16 آذر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

۵۰۲ هزار تن ورق فولادی و شمش بلوم در سبد خریداران بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز دوشنبه ۱۴ آذر میزبان معامله ۳۳۴ هزار و ۱۰۰ تن ورق فولادی، ۱۶۸ هزار و ۴۵۰ تن شمش بلوم و ۴۰ دستگاه کامیون کشنده فاو بود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر ، ۲۵۵ تن نخ پلی استر، ۵۰۰ تن گوگرد گرانوله، ۷۱۲ تن قیر، هزار و ۲۵ تن سولفات سدیم، ۲ هزار و ۶۸۰ تن روغن پایه، ۴.۶ تن دی اتیلن گلایکول، هزار و ۷۰۰ تن پلی پروپیلن و ۲۰ تن آمونیاک (مایع) هم در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی به فروش رسید.

تالار سیمان نیز در این روز میزبان دادوستد ۱۳۴ هزار و ۷۷۴ تن سیمان بود.

تالار صادارتی نیز در این روز میزبان دادوستد ۳ هزار و ۶۰۰ تن قیر و ۳۶۴ تن اسلاک واکس بود.

تالار حراج باز هم میزبان دادوستد ۳۶ هزار و ۸۰۰ تن تختال، ۳۰ هزار تن وکیوم باتوم و ۴۵۱ تن پلی وینیل کلراید بود.

بازار فرعی هم معامله ۲۵۰ تن بوتادی‌ان و ۸۰ تن الیاف استیپل پلی استر را تجربه کرد.

تا ساعت ۱۶:۱۵ درمجموع ۷۱۶ هزار و ۲۲۹ تن انواع کالا در تالارهای مختلف بورس کالای ایران معامله شد.

بازارهای جهانی فولاد در مسیر بهبود

گزارش هفتگی بازارهای فولاد منتشر شد

سنگ آهن

به گزارش جهان معدن به نقل از فولاد ایران، در هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین با بهبود خرید ها رشد داشت و از حدود ۱۰۰ دلار به ۱۰۳ دلار هر تن سی اف آر رسید. خبر برداشته شدن محدودیت های شدید کرونایی در برخی از شهر های چین جو بازار را بهبود بخشیده و انتظار می رود تقاضای بخش ساخت و ساز و در کل وضعیت اقتصادی چین بهتر شود. چشم انداز بلند مدت بازار سنگ آهن نیز خوش بینانه شده ولی فعلا تقاضا وضعیت مطلوبی ندارد.

قراضه

هفته گذشته در بازار واردات قراضه در ترکیه متوسط قیمت قراضه سنگین ۸۰-۲۰ رشد چشمگیری داشت و از ۳۵۵ دلار به ۳۷۴ دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. افزایش خرید ها در قیمت های بالا بازار را صعودی کرده است.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن تا ۱۱ دلار بالا رفت و به ۳۲۵ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز در ۳۵۰ دلار هر تن سی اف آر باقی ماند.

بیلت

هفته گذشته میلادی آخرین متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از ۴۷۸ دلار هفته قبل به ۵۰۰ تا ۵۰۳ دلار هر تن فوب دریای سیاه بهبود داشت. در بازار واردات چین بیلت نوساناتی داشت و تا ۶ دلار افت هفتگی داشت و به ۴۴۴ دلار هر تن سی اف آر رسید. از طرفی در بازار داخلی چین نیز آخرین قیمت بیلت هفته گذشته تا ۱۳ دلار بهبود داشت و ۵۰۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت از ۵۰۵ دلار به ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. بیلت صادراتی ایران نیز از ۴۵۸ دلار به ۴۴۶ دلار هر تن فوب رسید.

مقاطع

هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی به گزارش پلاتس تا ۲ دلار افت داشت و به ۵۴۸ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین در بورس شانگهای نیز قرارداد میلگرد رشد چشمگیری داشت و از ۵۲۱ دلار به ۵۴۲ دلار هر تن رسید.

میلگرد صادراتی ترکیه از ۶۳۳ دلار به ۶۶۳ دلار هر تن فوب رسید که بیشتر به دلیل رشد قیمت قراضه بود.

همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در ۹۸۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد افت شدید داشته و از ۷۸۵ یورو به ۷۵۳ یورو هر تن درب کارخانه رسید.

ورق

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس در ۵۴۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه بدون تغییر باقی ماند. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از ۵۳۲ تا ۵۳۴ دلار به ۵۴۰ تا ۵۴۲ هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۵ یورو رشد داشت و ۶۱۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم ۶۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود که ۲۰ دلار بهبود داشت.

همچنین اسلب صادراتی سی آی اس ۴۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد.

قیمت سنگ آهن در ثبات نسبی

قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد چین در هفته گذشته با افزایش یک دلاری با قیمت ۹۶ دلار در هر تن معامله شد. طبق آمار منتشر شده در چین، شاهد کاهش محسوس تقاضا در بازار مسکن این کشور بودیم که نشان از ضعف تقاضا در محصولات زنجیره فولاد خواهد داشت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر ، چینی ها سالانه حدود یک میلیارد تن سنگ آهن وارد کرده و در نهایت به فولاد تبدیل می کنند.

حدود ۳۰ درصد از تولید فولاد این کشور در بخش ساختمان مصرف می شود که با توجه به رکود این بخش، به نظر می رسد نمی توان اعداد بالایی برای قیمت سنگ آهن در آینده نزدیک متصور بود.

از لحاظ متغیر های اقتصاد کلان نیز شاهد کاهش کم تر از انتظار شاخص CPI ایالات متحده بودیم (انتشار نرخ ۸.۲ درصدی تورم، در حالی که در ماه گذشته این عدد ۸.۳ درصد بود) که به منزله احتمال زیاد افزایش مجدد نرخ بهره در نشست ماه نوامبر فدرال رزرو است. لذا انتظار می رود بازار کامودیتی ها از جمله سنگ آهن واکنش منفی به این اخبار داشته باشد.

انتشار گواهی سپرده کالایی بر پایه شمش طلا با راهبری ایمیدرو در مهرماه

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو از انتشار گواهی سپرده کالایی بر پایه شمش طلا در بورس کالا طی مهرماه امسال خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، امیر صباغ افزود: در نخستین گام؛ شمش طلا در قالب گواهی سپرده 100 سوت در بورس کالا عرضه می شود و سرمایه گذاران می توانند اقدام به خرید کنند.

وی با بیان اینکه ایمیدرو با همکاری سازمان بورس کالا و بانک ملت طرح تاسیس نخستین صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه شمش طلا را اجرایی می کند، گفت: اگر میزان تناژ خرید طلا به کیلوگرم برسد، خریداران می توانند طلای فیزیکی دریافت کنند.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو اعلام کرد: اجرای این طرح، ایده مناسبی برای ذخیره طلای تولیدی کشور در بانک های تحت پوشش بانک مرکزی است و موجب تقویت منابع ارزی کشور می شود.

صباغ ادامه داد: جمع آوری سرمایه های سرگردان و پوشش نوسانات تغییر نرخ ارز از دیگر مزایای راه اندازی این صندوق است.

شپنا، فملی و کچاد صدرنشین شدند

پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران و معدنی و صنعتی چادرملو ۳ شرکت برتر هفته منتهی به ٢۵ شهریور بیشترین فروش بازار فیزیکی را به خود اختصاص دادند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر ، بورس کالای ایران برترین های بورس کالا را در هفته منتهی به ٢۵ شهریور براساس ارزش فروش شرکت ها در بازار فیزیکی بورس کالا اعلام کرد.

جزییات رتبه‌بندی جایگاه شرکت ها از لحاظ فروش به شرح زیر است:

پالایش نفت اصفهان ایران با ثبت معامله ١۵٣ هزار و ۴٠ تن وکیوم باتوم، لوب کات سبک و آروماتیک سنگین به ارزش بیش از یک هزار و ٣٧٢ میلیارد تومان در رتبه نخست ایستاد.

ملی صنایع مس ایران با فروش ۵ هزار و ٩٠٠ تن مس کاتد، مس کم عیار و سولفور مولیبدن به ارزش نزدیک ٩۶٠ میلیارد تومان، دوم شد.

معدنی و صنعتی چادرملو با فروش ١٠۵ هزار تن شمش بلوم، آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره سنگ آهن به ارزش نزدیک ۶٩٠ میلیارد تومان، سوم شد.

آهن و فولاد ارفع با ثبت معامله ۵۵ هزار تن شمش بلوم و آهن اسفنجی به ارزش نزدیک ۶٢٢ میلیارد تومان در رتبه چهارم ایستاد.

فولاد خوزستان با ثبت معامله ۴٨ هزار و ۴٠٠ تن شمش بلوم و تختال C به ارزش بیش از ۶٠٠ میلیارد تومان پنجم شد.

ذوب آهن اصفهان ٣٧ هزار و ٣٣٠ تن انواع تیرآهن و میلگرد را به ارزش نزدیکک ۵٩۵ میلیارد تومان فروخت و ششم شد.

فولاد هرمزگان جنوب با فروش ۴٠ هزار تن تختال C به ارزش بیش از ۴۶٧ میلیارد تومان هفتم شد.

پالایش نفت بندرعباس با فروش ۴٣ هزار و ٩٠٠ تن وکیوم باتوم و لوب کات سنگین به ارزش ۴٣٧ میلیارد تومان در جایگاه هشتم قرار گرفت.

پتروشیمی تندگویان با ثبت معامله ١٣ هزار و ۶۴٢ تن پلی اتیلن ترفتالات نساجی و بطری و نخ پلی استر در گریدهای مختلف به ارزش نزدیک ۴٠۵ میلیارد تومان، نهم شد.

سنگ آهن گهر زمین با فروش ١۵٠ هزار تن گندله و کنسانتره سنگ آهن به ارزش بیش از ٣٧٠ میلیارد تومان در رتبه دهم ایستاد.

افزایش ۲۰۴ دلاری قیمت فلز سرخ

روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه، قیمت مس در LME نسبت به روز معاملاتی پیشین، ۲.۵ درصد رشد پیدا کرد و به هشت هزار و ۲۳۰ دلار رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر ، قیمت مس در روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۲.۵ درصد معادل ۲۰۴ دلار نسبت به روز معاملاتی قبل از آن افزایش یافت و نسبت به هفته پیشین، ۶.۸ درصد رشد را تجربه کرد و به هشت هزار و ۲۳۰ دلار رسید. قیمت مس در روز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه، هشت هزار و ۲۶ دلار بود.

قیمت سه ماهه مس در معاملات سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱.۹ درصد معادل ۱۵۰ دلار نسبت به روز معاملاتی قبل، افزایش و نسبت به هفته پیشین، ۵.۸ درصد رشد داشته است.

روند قیمت و موجودی انبار مس در بورس فلزات لندن طی دو هفته اخیر در نمودار ۱ قابل مشاهده است. طبق این نمودار، موجودی مس در انبارهای بورس فلزات لندن در روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه، با کاهش یک هزار و ۷۷۵ تنی، از ۱۰۵ هزار و ۴۲۵ تن به ۱۰۳ هزار و ۶۵۰ تن رسیده است.

روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه در بورس فلزات لندن، قیمت مس در شرایط بکواردیشن به سر می‌برد. اختلاف قیمت سه ماهه و نقدی در این روز، برابر با منفی ۱۳۵ دلار بر تن گزارش شده که نسبت به دوشنبه ۲۱ شهریور ماه، با کاهش ۵۴ دلار بر تن همراه بوده است.

آلومینیوم صعودی شد

قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن در روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، با ۲۱ دلار افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل از آن، به دو هزار و ۳۰۹ دلار و ۵۰ سنت رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل از فلزات آنلاین، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، دیروز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه، نسبت به آخرین معاملات انجام شده (دوشنبه، ۲۱ شهریور ماه)، رشد ۰.۹ درصدی معادل ۲۱ دلار را تجربه کرد. به گونه‌ای که در روز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه، آلومینیوم دو هزار و ۲۸۸ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن قیمت‌گذاری شد و قیمت آن دیروز به دو هزار و ۳۰۹ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن رسید.

همچنین روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نسبت به هفته قبل، با افزایش ۲.۲ درصدی معادل ۴۹ دلار و ۵۰ سنت، از دو هزار و ۲۶۰ دلار به ازای هر تن به دو هزار و ۳۰۹ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن رسیده است.

موجودی آلومینیوم در انبارهای بورس فلزات لندن در روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه، با کاهش یک هزار و ۴۷۵ تنی، از ۳۳۴ هزار و ۳۷۵ تن به ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ تن رسیده است.

فرابورس برای تامین مالی اکتشاف به کمک معدنی‌ها می آید

ابراهیم جمیلی رییس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران در نخستین همایش و نمایشگاه معدنکاری دیجیتال گفت: به دنبال پروژه هوشمندسازی هزار معدن هستیم و با فرابورس برای تامین مالی گسترده اکتشاف صحبت های شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل از کالاخبر ، امید اصغری رییس موسسه یونیدرو و دبیر اولین همایش و نمایشگاه معدنکاری دیجیتال ۱۴۰۱ در این همایش با بیان اینکه معدن باید در آینده پاسخگوی نیاز بسیاری از صنایع باشد گفت: افزایش عمق معدنکاری، کاهش عیار و دور افتادگی معادن و افزایش فواصل حمل هزینه های معدنکاری را افزایش داده و درنتیجه روند کلی بهره وری در معادن را با چالش هایی همراه کرده است.

وی افزود: لازم است معادن و شرکت های معدنی دیدگاه خود را نسبت به تکنولوژی تغییر دهند چراکه در حوزه معادن، دیجیتالی شدن در اولویت است.

اصغری ادامه داد: با رصد تحولات معدنکاری در دنیا هوشمندسازی موضوع اصلی در سال های آتی خواهد بود.

وی تصریح کرد: در موسسه یونیدرو اقدامات صورت گرفته به طی سه مسیر در داخل کشور انجامید. یکی طرح هوشمندسازی معادن است که طرحی جامع بوده و در آن موانع هوشمندسازی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و تکنولوژی ها معرفی می شود که این طرح در فاز میدانی قرار دارد.

رییس موسسه یونیدرو اظهار کرد: در حال حاضر در بیشتر معادن کشور سه مشکل جدی در بحث هوشمندسازی وجود دارد اول اینترنت و زیرساخت ها و دوم دیتابیس ها که نیاز به تجمیع دارند. سوم هم آموزش تکنولوژی در معادن است و باید نگاه تولیدی در معادن تغییر یابد.

به گفته اصغری اطلاع رسانی و ترویج علم موضوع دیگری است که در یونیدرو دنبال شده و در همین راستا از سال گذشته در حال تدوین کتابی با این رویکرد بودیم و امروز این کتاب رونمایی می شود.

وی در خاتمه یادآور شد: تلاش برای تغییر دیدگاه مدیران نشان از رویکرد مثبت به موضوع تکنولوژی و پذیرش آن از سوی مدیران دارد.

ایرج رخصتی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان نیز در این همایش گفت: تحول دیجیتال در بخش های مختلف، افزایش بهره وری و مدیریت ریسک ها را در پی دارد و کشورمان در این زمینه با شرایط مناسبی که دارد، چشم انداز خوبی نیز برای آینده ترسیم نموده است.

وی افزود: حرکت به سمت بازارها و اکوسیستم های جدید، توسعه سبد محصولات و خدمات و افزایش سهم بازار از جمله سایر دستاوردها در این بخش است.

رخصتی با اشاره به اینکه ذوب‌ آهن اصفهان در استفاده از سیستم‌های هوشمند در خطوط تولید و سیستم های مدیریتی و پشتیبانی بسیار قوی عمل کرده و امروز یکی از پیشروان این موضوع در کشور است گفت: دانش جوانان و تجربه خبرگان این عرصه، دو بال توسعه و شکوفایی صنایع هستند و لذا نیاز است از این پتانسیل ها بهره برداری بهتری شود. با همین توان توانستیم با وجود ۲۰ سال تحریم و ۱۲ سال فشار حداکثری با قدرت پیشروی کنیم.

وی افزود: در نگاه به معادن باید یک تغییر رویکرد داشته باشیم. کل پروانه‌های صادر شده بهره‌برداری در کشور حدود ۱۲ هزار مورد است و از این تعداد تقریبا ۷ هزار مورد فعال هستند که مساحت آنها کمتر از ۵ درصد کل مساحت کشور است. بر این اساس، از سرمایه های کشور در حوزه معدن به درستی استفاده نشده است.

 

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا میانگین عمق اکتشاف و بهره‌برداری از معادن ۳۰۰ متر و میانگین دنیا ۸۰ متر است اما در کشور ما در بهترین شرایط، ۱۰ متر است اظهار کرد: استفاده از ابزار دیجیتال، هوشمندسازی و تجهیزات به‌روز در بهره‌برداری و اکتشاف بسیار کاربردی است و می تواند شرایط را بهبود بخشد. در واقع در زمینه اکتشاف در کشور عملکرد مطلوبی نداشته ایم و نیاز است همکاری بیشتری از طرف دولت با فولادسازان بزرگ انجام شود.

رخصتی گفت: ذوب آهن اصفهان مادر معدنکاری در کشور است و نباید اولین فولادساز کشور برای تامین مواد اولیه خود دچار مشکل شود. این درحالی است که پهنه های اکتشافی درخواست شده از طرف این شرکت منتظر تصمیم گیری وزیر صمت است و تعیین تکلیف نشده است.

وی با بیان اینکه ذوب آهن اصفهان متعلق به همه مردم کشور به ویژه جامعه زحمتکش کارگری است و بحث منافع شخص یا گروه خاصی در میان نیست گفت: امروزه باید تحولی در معدن کشور ایجاد شود و دولت باید قفل انجام اکتشاف در پهنه ها و محدوده های مستعد را بگشاید.

وی تحول در معدنکاری و سرمایه گذاری جدی در زغال‌سنگ توسط حاکمیت را بسیار مهم دانست و گفت: در کشور نیاز به زغال سنگ ۴ میلیون تن است در حالی که تنها ۲ میلیون تن تولید می شود و مابقی باید وارد شود که حل این مشکل نیاز به سرمایه‌گذاری در اکتشاف و بهره برداری از معادن زغال سنگ به صورت جدی دارد.

رخصتی با اشاره به اینکه اقتصاد معدنی امنیت اشتغال، سرمایه‌گذاری و … را به همراه دارد، گفت: برای اینکه بخش معدن بتواند در اقتصاد کشور جایگزین نفت شود نیاز است در این بخش تغییر رویکرد داشته باشیم و اکتشافات باید به سرعت انجام شود.

مدیرعامل ذوب آهن با بیان اینکه مشکل مواد اولیه ذوب آهن با تلاش مجاهدانه در کمتر از یک سال گذشته حل شده گفت: برای اولین بار در ۵۵ سال عمر ذوب آهن شاهد هستیم که تولید واقعی از برنامه ۳ میلیون تنی سال جاری ۳ درصد پیش است ولی برای ادامه، حمایت وزارت صمت بعنوان متولی معادن کشور ضروری است.

وی افزود: این مجتمع عظیم صنعتی به عنوان یک مجموعه بورسی برای سرمایه گذاری در بخش زغال سنگ کشور اعلام آمادگی کرده است و در این زمینه باید حاکمیت حمایت لازم را داشته باشد زیرا تولید این کارخانه بدون یارانه انرژی انجام می گیرد.

مجتبی حمیدیان مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان اظهار کرد: واقعیت این است که باید به سمت دیجیتالی شدن حرکت کنیم و این مسأله تنها مربوط به ایران نیست.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری حوزه هوشمندسازی سرمایه گذاری های بزرگی محسوب می شود گفت: میزان سرمایه گذاری در این حوزه در دنیا ۴۰۰ میلیارد دلار ارزیابی اولیه شده است.

به گفته حمیدیان در ایران بازیگران معدن و فولاد و پیشتازان حوزه فناوری مشخص هستند و باید نشست های برگزار و تصمیماتی اتخاذ شود. وی ادامه داد: اگرچه در شرایط تحریمی دشواری قرار داریم اما بالاخره باید مشخص شود متولی سرمایه گذاری در هوشمندسازی از پایین ترین سطوح شامل اینترنت و دیتاسنتر و سپس لایه های بالایی چه کسانی هستند؟

وی با تاکید بر این نکته که ما موافق هوشمندسازی هستیم اما بسترسازی باید فراهم شود عنوان کرد: مسأله مهم دیگر و در واقع چالش محوری، امنیت است. از امنیت زیرساخت های هوشمندسازی عبور کرده ایم و سوالات مربوطه را نادیده گرفته ایم.

مدیرعامل سنگ آهن مرکزی افزود: موضوع دیگر در هوشمندسازی که مسیر اشتباهی را در آن طی کرده ایم چون مرجع سرمایه گذاری شکل نگرفته است، مغز متفکر و ایده پردازی است. این هم در لایه های بخش خصوصی و هم دولتی جاری است و بخش بازرگانی نشان داده از هوشمندسازی و بهینه سازی در کارخانه ها بدون توجه عبور کرده است.

وی با بیان اینکه در موضوع هوشمندسازی باید داده ها و اطلاعات گذشته جمع آوری شود و وضع موجود هم جمع بندی و برای آینده برنامه ریزی شود گفت: متاسفانه در شرایط فعلی این مسایل در دسترس نیست درحالی که باید الگوهای مشخص هوشمندسازی به ما ارایه شود.

حمیدیان در پایان صحبت های خود خاطرنشان کرد: قیمت های فعلی فولاد نشان می‌دهد اگر بهینه رفتار نکنیم قطعا این صنعت که آخرین لایه های دفاعی کشور است نیز نابود می شود.

ابراهیم جمیلی ریس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران نیز در این همایش ضمن بیان اینکه ورود به هوشمندسازی و دیجیتالی شدن نیاز جوامع برای توسعه است گفت: ۵ مشخصه کلیدی هوشمندسازی صنعتی حرکت به سمت اتصال، بهینه سازی، شفافیت، پیشگیری و چابکی است.

وی افزود: فناوری های پیشرفته انقلاب صنعتی چهارم شامل رباتیک، اتوماسیون، واقعیت افزوده یا مجازی، پرینت سه‌بعدی، امنیت سایبری، محاسبات ابری، اینترنت اشیا صنعتی، بلاکچین و هوش مصنوعی است و هر یک از این موارد نباشد دیجیتال سازی مقدور نخواهد بود. در ایران هیچ یک از این امکانات را به صورت استاندارد و کامل نداریم و هنوز در تمام قسمت ها نیازمند آموزش هستیم.

جمیلی خاطرنشان کرد: در حوزه دیجیتال با توجه به مهاجرت هایی که اتفاق می افتد در سال های آتی مشکل خواهیم داشت و ذخیره سازی هوشمند دچار نقصان نیز خواهد شد.

وی با تاکید بر این موضوع که هوشمند سازی زمانی اتفاق خواهد افتاد که زنجیره ارزش را با خود به همراه داشته باشد گفت: محیط زیست پایدار و ردیابی و توزیع هوشمند در هوشمندسازی صنعت و معدن نیاز است در حالی که به آن توجهی نمی شود.

جمیلی ادامه داد: باید در کشور از انجام کارها به صورت موازی جلوگیری شود و اگر به این مرحله برسیم در دنیا نیز می توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی در بخش پایانی صحبت های خود خاطرنشان کرد: با همکاری معاونت معدنی وزارت صمت به دنبال پروژه هوشمندسازی هزار معدن هستیم و با فرابورس برای تامین مالی گسترده اکتشاف صحبت های شده است.

گفتنی است اولین دوره همایش و نمایشگاه معدنکاری دیجیتال در راستای به کارگیری تکنولوژی‌های نوین صنعت معدنکاری، معرفی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های پیشرو در این زمینه و آموزش مفاهیم و مقدمات معدنکاری دیجیتال امروز ۲۱ شهریور ماه با حضور مدیران عامل شرکت ها و فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی و به همت گروه رسانه ای دنیای اقتصاد در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد و تا ۲۳ شهریورماه ادامه دارد.