11 خرداد 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

حجم ذخایر مس سونگون در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا نظیر ندارد

معدن مس سونگون در استان آذربایجان شرقی از نظر حجم ذخایر مس در غرب آسیا و شمال آفریقا بی‌مانند است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، دکتر علی رستمی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران این مطلب را در نشست هم‌اندیشی مدیران و فعالان بازار سرمایه که در خصوص بررسی ظرفیت‌های شرکت مس در استان آذربایجان‌ شرقی برگزار شد، عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت مس با بیان اینکه اکتشافات مس به‌عنوان ودیعه و موهبت الهی همچنان ادامه دارد، گفت: به واسطه تلاش‌های همکاران حوزه اکتشافات و توسعه، 2 میلیارد تن به ذخایر مس این شرکت افزوده شد و این میزان باعث شد که از رتبه 7 به رتبه 5 ذخایر مس دنیا برسیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری در سال گذشته دو بار بر مغفول ماندن بخش معدن تأکید کردند و این مهم مسئولیت ما را در این حوزه مضاعف می کند.

دکتر رستمی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ برای تولید چندبرابری و تحقق چشم‌انداز یک میلیون تن کاتد در سال 1406 ادامه داد: در گام نخست موفق به تولید 300 هزار تن کاتد برای نخستین بار در تاریخ شرکت مس در سال 1401 شدیم. این در حالی بود که در سال 1400 تولید مس کاتدی 285 هزار تن بود؛ بنابراین برنامه داریم که با تولید یک میلیون تن کاتد تا سال 1406 از رتبه 18 فعلی به رتبه 5 برسیم.

وی افزود: در حال حاضر ما با اکتشاف 7 درصدی، به رتبه پنجم جهان رسیدیم و حفاری 120 هزار متر در دستور کار قرار دارد که هم پیمان شده‌ایم به این مهم دست یابیم و این به معنای افزایش 5 هزار میلیارد سرمایه گذاری در استان آذربایجان‌شرقی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، هدف‌گذاری امسال استان آذربایجان شرقی را 100 هزار متر حفاری اکتشافی عنوان کرد و گسترش فعالیت‌های اکتشافی را یکی از مهم‌ترین اقداماتی دانست که می‌توان در راستای فرامین مقام معظم رهبری برای جبران عقب‌ماندگی در بخش معدن از آن یاد کرد.

دکتر رستمی با تاکید بر اینکه توسعه اکتشافات یکی از دستورات رهبری است گفت: آزمایشگاه مرجع در محدوده شمالغرب کشور نداشتیم که اولین آزمایشگاه مرجع با همکاری دانشگاه تبریز افتتاح شده و با سرمایه‌گذاری 300 میلیارد تومن، به‌طور کامل راه‌اندازی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت کنونی مجتمع مس سونگون برای تولید 280 هزار تن کنسانتره مس طراحی شده ولی همکاران ما با افزایش بهره‌وری کارخانجات موفق شدند در سال 1401 با رشد 9 درصدی نسبت به برنامه، 333 هزار تن کنسانتره مس تولید کنند که این دستاورد مهمی‌ در سال گذشته بود.

مدیرعامل شرکت مس از اشتغال 30 هزار نفر در مس سونگون خبر داد و افزایش این تعداد را تا 50 هزار نفر در آینده بسیار نزدیک تخمین زد.

دکتر رستمی در نشست مدیران و فعالان بازار سرمایه تصریح کرد: تاکنون 2 میلیارد دلار از بازار سرمایه تامین مالی شده و به زودی اولین شرکت سهامی عام را در بازار سرمایه عرضه خواهیم کرد و پذیره‌نویسی آن در روزهای آینده شروع خواهد شد.

وی همچنین گسترش استفاده از خودروی برقی را یکی از علل افزایش مصرف مس دانست و تقاضای 4 برابری مس را در بازار جهانی پیش‌بینی کرد.

مدیرعامل شرکت مس از اهداف 8 پروژه تغلیظ شرکت ملی صنایع مس ایران را دو کارخانه تغلیظ در مس سونگون با ظرفیت 900 هزار تن کنسانتره اعلام کرد و گفت: صنعت مس می‌تواند در بین صنایع موجود در کشور پیشتاز باشد چرا که ما هنوز 60 سال ماده معدنی مس ذخیره در کشور داریم و با توجه به اینکه برای مس هیچ جایگزینی در جهان وجود ندارد این صنعت را بسیار ارزنده می‌سازد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه کاتد قابلیت افزایش ارزش افزوده دارد گفت: یکی از سهام ارزنده بازار سرمایه، فملی است که پیشنهاد می‌شود همه مردم ایران سهامدار این شرکت باشند.

تدارک ایران و روسیه برای تبادل فناوری و هوشمندسازی معادن

معاون صنایع، ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت گفت: به دنبال گفت وگوهای صورت گرفته در حاشیه اجلاس کازان، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه تبادل فناوری و هوشمندسازی معادن همکاری‌های جدیدی را طرح‌ریزی خواهند کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، «سیدمحمد موسوی» در حاشیه چهاردهمین اجلاس همکاری های اقتصادی روسیه – جهان اسلام در کازان مرکز جمهوری تاتارستان روسیه افزود: در بازدیدی که با همراهی «علیرضا پیمان‌پاک» رئیس سازمان توسعه تجارت از منطقه توسعه فناوری و نوآوری اینوپلیس جمهوری تاتارستان داشتیم، مقرر شد ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم های اخیر علیه روسیه به یاری این منطقه بیاید.

وی افزود: در این بازدید، با اشاره به ظرفیت‌های شرکت‌های خصوصی جمهوری اسلامی ایران در صنایع نرم‌افزاری، مقرر شد که نقشه راه همکاری‌های دوجانبه در این زمینه ترسیم شود.

معاون وزیر صمت اضافه کرد: شرکت‌های ایرانی با وجود تحریم‌های ظالمانه در حوزه‌های مختلف به فناوری‌های پیشرفته دست یافته اند و افزون بر 2 هزار شرکت ایرانی توانمند در عرصه ساخت اکثر تجهیزات ثابت و دوار و برخی تجهیزات فرایندی فعال هستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در دیدار با مسئولان منطقه توسعه فناوری و نوآوری اینوپلیس تاتارستان، مقرر شد که ظرفیت شرکت های ایرانی به یاری این منطقه نفت خیز روسیه در زمینه ساخت تجهیزات بیاید.

موسوی همچنین با اشاره به مذاکرات هیات ایرانی با پتروف اوگینو رئیس آژانس فدرال صنایع منابع معدنی روسیه تصریح کرد: با توجه به توانمندی طرف روس در عرصه معادن، در این مذاکرات مقرر شد که از دانش فنی روسیه در راستای هوشمندسازی معادن و ماشین آلات حفاری استفاده کنیم.

وی در ادامه یادآور شد: این مذاکرات در آینده نزدیک به تفاهم نامه همکاری دوجانبه منجر خواهد شد.

معاون وزیر صمت همچنین گفت: از آنجا که معادن و ماشین آلات معدنی از مزیت‌های اصلی کشور ایران است، این همکاری، در سطح راهبردی تلقی می‌شود.

تقاضای جهانی فولاد افزایشی می شود

آرسلورمیتال دومین فولادساز بزرگ دنیا انتظار دارد مصرف ظاهری فولاد دنیا به جز چین در سال ۲۰۲۳ معادل ۲ تا ۳ درصد افزایش یابد.

به گزارش جهان معدن به نقل از فولاد ایران، شرایط بازار در سه ماه نخست سال بهبودهایی داشته و انتظار می رود تاثیر مثبت آن در سه ماه دوم سال نیز بر سوددهی فولاد نمایان شود. در سه ماه نخست سال این کارخانه ۱۴.۵ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که ۱۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت ولی نسبت به سه ماه پایانی سال قبل که ۱۳.۲ میلیون تن بود رشد داشت.

در کل سال گذشته نیز تولید این کارخانه ۱۴.۶ درصد افت داشت و ۵۹ میلیون تن ثبت شد که به دلیل کاهش خرید ها در نیمه دوم سال و جنگ روسیه و اوکراین بود. به طور کلی جو اقتصادی بازارهای دنیا تحت تاثیر بهبود اروپا بهبود داشته ولی هنوز مطلوب نیست.

افزایش 8.7 درصدی تولید زغال سنگ هند در آوریل 2023

تولید زغال سنگ هند طی آوریل 2023 میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد 8.67 درصدی بود.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت the hindu میزان تولید زغال سنگ هند طی آوریل 2023 میلادی به 73 میلیون و 20 هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته(67 میلیون و 80 هزار تن) رشد 8.67 درصدی نشان می دهد.

در این میان، شرکت بزرگ زغال سنگ هندcoal India 57 میلیون و 570 هزار تن زغال سنگ طی آوریل سال جاری تولید کرد که حاکی از افزایش 7.7 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2022 میلادی است.

این افزایش تولید حاصل تلاش دولت برای رشد تولید داخلی زغال سنگ به منظور تامین نیاز کشور و کاهش وابستگی به وارادات این محصول عنوان شده است.

رشد 12 درصدی ارسال زغال سنگ

این در حالی است که میزان ارسال زغال سنگ این کشور نیز از 71 میلیون و 990 هزار تن در آوریل 2022 میلادی با رشد 11.76 درصدی به 80 میلیون و 450 هزار تن در آوریل 2023 میلادی افزایش یافت.

هند دومین مصرف کننده بزرگ زغال سنگ جهان به شمار می رود و رشد تولید زغال سنگ در این کشور می تواند اثرات مثبتی در بخش انرژی هند داشته باشد. دولت هند سرمایه گذاری های بزرگی جهت رشد تولید زغال سنگ در کشور انجام داده است که انتظار می رود اشتغالزایی و رشد اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

این در حالی است که همزمان با رشد تولید این ماده معدنی، نگرانی ها از اثرات محیط زیستی و خطرات جانی مرتبط با معدنکاری و استفاده از زغال سنگ نیز افزایش می یابد. بنابراین دولت هند اهدافی را برای کاهش اثرات زیست محیطی معدنکاری زغال سنگ تعیین کرده است، اگرچه هنوز برای دستیابی به آنها راهی طولانی در پیش دارد.

به طور کلی، رکورد تولید زغال سنگ هند طی آوریل سال جاری میلادی اگرچه گامی مثبت در توسعه بخش انرژی کشور است اما نیاز به رویکردی مناسب برای تضمین تولید پایدار دارد.

شکاف در عرضه و تقاضای جهانی مس

افزایش تقاضای جهانی برای مس که لازمه ساخت دستگاه‌های الکترونیکی است، شکاف میان عرضه و تقاضای مس را در یک دهه آینده، افزایش و اهداف آب و هوایی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گزارش جهان معدن به نقل از فلزات آنلاین، مدیران و تحلیلگران فعال در صنعت مس در یک کنفرانس مهم صنعتی اعلام کردند که افزایش تقاضای جهانی برای مس که لازمه ساخت دستگاه‌های الکترونیکی است، شکاف میان عرضه و تقاضای مس را در یک دهه آینده، افزایش و اهداف آب و هوایی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته آن‌ها به این مسئله اشاره کرده‌اند که این شکاف با استخراج بیشتر مس پر خواهد شد.

فلزات آنلاین» این پیش‌بینی تنش‌های فزاینده را در مورد اینکه کجا و چگونه جهان می‌تواند فلزات را برای انتقال به مسیر انرژی سبز استخراج کند، آشکار می‌کند. از جمله این فلزات می‌توان به مس اشاره کرد که یکی از بهترین فلزات رسانای الکتریکی است و به صورت گسترده در موتور خودرو، باتری و سیم‌کشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جرمی ویر، مدیرعامل تجاری شرکت فلزات ترافیگورا در کنفرانس جهانی مس که بزرگ‌ترین نشست این صنعت از سال ۲۰۱۹ تاکنون است، عنوان کرد: اگر عرضه مس به اندازه کافی انجام نشود، روند انتقال انرژی به شکلی جدی کوتاه خواهد شد.

طبق داده‌های منتشر شده توسط انجمن بین‌المللی مس «ICA»، در حالی که انتظار می‌رود عرضه جهانی مس تا سال ۲۰۳۵ با جهش ۲۶ درصدی به ۳۸.۵ میلیون تن در سال برسد، احتمالا حتی با افزایش بازیافت مس، عرضه ۱.۷ درصد کمتر از تقاضا خواهد بود.

جاشوا میر از شرکت سازنده تجهیزات معدنی اسمیت، با اشاره به توافق آب و هوایی که مبنای اهداف قرار گرفته است، مطرح کرد: اگر افزایش عرضه مس و سایر فلزات محقق نشود، هیچ راهی برای جهان وجود ندارد که به شرایط توافق آب و هوایی پاریس، برای محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای با جلوگیری افزایش دمای جهانی کمتر از دو درجه سانتی‌گراد در طول قرن جاری عمل کند.

گلدمن ساکس در این باره گزارش کرده است که تایید مقررات معادن جدید مس، به کمترین میزان یک دهه گذشته رسیده است که می‌توان این موضوع را به عنوان یک پیشگویی شوم در نظر گرفت؛ چراکه در مجموع دریافت مجوز و ساخت معادن اغلب بین ۱۰ تا ۲۰ سال طول می‌کشد. گلدمن انتظار دارد افزایش تقاضای مس، قیمت‌ها را تا سال ۲۰۲۵ به ۱۵ هزار دلار در هر تن برساند که ۶۷ درصد بیشتر از قیمت‌های کنونی است.

انتظار می‌رود بیشتر تقاضای جدید از محل خودروهای الکتریکی باشد که در تولید، نیاز بسیار بیشتری به مس نسبت به موتورهای احتراق داخلی دارند. در عین حال تحلیلگران هشدار داده‌اند که بدون مس کافی، تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی می‌توانند کمتر از میزان انتظار خود این ماده معدنی را به‌کار بگیرند و یا حتی آلومینیوم را جایگزین آن کنند.

آلومینیوم سبک‌تر و ارزان‌تر از مس بوده اما مشکل این است که به راحتی از بین می‌رود و نسبت به مس شکننده‌تر است و تنها حدود ۶۰ درصد رساناست. به گفته انجمن بین‌المللی مس، این جریان می‌تواند جایگزین قابل قبولی در برخی کاربردها از جمله سیم‌کشی برای توربین‌های بادی دریایی و برخی خودروهای الکتریکی باشد.

راگ اود از گروه بی‌اچ‌پی، تصریح کرد: تقاضا برای مس وجود دارد و آنچه به صورت بالقوه بر بازار مس تاثیر می‌گذارد، کمبود عرضه است. در صورت عدم عرضه، شاهد جایگزین شدن دیگر مواد معدنی با مس خواهیم بود.

چارلر جانسون، مدیرعامل گروه تجاری انجمن آلومینیوم به رویترز اعلام کرد که در شرایط کنونی و موقعیت پیش آمده، فرصت فوق‌العاده‌ای برای رشد در این بازار وجود دارد.

مدیران مس اذعان کرده‌اند که استخراج معادن به نوعی با بدنامی همراه است که بخشی از آن، به دلیل نقص‌های ایمنی پیش آمده در گذشته است و این مسئولیت را بر عهده شرکت‌ها می‌گذارد تا برای پذیرش بیشتر تلاش کنند.

آندره سوگات، مدیرعامل شرکت کودلکو که بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در جهان است، اظهار داشت: ما در حال حاضر با صنعتی روبه‌رو هستیم که باید اعتماد جامعه را جلب کند.

در حالی که نرخ مس بازیافتی در حال افزایش است، مدیران این صنعت بر این باورند که یک اقتصاد دایره‌ای واقعی که تقریبا به صورت کامل بازیافت می‌شود، احتمالا قریب‌الوقوع نخواهد بود. گروه اوروبیس هم خبر داده است که تقریبا نیمی از کاتدهای مس این شرکت با مواد بازیافتی ساخته شده اما دهه‌ها طول می‌کشد تا میزان تولید از بازیافت مس به ۱۰۰ درصد برسد.

رولاند هرینگ، مدیرعامل گروه اوروبیس خاطرنشان کرد: بازیافت مواد معدنی، حتی اگر بتوان همه چیز را جمع‌آوری کرد، به هیچ وجه برای تقاضا کافی نخواهد بود. ما به فعالیت‌های معدنی بیشتری نیاز داریم؛ چراکه تقاضا برای مس در سال‌های آینده افزایش می‌یابد.

تولید آلومینیوم جهان در سال 2022میلادی به 69 میلیون تن افزایش یافت

تولید آلومینیوم جهان طی سال 2022 میلادی به 69 میلیون تن افزایش یافت. چین کماکان در صدر جدول تولیدکنندگان قرار دارد.

به گزارش جهان معدن به نقل از سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا USGS میزان تولید جهانی آلومینیوم از 67 میلیون و 500 هزار تن در سال 2021 میلادی به 69 میلیون تن در سال 2022 میلادی افزایش یافت. این در حالی است که میزان ظرفیت تولید این محصول تا پایان سال 2022 میلادی به 77 میلیون تن ارتقا یافت.

چین صدرنشین بی رقیب تولید آلومینیوم جهان

چین با تولید 40 میلیون تن آلومینیوم و ظرفیت تولید سالانه 44 میلیون تن از این محصول در سال 2022 میلادی توانست همچنان به عنوان صدر نشین بی رقیب تولید آلومینیوم جهان باقی بماند. میزان تولید این کشور در سال 2021 میلادی 38 میلیون و 900 هزار تن و میزان ظرفیت تولید نیز 42 میلیون و 300هزار تن اعلام شده بود.

طی مدت یادشده، هند با تولید 4 میلیون تن و روسیه با تولید 3 میلیون و 700 هزار تن آلومینیوم در رتبه های دوم و سوم تولید این محصول در جهان قرار گرفتند. این در حالی است که میزان ظرفیت سالانه تولید آلومینیوم این کشورها در سال 2022 میلادی به ترتیب 4 میلیون و 100 هزار تن و 4 میلیون تن اعلام شده است.

همچنین کانادا و امارات متحده عربی به ترتیب با تولید 3 میلیون تن و 2 میلیون و 700 هزار تن و نیز ظرفیت تولید 3 میلیون و 300هزار تن و 2 میلیون و 800 هزار تن آلومینیوم به ترتیب در جایگاه چهارم و پنجم جهان ایستادند.

ذخایر بوکسیت پاسخگوی نیاز آینده صنعت

سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا پیش بینی می کند میزان ذخایر بوکسیت جهان حدود 55 تا 75 میلیارد تن است که این میزان برای پاسخگویی به نیاز آینده صنعت آلومینیوم کافی است.

رشد 15 درصدی تولید جهانی کبالت در سال 2022 میلادی

کارنامه تولید جهانی کبالت طی سال 2022 میلادی با بیش از 15 درصد رشد به ثبت رسید. کنگو با سهم 70 درصدی پیشتازعرصه تولید کبالت جهان باقی ماند.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت سازمان زمین شناسی ایالات متحده امریکاUSGS ، میزان تولید جهانی کبالت در سال 2022 میلادی 190 هزار تن به ثبت رسید که حاکی از رشد 15.15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2021 میلادی است.

علت رشد تولید جهانی کبالت در سال 2022 میلادی بهره برداری از پروژه های جدید در کنگو و اندونزی عنوان شده است.

رشد 9 درصدی تولید کنگو

طی این مدت، کنگو با تولید 130هزار تن کبالت توانست با کسب سهم 70 درصدی از تولید جهانی این ماده معدنی همچنان به عنوان کشور پیشتاز عرصه تولید در رتبه نخست جهان بایستد. میزان تولید کبالت کنگو طی سال 2021 میلادی 119 هزار تن بود که این امر رشد 9.2 درصدی تولید در سال 2022 میلادی را نشان می دهد.

اندونزی با تولید 10 هزار تن کبالت و روسیه نیز با تولید 8 هزار و 900 تن از این محصول طی سال 2022 میلادی به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم تولید کبالت جهان قرار گرفتند.

سازمان زمین شناسی ایالات متحده امریکا میزان ذخایر جهانی کبالت را 8 میلیون و 300 هزار تن اعلام کرده است که کنگو با 4 میلیون تن در صدر دارندگان ذخایر این ماده معدنی قرار دارد. پس از آن، استرالیا با برخورداری از یک میلیون و 500 هزار تن ذخایر کبالت و اندونزی نیز با 600 هزار تن ذخایر این ماده معدنی به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

چین بزرگترین واردکننده کبالت از کنگو و نیز بزرگترین تولید کننده کبالت تصفیه جهان است. این کشور همچنین بیشترین میزان مصرف کبالت جهان را در سال 2022 میلادی به ثبت رساند که از این میزان حدود 80 درصد را به صنعت باتری های شارژی اختصاص داده است.

تولید 21.8 میلیون تن کنسانتره مس در جهان طی سال 2022

تولید کنسانتره مس جهان طی سال 2022 میلادی، با افزایش 3.4 درصدی به 21.8 میلیون تن رسید

به گزارش جهان معدن، براساس جدیدترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، معادن مس جهان از ابتدای ژانویه تا پایان دسامبر 2022 میلادی، حدود 21 میلیون و 811 هزار تن کنسانتره تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2021 میلادی، 21 میلیون و 100 هزار تن بود.

از این میزان، 11 میلیون و 37 هزار و 900 تن مربوط به قاره «آمریکا»، 4 میلیون و 696 هزار و 600 تن «آسیا»، 3 میلیون و 92 هزار و 300 تن «آفریقا»، 2 میلیون و 87 هزار و 900 تن «اروپا» و 896 هزار و 600 تن مربوط به «اقیانوسیه» بوده است.

افزایش 5 درصدی ظرفیت معادن مس

در همین مدت، ظرفیت معادن مس جهان به 27 میلیون و 317 هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال 2022 میلادی (26 میلیون و 34 هزار تن)، حاکی از افزایش 5 درصدی است.

افزایش 3.5 درصدی تولید مس تصفیه شده

فعالان مس جهانی طی 12 ماهه 2022، حدود 25 میلیون و 672 هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2021 میلادی، 24 میلیون و 801 هزار تن بود که نشان دهنده افزایش 3.5 درصدی است.

افزایش 3 درصدی ظرفیت تولید مس تصفیه شده

ظرفیت تولید کارخانه های مس تصفیه شده در جهان طی سال 2022 میلادی، 31 میلیون و 42 هزار تن بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال 2021 میلادی (30 میلیون و 138 هزار تن)، حدود 3 درصد افزایش یافت.

عبور قیمت جهانی مس از مرز 8700 هزار دلار در تن

بنا به این گزارش، قیمت جهانی مس در روز جاری (16 فروردین 1402) به حدود 8730 دلار در تن رسید. قیمت این فلز استراتژیک اوایل سال 2022 میلادی، حدود 9880 دلار در تن بود که با طی نوسانی در ماه سپتامبر به حدود 7300 دلار نیز رسید.