18 ارديبهشت 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

تولید طلای زرشوران چهار رقمی شد

تولید شمش طلا در شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، برای نخستین بار از زمان فعالیت، چهار رقمی شد و به ۱۰۴۱ کیلوگرم رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، طی سال ۹۹ که به جهش تولید مزین شده بود با انجام کار کارشناسی و شناخت نقاط ضعف فرآیند تولید و تلاش مضاعف پرسنل، رکورد جدید تولید 366 کیلوگرم شمش طلای 24 عیار با خلوص 997 در چهارماهه پایانی سال 99 به ثبت رسید که ۱۰۴ کیلوگرم نسبت به چهارماهه مشابه در سال ما قبل افزایش یافت. مجموع تولید سال 99 به مقدار 1041 کیلوگرم طلا رسید و شرکت طلای زرشوران ضمن دستیابی و عبور از برنامه مصوب سال 99 موفق به افزایش 30 درصدی تولید نسبت به سال 98 شد.

سالار باوند، سرپرست شرکت نیز با ابراز تقدیر از تلاش و انگیزه مضاعف پرسنل در جبران عقب ماندگی برنامه تولید و ثبت رکورد جدید در زرشوران، اعلام کرد: در سال تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نیز رکوردهای جدیدی را به ثبت خواهیم رساند.

افزایش 4 درصدی تولید معادن مس جهان

میزان تولید و ظرفیت معادن و کارخانه های تصفیه مس جهان در نخستین ماه 2021 افزایش یافت. در همین حال قیمت جهانی مس نیز در چند قدمی 10 هزار دلاری قرار گرفته02 است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، معادن مس جهان در ماه ژانویه 2021 میلادی، حدود یک میلیون و 750 هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2020 میلادی، یک میلیون و 682 هزار تن بود که حاکی از افزایش 4 درصدی تولید است.

از این میزان، 914 هزار و 300 تن مربوط به قاره «آمریکا»، 362 هزار و 800 تن «آسیا»، 219 هزار و 300 تن «آفریقا»، 171 هزار و 400 تن «اروپا» و 82 هزار و 600 تن مربوط به «اقیانوسیه» بوده است.

افزایش 4 درصدی ظرفیت معادن مس

در همین مدت، ظرفیت معادن مس جهان به 2 میلیون و 167 هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال 2020 میلادی (2 میلیون و 82 هزار تن)، حاکی از افزایش 4 درصدی است.

افزایش 1.7 درصدی تولید مس تصفیه شده

فعالان مس جهانی در ماه ژانویه 2021، حدود 2 میلیون و 97 هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2020 میلادی، 2 میلیون و 61 هزار تن بود که نشان دهنده افزایش 1.7 درصدی است.

افزایش حدود 2 درصدی ظرفیت تولید مس تصفیه شده

ظرفیت تولید کارخانه های مس تصفیه شده در جهان طی ماه ژانویه 2021 میلادی، 2 میلیون و 565 هزار تن بود. که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال 2020 میلادی (2 میلیون و 511 هزار تن)، حدود 2 درصد افزایش یافت.

قیمت جهانی مس در چند قدمی 10 هزار دلاری

بنا به این گزارش، قیمت جهانی مس اکنون (15 اردیبهشت 1400) به حدود 9946 دلار در تن رسیده است.

استخراج یازده هزار تن خاک نسوز از بزرگترین معدن غرب آسیا

رئیس سازمان صمت استان چهار محال و بختیاری از استخراج یازده هزار تن خاک نسوز از یکی از معادن این استان خبر داد و گفت: استخراج سالانه این معدن حدود ۱۵ هزار تن خاک نسوز است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، سجاد رستمی گفت: مواد استخراج شده ازمعدن شهید نیلچیان شامل دو نوع خاک نسوز به نام های" آرژیلیت" و"بوکسیت" با عیار ۶۷ تا۷۶ درصد، که در ایران و خاورمیانه از نظر عیار و حجم ذخیره بی نظیر است.

رئیس سازمان صمت استان چهار محال و بختیاری افزود: از خاک نسوز استخراج شده انواع فرآورده‌های نسوز از جمله آلومینا و مواد نسوز فرآوری می‌شود.

وی گفت: معدن شهید نیلچیان با حفاری ۳۱ حلقه چاه به طول پنج هزار متر در محدوده‌ای به وسعت ۲۰۰ هکتار واقع شده که از نظر نوع، کیفیت و مرغوبیت تولید به عنوان بهترین معدن خاک نسوز ایران هم مطرح است.

رستمی ظرفیت استخراج سالانه این معدن را ۱۵ هزار تن خاک نسوز اعلام کرد و گفت: عملیات اکتشاف این معدن زیرزمینی سال ۴۸ و عملیات بهره برداری آن ازسال ۵۳ درمنطقه باجگیران ودو پلان چهارمحال و بختیاری انجام شده است.

وی افزود: هم اکنون ۱۷۰ معدن با اشتغال هزار و ۵۳۳ نفر در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

افزایش تولید فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: با توجه به تامین عمده سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز، دستیابی به اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ و تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد امکان‌پذیر است.

به گزارش جهان معدن به نقل از ایرنا، «وجیه‌الله جعفری» درباره آخرین وضعیت طرح جامع فولادی کشور افزود: طبق جدیدترین پایش طرح جامع فولاد، ظرفیت‌های ایجاد شده تا پایان سال ۹۹ شامل ۳۹.۴ میلیون تن ظرفیت تولید شمش فولاد، ۳۷.۱۸ میلیون تن آهن اسفنجی، ۶۶.۷۵ میلیون تن گندله و ۶۴.۱۱ میلیون تن کنسانتره است.

وی گفت: تولید محصولات این زنجیره تا پایان سال ۹۹ مشتمل بر تولید ۳۰.۷ میلیون تن فولاد خام، ۳۱.۱۴ میلیون تن آهن اسفنجی، ۴۶.۰۶ میلیون تن گندله، ۵۰.۰۶ میلیون تن کنسانتره و ۱۰۴.۱ میلیون تن سنگ آهن بود.

جعفری خاطرنشان‌کرد: برای ایجاد توازن و تحقق برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، حدود چهار میلیارد و ۴۳۹ میلیون یورو نیاز است که تاکنون حجم قابل توجهی از این میزان سرمایه‌گذاری، تأمین اعتبار شده است؛ بنابراین دستیابی به اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ امکان‌پذیر است.

تامین سرمایه در بخش معدن

وی در پاسخ به اینکه یکی از اساسی‌ترین مشکلات در بخش معدن و صنایع معدنی، نیاز به سرمایه‌گذاری به‌ ویژه برای نوسازی ماشین‌آلات و تکمیل پروژه‌ها است و در سال ۱۴۰۰ این سرمایه‌گذاری‌ها از کدام محل قرار است تامین شود، افزود: در بخش معادن کوچک مقیاس، با استفاده از خدمات و تسهیلات صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، امکان نوسازی ماشین‌آلات معدنی فراهم شده و در برنامه سال ۱۴۰۰ این موضوع لحاظ شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه‌داد: در حوزه معادن بزرگ مقیاس نیز که به‌طور عمده شرکت‌های پیمانکار در آن فعالیت می‌کنند، نوسازی ماشین آلات و تکمیل پروژه‌ها در دستور کار بوده و تامین مالی برای سرمایه‌گذاری از محل تفاهم‌نامه با ۱۲ بانک کشور مورد توجه است که ارزش آن به ۱۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

تفاهم‌نامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

وی درخصوص تفاهم نامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین و دستاوردهای مثبتی که برای بخش معدن و صنایع معدنی می تواند به دنبال داشته باشد، گفت: توسعه صنایع فولادی با حضور سرمایه گذاران چین موجب می شود تا امکان صادرات بیشتری فراهم شود و فرصت های سرمایه‌گذاری در این حوزه با اطمینان از بازار مناسب و مستمر نمود بهتری پیدا کند.

جعفری خاطرنشان‌کرد: با توجه به اینکه بخش معدن پتانسیل‌های همکاری بسیاری برای سرمایه‌گذاران دارد، تفاهم نامه ۲۵ ساله ایران و چین بستر مناسبی برای حضور سرمایه گذاران را فراهم خواهد کرد و در حال حاضر با توافق‌های انجام شده در این همکاری، به نظر می‌رسد دستاوردهای مهمی در حوزه انتقال فناوری انجام شود.

چگونگی تحقق شعار سال در بخش معدن

این مقام مسئول درباره چگونگی تحقق شعار سال در بخش معدن، افزود: به‌ منظور تحقق شعار سال، مشکلات و گلوگاه‌های بخش از ابتدای زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی بررسی شده و به دنبال عملیاتی کردن راهکارهای مربوطه هستیم.

وی گفت: بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته، در تحقق شعار رونق و جهش تولید موفق بود، به‌طوری که همه محصولات فلزات اساسی از رشد مطلوبی برخوردار بود و امیدواریم امسال نیز اهداف تولید محقق شود.

جعفری خاطرنشان‌کرد: از جمله اقدام‌های انجام شده در حوزه پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، شناسایی موانع و چالش‌های حوزه اکتشاف است که برای رفع آنها جلسات متعددی با ذی‌نفعان دولتی و خصوصی برگزار شده و در حال عملیاتی کردن راهکارهای شناسایی شده هستیم.

وی ادامه‌داد: بهبود وضعیت ماشین‌آلات حفاری، آموزش نیروی متخصص، کاهش بوروکراسی و غیره، راهکارهای مشخصی است که در حال اجرا هستند. رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان‌داشت: با توجه به حجم بالای عملیات معدن‌کاری کشور، تامین ماشین‌آلات موردنیاز معادن، یکی دیگر از چالش‌هاست که در این راستا نیز از طریق تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان داخلی اقدام‌های مناسبی انجام شده است.

افزایش ۲ برابری سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی

وی اضافه‌ کرد: موضوع دیگر افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی از ۵۰۰ میلیارد تومان فعلی به یک‌هزار میلیارد تومان است تا این صندوق به عنوان یک نهاد توانمندساز و پشتیبانی کننده، بتواند گام های بیشتری برای توسعه بخش خصوصی بردارد.

به گفته این مقام مسئول، برنامه دیگر این حوزه فراهم کردن زیربناهای تولید در بخش معدن و صنایع معدنی است که از طریق طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی در ایمیدرو پیگیری می‌شود و بودجه پیش‌بینی شده برای سال جاری به حدود ۲ برابر افزایش یافته است.

وی گفت: اکنون تعداد قابل توجهی معادن فعال در کشور وجود دارد که به دلیل نداشتن زیربنا، با هزینه‌های تولید بالایی مواجه هستند و اجرای این طرح، منتج به افزایش بهره‌ وری آنها می‌شود.

جعفری پیش‌بینی‌کرد: بیش از ۴۰ معدن از این طریق منتفع شوند.

برنامه‌ریزی برای احیاء ۲۰۰ معدن کوچک تا پایان امسال

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تداوم اجرای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک از دیگر برنامه‌های سال جاری است و برنامه‌ریزی شده تا پایان امسال ۲۰۰ معدن احیا و فعال‌سازی شود.

وی گفت: ایمیدرو در حوزه فناوری‌های نوین هم پیش رفته و حمایت از استارتاپ ها در مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) مطابق سال گذشته انجام می‌شود که با توجه به تجربه حاصله، این مرکز در سال جاری اثربخشی بهتری خواهد داشت.

جعفری افزود: پایش مستمر طرح‌های توسعه‌ای ایمیدرو و رفع گلوگاه‌های تولید، پیش‌بینی ریسک‌های آتی و اقدام قبل از وقوع ریسک، از دیگر اقدام‌های ایمیدرو در سال جاری است.

وی خاطرنشان‌کرد: موضوع دیگر، بومی‌سازی قطعات و تجهیزات صنعت فولاد است که با اقدام‌های انجام شده توسط ایمیدرو و انجمن تولیدکنندگان فولاد، سامانه بومی‌سازی فولاد راه‌اندازی شده است که گامی موثر در تامین بدون دغدغه قطعات و تجهیزات مورد نیاز کارخانه‌های زنجیره فولاد کشور و حمایت از تولیدکنندگان داخلی خواهد بود.

تولید کنسانتره فراگیر سناباد از ظرفیت فراتر رفت

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد میزان صرفه جویی ارزی حاصل از بومی سازی در سیمیدکو طی سال 99 را 7 میلیون یورو اعلام کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، محمد مدنی فر در خصوص اقدام راهبردی شرکت در بومی سازی تجهیزات کلیدی بخش تولید، گفت: با بومی سازی فرآیند تجهیز و تعمیرات استکر و ریکلایمر موفق به صرفه جویی ارزی 270 هزار یورویی با تکیه بر توان متخصصان داخلی شدیم. وی افزود: این مهم در حالی صورت گرفت که یک شرکت آلمانی 270 هزار یورو برای ارسال دستورالعمل تعمیر این قطعات پیشنهاد داد.

جهش تولید

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد در خصوص اقدامات این مجموعه در بخش تولید طی سال گذشته، گفت: یکی از مهم ترین اهداف سیمیدکو در سال 99، دستیابی به ظرفیت کامل کارخانه بود که در تولید کنسانتره به ظرفیت اسمی کارخانه دست یافتیم.

وی گفت: طی سال گذشته 2 میلیون 516 هزار تن کنسانتره در این شرکت تولید شد. در صورتیکه ظرفیت اسمی کارخانه 2.5 میلیون تن است.

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد افزود: در تولید گندله نیز بعد از راه اندازی خط تولید در سال گذشته، از خردادماه تا پایان سال، میزان تولید این محصول به 1 میلیون 260 هزار تن رسید.

اقدامات و برنامه های توسعه ای

مدنی فر عنوان کرد: به همت تیم پشتیبانی شرکت پروژه سیستم مکانیزه بارگیری و نوار انتقال محصول در سال 99 به بهره برداری رسید. وی ادامه داد: سیمیدکو برای حل بحران های ناشی از آب، پروژه فیلتراسیون و آبگیری که از جمله پروژه های بزرگ زیست محیطی کشور به شمار می رود را وارد فاز راه اندازی کرد که در حال حاضر بهره برداری آزمایشی طرح فوق آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد گفت: خط انتقال آب به مخزن داخلی کارخانه به طول شش کیلومتر، دیگر پروژه توسعه ای شرکت به شمار می رود که در مدت زمان 2 ماه به بهره برداری رسید.

مدنی فر افزود: همچنین "اجرای سامانه آب" برای تامین آب کارخانه تعریف شد. این سامانه خط تولید کارخانه را در شرایط بحرانی به مدت یک ماه حفظ و مانع از توقف تولید می شود. وی با اشاره به اقدام این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی گفت: انعقاد قرارداد با شرکت آبفای خراسان به منظور استفاده از سرمایه گذاری در احداث شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب پساب شهر خواف جزو اقدامات شرکت در بخش مسئولیت اجتماعی است و به نوعی در تامین آب پایدار شرکت نیز موثر است. مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد افزود: بهره برداری از ساختمان ازمایشگاه سیمیدکو با زیربنای بالغ بر 1000 متر مربع از دیگر اقدامات مجموعه فوق است که تجهیز آن به عنوان یک آزمایشگاه استاندارد، جزو نیازهای منطقه معدنی سنگان است.

مدنی فر اقدام بزرگ سیمیدکو در حوزه مالی را تسویه یوزانس این شرکت عنوان کرد که در سال گذشته از طریق تسهیلات داخلی تسویه شد.

رشد 14 درصدی استخراج مواد از معادن چهارمحال و بختیار

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صمت چهارمحال و بختیاری با اعلام خبر افزایش 14 درصدی استخراج مواد معدنی در این استان، گفت: بیش از پنج میلیون و 600 هزار مواد از 107 معادن فعال این استان استخراج شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، مهرداد قاسمی گفت: بیش از پنج میلیون و 600 هزار مواد از 107 معادن فعال این استان استخراج شده است.

معاون امورمعادن وصنایع معدنی سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: استخراج این مواد معدنی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل آن 14 درصد افزایش یافته است.

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صمت چهارمحال و بختیاری افزود: مواد استخراج شده این معادن شامل سنگ لاشه، سنگ‌نما، سیلیس، سنگ گچ، خاک ‌نسوز، سنگ‌های تزئینی ومواد اولیه سیمان است.

قاسمی گفت: مواد معدنی استخراج شده علاوه بر صنعت ساختمانی در صنایع فولاد، ذوب‌آهن، آلومینیوم، صنایع نسوز و ساینده‌ها، تولید گچ، شن و ماسه، صنایع سیمان و تهیه آجرهای شاموتی کاربرد ویژه‌ای دارند.

عبور از مرز تولید ۷۰۰ هزار تن در ناحیه فولادسازی گامی در تحقق شعار سال

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی فولادمبارکه ، غلامرضا سلیمی، مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، با اشاره به موفقیت به دست آمده در این ناحیه گفت: در آخرین ساعات ۳۱ فروردین ماه، با همت و تلاش نیروهای تلاشگر ناحیه فولادسازی شرکت فولاد مبارکه، رکورد تولید ۷۰۰ هزار و ۲۱۵ تن به ثبت رسید تا بار دیگر کارکنان غیرتمند فولاد مبارکه، طنین «ما می توانیم » را تکرار کنند و با بهبود رکورد قبلی که مربوط به اسفند ۹۹ و به میزان ۶۶۲ هزار تن بود، گامی در جهت تحقق شعار سال بردارند.

وی در ادامه به تولیدات سال گذشته این ناحیه اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین این رکوردها تولید 7 میلیون تن فولاد خام بود که نسبت به سال 98 حدود 730 هزار تن و نسبت به سال 96 که بیشترین میزان تولید اتفاق افتاده بود، 550 هزار تن افزایش داشت. همچنین در طول سال نیز 4 رکورد تولید ماهیانه، به‌ترتیب در فروردین 636 هزار تن، در خرداد 637 هزار تن، در شهریور 639 هزار تن و در اسفند 662 هزار تن به ثبت رسید؛ ضمن اینکه این روند در تولیدات روزانه به 131، 133، 136، 138 و 140 هزار تن رسید و این امر نشان از پویایی و همت بلند کارکنان در این ناحیه دارد.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم همچنین ثبت رکورد در واحد گاززدایی، رکورد تعداد ذوب، بهبود کیفیت و کاهش ضایعات را دیگر دستاوردهای این ناحیه در سال گذشته معرفی کرد و گفت: این موفقیت‌ها در حالی محقق شد که شرکت با چالش‌هایی همچون تحریم‌، بیماری کرونا و محدودیت‌های انرژی و مواد اولیه روبه‌رو بود، ولی با استفاده از تمام ظرفیت‌های شرکت و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی، مدیریتِ توقفات و تغییرات اساسی خطوط تولید، توانستیم این رکوردهای ارزشمند را در سال گذشته برای فولاد مبارکه به ثبت برسانیم.

سلیمی به نقش مؤثر کارکنان در تحقق اهداف شرکت نیز اشاره کرد و افزود: زمانی که به رکورد 144 ذوب که در فروردین امسال به دست آمد توجه می‌کنیم، به نقش پررنگ نیروی انسانی در فولاد مبارکه پی می‌بریم و متوجه می‌شویم که این خواست و اراده نیروی انسانی است که با مدیریت درست و جلوگیری از توقفات ناخواسته و همچنین با مدیریت زمان می‌تواند چنین افتخاری را در شرکت خلق کند.

وی خاطرنشان کرد: در سال جدید برنامه تولید 7 میلیون و 50 هزار تن را در دستور کار داریم، ولی تلاش می‌کنیم 7.2 میلیون تن را که ظرفیت فولادسازی است محقق کنیم، زیرا تجربه سال گذشته نشان داد با همت و تلاش همگانی و کارِ گروهی که در شرکت نهادینه شده است، این امر دور از دسترس نیست و می‌توان با همدلی و همبستگی در سال جدید، با پشت سر گذاشتن چالش‌های مطرح‌شده، این هدف را محقق ساخت.

وی در خصوص تولید محصولات ویژه و گریدهای خاص در شرکت فولاد مبارکه یادآور شد: در استراتژی فولاد مبارکه دو مورد از اهمیت ویژه‌ای‌ برخوردار است: یکی توسعه محصول و دیگری بومی‌سازی. استراتژی توسعه محصول در سال 99 منجر به معرفی چندین محصول جدید به جامعه صنعتی کشور شد، مثل تختال با ضخامت کوچک، تختال به ضخامت 200 میلی‌متر و فولادهای API. در خصوص بومی‌سازی نیز با بهره‌گیری از توان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان در جهت پویایی شرکت گام‌های مؤثری برداشت که نمونه بارز آن تولید محصول جدید تختال عریض 2025 میلی‌متر است که در فروردین‌ماه تحقق یافت.

وی در پایان از تک‌تک همکاران ناحیه فولادسازی که در تحقق اهداف ناحیه تلاش کردند تشکر و قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد از ظرفیتی که در این ناحیه وجود دارد حداکثر بهره‌برداری برای صنعت کشور حاصل گردد.

رویکرد ایمیدرو در سال " تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها"

وجیه اله جعفری

معاونت وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو

در سال "جهش تولید" شاهد افزایش قابل توجه تولیدات صنایع معدنی از جمله آلومینیوم، طلا، کنسانتره و گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش فولاد و مس کاتد شرکت های بزرگ بودیم به طوری که این محصولات بین 5 تا 60درصد رشد را به ثبت رساندند.

طی هفت سال منتهی به پایان 98 برای بیش از 15 هزار نفر، اشتغال مستقیم و برای 58 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم و طی سال 99 نیز برای بیش از 1280 نفر به طور مستقیم و 6250نفر به طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است. از نکات بارز عملکرد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران – به عنوان بازوی توسعه وزارت صنعت معدن و تجارت- توجه به حوزه هایی بوده که به رغم پتانسیل های تولیدی و اشتغالی، پیشتر چندان مورد توجه نبودند. فعال سازی طرح احیای معادن کوچک و متوسط با همکاری تشکل های بخش خصوصی و مشارکت شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی یکی از همین موارد بوده است به طوری که این طرح تا پایان پاییز گذشته، هدف کل سال قبل را محقق کرد و در ماه های پس از آن، از هدف فعال سازی 200 معدن برای سال 99، پیشی گرفت. این طرح، علاوه بر منافعی که برای مناطق مربوطه دارد، روشی نوین برای تامین خوراک شرکت های بزرگ شده است.

از دیگر سو همکاری همه جانبه با تشکل ها و مراکز دانشگاهی به منظور تدوین طرح جامع توسعه گوهرسنگ ها (سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی) – که مورد توجه مقامات ارشد نظام قرار دارد- یکی از دیگر راهبری هایی است که از سوی ایمیدرو به انجام رسید. این بخش با سرمایه های اندک، قابلیت به سزایی در ایجاد شغل و درآمدزایی دارد.

توجه به زیرساخت ها و تسهیل زمینه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از دیگر اقداماتی است که شعار سال را عملی می سازد. تامین آب از خلیج فارس، در نیمه دوم سال 99 به عینیت رسید و در پایان سال گذشته سه استان هرمزگان، کرمان و یزد تحت راهبری ایمیدرو و کمک گرفتن از صندوق توسعه ملی و با مشارکت شرکت های بزرگ، از منبعی جدید برای تامین آب بهره گرفتند. به تازگی فازهای دوم تا چهارم نیز برای انتقال آب از دریاهای جنوبی به استان های اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان آغاز شده است و با تامین آب صنایع و معادن، در مسیر "تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" حرکت خواهد کرد.

توجه به توسعه مناطق ویژه اقتصادی در هرمزگان (منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی خلیج فارس) با هدف توسعه صنایع معدنی به ویژه فولاد، درآمدزایی و افزایش صادرات، از سوی ایمیدرو طرح ریزی و و با مشارکت شرکت های بزرگ اجرایی شده است. این مهم در مناطق ویژه لامِرد و پارسیان نیز اجرایی شده است. منطقه لامرد در ابتدای سال گذشته شاهد افتتاح بزرگ ترین کارخانه آلومینیوم ایران شد و پارسیان نیز در زمستان گذشته، نخستین اسکله اختصاصی را افتتاح کرد و طرح های متعددی را نیز با مشارکت بخش خصوصی کلید زد. از سوی دیگر به زودی سواحل مکران در چابهار نیز طی اقدامی مشابه، میزبان صنایع معدنی و تولیدات این بخش می شوند.

ایمیدرو به عنوان سازمان راهبر، در نقشه استراتژی سال 1400-1402 رشد متوازن ظرفیت های تولید (زنجیره معدن و صنایع معدنی)، افزایش خوداتکایی در دانش، ساخت تجهیزات و بومی سازی را به عنوان یک "ارزش" پیش رو قرار داده است.

از سوی دیگر این سازمان راهبری و نظارت خود را در فعالیت های همچون افزایش اکتشاف و ذخایر مواد معدنی، تامین مالی، مشارکت در تامین زیرساخت، ارتقای توان پیمانکاران و نیز کاهش ریسک و توسعه تعاملات را در قالب "فرایندهای ارزش افزا" اجرایی خواهد کرد. علاوه بر این، مدیریت سرمایه های انسانی و اطلاعاتی را با هدف "توانمندسازی" انجام خواهد داد به طوری که بخش معدن و صنایع معدنی فضای مساعدتری برای تحقق اهداف پیش رو داشته باشد.

 

یکی دیگر از برنامه هایی که در سال "تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" به ثمر می نشیند تفاهمنامه ای است که بین ایمیدرو، بانک صنعت و معدن و معاونت طرح و برنامه وزارت صمت به امضا رسیده، قرار است تا سقف 12هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار صنعت و معدن قرار گیرد که نیمی از این رقم به شرکت های معدنی و صنایع معدنی تعلق خواهد گرفت. این امر در واقع به عنوان موتور محرکی برای تولید و توسعه بخش عمل خواهد کرد.

از سوی دیگر تنوع بخشی در تامین مالی یکی از محورهای اقدامات ایمیدرو است که در سال جاری نیز پیگیری خواهد شد. استفاده از ظرفیت بازار بورس به منظور تامین نقدینگی و تشکیل شرکت های سهامی عام پروژه، از دیگر برنامه هایی است که در سال پیش رو "تولید و توسعه" را مورد حمایت قرار می دهد.

به موازات این امر، ایمیدرو در سال گذشته نیز با افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، پشتیبانی از توسعه بخش معدن را برای بخش خصوصی سرعت بخشید. این صندوق علاوه بر صدور انواع بیمه نامه در سال گذشته که از 1100 میلیارد تومان عبور کرد، پرداخت سود یارانه ای به طرح های دانش بنیان، حمایت از خرید ماشین آلات معدنی و ... را نیز عهده دار است. این نهاد حامی بخش تولید، در سال جاری نیز برنامه افزایش سرمایه به هزار میلیارد تومان را به منظور تحقق شعار "تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" پیش رو دارد.

جملگی اقدامات و برنامه های فوق، در مسیر رونق و جهش تولید صورت گرفته و گامی برای پشتیبانی از تولید و اشتغال در بخش معدن و صنایع معدنی به شمار می آید. ایمیدرو با تدوین استراتژی و برنامه های اجرایی، در سال پیش رو با کمک تشکل ها و شرکت های خصوصی، به حمایت از تولید می پردازد.

صفحه1 از133