16 آذر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

بیشترین مشارکت در ممیزی های HSE واحدهای تابعه ایمیدرو در دوره ششم رقم خورد

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست ایمیدرو اعلام کرد: بیشترین مشارکت در ممیزی های مدیریت HSE واحدهای تابعه ایمیدرو، در دوره ششم صورت گرفته است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، امیر ولدخانی مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست ایمیدرو امروز در همایش ششمین دوره ممیزی عملکرد مدیران HSE واحدهای تابعه ایمیدرو، میزان مشارکت واحدهای تابعه این سازمان را 52 واحد اعلام کرد و گفت: این بالاترین میزان مشارکتی است که تاکنون در دوره های ممیزیHSE به ثبت رسیده است.

وی تاکید کرد: بدون تردید، حمایت های مدیران ارشد ایمیدرو و واحدهای تابعه نقش موثری در بهبود عملکرد حوزه HSE ایفا کرده است.

تداوم رشد عملکرد در 21 واحد

ولدخانی اعلام کرد: در مجموع 21 واحد(44درصد) از واحدهای شرکت کننده در این ارزیابی شاهد رشد عملکرد مستمر در کل ارزیابی دوره های ممیزی بوده اند.

وی به تشریح عملکرد مدیریت HSE واحدهای تابعه ایمیدرو دربخش های مختلف پرداخت و افزود: درصد عملکرد بخش های 5 گانه ممیزی طی این دوره در حوزه بهداشت 66.4 درصد، ایمنی54.3 درصد ، زیرساخت و سیستم های مدیریت HSE 63.1 درصد، آموزش59.7 درصد و محیط زیست 55.7 درصد به ثبت رسید.

تفاوت شاخص های ارزیابی در دوره ششم

ولدخانی ضمن ارائه گزارش ششمین دوره ممیزی عملکرد مدیران بهداشت، ایمنی و محیط زیست واحدهای تابعه ایمیدرو به برخی تغییرات در نحوه ارزیابی نسبت به دوره های قبل اشاره کرد و گفت: افزایش تعداد سطوح ارزیابی از 5 به 7 سطح، حذف امتیازهای تشویقی، تعدیل و حذف امتیازهای منفی برخی از این تغییرات است.

مدیر بهداشت ،ایمنی و محیط زیست ایمیدروتصریح کرد: به دنبال ارزیابی کیفیت عملکرد واحدهای تابعه درحوزه HSE و ارتقای آن هستیم و به همین علت در دوره ششم، شاخص های کیفی مد نظر قرار گرفته است.

وی به برگزاری 2 دوره آموزشی برای ممیزان و سر ممیزان این حوزه در اردیبهشت ماه 1401 اشاره کرد و اظهار کرد: در دوره ششم از ممیزی HSE ، تعداد 52 واحد تابعه ایمیدرو توسط 61 نفر در 11 هفته و طی 2016 نفرساعت ممیزی شدند که از این میزان 28 واحد در تمامی ادوار گذشته حضور داشتند. همچنین4 واحد برای نخستین بار شرکت کردند و 4 واحد نیز پیش ممیزی شده و آماده حضور در ممیزی سال آینده شدند.

افتتاح خط تراشکاری الکترود گرافیتی کازرون در سال آینده

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فاز نخست طرح تولید الکترود گرافیتی کازرون (خط تراشکاری الکترود) در سال آینده افتتاح می شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه ا... جعفری در نشست با نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس و سهامداران طرح الکترود گرافیتی کازرون ضمن بیان این مطلب گفت: استراتژی ایمیدرو، توازن سرمایه گذاری در مناطق مختلف کشور است و تلاش این سازمان، همواره تلاش کرده هدایت نقدینگی را به سمت مناطقی پیش ببرد که در آن سرمایه گذاری اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: وجود معادن در مناطق کم برخوردار و محروم، ظرفیت های بالایی را برای توسعه در این مناطق، ایجاد کرده و با اجرای طرح های توسعه ای، علاوه بر رونق اقتصادی، امیدواری مردم به آینده و درنتیجه توسعه اجتماعی را به همراه دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: این سازمان با تعیین مجری برای طرح تولید الکترود گرافیتی کازرون، نسبت به پیگیری و اجرای آن با مشارکت سهامداران، در کمترین زمان اقدام خواهد کرد تا مردم منطقه، از مزایای آن بهره مند شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر، شرکت تشکیل شده و سهامداران، بخشی از سرمایه مورد نیاز را واریز کرده اند. همچنین، خرید زمین برای اجرای طرح مذکور قطعی شده و در حال مذاکره برای تامین زیرساخت ها است.

اهمیت بالای سیاسی- اجتماعی تصمیم ایمیدرو برای اجرای طرح

فریدون عباسی، نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: با توجه به نیاز کشور به الکترود گرافیتی و راهبردی بودن این محصول در صنعت فولاد، بهتر است ایمیدرو با توجه به داشتن تجربه کافی در این حوزه، به عنوان مجری طرح اقدام کند تا این طرح به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: اجرای طرح الکترود گرافیتی در منطقه کازرون موجب شد تا مردم منطقه نسبت به آینده بسیار امیدوار شوند و نتایج پژوهش مرکز پژوهش های مجلس و غیره از اتفاقات اخیر، نشان داد که اهمیت تصمیم ایمیدرو برای اجرای طرح مذکور در منطقه، از نظر سیاسی اجتماعی بالاست.

اجرای 4 بخش طرح تولید الکترود

جلال تقی‌پور اعظم، عضو هیات مدیره ایریتک، در این نشست درباره وضعیت طرح تولید الکترود گرافیتی توضیح داد: این طرح شامل 4 خط شامل گرافیتاسیون، پخت، پرس و تراشکاری است که با توجه به ضرورت ملموس شدن سریع نتایج عینی آن برای مردم منطقه، این طرح از انتهای خط به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: بخش های دیگر نیز بدون هدر رفت زمان و سرمایه، وارد فاز اجرایی خواهد شد.

همکاری های شرکت های دانش بنیان با بخش معدن، نیازمحور باشد

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو گفت: اطلاع از نیازهای بخش معدن و صنایع معدنی از ضرورت های توسعه همکاری با شرکت های دانش بنیان است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، امیر ولدخانی که امروز در رویداد دایان3 HSE(همرسانی تبلور ایده های فناورانه معدن و صنایع معدنی) تصریح کرد: باید همکاری های بین حوزه معدن و صنایع معدنی با بخش فناوری و دانش های نو، به صورت "نیازمحور" باشد و این امر زمانی محقق می شود که این دو از پتانسیل و توانمندی های یکدیگر مطلع باشند.

ولدخانی در عین حال اظهار داشت: در حوزه بهداشت، ایمنی و محبط زیست مسیر رو به رشدی آغاز شده و انتظار توسعه همکاری ها را داریم.

وی با ذکر مصادیق همکاری دوجانبه پرداخت و افزود: پیش بینی و شناسایی خطرات، اقدامات کنترلی، مهندسی، مدیریتی و پایش از جمله نیازهای شرکت های معدنی و صنایع معدنی است که می تواند با همکاری شرکت های دانش بنیان مرتفع شود.

ولدخانی تاکید کرد: محصول و دانش تولید شده این شرکت ها، باید سازگاری با شرایط و نیازهای بخش معدن و صنایع معدنی داشته باشد و این امر تنها با افزایش ارتباط دوسویه به نتیجه لازم می رسد.

طی رویداد دایان3، تعداد چهار محصول فناورانه حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست، در بخش معدن و صنایع معدنی معرفی شد.

تفاهم نامه دستیابی به دانش فنی معدنکاری سبز امضا شد

تفاهم نامه دستیابی به دانش فنی معدنکاری سبز بین ایمیدرو و شرکت های فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو، تهیه و تولید مواد معدنی ایران،گهر زمین و ایراسکو با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو امضا شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، همکاری جهت تعریف و اجرای پروژه های پژوهشی معدنکاری سبز، از جمله همکاری در تدوین فراخوان ها، داوری، انتخاب پژوهشگر، نظارت بر گزارش های دریافتی پروژه ها و همکاری در خصوص ایجاد واحد های معدنی سبز از اهداف این تفاهم نامه است.

تفاهم نامه در 10 ماده و مدت اجرای تفاهم‌نامه 24 ماه است.

در آیین امضای تفاهم نامه " دستیابی به دانش فنی معدنکاری سبز " وجیه الله جعفری رئیس هیات عامل ایمیدرو و جمعی از مدیران عامل شرکت های نام برده حضور داشتند.

بررسی راه های تسریع در راه اندازی پروژه سیمان دهلران

وجیه اله جعفری رییس هیات عامل ایمیدرو‌ از پروژه های سیمان ابدانان و دهلران دیدن کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، جعفری که از صبح روز پنجشنبه در سفری یک روزه وارد استان ایلام شده، عصر امروز راه های فعال سازی پروژه سیمان ابدانان و تسریع در راه اندازی سیمان دهلران را به همراه بهزاد علیزاده نماینده مردم آبدانان، دهلران، دره شهر و بدره در مجلس شورای اسلامی بررسی کرد.

جعفری تاکید کرد: باتوجه به نزدیکی طرح سیمان دهلران به مرز غربی و جنوبی کشورمان، بازارهای صادراتی پیش روی این شرکت قرار دارد. در این دیدار رضا محمدرحیمی رییس سازمان صمت استان ایلام نیز حضور داشت.

اطلاعات به روز شده منطقه اقتصادی خلیج فارس در پورتال ایمیدرو بارگذاری شد

اطلاعات به روز شده منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با هدف معرفی ظرفیت های زیرساختی و سرمایه گذاران، در پورتال ایمیدرو بارگذاری شد.

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، نقشه موقعیت منطقه اقتصادی خلیج فارس در استان هرمزگان، ویژگی ها و اطلاعات مربوط به زیرساخت ها، مناقصات در دست اجرا، معرفی قراردادهای منعقد شده با سرمایه گذاران و طرح های آماده سرمایه گذاری؛ از مطالب ارایه شده در پورتال ایمیدرو است.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در کیلومتر 13 بزرگراه شهید رجایی در غرب بندر عباس واقع شده است.

یک گام جدید درجهت تسریع در تکمیل طرح زنجیره فولاد کردستان

مدیرعامل شرکت صنایع فولاد کردستان از انجام یک گام جدید (افزایش سرمایه شرکت) برای تسریع در تکمیل طرح فولاد کردستان خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، محمدرضا احمدی با بیان این مطلب اظهار داشت: با موافقت سهامداران شرکت صنایع فولاد کردستان، سرمایه شرکت تا سقف 45 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. این اقدام، شرایط را برای اجرای طرح تکمیل زنجیره فولاد کردستان طبق برنامه فراهم می کند.

وی ادامه داد: این امر منجر به تولید ارزش‌افزوده بیشتر در استان کردستان خواهد شد و زمینه را برای طرح‌های توسعه آتی شامل پروژه‌های اکتشافی معدن، تشکیل معادن جدید و احداث کارخانه‌‌های بیشتر در این زنجیره ایجاد کرده و درنهایت به تولید اشتغال و ثروت بیشتر خواهد انجامید.

راه اندازی طرح ها؛ به تدریج تا 1405

مدیرعامل شرکت صنایع فولاد کردستان با اشاره به اینکه طرح تکمیل زنجیره فولاد کردستان، فروردین امسال عملیاتی شده و به مرور تا سال 1405 راه اندازی می شود، تصریح کرد: اکنون پیمانکاران اصلی احداث طرح‌های فولادی در سایت‌های قروه و بیجار استقرار یافته‌اند و عملیات تجهیز کارگاه، خاکبرداری و تسطیح سایت و همچنین تهیه نقشه‌های مهندسی ساخت و اجرای فونداسیون‌ها نیز در جریان است.

وی افزود: عملیات احداث دیوار بتنی پیش ساخته و جاده پیرامونی سایت‌ قروه به صورت کامل پایان یافته و سایت بیجار با 50 درصد پیشرفت در حال انجام است.

احمدی ادامه داد: تامین زیرساخت‌های اصلی مورد نیاز طرح نیز شامل آب، برق، گاز و جاده اصلی دسترسی به سایت‌ها مطابق مجوزهای دریافت شده از مراجع ذیربط کشور، در حال برنامه‌ریزی بوده و متناسب با نیاز طرح در حال انجام است.

ایجاد وحدت رویه بین طرح های نیروگاهی در تعامل با سازمان پدافند غیر عامل

مدیر زیرساخت ایمیدرو اعلام کرد: وحدت رویه ای برای دریافت مجوز پدافند غیر عامل و رعایت الزامات طرح های نیروگاه های برق صنعت و معدن، در تعامل با سازمان پدافند غیر عامل ایجاد شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، منیژه غلامرضایی در دومین همایش پدافند غیرعامل صنایع معدنی با بیان این مطلب گفت: با تعامل برقرار شده با سازمان پدافند غیر عامل، توانستیم مجوز همه ساختگاه های (سایت) نیروگاهی را به صورت مشروط از این سازمان دریافت کنیم.

وی ادامه داد: این اقدام سبب ایجاد وحدت رویه در مطالعات پدافند غیر عامل طرح های احداث نیروگاه صنعت و معدن شد و با نظارت راهبردی صورت گرفته، الزامات ساختاری به همه واحدها ابلاغ شد. این امر موجب می شود تا در طول دوره احداث به صورت متمرکز در انجام اقدامات راهبری، همسان سازی شده و در فرایند کار تسریع شود.

سهم پایین ایران در برداشت آب از خلیج فارس

مدیر زیرساخت ایمیدرو با اشاره به اینکه در دنیا روزانه حدود 107 میلیون متر مکعب و در خاورمیانه 50 میلیون متر مکعب آب شیرین می شود، گفت: آب شیرین کن های خلیج فارس حدود 24 درصد از کل این میزان را به خود اختصاص می دهند که بیشتر آن توسط امارات و سپس عربستان انجام می شود. کویت، قطر و بحرین در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی ادامه داد: به رغم این که ایران پهناورترین کشور در امتداد خلیج فارس است، اما کمترین ظرفیت آب شیرین کن را دارد به طوری که ظرفیت خط نخست انتقال آب افتتاح شده، حدود 650 هزار متر مکعب است. وی ادامه داد: با بهره برداری از خطوط دیگر، این میزان به 2 میلیون تن متر مکعب در روز می رسد که با این همه در مقایسه، جایگاه بسیار پایینی خواهد داشت.

دستاوردهای قابل توجه در طرح های آبی

غلامرضایی با اشاره به تعامل مناسب بین ایمیدرو و سازمان پدافند غیر عامل، تصریح کرد: هماهنگی و همکاری بین این 2 سازمان در زمینه طرح های شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان، دستاوردهای قابل توجهی در مراحل مطالعات و طراحی داشته است.

افزایش 10 هزارمگاوات طرح نیروگاهی به 17 هزار مگاوت

مدیر زیرساخت ایمیدرو تصریح کرد: با توجه به محدودیت هایی که در تامین برق ایجاد شده، ایمیدرو با شرکت های بزرگ به توافق رسید که صنایع و معادن خودشان اقدام به احداث نیروگاه کنند. وی یادآور شد: ابتدا 14 ساختگاه با ظرفیت 10 هزار مگاوات معرفی شد که با توجه به پشتیبانی تسهیلات و مشوق هایی که در بسته حمایتی درج شده، شرکت ها علاقه مند به تامین برق اختصاصی در شرایط کمبود برق شدند.

وی ادامه داد: از این رو، 21 ساختگاه با ظرفیت 17 هزار مگاوات افزایش یافت که اغلب استان ها را در بر می‌گیرد.

یک افتتاحیه نیروگاهی در آذر

غلامرضایی با اشاره به پیشرفت طرح های نیروگاهی در دوره پیشبرد، گفت: میزان پیشرفت طرح ها در پیوست اولیه (10 هزار مگاوات)، 66 درصد و با الحاقیه (17 هزار مگاوات)، 22 درصد است. عملیات اجرایی حدود 5 هزار مگاوات نیز آغاز شده و پیشرفت آن 19 درصد است.

وی افزود: طرح نیروگاهی شرکت توسعه معادن و فلزات با ظرفیت 360 مگاوات، 75 درصد پیشرفت دارد و واحد گازی آن به بهره برداری رسیده است. واحد بعدی این شرکت هم در آذر افتتاح می شود. به گفته وی، طرح های نیروگاهی واحد فولاد مباکه با ظرفیت 1000 مگاوات هم 45 درصد پیشرفت دارد که پیش بینی می شود افتتاح این طرح ها از اواخر امسال یا اوایل سال آینده انجام شود.

مدیر زیرساخت ایمیدرو با بیان اینکه در حوزه پدافند غیرعامل، چالش ما در بخش صدور مجوزهاست، اذعان کرد: امیدواریم با توجه به ظرفیت 20 درصدی نیروگاه های صنایع معدنی از کل ظرفیت 80 هزار مگاواتی کشور در احداث نیروگاه، همکاری نهادها را نیاز داریم تا این نیروگاه ها در زمان مقرر به بهره برداری برسند.

صفحه1 از112