11 تیر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
پنج شنبه, 26 خرداد 1401 ساعت 15:21

رشد ۵۴ درصدی سود خالص فولاد هرمزگان

مجمع‌عمومی سالیانه سهامداران شرکت فولاد هرمزگان که با حضور مدیرعامل این شرکت برگزار شد؛ گزارش عملکرد مالی شرکت فولاد هرمزگان در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۰ ارائه شد.

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان ؛ دکتر عطالله معروفخانی ضمن تشکر از مدیرعامل شرکت فولادمبارکه و هیات‌‌مدیره آن اظهار داشت: خوشبختانه در همه زمینه‌‌ها به ویژه در زمینه توسعه پیشگام بوده‌ایم و مؤفقیت‌های بزرگی به دست آمده است. در بهمن ماه سال گذشته برای اولین‌بار در فولاد هرمزگان شاهد کلنگ‌زنی سه طرح بزرگ با حضور استاندار، مدیرعامل فولادمبارکه و نمایندگان استان بودیم.

افزایش ۷۰ درصدی فروش در بازار داخلی

وی ضمن تشکر از همه سهامداران متن پیام هیات‌‌مدیره را قرائت کرد. این پیام حاوی گزارشی پیرامون عملکرد مهمترین اقدامات انجام‌شده در بخش‌های مختلف و نیز مهمترین مؤفقیت‌های به دست آمده بود. رئوس مطالب این گزارش که توسط مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به اطلاع حضار رسید؛ به شرح زیر است: حدود ۹۵ درصد سهام فولاد هرمزگان به شرکت فولادمبارکه تعلق دارد.

در حال حاضر ۱۵۲۳ نفر در این شرکت کار می‌کنند. شرکت فولاد هرمزگان با تامین حدود ۶ درصد نیاز بازار چهارمین تولیدکننده بزرگ فولاد به شمار می‌آید و ظرفیت نهایی تولید تختال در این شرکت حدود یک و نیم میلیون تن در سال است. کسب تندیس بلورین در نوزدهمین همایش تعالی سازمانی و کسب تندیس مدیر ارزش‌آفرین، کسب عنوان محصول برتر در جشنواره حاتم، کسب عنوان شرکت برتر در جشنواره شهید رجایی، دریافت نشان عالی مسئولیت‌های اجتماعی، دستیابی به رکورد تولید سالیانه، بومی‌‌سازی حدود ۷۰ تجهیز استراتژیک، تولید ۹۷ درصدی محصول آهن‌اسفنجی، کاهش توقفات تولید، کاهش 4 درصدی مصرف انرژی، احداث تصفیخانه‌های پساب صنعتی، تدوین استراترژی برای شرایط تحریم، خرید به موقع برق از بخش خصوصی، افزایش موجودی گندله و آهن‌اسفنجی، کاهش خریدهای داخلی و حمایت از تولید داخل، کسب دریافت عنوان واحد برتر توسعه به انتخاب وزارت صمت، راه‌اندازی سیستم افزایش رضایت مشتریان و طراحی محصولات جدید؛ تنها شماری از افتخارات به دست آمده در طول سال گذشته است.

دکتر معروفخانی در تشریح بیشتر محتوای این گزارش به بخش دستاوردهای فروش پرداخت و گفت: درآمد ناشی از فروش ۶۱ درصد افزایش یافته است. فروش به ۲۱۶هزار میلیارد ریال رسید. درآمد فروش در بازار داخلی در مقایسه با سال گذشته ۷۰ درصد افزایش پیدا کرد. رشد درآمد فروش در بازار خارجی معادل ۵۱ درصد بوده است. ارزش صادرات ظرف یک‌سال گذشته به عدد ۸۷ هزار میلیارد ریال رسید. فروش محصولات دارای ارزش‌‌افزوده بالاتر در مقایسه با پارسال ۳ درصد افزایش پیدا کرد. همچنین شاهد توسعه بازارهای صادراتی جدید در مناطق اروپا، شمال آفریقا و آسیای‌‌جنوب‌شرقی بودیم و به دریافت عنوان صادرکننده مؤفق شدیم.

وی تصریح‌کرد: بر اساس ارزیابی ایمیدرو سهم شرکت در تولید فولاد کشور افزایش یافته است. فروش کلی تختال در مجموع ۶۱ درصد رشد را نسبت به سال ۹۹ تجربه کرد. شاهد رشد ۵۰ درصدی صادرات هستیم. سود خالص معادل ۹۴ هزار میلیارد ریال است. سود عملیاتی به دست آمده 89 هزار میلیارد ریال است که به معنای رشد 50 درصدی است. سود خالص 54 درصد رشد داشته است.

مهمترین برنامه‌های توسعه

معروفخانی گفت: افزایش ظرفیت واحدهای ذوب و ریخته‌گری، احداث واحد تولید محصول گرم، احداث واحد تولید اکسیژن، افزایش ظرفیت سیلوهای آهن‌اسفنجی، توسعه ایستگاه کاهش فشار گازطبیعی، احداث تصفیخانه پساب‌های صنعتی، نمونه‌‌گیر اتوماتیک دمای ذوب کوره‌های قوس‌الکتریکی، احداث واحد تولید آهک، مشارکت در سرمایه‌گذاری از جمله مهمترین برنامه‌های توسعه شرکت فولاد هرمزگان است.

وی بعد از تشریح مهمترین اقدامات و برنامه‌های انجام شده در حوزه توسعه منابع‌انسانی به بیان پیشنهادات هیات‌مدیره پرداخت و به موارد زیر اشاره کرد: تصویب صورت‌‌های مالی بعد از استماع گزارش حسابدار مستقل و بازرس قانونی شرکت و تنفیذ تمامی معاملات مشمول ماده ۱۲۹ قانون تجارت.

تشریح گزارش حسابرسی سهام شرکت

در ادامه اسلامی حسابرس مستقل و بازرس قانونی گزارش حسابرسی سهام این شرکت را تشریح کرد و دکتر معروفخانی به اهم موضوعات مطرح شده؛ پاسخ داد. متقی دبیر مجمع سهامداران اظهار داشت: گزارش افزایش سرمایه در حال تهیه است. این گزارش طی ماه‌‌های آینده تهیه و اطلاع‌رسانی می‌شود.

در ادامه ناظر مجمع درباره موضوع عدم ورود بعضی سهامداران به سامان سجام و مشکلاتی که این موضوع برای شرکت به وجود می آورد؛ سخن گفت.

رجبی نماینده سازمان بورس‌واوراق بهادار خواستار فرهنگ‌سازی در این خصوص شد و گفت: سود سهامداران حقیقی را از این طریق پرداخت می‌کنیم. از سهامداران دعوت می‌کنیم که ثبت‌نام کنند تا پرداخت‌ها تسهیل شود و در سال‌های بعد شاهد وجود سود سنواتی انباشته نباشیم.

نماینده سازمان بورس گفت: فولاد هرمزگان از جمله شرکت‌های خوشنام در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی است که با نگاهی گذرا به محتوای رسانه‌ها متوجه این موضوع می‌شوید. پیشنهاد می‌کنم که درباره هزینه‌های اجتماعی گزارشی تهیه شود.

انقلابی دیگر در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی

معروفخانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشبختانه فولاد هرمزگان در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی خوشنام است و در سال ۱۴۰۰ انقلابی دیگر را در این حوزه رقم زد. تمام نمایندگان استان، مدیران‌کل، استاندار و به ویژه مردم نجیب استان به نیکی از فولاد هرمزگان یاد می‌کنند. تحت‌ پوشش قرار دادن پنج هزار یتیم از جمله مهمترین اقدامات انجام شده است که قرار است این عدد به ده هزار نفر افزایش یابد.

وی در ادامه افزود: چند روز قبل فوتبال ساحلی افتخاری جهانی کسب کرد. این خبر خوب را تبریک می‌گویم. وی در ادامه اهم فعالیت‌های انجام‌شده درباره نقش‌آفرینی این شرکت در ارتباط با بحران‌هایی مثل زلزله و سیل به بخشی از اقدامات انجام شده توسط این شرکت اشاره کرد. توزیع غذای گرم در میان سیل‌زدگان، تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی، اهداء ماسک و دستگاه اکسیژن در ایام اوج کرونا پاره‌ای از فعالیت‌های انجام شده توسط این شرکت است.

معروفخانی گفت: خوشبختانه افزایش ۵۰ درصدی بودجه مربوط به فعالیت‌های اجتماعی این شرکت تائید شده است. مصمم هستیم در عمل به تاکیدات مقام‌معظم‌رهبری مبنی بر نقش‌آفرینی صنایع در محرومیت‌زدایی و فعالیت‌های اجتماعی بیش از پیش کار کنیم. در پایان از هیات‌مدیره شرکت فولاد هرمزگان و تلاش‌های میدانی آنها و نیز تلاش‌های کارگران نجیب و سختکوش این شرکت تشکر می‌کنم.

در حاشیه مجمع‌عمومی سالیانه سهامداران شرکت فولاد هرمزگان با مدیرعامل این شرکت و نیز رئیس هیات‌مدیره و نماینده شرکت فولاد مبارکه به گفتگو نشستیم.

دلایل اهمیت طرح جدید فولاد هرمزگان

دکتر معروفخانی گفت: با کمک و حمایت‌های بی‌دریغ طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولادمبارکه اصفهان طرح توسعه سه‌ونیم میلیون تنی نورد گرم را در دستور کار داریم. مرحله مطالعه مقدماتی طرح تقریبا رو به اتمام است. انشالله شاهد کلنگ‌زنی طرح در روزهای آینده خواهیم بود.

وی در ارتباط با اهمیت عملیاتی شدن این طرح گفت: در صورت عملیاتی شدن این طرح زنجیره تولید کامل فولاد هرمزگان کامل خواهد شد. اسلب به جای آنکه ابتدا سرد و بعد به ورقکاران فروخته شود؛ مستقیما در تولید ورق استفاده می‌شود. این طرح سبب کاهش مصرف انرژی خواهد شد. در مجموع هم برای کشور و هم برای حوزه صنعت؛ اتفاق مبارکی محسوب می‌‌شود. تکمیل زنجیره تولید در شرکت فولاد هرمزگان باعث ایجاد ارزش‌افزوده خواهد شد. امیدواریم که طرح ظرف دو تا سه سال آینده به بهره‌برداری برسد. طرح در مرحله مطالعه است. در صورت تکمیل مطالعات می‌توان با اطمینان بیشتری درباره صرفه‌جویی ارزی که نصیب کشور می‌کند؛ اظهارنظر کرد.

وی در رابطه با مشکل تامین انرژی موردنیاز صنایع فولادی خاطرنشان کرد: طی دو ماهه ابتدای سال به دلیل رضایتمندی کارگران و کارکنان شاهد افزایش تولید بودیم. رشد 7 درصدی به معنی عبور از ظرفیت اسمی است که اتفاق مهمی است و جای خوشحالی دارد. در صورت برطرف شدن مشکل برق هر ماه شاهد رکوردزنی خواهیم بود و رکوردهای جدیدی ثبت خواهد شد. فولاد هرمزگان در میان فولادی‌‌های هم‌‌رده خود بهترین عملکرد را از نظر کاهش قیمت تمام‌شده تولید داشته است. درصد رشد سودآوری این شرکت در وضعیت بسیار خوبی است.

وی در ادامه گفت: از مردم درخواست می‌کنم در مصرف برق صرفه‌‌جویی کنند. در ساعاتی از روز می‌توان مصرف برق را به حداقل رساند تا از این طریق به صنعت کشور کمک شود. برخلاف کشورهای دیگر در اینجا صنعت اولین حوزه‌ای است که مشمول قطعی برق می‌شود‌. این مسأله روی اشتغالزایی تاثیر منفی بر جا می‌گذارد و سبب نوسانات شدید بازار و بهم خوردن تعادل عرضه‌وتقاضا و تعطیلی صنایع‌کوچک می‌شود.

نقش‌آفرینی صنعت فولاد در بخش‌های زیرساختی

مصطفی عطایی‌‌پور رئیس هیات‌مدیره و نماینده فولادمبارکه نیز در این مراسم گفت: صنعت فولاد در بسترسازی برای زیرساخت‌های کشور نقش‌آفرین است‌. برای مثال ما در شرکت فولادمبارکه خرید لوکومتیو را انجام داده‌ایم؛ به دنبال نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی و نیز نیروگاه خورشیدی و بادی هستیم. فولادمبارکه سعی کرده در این زمینه پیشرو باشد. بقاء صنعت در گرو توسعه است. امید می‌رود که سال بعد بتوانیم شاهد سطح خوبی از توسعه در فولاد هرمزگان باشیم. احیاء ذخایر آهن‌اسفنجی، تصفیه‌خانه، پایان مطالعات نورد گرم و رسیدن به آمار تولید سه‌ونیم میلیون تن نورد جزء مهمترین برنامه‌‌های توسعه است.

عطایی‌پور تصریح کرد: از طریق توسعه است که ارزش‌افزوده ایجاد می‌شود. تبدیل اسلب به ورق‌های تجاری بدون شک ارزش‌افزوده بسیار بالایی به همراه دارد. هدف اصلی فولادمبارکه تامین نیاز بازار داخل است، اما برای تامین اقلامی مثل قطعات موردنیاز خود باید ارزآوری داشته باشد؛ طوری برنامه‌ریزی شده است که صادرات هیچ لطمه‌ای به بازار داخل وارد نکند. وی در پایان گفت: شرکت فولاد هرمزگان با مدیریت معروفخانی توانسته سود بسیار خوبی ایجاد کند که باید از ایشان تشکر کرد. طرح‌های توسعه‌ای شرکت فولاد هرمزگان را به طور جدی دنبال می‌کنیم تا از انجام آنها مطمئن شویم.