفیت کنونی صادرات کشور 12 میلیون تن است.
آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران در مدت 9 ماهه امسال حاکی از صدور بیش از 12 میلیون تن زنجیره سیمان به ارزش افزون بر 407.7 میلیون دلار است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال کاهش 9 درصدی از نظر ارزش و رشد یک درصدی وزنی را نشان می‌دهد.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به 17 کشور از جمله عراق، افغانستان، کشورهای حوزه CIS، بنگلادش و حوزه آفریقا صادرات داشته و عنوان ششمین صادرکننده برتر جهان را داراست.
نامتناسب بودن رشد قیمت سیمان نسبت به هزینه‌ها
شیخان پیرامون اعمال تحریم‌ها برضد کشورمان اشاره گفت: افزایش نرخ بین المللی حمل و نقل دریایی و دشواری تامین قطعات مصرفی این صنعت از جمله آجرهای نسوز و لاینرهای سیستم خطوط تولید و افزایش قیمت آنها، در شمار مشکلاتی است که با اجرایی شدن تحریم‌ها بر این صنعت اثرگذار شد.
به گفته این مقام صنفی، امسال تاکنون رشد 30 تا 40 درصدی هزینه‌های تولید را در این صنعت وجود داشت، اما رشد قیمت محصول نهایی به میزان 12 درصد مورد موافقت قرار گرفت و از اوایل مردادماه امسال اجرا شد.
درخواست افزایش مجدد قیمت سیمان
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اظهار داشت: اکنون اهل حرفه به دنبال گرفتن موافقت برای افزایش مجدد قیمت سیمان هستند، زیرا قیمت های کنونی با هزینه‌ها تناسبی ندارد.
شیخان خاطرنشان کرد: کیفیت سیمان کشور با وجود تحریم‌ها، بالاست و تولید نیز تداوم داشته و بر این روند پیش می‌رود.