29 آبان 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 15 آبان 1397 ساعت 13:12

جهانگیری: برای یک دوره باید سختی‌ها را تحمل کنیم

esjahمعاون اول رییس‌جمهوری گفت: برای یک دوره باید سختی را تحمل کنیم و تولید را که مساله اصلی است سرپا نگه داریم تا کارگران مشغول باشند و اشتغال حفظ شود و این مهمترین عامل شکست سیاست‌های آمریکا است.
به گزارش جهان معدن به نقل از صدا و سیما؛ اسحاق جهانگیری امروز در مراسم تکریم و معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت عبور از شرایط سخت فعلی را نیازمند عزم ملی همراه با انسجام و وحدت دانست و تاکید کرد: در شرایطی که آمریکا قصد فشار بر ایران از طریق اعمال تحریم‌های غیر اخلاقی و ظالمانه را دارد باید در اقتصاد به موفقیت برسیم و نشان دهیم که اقتصاد ما سرپاست.


وی افزود: امروز اداره موفق اقتصاد یک مسوولیت ملی بزرگ است که دولت به تنهایی نمی‌تواند آن را انجام دهد و نیاز به مشارکت همه مردم نخبگان جریان‌های سیاسی و ایرانیان در سراسر دنیا دارد.
جهانگیری تصریح کرد: تحریم‌های جدید در حالی اتفاق می‌افتد که باید با دقت در این زمینه تصمیم‌گیری و عمل کنیم و با مردم صادقانه صحبت شود در حالی که نباید برای مردم ایجاد نگرانی کرد.
وی گفت: مردم باید مطمئن شوند که مسوولان صادقانه به فکر عبور از مشکلات هستند و از همه توان خود و کشور استفاده می‌کنند که در این صورت حتما همه مردم نیز کمک خواهند کرد و از فداکاری دریغ نمی‌کنند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه آمریکایی‌ها با تمام توان وارد موضوع تحریم ایران شده‌اند گفت: با این حال آمریکا در این حرکت در دنیا منزوی است و به جز رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور منطقه هیچ دولتی از این تحریم‌ها حمایت نمی‌کند.
وی افزود: در مناسبات با دنیا متحدان آمریکا علیه این یک‌جانبه گرایی آمریکا مقاومت می‌کنند و در واقع استقلال سیاسی و اقتصادی خود را نشان می‌دهند.
جهانگیری گفت: این تحریم‌های ظالمانه علیه ملت، مردم، کودکان و زنان و فقرای ایران است زیرا در تحریم‌ها بیشتر از همه اقشار ضعیف آسیب می‌بینند.
وی افزود: آمریکایی‌ها ایجاد فضای نااطمینانی در ایران را در دستور کار خود قرار داده‌اند و شبکه منطقه‌ای با پول برخی کشورهای منطقه برای این منظور ایجاد کرده‌اند که به نوشته برخی نشریات اروپایی حتی بخشی از مرگ خاشقچی در ارتباط با همین پول‌های سعودی به رسانه‌های خارجی بوده است.
جهانگیری گفت: تحریم‌هایی که شب گذشته آمریکا فهرست آن را منتشر کرد شامل بخش‌هایی از جمله هواپیمایی و کشتیرانی ایران است که همان شب گذشته با مسوولان این بخش‌ها تماس گرفتم و آنها می‌گفتند که تحریم‌های جدید از پیش‌بینی‌های ما کمتر بوده و یا همان مطابق پیش‌بینی‌های ما بوده است.
معاون اول رییس جمهوری گفت: وظیفه ما این است که طوری با تحریم‌ها مقابله کنیم تا کمترین اثر را بر اقتصاد داشته باشد.
وی تاکید کرد: صنعت کشور یکی از بخش‌هایی است که می‌تواند با عملکرد مناسب به آمریکایی‌ها بگوید که این شما بودید که شکست خوردید و این از عهده صنعت‌گرها برمی‌آید.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: ما می‌دانیم که بهترین راهکار برای واردات و صادرات این است که قید و بند اداری وجود نداشته باشد اما این را هم می‌دانیم که قیمت های بازار قیمت های واقعی نیست و می خواهند با فضای روانی کشور را بر هم بزنند.
جهانگیری، صادرات را پیشران اقتصاد کشور توصیف کرد و گفت: صادرکنندگان سربازان خط مقدم جبهه اقتصاد هستند.
وی گفت: باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده شود و نظام توزیع را با کمک اصناف به پیش ببریم تا از افزایش بی دلیل قیمت‌ها جلوگیری شود.
جهانگیری افزود: اتاق بازرگانی و اصناف باید خود را در کنار دولت بدانند و دولت به شدت به نظرات مشورتی آنها نیاز دارد.