02 اسفند 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

رشد 50 درصدی تولید محصول استراتژیک “شکر” در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

مدیرعامل هلدینگ آینده پویا با بیان اینکه با استفاده از روش‌های مکانیزه و آبیاری قطره‌ای زیر سطحی مصرف آب در تولید شکر در شرکت توسعه نیشکر خوزستان حدود 30 تا 40 درصد کاهش یافته است، گفت: در پایان سال جاری به صورت خاص با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و نامگذاری سال، رشد حدود 50 تا 60 درصدی را در تولید شکر پیش‌بینی می‌کنیم که رکورد بی‌سابقه‌ای در مجموعه توسعه نیشکر به شمار می‌رود.

به گزارش جهان معدن و  به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا؛ دکتر افشار فتح‌الهی در بازدید از شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با بیان اینکه در مجموعه توسعه نیشکر خوزستان که یکی از دستاوردهای مهم کشور و انقلاب در دهه‌های اخیر بوده، بالغ بر 50 درصد شکر داخل کشور تأمین می‌شود، اظهار داشت: شکر یکی از محصولات استراتژیک و با کیفیت مناسب این مجموعه است که در این شرکت هم بخش کشاورزی و هم بخش فرآوری و صنعتی شکر وجود دارد.

وی با بیان اینکه شاهد اشتغال‌زایی بالایی در این مجموعه هستیم که بسیار ارزشمند است، تصریح کرد: در پایان سال جاری به صورت خاص با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و نامگذاری سال، رشد حدود 50 تا 60 درصدی را در تولید شکر پیش‌بینی می‌کنیم که رکورد بی‌سابقه‌ای در مجموعه توسعه نیشکر به شمار می‌رود.

مدیرعامل هلدینگ آینده پویا بیان داشت: یکی از اتفاقات ارزشمندی که در این سال‌ها در استان خوزستان رقم خورد این است که بالغ بر 90 هزار هکتار از اراضی که عمدتا شوره‌زار بودند، تبعات محیط زیستی منفی داشته و بلااستفاده رها شده بودند، امروز با برنامه‌ریزی مناسب و با روش‌های مکانیزه زیر بار کشت نیشکر رفته و سهم زیادی از شکر مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند. این کار توسط جوانان، متخصصین و نیروهای بومی منطقه انجام شده است که ارزش فراوانی برای اقتصاد کشور دارد.

دکتر فتح‌الهی ادامه داد: همکاران ما در توسعه نیشکر به این موضوع اکتفا نکرده و برنامه‌ریزی خوبی بر روی روش‌های نوین مدیریت منابع آب، استفاده از روش‌های مکانیزه و آبیاری قطره‌ای زیر سطحی انجام دادند که اثر بسیار خوبی دارد و نتایج اولیه هم نشان داده که حدود 30 تا 40 درصد مصرف آب را کاهش داده است. این اتفاق بسیار مبارکی است و امید است در سال‌های آینده هم بتوانیم با استفاده موثرتر از روش‌های نوین و تکنولوژی‌های برتر شرایط کشت نیشکر را در این استان بهبود بخشیم.

لازم به ذکر است شرکت توسعه نیشکر خوزستان به طور متوسط  700 هزار تن در سال شکر مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

مدیرعامل بیمه ایران تاکید کرد؛ نمایندگان فروش بازوی توانمند و ذینفعان اصلی شرکت بیمه ایران هستند

مدیر عامل بیمه ایران در نخستین جشنواره سراسری ستارگان فروش بیمه ایران گفت :نمایندگان ذینفعان اصلی و بازوی توانمند شرکت بیمه ایران هستند.

 

به گزارش جهان معدن  و به نقل از شرکت بیمه ایران؛ مهندس “حسن شریفی” روز پنجشنبه در نخستین جشنواره سراسری ستارگان فروش که با حضور مدیران ارشد شرکت بیمه ایران در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با اعلام این مطلب افزود:شرکت با وجود پربرکت نمایندگان فروش به کمال و رشد می رسد.

وی خاطرنشان کرد:مدیریت شرکت به تنهایی توانایی اداره شرکت را ندارد و به وجود این عزیزان با قدمت ۸۸ ساله نیاز مبرم دارد.

مهندس شریفی با اشاره به فضای رقابتی صنعت بیمه خطاب به نمایندگان تصریح کرد:به برکت وجود شما عزیزان به حول و قوه الهی موفق به فروش بیش از ۶۰/۵ همت بیمه نامه شده ایم که امید است تا پایان سال این رقم به ۷۰ همت برسد .

وی ادامه داد: در کنار رقم فوق الذکر بیش از ۳۶ همت خسارت پرداخت کردیم .

مدیر عامل بیمه ایران به مزیت این شرکت نسبت به سایر شرکت‌های بیمه اشاره کرد و افزود:روزانه ۱۱۲ میلیارد تومان خسارت به موقع و با کیفیت و با استفاده از ابزارهای بر خط پرداخت می شود و شرکت بیمه ایران در این خصوص به ایفای تعهدات خود می پردازد .

وی اظهار امیدواری کرد، با ابزارهای بر خط که در بیمه ایران از سال گذشته آغاز شده و امسال به بلوغ رسیده بتوانیم به رشد و تعالی دست یابیم که تمام همکاران و نمایندگان در رشد و تعالی آن نقش بسزایی داشته اند.

مهندس شریفی با اشاره به سامانه بر خط بیمه ایران اظهار داشت :این سامانه با نگاه تسهیل گری یک مزیت برای بیمه ایران است که برای پیاده سازی آن از تمام نمایندگان و همکاران بیمه ایران تشکر میکنم.

مدیرعامل بیمه ایران همچنین به ۸ هزارو ۸۰۰میلیارد تومان زیان انباشته شرکت اشاره کرد و افزود:این زیان که از سالهای گذشته در بیمه ایران وجود داشته به عقب ماندگی شرکت منجر می شود که این امر در ظرفیت نگهداری شرکت تاثیر گذار خواهد بود.

وی افزود :۹۰درصد این زیان انباشته به خاطر بیمه شخص ثالث است که سهم آن را از ۵۸درصد سال گذشته توانستیم به ۵۵درصد امسال برسانیم که این امر به سوآوری و بهره وری شرکت منجر میشود.

گفتنی است در نخستین جشنواره سراسری ستارگان فروش از ۳۱ ستاره استانی و ۲۰ ستاره کشوری بیمه ایران

تقدیر شد.

 

وفایی‌فرد در چهارمین جشنواره «اینوماین» تاکید کرد: تامین مالی و توسعه بازار؛ چالش‌های پیش‌رو شرکت‌های دانش‌بنیان اینوماین چهارم رکورددار جذب ایده‌ها

معصومه صالحی
چهارمین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین بخش معدن و صنایع‌معدنی با عنوان اینوماین به همت ایمینو صبح امروز با حضور دکتر موثقی‌نیا رئیس هیات‌عامل ایمیدرو و تعدادی از فعالان و دست‌اندرکاران حوزه نوآوری و دانش‌بنیان در صندوق نوآوری‌وشکوفایی برگزار شد.
به گزارش جهان معدن؛ شناسایی نوآوران فناور بخش معدن و صنایع‌معدنی، فرصت‌سازی برای صاحبان ایده، تجاری‌سازی ایده‌های برتر، حل مسائل ملی مبتنی بر اندیشه ایرانی، جلب و هدایت سرمایه‌گذاری، همگرایی صاحبان صنعت و پژوهشگران فناور، توسعه فضای تعامل، همفکری و خلاقیت از جمله اهداف چهارمین جشنواره اینوماین بود. در این مراسم که ایده‌پردازان، سیاستگذاران، دانشگاهیان، فعالان بخش معدن و صنایع‌معدنی و جمعی از شرکت‌های دانش‌بنیان حضور داشتند؛ از ۳۰۰ ایده جذب شده و معرفی ۱۰۸ ایده راه‌یافته به مرحله داوری؛ ۱۲ ایده به عنوان ایده برتر معرفی و با اهدای لوح و تندیس این دوره از جشنواره از آنان تقدیر به عمل آمد.

.png
مجید وفایی‌فرد دبیر چهارمین جشنواره اینوماین در مراسم افتتاحیه اینوماین چهارم به محورهای این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: «اقتصاد چرخشی معدن»، «معدنکاری»، «اقتصاد و بهره‌وری سبز»، «انرژی‌های پاک»، «فناوری‌ها یا روش‌های نوین اکتشاف»، «فناوری‌های نوین بهره‌برداری و استخراج»، «فناوری‌های نوین فرآوری موادمعدنی»، «فناوری‌های نوین در بومی‌سازی»، «فناوری‌های نوین در عارضه‌یابی»، «فناوری‌های نوین در حوزه صنعت نسل ۴ معدن و به ‌کارگیری فناوری‌ها و تجهیزات نوین» از جمله محورهای مدنظر در چهارمین جشنواره اینوماین است.
وی با بیان اینکه آغاز اجرای این جشنواره یکسال طول کشید و از دستاورد‌های خوبی با رویکرد‌های جدید و نوآورانه برخوردار بود، خاطرنشان کرد: در همین راستا ۶ پیش‌رویداد در تهران و شهرستان به عنوان محرک‌های جذب ایده قبل از اینوماین ۴ انجام شد که منجر به رکورد جذب ایده در جشنواره این دوره شده؛ این در حالی است که در اینوماین 3 در حدود 150 ایده به جشنواره ارسال شده بود که امسال با ارسال 300 ایده حاکی از رشد دو برابری ارسال ایده‌های فناورانه است.
وفایی‌‌فرد در ادامه تامین مالی و توسعه بازار را از جمله چالش‌های پیش‌رو شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: برای این دوره از جشنواره تا پایان دی امسال فرصت جذب ایده داشتیم و در 10 محور نوآورانه و فناورانه ۳۰۰ ایده از دانشگاه، صنعت و نوآوران به دبیرخانه جشنواره رسید و در نهایت ۱۰۰ ایده به مرحله نهایی رسید که امروز از ۱۲ شرکت نوآور و ایده برتر تقدیر به عمل می‌آید.
وی با تاکید بر اینکه امروزه تنها 5 درصد از شرکت‌های معدنی با شرکت‌های دانش‌بنیان در ارتباط هستند، گفت: از ۹۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان فعال در کشور؛ تنها ۴۵۰ شرکت با بخش معدن و‌ صنایع‌معدنی در ارتباط هستند.
وی در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر ایمینو با ۱۳۰ شرکت دانش‌بنیان حوزه معدن و صنایع‌معدنی در ارتباط است، تاکید کرد: این در حالی است که در سراسر دنیا بخش‌های نوآور و دانش‌بنیان‌ها محرک اصلی اقتصاد و تولید کشور محسوب می‌شوند.

منطقه آزاد چابهار میزبان خوبی برای تجار و بازرگانان نبود

چابهار بهشت ایران است؛ بهشتی با مناظری بی‌بدیل، بکر و منحصربه‌فرد که داشتن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بی‌شمار سرمایه‌گذاری از جمله مزایای آن است، اما متاسفانه سوءمدیریت‌ها و ناهماهنگی‌های موجود در بین مدیران و سازمان‌های این منطقه باعث شده این منطقه آنطور که باید و شاید در جایگاه واقعی خود قرار نگیرد.

به گزارش جهان معدن؛ چابهار تنها بندرگاه اقیانوسی کشور است که نزدیک‌ترین مسیر آبی به کشورهایی همسایه را فراهم می‌کند و به دلیل موقعیت استراتژیک و پتانسیل بسیار بالای اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برای ایران و کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان و حتی کشورهای دیگر حاشیه خلیج‌فارس برخوردار است.

اما امروز چابهار بهشت گمشده ایران با سوءمدیریت‌ها، عدم‌توانمندی مدیران، ناهماهنگی‌ نهادها و ارگان‌های ذیربط و عدم‌دلسوزی‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند.

آری چابهار را باید از نزدیک دید و به حال و روز مردمان این دیار و طبیعت شگفت‌انگیز، اما رها شده و آن همه ظرفیت مغفول مانده؛ گریست و از سوی دیگر مدیران نالایق و ناتوانی که زمام امور را در دست گرفته‌اند و تنها در سخنرانی‌هایشان از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بی‌نظیر سرمایه‌گذاری در این منطقه داد سخن می‌گویند؛ در حالی که برای تحقق این موضوع و اهداف مدنظر و ایجاد زیرساخت‌ها و انجام اصولی و درست وظایف خود هیچ تلاشی نمی‌کنند و قدمی برنمی‌دارند و همین موضوعات باعث آن شده که سرمایه‌گذاران رغبت چندانی به سرمایه‌گذاری در این منطقه نداشته باشند که اگر غیر از این بود؛ تاکنون چابهار هم همچون کیش و قشم توسعه‌یافته‌ و پررونق بود.»

از سوی دیگر چابهار را بهشت سرمایه‌گذاری ایران می‌نامند؛ با هزاران فرصت، مزیت، پتانسیل و ظرفیت سرمایه‌گذاری و دائما توسط مقامات ذیربط از سرمایه‌گذاران داخلی‌وخارجی برای حضور و سرمایه‌گذاری در این منطقه دعوت می‌شود، اما نکته حائزاهمیت در این خصوص اینکه جذب سرمایه‌گذار با کدامین زیرساخت؟! دعوت از سرمایه‌گذاران با کدامین توجه و حمایت از سوی مقامات و مسئولان ذیربط تصمیم‌گیر در این منطقه؟!

بندر چابهار با وجود داشتن پتانسیل بالا از نظر موقعیت قرارگیری و داشتن شرایط بسیار مناسب سوق‌الجیشی و استراتژیک، اما سرمایه‌گذاری درستی بر روی آن انجام نشده و از زیرساخت‌های لازم و کافی برخوردار نیست.

زمانی اخباری در خصوص سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی بر روی این بندر به گوش می‌رسید که هندی‌ها مهمترین آنها بودند، اما با وجود مذاکرات متعدد دولت ایران با این شرکت‌ها؛ هنوز هیچ اتفاقی در این زمینه رخ نداده که به نظر می‌رسد دلیل آن هم نبود زیرساخت‌ها و از همه مهمتر سوءمدیریت‌ها و ناتوانی مدیران مسئول در این منطقه بوده است.

در همین راستا اخیرا اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان در منطقه آزاد چابهار برگزار شد؛ این در حالی است که بی‌استقبالی، بی‌توجهی و عدم‌توانایی مسئولان و مدیران منطقه آزاد چابهار و همچنین سازمان صمت استان سیستان‌وبلوچستان در بسیاری موارد سبب شد که میهمان (مجری برگزارکننده این رویداد) برای میزبانان هم قبول زحمت کند و برای هر چه بهتر برگزار شدن این رویداد جور آنها را بکشد.

مدیرانی کج‌سلیقه که حتی از زدن چند بنر خوشامدگویی به مقامات مسئول و عالیرتبه دولتی حاضر در این رویداد هم دریغ کردند و ذره‌ای به خود زحمت ندادند.

در همین راستا ضعف مسئولان و مدیران سازمان صمت استان سیستان‌و‌بلوچستان و از همه مهمتر منطقه آزاد چابهار نیز بر کسی پوشیده نیست و همین موضوع سبب شده منطقه چابهار که همگان حسرت آن را می‌خورند؛ هیچگاه به جایگاه واقعی خود دست نیابد.

منطقه آزاد چابهار حتی زیرساخت‌های لازم برای برگزاری یک رویداد تجاری-اقتصادی را هم ندارد و برای این رویداد نه زیرساخت‌ها را آماده کرده بود و نه تمایل و قصدی برای انجام این کار داشت.

با توجه به اینکه اولین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی به پاکستان با حضور کشورهای پاکستان، افغانستان، عمان و عراق برگزار شد؛ منطقه آزاد چابهار که یکی از ارکان متولی این رویداد بود؛ برای بهتر برگزار شدن این نمایشگاه هیچ تدبیر و برنامه‌ای نداشت و همچون مهمانان رفتار می‌کرد؟! و سازمان صمت استان سیستان‌وبلوچستان هم نتوانست میزبان خوبی برای تجار داخلی و خارجی و شرکت‌کنندگان و غرفه‌داران اولین نمایشگاه توانمندی‌ها به صادرات باشد و مجریان برگزارکننده نمایشگاه دائما باید نقص‌ها و کمبودهایی که توسط میزبانان اصلی به وجود آمده بود را تهیه، تامین و تکمیل می‌کردند!! این در حالی است که عدم‌همکاری و هماهنگی مدیران و مسئولان استان سیستان‌وبلوچستان که نیاز به تغییر و تحول در سطوح مدیریتی این بخش به شدت محسوس است؛ به گونه‌ای بود که جایگاه میزبان با میهمان عوض شده بود.

فارغ از مسائل مربوط به نمایشگاه کمبودها و محدودیت‌های متعددی در منطقه آزاد چابهار خودنمایی می‌کرد. به طور مثال چابهار با داشتن سواحل بسیار و دسترسی به آب‌های آزاد؛ آب آشامیدنی و قابل‌شرب ندارد. لذا در صورت مدیریت صحیح می‌توان با شیرین‌سازی آب دریا برای مردمان این منطقه آب آشامیدنی و قابل شرب مهیا کرد؛ اما دریغ که در بسیاری از نقاط رنگ آب حتی به رنگ قهوه‌ا‌‌ی و تیره بود. چابهار گاز هم ندارد؛ در حالی که مناطق جنوبی کشور از ذخایر گازی فراوانی برخوردار است و تنها لازم است که در این خصوص تدابیر ویژه و اصولی اتخاذ شود.

چابهار راه هم ندارد. چابهار از داشتن کوچکترین زیرساخت‌های عمرانی محروم است. شب‌های چابهار بسیار تاریک و دلگیر است و نیاز به تمهیداتی در این خصوص دارد تا بتواند همچون جزایر کیش و قشم از زیبایی و توسعه قابل‌توجهی برخوردار شود.

عدم‌وجود زیرساخت‌های مناسب جهت اقامت مسافران و گردشگران و وجود هتل‌ها و محل اقامت‌هایی بسیار ضعیف و بی‌کیفیت، عدم زیرساخت‌های مناسب جهت فضای نمایشگاهی، عدم‌همکاری و هماهنگی‌های لازم بین سازمان منطقه آزاد چابهار به عنوان میزبان اصلی این رویداد با سایر ارگان‌ها و نهادهای مسئول در برگزاری این رویداد، نبود سازوکارهای مشخص در مقایسه با سایر مناطق همچون کیش و قشم، چند قطبی بودن مدیریتی در سطوح مختلف و ... از جمله نقاظ ضعف منطقه آزاد چابهار است که اینقدر شاخص و مطرح است که در بسیاری اوقات زیبایی‌ها و نقاط قوت این منطقه را تحت‌تاثیر خود قرار داده و به جای اینکه باعث جذب سرمایه‌گذاران، بازرگانان، گردشگران و مسافران شود؛ سبب از دست دادن این ظرفیت‌ها خواهد شد و حتی فرار سرمایه‌گذاران از این منطقه نیز خواهد شد.

نکته حائزاهیمت اینکه بهشت گمشده ایران باید حق خود را از مسئولان نالایق و ناتوان بگیرد و به جایگاه واقعی خود برسد. در همین خصوص به نظر می‌رسد سطوح مدیریتی این منطقه نیاز به خانه‌تکانی اساسی دارد؛ این در حالی است که نیروهای انقلابی جوان، مستعد و علاقه‌مند به نظام در منطقه آزاد چابهار به وفور وجود دارند تا بتوان از ظرفیت‌های آنان برای رونق و توسعه این منطقه بهره برد و آنها را جایگزین مدیرانی کرد که حتی توانایی فکر کردن و تصمیم درست و مقتضی گرفتن برای یک رویداد اقتصادی-تجاری را ندارند.

و نکته پایانی اینکه اولین نمایشگاه ‌بین‌‌المللی صادرات به پاکستان که به عنوان یک سکوی پرتاب جهت سرمایه‌گذاری تجار خارجی می‌تواند دستاوردهای خوبی را برای کشور و به خصوص منطقه آزاد چابهار به همراه داشته باشد؛ به همت و حمایت دکتر مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت ایران که خود از نزدیک شاهد برگزاری این رویداد و کاستی‌ها و مشکلات پیش‌رو بود؛ به بهترین شکل برگزار شد و دکتر ضیغمی در برگزاری هر چه بهتر برگزار شدن این دوره از نمایشگاه و حل مشکلات و چالش‌های پیش‌رو اقدامات قابل‌توجهی انجام داد که قابل تقدیر و تشکر است.

منطقه آزاد چابهار میزبان خوبی برای تجار و بازرگانان نبود

چابهار بهشت ایران است؛ بهشتی با مناظری بی‌بدیل، بکر و منحصربه‌فرد که داشتن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بی‌شمار سرمایه‌گذاری از جمله مزایای آن است، اما متاسفانه سوءمدیریت‌ها و ناهماهنگی‌های موجود در بین مدیران و سازمان‌های این منطقه باعث شده این منطقه آنطور که باید و شاید در جایگاه واقعی خود قرار نگیرد.

به گزارش جهان معدن؛ چابهار تنها بندرگاه اقیانوسی کشور است که نزدیک‌ترین مسیر آبی به کشورهایی همسایه را فراهم می‌کند و به دلیل موقعیت استراتژیک و پتانسیل بسیار بالای اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برای ایران و کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان و حتی کشورهای دیگر حاشیه خلیج‌فارس برخوردار است.

اما امروز چابهار بهشت گمشده ایران با سوءمدیریت‌ها، عدم‌توانمندی مدیران، ناهماهنگی‌ نهادها و ارگان‌های ذیربط و عدم‌دلسوزی‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند.

آری چابهار را باید از نزدیک دید و به حال و روز مردمان این دیار و طبیعت شگفت‌انگیز، اما رها شده و آن همه ظرفیت مغفول مانده؛ گریست و از سوی دیگر مدیران نالایق و ناتوانی که زمام امور را در دست گرفته‌اند و تنها در سخنرانی‌هایشان از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بی‌نظیر سرمایه‌گذاری در این منطقه داد سخن می‌گویند؛ در حالی که برای تحقق این موضوع و اهداف مدنظر و ایجاد زیرساخت‌ها و انجام اصولی و درست وظایف خود هیچ تلاشی نمی‌کنند و قدمی برنمی‌دارند و همین موضوعات باعث آن شده که سرمایه‌گذاران رغبت چندانی به سرمایه‌گذاری در این منطقه نداشته باشند که اگر غیر از این بود؛ تاکنون چابهار هم همچون کیش و قشم توسعه‌یافته‌ و پررونق بود.»

از سوی دیگر چابهار را بهشت سرمایه‌گذاری ایران می‌نامند؛ با هزاران فرصت، مزیت، پتانسیل و ظرفیت سرمایه‌گذاری و دائما توسط مقامات ذیربط از سرمایه‌گذاران داخلی‌وخارجی برای حضور و سرمایه‌گذاری در این منطقه دعوت می‌شود، اما نکته حائزاهمیت در این خصوص اینکه جذب سرمایه‌گذار با کدامین زیرساخت؟! دعوت از سرمایه‌گذاران با کدامین توجه و حمایت از سوی مقامات و مسئولان ذیربط تصمیم‌گیر در این منطقه؟!

بندر چابهار با وجود داشتن پتانسیل بالا از نظر موقعیت قرارگیری و داشتن شرایط بسیار مناسب سوق‌الجیشی و استراتژیک، اما سرمایه‌گذاری درستی بر روی آن انجام نشده و از زیرساخت‌های لازم و کافی برخوردار نیست.

زمانی اخباری در خصوص سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی بر روی این بندر به گوش می‌رسید که هندی‌ها مهمترین آنها بودند، اما با وجود مذاکرات متعدد دولت ایران با این شرکت‌ها؛ هنوز هیچ اتفاقی در این زمینه رخ نداده که به نظر می‌رسد دلیل آن هم نبود زیرساخت‌ها و از همه مهمتر سوءمدیریت‌ها و ناتوانی مدیران مسئول در این منطقه بوده است.

در همین راستا اخیرا اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان در منطقه آزاد چابهار برگزار شد؛ این در حالی است که بی‌استقبالی، بی‌توجهی و عدم‌توانایی مسئولان و مدیران منطقه آزاد چابهار و همچنین سازمان صمت استان سیستان‌وبلوچستان در بسیاری موارد سبب شد که میهمان (مجری برگزارکننده این رویداد) برای میزبانان هم قبول زحمت کند و برای هر چه بهتر برگزار شدن این رویداد جور آنها را بکشد.

مدیرانی کج‌سلیقه که حتی از زدن چند بنر خوشامدگویی به مقامات مسئول و عالیرتبه دولتی حاضر در این رویداد هم دریغ کردند و ذره‌ای به خود زحمت ندادند.

در همین راستا ضعف مسئولان و مدیران سازمان صمت استان سیستان‌و‌بلوچستان و از همه مهمتر منطقه آزاد چابهار نیز بر کسی پوشیده نیست و همین موضوع سبب شده منطقه چابهار که همگان حسرت آن را می‌خورند؛ هیچگاه به جایگاه واقعی خود دست نیابد.

منطقه آزاد چابهار حتی زیرساخت‌های لازم برای برگزاری یک رویداد تجاری-اقتصادی را هم ندارد و برای این رویداد نه زیرساخت‌ها را آماده کرده بود و نه تمایل و قصدی برای انجام این کار داشت.

با توجه به اینکه اولین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی به پاکستان با حضور کشورهای پاکستان، افغانستان، عمان و عراق برگزار شد؛ منطقه آزاد چابهار که یکی از ارکان متولی این رویداد بود؛ برای بهتر برگزار شدن این نمایشگاه هیچ تدبیر و برنامه‌ای نداشت و همچون مهمانان رفتار می‌کرد؟! و سازمان صمت استان سیستان‌وبلوچستان هم نتوانست میزبان خوبی برای تجار داخلی و خارجی و شرکت‌کنندگان و غرفه‌داران اولین نمایشگاه توانمندی‌ها به صادرات باشد و مجریان برگزارکننده نمایشگاه دائما باید نقص‌ها و کمبودهایی که توسط میزبانان اصلی به وجود آمده بود را تهیه، تامین و تکمیل می‌کردند!! این در حالی است که عدم‌همکاری و هماهنگی مدیران و مسئولان استان سیستان‌وبلوچستان که نیاز به تغییر و تحول در سطوح مدیریتی این بخش به شدت محسوس است؛ به گونه‌ای بود که جایگاه میزبان با میهمان عوض شده بود.

فارغ از مسائل مربوط به نمایشگاه کمبودها و محدودیت‌های متعددی در منطقه آزاد چابهار خودنمایی می‌کرد. به طور مثال چابهار با داشتن سواحل بسیار و دسترسی به آب‌های آزاد؛ آب آشامیدنی و قابل‌شرب ندارد. لذا در صورت مدیریت صحیح می‌توان با شیرین‌سازی آب دریا برای مردمان این منطقه آب آشامیدنی و قابل شرب مهیا کرد؛ اما دریغ که در بسیاری از نقاط رنگ آب حتی به رنگ قهوه‌ا‌‌ی و تیره بود. چابهار گاز هم ندارد؛ در حالی که مناطق جنوبی کشور از ذخایر گازی فراوانی برخوردار است و تنها لازم است که در این خصوص تدابیر ویژه و اصولی اتخاذ شود.

چابهار راه هم ندارد. چابهار از داشتن کوچکترین زیرساخت‌های عمرانی محروم است. شب‌های چابهار بسیار تاریک و دلگیر است و نیاز به تمهیداتی در این خصوص دارد تا بتواند همچون جزایر کیش و قشم از زیبایی و توسعه قابل‌توجهی برخوردار شود.

عدم‌وجود زیرساخت‌های مناسب جهت اقامت مسافران و گردشگران و وجود هتل‌ها و محل اقامت‌هایی بسیار ضعیف و بی‌کیفیت، عدم زیرساخت‌های مناسب جهت فضای نمایشگاهی، عدم‌همکاری و هماهنگی‌های لازم بین سازمان منطقه آزاد چابهار به عنوان میزبان اصلی این رویداد با سایر ارگان‌ها و نهادهای مسئول در برگزاری این رویداد، نبود سازوکارهای مشخص در مقایسه با سایر مناطق همچون کیش و قشم، چند قطبی بودن مدیریتی در سطوح مختلف و ... از جمله نقاظ ضعف منطقه آزاد چابهار است که اینقدر شاخص و مطرح است که در بسیاری اوقات زیبایی‌ها و نقاط قوت این منطقه را تحت‌تاثیر خود قرار داده و به جای اینکه باعث جذب سرمایه‌گذاران، بازرگانان، گردشگران و مسافران شود؛ سبب از دست دادن این ظرفیت‌ها خواهد شد و حتی فرار سرمایه‌گذاران از این منطقه نیز خواهد شد.

نکته حائزاهیمت اینکه بهشت گمشده ایران باید حق خود را از مسئولان نالایق و ناتوان بگیرد و به جایگاه واقعی خود برسد. در همین خصوص به نظر می‌رسد سطوح مدیریتی این منطقه نیاز به خانه‌تکانی اساسی دارد؛ این در حالی است که نیروهای انقلابی جوان، مستعد و علاقه‌مند به نظام در منطقه آزاد چابهار به وفور وجود دارند تا بتوان از ظرفیت‌های آنان برای رونق و توسعه این منطقه بهره برد و آنها را جایگزین مدیرانی کرد که حتی توانایی فکر کردن و تصمیم درست و مقتضی گرفتن برای یک رویداد اقتصادی-تجاری را ندارند.

و نکته پایانی اینکه اولین نمایشگاه ‌بین‌‌المللی صادرات به پاکستان که به عنوان یک سکوی پرتاب جهت سرمایه‌گذاری تجار خارجی می‌تواند دستاوردهای خوبی را برای کشور و به خصوص منطقه آزاد چابهار به همراه داشته باشد؛ به همت و حمایت دکتر مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت ایران که خود از نزدیک شاهد برگزاری این رویداد و کاستی‌ها و مشکلات پیش‌رو بود؛ به بهترین شکل برگزار شد و دکتر ضیغمی در برگزاری هر چه بهتر برگزار شدن این دوره از نمایشگاه و حل مشکلات و چالش‌های پیش‌رو اقدامات قابل‌توجهی انجام داد که قابل تقدیر و تشکر است.

نجف‌پور ؛ نماد مدیریت جهادی و انجام کارهای خاص در صندوق ذخیره فرهنگیان بود

دکتر حمیدرضا نجف‌پورکردی که در 31 اردیبهشت 1401 از سوی هیات‌مدیره وقت صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان مدیرعامل این موسسه انتخاب شده بود سرانجام پس از چند بار استعفا و در راستای هماهنگی حداکثری اعضای هیات‌مدیره صندوق جهت پیشبرد امور، در دوم بهمن 1402 و پس از یک دوره فعالیت بیست ماهه جای خود را به دکتر محسن احمدی داد.
 
به گزارش جهان معدن ، مهم‌ترین دغدغه نجف‌پورکردی در طول دوره فعالیتش، بازگرداندان اعتبار موسسه صندوق ذخیره و رساندن این بنگاه اقتصادی به جایگاه واقعی خود و مهم تر از همه اعتمادسازی برای فرهنگیان محترم بود.
 
واقعیت این است که در زمان ورود نجف‌پور به موسسه، تصویری خاکستری و حتی منفی از صندوق در ذهن اعضا وجود داشت که ریشه این بی‌اعتمادی عمدتا به عملکرد گذشته صندوق باز می‌گردد. مدیرعامل پیشین موسسه تمام انرژی، تجربه، دانش، آبرو و ظرفیت موجود در صندوق را طی یک فعالیت شبانه‌روزی به کار گرفت تا بتواند برای انتظارات و مطالبات بحق فرهنگیان گام‌های استوار بردارد، انتظاراتی همچون حداکثری‌سازی سودآوری و ثروت‌آفرینی برای اعضا و اگرچه به اکثر وعده‌هایی که داده بود صادقانه جامه عمل پوشاند اما در نهایت با همین نگاه و به منظور حفظ انسجام سازمانی صندوق و به رغم مخالفت وزیر محترم و اعضای هیات‌مدیره صندوق، استعفا کرد تا در برنامه‌ها و اقداماتی که برای شکوفایی صندوق در دست انجام بود، خللی وارد نشود.
 
دوره دکتر نجف‌پور در تاریخ فعالیت صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان نمادی از مدیریت جهادی، انجام کارهای ناممکن، تکریم فرهنگیان عضو، افزایش شفافیت، رکوردزنی در سودآوری و بسیاری دیگر از اقدامات بنیادین در این مجموعه شناخته می‌شود.
 
او با نفوذ کلام و تعامل بی‌واسطه با اعضای صندوق به ویژه منتخبان فرهنگیان و نمایندگان آنها در هیات امنای صندوق، نقش بسزایی در بازگشت اعتماد فرهنگیان به صندوق داشت و با اجرایی کردن طرح ارزش مالکانه پس از 28 سال فعالیت صندوق و 12 سال انتظار و پیگیری فرهنگیان، در دل آنها امید کاشت. او نشان داد که با اخلاص و تلاش‌شبانه‌روزی هر کار ناممکن، ممکن خواهد شد.
 
تکریم عملی فرهنگیان در قالب تعامل مستمر، برگزاری جلسات مداوم، بهره‌گیری از دیدگاه‌های آنها در استراتژی‌های صندوق، توجه و تاکید بر تحقق انتظارات و خواسته‌های آنان و در نهایت استفاده از ظرفیت عظیم فرهنگیان و خانواده‌های آنها در لایه‌های مختلف تصمیم‌گیری، مدیریتی و کارشناسی، از دستاوردهای دوره مدیریتی دکتر نجف‌پورکردی است.  
 
فاصله و شکاف فرهنگیان با صندوق در دوره او به کمترین حد خود رسید و بزرگترین طرح تاریخ صندوق به دست یکی از معلمان توانمند در حوزه بازار سرمایه در قالب دبیر کمیته عالی ارزش مالکانه سپرده شد. در این دروه حتی بسیاری از منتقدان منصف و دلسوز صندوق به جرگه کسانی پیوستند که هدفشان بهبود وضعیت این نهاد اقتصادی در راستای ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان است.  
 
یکی از بزرگترین دستاوردهای نجف‌پور، شفاف‌سازی در صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان یکی از مطالبات دیرینه و همیشگی اعضا بود. برای این کار سیستم کدال موسسه را راه‌اندازی کرد تا ضمن ایجاد انسجام سازمانی در برنامه‌ها و اقدامات، محملی برای نظارت و رصد دائمی ایجاد شود که نتیجه آن شفافیت مالی و اداری بی‌سابقه در مجموعه صندوق خواهد بود.
 
او با درک درست از شرایط بازار کسب‌وکار و تحولات سریع در این حوزه به ویژه در زمینه فناوری اطلاعات، طرح ایجاد سوپر اپلیکیشن فرهنگیان را در دستور کار قرار داد و به سرانجام رساند و به منظور استفاده از این ظرفیت عظیم در راستای ارائه خدمات به فرهنگیان، فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرد تا شبکه‌ای از فروشگاه‌ها، کالاها و خدمات را در اختیار اعضای موسسه قرار دهد.  
 
سایر اقدامات شاخص نجف‌پور به ویژه کسب بالاترین رقم سودآوری در تاریخ فعالیت صندوق، احیای بانک سرمایه، بهینه‌سازی پرتفوی موسسه، ساماندهی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه، برنامه‌ریزی برای مسکن و سایر موضوعات رفاهی فرهنگیان اعم از طرح ایجاد سازمان رفاهی معلمان، بر کسی پوشیده نیست.
 
به اعتبار این خدمات صادقانه و تجربیات گرانبهای وی، دیروز رییس هیات مدیره صندوق گفت که موسسه همچنان از حضور دکتر نجف پور در ترکیب هیات مدیره صندوق بهره‌مند خواهد بود.
 
اگر چه دوره مدیریت نجف‌پور در صندوق ذخیره فرهنگیان به نسبت دوره متعارف مدیریت در نهادهای اقتصادی داخلی و خارجی، محدود بود اما حضور کوتاه او منشا اقدامات، خدمات و دستاوردهایی بود که حیات این بنگاه عظیم اقتصادی را وارد مرحله‌ای تازه کرد و بسیاری از این اقدامات از جمله طرح ارزش مالکانه، در مسیری بی‌بازگشت و روبه جلو ادامه خواهند یافت و فرهنگیان در سال‌های آتی از نجف‌پور و دروه مدیریتی او به نیکویی یاد

پیام تسلیت علی دیواندری به مناسبت درگذشت مدیرعامل اسبق بانک ملت

علی دیواندری در پیامی درگذشت مدیرعامل اسبق بانک ملت را تسلیت گفت.

به گزارش جهان معدن  متن پیام به شرح زیر می باشد:

انا لله و انا الیه راجعون

خبر کوتاه و ناباورانه بود.
«رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل ساعی و خدوم بانک ملت درگذشت». این چهره نام‌آشنا در دوره حضورش به‌عنوان مدیرعامل بانک ملت منشا تغییر و تحولات بسیار گردید و از نظر شاخص‌های حرفه‌ای صنعت بانکداری، بانک ملت را رشد و ارتقا داد. این مدیر ارزشمند پیش از بانک ملت، یک دوره مدیریتی موفق را نیز در بانک تجارت سپری کرده بود.
از دست رفتن چنین مدیران توانمند و با انگیزه، بدون تردید ضایعه جبران‌ناپذیری برای نظام بانکی کشور است.
درگذشت غم‌انگیز این دوست عزیز را به خانواده محترم ایشان، همکاران نظام بانکی به‌ویژه همکاران ارجمند بانک ملت و تجارت صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم.
علی دیواندری

دیدار مدیرعامل سازمان اتکا با معاون اول قوه قضائیه

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان اتکا با حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق کهنموئی معاون اول قوه قضائیه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش جهان معدن ؛ نشست مشترک معاون اول قضاییه و مدیرعامل سازمان اتکابه گزارش روابط عمومی سازمان اتکا ، دکتر اعلمی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان اتکا با حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق کهنموئی معاون اول قوه قضائیه دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست که در دفتر معاون اول قوه قضائیه برگزار شد مدیرعامل سازمان اتکا گزارشی از فعالیت های سازمان اتکا در حوزه های معیشتی ، تولیدی و خدماتی به خانواده های نیروهای مسلح و آحاد مردم، توزیع اقلام اساسی تنظیم بازار، فروش اقساطی لوازم خانگی، توسعه شبکه فروشگاهی و دیگر اقدامات توسعه ای در دست اجرا برای راه اندازی واحدهای تولیدی و … ارائه کرد.

در ادامه معاون اول قوه قضائیه ضمن ابراز رضایت از اقدامات موثر و فعالیتهای خرسندساز و سلامت محور سازمان اتکا از آمادگی برای انعقاد تفاهم نامه و قراردادهای فی مابین بمنظور بهره مندی کارکنان آن قوه از خدمات و محصولات اتکا خبر داد.

 

صفحه1 از187