18 ارديبهشت 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

سامانه جامع آهن و فولاد ایران عامل موثر درکاهش تصمیم های شخصی و غیرفنی

حسن یونسیان اعلام کرد: سامانه جامع آهن و فولاد ایران به کاهش تصمیم گیری های شخصی و غیرفنی در تولید و تامین کالاها و خدمات مورد نیاز در این حوزه کمک خواهد کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، حسن یونسیان مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی سازی در نشست ویدئوکنفرانسی با انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، شرکت های فولادی و معدنی بزرگ و شرکت ایریسا به بررسی جزئیات سامانه جامع آهن و فولاد ایران پرداخت.

یونسیان تاکید کرد: با ورود اطلاعات کامل و دقیق به این سامانه و بررسی و پالایش آن ها توسط کمیته فنی سامانه و طبق فرایندی که در حال تدوین آن هستیم؛ اطلاعات جامعی از کیفیت و کمیت کالاها و خدمات بومی سازی شده در اختیار شرکت های زنجیره آهن و فولاد و فعالان این بخش قرار خواهد گرفت که می تواند در کاهش تصمیم گیری های شخصی و غیرفنی تاثیر به سزایی داشته باشد.

ثبت 22هزار قطعه

مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی سازی، به اشتراک گذاری وتبادل اطلاعات و تجربیات و همچنین مدیریت دانش در بخش بومی سازی را از دیگر اهداف ایجاد سامانه مذکور دانست و افزود: تاکنون در سامانه 1850کاربرثبت نام و 22هزار و 50 قطعه بومی شده نیز به ثبت رسیده است.

سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران پس از کیفی سازی به عنوان مرجع وزارت صمت در شناسایی کالاها و خدمات بومی سازی شده و مورد تأیید در این بخش و تصمیم گیری درخصوص اعمال محدودیت در واردات موارد مشابه خارجی با هدف حمایت از تولید و ساخت داخل عمل خواهد نمود.

شرکت ایریسا، مجری طراحی و پیاده سازی سامانه جامع آهن و فولاد ایران نیز گزارشی از اقدامات انجام شده طی دو سال گذشته ارائه کرد. طراحی و پیاده سازی سامانه، برگزاری فراخوان ثبت نام در سامانه، ایجاد بستر برگزاری فراخوان های ساخت داخل و جمع آوری اطلاعات قطعات بومی سازی شده توسط شرکت های صنعتی و معدنی از جمله این اقدامات عنوان شد.

همچنین هدایت سازندگان و تامین کنندگان برای ورود به سامانه، اعلام فراخوان های بومی سازی در سامانه، بررسی و اصالت سنجی اطلاعات وارد شده در سامانه، ارائه تاییدیه کیفیت برای قطعات بومی سازی شده توسط کمیته تخصصی و استقرار سامانه مدیریت دانش در امر بومی سازی در صنعت آهن و فولاد از جمله اقدامات آینده سامانه مذکور عنوان شد.

در این نشست فرآیند بررسی و تایید اقلام و خدمات بومی سازی شده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. علاوه بر این، حذف موارد تکراری در سامانه، مدت زمان مورد نیاز برای ثبت دقیق اطلاعات قطعات توسط تامین کنندگان و تولید کنندگان، بررسی رضایت مصرف کنندگان از کیفیت کالاها و خدمات و مدیریت دانش از جمله مباحث و پیشنهادات مطرح شده توسط شرکت های فولادی و معدنی حاضر در این نشست بود.

افزایش تولید 9 کالای منتخب معدنی و صنایع معدنی در سال 1399

بر اساس آمار ارائه شده از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صمت(دفتر مدیریت داده، آمار و فناوری اطلاعات) در سال گذشته(12 ماهه 1399)9 کالای منتخب معدنی و صنایع معدنی با افزایش تولید مواجه بود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، در 12 ماهه 1399 بیش از 28 میلیون و 374 هزار تن فولاد خام تولید شد که این رقم در 12 ماهه سال قبل از آن (1398)،بیش از 26 میلیون و 432 هزار تن بوده است و افزایش 7.3 درصدی را داشته است.

در حوزه محصولات فولادی از بیش از 23 میلیون و 392 هزار تن در 12 ماهه 1398 به تولید حدود 25 میلیون و 69 هزار تن در 12 ماهه 1399 رسیدیم و افزایش 7.2 درصدی را شاهد بودیم.

حوزه تولید کاتد مس نیز با افزایش 14.5 درصدی مواجه بود. بر این اساس در 12 ماهه 1399 تولید کاتد مس به نزدیک 291 هزار تن رسید که این رقم در مدت مشابه سال قبل آن(1398) حدود 254 هزار تن بوده است.

در زمینه تولید شمش آلومینیوم خالص از بیش از 287 هزار تن در 12 ماهه سال 1398 به بیش از 446 هزار تن در 12 ماهه 1399 رسیدیم که 55.5 درصد افزایش داشته است.

تولید سیمان نیز 12.5 درصد افزایش داشت. بر این اساس در 12 ماهه 1398 به میزان 616 میلیون و 654 هزار تن سیمان تولید شد که این رقم در 12 ماهه 1399 به 693 میلیون و 871 هزار تن رسید.

در زمینه کنسانتره زغالسنگ نیز تولید 2.5 درصد افزایشی بوده است. در این راستا در 12 ماهه سال 1398 حدود 16 میلیون و 275 هزار تن و در 12 ماهه 1399 حدود 16 میلیون و 689 هزار تن کنسانتره ذغالسنگ به تولید رسید.

تولید در بخش کاشی و سرامیک، شیشه جام و ظروف شیشه ای نیز به ترتیب با افزایش 1.7، 2.6 و یک درصدی روبه رو بود.

در حوزه کاشی و سرامیک در 12 ماهه 1399 حدود 4 میلیارد و 443 میلیون و 404 هزار مترمربع و در 12 ماهه 1398 حدود 4 میلیارد و 367 میلیون و 820 هزار متر مربع به تولید رسید.

در زمینه شیشه جام نیز از 11 میلیون و 219 هزار تن در سال 1398 به 11 میلیون و 505 هزار تن در سال 1399 رسیدیم.

همچنین در زمینه تولید ظروف شیشه ای از 7 میلیون و 169 هزار تن در سال 1398 به 7 میلیون و 242 هزارتن در سال 1399 رسیدیم.

رکورد ارسال ماده معدنی در "انگوران" شکسته شد

افزایش ۴۶٫۵۴ درصدی ارسال ماده معدنی در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ در بخش روباز، رکورد دیگری را در مجتمع سرب و روی انگوران ثبت کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، در سال گذشته با ارسال بیش از ۹۵۵ هزار تن ماده معدنی از بخش روباز معدن سرب و روی انگوران، رکورد ارسال ماده معدنی بعد از ۵ سال در این معدن شکسته شد.

سال ۹۹ همچنین افزایش ۲ هزار درصدی ارسال ماده معدنی از بخش زیرزمینی این معدن نسبت به سال ۹۸ نیز رقم خورد. در این میان بیش از ۱۴۴ هزار تن ماده معدنی نیز از بخش زیرزمینی معدن سرب و روی انگوران حمل شد.

علاوه بر این،‌ استخراج ماده معدنی در بخش زیرزمینی انگوران در سال ۹۹ نسبت به سال پیش از آن، افزایش ۵۸٫۴۰ درصدی را دارا بوده است.

معدن سرب و روی انگوران از مجتمع های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (زیر مجموعه ایمیدرو) در شهرستان ماهنشان و در ۱۳۵ کیلومتری غرب شهر زنجان واقع شده‌ است.

بدون صنایع معدنی، حتماً در تأمین ارز مشکل داشتیم

اگر پتروشیمی و صنایع معدنی نبود سال 99 برای تأمین ارز مورد نیاز کشور حتماً با مشکلات مواجه می‌شدیم؛ مردم با همه وجود از صنعت پتروشیمی و صنایع معدنی در کشور قدردانی کنند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور این مطلب را هم‌زمان با روز جمهوری اسلامی در آیین افتتاح 5 طرح ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت در کشور، بیان کرد.

وی گفت: بیشترین میزان تأمین ارز در سال 99 از محل صادرات محصولات پتروشیمی و صنایع معدنی کشور حاصل شده است.

رییس جمهور تصریح کرد: همه صنایع کشور در سال 99 برای آبادانی کشور تلاش مضاعفی کردند، اما صنایع پتروشیمی و معدنی در این بین به عنوان 2 رکن اساسی، بیشترین ارز مورد نیاز کشور را تأمین کردند و با این کار بزرگ خود دشمن را مأیوس و مردم را امیدوار کردند.

دکتر روحانی افزود: امروز بیش از 4 هزار و 500 میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شد و حدود 1300 نفر با این طرح‌ها مشغول به‌کار شدند.

به گفته رییس جمهور، مجریان این طرح‌ها تقاضای افزایش سرمایه‌گذاری و توسعه تولید داشتند. همه اینها آمادگی دارند برای توسعه بیشتر و برای اینکه شرایط بهتری را داشته باشند.

وی ادامه داد: البته دیگران هم در بخش‌های مختلف، در صنایع دارویی، غذایی، صنایع مربوط به لوازم خانگی، خودرو، بخش کشاورزی همه جا سهیم و شریک بودند، همه جا فعالیت بوده و همه جا صادرات بوده است. منتها صادرات در پتروشیمی و صنایع معدنی به عنوان دو رکن اساسی بوده است و اینها بیشترین ارز مورد نیاز ما را تأمین کردند و دست‌شان درد نکند.

بهره برداری از 4 طرح صنعتی و معدنی در 3 استان

4 طرح صنعتی و معدنی در استان های هرمزگان، کرمان و مازندران با فرمان ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو افتتاح شدند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، فاز نخست مجتمع گندله سازی 2.5 میلیون تنی مادکوش در منطقه ویژه خلیج فارس، اسکله شماره 5 بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب در استان هرمزگان با ظرفیت تخلیه و بارگیری 1.2 میلیون تن، واحد 5 میلیون تنی گندله سازی شماره یک شرکت گهر زمین در استان کرمان و پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گستر پارس افتتاح شدند.

با راه اندازی این طرح ها- که 8520 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده- برای 1360 نفر اشتغال ایجاد شده است. با بهره برداری از 2 کارخانه گندله سازی مذکور، 14 درصد به ظرفیت تولید گندله در کشور افزوده شد.

۵۰ درصد طرح های افتتاح شده طی ۲ سال گذشته مربوط به صنایع معدنی بوده است

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو به دنبال تسهیل شرایط و تشویق بخش برای سرمایه گذاری است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه اله جعفری که امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح احداث کارخانه کربنات کلسیم رسوبی و آهک هیدراته داراب سخن می گفت، تصریح کرد: طبق تفاهم انجام شده با بانک صنعت و معدن، ۴ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه، تکمیل و ایجاد مجموعه های جدید در بخش معدن و صنایع معدنی اعتبار فراهم شده است.

وی ادامه داد: همچنین، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی درصددافزایش سرمایه از ۳۵۰ به یک هزارمیلیارد تومان است که کمک به توسعه این بخش است. جعفری همچنین گفت: کمک به توسعه زیرساخت های معادن اژ طریق طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن، از دیگر بسترسازی های است.

به گفته وی، ایمیدرو برای توسعه اکتشاف هیچ محدودیتی قائل نیست. معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر به دنبال شرایط پایدار برای تامین رفاه برای مردم هستیم، با ایجاد اشتغال می توانیم این ارامش و اطمینان بخشی را ایجاد کنیم و این مهم با سرمایه گذاری محقق می شود.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری نیز بافراهم کردن بسترهای آن اتفاق می افتد. جعفری تصریح کرد: از جمله برنامه های مجموعه ایمیدرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تسهیل شرایط سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی است

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره جایگاه معدن و صنایع معدنی یادآور شد: حدود ۲۵ درصدارزش بازار سرمایه در بورس و ۲۳ درصد صادرات کشور، بخش معدن و صنایع معدنی است. وی گفت: به ازای هر نفر اشتغال مستقیم در زنجیره معدن و صنایع وی امعدنی، ۴ تا ۱۷ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می شود

جعفری یادآور شد: در زمان حضور در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، از سال ۹۶ اقدام به انجام اکتشافات در استان فارس به صورت جدی کردیم و طی ۲ سال اخیر نیز این روند شتاب گرفت. وی افزود: امیدواریم نتایج آن در سال آتی مشخص و ذخایر جدید به توسعه استان کمک کند و درنتیجه، گام های توسعه ای بعدی در استان آغاز شود.

جعفری تصریح کرد: این برنامه در همه کشور با مساحت بیش از ۶۶۰ هزار کیلومتر مربع نجام می شود. به گفته وی، اکتشافات نقطه شروع مناسبی برای سرمایه گذاری است که پس از انجام فاز شناسایی، مراحل بعدی استخراج، فرآوری و ... انجام شود.

وی درباره طرح جدید سیمان داراب گفت: سیمان داراب از فرآوری یک ماده معدنی تولید می شود. جعفری افزود: طبق گفته مسئولان، ۵۰ درصد طرح های افتتاح شده طی ۲ سال گذشته مربوط به صنایع معدنی بوده است. از جمله این طرح ها، آلومینیوم جنوب، توسعه کارخانه های فرآوری سنگ آهن ( کنسانتره و گندله) در سنگان، ذوب مس، فولاد و کربنات سدیم بود. وی تاکید کرد: انتظار داریم مسئولان حمایت کنند تا سرمایه گذاری ها گرفتار بروکراسی ها نشوند و طرح ها زودتر به تولید برسد.

جعفری اظهار داشت: برای توسعه سرمایه گذاری، سرمایه گذاران سود حاصله را صرف سرمایه گذاری کنند و نگاه ویژه ای به مسئولیت اجتماعی در منطقه داشته باشند. همچنین طرح هایی را اجرایی کنند که توجیه اقتصادی مناسبی داشته باشد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه تولید جهانی طی دوران کرونا ۴-۵ درصد کاهش یافته است، گفت: این در حالی است که مجموع تولیدات بخش معدن و صنایع معدنی در ایران ۲ تا ۱۶ درصد افزایش یافت.

توسعه شبکه سازی تخصصی و تقویت ایده پردازی در بخش معدن و صنایع معدنی نوآور

مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک اعلام کرد: با امضای تفاهم نامه میان این طرح و پارک علمی فناوری استان سمنان، درصدد توسعه شبکه سازی تخصصی و تقویت ایده پردازی در بخش معدن و صنایع معدنی نوآور هستیم.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، سیدرضا عظیمی امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک و پارک علمی فناوری استان سمنان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: یکی از روش های ارتقای علمی معدن، توسعه شبکه سازی تخصصی است تا بتوانیم در صنایع نوآور و پیشرو، ایده پردازی‌های مرتبط با زمینه معدن را در محیط مناسب تقویت کنیم.

وی ادامه داد: پارک های علمی فناوری در این زمینه می توانند کمک زیادی کنند. در این زمینه، چنانچه شبکه های تخصصی حمایت شوند، این موضوع نیز در زمینه معدن تقویت خواهد شد.

مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک خاطرنشان کرد: امضای این تفاهم نامه، گام مناسبی برای حمایت از معدنی ها و افرادی است که ایده های نو در بخش معدن دارند.

وی افزود: امضای تفاهم نامه یاد شده با هدف ایجاد مشارکت و همکاری برای راه اندازی"مرکز نوآوری معدن و صنایع معدنی" در این پارک، جهت استقرار گروه‌های فناور و نوآور و حمایت از ارایه محصولات و خدمات جدید و مجموعه‌های دانش بنیان در چارچوب برنامه‌های نوآورانه، امضا شد.

افزایش 5.3 درصدی صدور پروانه‌های بهره برداری معدنی

784 پروانه اکتشاف معدنی در 10 ماهه امسال صادر شد که با احتساب صدور 770 پروانه در مدت مشابه پارسال، حاکی از افزایش 1.8 درصدی در این حوزه است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، داده‌ها و آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از رشد دسته‌ جمعی مجوزهای معدنی از جمله تعداد پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه های بهره برداری است. صدور گواهی کشف معدنی یک درصد افزایش داشته است و بر این اساس در 10 ماه امسال 425 فقره گواهی کشف صادر شد که این تعداد در 10 ماههسال گذشته، 421 فقره بوده است.

همچنین در 10 ماهه امسال 512 فقره پروانه بهره برداری معدن صادر شد که با احتساب صدور 486 فقره در مدت مشابه پارسال افزایش 5.3 درصدی را در این حوزه شاهد بودیم.

اشتغال

اشتغال پروانه های بهره برداری معدنی در 10 ماهه امسال 4 هزار و 160 نفر و در 10 ماهه سال گذشته 3 هزار و 935 نفر بوده است که در این بخش نیز رشد 5.7 درصدی را داشته ایم.

افزایش هزینه عملیات اکتشاف

همچنین هزینه عملیات اکتشاف نیز 10 درصد افزایش داشته است. بر این اساس هزینه عملیات اکتشاف در 10 ماهه امسال یک هزار و 19 میلیارد ریال و در 10 ماهه سال گذشته 927 میلیارد ریال بوده است.