08 مهر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مشترک ایران و عربستان با محوریت منطقه ویژه پارسیان

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: با توجه به نزدیکی منطقه ویژه پارسیان به کشورهای عربستان و قطر می توان منطقه ویژه مشترک با کشور عربستان با محوریت پارسیان ایجاد کرد.

به گزارش  بورس و بانک و به نقل  از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان؛ سید علی اصغر علامه مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در بازدید دکتر عبدالملکی مشاور محترم رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه کشور از غرفه منطقه ویژه پارسیان در نمایشگاه مشهد، ضمن عرض تسلیت بمناسبت فرارسیدن ایام محرم و تشکر از اقای عبدالملکی مشاور محترم رئیس جمهور برای فراهم کردن این نمایشگاه بیان داشت: منطقه ویژه پارسیان غربی ترین نقطه هرمزگان، همجوار با پایتخت انرژی ایران پارس جنوبی و در کنار سواحل نیلگون خلیج فارس قرار دارد.
وی افزود: منطقه ویژه پارسیان، یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که از سال ۱۳۸۶ ایجاد شد. اما متاسفانه به دلایل مختلف دچار رکورد شده است اما در دو سال اخیر با حمایت دولت از رکورد خارج شد و روزانه در حال توسعه و رساندن خود به جایگاه واقعی است.
دکتر علامه بیان داشت: بندر پارسیان این افتخار را دارد که ۱۰۰ درصد بدست جوانان ایرانی ساخته شده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با بیان اینکه در دو سال گذشته در سه حوزه فعالیت داشتیم، عنوان کرد: در حوزه زیر ساخت ۴۰ پروژه زیر ساختی و حوزه سرمایه گذاری ۲۰ قرارداد و تفاهم نامه به امضا رسید.

وی افزود: در حوزه ساخت بندر و صادرات و واردات در حالی که در مرحله ساخت پروژه بندر بودیم حدود دو میلیون تن مواد غیر نفتی از این منطقه صادر شده است.

علامه در بخش دوم سخنان با بیان اینکه همه ما می دانیم در حوزه تولید، سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار در چهل سال گذشته شکست خورده ایم، عنوان داشت: در حوزه خلیج فارس رقبای ما داخل کشور نیستند بلکه خارج از کشور هستند مثلا کشور امارت زمین رایگان و تسهیلات در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد که جذب شوند و عمدتا از ایران سرمایه گذار جذب کرده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با بیان اینکه ۱۵۰ بسته سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان آماده ارائه است، عنوان کرد: بجای اینکه سرمایه گذار به سمت مان بیاید ما باید به سمت شان برویم و این را قبول کنیم که آنچه واقعا امروز در جنگ اقتصادی اتفاق میوفتد کار اصلی را سرمایه گذاران و تولیدکنندگان انجام می دهند.

وی افزود: ما در منطقه ویژه خود را در خدمت کسانی که اراده انجام تولید دارد قرار داده ایم و به سمت سرمایه گذاران می دویم و در هر شرایطی در کنار آن ها هستیم.

دکتر علامه با بیان اینکه باید با سرمایه گذاران مهربان باشیم گفت: اگر سرمایه گذاران متوجه شوند که دولت و مسئولان در کنار آنان و دغدغه رفع مشکل آنان دارند با تمام وجود با همه مشکلات به کار خود ادامه می دهند.
وی پیشنهاد داد: با توجه به اینکه تنها بندر تخصصی صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی کشور در این منطقه در حال احداث است و نزدیکترین فاصله دریایی با کشورهای عربستان قطر دارد، منطقه ویژه مشترک ایران و عربستان با محوریت پارسیان ایجاد شود.

عرضه ۶۵ هزار تن مواد پلیمری و شیمیایی در بورس کالا

تالار پتروشیمی و فرآورده های نفتی بورس کالای ایران روز سه شنبه ۶ تیر ماه میزبان عرضه ۶۵ هزار و ۵۰۵ تن مواد پلیمری و شیمیایی است.

به گزارش جهان معدن و به نقل از کالاخبر ، تالار محصولات صنعتی و معدنی نیز عرضه ۱۴ هزار و ۸۰۰ تن ورق گالوانیزه، ۴ هزار تن ورق سرد، ۳ هزار و ۷۵ تن مس مفتول، یک هزار تن ورق رنگی، ۳۰۰ تن مفتول آلومینیوم، ۲۸۰ تن شمش آلیاژ آلومینیوم، ۲۰۰ تن شمش بلوم و ۱۳۰ تن سیم و مفتول مسی را تجربه می کند.

تالار صادراتی عرضه ۱۰ هزار و ۵۹۰ تن قیر، ۸ هزار تن گوگرد گرانوله، یک هزار و ۲۶۰ تن عایق رطوبتی و ۳۶۴ تن اسید استیک را شاهد خواهد بود.

در تالار حراج باز ۱۳۱ هزار تن وکیوم باتوم عرضه می شود.

بازار فرعی نیز میزبان عرضه ۱۵۰ هزار و ۳۹ عدد ضایعات مونتاژی خودرو، ۳ هزار عدد بشکه خالی، یک هزار و ۱۰۸ مترمکعب MDF خام، ۲۰۰ عدد ضایعات صندوق چوبی، ۳ هزار و ۷۷۵ تن شمش بلوم، ۲۱۰ تن ضایعات چوبی، ۱۵۸ تن لوله مسی، ۱۲۲ تن تسمه و نوار مسی، ۱۱۰ تن بیلت برنجی، ۴۶ تن تسمه و نوار برنجی، ۴۰ تن اسلب برنجی، ۲۴ تن ورق برنجی، ۱۸ تن ضایعات پلاستیکی و ۲ تن ضایعات شیشه است.

در تالارهای مختلف بورس کالا درمجموع ۲۴۵ هزار و ۹ تن انواع کالا عرضه می شود.

استقبال بهاری از صندوق های سرمایه گذاری کالایی

بررسی بازارهای مالی و مشتقه بورس کالای ایران در بهار ۱۴۰۲ از افزایش قابل توجه دادوستدها به خصوص در حوزه صندوق های کالایی حکایت دارد. بازار مالی بورس کالا شامل سه بازار گواهی سپرده کالایی، صندو های کالایی و اوراق سلف موازی استاندارد در بهار امسال در مقایسه با سال گذشته با افزایش ۲۱۹ درصدی در حجم و ۲۲۵ درصدی در ارزش معاملات همراه بود.

رشد چشمگیر حجم و ارزش بازار مالی بورس کالا

به گزارش جهان معدن و به نقل از کالاخبر ، در سه ماهه اول امسال در بازار ابزارهای مالی بورس کالا ۴ میلیارد و ۷۵۹ میلیون قرارداد به ارزش ۲۹.۵ هزار میلیارد تومان منعقد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افزایش ۲۱۹ درصدی در حجم و ۲۲۵ درصدی در ارزش همراه بود.

در این بازار علاوه بر انعقاد ۱۶۹.۵ هزار گواهی سپرده کالایی به ارزش ۷.۵ هزار میلیارد تومان، شاهد دادوستد ۷.۹ میلیون اوراق سلف موازی استاندارد به ارزش ۲.۴ هزار میلیارد تومان و معامله ۴ میلیارد و ۵۸۲ میلیون واحد صندوق سرمایه گذاری به ارزش ۱۹.۵ هزار میلیارد تومان بودیم.

معاملات گواهی سپرده کالایی در مدت یادشده با افزایش ۳۵ درصدی در ارزش همراه بود و رشد حجم و ارزش قراردادهای صندوق سرمایه‌گذاری چشمگیر بوده و به ترتیب با افزایش ۲۶۸.۵ درصد در حجم و ۲۲۵ در ارزش معاملات همراه شد.

در حوزه صندوق ها از این تعداد، ۴ میلیارد و ۱۱۶ میلیون واحد به ارزش ۱۸.۷ هزار میلیارد تومان متعلق به ۱۱ صندوق طلا و ۴۶۵ میلیون واحد به ارزش ۸۱۷ میلیارد تومان مربوط به صندوق زعفران بود.

استقبال بهاری از صندوق های سرمایه گذاری کالایی

رشد ۹۸ درصدی ارزش معاملات بازار مشتقه

در سه ماهه نخست امسال در بازار مشتقه نیز ۵۳۸ هزار قرارداد به ارزش ۷ هزار و ۲۱۴ میلیارد تومان دادوستد شد که از لحاظ ارزش معاملات با افزایش ۹۸ درصدی روبه‌رو بود.

به این ترتیب در بازار مشتقه ۵۳۲ هزار قرارداد آتی به ارزش ۷.۲ هزار میلیارد تومان معامله شد که با افزایش ۱۰۳ درصدی در ارزش همراه بود.

همچنین در این بازار بیش از ۶ هزار قرارداد اختیار معامله (آپشن) به ارزش ۴.۶ میلیارد تومان منعقد شد. از این میزان، ۲ هزار و ۱۱۶ قرارداد به ارزش ۲.۱ میلیارد تومان از نوع قرارداد اختیار معامله و ۴ هزار و ۲۳ قرارداد به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان از نوع قرارداد اختیار آتی (اختیار معامله مبتنی بر کالا) بود.

کالاهایی که در بورس‌های مختلف جهان عرضه می‌شود

در بورس‌های کالایی جهان کالا و محصول‌هایی بنا به مقتضیات اقتصاد هر کشور عرضه می‌شوند که شاید برای ما اندکی تعجب برانگیز باشد. در این گزارش می‌خواهیم به این عرضه‌های متفاوت کالایی در جهان اشاره مختصری داشته باشیم.

به گزارش جهان معدن و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) ، بورس کالای چین (دالیان) یکی از بزرگترین بورس‌های کالای جهان برای معاملات محصول‌های کشاورزی است. دالیان در نوامبر ۲۰۱۳ به معنی واقعی کلمه معامله تخم‌ مرغ را آغاز کرد. گزارش وب سایت روزنامه ایرلندی The journal می‌نویسد که عرضه تخم مرغ در بورس کالا چین معنای عمیقی برای صنعت و بازار دارد.

دلیل عرضه تخم مرغ در «معاملات آتی» پرجمعیت بودن این کشور و تأمین غذا برای چینی‌ها است؛ البته چین اولین کشوری نیست که تخم مرغ را در بورس کالا عرضه می‌کند. پیشتر آمریکا تا سال ۱۹۸۲ و ژاپن تا سال ۲۰۱۰ این کار را انجام می‌دادند. نمودار زیر وضعیت عرضه معاملات آتی تخم مرغ از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد. معاملاتی که هر چند در لات‌های پنج تنی انجام می‌شوند؛ اما بیش از پیش نشان می‌دهد که کشورها بنا به شرایطی که دارند، بعضی کالاها را در بورس عرضه می‌کنند.

کالاهایی که در بورس‌های مختلف جهان عرضه می‌شود

معاملات تخم مرغ با قیمت و تاریخ تحویل کاملا مشخص صورت می‌گیرد و کشاورزان و شرکت‌های غذایی امیدوارند که این عرضه‌ها مسئله قیمت‌های لحظه‌ای را حل کند. یک تحلیلگر بازار سرمایه در آن زمان گفته بود که اگر عرضه تخم مرغ موفق باشد، می‌توانیم به عرضه محصول‌هایی مثل گراز زنده هم فکر کنیم.

اتفاقی که بعدها محقق شد و امروز می‌توان معاملات آتی گراز زنده را در وب سایت بورس کالای دالیان مشاهده کرد. حتی وبسایت بلومبرگ چندی پیش در گزارشی از کاهش قیمت گراز در چین و تأثیر آن بر کاهش تورم قیمتی مواد غذایی مخصوصا محصولات گوشت خوک خبر داد.

کالاهایی که در بورس‌های مختلف جهان عرضه می‌شود

در بازارهای سرمایه دنیا کالاهای عجیب و غریب دیگری هم معامله می‌شوند. این روزها اگر سری به وبسایت‌های دیده‌بان بازار سرمایه بزنیم، می‌توانیم نوسانات معامله آب پرتقال را ببینیم. برزیل در صدر فهرست کشورهای تولیدکننده پرتقال قرار دارد و پس از آن چین و سپس ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ قرار دارند. این سه کشور تاثیرگذارترین بازارها برای تعیین قیمت بین‌المللی آب پرتقال هستند.

حدود ۵۵ درصد پرتقال‌های ایالات متحده از فلوریدا می‌آید، جایی که محصول آن مستعد رویدادهای آب و هوایی شدید مانند طوفان یا سرمای غیرمنتظره است که می‌تواند محصول کل فصل را از بین ببرد؛ اما چرا آب پرتقال در بورس عرضه می‌شود؟ بر اساس مقاله‌ای که اینوستوپدیا منتشر کرده است، تمرکز بیشتر محصول در یک مکان واحد و احتمال رخدادهای شدید آب و هوایی و شرایط مشابه در برزیل منجر به عدم اطمینان بالا و در نتیجه نوسانات بالا در قیمت پرتقال شد. نبود ظرفیت‌های انبارکردن و فرآوری پرتقال قبل از سال ۱۹۵۰، آب پرتقال را به کالای مصرفی روزمره یا کالای فاسدشدنی محدود و محصور می‌کرد. در دهه ۱۹۵۰، صنعت آب پرتقال با توسعه آب پرتقال فشرده منجمد (FCOJ) متحول شد.

نمودار زیر اختیار معامله آب پرتقال، دارایی پایه یک قرارداد آتی، یکی از این قراردادهای آتی به ارزش ۱۵۰۰۰ پوند از آب پرتقال غلیظ جامد است. صاحب قرارداد در این صورت می‌تواند یکی از این چند اقدام را انجام دهد: معامله (فروش/خرید) قرارداد آتی، مبادله قرارداد با آب پرتقال فیزیکی یا انتقال قرارداد به قرارداد آتی مدت بعدی (در نمودار زیر قیمت آب پرتقال فشرده منجمد با دلار ثابت هم نوسانی بوده است)

کالاهایی که در بورس‌های مختلف جهان عرضه می‌شود

به گفته اینوستوپدیا معامله‌گران باید بدانند که چگونه تغییر در عادات مصرفی می‌تواند روی قیمت آب پرتقال تأثیر بگذارد. افزایش مصرف در کشور تولیدکننده پرتقال، عرضه صادراتی را کاهش می‌دهد. در چنین وضعیتی مردم می‌توانند قید آب پرتقال را بزنند و سراغ نوشیدنی‌های دیگری بروند. شبیه اتفاقی که در آمریکا افتاد و کاهش مصرف منجر به کاهش قیمت شد.

هر کشور و فرهنگی شرایط و ذائقه خاص خودش را دارد. به عنوان مثال غیر از آب پرتقال در بورس کالای ایالت متحده، گاو زنده هم معامله می‌شود. معاملات آتی گاو زنده در واقع خرید و فروش دام در بورس کالای شیکاگو است. قرارداد آتی دام زنده توافقی است که در نهایت گاو زنده کامل را با حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ پوند - معادل ۵۴۴ تا ۶۳۶ کیلوگرم – به خریدار تحویل می‌شود. بیشتر خریداران این معامله فرآوران محصولات گوشتی هستند. شبیه هر معامله آتی دیگری، معامله‌گر باید نگاهی به چارت معاملات بکند و پس از رصد قیمت فعلی تصمیم بگیرد که چند معامله بخرد. هر معامله آتی هم حدودا ۴۰ هزار پوند گاو است. یعنی حدود ۱۸ تن (در نمودار نوسانات قیمت دام زنده در بورس کالای شیکاگو طی ۵ سال اخیر محاسبه شده است).

کالاهایی که در بورس‌های مختلف جهان عرضه می‌شود

کریستف کملب برای دستیابی به ادویه غنی هند سرگردان بود که ناگهان آمریکا را کشف کرد. همین جمله نشان از خاص بودگی ادویه در هند دارد. هند ۷۵ نوع از ۱۰۹ انواع ادویه را تولید و صادر می‌کند. ادویه‌ها بخش قابل توجهی از بازار سرمایه هند را تشکیل می‌دهند. کشور هند حدود ۲.۸ میلیون تن ادویه تولید می‌کند که از این میزان ۸ تا ۱۰ درصد آن صادر می‌شود. بخش دیگری از بازار ادویه در هند در بورس کالاست. مستندات وب‌سایت بورس کالای هند، گویای این است که ادویه در بورس کالا عرضه می‌شود و مصرف‌کنندگان می‌توانند با قواعد و شرایط خاصی این محصول را خریداری کنند.

ایمیدرو تشکیل صندوق سرمایه گذاری کالا بر مبنای فولاد و مس را کلید زد

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: ایمیدرو به منظور جذب نقدینگی از سطح جامعه، هدایت منابع به سمت تولید و اشتغالزایی و امکان سرمایه گذاری عموم مردم در کالاهای پایه؛ تشکیل صندوق های سرمایه گذاری چند کالایی(ETC) را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، امیر خرمی شاد در آستانه "دهه تولید و تجارت"، با بیان خبر فوق، افزود: یکی از مهمترین نکات برای عمق بخشیدن به بازارهای مالی، امکان انجام معاملات ثانویه است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به محدودیت قانونی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده در کالاها به جز طلا؛ تشکیل صندوق های سرمایه گذاری بهترین الگو به منظور دستیابی به اهداف فوق است.

وی با بیان اینکه این صندوق، خود خریدار گواهی های سپرده کالایی از قبیل مس، فولاد، آلومینیوم و یا سایر فلزات و محصولات معدنی خواهد بود، گفت: در این زمینه دو شرکت فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران اقدام به طی مراحل قانونی برای تاسیس 2 صندوق سرمایه گذاری چندکالایی منبع پایه کرده اند.

خرمی شاد افزود: برنامه اولیه برای عرضه کالا در این صندوق ها معادل 30 هزار تن کاتد مس و 500 هزار تن فولاد با ارزش حدودی 600 میلیون دلار (بیش از 24 هزار میلیارد تومان ) پیش بینی شده است.

تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری کالا بر مبنای فولاد و مس

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد که این سازمان به‌منظور جذب نقدینگی از سطح جامعه، هدایت منابع به سمت تولید و اشتغال‌زایی و امکان سرمایه‌گذاری عموم مردم در کالاهای پایه؛ تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری چند کالایی(ETC) را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، «امیر خرمی‌شاد» معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو، در آستانه «دهه تولید و تجارت»، با بیان خبر فوق، افزود: یکی از مهمترین نکات برای عمق بخشیدن به بازارهای مالی، امکان انجام معاملات ثانویه است.

وی افزود: با توجه به محدودیت قانونی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده در کالاها به جز طلا؛ تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین الگو به‌منظور دستیابی به اهداف فوق است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این صندوق، خود خریدار گواهی‌های سپرده کالایی از قبیل مس، فولاد، آلومینیوم و یا سایر فلزات و محصولات معدنی خواهد بود، یادآور شد: در این زمینه دو شرکت فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران اقدام به طی مراحل قانونی برای تاسیس 2 صندوق سرمایه گذاری چندکالایی منبع پایه کرده‌اند.

خرمی‌شاد همچنین گفت: برنامه اولیه برای عرضه کالا در این صندوق‌ها معادل 30 هزار تن کاتد مس و 500 هزار تن فولاد با ارزش حدودی 600 میلیون دلار (بیش از 24 هزار میلیارد تومان ) پیش بینی شده است.

برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری بیش ‌از 16 میلیارد دلاری در حوزه توسعه صنعت مس ایران

مهندس بهروز رحمتی، گفت: در آنومالی های مختلف معدن عظیم مس سرچشمه حدود 9 میلیارد تن حجم سه کلاس ذخایر ماده معدنی است که در واقع این معدن بزرگترین معدن ایران، خاورمیانه و شمال افریقا محسوب می‌شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، مهندس بهروز رحمتی معاون تولید شرکت ملی صنایع مس ایران در این مراسم با بیان اینکه معدن عظیم مس سرچشمه بزرگترین معدن ایران، خاورمیانه و شمال افریقا محسوب می شود، گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در سال گذشته در اولین حلقه توسعه پایدار صنایع معدنی مس که حوزه اکتشافات است، با بیش از 200هزار متر حفاری اکتشافی رکورد تاریخ ایران را جابه‌جا کرد که بدین ترتیب مجموع سه کلاس ذخایر معدنی شرکت ملی صنایع مس ایران به بیش از 19 میلیارد تن و با مس محتوی بیش از 51 میلیون تن مس خالص محتوی افزایش یافت که با این حجم اکتشافات و کشف حدود 4 میلیارد تن ذخایر جدید بویژه در آنومالی B مگامعدن مس سرچشمه باعث پشت سر گذاشتن قدرتمندانه کشورهای امریکا و مکزیک و ارتقا قابل توجه رتبه ذخایر جهانی مس ایران از رتبه هفتم به پنجم دنیا گردید که افتخاری بزرگ برای کشور عزیزمان ایران میباشد.

رحمتی ادامه داد: در سال‌های 95 تا 97 ، شرکت مس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی، سالانه کمتر از 38هزار متر حفاری اکتشافی انجام می داده است که با مجاهدتهای همکاران حوزه اکتشافات شرکت در سال گذشته بیش از 200هزار متر حفاری اکتشافی انجام داده است که نشان دهنده رشد خیره کننده و افزایش چشمگیر و غیرقابل انکار بیش از 433 درصدی حفاری اکتشافی شرکت در مقایسه با مدت فوق الذکر می‌باشد و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که امسال هم حداقل 300 هزار متر حفاری اکتشافی انجام دهیم که بدون شک برکات آن نصیب آحاد مردم و بویژه سهامداران شرکت خواهد گردید.

وی افزود: برای اولین بار در تاریخ شرکت ملی صنایع مس ایران در دو سال گذشته حدود 15 دستگاه حفاری عمیق با قدرت حفاری تا حدود 2500 متر را وارد کردیم که اتفاق مبارکی برای حوزه حفاری اکتشافی شرکت و کل کشور بوده است. اما در نظر داریم در حمایت از تولید داخلی و بومی‌سازی امسال 30 دستگاه حفاری اکتشافی را در داخل کشور تولید کنیم.

بنا داریم در سنوات آتی بالغ بر 16میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه صنعت مس پروژه انجام دهیم که از این رقم حدود 2میلیارد دلار در حوزه ماشین‌آلات معدنی ا‌ست

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تولید سال گذشته برای اولین‌بار رکورد تولید 300 هزار تن در سال در شرکت مس عملیاتی شد و در حوزه طرح‌های توسعه و برنامه توسعه پایدار، تولید یک میلیون تن مس مس محتوی معدنی در دستور کار شرکت قرار گرفته که بخش عمده این توسعه‌ها در استان کرمان به‌عنوان بهشت زمین‌شناسی و بهشت معادن ایران انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: بزرگ‌ترین معدن مس ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا در استان کرمان و در مجتمع مس سرچشمه است که ذخیره آنومالی A سرچشمه بالغ بر 4میلیارد تن و آنومالی B حدود 4میلیارد تن و با احتساب آنومالی های C و D ، مجموعا در مگامعدن مس سرچشمه حدود 9 میلیارد تن حجم سه کلاس ذخایر معدنی مس است به این مفهوم که از مجموع بالغ بر 19میلیارد تن ذخایر معدنی شرکت ملی صنایع مس ایران حدود 9 میلیارد تن در معدن عظیم مس سرچشمه است که تاکنون با عمر کارکرد حدود 40 ساله در حدود 6 میلیون تن مس محتوی از این معدن استخراج و روانه بازارهای داخلی و بین المللی گردیده که با احتساب قیمتهای جهانی امروز و یا میانگین حدود دو سال اخیر بالغ بر 50 میلیارد دلار برکت نصیب آحاد مردم نموده است و با تولید فعلی شرکت، این معدن کماکان میتواند برای حدود یک قرن دیگر نیز برکات خود را نصیب آحاد جامعه بویژه سهامداران شرکت که در حدود 50 میلیون نفر از سهامداران عدالت میباشند که عمدتا از اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه هستند، نماید.

معاون تولید شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه عنوان کرد: یکی از برنامه‌های بزرگ شرکت مس، توسعه ساخت داخل و بومی‌سازی ا‌ست؛ بنا داریم در سنوات آتی بالغ بر 16میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه صنعت مس پروژه انجام دهیم که از این رقم حدود 2میلیارد دلار در حوزه ماشین‌آلات معدنی ا‌ست و ان‌شاءالله شرکتهایی که در این نمایشگاه معدنی حضور دارند، با هم‌فکری و هم‌افزایی بتوانیم برای صنایع داخلی استان و سازندگان کل کشور و شرکت ملی صنایع مس ایران برکت ایجاد کنیم.

رحمتی اضافه کرد: صنعت مس و شرکت ملی صنایع مس ایران در حوزه معدن و صنایع معدنی بدون شک سرآمد و برترین شرکت کشور است و اگر بخواهیم از وضعیت شرایط فعلی اقتصادی که چند دهه کشور در آن بوده رها شویم، بعد از حوزه نفت و گاز، حوزه معدن و متالورژی بویژه حوزه صنعت مس می‌تواند بیشترین برکت را نصیب سهامداران شرکت و آحاد جامعه کند و لزوم هم افزایی آحاد جامعه بویژه سه قوه کشور در این راستا حیاتی بنظر میرسد تا بتوانیم موهبتهای الهی که در دل این خاک به ودیعه گذاشته شده را استخراج و آحاد مردم را از برکات آن بهره مند سازیم بنحویکه مردم نتایج و آثار آن را سر سفره های خود لمس نمایند و این مهم قطعا انجام شدنی است و پتانسیل تولید یک میلیون تن مس محتوی معدنی بدون شک در دسترس می باشد فقط کافی است بخواهیم فعل توانستن را صرف نماییم و همه قوا به کمک معنوی شرکت ملی صنایع مس ایران بیایند. اضافه میشود در حال حاضر عمده شرایط لازم برای توسعه پایدار این صنعت مانند کشف ذخایر معدنی کافی ( 19 میلیارد تن)، سودآوری صنعت مس و آینده درخشان بازار مصرف صنعت مس در قیاس با سایر فلزات مشابه، امکان تامین مالی عمده هزینه سرمایه گذاری مورد نیاز در پروژه های معدنی شرکت از محل منابع داخلی و سود شرکت، تامین آب مورد نیاز با احداث مگاپروژه شیرین سازی آب دریا و انتقال آب از خلیج همیشه فارس به مجتمع عظیم مس سرچشمه و احداث نیروگاه با حدود 650 مگاوات ظرفیت تولید انرژی و در دست اقدام بودن حدود 1000 مگاوات پروژه انرژیهای تجدید پذیر فراهم گردیده است و برای تبدیل به فعل نمودن این پتانسیلهای بالقوه غیر قابل انکار، عمدتا نیاز به کمک معنوی آحاد سازمانها بویژه دو قوه مجریه و مقننه می باشیم.

گفتنی است، هفتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته، با حضور شرکت ملی صنایع مس ایران در کرمان 23 خردادماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق کرمان با حضور دکتر حسن‌زاده معاون اقتصادی استانداری کرمان، مهندس بهروز رحمتی معاون تولید شرکت ملی صنایع مس ایران، دکتر حسن پور نماینده مردم شریف سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، مهندس حسین محققی مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، مهندس حسینی‌نژاد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان و جمعی از تولیدکنندگان و فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی ‌گشایش یافت و تا 26 خردادماه میزبان علاقمندان و فعالان معدنی بود.

«ومهان» نخستین شرکت سرمایه‌گذاری با رتبه اعتباری -AA

نتیجه رتبه‌بندی اعتباری شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان پس از بررسی گزارش تهیه شده اعلام و ارتقاء رتبه اعتباری «ومهان» در کمتر از یک‌سال تائید شد.
به گزارش جهان معدن و به نقل از اقتصاد ملت؛ شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا بر اساس گزارش تهیه شده توسط گروه کاری رتبه‌بندی و نظر کمیته رتبه‌بندی؛ رتبه اعتباری بلندمدت -AA (درجه سرمایه‌گذاری) و رتبه اعتباری کوتاه‌مدت +A1 (درجه سرمایه‌گذاری) را به این شرکت تخصیص داد.
پیش از این در مرداد ماه ۱۴۰۱ رتبه اعتباری بلندمدت +A به این شرکت اختصاص یافته بود که بر اساس بازنگری صورت گرفته رتبه بلندمدت شرکت به -AA ارتقاء یافت. «ومهان» در کمتر از یک‌سال موفق به ارتقاء رتبه اعتباری شده است.
لازم به ذکر است عواملی چون عملکرد شرکت و مقایسه آن با وضعیت بازار، کارایی پرتفوی شرکت، نقدشوندگی و در کل مجموعه عوامل کمی‌وکیفی در کاهش و افزایش رتبه یک شرکت تاثیرگذار است.