11 تیر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

جایگاه بالای ایران نسبت به امارات و عمان در تعمیرات کشتی

بشارتی، مدیر تولید شرکت پرشیا هرمز با تاکید بر اینکه جایگاه ایران در منطقه برای تعمیرات کشتی بسیار ارزنده و بالا است گفت: تعمیرات کشتی در داخل ایران باعث صرفه جویی ارزی تا ۲۰۰ هزار دلار شده است.

به گزارش جهان معدن، عباس بشارتی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «بازار» در پاسخ به این پرسش که جایگاه ایران در تعمیرات کشتی در منطقه در چه وضعی است و آیا ایران در منطقه حرفی برای گفتن دارد؟ گفت: ایران نسبت به امارات و حتی عمان در تعمیرات کشتی حرفی برای گفتن دارد. اما به هر حال یک سری محدودیت ها به دلیل تحریم های ظالمانه است که مشکلاتی را ایجاد می کند. به عنوان مثال در «دبی» خیلی از اقدامات تعمیرات کشتی را خودش انجام نمی دهد و کمپانی «وارتسیلا» در آنجا نمایندگی دارد و همه کارها را انجام می دهد. شرکت پرشیا هرمز در این تحریم های ظالمانه در ۱۰ سال گذشته اقداماتی برای پمپ ژنراتورها و تمام موتورهای شناورها با ریسک خود انجام داده است. این اقدامات در نوع خود بی نظیر است.

هر کدام از شناورهایی که وارد اینجا می شود بالغ بر ۱۵۰ هزار دلار تا ۲۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور دارد

بشارتی در پاسخ به این پرسش که میزان صرفه جویی ارزی در یک سال گذشته برای کشور از بابت تعمیرات کشتی چقدر بوده است گفت: هر کدام از شناورهایی که وارد اینجا می شود بالغ بر ۱۵۰ هزار دلار تا ۲۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور دارد.

مدیر تولید شرکت پرشیا هرمز در پاسخ به این پرسش که میزان ظرفیت تعمیرات کشتی در یارد پرشیا هرمز چقدر است؟ و آیا برای تعمیرات کشتی خارجی نیز درخواست وجود دارد؟ گفت: ظرفیت شرکت پرشیا هرمز در این چند سال هیچگاه برای تعمیر کشتی خالی نبوده است و همواره پُر بوده است و با توجه به این‌که ظرفیت ما برای کشتی‌های ایرانی تکمیل است جایی برای تعمیر کشتی‌های خارجی نداریم. و در حال حاضر تمام داک‌های ما حدود شش ماه آینده درگیر کارهای تعمیراتی هستند.

در حال حاضر با ظرفیت کامل در حال فعالیت هستیم. سالانه حدود ۱۵ کشتی از ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را در یارد پرشیا هرمز تعمیر می‌کنیم. در واقع ۶۰ درصد از ناوگان کشتیرانی می‌توانند برای کارهای تعمیراتی به یارد پرشیا هرمز بیایند

بشارتی افزود: در حال حاضر با ظرفیت کامل در حال فعالیت هستیم. سالانه حدود ۱۵ کشتی از ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را در یارد پرشیا هرمز تعمیر می‌کنیم. در واقع ۶۰ درصد از ناوگان کشتیرانی می‌توانند برای کارهای تعمیراتی به یارد پرشیا هرمز بیایند.

وی ادامه داد: کشتی خارجی به دلیل اینکه ظرفیت ما با کشتی های ایرانی پر می شود دیگر جایی برای کشتی های خارجی نمی ماند، بنابراین با ۱۰۰ درصد ظرفیت در حال تعمیرات کشتی هستیم. داک های ما بوک و یا به اصطلاح برای شناورهای خارجی پُر شده است.

جایگاه بالای ایران نسبت به امارات و عمان در تعمیرات کشتی| صرفه جویی ارزی سالانه تا ۲۰۰ هزار دلار

وی در پاسخ به این پرسش که در بحث تعمیرات کشتیرانی چند درصد شرکت پرشیا هرمز شما چقدر کمک می کند؟ گفت: ما سالانه ۱۵ تا ۱۶ شرکت کشتیرانی برای تعمیرات به اینجا می آوریم که حدود ۶۰ درصد شرکت های کشتیرانی می توانند بیایند. آن سایزی که ما می توانیم بیاوریم ۲۴۰ متر با تناژ ۷۳ هزار تن خواهد بود. ما ۲۸ هزار تن بار را می تواند بلند کند این داک که بلندترین کشتی هایی را که از لحاظ طولی می توانیم اینجا بیاوریم عدد آنها کمتر از این داک است.

بشارتی خاطر نشان کرد: داک ۲۴۰ متری در شرکت پرشیا هرمز داریم که عمدتا زیر مجموعه شرکت کشتیرانی است و عمدتا شرکتهای کشتیرانی را تا سقف متراژ ۲۴۰ متر با تناژ بالای ۷۰ هزار تن را بالا می آوریم. ما سه اسکله داریم که بعد از انجام تعمیرات در کنار اسکله دو شناور را همزمان می آوریم و تعمیر زیر آبی را انجام می دهیم و بقیه کارهای روی آبی در کنار اسکله انجام می شود.

به گفته وی، شرکت پرشیا هرمز سه خط پارکینگ به طول ۲۰۰ متر دارد که شناورهای کوچک را آورده و شناور را بالا آورده و به پارکینگ ها منتقل می کنیم. تعمیرات را که عمدتا شرکت های خصوصی هستند انجام می دهند. عمده مشتریان بزرگ ما نیروی دریایی و سازمان بنادر هستند.

بشارتی در پاسخ به این پرسش که هزینه های تعمیر و نگهداری در ایران برای کشتی ها چقدر است؟ گفت: هزینه ها بر اساس عرف بین المللی است ولی با این تفاوت که اینجا قیمت ها کمتر است اما اگر بخواهید با چین مقایسه کنید باید متفاوت از تمام دنیا به آن نگاه کنید.

نسبت به امارات هزینه تعمیر کشتی ارزان تر است و می توان گفت که بین ۲۰ تا ۲۵ درصد ازان تر است

وی ادامه داد: اما نسبت به امارات هزینه تعمیر کشتی ارزان تر است و می توان گفت که بین ۲۰ تا ۲۵ درصد ازان تر است. برای کشتی های گروه کشتیرانی چون این شرکت برای کشتیرانی جمهوری اسلامی است ما درصد تخفیف حجمی داریم که ۱۰ درصد از آن تعرفه ای که ارائه می کنیم تخفیف می دهیم. اگر کشتی بخواهد برود آن سو اگر دلار بخواهد بدهد ۵۰۰ هزار دلار می دهند ما اینجا دلارهایمان دلار نیمایی است و از این نظر به نفع کشتی دارها است.

آمادگی همکاری ایمیدرو با نهادها برای اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان آماده همکاری با نهادهای ذیربط برای اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه ا... جعفری در نشست اعضای کارگروه بهینه سازی انرژی و محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان این مطلب گفت: صنعت فولاد به عنوان یک صنعت استراتژیک با وجود اختصاص حداکثر 10 درصد انرژی مصرفی کشور به خود، اما در فصل تابستان با کمبود برق و در زمستان با کمبود گاز و متعاقب آن، افت تولید مواجه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، صنعت فولاد ظرفیت تولید سالانه بیش از 40 میلیون تن را دارد و برنامه های توسعه ای برای 55 میلیون تن فولاد تا 1404 تکمیل می شود اما به دلیل کمبود انرژی، تولید سالانه از حدود 30 میلیون تن فراتر نمی رود.

وی افزود: این در حالی است که صنعت فولاد از تولید، اشتغال و صادرات مناسبی برخوردار است و در شرایط تحریم، درآمد ارزی قابل توجهی را برای کشور به همراه داشته است.

ضرورت تضمین مصارف کاهش یافته

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعلام آمادگی بر اینکه این سازمان تمایل دارد با نمایندگان وزارت نیرو و نفت برای اجرای طرح های کاهش مصرف برق خانگی و صنعتی (استفاده از فناوری های جدید) به توافق برسد، گفت: پیشنهاد ما این است که تا قبل از فصل سرما، یک برنامه عملیاتی را در این زمینه شروع کنیم و به سرانجام برسانیم.

وی افزود: انتظار ما این است که وزارتخانه های مربوطه تضمین دهند که مصارف کاهش یافته (گاز و برق) را در اختیار این صنعت قرار دهند و برق و گاز این واحدها را قطع نکند. چرا که این امر، علاوه بر افت تولید و کاهش صادرات و ارزآوری، سبب خسارت های قابل توجه به کوره ها می شود.

احداث 24 نیروگاه با ظرفیت 11 هزار مگاوات

جعفری با بیان اینکه ایمیدرو با مشارکت شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، برنامه احداث 11 هزار مگاوات نیروگاه برق را از مهر 1400اجرایی کرده است، تصریح کرد: طبق تفاهم نامه منعقد شده، 24 نیروگاه با سرمایه گذاری حدود 7 میلیارد دلار طی 3 سال احداث می شود.

وی ادامه داد: نخستین نیروگاه 380 مگاواتی با 130 میلیون سرمایه گذاری تابستان امسال وارد مدار تولید می شود.

ایران دارای بدترین شدت انرژی جهان

کاظم کاشفی، دبیر کارگروه بهینه سازی انرژی و محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست با بیان اینکه در جهان بدترین شاخص شدت انرژی را داریم، گفت: با روند فعلی مصرف، در سال 1411 علاوه بر اینکه مزیت درآمد ارزی را از دست می دهیم، واردکننده گاز و نفت خواهیم شد.

وی ادامه داد: در سال 56، حدود 540 هزار بشکه نفت تولید و در سال 97 این رقم به 6.5 میلیون بشکه رسید. این مصرف در سال 1412 به 12 میلیون و در سال 1420 به 20 میلیون بشکه نفت می رسد.

کاشفی بیان داشت: به رغم اینکه قوانین مطلوبی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی تدوین شده، اما به نحو مناسبی اجرایی نشده است.

وی افزود: برای اصلاح رفتار مصرف انرژی، نیاز به آیین نامه اجرایی است تا بتوانیم این آیین نامه را با همکاری نهادهای پرمصرف تدوین کنیم.

 

مصرف برق و گاز فولاد مبارکه

عباس اکبری محمدی، معاون بهره برداری فولاد مبارکه در این نشست با اشاره به سهم مصرف برق در کشور گفت: از کل برق مصرفی کشور، سهم بخش خانگی 32.9 درصد، صنعت 30.3 درصد، عمومی 17.5 درصد، کشاورزی 14.7 درصد، صادرات 2.3 درصد و مجتمع فولاد مبارکه 2.3 درصد است.

وی ادامه داد: مجموع مصرف گاز طبیعی در صنعت فولاد، 4 تا 6 درصد است. به طوری که سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده 34 درصد، نیروگاه 28.3 درصد، صنایع عمده 16 درصد، صادرات 5.8 درصد، تزریق گاز سبک به میادین نفتی 5.1 درصد، تلفات انتقال و توزیع 4.2 درصد، حمل و نقل 3.2 درصد، مصرف داخلی (عملیاتی) 1.8 درصد، کشاورزی 1.1 درصد و فولاد مبارکه نیم درصد است.

خدمات غیرحضوری با نگاه جامع‌نگر گسترش می یابد

مدیرعامل جدید بانک گردشگری اعلام کرد: خدمات غیرحضوری بانک باید با تعریف خدمات جدید تا حدممکن بر اساس نیاز مشتریان حقیقی و حقوقی گسترش یابد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی بانک گردشگری، محمدرضا فهمی در آیین معارفه اش که با حضور اعضای هیات مدیره گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری و همچنین جمعی از مدیران گروه و بانک برگزار شد، گفت: صنعت بانکداری در جهان امروز با معیشت مردم پیوندی تنگاتنگ پیدا کرده و هیچ دسته و رسته ای از زندگی روزمره را نمی‌توان یافت که نیاز به خدمات بانکی نداشته باشد.

وی افزود: توسعه خدمات دیجیتالی در دو دهه اخیر هر روز آدمی را به سمت سهولت بیشتر امور سوق می دهد و موسسات پولی و مالی از این خدمات جدا نیستند. زمان بانکداری سنتی سپری شده است از این رو همان‌گونه که از یک سال گذشته به سمت توسعه خدمات الکترونیکی گام برداشته ایم، ضمن تداوم و توسعه این خدمات، با مختصات نوین و ارائه خدمات جدید را تا حدممکن بر اساس نیاز مشتریان به صورت جدی مورد توجه قرار دهیم.

فهمی ادامه داد: هر چه خدمات بر بستر سامانه های غیرحضوری بخصوص tobank حرکت کنیم، مسیر را کوتاه کرده ایم و در کنار آن خدمت رسانی به تجار و ارائه خدمات ارزی و بین‌المللی، توسعه سرمایه گذاری در عرصه‌های مولد، مشارکت در پروژه های بزرگ ملی از اهداف مهمی است که با اهداف و برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت درصدد میل به آن خواهیم بود.

وی با بیان اینکه توسعه خدمات بانکی با نگاه جامع نگر لازم است مورد توجه همه حوزه های فنی، مطالعاتی و عملیاتی باشد، تاکید کرد: باید با تسهیل شرایط برای خدماتی نظیر صدور ضمانت نامه‌ها، اعتبارات اسنادی و توسعه تسهیلات خرد، سهم خود را از سهم دایره شبکه بانکی بزرگتر کنیم.

فهمی گفت: اگر میخواهیم بانک را ارزانتر اداره کنیم، باید در یک سری از شاخص ها در نقطه مطلوب باشیم که از جمله آنها کاهش قیمت تمام شده پول، بهبود کفایت سرمایه، افزایش منابع ارزان قیمت و کاهش منابع بین بانکی است.

وی افزود: در کنار ارائه خدمات نوین، سرلوحه قرار دادن اصول بانکداری نوین و اجرایی نمودن روش های سرمایه گذاری جدیدتر که بازدهی بالاتری را دارد، بسیار مطلوب خواهد بود که از جمله اینها انواع مختلف سرمایه گذاری در بازار سرمایه است.

فهمی ادامه داد: از آنجا که گروه مالی گردشگری به عنوان مجموعه بالنده، که حوزه های مختلف تولیدی، صنعتی، سرمایه گذاری و کارآفرینی را شامل می شود، شرکت ها و پروژه های فاخر و بزرگی در سطح ملی و منطقه ای را داراست که با حمایت مناسب بانک و ارائه خدمات منطقی می تواند با سرعت مطلوبی به حرکت ادامه دهد.

وی اظهار کرد: بانک گردشگری اکنون در دومین دهه از فعالیت به میزانی از بلوغ و کارآمدی رسیده که بتواند کادرسازی و توسعه منابع انسانی را بیش از گذشته در دستور کار قرار دهد.

قائم مقام بانک گردشگری خبر داد؛

رشد چشمگیر منابع بانک گردشگری/ افزایش شمار مشتریان به حدود یک میلیون نفر

عضو هیات مدیره و قائم مقام مدیرعامل بانک گردشگری اعلام کرد: منابع این بانک در مقایسه با دو سال گذشته به طور چشمگیری رشد کرده و اکنون به 680 هزار میلیارد ریال رسیده است.

حسین رحمتی در آیین معارفه محمدرضا فهمی مدیرعامل جدید بانک گردشگری گفت: با تلاش و همکاری همه مدیران و کارکنان بانک، اکنون تعداد مشتریان بانک به حدود یک میلیون نفر رسیده که 70 درصد آنها را مشتریان فعال تشکیل می دهد.

وی افزود: امروز دیگر بانک گردشگری را به عنوان یک بانک برای جذب منابع نمی شناسند، بلکه این بانک اثرگذاری خود را در فعالیت های اقتصادی کشور نشان داده است.

رحمتی تصریح کرد: امروز بانک گردشگری با وجود جوان بودن، به همت همه همکاران و خرد جمعی، در شبکه بانکی کشور رقابت می کند و با ایجاد فرهنگ کار و تلاش، دوری از مقررات زائد اداری(بروکراسی) و توسعه خدمات نوین به موفقیت‌های زیادی دست یافته است.

وی گفت: بانک گردشگری از دو سال پیش در زمینه استفاده از فناوری های نوین گام‌های بلندی برداشته و امروز شعبه مجازی بانک ( tobank) برای ارائه خدمات غیرحضوری به خوبی در حال فعالیت است و به زودی از 15 تیر ماه جاری نیز خدمات جدیدی به آن افزوده خواهد شد.

رئیس هیات مدیره بانک گردشگری:

ایجاد مزیت های متنوع و جذب مشتریان جدید در دستور کار قرار گیرد

رئیس هیات مدیره بانک گردشگری نیز در آیین معارفه مدیرعامل جدید این بانک گفت: تهیه طرح های جدید با هدف جب مشتریان جدید، ایجاد مزیت های متنوع و تکریم مشتریان باید در دستور کار مدیرعامل بانک قرار گیرد.

محمد بیگدلی افزود: مدیرعامل جدید بانک از مدیران نام آشنای بانکی است و تجارب و تخصص های لازم را هم در حوزه بانکی و هم بخش سرمایه گذاری دارد.

وی ادامه داد: ایجد تعامل بین بانک و ذینفعان یک ضرورت است و داشتن تجربه و تخصص یکی از ویژگی های مهم مدیرعامل جدید است که می تواند به موفقیت ها در این زمینه کمک کند.

بیگدلی اظهار کرد: در شرایط اقتصادی امروز ایجاد رقابت بین بانک گردشگری و دیگر بانکها نیازمند ایجاد مزیت های ویژه است و با توجه به خوشنامی و چابکی بانک گردشگری، سریع تر می توان به این مهم دست یافت.

نایب رئیس گروه مالی گردشگری؛

بانک گردشگری به بخش های مختلف اقتصادی کشور کمک کرده است

نایب رئیس گروه مالی گردشگری هم در آیین معارفه مدیرعامل جدید بانک گردشگری گفت: بانک گردشگری تاکنون در بخش های مختلف اقتصادی کشور از جمله بخش های معدن و هتلداری تاثیرگذار بوده و به این بخش‌ها کمک های شایانی کرده است.

سیدبهاءالدین حسینی هاشمی افزود: همچنین با رفع محدویت های مرتبط با افزایش گردشگران به کشور، این بانک می تواند بیش از پیش در رونق هر چه بخش صنعت گردشگری موثر باشد.

وی با بیان اینکه مدیرعامل جدید بانک (محمدرضا فهمی) در بخش‌های سرمایه گذاری و بانکداری دارای تجربه و تخصص است، گفت: در بانکداری آنچه عامل موفقیت خواهد بود، خلاقیت و نوآوری است و آنچه ضربه می زند، مقررات زائد اداری (بروکراسی) است.

حسینی هاشمی تصریح کرد: مردم اقتدار یک بانک را در شعبه می‌بینند و لذا بانک گردشگری باید با توجه به این مهم، خوشنامی و چابکی خود را حفظ کند.

پیشرفت محسوس در ارزیابی عملکرد فولاد متیل

ارزیابی عملکرد سالانه شرکت فولاد متیل برای دوره منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ توسط تیم ارزیابی شرکت فولاد مبارکه انجام و در آن از تغییر و پیشرفت محسوس در عملکرد این شرکت نسبت به دوره قبل خبر داده شد.

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی هلدینگ فولاد متیل، براساس برنامه ارزیابی اعلام شده از طرف مدیریت امور مجامع و ارزیابی فولادمبارکه و در راستای ارزیابی عملکرد شرکت‌های این گروه، ارزیابی از عملکرد سالانه شرکت فولاد متیل برای سال ۱۴۰۰ در روز ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ انجام شد.

تیم ارزیابی شرکت فولادمبارکه به مدیریت مجید مونسان، در حوزه‌های مختلف از جمله عملکرد مالی، پیشرفت پروژه‌های توسعه‌ای، اهداف و استراتژی‌ها، سیاست‌های ابلاغی و تعاملات شرکت فولاد متیل را مورد ارزیابی قرار دادند که مهم‌ترین موضوع مطرح شده از سوی آنها تغییر و پیشرفت به وجود آمده در مجموعه فولاد متیل نسبت به دوره قبلی ارزیابی بود.

به گفته تیم ارزیاب، در برخی از فعالیت‌های شرکت فولاد متیل نسبت به دوره قبل تغییرات بسیار عمده ایجاد شده که نشان از پیگیری‌های کلیه پرسنل این شرکت بوده و در نهایت منجر به بهبود و پیشرفت شده؛ در نهایت می‌توان گفت فولاد متیل طی چندماه گذشته در راستای سیاست‌های فولادمبارکه گام برداشته است.

رضا حیدری مدیرعامل هلدینگ فولاد متیل نیز در این جلسه، ضمن تقدیر و قدردانی از حضور ارزیابان شرکت فولادمبارکه، همچنین تشکر از پرسنل شرکت فولاد متیل در همراهی و انجام این ارزیابی اظهار کرد: بررسی عملکرد شرکت فولاد متیل توسط تیم ارزیاب فرصت مناسبی است تا منجر به انتقال دانش فنی و تجارب موجود در فولادمبارکه به فولاد متیل شود. کما اینکه تا به امروز تلاش صورت گرفته در مجموعه فولاد متیل بر همکاری و تعامل بیشتر با شرکت فولاد مبارکه بوده تا بتواند در راستای سیاستها و اهداف آن گام بردارد.

ایجاد ارتباط میان سرمایه های انسانی شرکت فولاد متیل با شرکت فولاد مبارکه در جهت افزایش دانش فنی و انتقال دانش این مجموعه بزرگ یکی از اهداف اصلی فولاد متیل است.

در این زمینه ارزیابان فولادمبارکه حاضر در این جلسه، ضمن ابراز تمایل به جهت همکاری و تعامل بیشتر با مجموعه فولاد متیل، یکی از نیازهای اصلی این سازمان را تکمیل دستورالعمل و گردش کارهای این شرکت دانستند تا از این طریق استانداردسازی عمده فعالیتهای فولاد متیل صورت پذیرد.

توجه ویژه به طرح‌های توسعهای و ایجاد کسب و کارهای جدید در فولاد متیل، همچنین انتقال تجارب هلدینگ فولاد متیل به شرکتهای زیرمجموعه اش که امروزه فولادمتیل در دستور کار خود قرار داده، از دیگر موارد مهمی بود که تیم ارزیابی بر آنها تاکید داشت.

یکی از نکات مهم مورد تاکید تیم ارزیاب و همچنین مدیران مجموعه فولاد متیل، شناسایی دقیق نقاط قوت اهداف و شاخص‌های استراتژیک این شرکت بود. همچنین مشخص کردن نقاط قابل بهبود، به جهت حرکت در مسیر رشد، تعالی و توسعه روز افزون در شرکت فولاد متیل نیز از دیگر مواردی بود که تیم ارزیابی فولاد مبارکه بر آن تاکید داشت.

در پایان می توان گفت با توجه به میزان اهمیتی که ارتقای سطح دانش و اعتلای نیروهای متخصص برای گروه فولادمبارکه وجود دارد و همواره مورد تاکید مدیرعامل محترم این شرکت بوده، انتقال دانش فنی و افزایش تعداد دوره‌های آموزشی در جهت رشد و اعتلای سرمایه‌های انسانی شرکت فولاد متیل نیز از سوی تیم ارزیاب فولاد مبارکه مطرح شد.

رویکردهای فولاد مبارکه سرلوحه شرکتهای گروه فولاد هرمزگان

مدیرعامل فولاد هرمزگان در کارگاه طراحی مدل کسب و کار شرکت های زیرگروه فولاد هرمزگان گفت: محورهای ارائه شده در هلدینگ مبارکه سرلوحه برنامه های فولاد هرمزگان و شرکت های زیرمجموعه قرار خواهد گرفت.

به گزارش جهان معدن، وی با بیان اینکه نیروهایی جوان و خلاق در شرکت های زیرگروه مشغول به کارند گفت: موفقیت و دستیابی به اهداف در سایه توانمند سازی نیروی انسانی است.

معروفخانی تاکید کرد : در همه شرکت های گروه فولاد هرمزگان باید به خلق ارزش توجه کرده و از ابتکار و نوآوری حمایت شود.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با تاکید بر هم افزایی بین شرکت های زیرگروه این شرکت گفت: رویکردهای گروه فولاد مبارکه با کارشناسی های پیوسته و مدون در محورهای گوناگون مشخص شده و این رویکردها می بایست در همه شرکت های زیرگروه فولا‌د هرمزگان نیز اجرا شود.

معروفخانی با اشاره به رویکرد توسعه محور کمی و کیفی دکتر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه اظهار داشت: این رویکرد انشالله آینده درخشانی را برای فولاد هرمزگان به عنوان دومین شرکت بزرگ و استراتژیک گروه فولاد مبارکه رقم خواهد زد.

مصرف برق فولاد مبارکه در زمان محدودیت به کمتر از نصف می‌رسد

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: مصرف برق فولاد مبارکه در زمان محدودیت و پیک شبکه به کمتر از نصف می‌رسد.

به گزارش جهان معدن، سید امیر طباطبائیان، مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه اصفهان درباره میزان مصرف برق شرکت فولاد مبارکه، اظهار کرد: از زمانی که فولاد مبارکه راه‌اندازی شده هر سال محدودیت برق اعمال کرده‌ایم تا بخش خانگی و صنایع کوچک‌تر دچار آسیب نشوند. مصرف برق فولاد مبارکه در زمان محدودیت و پیک شبکه به کمتر از نصف می‌رسد. ۳۰ سال است که همکاری تنگاتنگ با شرکت برق منطقه‌ای داریم و همیشه مصرف برق شرکت در زمان اوج مصرف کاهش داده می‌شود و مصرف خود را به زمان‌های غیر پیک می‌بریم.

وی با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی فولاد مبارکه در وهله اول ایجاد اشتغال است، افزود: چون اشتغال در شهر اصفهان و مبارکه بیشترین تمرکز را دارد و جمعیتی که در این شرکت به شکل مستقیم و غیرمستقیم حضور دارند باری از مشکلات مردم، مسئولان و منطقه برداشته می‌شود.

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: شرکت فولاد مبارکه از سال ۱۳۹۲ اقدام به جمع‌آوری پساب‌های شهری در منطقه مبارکه و لنجان در عرض ۴ سال کرد در حالی که اگر این کار قرار بود از طریق تأمین اعتبار دولتی انجام شود شاید ۱۰۰ سال طول می‌کشید. بنابراین فعالیت‌های فولاد مبارکه برای ارتقای بهداشت عمومی و اشتغالزایی شایان است و از انتشار فاضلاب در محیط جلوگیری کردیم. هر مترمکعب فاضلاب تقریباً ۴۰ برابر حجم خود آب‌های دیگر را آلوده می‌کند.

طباطبائیان با بیان اینکه این خدمات شرکت فولاد مبارکه چیزی جز مسئولیت اجتماعی نیست، ادامه داد: بحث نیروگاه ساختن که مطرح شده بود فعلاً در مرحله اخذ مجوزهای لازم است. این نیروگاه یک نیروگاه ۶۰ درصد راندمان است و جزء نیروگاه‌های پیشرفته‌ای است که در دنیا ساخته شده است. اکنون متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور ۳۷ درصد است در حالی که این نیروگاه جدید ۶۰ درصد راندمان دارد به طوری که با مقدار گاز ثابت، برق و انرژی بسیار بیشتری تولید می‌کنیم.

وی افزود: بنابراین راه‌اندازی این نیروگاه از سوی فولاد مبارکه به نفع کشور و منطقه است، چراکه کسری برق را جبران می‌کند. ضمن اینکه احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر با سوخت پاک در دستور کار فولاد مبارکه است.

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه اصفهان، اظهار کرد: این نیروگاه جدید مصرفِ آبِ بسیار پایینی دارد، چراکه تکنولوژی نیروگاه‌های جدید سیکل ترکیبی است و مصرف آب آنها در سال کمتر از ۹۰ هزار مترمکعب است و نسبت به نیروگاه‌های بخاری که قدیمی هستند مصرف آب آنها یک به ۲۵۰ است. پس چنین نیروگاهی در ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی به منطقه کمک می‌کند.

طباطبائیان افزود: زمان‌هایی که در زمستان مصرف برق کشور بسیار پایین است باید از انرژی موجود استفاده بهینه شده تا از برق اضافه‌ای که وجود دارد برای تولید ثروت استفاده شود. استفاده بهینه از انرژی منجر به جلوگیری از خام فروشی می‌شود و اینکه مثلاً گاز طبیعی را بفروشیم یک نوع خام فروشی است.

وی گفت: بنابراین در تابستان که مصرف برق زیاد است مصرف برق شرکت فولاد را پایین می‌آوریم که البته خسارت سنگینی را هم متحمل می‌شویم. در طی سی سال گذشته جامعه به دلیل مشارکت داوطلبانه شرکت فولاد مبارکه و دیگر صنایع در زمان‌های پیک شبکه برق کمتر متوجه کمبود برق می‌شدند، ولی متأسفانه با شدت گرفتن محدودیت‌های برق این مسئله حادتر شده و در این مقطع دیگر از دست صنایع اقدامی به‌جز همکاری حداکثری ساخته نیست و در واقع وزارت نیرو باید در این خصوص پاسخگوی مشترکان شبکه و صنایع باشند.

اجرای ۸ هزار میلیارد پروژه ی زیرساختی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد از عملیاتی شدن ۶ پروژه زیرساختی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد با اعتباری بالغ بر ۸ هزار میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، احسان انصاری با اعلام این مطلب افزود: این مهم در راستای تحقق چشم انداز توسعه و گسترش زیر ساخت‌ها در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد با بیان آن که با عملیاتی شدن و گسترش پروژه‌های زیر ساختی، شاهد حضور پر رنگ تر سرمایه گذاران در این کانون اقتصادی و صنعتی خواهیم بود در تشریح اقدامات صورت گرفته گفت: با اعلام برندگان مناقصات برگزار شده در سال جاری، پروژه‌هایی در این منطقه انجام شد که از جمله آن ها می توان به پروژه‌های احداث خط ۱۳۲ کیلو ولت منطقه ویژه، تامین تجهیزات و احداث شبکه توزیع و تغذیه چهار واحد ایستگاه تقلیل فشار گاز در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، انجام عملیات احداث پست ۱۳۲/۲۰ کیلو ولت به روش طرح و ساخت، احداث خط انتقال آب از آب شیرین کن به کارخانه آلومینیوم جنوب، احداث ساختمان ذخیره اسید سولفوریک و احداث جاده ها و کانال های آب های سطحی بخش شمالی رودخانه مهران شور اشاره کرد.

وی یادآور شد : رکوردی در سال گذشته رقم خورد به گونه ای که در سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد ریال پروژه در جهت تکمیل زیرساخت در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد به مناقصه رفت و عملیات اجرایی آن ها نیز آغاز شد.

شایان ذکر است که منطقه ویژه اقتصادی لامرد واقع در جنوب استان فارس و از زیر مجموعه های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است.

استقبال بلاروس از ۳ پیشنهاد ایران برای توسعه روابط تجاری

معاون وزیر صنایع بلاروس با استقبال از ۳ پیشنهاد ویژه معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت برای توسعه روابط تجاری ایران و بلاروس، این کشور را آماده اجرای هر ۳پیشنهاد دانست.

به گزارش جهان معدن به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، نشست هماهنگی پانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و بلاروس با حضور علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، خاریتونچیک ، معاون وزارت صنایع بلاروس، یاری سفیر ایران در مینسک و کالسوف، سفیر بلاروس در تهران به صورت مجازی برگزار شد.

در این جلسه مقرر شد تا پانزدهمین کمیسیون مشترک 2 کشور در تابستان سالجاری به میزبانی مینسک برگزار شود.

در ابتدای این نشست پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، بر لزوم برنامه ریزی جهت اجرایی شدن توافقات کمیسیون مشترک بلافاصله بعد از برگزاری گفت: در نشست های تخصصی میان کمیته های دو طرف، متن توافقات کمیسیون مشترک آماده و به تایید طرف ایران رسیده است و امیدواریم به زودی برای امضای نهایی میان ورزای 2 کشور آماده شود.

وی مهمترین موضوع بعد از امضای سند نهایی را ورود به مرحله اجرا عنوان کرد و افزود: حجم 40 میلیون دلاری تبادلات تجاری 2 کشور بسیار ناچیز است و با توجه به رابطه 2 کشور این عدد باید به سرعت به یک عدد قابل قبول برسد.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پیشنهادی عنوان کرد: در کنار کمیسیون تجاری پیشنهاد می کنیم که هیأت تجاری نیز از ایران عازم بلاروس شود تا تجار دو کشور بتوانند با ظرفیت های یکدیگر اشنا و در جلسات B2B به توافقات لازم دست پیدا کنند. چرا که لازمه توسعه روابط تجاری میان کشورها، شناخت تجار از ظرفیت های یکدیگر است.

وی در پیشنهادی دیگر موضوع اعزام نمایندگان صنایع مهم و پیشرفته ایران به بلاروس را مطرح کرد و این موضوع را سبب ایجاد پیوند میان صنایع اصلی دو کشور خواند.

پیشنهاد بعدی پیمان پاک مربوط به همکاری دو کشور در ایجاد کریدور شمال- جنوب اختصاص داشت تا کشور بلاروس بتواند برای صادرات محصولات خود از طریق ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و شرق آفریقا دسترسی پیدا کند.

در ادامه این نشست خاریتونچیک، معاون وزارت صنایع بلاروس با استقبال از هر ۳ پیشنهاد رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ایران در زمینه تجارت تجارب بسیار خوبی دارد و این تجربه می تواند به توسعه روابط 2 کشور کمک کند.

وی ادامه داد: ما اماده هستیم تا برای تجار ایرانی و نمایندگان صنایع ایران هر ملاقاتی که درخواست دارند را با همتایان بلاروسی شان ترتیب دهیم تا مناسبات تجاری میان 2 کشور توسعه یابد.

معاون وزیر صنایع بلاروس همچنین اعلام کرد که بلاروس آماده پذیرایی از هیأت ایران در کمیسیون مشترک و هیدات های تجاری و صنعتی همراه خواهد بود.

در ادامه این نشست، سفیر بلاروس در تهران نیز از برقراری روابط حسنه میان بلاروس و اتاق بازرگانی و صنایع ایران گفت و افزود: ما از پیشنهادات ارائه شده توسط رئیس سازمان توسعه تجارت استقبال می کنیم و تا زمان برگزاری کمیسیون مشترک برای تمامی موارد آن اماده می شویم.

یاری سفیر ایران در بلاروس نیز بر ایجاد زیر ساخت های تجارت میان 2 کشور تاکید کرد و افزود: تسهیل در صدور روادید تجار و رانندگان می تواند زمینه را برای تحقق تمامی اهداف کمیسیون مشترک اماده کند.

صفحه1 از107