08 مهر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

۲.۶ درصد از سهام مالک “کچاد” برای سرمایه گذاری خط نورد توثیق شد

۲.۶ درصد از سهام مالک عمده چادرملو، بابت تضمین ایفای تعهدات انتشار اوراق مرابحه زیرمجموعه، توثیق شد.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی چادرملو ؛ شرکت چادرملو از توثیق بیش از ۱.۹ میلیارد سهم سهامدار عمده بابت تضمین ایفای تعهدات انتشار اوراق مرابحه زیر مجموعه و قرارداد سرمایه گذاری احداث و مدیریت بهره برداری خط نورد خبر داد و با توقف نماد، روبرو شد.

بر اساس این گزارش، کچاد اعلام کرد: بیش از ۱.۹ میلیارد سهم معادل ۲.۶ درصد سهام این شرکت متعلق به سرمایه گذاری امید(سهامدار عمده) بابت تضمین ایفای تعهدات شرکت پترو امید آسیا در انتشار اوراق مرابحه از ۱۶ مرداد توثیق شد.

همچنین این شرکت بورسی اعلام کرد: سرمایه گذاری احداث و مدیریت بهره برداری خط نورد میلگرد شاخه و کلاف با ظرفیت تقریبی ۳۰۰ هزار تن در سال با شرکت فولاد میبد منعقد شد. اطلاعات دقیق مرتبط با قرارداد پس از مشخص شدن جزئیات طرح و متناسب با موضوع حسب ضرورت در قالب الحاقیه های آتی فی مابین طرفین توافق متعاقباً به اطلاع کلیۀ ذینفعان خواهد رسید.

فرابورس ایران اعلام کرد: پذیره نویسی صندوق اونیکس در روز شنبه

پذیره‌نویسی صندوق اونیکس از شنبه در فرابورس انجام می‌شود.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی فرابورس؛ ﺻﻨﺪوق سرمایه‌گذاری دراوراق ﺑﻬﺎدار ﺑﺎ درآﻣﺪ ﺛﺎﺑﺖ کیمیا با نماد اونیکس بر اساس ﻣﺠﻮز ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﻮرس و اوراق ﺑﻬﺎدار، از ﻃﺮﯾﻖ ﻓﺮاﺑﻮرس اﯾﺮان روز شنبه پذیره نویسی می‌شود.

فرابورس ایران اعلام کرد: پذیره نویسی صندوق اونیکس در روز شنبه

فرابورس ایران اعلام کرد: پذیره نویسی صندوق اونیکس در روز شنبه

فرابورس ایران اعلام کرد: پذیره نویسی صندوق اونیکس در روز شنبه

فرابورس ایران اعلام کرد: پذیره نویسی صندوق اونیکس در روز شنبه

فرابورس ایران اعلام کرد: پذیره نویسی صندوق اونیکس در روز شنبه

«تجلی» به بازیگر اصلی لیتیم کشور تبدیل می‌شود

یکی از شرکت‌های مهم در پرتفوی سرمایه‌گذاری گروه توسعه معادن و فلزات (ومعادن)، شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات است که به عنوان اولین شرکت پروژه محور در کشور شناخته می‌شود و با نماد «تجلی» وارد بازار سرمایه شد.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی ومعادن؛ بارزترین ماموریت این شرکت به‌کارگیری سرمایه‌های عموم مردم در اجرای پروژه‌های کلان کشور با محوریت توسعه معدنی و فلزی، استخراج و اکتشاف معادن جدید با تکمیل و توسعه و تولید فلزات اساسی است.

شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در طرح‌ها و پروژه‌های گوناگونی سرمایه‌گذاری کرده و پروژه تولید نورد، کلاف، فولاد و آهن اسفنجی، گندله، کنسانتره سنگ آهن و… را در قالب شرکت‌هایی همچون صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، فولاد کردستان، مس جانجا و… تعریف و به اجرا درآورده است.

به همین جهت، این شرکت به یکی از پیشتازان بخش معدن و صنایع معدنی کشور تبدیل شده و اکنون پا را از صنعت فولاد فراتر گذاشته و جهت ورود به حوزه عناصر استراتژیک همچون لیتیوم آستین‌ها را بالا زده است.

لیتیم با وجود خواصی همچون سبک‌ترین فلز موجود در میان تمامی‌فلزات، قابلیت واکنش‌دهی الکتروشیمیایی، ضریب انبساط حرارتی پایین و دارا بودن بالاترین ظرفیت گرمایی ویژه در میان جامدات، کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف به‌ویژه صنایع هوافضا، نظامی، هسته‌ای، پزشکی و داروسازی، خودروسازی، فولادسازی، شیشه و سرامیک، روانکارها و تصفیه‌کننده‌های هوا دارد.

کاربرد لیتیم در باتری‌های لیتیمی‌ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارها در سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی الکتریکی اهمیت این فلز استراتژیک را در سالیان اخیر به‌ویژه در کشورهای توسعه‌یافته، دوچندان کرده است.

در این میان سهم باتری‌های لیتیم یون بسیار قابل توجه است، به‌طوری که نه تنها بر بازار ذخیره انرژی الکتریکی در ابزارهای قابل حمل مسلط شده است، بلکه گزینه اول برای ذخیره انرژی در وسایل نقلیه الکتریکی و انرژی تجدیدپذیر پراکنده محسوب می‌شود.

تقاضای خودروهای الکتریکی (EV) همچنان بازار لیتیم را به جلو می‌برد و برآورد شده ضریب نفوذ EV در سال ۲۰۲۵ به ۱۵ درصد خواهد رسید و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ به ۳۵ درصد افزایش یابد. قرار است تا سال ۲۰۲۵، فروش خودروهای برقی در سراسر جهان ده برابر شود و به ۱۱ میلیون برسد و در چین، خودروهای برقی ۱۹ درصد از کل فروش خودروهای سواری، اروپا ۱۴ درصد و ایالات متحده ۱۱ درصد را به خود اختصاص خواهند داد.

تولید لیتیم در جهان طی سالیان اخیر رشد فزاینده‌ای داشته و در سال ۲۰۲۲ به حدود ۱۳۰ هزار تن رسید.

پیش‌بینی می‌شود تقاضا و مصرف این ماده معدنی تا سال ۲۰۳۰ به ۲.۱ میلیون تن برسد.

به همین جهت، بهره برداری از این عناصر می‌تواند انقلابی در بخش معدن کشور محسوب شود.

در حالی که ایران با در اختیار داشتن ذخایر بسیاری از مواد معدنی در میان ۱۵ کشور معدنی دنیا قرار گرفته اما؛ همچنان از نظر اکتشاف و بهره‌برداری به نوعی دست نخورده محسوب می‌شود و عدم توجه کافی بر حوزه اکتشاف در سال‌های گذشته سبب شده بخش معدن ایران از دنیا عقب بماند.

در این میان، شرکت پروژه محور «تجلی» توانست به سرعت به یکی از شرکت‌های خصوصی تاثیرگذار در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی تبدیل شود و اکنون با آینده‌نگری و رصد به‌روز بازارهای جهانی در کنار حوزه‌هایی همچون مس، فولاد، طلا و زغالسنگ به سمت عناصر استراتژیک و کمیاب همچون لیتیم حرکت کرده و می‌تواند بزرگترین بازیگر معدنی کشور و بازیگر اصلی اقتصاد غیرنفتی ایران در بخش خصوصی شود.

البته این مجموعه علاوه بر سرمایه گذاری در حوزه لیتیوم و استحصال آن، در حوزه عناصر نادر خاکی نیز وارد شده است چرا که می‌داند تقاضای داخلی و جهانی به سمت این عناصر ارزشمند است و دستیابی به این عناصر می‌تواند اقتصاد ایران را متحول کند.

لیتیوم که حالا به عنوان نفت سفید از آن یاد می‌شود می‌تواند توسعه صنایع پایین دستی و ارزآوری بسیار را برای کشور داشته باشد و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند بر سوددهی تجلی نیز تاثیر بسیاری داشته باشد.

صدور مجوز انتشار اوراق اجاره پترول

سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت گروه سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس (پترول) را صادر کرد.

به گزارش جهان معدن  و به نقل از روابط عمومی پترول، در راستای اجرای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب آذرماه ۱۳۸۴) تقاضای انتشار اوراق اجاره شرکت واسط مالی مهر چهارم (با مسئولیت محدود) به منظور تأمین مالی پترول در سازمان بورس و اوراق بهادار مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

بر اساس رسیدگی انجام شده، مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار اوراق اجاره ملاحظه نشد و عرضه عمومی اوراق مذکور با رعایت قوانین و مقررات مربوطه از نظر این سازمان بلامانع اعلام شد.

مشخصات این اوراق به شرح ذیل است:

ناشر: شرکت واسط مالی مهر چهارم با مسئولیت محدود

موضوع طرح: خرید سهام شرکت پتروشیمی ارومیه (سهامی عام) بر اساس حداقل قیمت پایانی ۳ ماهه اخیر
مبلغ اوراق اجاره در دست انتشار: 5000000 میلیون ریال

نرخ درآمد اجاره: ۲۳ درصد

مدت اوراق اجاره: ۵ سال

مقاطع پرداخت های مرتبط با اوراق اجاره: هر ۶ ماه یک بار از تاریخ شروع عرضه اوراق

ضامن: بانک شهر (سهامی عام)

حسابرس: موسسه حسابرسی آزمون پرداز

متعهد پذیره نویسی و بازارگردان: شرکت تأمین سرمایه دماوند (سهامی عام)

عامل پرداخت: شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام)

گفتنی است؛ پترول فروردین ماه امسال با واگذاری شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس موفق شد تا بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان از مطالبات خود را از هلدینگ خلیج فارس دریافت و سپس مجوز افزایش سرمایه از سازمان بورس را اخذ کند.

فولاد، فملی و پالایش برترین‌های هفته در بورس کالا

فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و پالایش نفت اصفهان ۳ شرکت برتری بودند که بیشترین فروش بازار فیزیکی بورس کالای ایران در هفته منتهی به ۳۰ تیر را به ثبت رساند.

به گزارش جهان معدن ، بورس کالای ایران برترین‌های بورس کالا در هفته منتهی به ۳۰ تیر را براساس ارزش فروش شرکت‌ها در بازار فیزیکی اعلام کرد.

 

جزییات رتبه‌بندی جایگاه شرکت‌ها از لحاظ فروش به شرح زیر است:

فولاد مبارکه اصفهان با ثبت معامله ۳۷۸ هزار و ۷۷۰ تن ورق گرم، تختال، ورق سرد و ورق گالوانیزه به ارزش ۹ هزار و ۸۵۹ میلیارد تومان در رتبه نخست ایستاد.

ملی صنایع مس ایران با فروش ۱۱ هزار و ۱۷۰ تن مس کاتد، مس کم عیار، مس مفتول، سولفور مولیبدن و اکسید مولیبدن به ارزش ۳ هزار و ۵۴۲ میلیارد تومان، دوم شد.

پالایش نفت اصفهان با فروش ۹۴ هزار و ۵۰۰ تن وکیوم باتوم، لوب کات سبک، گوگرد گرانوله و آروماتیک سنگین به ارزش بیش از یک هزار و ۲۰۱ میلیارد تومان، سوم شد.

معدنی و صنعتی گل گهر با ثبت معامله ۲۷۰ هزار تن گندله و کنسانتره سنگ آهن به ارزش بیش از یک هزار و ۱۹۴ میلیارد تومان در رتبه چهارم ایستاد.

شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر با ثبت معامله ۹۰ هزار تن آهن اسفنجی به ارزش بیش از یک هزار و ۱۳۳ میلیارد تومان پنجم شد.

ذوب آهن اصفهان ۳۵ هزار و ۳۳۸ تن میلگرد و تیرآهن را به ارزش بیش از ۷۹۶ میلیارد تومان فروخت و ششم شد.

پالایش نفت بندرعباس با فروش ۵۲ هزار تن وکیوم باتوم و لوب کات سنگین به ارزش بیش از ۷۱۲ میلیارد تومان هفتم شد.

آلومینای ایران با ثبت معامله ۳۴ هزار و ۱۵۰ تن اکسید آلومینیوم و شمش آلومینیوم به ارزش بیش از ۷۱۰ میلیارد تومان، هشتم شد.

معدنی و صنعتی چادرملو با فروش ۱۸۱ هزار تن کنسانتره و گندله سنگ آهن و شمش بلوم به ارزش بیش از ۶۸۴ میلیارد تومان در رتبه نهم ایستاد.

پتروشیمی تندگویان نیز با ثبت معامله ۱۳ هزار و ۷۲ تن پلی اتیلن ترفتالات بطری و نساجی و نخ پلی استر در گرید‌های مختلف و ثبت ارزش بیش از ۶۳۰ میلیارد تومان دهم شد.

عرضه ۱۵۶ هزار تن گندله و آهن اسفنجی در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز یکشنبه ۱۱ تیر ماه میزبان عرضه ۱۳۵ هزار تن گندله سنگ آهن، ۲۱ هزار تن آهن اسفنجی بریکت، ۵ هزار و ۴۰۰ تن شمش آلومینیوم، ۵ هزار تن هیدروکسید آلومینیوم، ۵ هزار تن مس کم عیار و یک هزار و ۱۵۰ تن شمش روی است.

به گزارش جهان معدن، تالار پتروشیمی و فرآورده های نفتی هم عرضه ۳۹ هزار و۷۲ تن مواد پلیمری و شیمیایی است.

تالار صادراتی نیز عرضه ۴۰ هزار تن تختال، ۳۱ هزار و ۲۹۰ تن قیر و ۱۱۰ تن انیدرید فتالیک را تجربه می کند.

تالار سیمان هم میزبان عرضه یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۶۱۸ تن سیمان است.

۴ هزار تن مس کاتد، ۳ هزار تن سولفات سدیم و ۲۰۰ تن سولفور مولیبدن در تالار حراج باز عرضه خواهد شد.

در بازار فرعی ۵ هزار تن کسید آلومینیوم، ۵ هزار تن کنسانتره فسفات، ۶۵۰ تن قیر آند آلومینیوم، ۲۰۰ تن اکسید مولیبدن، ۳۰ تن منو کلرو اکستیک اسید و ۱۰۰ تن آلفا آلومینا روی تابلو می رود.

تالارهای مختلف بورس کالا درمجموع میزبان عرضه یک میلیون و ۴۱۲ هزار و ۸۲۰ تن انواع کالا است.

چادرملو 171 هزار و 325 میلیارد ریال سود به سهامداران داد

مجمع‌عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت معدنی‌وصنعتی چادرملو با حضور بيش از 88 درصد سهامداران صبح امروز در سالن تلاش برگزار شد و چادرملو 171 هزار و 325 میلیارد ریال سود به سهامداران داد.

به گزارش جهن معدن ؛ سهامداران حقیقی‌و‌حقوقی حاضر در این مجمع از عملکرد چادرملو اعلام رضایت و از مدیران و پرسنل شرکت تقدیر کردند.

در اين جلسه پس از انتخاب آقای محمدابراهیم راعی‌عزآبادی نماینده شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به عنوان رئيس‌مجمع و ناظران آقايان قائمی‌راد نماینده شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن‌وفلزات و سلحشوری نماینده شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام‌عدالت، خلیل‌زاده نماينده سازمان بورس‌واوراق‌بهادار و بازرس قانونی شرکت، مهندس طاهرزاده به عنوان دبیر مجمع و مديرعامل شركت؛ گزارشی از عملكرد و برنامه‌های اجرايی شامل عمليات استخراج، توليدوفروش محصولات و طرح‌ها و برنامه‌های سالجاری شرکت به اطلاع حاضران رساند.

مهندس طاهرزاده مدیرعامل شرکت معدنی‌وصنعتی چادرملو در سخنرانی آغازین این جلسه با موفق ارزیابی‌کردن عملکرد هیات‌مدیره در سال 1401و کسب موفقیت‌های فراتر از برنامه و رکوردهای تولید که آثار آن در صورت‌های مالی، گزارش عملکرد هیات‌مدیره و گزارش تفسیری مدیریت به طور مفصل برای سهامداران تشریح شده است، گفت: شكرگزاريم كه بار ديگر خداوند منان در سايه الطاف بی‌دريغش توفيق خدمتگزاری را به ما اعطاء فرمود تا تمام توان خود را در طبق اخلاص گذاشته و در راستای توسعه ‌صنعت‌ومعدن و شكوفایی اقتصاد ايران با اتكاء‌ به حمايت‌های شما سهامداران گام‌های بزرگی برداريم.

وی در ادامه افزود: در سالی که گذشت؛ توانستیم با وجود برخی مشکلات ناشی از کاهش قیمت‌های جهانی و محصولات زنجیره ارزش فولاد و محدودیت‌های ناشی از قطع برق و گاز برای واحدهای فولادسازی و کمبود نقدینگی حاصل از این رخداد به درآمدهای عملیاتی 437,736,422 میلیون ریالی و سود خالص 228,874,148 میلیون ریالی دست پیدا کنیم و ضمن تحقق سود پایه هر سهم به میزان 1,191 ریال به برنامه عملیاتی خود پایبند باشیم.

مهندس طاهرزاده مهمترین نتایج عملکرد گروه معدنی‌وصنعتی چادرملو (سهامی عام) در سالی که گذشت را به این شرح بیان کرد:

    کسب جایگاه نخست کشور در تولید محصول کنسانتره آهن (خشک) در بین شرکت‌های تولیدکننده این محصول به میزان 11,042,266 تن.
    تحقق رکورد تولید در بخش آهن‌اسفنجی و فولاد از ابتدای بهره‌برداری کارخانجات.
    پوشش 105 درصدی برنامه تولید (پوشش 106 درصدی تولید کنسانتره، پوشش 103 درصدی تولید گندله، پوشش 104 درصدی تولید آهن‌اسفنجی و پوشش 113 درصدی تولید شمش فولادی).
    تولید 17,705,578 تن محصول در سال 1401.
    تحقق درآمد حاصل از فروش محصولات شرکت اصلی در سال 1401 به میزان 409,787,584 میلیون ریال و گروه (تلفیقی) به میزان 476,762,448 میلیون ریال.
    کسب بیش از 212,787,410 میلیون ریال سود عملیاتی در شرکت اصلی در سال 1401 و 194,469,085 میلیون ریال سود عملیاتی در گروه.
    تحقق سود خالص شرکت اصلی در سال 1401 به میزان 228,874,148 میلیون ریال و گروه (تلفیقی) به میزان 240,032,370 میلیون.

جایگاه شرکت معدنی‌وصنعتی چادرملو در زنجیره شرکت‌های اصلی تولیدکننده فولاد کشور در سال 1401

کنسانتره

سهم 23.70 درصدی

شرکت‌های اصلی کشور: 46,594,453

شرکت معدنی‌وصنعتی چادرملو: 11,042,266

جایگاه اول کشور
    

گندله

سهم 7.78 درصدی

شرکت‌های اصلی کشور: 48,421,191

شرکت معدنی‌وصنعتی چادرملو: 3,767,937

جایگاه ششم کشور

آهن‌اسفنجی

سهم 5.43 درصدی

شرکت‌های اصلی کشور: 29,750,045

شرکت معدنی‌وصنعتی چادرملو: 1,615,015

جایگاه پنجم کشور
    

شمش فولادی

سهم 5.22 درصدی

شرکت‌های اصلی کشور: 22,667,119

شرکت معدنی‌وصنعتی چادرملو: 1,184,278

جایگاه هفتم کشور
 
برنامه‌های آینده شرکت:

هیات‌مدیره شرکت بر آن است تا در راستای نیل به توسعه‌وپیشرفت روزافزون و اعتلاء میهن با رهنمودها و حمایت‌های سهامداران ضمن حفظ و ارتقاء ارزش‌های بنیادی شرکت به استراتژی‌های هدف‌گذاری شده به شرح زیر دست یابد.

اهداف کوتاه‌مدت:

    تولید بالاتر از ظرفیت اسمی کنسانتره سنگ‌آهن (مشابه سال‌های گذشته)، تولید گندله، آهن‌اسفنجی، فولاد و تولید برق طبق برنامه مصوب سال 1401
    شروع عملیات اجرایی احداث کارخانه گندله‌سازی شماره «2»
    شروع عملیات احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 546 مگاوات در شهرستان اردکان
    شروع عملیات طرح احداث کارخانه مجتمع فروآلیاژ چادرملو به روش کوره قوس‌الکتریکی به حداقل 65 هزار تن (30 هزار تن فروسیلیکو منگنز 20 هزار تن فرو منگنز پرکربن و 15 هزار تن فروسیلیس)
    ادامه عملیات اجرایی اکتشافات تفصیلی پهنه معدنی آنومالی D19
    تکمیل مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر بابت شروع عملیات اجرایی طرح‌های توسعه در قالب مشارکت در افزایش سرمایه

اهداف بلندمدت:

در مورد طرح‌ها و برنامه‌های آتی این شرکت در دورنمای جاری و 3 الی 5 سال آینده؛ فعالیت‌های ذیل در حال برنامه‌ریزی و اجراست:

الف) طرح‌ها و برنامه‌های درون شرکتی چادرملو

    طرح احداث کارخانه مگامدول آهن‌اسفنجی به ظرفیت 2/2 میلیون تن در سال
    طرح احداث کارخانه اکسیژن
    طـرح احداث کارخانه تـولید انـواع آجـرنسوزها و اجرام نسوز کوره با ظرفیت 140 هزار تن، مواداولیه فرآوری شده 310 هزار تن و قطعات ویژه 50 هزار قطعه در سال
    طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی 546 مگاواتی اردکان
    طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی بهاباد 546 مگاواتی به روش BOT
    طرح راهبری، بهره‌برداری، تکمیل زیرساخت و توسعه کارخانه فولاد میبد
    طرح احداث کارخانه تولید ورق نورد گرم در اردکان
    احداث نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی
    مشارکت در سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر مطابق با برنامه افزایش سرمایه و متناسب با پیشرفت پروژه‌های شرکت‌های فرعی و وابسته

ب) طرح‌ها و برنامه‌های با مشارکت شرکت‌های فرعی، وابسته چادرملو

    آماده‌سازی و انجام اکتشاف مقدماتی، تفصیلی و اجرای عملیات باطله‌برداری دستیابی به توده معدنی در معدن D19 با همراهی و مشارکت شرکت سنگ‌آهن‌ مرکزی‌ایران (بافق)
    طرح احداث 2 واحد 10 مگاواتی نیروگاه خورشیدی شرکت در منطقه بهاباد و اردکان در قالب شرکت سی پی جی پارس
    طرح کارخانه ممبران با ظرفیت تولید 50,000 عدد در سال در قالب شرکت سی پی جی پارس
    احداث کارخانه‌های ذوب، کلاف و آهن‌اسفنجی به ترتیب به ظرفیت 600 هزار تن و 450 هزار تن و1,2 میلیون تن در قالب شرکت فولاد سرمد ابرکوه
    احداث کارخانه کنسانتره به ظرفیت 1 میلیون تن در قالب شرکت عصر نوین بهاباد.
    احداث کارخانه‌های آهن‌اسفنجی در شهرستان‌های اقلید، اردبیل، بختگان با مشارکت شرکت‌های سرمایه‌گذار
    فرآوری باطله‌های سنگ‌آهن مجتمع معدنی چهار بوق
    مشارکت در حمل‌ونقل ریلی برای تامین زیرساخت‌های حمل مواداولیه و محصولات در قالب مشارکت با شرکت‌های سرمایه‌پذیر
    مشارکت در پروژه‌های اکتشاف و استخراج معادن جدید در منطقه و خارج از منطقه به منظور دسترسی به منابع معدنی پایدار

پیشنهادات هیات‌مدیره به مجمع

در خاتمه هيات‌مديره شركت ضمن تقدير و تشكر از حضور شما سهامداران حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت، نماينده سازمان بورس‌واوراق‌بهادار و نيز کارکنان شركت، از مجمع تقاضا دارد با تصويب پيشنهادات به شرح زيرشركت را همچون سنوات گذشته جهت رسيدن به اهداف تعيين شده ياری رسانند:

    استماع گزارش فعالیت هیات‌مدیره در خصوص عملکرد سال مالی منتهي به 29/12/1401
    استماع گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت برای عملکرد سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1401
    بررسی و تصویب صورت‌های مالی شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1401
    اتخاذ تصمیم در خصوص تقسیم سود سهام سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1401
    انتخاب حسابرس مستقل و بازرس قانونی (اصلی و علی‌البدل) و تعیین حق‌الزحمه ایشان برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1402
    انتخاب اعضاء هیات‌مدیره
    تعيين حق حضور اعضاء غيرموظف هیات‌مديره و حق‌الزحمه کمیته‌های تخصصی زیرنظر هیات‌مدیره برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1402
    تعيين روزنامه‌ كثيرالانتشار به منظور درج آگهی‌های شركت
    تعيين پاداش اعضاء هیات‌مديره برای عملکرد سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1401
    سایر مواردی که تصمیم‌گیری آن در صلاحیت مجمع‌عمومی عادی است.

در پایان این مجمع تصمیمات ذیل اتخاذ و مورد تصويب قرار گرفت:

1 - در خصوص عملکرد هیأت‌مدیره صورت‌های مالی تلفیقی گروه و شرکت اصلی مشتمل بر سود و زيان، صورت وضعیت مالی صورت تغییرات در حقوق مالکان صورت جریان‌های نقدی و یادداشت‌های توضیحی پیوست آن برای سال مالی منتهی به 29/12/1401قرائت و مجمع پس از استماع توضيحات هيات‌مديره و بازرس قانونی و پس از بحث‌وتبادل‌نظر سهامداران در خصوص موضوعات مطروحه به اتفاق‌آرا ضمن تائيد عملكرد هيات‌مديره، صورت‌های مالی و يادداشت‌های پيوست آن برای سال مالی منتهی به 29/12/1402 را تصويب کرد.

2 - معاملات مشمول ماده 129 اصلاحیه قانون تجارت مورد تائید و تنفیذ قرار گرفت.

3- در ارتباط با تقسيم سود سال مالی منتهی به 29/12/1401 مقرر شد. از مبلغ   228 هزار و 874 میلیارد ریال کل سود خالص شرکت در سال 1401 به میزان 75 درصد آن معادل 171 هزار و 325 میلیارد ریال آن به ازاء هر سهم 890 ریال تقسیم شود.

4 - موسسه حسابرسی وانیا نیک تدبیر به عنوان حسابرس و بازرس اصلی و موسسه حسابرسی شد و همکاران به عنوان بازرس علی‌البدل برای سال مالی منتهی به 29/12/1402 انتخاب و قبولی سمت خود را اعلام کرد. تعیین حق‌الزحمه بازرسان به هیأت‌مدیره تفویض شد.

5 - روزنامه دنيای‌اقتصاد و جهان‌صنعت جهت درج آگهی‌هاي شركت تعیین شد.

6 - حق حضور و پاداش هيات‌مديره برای سال مالی 1401 مبلغ 13 میلیارد ریال تعیین شد که بر اساس مصوبه مجمع در وجه اشخاص حقوقی هیات‌مدیره واریز می‌شود.

7 - مجمع مراتب تقدیر خود را از زحمات هیأت‌مدیره و کلیه کارکنان شرکت اعلام کرد و به نحو مقتضی از زحمات کارکنان ذیربط تقدیر به عمل آورد.

فولاد سنگان به دنبال افزایش سودآوری،همگام با توسعه

معاون مالی و اقتصادی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان گفت: استراتژی فولاد سنگان طی سالیان اخیر، رشد تولید کنسانتره به منظور افزایش تولید گندله و در نهایت رونق فروش و سودآوری برای مجموعه و سهام‌داران خود بوده است.
به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی فولاد سنگان؛معاون مالی و اقتصادی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان گفت: استراتژی فولاد سنگان طی سالیان اخیر، رشد تولید کنسانتره به منظور افزایش تولید گندله و در نهایت رونق فروش و سودآوری برای مجموعه و سهام‌داران خود بوده است. در همین راستا، تولید ۴٫۵ میلیون تن کنسانتره و پنج میلیون تن گندله در سال جاری هدف‌گذاری شده و شرکت تلاش می‌کند در راستای سودآوری به عنوان هدف اصلی بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی، پروژه‌های توسعه‌ای را به مرحله بهره‌برداری برساند.

محمد زمانیان بیان کرد: علی‌رغم مشکلات قطعی ۱۲۰ روزه برق و گاز، به منظور تحقق سود هدف‌گذاری شده خود، موفق به رکوردشکنی‌های متعددی در سال گذشته شدیم. رکورد تولید ماهیانه گندله و کنسانتره در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به ترتیب به میزان ۵۸۰ هزار تن و ۳۵۹ هزار تن شکسته شد و پس از آن به دلیل کمبود انرژی، به ناچار تولید خود را کاهش دادیم.

وی افزود: به عنوان شرکتی که سهام آن متعلق به فولاد مبارکه است، برنامه‌های سالیانه، استراتژی‌های مالی، دستیابی به سود ناشی از فروش و تولید شرکت مطابق با سیاست‌های گروه مبارکه و شرایط فولاد سنگان تنظیم و تدوین می‌شود.

رشد سودآوری هم‌زمان با افزایش تولید کنسانتره

معاون مالی و اقتصادی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با تاکید بر اینکه تامین مواد اولیه، مهم‌ترین عامل در تولید و فروش پایدار یک محصول است، ادامه داد: مواد اولیه، بیشترین حجم از بهای تمام‌شده یک محصول را به خود اختصاص می‌دهد. تولید سه میلیون تن کنسانتره در فولاد سنگان طی سال گذشته در حالی رقم خورد که ما موفق به تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال ۱۴۰۰ شده بودیم. بنابراین از آنجایی که توانستیم تولید مواد اولیه مورد نیاز محصول (گندله) را افزایش دهیم، شرکت با سودآوری خوبی در سال پیش همراه شد. بهای تمام‌شده کنسانتره تولیدی در فولاد سنگان، به ازای هر تن نسبت به کنسانتره خریداری شده از خارج شرکت، مقرون به صرفه‌تر است و از حاشیه شود بالاتری برخوردار است. بنابراین اگر ما به سمت‌و‌سوی افزایش تولید مواد اولیه مورد نیاز تولید محصول که همان گندله است حرکت کنیم، به سودآوری قابل توجهی در حجم بالای تولید دست خواهیم یافت.

زمانیان با بیان اینکه تولید چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره و پنج میلیون تن گندله طی سال جاری در فولاد سنگان هدف‌گذاری شده است، تاکید کرد: رشد سودآوری در سازمان، در گرو مدیریت هزینه‌های اصلی تولید ازجمله مواد اولیه، قطعات یدکی و هزینه‌های مرتبط با بهره‌برداری است. شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، برنامه‌ریزی مدونی در این زمینه دارد و ما همواره به دنبال افزایش سودآوری مجموعه در برابر کاهش هزینه‌های تولید هستیم.

وی در ارتباط با تامین منابع مالی این مجموعه فولادی، اظهار داشت: یک سازمان زمانی موفق خواهد بود که بتواند منابع مالی مورد نیاز خود را به موقع جذب کند. برای مثال، اگر ما پنج میلیون گندله را تولید کنیم اما موفق به فروش و در ادامه تامین منابع مالی حاصل از فروش آن نشویم، بنابراین چرخه تولید مجموعه نیمه‌تمام باقی می‌ماند. بر همین اساس در فولاد سنگان در تلاش هستیم تا میزان فروش را هم‌پای میزان تولید جلو ببریم اما در این میان با مشکل حمل‌ونقل مواجهیم که شرایط فروش گندله را تحت شعاع قرار می‌دهد. این امر منجر به عدم هم‌خوانی میزان تولید و فروش برای شرکتها خواهد شد. این مسئله اقتصادی نیست زیرا به دنبال آن خواب و انباشت سرمایه‌ای ایجاد می‌شود که مانع از جذب منابع مالی جدید خواهد شد.

حمل‌ونقل؛ مشکل معدن و صنایع معدنی

معاون مالی و اقتصادی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با تاکید بر اینکه چالش حمل‌ونقل تاثیر مستقیم بر سود شرکت‌ها دارد، گفت: از آنجایی که دو مقوله سودآوری و فروش شرکت ارتباط مستقیم دارند، یکی از گلوگاه‌های اصلی مالی در شرکت‌ها فروش محصول است تا به واسطه آن سود شرکت تامین شود. متاسفانه زیرساخت‌های بخش حمل‌ونقل کشور جوابگوی بخش صنعت و معدن کشور نیست که یکی از عوامل آن را باید توسعه نامتوازن صنایع دانست. زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی کشور هم‌زمان با افزایش صنایع توسعه نیافته است و این مسئله در نقاط مختلف کشور از جمله در منطفه سنگان دیده می‌شود. بیش از ۹۰ درصد شرکت‌های فعال در این منطقه با ظرفیت مطلوب در حال تولید هستند اما این شرکت‌ها با مشکل حمل‌ونقل مواد معدنی، چه در بخش جاده‌ای و چه ریلی مواجهند و این مسئله سودآوری و تامین مالی پروژه‌های شرکت‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. باید توجه داشت که دولت، موظف به تامین زیرساخت‌های مورد نیاز سرمایه‌گذاران بوده اما به دلیل وجود منابع مالی محدود، قادر به تحقق آن نیست. از سوی دیگر، منابع کافی در اختیار صنایع قرار دارد اما به دلیل اینکه تامین زیرساخت‌ها جزو وظایف آن‌ها نیست، بنابراین تن به اجرای این مهم نمی‌دهند.

زمانیان در همین راستا ادامه داد: در این بین آنچه می‌تواند هم به نفع دولت و هم صنایع باشد، عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری میان طرفین به صوت برد – برد است؛ برای مثال، هزینه سرمایه‌گذاری جهت احدث ریل بالاست. مشخصا صنایع قادر به تامین این حجم از سرمایه‌ نیستند و تنها راه موثر در این زمینه، تخصیص مشوق‌های مختلف به صنایع از سوی دولت است. برای مثال، دولت می‌تواند تسهیلات متنوعی جهت تامین سنگ‌آهن مورد نیاز تولیدکنندگان گندله‌ و کنسانتره‌ در نظر بگیرد. از سوی دیگر، شرکت‌های فعال در این عرصه نیز باید متعهد به تامین بخش عمده‌ای از سرمایه مورد نیاز توسعه خطوط ریلی کشور شوند. جذابیت حمل‌‍ونقل جاده‌ای در مقابل ریلی طی ماه‌های اخیر به شدت کاهش یافته است و تامین‌کنندگان بزرگ کنسانتره و گندله کشور به دنبال حمل تولیدات خود از طریق ریل هستند. بنابراین باید یک توافق اساسی میان دولت و صنایع جهت توسعه حمل‌ونقل ریلی که مستلزم سرمایه‌گذاری جهت تامین زیرساخت‌های لازم برای آن است، صورت پذیرد؛ در غیر این صورت نمی‌توان به توسعه حمل‌ونقل کشور اعم از جاده‌ای، ریلی و دریایی امیدوار بود و فروش و صادرات و در نتیجه سود حاصل از فروش محصولات شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی در آینده با مشکل رویه‌رو خواهد شد.

با چالش تامین ارز در واردات برخی قطعات و تجهیزات مواجهیم

وی در ادامه به دشواری‌های موجود در زمینه تامین ارز مورد نیاز واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: تحریم، عامل مهمی به شمار می‌آید که منجر به تاخیر در تامین ارز شده است. برای مثال، میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز در پروژه‌ها محاسبه می‌شود اما در مسائل ارزی مرتبط با آن همچون تخصیص ارز و رفع تعهد ارزی با چالش‌هایی مواجه می‌شویم و تمامی این مسائل در نهایت به ضرر صنعت معدن و فولاد کشور و سایر بخش‌های صنعت خواهد شد. از طرفی، اقدامات خوبی در راستای بومی‌سازی برخی قطعات و تجهیزات مورد نیاز تولیدکنندگان گندله صورت پذیرفته است اما در برخی موارد نیازمند واردات آن‌ها هستیم و متاسفانه تامین ارز کافی در این زمینه نیز مشکلات خاص خود را دارد. همین مسئله در خصوص واردات برخی قطعات یدکی مورد نیاز هم وجود دارد و گاهی اوقات واردات برخی قطعات که در حالت عادی حدود پنج تا ۶ ماه زمان می‌برد، به حدود ۱۴ تا ۱۵ ماه افزایش پیدا کرده که هزینه‌های مالی بیشتری را به شرکت‌ها تحمیل می‌کند.

معاون مالی و اقتصادی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در پایان با تاکید بر اینکه در صورت رفع معضلات فوق، فولاد سنگان می‌تواند با حداکثر ظرفیت به فعالیت خود ادامه دهد، یادآور شد: شرکت فولاد سنگان پروژه‌های توسعه‌ای مختلف را در برنامه دارد و به دنبال راه‌های مطمئن و اصولی برای تامین مالی پروژه‌ها هستیم و امیدواریم سال خوبی را از نظر مالی برای ذی‌نفعان و سهام‌داران شرکت رقم بزنیم.