16 آذر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

چین در مسیر کاهش واردات سنگ آهن؛ پروژه های جدید تولید در راه است

تحلیلگران از پیش بینی رشد 3.5 درصدی تولید سنگ آهن چین طی سال 2023 میلادی به دلیل راه اندازی پروژه های جدید در این کشور خبر دادند. این کشور اکنون برنامه کاهش واردات را پیش رو دارد.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت اس اند پی گلوبال، معدنکاران چین طی سال های 2021 و 2022 میلادی به دلیل تاخیر در راه اندازی پروژه ها که ناشی از محدودیت های پاندمی کرونا بود با چالش های بسیاری مواجه شدند. این در حالی است که در سال 2023 میلادی، چین با بهره برداری از برخی پروژه های داخلی، بین 8 تا 10 میلیون تن به میزان تولید سنگ آهن خود خواهد افزود. انتظار می رود تولید سنگ آهن این کشور در سال 2023 میلادی با رشد 3.5 درصدی نسبت به سال 2022 میلادی به 238 میلیون تن افزایش یابد.

افت واردات سنگ آهن

همچنین تحلیلگران از افت واردات سنگ آهن چین طی سال های 2022 و 2023 میلادی خبر دادند. پیش بینی می شود میزان واردات این محصول در چین طی سال 2022 میلادی با افت 2 درصدی نسبت به سال گذشته به یک میلیارد و 102 میلیون تن کاهش یابد. این در حالی است که انتظار می رود میزان واردات در سال 2023 میلادی یک میلیارد و 87 میلیون تن به ثبت رسد که حاکی از افت 1.4 درصدی نسبت به سال 2022 میلادی است.

واردات سنگ آهن چین از استرالیا طی ژانویه تا اکتبر سال جاری میلادی 604 میلیون و 930 هزار تن به ثبت رسید که 66 درصد از مجموع واردات سنگ آهن چین را در بر می گیرد.

کاهش وابستگی به واردات

انجمن معادن چین از افت 71 درصدی وابستگی چین به واردات سنگ آهن تا سال 2025 میلادی خبر داد که علت این امر گسترش استفاده از قراضه فولاد عنوان شده است. پیش بینی می شود میزان استفاده از قراضه فولاد تا سال 2025 میلادی به 330 میلیون تن افزایش یابد.

علاوه بر این، میزان تولید کنسانتره آهن در سال 2025 میلادی 350 میلیون تن خواهد بود که نشان از نیاز چین به واردات 880 میلیون تنی این محصول دارد.

کسری 8 میلیون تنی فلز سرخ تا سال 2032 میلادی

شرکت معدنی کودلکو از کمبود 8 میلیون تنی مس در جهان، تا سال 2032 میلادی خبر داد. این شرکت پیش بینی کرده چنانچه سرمایه گذاری جدیدی در این صنعت نشود، از 4 سال دیگر تقاضا از عرضه پیشی خواهد گرفت.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت ماینینگ، شرکت معدنی کودلکو شیلی پیش بینی کرد به دلیل افزایش رو به رشد تقاضای فلز سرخ، جهان تا سال 2032 میلادی با وجود پروژه های جدید مس نیز شاهد کسری 8 میلیون تنی این فلز خواهد بود.

ماکسیمو پاچکوMaximo Pacheco مدیرعامل کودلکو اعلام کرد: پیش بینی می شود عرضه جهانی مس در کوتاه مدت به دلیل آغاز به کار پروژه های جدید در شیلی، پرو، جمهوری دموکراتیک کنگو و چین شاهد مازاد عرضه باشد. این در حالی است که در میان مدت با رشد تقاضای جهانی، میزان عرضه کمتر از تقاضا خواهد بود.

وی همچنین به پیش بینی برخی تحلیلگران به کسری عرضه 6 میلیون تنی مس به دلیل استفاده از انرژی پاک و خودروهای الکتریکی اشاره کرد و تصریح کرد: مطالعات کودلکونشان می دهد که تلاش جهان برای کنترل تغییرات اقلیمی، تقاضای فلز نارنجی را از 25میلیون تن به بیش از 31 میلیون تن تا سال 2032 میلادی افزایش خواهد داد. این به معنی نیاز به تعریف 8 پروژه بزرگ به اندازه پروژه اسکوندیدای شرکت بی اچ پی در شیلی است.

صنعت مس نیازمند سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری

برخی کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که صنعت جهانی مس نیاز به صرف هزینه 100 میلیارد دلاری در معادن مس به منظور جبران کمبود عرضه سالانه 4 میلیون و 700 هزار تنی تا سال 2030 میلادی دارد.

مدیرعامل کودلکو اظهار کرد: در صورت عدم آغاز به کار پروژه های جدید، عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در نیمه دوم دهه جاری(از سال 2026 میلادی) چشمگیر خواهد بود.

رشد 4.6 درصدی تولید مواد معدنی هند در سپتامبر 2022 میلادی

شاخص تولید مواد معدنی فلزی و غیرفلزی هند طی سپتامبر 2022 میلادی شاهد رشد 4.6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت Hellenic Shipping News شاخص تولید مواد معدنی در هند طی سپتامبر سال جاری میلادی 99.5 به ثبت رسید که حاکی از رشد 4.6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی است.

طی این مدت، برخی مواد معدنی مهم شاهد رشد تولید بودند از جمله زغال سنگ با رشد 12.1 درصدی، سنگ آهن با رشد 9.1 درصدی و کنسانتره مس با رشد 18.5 درصدی به ثبت رسیدند.

در همین حال میزان تولید فسفریت، بوکسیت و سنگ آهک نیز در سپتامبر2022 میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 87.6 درصد، 5.5 درصد و 4.7 درصد افزایش یافتند.

مرکز آمارهند اعلام کرد: مجموع تولید مواد معدنی در این کشور از ابتدای آوریل تا پایان سپتامبر 2022 میلادی شاهد رشد 4.2 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی بوده است.

تولید مواد معدنی فلزی

تولید بوکسیت هند طی سپتامبر 2022 میلادی یک میلیون و 667 هزار تن اعلام شد. همچنین طی این مدت، تولید کرومیت و کنسانتره مس این کشور به ترتیب 116 هزار تن و 10 هزار تن به ثبت رسیده است.

این در حالی است که 92 کیلوگرم طلا، 16 میلیون و 600 هزار تن سنگ آهن،22هزار تن کنسانتره مس، 163هزار تن سنگ منگنز و همچنین 45 هزار تن کنسانتره روی طی سپتامبر 2022 میلادی در هند تولید شده است.

مواد معدنی غیرفلزی

میزان تولید مواد معدنی غیرفلزی همچون سنگ آهک 30 میلیون و 500 هزار تن، فسفریت 150هزار تن و الماس 70 قیراط طی سپتامبر سال جاری به ثبت رسیده است.

تولید زغال سنگ این کشور نیز طی سپتامبر سال جاری 58 میلیون تن گزارش شده است.

آمادگی ایران برای تامین فناوری معدنی مورد نیاز ونزوئلا

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ایران برای تامین فناوری معدنی مورد نیاز ونزوئلا آمادگی دارد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، رضا محتشمی پور در نشست کمیته صنعت، معدن و تجارت نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ونزوئلا ضمن بیان این مطلب گفت: توسعه همکاری های معدنی در جهت بالا بردن تراز تجاری میان این دو کشور ضروری است.

وی افزود: ایران در حوزه صنایع معدنی پیشرو است و از این رو، ونزوئلا می تواند تکنولوژی های مورد نیاز خود در این حوزه را از ایران تامین می کند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به درخواست طرف ونزوئلایی درباره توسعه همکاری ها درباره صنعت سیمان گفت: ایران در این صنعت خودکفا است و تجهیزات و فناوری احداث واحدهای سیمان در کشور ما کاملا ایرانی است.

وی ادامه داد: ونزوئلا می تواند برای ساخت و ارتقای ظرفیت تولید سیمان خود، از توانمندی شرکت های ایرانی استفاده کند.

محتشمی پور تاکید کرد: توسعه همکاری های معدنی ایجاب می کند تا طرف ونزوئلایی نسبت به روش پرداخت مطالبات شرکت های ایرانی اجرا کننده طرح در این کشور، از طریق روش های بانکی یا تهاتر و مبادله کالا با کالا تسهیل سازی کند.

اکبر صادقی مشاور امور بین الملل رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز در این نشست، ضمن تاکید بر حل مسایل مرتبط با خط تولید سیمان سِروُاسول در کمیته حل اختلاف، خواستار تشکیل کمیته مشترک معدن و صنایع معدنی برای بررسی فنی و کارشناسی پیشنهادات طرح شده از سوی طرف ونزوئلایی شد.

بنا به این گزارش، در نشست مذکور، طرف ونزوئلایی خواستار همکاری کشورمان در موضوعاتی نظیر بازسازی کارخانه های آلومینا، فولاد و سیمان در کشور ونزوئلا شد.

لازم به ذکر است نهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ونزوئلا از صبح امروز با حضور وزیر دفاع آغاز شد و در روز سه شنبه تفاهم نامه مورد توافق طرفین امضا می شود.

هدف گروه منابع معدنی چین؛ نفوذ بر عرضه کنندگان سنگ آهن

شرکت بزرگ معدنی ریوتینتو با گروه منابع معدنی چین تفاهم نامه ای برای همکاری استراتژیک امضا کردند.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت Hellenic Shipping News شرکت بزرگ معدنی ریوتینتو و گروه منابع معدنی چین در حاشیه پنجمین نمایشگاه بین المللی صادرات چین در شانگهای، تفاهم نامه ای به منظور همکاری های استراتژیک امضا کردند. هدف از امضای این تفاهم نامه، همکاری های چندجانبه در حوزه های زنجیره ارزش سنگ آهن و فولادسازی، توسعه و پایداری زنجیره تامین، کربن زدایی صنعت و همچنین توسعه منابع معدنی عنوان شده است.

یاکوب استاوشولم Jakob Stausholm، مدیرعامل شرکت معدنی ریوتینتواعلام کرد: ریوتینتو از سال 1973 تا کنون بیش از 3 میلیارد و 500 میلیون تن سنگ آهن با کیفیت بالا به چین صادر کرده است. این شرکت رابطه بلندمدت و سودمندی را با چین دارد که بیش از 120 سال ادامه خواهد داشت.

وی افزود: این همکاری جدید با چین منجر به تقویت تعهد ریوتینتو به همکاری با این کشور برای دستیابی به توسعه پایدار است. ما مشتاق همکاری با گروه منابع معدنی چین و همچنین فولادسازان چینی هستیم تا به نوآوری و کاهش آلایندگی در سراسر زنجیره ارزش کمک کنیم.

چین در آگوست سال جاری میلادی گروه منابع معدنی چین را با سرمایه 3 میلیارد دلار ایجاد کرد که این اقدام به عنوان تلاش پکن برای دستیابی به نفوذ بیشتر بر عرضه کنندگان بزرگ سنگ آهن جهان همچون ریوتینتو، بی اچ پی، واله و فورتسکیو در حوزه قیمت گذاری سنگ آهن تلقی می شود.

تولید مس کمپانی برزیلی واله افزایش یافت

تولید مس کمپانی برزیلی (Vale) به دلیل انجام تعمیرات، 9/32 درصد نسبت به سه ماهه قبل افزایش یافته است.

به گزارش جهان معدن، با این میزان افزایش میزان تولید مس شرکت واله به 74،300 تن رسید.

کمپانی معدنی برزیلی واله( Vale ) در سه ماهه سوم سال جاری، 51،800 تن نیکل تولید کرد که 5/51 درصد نسبت به سه ماهه قبل افزایش داشته است؛ همچنین تولید مس و سنگ آهن نیز رشد یافته است.

این کمپانی مستقر در برزیل با مقایسه های سه ماهه اعلام کرد افزایش تولید نیکل به دلیل فعالیت و آنلاین شدن آن دسته از پالایشگاه هایی است که پس از انجام عملیات تعمیر و نگهداری در سه ماهه دوم و پایان بازسازی کوره شماره 4 در اندونزی، صورت گرفته است.

این رشد تولید به دلایل اجرای عملیات تعمیر و نگهداری طولانی مدت در شش ماهه اول سال در واحد Sossego در برزیل، عملکرد بهتر کارخانه Salobo (برزیل) و بهبود بازیافت مس در تامپسون (کانادا) محقق شد.

کاهش مصرف جهانی فولاد، نشانه تاریک دیگر برای اقتصاد جهانی

به گفته انجمن جهانی فولاد، تقاضای جهانی فولاد امسال کاهش می یابد زیرا بحران انرژی اروپا و کاهش رشد اقتصادی چین مصرف را کاهش داده است.

این گروه در تحقیقی که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت تقاضا برای فولاد که به طور گسترده به عنوان یک فشارسنج اقتصادی در نظر گرفته می شود، در سال 2022 تا 2.3 درصد کاهش خواهد یافت. مصرف در تولیدکننده برتر چین به دلیل رکود در بخش املاک این کشور 4 درصد کاهش می یابد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازفولاد ایران، بیشتر شرکت‌ها از رونق قیمت‌ها با کاهش محدودیت‌های ویروس کرونا سود بردند، اما مدت کوتاهی پس از آن با کاهش تقاضا مواجه شدند زیرا سیاست‌های پولی سخت‌تر و قیمت‌های بالای انرژی به این رشد آسیب وارد کرد.

در اتحادیه اروپا، جایی که بحران انرژی به ویژه حاد بوده است، مصرف فولاد هم در سال جاری و هم در سال آینده کاهش می یابد زیرا افزایش هزینه ها تولید کارخانه ها و سازندگان را پایین می آورد.

مصرف روسیه نیز ممکن است در سال آینده حدود 10 درصد کاهش یابد زیرا تحریم های مرتبط با جنگ در اوکراین اقتصاد این کشور را تحت فشار قرار داده است.

با این حال، برخی از کشورها با چشم انداز بهتری روبرو هستند، زیرا روند مصرف در هند و ایالات متحده تا سال آینده رشد خواهد کرد. این انجمن گفت: انتظار می رود تقاضای جهانی در سال 2023 اندکی افزایش یابد.

چشم انداز تیره و تار بازار جهانی سنگ آهن

برآورد ها نشان می دهد سنگ آهن سال ۲۰۲۲ را در پایین ترین سطح خود در سه یا چهار سال اخیر به پایان می برد و احتمالاً سال آینده نیز برای این ماده اولیه تولید فولاد کاهشی خواهد بود. کاهش تولید فولاد چین و اروپا در حالی که فشار ناشی از مازاد عرضه افزایش می یابد از جمله علل اصلی پیش بینی روند نزولی سنگ آهن است. نظرسنجی رویترز نشان می دهد که پیش بینی قیمت برای این عنصر کلیدی فولادسازی حدود ۹۰ تا ۱۱۵ دلار در هر تن تا پایان سال متغیر است.

به گزارش جهان معدن به نقل از فولاد ایران، به دلیل تقاضای ضعیف، تورم بالا و ترس از رکود، قیمت‌ها در کشورهای غربی تا پایان سال پایین خواهد ماند. در چین هم کرونا و کندی بخش املاک همچنان بر تقاضای فولاد تاثیر می‌گذارد.

امسال سنگ آهن در چین تا اوج ۱۶۰ دلار رسید و پس از آن تا ۴۰ درصد افت داشته است. از طرفی برآورد شده امسال تولید فولاد چین و اروپا به ترتیب ۲ و ۷ درصد کاهش یابد.

پیامدهای جنگ اوکراین همچنان بازارها را دچار مشکل می کند، در حالی که بحران فزاینده انرژی مانع از رشد تولید فولاد اروپا می شود.

کمرنگ شدن امیدها به چین برای کاهش قوانین سخت گیرانه کووید صفر ، همراه با محدودیت های معمول تولید فولاد در طول ماه های سرد سال، چشم انداز جهش قیمت در پایان سال را نامطمئن می کند.

تحلیلگران بر این باورند که بحران انرژی اروپا و محدودیت های زمستانی در چین، فضای کمی برای هر گونه بهبود در تولید فولاد در سه ماهه چهارم باقی می گذارد.