12 مهر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

سکوت بازار صادرات چدن روسیه

هفته گذشته قیمت چدن صادراتی روسیه افزایش یافت در حالی که تولیدکننده ها بر فروش در بازار داخلی تمرکز کرده اند. متوسط قیمت چدن صادراتی با 35 دلار رشد هفتگی 395 دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شده است. در ترکیه در 425 تا 430 دلار هر تن سی آی اف معامله شد که معادل 395 دلار هر تن فوب است. قیمت پیشنهادی رسمی به خریداران ترکیه 420 دلار هر تن فوب است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازفولاد ایران، از طرفی به گفته برخی منابع، خریداران ترک به دلیل تحریم ها و تصمیم بانک های ترکیه برای عدم استفاده از سیستم بانکی Mir روسیه، احتمالا در پرداخت های خود به فروشنده های روس دچار مشکل می شوند. Mir یک سیستم پرداخت روسی برای انتقال وجه الکترونیکی است که توسط بانک مرکزی روسیه در سال 2017 ایجاد شده است.

به همین دلیل است که کارخانه های ترکیه بیشتر روی خرید قراضه متمرکز شده اند. البته روس ها معتقدند که تصمیم بانک های ترکیه برای تعلیق استفاده از سیستم پرداخت Mir راه را برای خریداران ترکیه ای برای پرداخت به روسیه مسدود نکرده است. در ایتالیا هم شنیده شده قراضه جایگزین خرید چدن روسیه شده است.

صادرات ۴.۸ میلیارد دلاری محصولات بخش معدن و صنایع معدنی

بررسی آمارهای تجارت خارجی در پنج ماهه ابتدایی امسال حاکی از صادرات ۴.۸ میلیارد دلاری محصولات بخش معدن و صنایع معدنی است. آماری که در هم‌سنجی با پارسال افت ۵ درصدی ارزشی و ۳ درصدی وزنی نشان می‌دهد.

به گزارش جهان معدن به نقل از معدن نامه، این میزان صادرات معادل ۱۷ میلیون و ۶۷۵ هزار تن انواع محصولات است که از نظر وزنی کاهشی ۳ درصدی داشته است.

در این مدت بیشترین ارزش صادرات مرتبط با گندله آهن (۱۲۶%+) و آلومینیم (۹۲%+) و انواع فروآلیاژ (۸۵%+) و روی ۳۳%+ و مس ۱۱%+ بوده است.

گندله آهن با صادرات ۱۵۱ میلیون دلاری و رشد ۱۲۶ درصدی قرار گرفته است. این میزان صادرات معادل ۱ میلیارد و ۲۹۰ میلیون تن است که از نظر وزنی افزایشی ۹۸ درصدی داشته است.

پس از آن، آلومینیم با صادرات ۴۸۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری و رشد ۹۲ درصدی قرار گرفته است. این میزان صادرات معادل ۱۸۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تن است که از نظر وزنی افزایشی ۷۷ درصدی داشته است.

پس از آن، انواع فروآلیاژ با صادرات ۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری و رشد ۸۵ درصدی قرار گرفته است. این میزان صادرات معادل ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است که از نظر وزنی افزایشی ۶ درصدی داشته است.

پس از آن، روی با صادرات ۲۵۱ میلیون دلاری و رشد ۳۳ درصدی قرار گرفته است. این میزان صادرات معادل ۸۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است که از نظر وزنی تغییری نداشته است.

پس از آن، مس و محصولات پایین‌دستی با صادرات ۷۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری و رشد ۱۱ درصدی قرار گرفته است. این میزان صادرات معادل ۱۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن است که از نظر وزنی افزایشی ۲۵ درصدی داشته است.

در این مدت زنجیره فولاد و محصولات فولادی با صادرات ۲ میلیارد و ۲۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری و کاهش ۲۹ درصدی داشته است. این میزان صادرات معادل ۳ میلیارد و ۷۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن است که از نظر وزنی افزایشی ۲ درصدی داشته است.

در پنج ماهه نخست امسال همچنین «سایر معدن و صنایع معدنی»‌ با ۴۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار و ثبت رشد ۳۹ درصدی صادرات معادل ۴ میلیارد و ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن داشته که از نظر وزنی افزایشی ۴ درصدی داشته است.

حوزه معدن و صنایع معدنی طبق آمار گمرک ایران، در ۵ ماه ابتدای سال ۴.۸ میلیارد دلار صادرات داشته که افت ۵% ارزشی و ۳%- وزنی دارد و واردات نیز با جهش ۳۴%+ به ۱.۷۷ میلیارد دلار رسیده است.

فولاد شاهد افت ارزش صادرات ۲۹% ارزش و ۲۱% وزنی بوده که مرتبط با محدودیتهای برق تابستان در کنار افت حدود ۴۵% قیمتهای جهانی بوده که باعث افزایش خام فروشی و رشد صادرات گندله شده است.

روند تغییرات ماهانه صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی ایران به تفکیک ماه

عملکرد ماه مرداد صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی ایران ۸۷۲ میلیون دلار بوده که رشد ۶.۴% ماهانه داشته، لکن از مرداد سال قبل حدود ۲.۹% کمتر است و افت قیمتهای جهانی و محدودیتهای برق و تولید از عمده دلایل کاهش صادرات بخش معدن ایران در مرداد ۱۴۰۱ میباشد. سهم محصولات مختلف در سبد صادراتی ایران برای فولاد ۴۰% ، آلومینیم ۱۲%، مس ۱۱%، روی ۷%، سیمان ۴% ، گندله آهن ۴%، زغالسنگ و کک ۳% ، کنسانتره آهن ۳% و آهن اسفنجی ۱% بوده است.

هدفگذاری فولاد جهان آرا برای صادرات ۸۰ درصدی

اعضای هیئت رئیسه و دبیرخانه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با حضور در کارخانه فولاد جهان آرا اروند از خطوط تولید و بخش های مختلف این کارخانه مدرن و تازه راه اندازی شده بازدید کردند.

به گزارش جهان معدن، در این رویداد مهندس ایمان سلامتی مدیرعامل شرکت فولاد جهان آرا اروند عنوان کرد: بیش از ۸۰ درصد محصول تولیدی این کارخانه هدفگذاری صادراتی خواهد داشت.

این بازدید با محوریت دستیابی شرکت فولاد جهان آرا اروند به تکنولوژی تولید اسلب عریض در کشور که موفقیتی بزرگ برای ایران اسلامی در صنعت فولاد قلمداد میگردد انجام شد.

این شرکت خط تولید خود را با ظرفیت سالیانه ۱/۲ میلیون تن اسلب عریض (تا عرض ۲۲۰ سانتی متر) به طور آزمایشی راه اندازی کرده و از تکنولوژی های روز جهان بهره میبرد.

خطر وضع عوارض صادراتی همچنان وجود دارد

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت از ابلاغ مصوبه کاهش عوارض یک یا ۲ پله‌ای صادراتی کالاها به گمرکات خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل از مهر، معدن و تجارت، سیف‌الله امیری با بیان اینکه مصوبه کاهش عوارض یک یا ۲ پله‌ای صادراتی کالاها به گمرکات ابلاغ شد، گفت: قیمت بیشتر کالاها با توجه به کاهشی که در قیمت‌های جهانی رخ داده، نزولی شده که این کاهش قیمت‌های جهانی در وضع عوارض جدید اعلام و اعمال شده است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت از حذف عوارض صادراتی برخی از کالاها که عوارض آنها به‌طور تقریبی به صفر رسیده است در عوارض جدید خبر داد و تاکید کرد: با این وجود در صورتی‌ که دوباره موضوعات بحرانی مانند جنگ اوکراین و به دنبال آن افزایش قیمت‌های جهانی رخ دهد، برای این‌گونه کالاها که عوارض‌شان به صفر رسیده است، باز هم عوارض در نظر گرفته می‌شود.

امیری بیان کرد: عوارض صادراتی برخی کالاها با سه پله و برخی دیگر از کالاها با یک یا ۲ پله نزولی اعلام‌ شده است.

وی تصریح کرد: اگر رشد قیمت صادراتی کالایی از پنج درصد به بالا باشد، برای آن کالاها عوارض در نظر گرفته‌ شده است، برای کالاهایی که رشد قیمتی صادراتی آنها بین صفر تا پنج درصد بوده هیچ‌گونه عوارضی در نظر گرفته نشده است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: در دو هفته آینده نیز با توجه به شرایط بازار در صورتی‌ که قیمت‌ها بازهم نزولی باشد، دوباره عوارض صادراتی تغییر می‌کند و عوارض صادراتی کالاهایی که رشد قیمتی آنها کاهش‌یافته و به صفر رسیده است، حذف خواهد شد.

امیری گفت: کالاهایی که تا پیش از ابلاغ این اصلاحیه ثبت سفارش شده‌اند یا قبض انبار دارند، نیازی به پرداخت عوارض ندارند. همچنین ورود موقت‌ها نیز مطابق ماده ۱۱ آئین‌نامه گمرکی نیاز به پرداخت عوارض ندارد.

وی تاکید کرد: برای مصوبه تنظیم بازار نیز یک سری اصلاحات در نظر گرفته‌شده است که این اصلاحات در ستاد تنظیم بازار کشور مطرح شده و در صورت موافقت اعمال خواهد شد تا موضوع عوارض صادراتی رفع شود.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: برای وضع عوارض صادراتی علاوه بر توجه به بازارهای جهانی، بازارهای داخلی نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ بر همین اساس عوارض صادراتی کالاهایی که در بازار داخل مشکلی ندارند را حذف کردیم تا بتوانند صادرات خود را به‌راحتی انجام دهند.

افزایش 18 درصدی صادرات محصولات میانی فولاد

صادرات محصولات میانی فولاد (بیلت، بلوم و اسلب) طی 3 ماهه نخست امسال، 18 درصد افزایش یافت و به مرز 2 میلیون تن رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، شرکت های فولادی کشور از ابتدای فروردین تا پایان خرداد، یک میلیون و 904 هزار تن انواع محصولات میانی صادر کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، یک میلیون و 618 هزار تن بود.

همچنین طی 3 ماهه نخست امسال، 610 هزار تن انواع محصولات فولادی (میلگرد، تیرآهن، نبشی، انواع ورق و ...) صادر شد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (873 هزار تن)، 30 درصد کاهش نشان می دهد.

کاهش 70 درصدی صادرات آهن اسفنجی

میزان صادرات آهن اسفنجی نیز با کاهش 70 درصدی، از 321 هزار تن در 3 ماهه نخست سال 1400 به 96 هزار تن در 3 ماهه نخست 1401 کاهش یافت.

صادرات 3.2 میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی در بهار 1401

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سه ماه نخست امسال به 3.27 میلیارد دلار رسید. رقم فوق بیش از 3.3 برابر واردات این حوزه بوده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، عملکرد تجارت خارجی حوزه معدن و صنایع معدنی در بهار امسال نشان می دهد که صادرات محصولات این حوزه رشد 7.6درصدی را کسب کرده است.

بیشترین سهم صادرات

در این میان بیشترین سهم صادرات محصولات مربوط به زنجیره فولاد و محصولات مرتبط(1.58 میلیون دلار)، مس و محصولات (515 میلیون دلار) و زنجیره آلومینیوم و محصولات(251 میلیون دلار) است.

بر این اساس طی مدت یاد شده ارزش صادرات سیمان 146 میلیون دلار، روی 145 میلیون دلار، گندله آهن 140 میلیون دلار و فروسیلیس 19.4 میلیون دلار بوده است.

صادرات محصولاتی همچون آلومینیوم، مس، گندله آهن، سیمان، روی و فروسیلیس رشد قابل توجهی یافته است.

طبق گزارش تجارت خارجی این حوزه، میزان صادرات فولاد به دلیل محدودیت های ناشی از قطعی برق کاهش یافته است.

از سوی دیگر ارزش واردات محصولات معدنی در مدت یاد شده 979 میلیون دلار بوده است که حاکی از کاهش 2.7 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

صادرات 225 هزار تنی از بندر پارسیان طی 3 ماهه امسال

پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی سه پست اسکله در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان، از 90درصد عبور کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، پُست اسکله های هفت، پنج و هشت منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان به ترتیب با پیشرفت فیزیکی 99، 98 و 90 درصد، در فهرست افتتاح طرح های ایمیدرو قرار گرفت.

همچنین پست اسکله شماره سه بندر پارسیان دارای 72 درصد پیشرفت فیزیکی است.

گزارش عملکرد بنادر منطقه ویژ اقتصادی پارسیان حاکی است؛ در فاز نخست 2.68 میلیون متر مکعب عملیات لایروبی در بنادر پارسیان صورت گرفته است.

صادرات و واردات در پارسیان

طبق آمار طی سه ماهه نخست امسال، 225 هزار تن محصول از اسکله های هفت و هشت پارسیان صادر شده است و 30 هزار تن پودر آلومینیوم در مدت یاد شده وارد کشور شده است.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی ‏بر پارسیان از بزرگترین بنادر تخصصی صنعتی، معدنی و تجاری کشور خواهد بود که نیاز تخلیه و بارگیری چهار صنعت عمده انرژی‏ بر شامل پتروشیمی، فولاد، آلومینیوم و سیمان واقع در پارسیان و لامرد را پاسخگو است. این منطقه اقتصادی از زیرمجموعه های ایمیدرو محسوب می شود.

طراحی بسته های تشویقی برای صادرکنندگان

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت از برنامه این سازمان برای طراحی بسته های تشویقی صادرکنندگان خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، مدیران سندیکای صنعت برق ایران مهمان علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت بودند و به ارائه گزارشی در خصوص عملکرد این سندیکا و برنامه های صادراتی صنایع فعالی در تولید تجهیزات صنعت برق پرداختند.

در این دیدار که با حضور علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت، باقری، رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران، اسدی، معاون پروهش و برنامه ریزی این سندیکا، فقیه زاده و سعیدی اعضای هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران برگزار شد، طرفین در خصوص راه های توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات صنعت برق پرداختند.

به گفته مدیران سندیکای صنعت برق ایران، هم اکنون دو هزار بنگاه اقتصادی در صنعت برق ایران فعال هستند و سهم واردات تجهیزات برقی 1.3 میلیارد دلار و حجم صادرات تجهیزات صنعت برق 226 میلیون دلار و خدمات فنی و مهندسی 480 میلیون دلار است.

تبادلات مالی یکی از مشکلاتی بود که مدیران سندیکای صنعت برق ایران خواستار حل آن بودند و ضمن استقبال از سیاست تهاتری سازمان توسعه تجارت، بر استفاده از این سیاست در صادرات تجهیزات برق و خدمات فنی و مهندسی تاکید کردند.

رئیس سازمان توسعه تجارت نیز تهاتر را یکی از راه های سریع در افزایش صادرات و بازگشت سرمایه خواند و گفت: از آبان سال گذشته توانسته ایم با این سیاست یک میلیارد دلار صادرات و واردات تهاتری داشته باشیم.

وی همچنین ضمن ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات پیش روی صنایع تولید کنندگان تجهیزات صنعت برق گفت: سازمان توسعه تجارت وظیفه دارد تا سنگ های پیش پای صادرکنندگان را بردارد تا صادرات کشور رونق بگیرد.

پیمان پاک از طراحی بسته های تشویقی برای صادرکنندگان در همین راستا خبر داد و گفت: آماده هستیم تا در قالب برگزاری نمایشگاه های بین المللی و خدمات صندوق ضمانت از صادرکنندگان این صنعت حمایت کنیم.