11 تیر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

سرمایه‌گذاری مشترک صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران

صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، میزبان مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بود و در جلسه ای مشترک سرفصل های سرمایه گذاری و همکاری های مشترک مورد بررسی و تفاهم قرار گرفت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران؛ در این جلسه دکتر علی وحدت، ریاست صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری همراه با جمعی از مدیران ارشد این صندوق حضور داشتند و با مهندس مجتبی حمیدیان، مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و دکتر علی یقطین، عضو هیئت مدیره شرکت به گفت و گو و تبادل نظر پرداختند.

در ابتدای این جلسه حمیدیان، با اشاره به پیشینه ۵۰ ساله شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، این شرکت را یکی از باسابقه ترین شرکت های صنعت معدن در ایران معرفی کرد که محصولات آن نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج از کشور نیز به عنوان یک برند شناخته شده است.

حمیدیان با اشاره به تلاش های صورت گرفته در دوره مدیریت جدید شرکت، به تغییر ریل گذاری در شرکت سنگ آهن مرکزی ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه این شرکت در مقایسه با دیگر بازیگران حوزه صنعت سنگ آهن و فولاد دچار یک جاماندگی محسوسی بوده است که البته اکنون برای ما این چالش می تواند یک فرصت هم باشد تا همه ظرفیت ها را برای توسعه و پیشرفت پای کار بیاوریم و در این زمینه سهم جدی برای اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور قایل هستیم ؛ به ویژه که در شعار سال نیز از سوی رهبری انقلاب تاکید ویژه ای در عرصه تولید و دانش بنیان صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در ادامه به ظرفیت های موجود برای سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: در همین یکی دو هفته گذشته چندین پروژه از جمله کارخانه آهن اسفنجی در بافق کلنگ زده شده است و ما آماده هستیم تا در زمینه فرآوری از چند ده میلیون تن باطله و عناصر نادر خاکی حداکثر همکاری با بهره وری بالا را داشته باشیم.

مشاور مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد تصریح کرد: تولید قطعات مختلف موردنیاز در حوزه معدن، ماشین آلات و تجهیزات، احداث پردیس نوآوری و ایجاد اشتغال‌زایی در شهر بافق، فعالیت در بخش گردشگری معدن و هوشمندسازی معادن از دیگر سرفصل هایی است که می توان در همکاری مشترک با صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری مورد بررسی و اقدام قرار داد.

یقطین، عضو هیات مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی ایران هم در این جلسه با اشاره به اینکه تا ۴ سال آینده باید حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومان در شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق سرمایه‌گذاری شود، خواستار حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای تاسیس صندوق سرمایه گذاری شرکتی ((سی وی سی)) در شرکت سنگ آهن مرکزی ایران شد و افزود: برای ایجاد این صندوق با مشارکت آستان قدس رضوی و شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان تفاهم کردیم.

وی از اجرای ۱۲ طرح سرمایه گذاری خبر داد و تصریح کرد: برای تاسیس پردیس مرکزی شرکت، فضای ۴ هکتاری را در کنار آهن شهر در نظر گرفتیم که شامل ۴ فاز مرکز نوآوری، حوزه ساختمان‌های اداری سنگ‌آهن، مجموعه آموزشی و فضای سرگرمی و بازی با رویکرد حوزه‌های دیجیتال است که طراحی فاز اول آن در حال اتمام است و امیدواریم برای کلنگ‌زنی این مجموعه بزودی در خدمت ریاست صندوق و دکتر ستاری معاون علمی رییس جمهور باشیم.

دکتر علی وحدت، ریاست صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری هم، در پایان این جلسه شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق، را مستعد رشد و توسعه همه جانبه دانست و گفت: با توجه به این که خاستگاه خود من استان یزد است، نسبت به مجموعه های صنعتی منطقه از جمله سنگ اهن مرکزی ایران شناخت کاملی دارم و همان طور که اشاره شد در سال های گذشته مجموعه سنگ آهن مرکزی آن طور که انتظار می رفت و در مقایسه با دیگر رقبا پیشرفت نکرده است که دلایل مختلفی دارد که وارد آن نمی شوم.

وحدت در ادامه با اشاره به همکاری هایی که با مجموعه های مشابه مانند چادرملو و فولاد مبارکه در حوزه سرمایه گذاری صورت گرفته است، گفت: این آمادگی را داریم که همکاری های مشابه در سنگ آهن مرکزی ایران انجام دهیم.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در پایان خطاب به معاونان خود خواستار تشکیل کمیته ای عملیاتی برای پیگیری مصوبات جلسه و هموارسازی مسیر همکاری ها و سرمایه گذاری های مشترک شد.

گفتنی است تشکیل شرکت سرمایه گذاری بورسی، مشارکت در صندوق های پژوهش و فناوری و سرمایه گذاری روی طرح های کلان سنگ آهن با حمایت صندوق و بانک های عامل از دیگر مصوبات این جلسه بود.

انتشار آگهی فراخوان ارزیابی کیفی سرمایه گذار بوکسیت گینه

معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو از انتشار آگهی فراخوان ارزیابی کیفی سرمایه گذار بوکسیت گینه خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، حسام مقدم علی، معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو، اعلام کرد: هدف از این فراخوان امکان هم افزایی پتانسیل های مالی و سرمایه ای کشور بوده و با توسعه بخش معدن و زیر ساخت امکان برداشت 8 تا 10 میلیون تن استخراج در سال قابل حصول خواهد بود.

وی افزود: این آگهی فراخوان در روز 23 خرداد ماه در روزنامه های دنیای اقتصاد و تهران تایمز و به طور همزمان در سایت ها و روزنامه های گینه منتشر شده است. این مرحله از فراخوان شامل ارزیابی کیفی جهت انجام سرمایه گذاری است که شرکت های علاقه مند با ارسال درخواست، اسناد را دریافت کرده و تا 21 تیر ماه فرصت دارند تا اسناد تکمیل شده را ارسال کنند. این در حالی است که امکان مشارکت در پروژه آلومینای پارسیان که ایمیدرو نیز در آن سهامدار است و همچنین مشارکت SBDT در تامین هزینه های زیرساخت نیز قابل بررسی است.

مقدم علی ادامه داد: همچنین شرکت بوکسیت گینه راسا پروژه های اکتشاف سه معدن مورد نظر در این مشارکت در قالب فراخوان اخیر را شامل معادن لگه ترا، کنکو و اخیرا تکلوگورال را با شرکت های برتر اکتشافی بین المللی مستقر در گینه تکمیل کرده است تا سرمایه گذاران با اطمینان خاطر بیشتری بررسی های خود را برای پیوستن به این همکاری دنبال کنند.

وی گفت: نتیجه مطالعات اخیر بیانگر افزایش قابل توجه ذخیره و کیفیت پایدار مواد معدنی قابل دسترس بوده به گونه ای که در اسناد نهایی امکان تداوم حضور سرمایه گذار تا زمان دستیابی به ذخیره قابل استخراج و توجیه پذیر نیز لحاظ شده است.

ایران دوازدهمین تولیدکننده آلومینیوم جهان

معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو با اشاره به رتبه دوازدهم ایران در تولید آلومینیوم در جهان و ظرفیت تولید 800 هزار تنی کشورمان تصریح کرد: پروژه بوکسیت گینه یکی از طرح های تضمین کننده زنجیره تامین صنعت آلومینیوم ایران است. ماده اولیه اصلی آلومینیوم، پودر آلومینا با نسبت مصرف 2 به 1 است که دارای بازاری بسیار متلاطم و حساس به عرضه است. بنابراین ایجاد اطمینان از دسترسی به پودر آلومینا از طریق احداث پالایشگاه های آلومینا بسیار ضروری است. در حال حاضر سالیانه حدود 1 میلیون تن آلومینا توسط اسملترهای آلومینیوم داخلی وارد کشور می شود.

وی یادآور شد: در همین راستا، باید تامین ماده معدنی بوکسیت که با نسبت حدود 3 به 1 به ازای هر تن آلومینا مصرف می شود نیز تضمین شود. معادن بوکسیت گینه در قالب مشارکتی با دولت این کشور متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است که شرکت مشترک بوکسیت های دابولا و توگه SBDT حاصل این مشارکت است.

مقدم علی افزود: پروانه بهره برداری یا امتیازنامه معدنی در اختیار این شرکت، حداقل 15 معدن در نواحی دابولا و توگه را شامل شده و در فاصله 400 کیلومتری از ساحل قرار دارد. گینه در حال حاضر اولین صادرکننده بوکسیت جهان بوده و شرکت های خارجی فعال در این کشور سالیانه بیش از 86 میلیون تن تولید و صادرات محصول دارند که پیش بینی می شود در کوتاه مدت به بیش از 100 میلیون تن نیز افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: بزرگ ترین شرکت های فعال در گینه عمدتا برای تامین بازار هدف چین و یا انحصارا برای پالایشگاه های خود در کشورهایی خارج از گینه صادرات را انجام می دهند که از جمله آنها می توان شرکت هایی همچون SMB، ریوتینتو، روسال روسیه، چالکو را نام برد.

مقدم علی اظهار کرد: ذخایر بوکسیت شرکت SBDT برای توسعه صنعت آلومینیوم کشور و تضمین زنجیره تولید این فلز استراتژیک اهمیت اساسی داشته بنابراین ایمیدرو از سال 2005 میلادی سکان هدایت آن را به عنوان نماینده دولت در دست گرفته است.

وی گفت: برای آغاز فعالیت اجرایی بهره‌برداری در این معادن باتوجه به اهمیت آن ها و نیز افزایش ظرفیت تولید صنعت آلومینیوم که احداث واحدهای آلومینا و در نتیجه نیاز به بوکسیت را با اضطرار بیشتری مطرح می کند، با موافقت دولت گینه به عنوان شریک 49 درصدی، به روزآوری مطالعات قبلی حمل ریلی بوکسیت و به موازات برگزاری فراخوان، جذب سرمایه گذار برای توسعه تعدادی از معادن اکتشاف شده با ذخایر مشخص، توافق شده است.

به گفته مقدم علی، در این راستا مذاکراتی با سرمایه‌گذاران احتمالی انجام شده و از سوی شرکت های معدنی معتبر داخلی و خارجی برای مشارکت در توسعه این پروژه، ابراز علاقه مندی شده است. در حال حاضر مطالعات اکتشافی جدیدی نیز با استقرار شرکت های مشاور داخلی و خارجی در گستره 5600 کیلومتر مربعی پروانه بهره برداری معدن در دست اقدام است که نوید ظرفیت های معدنی دیگر نیز دارد.

معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو عنوان کرد: در خصوص به روزآوری مطالعات ریلی قبلی، مشاورپروژه، مستقر شده و اقداماتی از جمله جمع آوری داده های منطقه ای، محیطی و محلی، تعرفه ها و موقعیت سنجی و مسیریابی ریل و نیز تجهیز و توسعه بندر انجام شده که نتایج آن در حال تلفیق و طراحی اولیه است.

ذخایر معدن مس جانجا با توسعه اکتشافات، افزایش می یابد

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: معدن مس-طلا جانجا دارای بیش از 100 میلیون تن ذخیره قطعی است که پیش بینی می شود با توسعه اکتشافات در منطقه، ذخیره احتمالی آن به یک میلیارد تن برسد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه الله جعفری که امروز در چهارمین نشست صمیمانه رسانه ای (یک ماه اخیر)، با خبرنگاران سخن می گفت، افزود: با فعال شدن معدن جانجا در سیستان و بلوچستان، بخش خصوصی فعالیت خود را در معادن اطراف توسعه بخشیده و آینده ای پررونق در انتظار آن مناطق است.

وی گفت: بر اساس تعهد سرمایه گذار طی پنج سال آتی با احداث کارخانه تولید کنسانتره مس (ظرفیت سالانه حداقل ۱۳۰هزار تن) و ایجاد صنایع پایین دستی، شرایط برای رشد تولید و اشتغالزایی در این منطقه فراهم خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تامین امنیت، توسعه اقتصادی، افزایش اشتغال و رفاه برای مردم منطقه یکی از اثرات اجرای طرح مس جانجا است که در کنار توسعه معدن و احداث واحدهای فراوری صورت می گیرد.

رونمایی از نخستین نیروگاه برق در تابستان

جعفری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تفاهم نامه ایجاد 10 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق برای صنایع و معادن گفت: نیروگاه شهید باکری سمنان نخستین واحد از این تفاهم نامه است که با همکاری و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ صنایع معدنی، تابستان سال جاری وارد مدار تولید می شود.

جذب سرمایه گذار بخش خصوصی به ارزش 7.2 میلیارد دلار

رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: واگذاری استخراج و فروش به بخش خصوصی و نظارت دولتی، رویکرد است که در این حوزه شاهد آن هستیم.

جعفری ادامه داد: جذب 7.2 میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی در حوزه معدن و صنایع معدنی و تکمیل 2.5 میلیارد دلار از این رقم با اشتغالزایی بیش از 7 هزار نفر، حاکی از همکاری دولت و بخش خصوصی است.

رویکرد ایمیدرو؛ تسهیل گری، سرمایه گذاری و هدایت گری توسعه

به گفته جعفری، پیش از این ایمیدرو با ایجاد شرکت های مختلف، عهده دار صفر تا صد امور مربوط به صنایع مختلف معدن و صنایع معدنی می کرد اما با اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی، رویکرد ایمیدرو به بسترسازی، تسهیل گری، راهبری سرمایه گذاری و توسعه معطوف شده است.

وی افزود: طرح های نیمه تمام مربوط به بخش خصوصی است اما بر حسب سیاست توسعه ای و حمایتی ایمیدرو، طرح های نیمه تمام مورد پایش قرار گرفت و با جذب مشاور، به دنبال رفع معضلات این مجموعه ها هستیم.

خیز بلند چادر ملو در جهت توسعه محصولات دانش بنیان

مدیر عامل شرکت بین المللی معدنی و صنعتی سی پی جی پارس بعنوان بازوی اجرایی مجموعه چادرملو در گفت و گویی با اشاره به طرح ها و برنامه های فناورانه متکی به ایده های دانش بنیان گفت: طرح ساخت و تولید ممبران های آب شیرین کن در قالب طرح های توسعه ای این شرکت در دستور کار چادرملو قرار گرفته است .

به گزارش جهان معدن، مهندس حسینی افزود: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نام گذاری سال ۱۴۰۱ ” تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی “، شرکت چادر ملو با رویکرد تولید محصولات استراتژیک مبتنی بر فناوری پیشرفته محصول و سرلوحه قراردادن بیانات مقام معظم رهبری ، جهت تولید ممبران های اسمز معکوس و رهایی از وابستگی به کشورهای خارجی و جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین ایجاد پایگاهی جهت تحقیق و توسعه توسط این شرکت و علاقه مندان و دانش پژوهان ایرانی جهت به روز آوری و توسعه محصولات مرتبط ، پروژه تولید فیلترهای صنعتی اسمز معکوس از مسیر انتقال تکنولوژی و خرید ماشین آلات با سرمایه گذاری حدودی ۶۰ میلیون یورو را آغاز کرده است .

وی همچنین افزود : هم زمان با تولید انبوه، توسعه¬ محصول یا محصولات آتی از طریق ایجاد دفتر تحقیقات و توسعه و همکاری با صاحبان تکنولوژی اولیه و یا سایر صاحبین تکنولوژی و مراکز تحقیقاتی داخل کشور انجام خواهد شد و اجرای این طرح از اواسط سال جاری آغاز و طی ۲۴ ماه به پایان می‌رسد و سالانه ۵۰ هزار عدد ممبران آب شیرین کن با اجرای این طرح در کشور عزیزمان تولید خواهد شد.

مدیر عامل شرکت بین المللی سی پی جی پارس همچنین در خصوص نقش آب در تولید و توسعه صنعتی کشورافزود: میزان مصرف آب در کشور ما در بخش کشاورزی ۹۰ درصد ، مصارف خانگی و شرب ۷ درصد و در صنعت حدود ۳ درصد می باشد. بنابراین اگرچه در حال حاضر سهم آب مصرف شده در بخش صنعت در مقایسه با بخش کشاورزی ناچیز است، ولی رویکرد توسعه اقتصادی کشورهای جهان نشان می‌دهد که به تدریج با توسعه صنعتی، این سهم به مراتب در حال افزایش است، ضمن اینکه تامین آب برای صنایع و معادنی که معمولا در مناطق دور از منابع آب شکل گرفته‌اند، مساله مدیریت منابع آب در این بخش‌ها را پراهمیت‌تر می‌کند.

حسینی ضمن تشریح شرایط بحران کمبود آب در کشورگفت : با ورود به هزاره سوم و همزمان با افزایش جمعیت به ویژه در کشورهای درحـال توسـعه، تقاضـا بـرای آب بـه منظور تأمین نیازهای جمعیتی افزایش قابل ملاحظه ای یافته است که این موضوع به ویژه در مناطقی مانند کشورمان که به صورت طبیعی همواره با کمبود آب مواجه بودند، بیشتر حایز اهمیت است. اشاره به این نکته ضروری است که متوسط میزان بارندگی سـالانه در ایران ۲۴۳ میلیمتر بوده که کمتر از یک سوم متوسط بارندگی در جهان اسـت.

وی افزود : با توجه به میانگین بارش سالانه در کشور به مقدار ۴۲۰ میلیارد متر مکعب و تبخیر آن در سال به میزان ۳۰۰ میلیارد متر مکعب به دلیل دمای بالای هوا، میبایست در راستای احیای آبهای شور و بازیافت پساب اهتمام بیشتری شود.

در حال حاضر تولید ۷۰ میلیون متر مکعب آب شیرین در روز با استفاده از تکنولوژی فیلترهای اسمز معکوس در دنیا انجام می گیرد. این رقم ۵۰% از کل ظرفیت تولید آب شیرین در جهان است. جهت تولید این حجم آب شیرین سالانه ۲ میلیون فیلتر اسمز معکوس در سطح جهان تولید و عرضه می¬گردد. بیش از ۶۰% از فیلترهای اسمز معکوسی که سالانه در جهان تولید می¬گردد در منطقه¬ی خاورمیانه بخصوص در عربستان، امارات متحده عربی و شمال آفریقا(MENA) استفاده می¬شود. بهـای پایین تـرآب تولیـدی در واحدهـای اسـمز معکـوس نسـبت بـه سایر فراینـد ها، مهمتریـن عامـل پیشـی گرفتن فراینـد اسـمزمعکـوس نسـبت بـه سـایر روشهـا و در نتیجـه، اقبـال بـه اسـتفاده از ممبـران اســمز معکــوس اســت.

مدیر عامل سی پی جی پارس با استناد بند الف ماده‌ ۳۶ برنامه‌ی ششم توسعه که بر اساس آن دولت را مکلف کرده است تا پایان اجرای برنامه، حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را از طریق شیرین‌سازی آب دریا تأمین کند،گفت: در حال حاضر در کشور ما ۶۲ واحد نمک‌زدایی آب با مجموع ظرفیت تولید ۲۶۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در حال بهره‌برداری و ۲۵ واحد دیگر نیز با مجموع ظرفیت تولید ۲۳۶۲۲۰ مترمکعب در شبانه روز در دست ساخت است و مجموع ظرفیت تولید روزانه‌ی ۴۳۹ هزار مترمکعب در استان‌های واقع در حاشیه‌ی خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند که از نظر تعداد ۲.۷۸ درصد و از نظر ظرفیت ۵.۸۸ درصد کل تأسیسات نمک‌زدایی آب شرب کشور را شامل می‌شود و بیش از ۷۵ درصد از آب مورد نیاز تاسیسات استراتژیک کشورمان مثل نیروگاه ها ،پالایشگاه ها، معادن ، پتروشیمی و صنایع غذایی توسط سیستم ممبران های RO ساخت کشورهای آمریکایی و اروپایی و سایر کشورهای تولید کننده آن در دنیا که بسیار محدود می باشند تامین میگردد.

لذا بـا توجـه بـه شرایط فعلی، وجـود تحریم هـای مختلـف و میزان مصـرف ممبـران در خـاور میانـه، سـرمایه گــذاری در تولیــد ممبــران RO بــا توجــه بــه نیــاز رو به رشــد آن در ایــران و منطقــه را میتــوان یــک اولویــت راهبـردی بـه شـمار آورد. ایـن فراینـد تولیـدی می تـواند عـلاوه بـر تأمیـن نیـازکشـور و واردات ارز از طریـق صـادرات، در افزایـش هم افزایی هـای بـا کشـورهای خـاور میانـه نقـش مهمی ایفـا کنـد و می بایست بـه عنـوان یـک نیـاز راهبـردی، الزامـی تلقی گردد.

ممبران RO (اسمز معکوس) چیست ؟

ممبران اسمز معکوس، استوانه ای متشکل از لایه های نازک پلیمری است که جهت انتقال جرم میان دو محلول با غلظت های مختلف استفاده می شود.حدود ۸۲ درصد از منابع آب دریا (SW) و آب شور (BW) توسط این فرآیند تصفیه می شود. آب وارد شده به درون هوزینگ، به صورت چرخشی، اطراف فیلتر به چرخش در می آید. بر اثر چرخش آب در اطراف ممبران، آب خالص و بدون آلودگی از منافذ کوچک غشار عبور نموده و وارد مجرای خروجی آب می گردد. این آب تصفیه شده، خالص بوده و از دستگاه خارج می گردد.یک سیستم RO با عملکرد بالا می تواند تا ۹۹.۸٪ از آلاینده های محلول موجود در آب آشامیدنی که شامل نمک ها، ترکیبات آلی، میکروارگانیسم ها، ویروس ها ،مولکول های چربی و روغن و پیروژن ها را از بین ببرد.

اختصاص ۱۵درصد سرمایه اولیه صنایع به نوسازی

معاون نوسازی و بهره برداری ایدرو در حاشیه بازدید از کارخانه لوله گستر اسفراین و در نشست مشترک با هیات مدیره و مدیران این کارخانه از ضرورت اختصاص ۱۵درصدی ارزش واحدهای صنعتی به فرایند نوسازی در یک چارچوب استاندارد خبر داد.

به گزارش جهان معدن، به گفته فرشاد مقیمی در کارخانه استراتژیک لوله گستر اسفراین با برآورد ارزش کل بیش از سی میلیون یورو به علاوه ۷۰میلیارد تومان ارزش در یک مسیر استاندارد باید سالانه معادل ۱۵درصد این سرمایه صرف نوسازی و روزآمد سازی مستمر شود.

وی تاکید کرد: اگر این اصل در تمامی صنایع رعایت شود نیاز به سرمایه گذاری های سنگین نوسازی و ارتقا نخواهد بود و جا افتادن آن در ادبیات موضوعی صنایع می تواند منجر به بهینه سازی سرمایه گذاری ها برای نوسازی شود.

وی نوسازی تجهیزات را از مهم ترین بخشهای چرخه نوسازی در بنگاه ها برشمرد که سبب افزایش نرخ تولید محصول در واحد زمان و کاهش ضایعات می شود.

وی اظهار کرد:لوله گستر می تواند نمونه مناسب و پایلوت موفقی از فرایند دقیق نوسازی شود.

معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بر مواردی چون حضور صنایع در آوردگاههای تخصصی داخلی و خارجی ، ارتقای توانمندی سرمایه های انسانی، تصویر سازی مناسب در افکارعمومی جامعه،حرکت به سمت فناوری های به روز، شناسایی فرصت های مشترک در عرصه های دانش بنیان و توسعه بازارهای جدید به عنوان محورهای مهم فعالیت این مجموعه صنعتی بزرگ و موفق تاکید کرد.

مقیمی همچنین با قدردانی از تلاشهای انجام شده که منجر به ثبت رکوردهای تولید بیش از پیش بینی های اولیه شده خواستار استمرار و تثبیت این روند های مثبت شد .

در جریان این دیدار گزارشی از آخرین وضعیت تولید انواع لوله های فولادی بدون درز نفتی از سوی مازیار زند مدیرعامل لوله گستر ارایه شد . مقیمی و هیات همراه همچنین از خطوط تولید کارخانه بازدید کردند. لوله گستر اسفراین تابعه ایدرو تنها تولید کننده لوله های جریانی و جداری نفت در سایزهای ۶ تا ۱۶ اینچ بعنوان کالای استراتژیک صنعت نفت در کشور می باشد.

برنامه فعال سازی دو معدن بزرگ در مناطق محروم

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: طی سال های آینده دو معدن بزرگ در سطح ملی در مدار فعالیت قرار می گیرند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه اله جعفری که امروز در سومین نشست مطبوعاتیِ یک ماه گذشته با خبرنگاران (رسانه های تخصصی) سخن می گفت، با اشاره به اهمیت اکتشاف به عنوان نقطه آغازین سرمایه گذاری و توسعه، تصریح کرد: این بخش اولویت امروزه ما است و امیدداریم که طی دو سال آینده معادن جدید و بزرگی، فعال شوند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت ادامه داد: هدف نهایی ما افزایش ظرفیت سازی و تولید محصولات معدن و صنایع معدنی و رونق مناطق کم برخوردار است که تمامی این موارد از مسیر اکتشاف می گذرد.

جعفری یادآور شد: آزادسازی بیش از 400هزار کیلومتر مربع مساحت مناطق اکتشاف شده، انجام گرفته و در اختیار وزارت صمت است.

وی با اشاره به همکاری ایمیدرو با معاونت معدنی وزارت صمت و سازمان زمین شناسی اظهار داشت: معادن مس-طلا جانجا، طلای هیرد و بزمان از جمله نتایج فعالیت های اکتشافی این سازمان است. به گفته جعفری، با فعال شدن معدن جانجا در سیستان و بلوچستان، بخش خصوصی فعالیت خود را در معادن اطراف توسعه بخشیده و آینده ای پررونق در انتظار آن مناطق است.

دو معدن بزرگ در مناطق کم برخوردار

جعفری ادامه داد: دو معدن با ذخایر قابل توجه در حال آماده سازی است که اتفاقا در مناطق کم برخوردار هستند و در آینده ای نزدیک، رونق اقتصادی را برای مناطق اطراف به بار خواهند آورد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: معدن طلای هیرد در خراسان جنوبی نیز جزو دستاوردهای اکتشافی اخیر این سازمان است که به زودی کارخانه شمش طلا آن افتتاح خواهد شد.

جعفری تاکید کرد: اثر رونق اقتصادی که شرکت های ملی مس، گل گهر، چادرملو و ... برمناطق اطراف، استان متبوع خود و حتی کشورمان گذاشته اند امروزه برای معادن جدید قابل تصور است که علاوه بر رشد اشتغال و درآمدزایی به کاهش فقر نیز کمک شایانی خواهند کرد.

بهره گیری از دانش جدید

وی با اشاره به اینکه توسعه دانش و استفاده از نسل جدید فناوری در دستور کار ایمیدرو است، اظهار داشت: این سازمان با "ایمینو" (مرکز نوآوری معدن و صنایع معدنی در ایران)، در حال ایجاد ارتباط بین شرکت های دانش بنیان برای رفع چالش های این بخش هستیم.

به گفته جعفری، استفاده بهینه از باطله ها و استحصال عناصر ارزشمند، به روز آوری دانش در استخراج، فرآوری و همچنین مصارف انرژی از جمله نیازهای امروزه است که با کمک شرکت های دانش بنیان در صدد رفع آن ها هستیم.

نقش بخش خصوصی در سوددهی مجتمع ها

وی درباره واگذاری مجتمع های تحت پوشش به بخش خصوصی گفت: طی سال های گذشته راهبری واحدهایی همچون سرب نخلک، نفلین کلیبر و فروکروم سبزوار به بخش خصوصی واگذار شده که با مقایسه عملکرد در تولید، درآمدزایی و اشتغال آن ها به نیکی نتایج ارزنده این سیاست مشخص می شود. به گفته وی، مجتمع سرب نخلک در حالی که در ابتدای دهه گذشته زیان ده بود در حال حاضر با حضور بخش خصوصی، تعداد شاغلان آن سه برابر، میزان تولید شش برابر و ذخیره ماده معدنی 5 برابر افزایش پیدا کرده است.

معادن کوچک و جذب سرمایه گذار

جعفری در ادامه به اثر احیا و فعال سازی معادن راکد اشاره کرد و گفت: یکی از پیشنهادهای ما این است که معادن کوچک، در قالب بلوک های 10تایی قرار گیرند تا شرایط جذب سرمایه برای اکتشاف، فراوری و توسعه آن ها تسهیل شود و انگیزه سرمایه گذاران نیز بالا رود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین درباره هدایت سرمایه و سود شرکت های تابعه به توسعه گفت: یکی از اقدامات راهبردی ایمیدرو، تعیین مسیری جدید برای تامین مالی طرح های توسعه است که از محل سود انباشته شرکت های بزرگ، محقق می شود.

اختصاص ۱۵درصد سرمایه اولیه صنایع به نوسازی

معاون نوسازی و بهره برداری ایدرو در حاشیه بازدید از کارخانه لوله گستر اسفراین و در نشست مشترک با هیات مدیره و مدیران این کارخانه از ضرورت اختصاص ۱۵درصدی ارزش واحدهای صنعتی به فرایند نوسازی در یک چارچوب استاندارد خبر داد.

به گزارش جهان معدن، به گفته فرشاد مقیمی در کارخانه استراتژیک لوله گستر اسفراین با برآورد ارزش کل بیش از سی میلیون یورو به علاوه ۷۰میلیارد تومان ارزش در یک مسیر استاندارد باید سالانه معادل ۱۵درصد این سرمایه صرف نوسازی و روزآمد سازی مستمر شود.

وی تاکید کرد: اگر این اصل در تمامی صنایع رعایت شود نیاز به سرمایه گذاری های سنگین نوسازی و ارتقا نخواهد بود و جا افتادن آن در ادبیات موضوعی صنایع می تواند منجر به بهینه سازی سرمایه گذاری ها برای نوسازی شود.

وی نوسازی تجهیزات را از مهم ترین بخشهای چرخه نوسازی در بنگاه ها برشمرد که سبب افزایش نرخ تولید محصول در واحد زمان و کاهش ضایعات می شود.

وی اظهار کرد:لوله گستر می تواند نمونه مناسب و پایلوت موفقی از فرایند دقیق نوسازی شود.

معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بر مواردی چون حضور صنایع در آوردگاههای تخصصی داخلی و خارجی ، ارتقای توانمندی سرمایه های انسانی، تصویر سازی مناسب در افکارعمومی جامعه،حرکت به سمت فناوری های به روز، شناسایی فرصت های مشترک در عرصه های دانش بنیان و توسعه بازارهای جدید به عنوان محورهای مهم فعالیت این مجموعه صنعتی بزرگ و موفق تاکید کرد.

مقیمی همچنین با قدردانی از تلاشهای انجام شده که منجر به ثبت رکوردهای تولید بیش از پیش بینی های اولیه شده خواستار استمرار و تثبیت این روند های مثبت شد .

در جریان این دیدار گزارشی از آخرین وضعیت تولید انواع لوله های فولادی بدون درز نفتی از سوی مازیار زند مدیرعامل لوله گستر ارایه شد . مقیمی و هیات همراه همچنین از خطوط تولید کارخانه بازدید کردند. لوله گستر اسفراین تابعه ایدرو تنها تولید کننده لوله های جریانی و جداری نفت در سایزهای ۶ تا ۱۶ اینچ بعنوان کالای استراتژیک صنعت نفت در کشور می باشد.

حمایت همه‌جانبه از تجار و سرمایه‌گذاران قطری

معاون وزیر و‌ رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از آمادگی دولت ایران برای حمایت همه‌جانبه از تجار و سرمایه‌گذاران قطری خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازپایگاه اطلاع‌رسانی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان پاک در دیدار هیات تجاری ایران و تجار قطری در دومین روز سفر هیات تجاری ایران به قطر، با تاکید بر حمایت همه‌جانبه دولت ایران از تجار و سرمایه‌گذاران قطری، گفت: برگزاری نشست‌های مشترک میان تجار و بازرگانان بخش خصوصی، از جمله الزاماتی است که مورد تاکید دولت‌های ایران و قطر است و هر دو کشور در تلاشند روابط تجاری پایداری را ایجاد کنند.

معاون وزیر و‌ رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: به عنوان نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام آمادگی می‌کنم از همه تجار قطری برای تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران، حمایت همه‌جانبه داشته باشیم و به عنوان پنجره واحد دولت، چالش‌های موجود در مسیر مبادلات تجاری را حل کنیم.

استقرار رایزن بازرگانی ایران در قطر

پیمان‌پاک تصریح کرد: استقرار رایزن بازرگانی ایران در قطر نخستین گام در مسیر توسعه تجارت دو کشور بود که این اتفاق طی روزهای گذشته با هدف هماهنگی و حمایت بیشتر از فعالیت‌های تجاری دو کشور روی داد و مرکز تجاری ایران در قطر نیز با هماهنگی اتاق بازرگانی به زودی افتتاح می‌شود.

طراحی ساز و کاری برای بهبود روابط مالی

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: مساله مبادلات مالی بین دو کشور چالش دیگری است که با آن مواجه هستیم و در این زمینه بانک‌های مرکزی دو کشور در حال طراحی ساز و کاری برای بهبود روابط مالی هستند.

پیمان‌پاک افزود: در این زمینه پیشنهاداتی کوتاه‌مدت ارائه و تایید شده است. صندوق ضمانت صادرات نیز مکلف شده با هماهنگی اتاق‌های بازرگانی برای تجار قطری پس از اعتبارسنجی، بیمه‌نامه صادر کند که این بیمه‌نامه می‌تواند جایگزین ضمانت‌های بانکی باشد.

حل اختلافات و کاهش ریسک تجار

وی ادامه داد: همچنین بر اساس تجربه‌ای که در زمینه ارتباط با کشور عمان وجود داشت، ذیل اتاق‌های بازرگانی ساز و کاری برای داوری و حل اختلافات پیش‌بینی کرده‌ایم تا ریسک تجار به حداقل برسد. همچنین در کشورهای امارات و ترکیه، ساز و کارهایی برای انتقال پول ایجاد کرده‌ایم که موفق بوده است و این آمادگی وجود دارد که در کشور قطر نیز از همین مسیر ورود کنیم.

طراحی خطوط جدید دریایی بین ایران و قطر

معاون وزیر و‌ رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص حمل و نقل دریایی، گفت: با حمایت سازمان بنادر ج. ا. ایران، کشتی‌ها کوچک حمل و نقل میان دو کشور اضافه شده است و خطوط جدید دریایی طراحی شده و این آمادگی وجود دارد که پس از توافق با طرف قطری و با حمایت اتاق بازرگانی، شرکت‌های خصوصی حمایت‌ها و معافیت‌های خاص دریافت کنند.

آمادگی همکاری در زمینه نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و ساخت تجهیزات پزشکی

پیمان‌پاک گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری در ایران نیز آماده توسعه همکاری‌ها به ویژه در بخش امنیت غذایی و کشت فراسرزمینی هستیم. همچنین با توجه به پیشرفت‌های ایران در زمینه نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و ساخت تجهیزات پزشکی، در این زمینه نیز آماده همکاری مشترک با سرمایه‌گذاران قطری هستیم.