29 اسفند 1397
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 12 آبان 1397 ساعت 15:52

رحمانی:تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی از هدف‌گذاری‌های بخش معدن است

rahco0o0nوزیر صنعت، ‌معدن و تجارت با اشاره به اینکه ارتقای سهم معدن از تولید ناخالص داخلی از 1.2 فعلی به 1.4 مد نظر است، تاکید کرد: تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی نظیر فولاد، الومینیوم و مس با شناسایی گلوگاه‌ها از جمله هدف گذاری‌های ما در بخش معدن است .
به گزارش جهان معدن، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی و ماشین آلات وابسته گفت: با همکاری تشکل‌ها و مردم باید بخش معدن را توسعه داده و ظرفیت تولید معادن را به 400میلیون تن افزایش دهیم و این اکتشافات باید در مناطق محروم صورت گیرد.


وی با اشاره به اینکه معدن یکی از پتانسیل‌هایی است که اقتصاد را از وابستگی نجات می‌دهد، تصریح کرد: از آنجا که معدن از بخش‌های پیشران به شمار می‌رود در صادرات نیز نقش اساسی دارد .
وزیر صمت در ادامه از اجرای نقشه راه معدن در آینده نزدیک خبر داد و افزود: همه ذینفعان از مجلس، دولت و بخش خصوصی بر آن تفاهم داشتند و حتما دوباره با همه ذینفعان مطرح می‌کنیم تا همه پای کار باشند و از ظرفیت‌های موجود مجلس شورای اسلامی نیز به طور قطع استفاده می‌کنیم.
وی تصریح کرد: امروز در نمایشگاه معدن جدیتی در شرکت کنندگان دیدم که در آستانه 13 ابان، نوید عزم واراده و تلاش است وجهت گیری ما نیز برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه همین تلاش‌هاست .
رحمانی با تاکید بر اینکه کار را باید مردم انجام دهند، افزود: ما نیز باید تسهیل گر باشیم و موانع کمتری ایجاد کنیم و برای بهبود فضای کسب و کار تلاش کنیم و حتما یکی از کارهای اصولی بنده همفکری با صنعت‌گران و معدن کاران است و بدون مشورت با این بخش تصمیمات اساسی گرفته نمی‌شود .
وی ادامه داد : حتما همکاری دو طرفه خواهد بود و فعالیت‌های قابل واگذاری را به تشکل‌ها تفویض می‌کنیم، نظارت بر معادن نیز از بخش‌های قابل واگذاری است تا مردم و تشکل‌ها کار را به پیش برند و این مدل را باید در حوزه بازرگانی و اصناف هم پیاده کنیم .
رحمانی یادآور شد: بدون تردید کار معدن بدون توجه به اکتشاف بی معنی است و توسعه اکتشافات معدنی در کشور برای مناطق محروم و کمتر برخوردار در اولویت است و این در حالی است که در ژئو فیزیک هوایی در 6 سال اخیر معادل کل اکتشافات قبلی کار را پیش برده‌ایم و کار دولت این است که هزینه‌های ریسک را پوشش دهد تا مردم به فعالیت بپردازند .
وی با اشاره به طرح پهنه بندی یادآور شد: در این طرح اکتشافات 133 پهنه تعریف شده و 109 پهنه واگذار و 400 محدوده امید بخش نیز شناسایی شده است .
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر انجام فعالیت و تمرکز بر معادن مگا سایز گفت: پیشتر اکتشافات ما سطحی بوده و این در حالی است که دنیا هم به سمت اکتشاف عمقی پیش می‌رود و در این زمینه به سازمان زمین شناسی و نیز ایمیدرو ماموریت می‌دهم که بحث اکتشاف را جدی بگیرند، در این زمینه منابع مالی خوبی هم داریم و باید درآمدها را به سمت اکتشاف زیر ساخت‌ها سوق دهیم .
رحمانی اظهار کرد: اکتشاف سالیانه 300 هزارکیلومتر خطی ژئوفیزیک را در برنامه می‌گذاریم چرا که باید از وضعیت فعلی خارج شده و این بخش متحول شود .
به گفته رحمانی سامانه کاداستر نیز کامل شده و جهت گیری اساسی ما در این سامانه شفافیت و مبارزه با فساد و رانت است. با تکامل سامانه‌ها باید اطلاعات مساوی در اختیارهمگان قرار بگیرد واین ظرفیت باید در معدن کامل شود .
وی تصریح کرد:‌ درحوزه بهره برداری از معادن دو کار اساسی باید صورت گیرد که یکی فعال سازی معادن است که امسال در پروژه‌های ویژه تعریف شده و بحث دیگر توجه به جغرافیای کشور بخصوص در مناطق محروم است .
رحمانی گفت: ‌توجه به معادن کوچک را با اختصاص منابع مالی در برنامه داریم و 32 شرکت هم با ما جوینت شدند و با حضور بخش خصوصی و شرکت‌های معتبر خارجی به این بخش خواهیم پرداخت .
رحمانی اضافه کرد :‌در زمینه مباحث مربوط به محیط زیست و منابع طبیعی چه در بخش بهره برداری و چه صنایع معدنی، حتما تعامل خواهیم داشت .
وی تاکید کرد : میزان استخراج سالیانه معادن بسیار ناچیز است و باید آن را به 400 میلیون تن برسانیم و همچنین صادرات 8 میلیارد دلاری این بخش را می‌توانیم تا 2 سال آینده به 12 میلیارد دلار برسانیم و در این زمینه نیازمند بازسازی و نوسازی تکنولوژی و ماشین آلات و کاهش خام فروشی هستیم .
گفتنی است در این نمایشگاه 150 شرکت داخلی و 40 شرکت داخلی آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید همگان قرار دادند.