30 خرداد 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 16:13

معاون وزیر صنعت: تحریم‌ها تاثیری بر صادرات سیمان نداشته است

IMG 0003-640x480معاون امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با رد توقف صادرات سیمان گفت: تحریم‌ها جز اینکه روند مبادلات پولی و مالی را مختل و برگشت پول را سخت کرده است، نتوانسته به آن آسیبی وارد کند.
به گزارش جهان معدن به نقل از ایرنا، «جعفر سرقینی» در حاشیه دهمین نمایشگاه صنعت سیمان و گرامیداشت 85 سالگی این صنعت در محل نمایشگاه‌های بوستان گفت و گو در جمع خبرنگاران افزود: صنعت سیمان قادر به تامین نیازهای داخلی است و تا 20 میلیون تن در سال توان صادراتی دارد همانطور که سابقه صادرات 19 میلیون تنی را در کارنامه خود ثبت کرده است.


این مقام مسوول خاطرنشان کرد: امروز ظرفیت تولید سیمان کشور به 87.5 میلیون تن رسیده و 10 میلیون تن دیگر در حال آماده سازی برای راه اندازی است که 35 درصد پیشرفت داشته است.
وی بیان داشت: برای سال 1400 رسانیدن ظرفیت تولید به یکصد میلیون تن و برای افق 1404 ظرفیت 120 میلیون تنی هدف‌گذاری شده است، اما به دلیل رکود در بخش معدن همواره تولید کمتر از ظرفیت است.
سرقینی یادآور شد: در سال 92 تولید 69 میلیون تن سیمان به ثبت رسید، اما امروز به دلیل رکود در بخش ساختمان و کند شدن آهنگ صادرات، تولید 58 میلیون تن تا پایان سال پیش بینی می‌شود.
این مقام مسوول همچنین به افزایش صادرات فولاد اشاره کرد و گفت: با وجود تحریم‌ها صادرات صنایع معدنی جز یکی دو مورد، کم نشده و صادرات فولاد در نیمه نخست امسال با رشد 10 درصدی وزنی و 23 درصدی ارزشی همراه بوده است.
بازگشت ارز صادراتی به سامانه نیما
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات معدنی به کشور گفت: میزان صادرات عمده صنایع معدنی کشور بیش از 10 میلیون یورو است و صادرکنندگان طبق بخشنامه بانک مرکزی باید 90 درصد آن به سامانه نیما بازگردانند.
سرقینی ادامه داد: دولت به صادرکنندگان سه ماه مهلت داده که ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بازگردانند، اما در شرایط دشوار کنونی بازگرداندن ارز در مدت سه ماه ممکن نیست.
وی اضافه کرد: مشکل دیگر نیاز صادرکنندگان به بخشی از این ارز برای تامین نیازهای وارداتی خود است.
معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرد: علاوه بر سیمان و فولاد، در تلاشیم تا آن میزان ارز که صنایع برای واردات‌شان نیاز دارند از عرضه به سامانه نیما معاف شود.
سرقینی وجود رقابت منفی در بازار سیمان را تایید کرد، اما گفت: با تلاش انجمن صنفی سیمان و صدور بخشنامه‌ای در این زمینه، موضوع رقابت منفی مدیریت شد.
وی خاطرنشان کرد: اکنون عمده صادرات سیمان به عراق و افغانستان انجام می‌شود.