11 خرداد 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

بهره برداران معادن غیرفعال، سلب صلاحیت می شوند

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: معادن در اختیار بهره‌بردار، در صورتی که غیرفعال مانده باشند، باید سلب صلاحیت و آزاد شوند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمپاسکو، رضا محتشمی پور در «همایش معاونین امور معادن و صنایع معدنی صمت استان‌ها با محوریت احیای معادن کوچک مقیاس» با بیان این مطلب گفت: با توسعه عملیات اکتشافی و حذف موانع آن، باید ظرفیت‌های ناشناخته کشور را در حوزه معدن شناسایی و فعال کنیم.

وی ادامه داد: ایمنی، بهره‌وری و ارتقای فناوری باید در این بخش مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان اینکه بخشی از ظرفیت معدنی ما به دلایلی غیرفعال مانده، تصریح کرد: معادن غیرفعال به 2 بخش معادن دارای متولی و معادن بدون متولی یا بلامعارض که در اختیار وزارتخانه است، تقسیم می‌شود.

وی افزود: حدود ۲۴ هزار محدوده معدنی بلوکه شده در کشور وجود دارد که باید شناسایی و آسیب شناسی شود تا در صورت لزوم با استفاده از ماده ۲۴ مکرر، مشکل آنها مرتفع شود.

محتشمی پور با بیان اینکه معادن بلامعارضِ در اختیار سازمان صمت استان‌ها و وزارتخانه ابتدا باید در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد، گفت: در صورت استقبال نشان ندادن بخش خصوصی از این معادن، باید دولت و در راس آن وزارت صمت اقدام کند. معادنی هم که به دلیل عدم صلاحیت بهره‌بردار غیرفعال مانده است باید سلب صلاحیت و آزاد شوند.

وی افزود: برخی از محدوده‌ها به دلایل زیرساختی غیرفعال هستند و نیاز است طرح احیا در فعال سازی معادن با تجمیع و ایجاد واحدهای فرآوری زمینه فعال سازی این معادن را فراهم کند.

محتشمی‌پور با تاکید بر اینکه همه محدوده‌هایی که در لایه مزایده ادارات کل صمت استان‌ها هستند باید تا پایان سال تعیین تکلیف شوند، خاطرنشان کرد: سازمان‌های صمت استان‌ها موظف هستند با کمک طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس نسبت به تعیین تکلیف این محدوده‌ها و برگزاری مزایده اقدام کنند.

احیا و فعال سازی 400 معدن تا پایان امسال

خدایار کریم‌نژاد، مدیرعامل ایمپاسکو در این همایش، اعلام کرد: بیش از ۴۰۰ معدن تا پایان امسال در طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس قرار می گیرند.

وی افزود: از زمان واگذاری طرح فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان مجری در سال ۹۷ به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با تشکیل شورای هماهنگی ضمن آسیب شناسی‌های این طرح، 5 آسیب را که باعث راکد شدن معادن کوچک شده بود شناسایی و بر رفع موانع آن متمرکز شدیم.

کریم‌نژاد با اشاره به فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس طی سال گذشته با تعریف ۴۶ بسته سرمایه‌گذاری در همه استان‌های کشور، تصریح کرد: از این تعداد، ۱۱ بسته برنده داشت و ۵۵ مجوز معدنی از طریق بسته‌های سرمایه‌گذاری صادر شد.

وی ادامه داد: امیدواریم در سال جاری سایر بسته‌های سرمایه‌گذاری به نتیجه نرسیده را واگذار کنیم و هر چه بیشتر، از توانایی‌های بخش خصوصی توانمند و پرظرفیت در فعال‌سازی این معادن استفاده کنیم.

نخستین مرکز شاخه جدید سیستم اطلاعات اکتشافی در سازمان زمین شناسی

رئیس گروه سامانه اطلاعات مکانی داده های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نخستین مرکز شاخه جدید سیستم اطلاعات اکتشافی در سازمان زمین شناسی را معرفی کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، رضا قاسمی امروز در نشست دایان 6 که در محل ایمیدرو برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: نخستین مرکز شاخه جدید سیستم اطلاعات اکتشافی (EIS) در ایران با هدف جهش در برنامه ها و روش های اکتشافی مواد معدنی، همزمان با سایر کشورها، فعالیت خود را در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی آغاز کرد.

وی ادامه داد: با توجه به پیچیدگی های موجود در اکتشاف ذخایر پنهان معدنی و بروز خطا و ناتوانی در اعلام قطعیت این ذخایر، نیاز به روش های جدید احساس می شود. هسته اولیه EIS با هدف بررسی پیچیدگی فرآیندهای کانی سازی توسط محققان کشورهایی از ایران، استرالیا، آفریقای جنوبی، اتریش و ... عملیاتی شد.

رئیس گروه سامانه اطلاعات مکانی داده های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به قابلیت EIS و نحوه کارکرد آن گفت: EIS سیستم ویژه اکتشافات معدنی است که درک بیشتری از زمین شناسی، سیستم ها، کنترل کننده های کانی سازی و فرآیند تشکیل آنها، مقیاس مطالعات اکتشافی و متعاقب آن، معیارهای اکتشافی در مقیاس های متفاوت دارد.

وی افزود: در این سیستم، تبدیل داده های اکتشافی به اطلاعات، دانش و بینش به طور سیتماتیک، با خطای کمتر و بر مبنای روش های پردازش قدرتمندتر و ابزارهای اکتشافی انجام می شود. در این سیستم، از فرآیندهای قبل، حین و پس از کانی سازی برای ردیابی و رسیدن به محل تجمع ذخیره و با در نظر گرفتن مقیاس استفاده خواهد شد.

تفاهم‌نامه همکاری شرکت مس و دانشگاه پیام نور

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه پیام نور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری بر توسعه بخش معدن تأکید کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: هدف از امضای این تفاهم‌نامه، گسترش همکاری‌های دوجانبه و استفاده بهینه از ظرفیت‌های طرفین و همچنین اکتشافات در معادن مس کشور و استفاده از امکانات مجموعه وزارت صمت است.

وی بر سرمایه‌گذاری در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان، کرمان، سیستان، یزد، خراسان رضوی و جنوبی تاکید کرد.

دکتر رستمی همچنین تشکیل نشستی بعد از امضای این تفاهم‌نامه با وزارت صمت را جهت دریافت پهنه و سرمایه‌گذاری مشترک خواستار شد.

رییس دانشگاه پیام نور نیز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه بر خوداتکایی مالی و رشد درآمدهای پایدار دانشگاه تاکید کرد و گفت: بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ دنیا با درآمدهای پایدار به خوداتکایی رسیده‌اند. رویکرد دانشگاه پیام نور هم رسیدن به خوداتکایی مالی و رشد درآمدهای پایدار است.

دکتر تقی‌زاده افزود: با توجه به نیازسنجی‌های انجام‌شده، دانشگاه پیام نور در رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و روانشناسی به پذیرش دانشجو اقدام کرد. امروز با امضای این تفاهم‌نامه و با ظرفیت‌های ایجادشده در دانشگاه پیام نور در جهت رشد رشته‌های مهارت‌محور این امکان برای دانشجویان ما فراهم خواهد شد تا به صورت عملی در زمینه معدن مهارت بدست آورند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری خوبی در تجهیز آزمایشگاه‌های این دانشگاه به ویژه در رشته‌های زمینشناسی انجام شده، گفت: بسیاری از دانشگاه‌های مادر استان‌ها از ظرفیت‌های آزمایشگاهی این دانشگاه استفاده می‌کنند.

تقی‌زاده افزود: در سال گذشته 40 شرکت دانش بنیان در خانه خلاق پیام نور تهران مستقر شده و ماموریت این دانشگاه ارتقای مراکز رشد خانه‌های خلاق است.

عزم جدی وزارت صمت برای ایجاد تحول در بخش معدن

مراسم تکریم و معارفه رئیس هیات عامل ایمیدرو درحالی برگزار شد که در این مراسم دستیار وزیر صمت، بر عزم جدی این وزارتخانه برای ایجاد تحول در بخش معدن تاکید کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، آئین تکریم و معارفه رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، پیش از ظهر امروز یکشنبه 24 اردیبهشت‌ماه و با حضور «شهاب جنابی» دستیار وزیر صمت، «رضا محتشمی‌پور» معاون معادن و فراوری مواد وزارت صمت، «علیرضا شهیدی» رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، «حسین صداقت‌مهر» رئیس مرکز حراست وزارت صمت، «محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران و جمعی از مسئولان ذیربط و روسای تشکل‌ها و مدیران عامل شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی برگزار شد.

در این مراسم از زحمات «وجیه‌الله جعفری» تقدیر و تشکر صورت گرفت و «امیر خرمی‌شاد» به‌عنوان رئیس جدید هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) معرفی شد.

عزم جدی وزارت صمت برای ایجاد تحول در بخش معدن

در این مراسم، جنابی، دستیار وزیر صنعت، معدن و تجارت، با بیان اهمیت و ضرورت بیش از پیش به بخش معادن در کشور، اظهار کرد: به لطف خدا، دستاوردها و پیشرفتهای خوبی در بخش های مختلف کشور تا کنون ایجاد شده و ظرفیت‌ها و فرصت‌های مهمی هم وجود دارد که با اتکا به انها، می‌توان مسائل و مشکلات موجود را مرتفع کرد که یکی از مهمترین این ظرفیت‌ها، معادن و صنایع معدنی است که از اولویت‌های مهم برای کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر ضرورت توجه به بخش معدن، یادآور شد: در نشست مقام معظم رهبری با کارگزاران نظام در اواسط فرودین‌ماه سال جاری، ایشان تاکید فرموند که اقدامات کلیدی در کشور قابل انجام است که می‌تواند نقش مهمی در رشد اقتصاد و حتی جهش اقتصادی کشور داشته باشد که یکی از این موضوعات، بخش معدن و ضرورت پرداخت به مسائل مرتبط با آن است.

دستیار وزیر صمت با بیان اینکه امروز وزارت صمت عزم جدی برای ایجاد تحول در بخش معدن و استفاده از این ظرفیت مهم در پیشرفت کشور دارد که همه برای این مهم بسیج شده‌ایم، تاکید کرد: اقدامات بسیار خوبی در دو سال اخیر در بخش صنعت و معدن انجام شده که نویدبخش نتایج مهمتر در آینده خواهد بود تا وزارت صمت بتواند در پیشرفت و رشد تولید و اقتصاد کشور، نقش آفرینی بیش از پیش داشته باشد.

وی با اشاره به صحبت‌های سرپرست وزارت صمت در خصوص اینکه ایمیدرو باید نقش موتور محرک برای ایجاد تحول در بخش معدن در راستای ارتقای پیشرفت کشور در رشد تولید و اقتصاد ملی را ایفا کند، یادآور شد: البته در سنوات گذشته بویژه دو سال اخیر، کارهای بزرگی در ایمیدرو انجام شده که می‌بایست استمرار یافته و در نهایت از دستاوردهای آن، بهره‌برداری شود.

داشتن برنامه‌ریزی دقیق برای نقش‌آفرینی فعال و هم‌افزا

جنابی از رئیس سابق هیات عامل ایمیدرو که فردی متخصص، با اخلاق، متواضع، دغدغه‌مند و پر تلاش برای دستیابی به ماموریت‌های تعیین شده بودند، تشکر کرده و ابراز امیدواری کرد ایشان در مسئولیت جدید به‌عنوان مشاور عالی وزیر در امور معادن و صنایع معدنی، نقش مهمی را در اجرای وظایف تعیین شده ایفا کنند. همچنین رئیس جدید هیات عامل ایمیدرو را فردی متخصص و با تجربه خواند و ایشان بخاطر پذیرش این مسئولیت مهم قدردانی کرد و پذیرش مسئولیت از سوی مدیری از جنس و از داخل مجموعه را تصمیم خوبی دانست که به تداوم موفقیت‌های ایمیدرو کمک شایانی خواهد کرد.

وی از رئیس جدید هیات عامل ایمیدرو و تمامی مدیران این مجموعه خواست ضمن انجام ماموریت‌ها و وظایف تعیین شده، نکات زیر را با جدیت دنبال کنند: نکته نخست، اینکه توجه به ماموریت و جهت‌گیری وزارت صمت در استفاده از ظرفیت معادن و ایجاد تحول در آنها و همچنین تلاش برای نقش‌آفرینی فعال در توسعه معادن، همواره مدنظر مدیران ایمیدرو باشد.

دستیار وزیر صمت، هماهنگی، هم‌افزایی و همدلی همه متولیان و ارکان ذیربط در وزارت صمت و مجموعه ایمیدرو را نکته بعدی برشمرد و تصریح کرد: وقتی انتظار داریم همه ارکان کشور با همدلی و هم‌افزایی در توسعه معادن نقش‌آفرینی کنند، مقدمه و شرط لازم آن وجود همدلی و هماهنگی در حد ایده‌آل درون مجموعه‌ خودمان است که البته وجود داشته و باید باقوت تداوم داشته باشد.

وی از داشتن برنامه‌ریزی دقیق برای نقش‌آفرینی فعال و هم‌افزا در ایجاد تحول مورد نظر در حوزه معدن، به‌عنوان نکته مهم دیگر در این راستا خبر داد و ادامه داد: وجود سرمایه انسانی متخصص، فوق‌العاده توانمند و حرفه‌ای یک سرمایه بزرگ در ایمیدرو است که استفاده موثر از ظرفیت‌های ارزشمند نیروی انسانی موجود در این مجموعه، از نکات مهم دیگری است که باید مدنظر مدیران ایمیدرو قرار بگیرد.

جنابی، نکته مهم دیگر را بحث توجه به شایسته‌سالاری در همه مسئولان به‌ویژه مدیران عامل و هیات مدیره‌ها دانست و اظهار کرد: استقرار نظام ارزیابی عملکرد و بررسی مستمر عملکرد مدیران و اعضای هیات مدیره‌ها می‌تواند در بدست آمدن نتایج بهتر نقش مهمی را ایفا کند.

وی نقش‌آفرینی شرکت‌های تابعه در راستای تحقق ماموریت‌ها و اهداف کلان اقتصادی دولت و کشور را نکته دیگر برشمرد و افزود: اگر بخواهیم تابع هدف مطلوبیت شرکت‌های زیرمجموعه‌ را متناظر با ماموریت‌های کلان اقتصادی کشور، بازنگری کنیم، ممکن است لازم باشد در برخی از بخش‌ها موضوعاتی را ترمیم کنیم.

دستیار وزیر صمت با بیان اینکه انتظار این است اگر مجموعه‌ای وابسته به دولت بوده، در مباحث اقتصادی تنها به سود خود و بیشنه‌کردن آن فکر نکند و به ملاحظات دیگر مانند اشتغال هم توجه کند، ادامه داد: توجه به بخش آمایش سرزمینی موضوع جدی دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد زیرا مجموعه ایمیدرو، در خصوص سرمایه‌گذاری‌ها، پروژه‌ها و طرح‌های کلان تصمیم می‌گیرد، به‌همین دلیل باید بحث آمایش سرزمینی در کشور و اینکه سرمایه‌گذاری‌ها در کدام بخش صورت گیرد تا نتایج بهتری را به‌همراه داشته باشد، به‌طور جدی مدنظر قرار گیرد.

وی با تاکید بر پرهیز از رقابت‌های مضر درون بخشی در میان شرکت‌های عضو خانواده ی ایمیدرو و ایجاد هم‌افزایی برای رسیدن به اهداف بزرگ را نکته مهم بعدی دانست و اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های کنسرسیوم‌هایی که از داخل شرکت‌ها شکل می‌گیرد، ظرفیت بسیار خوبی است که می‌تواند اهداف بزرگی را تحقق بخشد و می‌توان از آن استفاده کرد.

جنابی بر استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی، دانشگاه‌ها و نخبگان درماموریت‌ها و تلاش برای برقراری تعامل موثر با دانشگاه ها تاکید کرد و یادآور شد: هرچند در این زمینه اقداماتی صورت گرفته ولی نیاز به تقویت بیشتر دارد تا از ظرفیت دانشگاه ها استفاده بهتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: مطمئنا در کشورمان سرمایه‌های بزرگی وجود دارد که می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف، از توان علمی و انگیزه آنها به خوبی بهره برد.

دستیار وزیر صمت، ارتقای مشارکت مردم در امور به‌ویژه در معادن را موضوع مهم دیگر برشمرد و خاطرنشان کرد: واگذاری سهام معادن به مردم با اجرای فرآیند‌های قانونی توسط مدیریت گذشته ایمیدرو، به‌عنوان نمونه مورد توجه قرار گرفت اما می‌توان مدل‌های دیگری را نیز برای آن پیش‌بینی کرد تا بستر مشارکت مردم در این فعالیت‌ها بیشتر شود.

وی، مبارزه جدی، عملی و بدون جنجال، با هرگونه فساد، تخلف و سوء مدیریت آنهم در هرسطحی از فعالیت‌ها را بسیار مهم و ضروری دانست و گفت: در این زمینه، مجموعه ی وزارت صمت بسیار جدی است و باید در تمام مجموعه ی تابعه نیز مد نظر قرار گیرد.

جنابی با بیان اینکه فردا روز پاسداشت زبان فارسی است، از تمام مجموعه‌ی تابعه و شرکت‌ها خواست تا به پاسداشت زبان فارسی در تمامی جلسات، فعالیت‌ها و محصولات، توجه ویژه صورت گیرد. همچنین پاسداشت زبان فارسی را از سیاست‌های قطعی وزارت صمت در تمامی فعالیت‌های تولیدی، معدنی و بازرگانی عنوان کرد که نیازمند اهتمام و جدیت بیشتر ذینفعان این بخش دارد تا وضعیت مطلوب، محقق شود.

پیش از وی، جعفری با تقدیر و تشکر از حمایت‌های وزیر وقت صمت و سرپرست فعلی وزارتخانه، به اثرگذاری ویژه معادن در اقتصاد کشور اشاره کرد و انتخاب خرمی‌شاد، به‌عنوان مدیری از خانواده معدنی را به‌عنوان یک اقدام مثبت برای پیشرفت اهداف این مجموعه برشمرد.

در ادامه خرمی‌شاد با تقدیر و تشکر از اعتماد سرپرست وزارت صمت، با اشاره به اینکه در فرهنگ نظام اسلامی، مدیریت و مسئولیت یک امانت است که وقتی به یک مسئول اعطا می‌شود، باید در یک زمان مشخص و با شایستگی به فرد دیگر منتقل شود که این اتفاق به‌خوبی توسط آقای جعفری انجام شد.

وی همچنین اعلام کرد که برای عملی شدن شعار سال که «رشد تولید و مهار تورم» است، معادن نقش مستقیمی در رشد تولید و نقش غیرمستقیم در مهار تورم دارند.

محتشمی‌پور هم در بخشی از این مراسم از همکاری سه رکن اساسی معدنی در وزارتخانه تقدیر و تشکر کرد و به این موضوع اشاره داشت که آقای جعفری نقش تسریع بخش در اجرای برنامه و تسهیل کننده در حل مشکلات حوزه امور معدن وزارت صمت داشته است و ابراز امیدواری کرد که رئیس جدید هیات عامل ایمیدرو بتواند این روند را به خوبی تداوم بخشیده و آینده ایمیدرو، از گذشته آن موفق‌تر باشد.

در پایان این مراسم با اهدای یک جلد کلام‌الله مجید و لوح تقدیر، از زحمات «وجیه‌الله جعفری» تقدیر و تشکر صورت گرفت و «امیر خرمی‌شاد» به‌عنوان رئیس جدید هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) معرفی شد.

14 برنامه توسعه ای ایمینو در سال 1402 اعلام شد

مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران(ایمینو) از 14 برنامه توسعه ای سال 1402 رونمایی کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با هدف حمایت از استارتاپ‌ها و با تمرکز بر نوآوری و انتقال تکنولوژی در بخش معدن و صنایع معدنی کشور برنامه های توسعه ای خود را از طریق مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران(ایمینو) طی سال جاری اجرایی خواهد کرد.

در این زمینه 13 هدفگذاری مورد توجه قرار گفته است که می توان به شناسایی مشکلات اکوسیستم نوآوری و فناوری بخش، احصا و شناسایی نیازها و چالش های زنجیره صنعت فولاد و زنجیره صنعت مسو تعریف پروژه‌های نیازسنجی با همکاری نهادهای فعال در اکوسیستم نوآوری و فناوری بخش اشاره کرد.

راهبری تیم های استارتاپی

همچنین شناسایی، جذب و راهبری تیم‌های استارتاپی جدید، سنجش و تعیین وضعیت تیم‌های استارتاپی موجود و تسهیل گری و هدایت آنها، تسهیلگری ارایه خدمات شتابدهی به کارآفرینان و نوآفرینان مناطق محروم و تسهیلگری فرآیند تجاری‌سازی کسب‌وکارهای فناور و دانش‌بنیان و برگزاری رویدادهای شبکه سازی از دیگر راهبردهای این مجموعه محسوب می شود.

برگزاری بازدیدهای فناورانه و نمایشگاه ها

از دیگر سو؛ ارزیابی و بررسی ایده های ثبت شده در سامانه ایمینو، برگزاری مستمر تورها و بازدیدهای فناورانه از شرکت‌های معدن و صنایع معدنی و شرکت در نمایشگاه‌های مرتبط با حوزه معدن و صنایع معدنی در این مجموعه مورد توجه قرار گرفته است.

رفع چالش‌های مهم نوآورانه و فناورانه

رفع چالش‌های مهم نوآورانه و فناورانه معدن و صنایع معدنی، تسهیلگری جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها، توسعه بازار محصولات دستاوردهای فناورانه شرکت‌های دانش بنیان و فناوران و نوآوران و انعقاد تفاهمنامه های همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، پارک‌های علم و فناوری، شتابدهنده‌ها و فعالان بخش معدن از دیگر برنامه های توسعه ای ایمینو در سال جاری به شمار می رود.

ارتقا و افزایش سطح دانش

در این بخش همچنین ارتقا و افزایش سطح دانش و مهارت تیم‌های استارتاپی و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز هدفگزاری شده است.

توسعه زیرساخت ها؛ اولویت ایمیدرو در منطقه اقتصادی خلیج فارس

حسام مقدمعلی معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو اعلام کرد: به دنبال توسعه زیرساخت ها و در اختیار قرار دادن فضا برای ایجاد توسعه بخش معدن و صنایع معدنی با تمرکز بر اشتغالزایی و رونق تولید هستیم.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، مقدمعلی در بازدید از طرح های منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، افزود: طرح‌های زیرساختی همانند پروژه‌های برق‌رسانی و ایجاد نیروگاه‌ها، هدایت آب‌های سطحی و ایجاد راه‌های دسترسی باید شفاف باشد و انتظار داریم پیشرفت پروژه های زیرساختی بر اساس زمان‌بندی‌های صورت گرفته محقق شود.

وی تصریح کرد: اولویت در تزریق منابع ایمیدرو؛ افزایش راندمان ظرفیت‌های فعلی و تکمیل پروژه‌ها با درصد پیشرفت بالا است.

مقدمعلی اظهار داشت: سال گذشته هزار و ۱۵۹ میلیارد تومان در زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس هزینه شده است و تلاش داریم این رقم در سال پیش رو افزایش یابد تا بیش از پیش شاهد توسعه منطقه باشیم.

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه اقتصادی را بسیار جذاب توصیف کرد و افزود: مدیران منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس امسال باید آمادگی افزایش ظرفیت حمل و نقل ریلی را داشته باشند.

مقدمعلی عنوان کرد: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی طرح‌هایی با مشارکت صنایع مستقر و با اجرای شرکت تامین و توسعه زیرساخت آغاز کرده است که امیدواریم با همکاری سازمان ها و دستگاه های ذیربط؛ شاهد کاهش محرومیت در منطقه غرب بندرعباس باشیم.

رشد 21درصدی در تعداد صدور، افزایش 111درصدی در ارزش صدور بیمه نامه ها

عملکرد صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در سال 1401نشان از رشد 21درصدی در تعداد صدور بیمه نامه ها می دهد. طی سال گذشته همچنین ارزش صدور بیمه نامه ها نیز با افزایش 111درصدی همراه شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، فرید دهقانی مدیر عامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، با اعلام خبر فوق تصریح کرد: در سال 1401 مجموع بیمه نامه های صادر شده شامل "اعتباری بهره برداری" و "سرمایه گذاری"به 64 فقره رسید که از ارزشی بیش از 41.7هزار میلیارد ریال برخوردار شد.

دهقانی با یادآوری اینکه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، زیرمجموعه ایمیدرو و نهاد پشتیبان معادن خصوصی است، تصریح کرد: در سال گذشته شاهد ثبت رکورد در تعداد و همچنین ارزش صدور بیمه نامه بودیم.

به گفته وی، در سال پیش از آن (1400) تعداد بیمه نامه های صادره به 53عدد و ارزش بیمه نامه ها به 19.8هزار میلیارد ریال رسیده بود.

حوزه های درخواست شده

وی درباره حوزه های درخواست شده برای دریافت بیمه نامه، گفت: این بیمه نامه ها برای معادن زغالسنگ، سنگ تزئینی، فلزی، کانه های صنعتی، مواد طبقه یک و همچنین واحد کانه آرایی و فرآوری بوده است.

مدیر عامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی اظهار داشت: در بین استان های کشور، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، کرمان و خراسان رضوی بیشترین سهم درخواست را از نظر تعداد بیمه نامه ها، داشته اند.

وی ادامه داد: همچنین بیشترین ارزش بیمه نامه های صادره به استان های کرمان، خراسان رضوی، اصفهان، خراسان جنوبی و یزد مربوط بوده است.

عملکرد از ابتدا؛ صدور 76هزار میلیارد ریال بیمه نامه

مدیر عامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی یادآور شد: از ابتدای فعالیت این نهاد پشتیبان معادن خصوصی تا پایان سال قبل، تعداد 1901 بیمه نامه اعتباری و سرمایه گذاری صادر شده که از ارزشی بیش از 76.3هزار میلیارد ریال برخوردار است.

دهقانی تاکید کرد: بیشترین سهم از نظر تعداد صدور و ارزش به سال 1401 مربوط بوده است.

نقش موثر احیای معادن غیرفعال در افزایش اشتغال‌زایی

نماینده مردم قائمشهر، جویبار و سوادکوه و عضو کمیسیون انرژی در مجلس گفت: جهش جدی که سال 1401 در بخش رشد صنعت و در وزارت صمت داشتیم، اتفاقی قابل توجه و تقدیری است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، «کیوان مرادیان» نماینده مردم قائمشهر، جویبار و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان مطلب فوق گفت: با توجه به ماموریت‌ها و مسئولیت‌هایی که وزارت صمت دارد، ای وزاتخانه یکی از محورهای تحقق شعار سال 1402 است؛ به‌ویژه در بحث رشد تولید که به‌طبع رشد هوشمندانه آن، زمینه مهار تورم هم فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته شاهد رشد و موفقیت‌های بزرگی در وزارت صمت بودیم، افزود: رشد تولید در شرکت‌های بورسی، بحث رکوردزنی در سرمایه‌گذاری در حوزه ماشین‌آلات صنعتی و در نهایت جهش جدی که در بخش رشد صنعت داشتیم، اقدامات و اتفاقات قابل توجه و تقدیر است.

نماینده مردم قائمشهر، جویبار و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مطمئنا با تداوم و تقویت این رشدها در حوزه‌های مختلف وزارت صمت در سال جدید، می‌توانیم بیش از پیش به فرمایشات مقام معظم رهبری و عملی شدن شعاری را که برای سال 1402 در نظر گرفتند، نزدیک شویم.

وی در ادامه یادآور شد: با تلاش صورت گرفته از سوی مسئولان وزارت صمت، معادن غیر فعال از 3 هزار معدن به 300 معدن کاهش یافت؛ یعنی 90 درصد معادن فعال شده که این مساله جزو مهمترین اقدامات وزارت صمت در سال گذشته بوده است.

مرادیان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری به توجه بیشتر به بخش معدن، تاکید کرد: این رشد (فعال شدن 90 درصد معادن در سال 1401)، در تقویت و جهش رشد تولید و افزایش اشتغالزایی بسیار موثر خواهد بود که در این زمینه، مجلس هم به وزارت صمت کمک می‌کند تا این بار سنگین را به بهترین شکل، به مقصد برساند.

صفحه1 از117