08 مهر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
یکشنبه, 06 شهریور 1401 ساعت 16:47

خطر وضع عوارض صادراتی همچنان وجود دارد

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت از ابلاغ مصوبه کاهش عوارض یک یا ۲ پله‌ای صادراتی کالاها به گمرکات خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل از مهر، معدن و تجارت، سیف‌الله امیری با بیان اینکه مصوبه کاهش عوارض یک یا ۲ پله‌ای صادراتی کالاها به گمرکات ابلاغ شد، گفت: قیمت بیشتر کالاها با توجه به کاهشی که در قیمت‌های جهانی رخ داده، نزولی شده که این کاهش قیمت‌های جهانی در وضع عوارض جدید اعلام و اعمال شده است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت از حذف عوارض صادراتی برخی از کالاها که عوارض آنها به‌طور تقریبی به صفر رسیده است در عوارض جدید خبر داد و تاکید کرد: با این وجود در صورتی‌ که دوباره موضوعات بحرانی مانند جنگ اوکراین و به دنبال آن افزایش قیمت‌های جهانی رخ دهد، برای این‌گونه کالاها که عوارض‌شان به صفر رسیده است، باز هم عوارض در نظر گرفته می‌شود.

امیری بیان کرد: عوارض صادراتی برخی کالاها با سه پله و برخی دیگر از کالاها با یک یا ۲ پله نزولی اعلام‌ شده است.

وی تصریح کرد: اگر رشد قیمت صادراتی کالایی از پنج درصد به بالا باشد، برای آن کالاها عوارض در نظر گرفته‌ شده است، برای کالاهایی که رشد قیمتی صادراتی آنها بین صفر تا پنج درصد بوده هیچ‌گونه عوارضی در نظر گرفته نشده است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: در دو هفته آینده نیز با توجه به شرایط بازار در صورتی‌ که قیمت‌ها بازهم نزولی باشد، دوباره عوارض صادراتی تغییر می‌کند و عوارض صادراتی کالاهایی که رشد قیمتی آنها کاهش‌یافته و به صفر رسیده است، حذف خواهد شد.

امیری گفت: کالاهایی که تا پیش از ابلاغ این اصلاحیه ثبت سفارش شده‌اند یا قبض انبار دارند، نیازی به پرداخت عوارض ندارند. همچنین ورود موقت‌ها نیز مطابق ماده ۱۱ آئین‌نامه گمرکی نیاز به پرداخت عوارض ندارد.

وی تاکید کرد: برای مصوبه تنظیم بازار نیز یک سری اصلاحات در نظر گرفته‌شده است که این اصلاحات در ستاد تنظیم بازار کشور مطرح شده و در صورت موافقت اعمال خواهد شد تا موضوع عوارض صادراتی رفع شود.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: برای وضع عوارض صادراتی علاوه بر توجه به بازارهای جهانی، بازارهای داخلی نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ بر همین اساس عوارض صادراتی کالاهایی که در بازار داخل مشکلی ندارند را حذف کردیم تا بتوانند صادرات خود را به‌راحتی انجام دهند.