17 بهمن 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

گره‌های صادرات فولاد باز شود از واردکننده به صادرکننده فولاد تبدیل شده ایم

محمد آقاجانلو مدیرعامل شرکت فولاد ایران با بیان اینکه باید گره های صادرات فولاد باز شود، گفت: از وارد کننده فولاد در ۱۰ سال گذشته به صادر کننده فولاد تبدیل شده ایم.

به گزارش جهان معدن به نقل از ایسنا، آقاجانلو امروز در نخستین همایش ارزیابی عملکرد مجتمع های هفتگانه فولادی کشور که در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: رتبه دهم تولید فولاد در دنیا و رتبه هفتم ظرفیتی را در دنیا داریم. طی ۱۰ سال گذشته با تمام ناملایمات داخلی و خارجی رشد ظرفیت و تولید فولاد کشور به طور متوسط حدود ۸ تا ۱۲ درصد رقم خورده است.

وی افزود: طی ۱۰ سال گذشته ایران از وارد کننده بودن شمش و محصولات فولادی به صادرکننده عمده تبدیل شده و خام فروشی کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت فولاد ایران با بیان اینکه شرکت فولاد خوزستان یکی از بازوهای اصلی تولیدکننده فولاد کشور است، گفت: اگر بحث های انرژی امسال اجازه می داد تولید بسیار بیشتری در واحدهای تولیدکننده فولادی کشور محقق می شد.

صادرات در مرز 7 میلیون تن

آقاجانلو عنوان کرد: از حدود ۳.۵ میلیون تن واردات فولاد در ۱۰ سال گذشته اکنون به عدد صفر رسیده ایم. این در حالی که از صادرات نزدیک به صفر گذشته، در حال دستیابی به صادرات ۶ یا ۷ میلیون تنی هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کشور در حال رسیدن به ظرفیت بالای تولید فولاد است همه باید کمک کنند تا مشکلات صادرات مرتفع شود. با توجه به ظرفیت ۵۰ میلیون تنی فولاد کشور و تولید ۳۰ میلیون تنی، باید به صادرات فولاد توجه جدی شود.

صادرات نخستین محموله آهن اسفنجی به میزان 3500 تن

میزان پیشرفت فیزیکی کارخانه احیای مستقیم شماره 2 مجتمع فولاد بافت به 83.1 درصد رسید و طبق برنامه، تست سرد آن تا پایان بهمن ماه سال جاری آغاز می‌شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، مدیرعامل شرکت احیا استیل فولاد بافت با اعلام این مطلب، افزود: مطابق برنامه زمان‌بندی، با تکیه بر دانش و تخصص مهندسان، مشاوران و توانمندی‌های داخلی، خط تولید شماره 2 کارخانه در خرداد ماه سال 1402 به بهره‌برداری خواهد رسید.

عطارد گودرزی گفت: با شروع عملیات بهره‌برداری از فاز دوم کارخانه، برای 100 نفر به صورت مستقیم و 400 نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌شود که اولویت جذب با جوانان بومی منطقه خواهد بود.

به گفته مدیرعامل شرکت احیا استیل فولاد بافت، با توجه به شرایط تحریم، استراتژی شرکت در زمینه تامین تجهیزات و قطعات، تکیه بر دانش بومی و در حد امکان تامین از داخل کشور بوده به گونه‌ای که بیش از 85 درصد تجهیزات و قطعات مورد نیاز از تامین‌کنندگان داخلی انجام شده است.

وی با اشاره به تولید آهن اسفنجی فولاد بافت از ابتدای دی ماه سال 1400 تا دوم آذرماه امسال به میزان 800 هزار تن معادل ظرفیت اسمی کارخانه احیاء، تحقق ظرفیت اسمی کارخانه در مدت زمان یاد شده(11ماه) با وجود محدودیت‌های پیش آمده در حوزه تامین برق و گاز، این دستاورد را حاصل تلاش کارکنان مجتمع فولاد بافت دانست.

رشد تولید و صادرات نخستین محموله آهن اسفنجی

گودرزی همچنین ثبت رکورد تولید در شهریور ماه سال جاری به میزان 80 هزار و 140 تن و صادرات نخستین محموله آهن اسفنجی این شرکت به میزان 3500 تن آهن اسفنجی را از نتایج کلیدی ثبت شده در کارنامه شرکت ذکر کرد.

عبور صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از 9 میلیارد دلار

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی تا پایان پاییز امسال، از 9 میلیارد دلار عبور کرد. در همین حال ارزش صدور تولیدات این بخش از مهر ماه با رشد همراه شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی از ابتدای فروردین تا پایان آذر، 35 میلیون و 544 هزار و 900 تن انواع محصولات معدنی و صنایع معدنی به ارزش 9 میلیارد و 98 میلیون و 500 هزار دلار صادر کردند.

به رغم کاهش قیمت های جهانی محصولات بخش معدن و صنایع معدنی، میزان صادرات این محصولات نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته، از نظر ارزشی تنها 2 درصد کاهش داشته اما از نظر وزنی، 5 درصد افزایش یافته است.

فولاد، مس و آلومینیوم، رتبه های نخست صادراتی ها

بیشترین صادرات مربوط به زنجیره فولاد و محصولات فولادی (صنایع بالادستی و پایین دستی) به ارزش 4 میلیارد و 883 میلیون و 600 هزار دلار بود. زنجیره مس و محصولات پایین دستی، رتبه دوم صادرات به میزان یک میلیارد و 118 میلیون و 200 هزار دلار و رتبه سوم صادرات، به زنجیره آلومینیوم و محصولات پایین دستی به ارزش 854 میلیون و 300 هزار دلار اختصاص یافت.

در ماه آذر نیز، میزان صادرات انواع محصولات بخش معدن و صنایع معدنی با یک روند صعودی از ماه مهر، به یک میلیارد و 237 میلیون دلار رسید. ) در حالی ارزش صادرات ماه مهر امسال به یک میلیارد و 38 و ماه آبان به یک میلیارد و 193 میلیون دلار رسیده بود) بیشترین میزان صادرات محصولات این بخش در سال جاری مربوط به ماه خرداد به ارزش یک میلیارد و 314 میلیون دلار است.

افزایش 3 درصدی تناژ واردات

طی 9 ماهه امسال، 3 میلیون و 198 هزار و 300 تن انواع محصولات بخش معدن و صنایع معدنی به ارزش 3 میلیارد 544 میلیون و 700 هزار تن وارد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزنی 3 درصد و از نظر ارزشی 32 درصد رشد داشته است.

افزایش چشمگیر صادرات ایران به کشورهای منطقه

براساس آمارهای گمرک در 9 ماهه نخست سال جاری صادرات ایران به کشورهای منطقه به 62 میلیون و 75 هزار تن به ارزش 25 میلیارد و 130 میلیون دلار رسیده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا؛ با روی کار آمدن دولت سیزدهم توسعه دیپلماسی اقتصادی و افزایش تجارت با کشورهای همسایه در دستور کار قرار گرفت به طوری که آمارها حاکی از آن است که تراز تجاری ایران با بسیاری از این کشورها افزایش مثبتی را تجربه کرده است و شاهد افزایش ارزآوری از این طریق هستیم.

به طوری که آمارهای گمرک در 9 ماهه نخست سال جاری نشان می دهد صادرات ایران به کشورهای منطقه به 62 میلیون و 75 هزار تن به ارزش 25 میلیارد و 130 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی صادرات کالاهای ایرانی به این کشورها 58 میلیون و 693 هزار تن به ارزش 19 میلیارد و 312 میلیون دلار بود که این میزان گویا آن است که صادرات به 17 کشور همسایه به لحاظ ارزشی با رشد 30 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 6 درصدی روبرو بوده است.

آمارهای گمرک در 9 ماهه نخست سال جاری گویا آن است که طی این مدت 23 میلیون و 496 هزار تن کالا به ارزش 8 میلیارد و 631 میلیون دلار به عراق صادر شده، این در حالی است که در همین بازه زمانی در سال گذشته ارزش صادرات ایران به عراق به 6 میلیارد و 938 میلیون دلار رسیده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به عراق به لحاظ ارزشی با رشد 24 درصدی مواجه بوده است.

همچنین صادرات کالاهای ایرانی به ترکیه طی 9 ماه نخست سال جاری به 12 میلیون و 673 هزار تن به ارزش 6 میلیارد و 411 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 11 میلیون و 816 هزار تن کالا به ارزش 4 میلیارد و 246 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به ترکیه به لحاظ ارزشی با رشد 51 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 7 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای امارات متحده عربی نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 8 میلیون و 831 هزار تن به ارزش 4 میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 8 میلیون و 264 هزار تن کالا به ارزش 3 میلیارد و 367 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به امارات متحده عربی به لحاظ ارزشی با رشد 37 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 7 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان طی 9 ماه نخست سال جاری به 2 میلیون و 596 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 251 میلیون دلار رسیده است.

صادرات کالاهای ایرانی به پاکستان نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 2 میلیون و 543 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 47 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 2 میلیون و 254 هزار تن کالا به ارزش 945 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به پاکستان به لحاظ ارزشی با رشد 11 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 13 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به عمان نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 2 میلیون و518 هزار تن به ارزش 869 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی یک میلیون و 566 هزار تن کالا به ارزش 492 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به عمان به لحاظ ارزشی با رشد 77 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 61 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به روسیه طی 9 ماه نخست سال جاری به یک میلیون و 75 هزار تن به ارزش 563 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 852 هزار تن کالا به ارزش 445 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به روسیه به لحاظ ارزشی با رشد 27 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 26 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای آذربایجان طی 9 ماه نخست سال جاری به 586 هزار تن به ارزش 376 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته 306 میلیون دلار کالا به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به آذربایجان به لحاظ ارزشی با رشد 23 درصدی مواجه شده است

صادرات کالاهای ایرانی به ارمنستان نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 984 هزار تن به ارزش 351 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 869 هزار تن کالا به ارزش 244 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به ارمنستان به لحاظ ارزشی با رشد 44 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 13 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به ترکمنستان نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به یک میلیون و 35 هزار تن به ارزش 350 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی یک میلیون و 42 هزار تن کالا به ارزش 250 میلیون دلار به ترکمنستان به لحاظ ارزشی با رشد 40 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به سوریه نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 123 هزار تن به ارزش 184 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 104 هزار تن کالا به ارزش 165 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به سوریه به لحاظ ارزشی با رشد 12 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 18 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به کویت نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 4 میلیون و 365 هزار تن به ارزش 165 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 2 میلیون و 543 هزار تن کالا به ارزش 114 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به کویت به لحاظ ارزشی با رشد 45 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 75 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به قزاقستان نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 392 هزار تن به ارزش 140 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 381 هزار تن کالا به ارزش 139 میلیون دلار به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به قزاقستان به لحاظ ارزشی با رشد 1 درصدی و به لحاظ وزنی با رشد 3 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به قطر نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 783 هزار تن به ارزش 104 میلیون دلار رسیده است.

همچنین صادرات کالاهای ایرانی به قرقیزستان طی 9 ماه نخست سال جاری به 44 هزار تن به ارزش 56 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 35 هزار تن کالا به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به قرقیزستان به لحاظ وزنی با رشد 25 درصدی مواجه شده است.

صادرات کالاهای ایرانی به لبنان نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 14 هزار تن به ارزش 20 میلیون دلار رسیده است، از طرف دیگر

صادرات کالاهای ایرانی به بلاروس نیز طی 9 ماه نخست سال جاری به 17 هزار تن به ارزش 12 میلیون دلار رسیده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی تنها 8 هزار تن کالا به این کشور صادر شده بود؛ بنابراین می توان گفت صادرات کالاهای ایرانی به بلاروس به لحاظ وزنی با رشد 130 درصدی مواجه شده است.

رشد 17 درصدی صادرات‌ استان تهران در 9 ماهه امسال‌

مدیرکل سازمان صمت استان تهران گفت: صادرات از استان تهران در 9 ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد رشد داشته است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، محمود سیجانی امروز در «مراسم معرفی و تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران در سال 1400»، اظهار داشت: یکی از اهداف ما از برگزاری چنین مراسمی بیان مشکلات است، صادرکنندگان ما در جنگ اقتصادی در شرایطی سختی به سر می برند.

مدیرکل سازمان صمت استان تهران افزود: در استان تهران حوزه صادرات و تجارت خارجی را در قالب کارگروه تجارت غیرنفتی پیگیری می‌کنیم و در این کارگروه به دنبال آن هستیم که بالقوه ها را به بالفعل تبدیل کنیم و شاید مهمترین برنامه در این بخش افزایش صادرات استان باشد.

وی اظهار داشت: براساس آخرین آمار در 9 ماهه، صادرات استان رشد 17 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. از گمرکات استان تهران در این مدت نزدیک 950 میلیون دلار صادرات انجام شده است.

سیجانی با اشاره به پتانسیل‌های شهرستان‌ها در رابطه با صادرات بیان داشت: با توجه به این پتانسیل ها لازم است پایانه‌های صادراتی در استان ها تشکیل شود تا صادرات از استان ها تسهیل شود.

مدیرکل سازمان صمت استان تهران افزود: موضوع دیگری در استان تهران در حمایت از صادرات به آن می پردازیم حمایت از واحدهایی که دارای پتانسیل صادرات هستند و لذا در این زمینه به واحدهای دانش بنیان صادراتی نیز توجه ویژه ای داریم.

وی افزود: همچنین از واحدهای تولیدی صادراتی که ارزش افزوده بیشتری دارند حمایت از آنها در اولویت قرار دارد.

سیجانی در ادامه به چند چالش حوزه صادرات اشاره کرد و گفت: یکی از چالش های ما تعهدات ارز و پیمان سپاری است، یکی از دغدغه های مهم تجارت خارجی رفع تعهدات ارزی است و باید در این زمینه هموار سازی انجام شود.

وی بیان داشت: تامین نقدینگی واحدهای تولیدی هم بسیار مهم است و گرانی ارز و مشکلات دیگر مشکلاتی را برای واحدهای صادراتی ما ایجاد کرده است.

سیجانی بیان داشت: جابه‌جایی کمیته اقدام ارزی از سازمان توسعه تجارت به بانک مرکزی نیز موجب نارضایتی صادرکنندگان شده است زیرا وظیفه این کمیته به این صورت بود که واحدهایی که در بخش تعهد ارزی مشکل داشتند در کارگروه اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت مشکلاتشان برطرف می شد اما ارتباط گیری در بانک مرکزی در این خصوص سخت تر است.

صادرات یک میلیارد و 94 میلیون دلاری ایران به قاره آفریقا

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا از تجارت یک میلیارد و 170 میلیون دلاری ایران با کشورهای آفریقایی از ابتدای سال تا دهم دی ماه خبر داد که 93.5 درصد از این میزان تجارت ، سهم صادرات ایران به 44 کشور آفریقایی بود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا؛ سید روح اله لطیفی ، سخنگو و قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص تجارت با قاره آفریقا اظهار داشت: از ابتدای سال تا دهم دی ماه ، دو میلیون و 290 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 169 میلیون و 360 هزار و 384 دلار بین ایران و کشورهای آفریقایی تبادل شد که دو میلیون و 209 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 93 میلیون و 875 هزار و 996 دلار سهم صادرات ایران به 44 کشور آفریقایی و 80 هزار و 567 تن کالا به ارزش 75 میلیون و 484 هزار و 388 دلار نیز سهم واردات ایران از 22 کشور آفریقایی به ایران بود .

وی افزود: 96.5 درصد وزن و 93.5 درصد ارزش تجارت ایران با قاره آفریقا صادرات کالای غیر نفتی ایرانی بوده و 3.5 درصد وزن و 6.5 درصد ارزش نیز مربوط به واردات کالا از آفریقا به ایران بوده است.

لطیفی در خصوص مقاصد صادراتی ایران در قاره آفریقا گفت: آفریقای جنوبی با خرید 281 میلیون و 618 هزار دلار و سهم 26 درصدی ، موزامبیک با 189 میلیون و 178 هزار دلار و سهم 17 درصدی، غنا با 144 میلیون و 112 هزار دلار و سهم 13 درصدی، سودان با 141 میلیون و 542 هزار دلار و یهم 13 درصدی و نیجریه با 129 میلیون و 57 هزار دلار و سهم 12 درصدی ، پنج مقصد اول صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به آفریقا از ابتدای سال تا دهم دی بودند که این میزان 75 درصد وزن و 80 درصد ارزش صادرات ایران به آفریقا را به خود اختصاص دادند.

وی افزود : کنیا، ساحل عاج، زیمباوه، زامبیا، اوگاندا، تانزانیا، ترینیداد و توباگو، تونس، توگو، چاد، سومالی، سنگال، سیرآلئون، سیشل، رواندا، نیجر، موریس، موریتانی، مالی، ماداگاسکار، مراکش، لیبی ، کومور، گواتمالا، گینه، گابن، اتیوپی، مصر، الجزایر، جیبوتی، کامرون، کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، بوتساوانا، برونئی، بنین، بروندی، بورکینافاسو و آنگولا سایر مقاصد صادراتی کالای ایرانی به آفریقا در این مدت بودند.

سخنگو و قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص کشورهای آفریقایی فروشنده به کالا اظهار داشتت: تانزانیا با فروش 49 هزار و 866 تن کالا به ارزش 19 میلیون و 560 هزار دلار (62 درصد وزن و 26 درصد ارزش کل واردات) ، کنیا با 14 میلیون و 795 هزار دلار سهم 20 درصدی از کل واردات، آفریقای جنوبی با 11 میلیون و 498 هزار دلار و سهم 15 درصدی ، غنا با 6 میلیون و 560 هزار دلار و سهم 9 درصدی و سیشل با 6 میلیون و 10 هزار دلاری و سهم 8 درصدی ، پنج کشورنخست آفریقایی فروش کالابه ایران در این مدت بودند که جمعا 81 درصد وزن و 78 درصد ارزش واردات کالا از آفریقا را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: آفریقای مرکزی، کنگو ، ساحل عاج، کامرون، مصر، اتیوپی، مراکش، ماداگاسکار، موریس، مالاوی، رواندا، سودان، سوازیلند،تونس، اوگاندا، زیمباوه و زامبیا نیز از دیگر کشورهای آفریقایی تامین کننده کالا برای ایران در این مدت بودند.لطیفی در پایان گفت: با سیاست چند جانبه گرایی و توجه به بازارهای جدید به ویژه کشورهای منطقه ، آسیا و آفریقا در دولت سیزدهم و فعال تر شدن بخش خصوصی ایران و کشورهای مقصد، روابط تجاری ایران با کشورهای آفریقایی به سرعت در مسیر رشد قرار گرفته است.

صادرات حوزه مس حدود 5 برابر افزایش می‌یابد

وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: برای جبران عقب ماندگی‌ها در حوزه مس، 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام و موجب می‌شود که صادرات در این حوزه از حدود یک و هفت دهم میلیارد کنونی به بیش از 10 میلیارد دلار در 5 سال آینده افزایش یابد.

به گزارش جهان معدن به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سیدرضا فاطمی امین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار گروه صنعت خبرگزاری صداوسیما افزود: هم اکنون حدود 280 هزار تن تولید کاتد مس داریم که بنا داریم این میزان را به بالای یک میلیون تن برسانیم برای رسیدن به این هدف هم برنامه افزایش 750 هزار تنی تولید را از تابستان امسال آغاز کردیم که 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و تا سال 1406 به تدریج به بهره برداری می‌رسد.

وی اضافه کرد: یکی از عوامل عقب ماندگی حوزه معدن، بحث اکتشاف است که با وجود ذخایر بسیار زیاد در کشور، اما اکتشاف به اندازه کافی انجام نشده است که در این باره از مهر 1400 اکتشافات جدید از استان خراسان جنوبی آغاز شد و دربقیه استان‌ها نیز در حال انجام است.

فاطمی امین گفت: عقب افتادگی دیگر در این حوزه درباره ماشین آلات است که با رشد تولید داخل و تجهیز معادن در حال جبران آن هستیم.

وزیر صمت ادامه داد: یکی دیگر از عقب افتادگی‌ها در حوزه معدن این است که به اولویت‌های معدنی توجه کمتری شده است که یکی از این اولویت‌ها موضوع مس، معادن و ذخایر آن است.

فاطمی امین افزود: ایران با دارا بودن یک درصد از جمعیت دنیا بیش از 6 درصد ذخایر مس دنیا را داراست یعنی 6 برابر جمعیت خودمان مس داریم و با اکتشافاتی که تا حالا انجام شده رتبه پنجم در دنیا را کسب کرده ایم که با تداوم کار اکتشاف، این رتبه نیز بهبود خواهد یافت.

وی با بیان اینکه مس از جمله مواد معدنی است که در سال‌های آینده تقاضای آن بیشتر می‌شود افزود: برای تولید هر تن محصول در صنعت مس، حدود 3 هزار دلار هزینه می‌شود در حالیکه ارزش آن در بازار بیش از 8 هزار دلار است و این قیمت هم به دلیل افزایش تقاضا می‌تواند به بیش از 10 هزار دلار افزایش یابد.

وزیر صمت ادامه داد: در این حوزه هم اکنون حدود 28 هزار نفر اشتغال دارند که با برنامه توسعه آن به بیش از 80 هزار نفر افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به طرح توسعه صنایع مس در کشور افزود: آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور نیز پیشنهاد داد که این طرح با قوت ادامه پیدا کند و یکی از تاکیدات هم این بود که مردم را در اجرا و سرمایه گذاری آن سهیم کنیم که این سیاست بسیار درست و اقدام موثری به لحاظ توزیع درآمد و توزیع ثروت در بین مردم است.

برآورد صدور بیش از 9.6 میلیون تن فولاد تا پایان 1401

امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو گفت: ایران سال ۲۰۲۲ با صادرات هفت میلیون تن چدن و فولاد خام در مکان شانزدهم بزرگ‌ترین صادرکنندگان فولاد جهان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی خبرگزاری صدا و سیما، صباغ افزود: ایران سال ۲۰۲۱ نیز صادرات ۶.۹ میلیون تنی فولاد به ثبت رسانده بود که امسال از این نظر رشد داشته است.

به گفته وی سال ۲۰۲۲، تجارت جهانی فولاد، اُفت ۱۵درصدی داشته و به ۲۸۸ میلیون تن رسیده است.

صباغ افزود: صادرات فولاد ترکیه ۱۶ میلیون تن و ۲.۳ برابر صادرات ایران است که به مقاصد اروپا و شمال آفریقا حمل می‌شود.

وی گفت: صادرات فولاد روسیه از ۳۰ به حدود ۲۰ میلیون تن کاهش یافته و همچنان ۲.۸ برابر ایران است.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو تصریح کرد: صادرات کل زنجیره فولاد از نقطه چدن به شمش فولاد است و شامل محصولات پایین دست همچون نورد، لوله، پروفیل، مفتول و محصولات فلزی می‌شود که برآورد امسال ۹.۶ میلیون تن تا ۱۰ میلیون تن است.

به گفته وی، چین با ۶۷ میلیون تن، ژاپن با ۲۸.۷ میلیون تن، کره‌جنوبی با ۲۳.۲ میلیون تن، روسیه با ۲۰ میلیون تن و آلمان با ۱۹.۵ میلیون تن، پنج صادرکننده بزرگ فولاد در سال ۲۰۲۲ بودند.