12 مرداد 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

تخصیص سود 200 ریالی به هر سهم

در مجمع‌‌عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه‌‌گذاری مس سرچشمه مبلغ 4031 میلیارد ریال سود قابل تخصیص معادل هر سهم 790 ریال اعلام شد که از این میزان 200 ریال به هر سهم اختصاص یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس؛ میلاد شمس مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در این مجمع به بیان گزارشی در خصوص عملکرد شرکت پرداخت و گفت: جایگاه شرکت در مقایسه با شرکت‌های فعال در صنعت سرمایه‌گذاری در سال 99 از نظر سرمایه ثبت شده رتبه 8 و از نظر ارزش بازار دارای رتبه 12 است.

شمس در ادامه افزود: هم‌اکنون در حال پیگیری و انجام فرآیند پذیرش و عرضه تمام شرکت‌های زیرمجموعه در بازار سرمایه هستیم که به دنبال آن به استناد مصوبه کمیته درج فرابورس ایران موفق به درج شرکت فرعی صنایع مس افق کرمان از تاریخ 28 تیر ماه 1400 در فهرست اوراق بهادار بازار پایه فرابورس ایران شدیم و برای پذیرش و معرفی سایر شرکت‌ها در بازار سرمایه با شرکت‌های تامین سرمایه منتخب مذاکره و در حال تهیه امید‌نامه یا برگزاری جلسه پیش پذیرش با سازمان بورسی هستیم.

سرچشمه 7 ‌‌هزار و 600 میلیارد ریالی می‌شود

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه از جمله برنامه‌های شرکت طی سال 1400 تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه و افزایش حدود 50 درصدی سرمایه شرکت از مبلغ 5100 میلیارد ریال به مبلغ 7600 میلیارد ریال از محل سود انباشته پس از کسب مجوز سازمان بورس است که پس از تصویب آن توسط مجمع‌عمومی فوق‌العاده تمامی اقدامات لازم برای ثبت سرمایه به قید فوریت پیگیری خواهد شد.

شمس در ادامه به جذابیت سهام این شرکت اشاره کرد و گفت: مهمترین عاملی که سبب جذابیت سهام این شرکت‌ است؛ کیفیت سود سرچشمه از لحاظ پایداری است. بدین معنی که پایداری سود که از طریق ضریب زاویه سود جاری و سود دوره قبل اندازه‌گیری می‌شود؛ مطابق محاسبات کارشناسی صورت گرفته 0/75 می‌باشد که بیانگر پایداری سود شرکت است.

وی در پایان با بیان اینکه اکثریت سهامداران حقیقی شرکت سرمایه‌‌گذاری مس سرچشمه بازنشستگان و شاغلان‌ مجموعه شرکت‌های صنایع مس ایران هستند، گفت: تمامی سهامداران و ذینفعان به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های شرکت واقفند. در همین راستا بنده و همکارانم در مجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با تمام قوا در تلاشیم تا بتوانیم امانتدار حقوق ذینفعان باشیم.

افزایش 565 درصدی ارزش پرتفوی بورسی تاصیکو

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدرتامین از افزایش 565 درصدی ارزش پرتفوی بورسی تاصیکو طی 2 سال گذشته خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی شرکت سرمایه گذاری صدرتامین؛ غلام رضا سلیمانی، مدیرعامل تاصیکو در خصوص افزایش سرمایه هلدینگ و شرکت های تابعه طی 2 سال گذشته، گفت: سرمایه هلدینگ از مبلغ 2.000 میلیارد تومان به 3100 میلیارد تومان در سال 1399 رسیده است و با هماهنگی شستا طی برنامه ریزی های انجام گرفته به 4 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

رشد 140 درصدی افزایش سرمایه شرکت های فرعی

وی ادامه داد: همچنین مجموع افزایش سرمایه های شرکت های فرعی از 420 میلیارد تومان در سال 1398 به 1008 میلیارد تومان در سال 1399 رسیده است که این میزان نشان از رشد 140 درصدی دارد.

بنا به گفته سلیمانی، تاصیکو قصد دارد در سال 1400 طی برنامه ریزی های انجام گرفته از سوی معاونت برنامه ریزی و توسعه، مجموع سرمایه های شرکت های فرعی را به بیش از 2000 میلیارد تومان برساند.

مدیرعامل تاصیکو بیان داشت: بررسی های کارشناسی و تحلیل شرایط یکی از عمده اقدامات همکاران ما در معاونت برنامه ریزی و توسعه هلدینگ بوده است به طوری که براساس آخرین گزارش دریافتی حدودا در تمامی شرکت های مدیریتی شاهد افزایش سرمایه از طریق ساز و کار های بازار سرمایه بوده ایم.

رشد 501 درصدی ارزش کل بازار هلدینگ

سلیمانی به شفاف سازی در مجموعه صدر تامین و شرکت های تابعه اشاره کرد و بیان داشت: طی 2 سال گذشته تا به امروز تمامی اقدامات ما در سامانه های نظارتی با تاکید ویژه بر سامانه های سازمان بورس اوراق بهادار درج شده است و اخبار هلدینگ و شرکت های تابعه در رسانه های گروهی منتشر شده است.

وی در ادامه صحبت های خود در خصوص شفاف سازی به پرتفوی بورسی تاصیکو اشاره کرد و گفت: سهم پورتفوی بورسی تاصیکو با عرضه شرکت زغال سنگ پروده طبس در تاریخ 15 بهمن ماه سال 1399 در فرابورس به 99 درصد از کل پرتفوی صدرتامین رسیده است.

بازده بیش از 80 درصدی سهام کزغال

وی گفت: شرکت زغال سنگ پروده طبس یکی از بهترین شرکت های زغال سنگ در منطقه به شمار می آید و خوشبختانه از ابتدای عرضه تا به امروز این سهم با استقبال قابل توجه سهام داران مواجه شده است و بازده بیش از 80 درصدی را در شرایط نابسامان بازار سرمایه به همراه داشته است.

سلیمانی خاطر نشان کرد: ارقام به ثبت رسیده حاصل تلاش کار تیمی در ستاد صدرتامین بوده است به طوری که با بررسی اعداد می توانید رشد 565 درصدی ارزش پورتفوی بورسی هلدینگ از مبلغ 7.043 میلیارد تومان در اردیبهشت ماه سال 1398 به مبلغ 46.861 میلیارد تومان در اردیبهشت سال 1400 و رشد 501 درصدی ارزش کل بازار هلدینگ از مبلغ 5.094 میلیارد تومان از سال 1398 به مبلغ 30.659 میلیارد تومان در خرداد 1400 مشاهده کنید.

وی خاطرنشان کرد: درصورت بهره برداری از شرکت های توسعه معادن پارس تامین و توسعه معادن طلای کردستان تا چندی دیگر خبرهای خوشی برای سهام داران و ذینفعان مجموعه صدرتامین خواهیم داشت که از سوی روابط عمومی هلدینگ و سامانه کدال اعلام خواهد شد.

کمبود در عرضه ورق‌های فولادی در بورس کالا

یک فعال صنعت فولاد با تأکید بر اجرای طرح‌های توسعه‌ای در زنجیره فولاد، گفت: تولیدکنندگان بالادستی زنجیره باید با گسترش تولید خود، تقاضای صنایع پایین‌دستی زنجیره را تأمین کنند و در حال حاضر در زمینه ورق‌های فولادی دچار کمبود هستیم.

به گزارش جهان معدن ،امیرحسین کاوه در گفتگو با فولادبان در رابطه با مصوبه جدید بورس کالا برای قیمت‌گذاری شمش و مقاطع طویل گفت: اگر تقاضای مورد نظر تولیدکنندگان پایین‌دست زنجیره در بورس کالا عرضه شود، باقی مسائل فرع موضوع است، اما مسئله مهم‌تر این است که قیمت‌های در نظر گرفته شده برای کالاهایی که در بورس عرضه‌ می‌شوند، باید متناسب با قیمت‌های جهانی باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر قیمت‌ها در بورس کالا یا در بازار آزاد متناسب و متعادل باشد، کسی نمی‌تواند اعتراضی بکند. اگر کسی بخواهد کالای خود را پایین‌تر از قیمت جهانی خریداری کند، نوعی رانت می‌شود و اگر این کالا با قیمت بالاتر از بازارهای جهانی فروخته شود، اجحاف است.

این فعال صنعت فولاد درباره نحوه فعالیت دولت آینده در قبال بورس کالا و بازار فولاد تأکید کرد: تولیدات زنجیره فولاد به گونه‌ای است که باید کفاف نیاز داخلی را بدهد، اما به دلیل اینکه در برخی از بخش‌های زنجیره در حد نیاز تولید نداریم، همیشه شاهد به هم‌ریختگی بین حلقه‌های بالایی و پایینی زنجیره هستیم لذا دولت باید به دنبال این باشد که طرح‌های توسعه‌ای در بخش‌هایی با تولید پایین در زنجیره سریع‌تر به بهره‌برداری برسند.

کاوه با ذکر مثالی افزود: ما در بخش تولید ورق‌های فولادی کمبود داریم و در این میان، دولت و ستاد تسهیل در رفع موانع تولید به جای اینکه مشکلات یکایک تولیدکنندگان را بررسی کنند، چند فولادسازی که ورق‌ها نازک و ضخیم می‌سازند، سودشان را در توسعه تولید قرار دهند چراکه این کار سودآوری خوبی دارد و باعث متعادل شدن زنجیره می‌شود.

مدیرعامل گروه صنعتی سدید با اشاره به اینکه دعوای بین صنایع بالادستی و پایین‌دستی به تولید کشور ضربه می‌زند، گفت: دعوای بین زنجیره‌های فولاد چند ریشه دارد که این ریشه‌ها حسادت و خساست است، اما مسئول دولت آینده باید حرف حساب را بشنود و آن را اجرا کند. یکی از حرف‌های حساب این است که توسعه آن بخش از زنجیره که کمبود ظرفیت در تولید است، در اولویت قرار گیرد.

این فعال صنعت فولاد در پایان افزود: بورس کالا به تنهایی نقشی ندارد. ما گاهی اوقات می‌خواهیم مواد اولیه را ارزان خریداری کنیم و محصول خود را گران بفروشیم که چنین چیزی امکان ندارد بنابراین همه باید به قیمت‌های جهانی تسلیم باشیم و محصولات متناسب با قیمت‌های جهانی خرید و فروش شود و کمبود زنجیره با طرح‌های توسعه‌ای پوشش داده شود و در نهایت، تقاضای ما به طور کامل عرضه شود.

فولاد مبارکه یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور است

بورس یک کارشناس بازار سرمایه: عملکرد سهام فولاد مبارکه در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور است و تبدیل شدن فولاد مبارکه به یک هلدینگ فولادی یکی از نقاط عطف در حوزه فلزات بوده و در ۳ سال اخیر این موضوع بیشتر نمود داشته و بازار فلزات اساسی باید به این موضوع افتخار کند.

به گزارش جهان معدن به نقل از ایراسین ،شرکتهای فولادساز و بزرگ در ایران همچون شرکت فولاد مبارکه که به عنوان یکی از شرکتهای بزرگ بورسی در کشور شناخته میشوند، طی سالهای اخیر علاوه بر کمک به صنعت کشور در راستای توسعه اهداف صنعتی، به اقتصاد ایران نیز کمک های فراوانی رسانده و توانسته است سهامداران خرد را برای خرید سهام این شرکت فولادی به واسطه عملکرد موفق و درخشان خود، همچنین معاملات روان طی ۲ سال اخیر ترغیب کند و آینده درخشانی را برای سهامداران خود رقم بزند.

نقش کلیدی شرکت های فولادی در ارزآوری برای کشور

حامد مددی کارشناس بازار سرمایه درباره روند فعالیت شرکت‌های بزرگ فولادی در کشور به ایراسین می‌گوید: فارغ از عملکرد شرکت‌های فولادی بزرگ همچون فولاد مبارکه در بازار سرمایه، با نگاهی بر میزان صادرات، گردش نقدینگی و به خصوص گردش ارزی در داخل کشور می‌توان گفت که کمک شرکت‌های فولادی ما در افزایش صادرات غیرنفتی در سال‌های گذشته قابل توجه بوده و با افزایش تحریم ها که در حوزه‌های مختلف کشور را دچار مشکل کرده بود، به نظر می‌رسد صادرات فولاد و معدن وضعیت نسبتا خوبی داشته و توانسته اند کمک مشخص و واضحی در ارزآوری برای کشور داشته باشند که جای تقدیر دارد.

به گفته وی، شرکتهای صادرات محور ما در ۲ سال اخیر توانسته اند با افزایش صادرات همراه شوند و به بیابان خشک صادرات ایران رونق ببخشند که اتفاق بسیار بسیار مثبتی است و از این بابت می‌توان نمره قبولی خیلی بالایی به را شرکتهای صادرات محور داد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اما در کنار این موارد، بحث تخفیفاتی است که روی محصولات آنها می‌تواند وجود داشته باشد و طرح‌های توسعه ای این شرکت‌ها را می‌توان به عنوان عوامل اثرگذار بر روند فعالیت این شرکتهای بزرگ صنایع معدنی دانست. چراکه شرکت‌های فولادی و معدنی بخشی از افزایش ظرفیت تولید خود را که منجر به افزایش صادرات آنها نیز شده به میزان زیادی مدیون طرحهای توسعه ای خود هستند که شاید بین ۳ تا ۵ سال پیش اقدامات لازم برای اجرای آن در نظر گرفته و استارت کار خورده است.

طرح‌های توسعه ای نجات دهنده شرکتهای فولادی و معدنی شدند

مددی ادامه داد: در واقع این طرحهای توسعه ای نجات دهنده بسیاری از شرکتهای فولادی و معدنی بوده اند و جای تقدیر از مدیران وقت آنها وجود دارد که با برنامه‌های توسعه ای خود به فکر امروز صنعت بوده اند و این امر نکته مثبتی پیرامون صنایع فلزی و معدنی در ایران است.

وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم به جزییات و برهه ای که هم اکنون در آن قرار داریم بپردازیم، میتوان گفت که طی ۲ سال گذشته، در بازار سرمایه نگاه به صنعت فولاد و فلزات اساسی تغییر کرده است؛ زیرا در گذشته خیلی از سهامداران خرد به سراغ سهام این شرکت ها به واسطه اینکه بیشتر حقوق محور هستند، نمی رفتند، اما وضعیت رشد خوب و عملکرد درخشان آنها و روان بودن معاملاتشان باعث شد تا نگاه افراد حقیقی بازار سرمایه نیز به سمت سهام این شرکتها تغییر محسوسی پیدا کند.

بهترین سهامداران بازار در ۲ سال گذشته

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، شرکتهایی مانند فولاد مبارکه، شرکت ملی مس و سایر فولادسازان مانند فولاد خوزستان در ۲ سال گذشته جزو بهترین سهامداران بازار بودند و صاحبان سهام آنها با وجود اینکه قیمت سهام شرکت های یادشده، اصلاح داشته نسبت به وضعیت متوسط بازار شرایط بهتری را از لحاظ میزان بازدهی دارند که جزو نکات مثبت این شرکتهاست؛ بنابراین در مجموع می‌توان نمره مثبت و قابل قبولی به مدیریت این شرکت ها داد.

فولاد هرمزگان بار صادراتی فولاد مبارکه را افزایش داد

مددی افزود: در واقع عملکرد سهام این شرکتها در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور شرکتها به ویژه فولاد مبارکه با توجه به طرح توسعه ای که در فولاد هرمزگان داشت و افزایش بار صادراتی خود را با کمک فولاد هرمزگان انجام داد و در نهایت تبدیل شدن فولاد مبارکه به یک هلدینگ فولادی یکی از نقاط عطف ما در حوزه فلزات بوده و در ۳ سال اخیر این موضوع بیشتر نمود داشته و بازار فلزات اساسی باید به این موضوع افتخار کند.

آرامش سهامداران فولاد مبارکه در شرایط نابسامان بورس

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه و فولاد خوزستان در شرایط نابسامانی بازار بورس باعث شدند تا سهامداران آنها نسبت به سایر سهامداران آرامش بیشتری داشته باشند و این نکته بسیار خوبی است. همچنین میتوان گفت که این موضوع به واسطه تثبیت قیمت‌های جهانی در سطوح جدید، کام سهامدران این شرکتها شیرینتر خواهد کرد.

ثبت رکوردهای مثبت در صورتهای مالی سال ۹۹

با نگاهی بر عملکرد سال گذشته شرکت فولاد مبارکه میتوان دریافت که این فولادساز بزرگ در صورت های مالی خود، رکوردهای قابل قبولی را به ثبت رسانده و در بخشهای مختلف با رشد همراه شده است؛ برای مثال درآمدهای عملیاتی این شرکت رشد ۹۸ درصدی داشته و میزان سود خالص آن نیز رشد ۱۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ را به ثبت رسانده است.

از نکات مهم دیگری که میتوان به آن اشاره داشت، رشد قابل توجه سود خالص هر سهم فولاد است که در ۱۲ ماهه سال ۹۹ با رشد ۱۲۲درصدی از ۷۰۸ ریال به ۱۵۷۲ریال رسیده است.

رشد ۱۰ برابری صادرات

با نگاهی بر آمار منتشر شده می بینیم که در ۲ ماهه امسال بیشترین صادرات انجام شده توسط شرکت فولاد خوزستان، ذوب آهن و فولاد مبارکه بوده است. اما در این میان بررسی‌های صورت گرفته از آمار گمرک و تجارت خارجی نشان می‌دهد بیشترین رشد صادرات در این مدت در مقایسه با سال گذشته در فولاد مبارکه بوده که رشد ۵۷۸ درصدی و جهش ۱۰ برابری صادرات را داشته است.

در مجموع می توان گفت که رشد و توسعه شرکت فولاد مبارکه در بخش صنعت و اقتصاد کشور گواه فعالیت های مثبت این صنعت بوده و میتوان امیدوار بود که روند یادشده طی سالهای آینده نیز ادامه دار خواهد بود.

كسب ۲۲۰۰ میلیارد تومان سود خالص توسط فولاد مباركه

پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت‌های معدنی و صنعتی گل‌گهر و چادرملو سهامی عام برای سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹، سود قابل‌توجهی در میان سهام‌داران این دو شرکت تقسیم گردید و فولاد مبارکه نیز موفق به حفظ کرسی خود در بورس کالای ایران شد.

به گزارش جهان معدن ، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت بورس کالای ایران، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برگزار شد. مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سالن وزارت کشور و برای سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ با حضور 80.88 درصدی سهام‌داران برگزار گردید.

ایمان عتیقی، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، در این مجمع اظهار کرد: این شرکت در سال ۹۹ حدود 15.3 میلیون تن کنسانتره و 12.2 میلیون گندله و ۴ میلیون آهن آسفنجی تولید کرده است. در واقع در سال ۹۹ این شرکت سهم تولید ۴۲ درصدی کنسانتره و ۲۷ درصدی گندله را به خود اختصاص داد.

وی ادامه داد: در سه‌ماهه اول امسال نیز شرکت گل‌گهر ۱۴ درصد رشد تولید و ۲۲۰ درصد رشد فروش و در سال ۹۹ بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان درآمد اصلی داشته است. دارایی شرکت ۶۳ درصد و سود ناخالص تلفیقی نیز ۱۹۲ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر افزود: شرکت گل‌گهر در بحث مزیت منطقه‌ای جزو معدود شرکت‌هایی است که در زنجیره فولاد فعالیت می‌کند.

عتیقی تصریح کرد: در شرکت‌های زیرمجموعه هم تولید ۴ درصد شمش را در دستور کار داریم. گل‌گهر در سال ۹۹ جزو شرکت‌هایی بود که بیشترین تولید کنسانتره و گندله را به خود اختصاص داد.

به گفته وی، شرکت‌های زیادی در چند سال اخیر در مجموعه گل‌گهر ایجاد شدند که در ۳ بخش تولید، زیرساخت و پشتیبانی تولید فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل گل‌گهر ادامه داد: همچنین ایجاد ۲ نیروگاه در مجموعه گهر انرژی دیده شده و تأمین آب خلیج فارس و شرکت توسعه عمران منطقه شرکت نیز در برنامه های گل‌گهر تعریف شده است.

به گفته عتیقی، گل‌گهر پنجمین شرکت در بورس است و برای بازدهی کگل برنامه‌‌ریزی‌های خوبی شده که یکی از آن‌ها در ۴۰ روز آینده انجام می‌شود و گهر ترابر و جهان فولاد به بورس وارد می‌شوند.

وی ادامه داد: همچنین مجوز معدن شماره ۳ جنوبی از ایمیدرو گرفته شده است. علاوه بر این، تکمیل زنجیره فولاد و تأمین سنگ، بهینه‌سازی و تنوع تولید محصولات غیر فولادی در برنامه‌های ما قرار دارد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر گفت: درآمدهای عملیاتی گل‌گهر در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ به میزان ۱۲۵درصد و سود ناخالص ۱۱۴ درصد رشد داشته است. همچنین سود عملیاتی این شرکت رشد ۱۱۹ درصدی را به ثبت رسانده است.

به گفته عتیقی، در نهایت میزان سود خالص به مقدار141,603,282 میلیون ریال شده است که در مقایسه با سال ۹۸ رشد ۱۱۷ درصدی را به ثبت رسانده است.

وی افزود: در بخش فروش نیز شرکت گل‌گهر رشد ۹ درصدی در مقایسه با سال ۹۸ داشته است. به این شکل که ۲ درصد در فروش گندله و ۳۶ درصد در کنسانتره رشد فروش به ثبت رسیده است.

تقسیم ۱۳۰ تومان سود به ازای هر سهم کگل

در پایان این مجمع، برای هر سهم کگل ۱۳۰ تومان سود تقسیم شد که از این بابت ۱۰۰۰ میلیارد تومان سود برای فولاد مبارکه شناسایی گردید. روزنامه‌های دنیای اقتصاد و اطلاعات نیز به‌عنوان روزنامه کثیرالانتشار انتخاب شدند.

انتخابات هیئت‌مدیره نیز در دستور کار این مجمع قرار داشت و در نهایت شرکت‌های فولاد مبارکه، کارگزاری سی‌ولکس، فولاد خوزستان، ذوب‌آهن، کارگزاری بانک کشاورزی، تأمین سرمایه تمدن و تاپیکو به مدت ۲ سال به‌عنوان اعضای هیئت‌مدیره انتخاب شدند.

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز در سالن تلاش پارک وی چادرملو، برای سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ و با حضور 85.49 درصد سهام‌داران برگزار شد.

ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت چادرملو در این مجمع گفت: سال ۹۹ سال بسیار خوبی برای چادرملو بوده است، به‌طوری‌که تولید ۲۲درصد کنسانتره کشور، ۸ درصد گندله و 8.2 درصد شمش فولادی توسط گروه چادرملو به ثبت رسیده است. همچنین شرکت چادرملو با رشد ۱۹ درصدی در تولید کنسانتره در سال ۹۹ رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این شرکت در تولید گندله نیز به رتبه پنجم (۳میلیون و ۷۰۰ هزار تن) دست یافته و رشد ۳ درصدی را به ثبت رسانده است. همچنین رشد 1.5 درصدی در تولید آهن اسفنجی داشته و در این زمینه رتبه چهارم را کسب کرده است. همچنین به میزان یک میلیون و ۲۵هزار تن شمش فولادی تولید کرده است.

به گفته وی، شرکت چادرملو از ابتدای سال جاری تا به امروز رشد مناسبی داشته و برنامه ۳میلیون تنی این شرکت در قالب دو طرح 1.5 میلیون تنی مطرح شده و اسناد مناقصه آن آماده شده است.

تقی‌زاده گفت: در سه‌ماهه اول امسال، با فروش ۱۰میلیون تن محصولات، شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد فروش 16.5 درصدی داشته و همچنین حاشیه سود خالص آن به ۶۶ درصد رسیده است.

تقی‌زاده افزود: شرکت چادرملو طرح‌های متعددی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به انتقال آب خلیج‌فارس و ساخت کارخانه گندله‌سازی اشاره کرد. همچنین اکتشافات زیادی در آنومالی D19 انجام‌شده و باطله‌برداری نیز در حال انجام است و امیدواریم ۱۷۰ میلیون تن ذخیره جدید داشته باشیم. البته آنومالی‌های مختلف را برای افزایش ذخیره به کار می‌گیریم.

به گفته وی، مشارکت و بهره‌برداری در یک معدن با ظرفیت ۸۰۰ میلیون تا بیش از یک میلیارد تن در استرالیا نیز در برنامه‌های این شرکت است تا از آن در طرح‌های فولادی چابهار استفاده شود.

تقی‌زاده افزود: مشارکت با آهن و فولاد غدیر، احداث کارخانه مگامدول با شرکت‌های توسعه معادن و فولاد مبارکه و ... در اردبیل نیز در برنامه‌های چادرملوست.

وی ادامه داد: این شرکت در سال گذشته تولید 11.2میلیون تن کنسانتره و 3.8 میلیون تن گندله را ثبت کرد و به بالاترین رکوردهای تولیدی خود دست یافت.

وی تصریح کرد: در زمینه تولید کنسانتره و گندله دو پروژه در دست اقدام داریم که شامل یک واحد 4 میلیون تنی کنسانتره و یک واحد 5 میلیون تنی گندله است.

۲۱۳ تومان سود به ازای هر سهم کچاد تقسیم شد

به گفته مدیرعامل چادرملو، این شرکت سال گذشته توانست بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد که در مقایسه با سال پیش از آن بیش از ۱۷۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

تقی زاده افزود: طرح‌های جانبی دیگری نیز تعریف شده که شامل طرح احداث دو نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در شهرستان‌های بهاباد و اردکان به ظرفیت کل ۲۰ مگاوات، احداث کارخانه فروآلیاژها، احداث کارخانه آجر نسوز، احداث کارخانه سرباره در مجتمع صنعتی، احداث کارخانه باطله در مجتمع معدنی و... است.

 

در پایان این مجمع به ازای هر سهم ۲۱۳ تومان سود تقسیم شد که حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود نقدی نیز نصیب شرکت فولاد مبارکه گردید.

گفتنی است مؤسسه حسابرسی وانیانیک تدبیر به‌عنوان حسابرس اصلی و مؤسسه حسابرسی دش و همکاران به‌عنوان حسابرس علی‌البدل انتخاب شدند. دنیای اقتصاد و جهان صنعت نیز به‌عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار انتخاب شدند.

کرسی فولاد مبارکه در بورس کالای ایران حفظ شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت بورس کالای ایران در سالن رازی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد. در این مجمع حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران، درخصوص عملکرد این شرکت در سال گذشته گفت: حجم و ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران از تأسیس تا پایان سال ۹۹ روند روبه صعودی داشته و در سال ۹۹ با رشد 33.4 درصدی همراه شده است.

وی ادامه داد: درآمد حاصل از کارمزد معاملات در سال ۹۹ به میزان ۳,۵۳۹,۰۹۴ میلیون ریال بوده است که این عدد در سال ۹۸ به مقدار ۱,۳۳۱,۶۱۷ میلیون ریال بوده و می‌بینیم که با رشد ۱۶۵ درصدی همراه شده است.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، جمع درآمدهای عملیاتی نیز رقم ۲,۶۱۲,۳۱۳میلیون ریال بوده است که این عدد در سال ۹۸ به مقدر ۱,۳۸۱,۴۲۷میلیون ریال بوده و با رشد ۸۹ درصدی همراه شده است.

سلطانی‌نژاد نگاهی به میزان سودهای حاصل‌شده در سال ۹۹ نیز داشت و گفت: سود خالص بورس کالای ایران به مقدار ۲,۷۳۶,۶۱۰ میلیون ریال به ثبت رسیده که در مقایسه با سال ۹۸ که عدد ۱,۱۰۱,۱۸۵ میلیون ریال بوده با 148.5 درصد رشد همراه شده است. همچنین سود پایه هر سهم نیز در سال ۹۹ به میزان ۱۰۹۵ریال بوده که در مقایسه با ۴۳۰ ریال سال ۹۸ رشد قابل‌توجه ۱۵۴درصدی را به ثبت رسانده است.

وی تصریح کرد: در معاملات بازار فیزیکی طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ مشاهده می‌کنیم که بیشترین درصد تغییرات مربوط به محصولات صنعتی و معدنی بوده است؛ به این صورت که از حجم ۹۷۰۱ هزار تن در سال ۹۸ به ۱۳۷۳۸ هزار تن رسیده و ۱۷۱ درصد رشد داشته است. همچنین بعد از این نوع محصولات، حجم معاملات طلا رشد چشمگیر ۱۵۷ درصدی داشته و از ۵۳۱ هزار تن به ۶۷۵ هزار تن رسیده و در رتبه سوم نیز محصولات پتروشیمی با تغییر ۹۶درصدی از ۴۶۱۵هزار تن به ۵۱۴۲هزار تن رسیده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: در مجموع می‌توان گفت که کل معاملات فیزیکی صورت‌گرفته در سال ۹۹ با رشد ۱۲۷ درصدی همراه گشته‌اند. در واقع در معاملات بازار فیزیکی در همه گروه‌ها به‌جز محصولات کشاورزی حجم معاملات با افزایش همراه بوده است. به‌طوری‌که می‌توان گفت طی سال ۹۹ بیش از ۳۳ میلیون تن انواع محصولات به ارزش ۳,۱۲۶هزار میلیارد ریال معامله‌شده که به لحاظ ارزش از رشد ۱۲۷درصدی و به لحاظ حجم از رشد ۲۷درصدی برخوردار بوده است.

سلطانی‌نژاد همچنین در خصوص آمار محصولات صنعتی و معدنی در سال ۹۸ و ۹۹ نیز گفت: فولاد از لحاظ ارزش ۱۹۵درصد و از نظر حجم36.8 درصد تغییرات مثبت داشته است. میزان معاملات صورت‌گرفته در سال ۹۹ به مقدار ۱۲۴۳۹ هزار تن و به ارزش ۱,۳۰۹,۰۸۳ میلیون ریال بوده و این اعداد به ترتیب در سال ۹۸ به میزان ۹۰۹۱ هزار تن و ۴۴۴,۰۵۸ میلیون ریال به ثبت رسیده‌اند.

وی ادامه داد: سنگ‌آهن نیز به‌عنوان یکی از مواد معدنی مهم در صنایع فولادی کشور در سال ۹۹ به مقدار ۵۰۵ هزار تن معامله‌ شده و ارزش آن ۶,۹۶۱ میلیون ریال بوده، در نتیجه می‌توان گفت به لحاظ حجم معاملات از رشد ۳۳۹درصدی و از لحاظ ارزش نیز ۱۰۱۲ درصد تغییر داشته است.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، این شرکت درخصوص منابع تخصیص‌یافته به پروژه‌های مرتبط با راهبردهای خود مواردی مانند مشتری‌مداری با رویکرد بهبود کیفیت در خدمات، توسعه نشان تجاری و ترویج کارکردها و فرهنگ‌سازی با رویکرد توسعه پایدار، توسعه و تنوع خطوط کسب‌وکار بورس کالا، تعمیق بازارهای موجود و توسعه دارایی‌های پایه جدید بر روی ابزارهای فعلی با رویکرد بازاریابی، توسعه متوازن در تعامل با نهادهای حاکمیتی سیاست‌گذار و نظارتی ضمن حفظ هویت مستقل بورس کالا، توسعه تعاملات و همکاری‌ها با نهادهای مالی، توسعه و ارتقای سیستم‌ها و روش‌ها را در دستور کار قرار داده است.

گفتنی است در پایان مجمع، مبلغ ۱۵۰ ریال به ازای هر سهم سود نقدی بین سهام‌داران تقسیم شد.

رشد 160 درصدی فروش شرکت های بورسی معدن و صنایع معدنی

میزان فروش شرکت های بورسی زنجیره معدن و صنایع معدنی طی سه ماهه نخست امسال، 160 درصد رشد یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، میزان فروش 74 شرکت بورسی فعال در زنجیره معدن و صنایع معدنی از ابتدای فروردین تا پایان خرداد امسال، به بیش از 135 هزار میلیارد تومان رسید. این رقم معادل 34 درصد کل فروش شرکت های بورسی است.

میزان فروش 74 شرکت بورسی فعال در زنجیره معدن و صنایع معدنی نیز در خرداد 1400، از 55.2 هزار میلیارد تومان عبور کرد که نسبت به اردیبهشت امسال، جهش 20 درصدی داشت. همچنین رقم خرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 185 درصد رشد داشت.

در این میان، 5 شرکت برتر فروش بورسی طی خرداد شامل شرکت های فولاد مبارکه 12.1 هزار میلیارد تومان، شرکت ملی صنایع مس 6.5 هزار میلیارد تومان، گل گهر بیش از 4.4 هزار میلیارد تومان، فولاد خوزستان 3.5 هزار میلیارد تومان و شرکت سنگ آهن گهر زمین 2.1 هزار میلیارد تومان بودند.

فولاد خوزستان در هیات مدیره بورس کالا ابقا شد

امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان: در بورس کالا به دنبال تحقق شعار حمایت از تولید هستیم

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان، امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ضمن اعلام خبر انتخاب مجدد شرکت فولاد خوزستان در هیات مدیره بورس کالا، گفت: امیدواریم شرکت بورس کالا در سال ۱۴۰۰ که به نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی‌ها نامگذاری شده است، بتواند در رونق تولید داخل، بهینه‌سازی، کشف قیمت و شفافیت در معاملات کالا نقش‌ موثری ایفا نماید. در بورس کالا به دنبال حمایت از تولید داخل هستیم.

گفتنی است، در پایان مجمع شرکت بورس کالا، با نظر هیات مدیره افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه شرکت به تصویب رسید.

میدکو بورسی شد

شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه با نماد «میدکو» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد

به گزارش جهان معدن به نقل از مدیریت پذیرش اوراق بهادار، با توجه به موافقت هیئت‌پذیرش بورس اوراق بهادار در جلسه مورخ 1400/02/15 با انتقال سهام شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه(سهامی عام) از بازار اول فرابورس ایران به بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران و با عنایت به احراز موارد تعیین شده در مصوبه‌‌ مزبور از سوی آن شرکت، از این تاریخ 13/04/1400 شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه به عنوان پانصد و نودمین شرکت پذیرفته شده در بخش «فلزات اساسی»، گروه و طبقه «تولید آهن و فولاد پایه» با کد «2710» و نماد «میدکو» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.