11 خرداد 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
یکشنبه, 29 خرداد 1401 ساعت 14:39

انتشار آگهی فراخوان ارزیابی کیفی سرمایه گذار بوکسیت گینه

معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو از انتشار آگهی فراخوان ارزیابی کیفی سرمایه گذار بوکسیت گینه خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، حسام مقدم علی، معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو، اعلام کرد: هدف از این فراخوان امکان هم افزایی پتانسیل های مالی و سرمایه ای کشور بوده و با توسعه بخش معدن و زیر ساخت امکان برداشت 8 تا 10 میلیون تن استخراج در سال قابل حصول خواهد بود.

وی افزود: این آگهی فراخوان در روز 23 خرداد ماه در روزنامه های دنیای اقتصاد و تهران تایمز و به طور همزمان در سایت ها و روزنامه های گینه منتشر شده است. این مرحله از فراخوان شامل ارزیابی کیفی جهت انجام سرمایه گذاری است که شرکت های علاقه مند با ارسال درخواست، اسناد را دریافت کرده و تا 21 تیر ماه فرصت دارند تا اسناد تکمیل شده را ارسال کنند. این در حالی است که امکان مشارکت در پروژه آلومینای پارسیان که ایمیدرو نیز در آن سهامدار است و همچنین مشارکت SBDT در تامین هزینه های زیرساخت نیز قابل بررسی است.

مقدم علی ادامه داد: همچنین شرکت بوکسیت گینه راسا پروژه های اکتشاف سه معدن مورد نظر در این مشارکت در قالب فراخوان اخیر را شامل معادن لگه ترا، کنکو و اخیرا تکلوگورال را با شرکت های برتر اکتشافی بین المللی مستقر در گینه تکمیل کرده است تا سرمایه گذاران با اطمینان خاطر بیشتری بررسی های خود را برای پیوستن به این همکاری دنبال کنند.

وی گفت: نتیجه مطالعات اخیر بیانگر افزایش قابل توجه ذخیره و کیفیت پایدار مواد معدنی قابل دسترس بوده به گونه ای که در اسناد نهایی امکان تداوم حضور سرمایه گذار تا زمان دستیابی به ذخیره قابل استخراج و توجیه پذیر نیز لحاظ شده است.

ایران دوازدهمین تولیدکننده آلومینیوم جهان

معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو با اشاره به رتبه دوازدهم ایران در تولید آلومینیوم در جهان و ظرفیت تولید 800 هزار تنی کشورمان تصریح کرد: پروژه بوکسیت گینه یکی از طرح های تضمین کننده زنجیره تامین صنعت آلومینیوم ایران است. ماده اولیه اصلی آلومینیوم، پودر آلومینا با نسبت مصرف 2 به 1 است که دارای بازاری بسیار متلاطم و حساس به عرضه است. بنابراین ایجاد اطمینان از دسترسی به پودر آلومینا از طریق احداث پالایشگاه های آلومینا بسیار ضروری است. در حال حاضر سالیانه حدود 1 میلیون تن آلومینا توسط اسملترهای آلومینیوم داخلی وارد کشور می شود.

وی یادآور شد: در همین راستا، باید تامین ماده معدنی بوکسیت که با نسبت حدود 3 به 1 به ازای هر تن آلومینا مصرف می شود نیز تضمین شود. معادن بوکسیت گینه در قالب مشارکتی با دولت این کشور متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است که شرکت مشترک بوکسیت های دابولا و توگه SBDT حاصل این مشارکت است.

مقدم علی افزود: پروانه بهره برداری یا امتیازنامه معدنی در اختیار این شرکت، حداقل 15 معدن در نواحی دابولا و توگه را شامل شده و در فاصله 400 کیلومتری از ساحل قرار دارد. گینه در حال حاضر اولین صادرکننده بوکسیت جهان بوده و شرکت های خارجی فعال در این کشور سالیانه بیش از 86 میلیون تن تولید و صادرات محصول دارند که پیش بینی می شود در کوتاه مدت به بیش از 100 میلیون تن نیز افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: بزرگ ترین شرکت های فعال در گینه عمدتا برای تامین بازار هدف چین و یا انحصارا برای پالایشگاه های خود در کشورهایی خارج از گینه صادرات را انجام می دهند که از جمله آنها می توان شرکت هایی همچون SMB، ریوتینتو، روسال روسیه، چالکو را نام برد.

مقدم علی اظهار کرد: ذخایر بوکسیت شرکت SBDT برای توسعه صنعت آلومینیوم کشور و تضمین زنجیره تولید این فلز استراتژیک اهمیت اساسی داشته بنابراین ایمیدرو از سال 2005 میلادی سکان هدایت آن را به عنوان نماینده دولت در دست گرفته است.

وی گفت: برای آغاز فعالیت اجرایی بهره‌برداری در این معادن باتوجه به اهمیت آن ها و نیز افزایش ظرفیت تولید صنعت آلومینیوم که احداث واحدهای آلومینا و در نتیجه نیاز به بوکسیت را با اضطرار بیشتری مطرح می کند، با موافقت دولت گینه به عنوان شریک 49 درصدی، به روزآوری مطالعات قبلی حمل ریلی بوکسیت و به موازات برگزاری فراخوان، جذب سرمایه گذار برای توسعه تعدادی از معادن اکتشاف شده با ذخایر مشخص، توافق شده است.

به گفته مقدم علی، در این راستا مذاکراتی با سرمایه‌گذاران احتمالی انجام شده و از سوی شرکت های معدنی معتبر داخلی و خارجی برای مشارکت در توسعه این پروژه، ابراز علاقه مندی شده است. در حال حاضر مطالعات اکتشافی جدیدی نیز با استقرار شرکت های مشاور داخلی و خارجی در گستره 5600 کیلومتر مربعی پروانه بهره برداری معدن در دست اقدام است که نوید ظرفیت های معدنی دیگر نیز دارد.

معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو عنوان کرد: در خصوص به روزآوری مطالعات ریلی قبلی، مشاورپروژه، مستقر شده و اقداماتی از جمله جمع آوری داده های منطقه ای، محیطی و محلی، تعرفه ها و موقعیت سنجی و مسیریابی ریل و نیز تجهیز و توسعه بندر انجام شده که نتایج آن در حال تلفیق و طراحی اولیه است.