02 اسفند 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

در نشست خبری مقامات گردشگری مالزی در تهران عنوان شد؛ مردکا 118 اکنون دومین ساختمان و سازه بلند جهان پس از برج خلیفه در دبی در انتظار بازدید ایرانیان است

کشور مالزی در سال 2023 با رشد 163 درصدی سفر گردشگران ایرانی مواجه بوده است. شامگاه سه‌شنبه نشست خبری سفارت مالزی با حضور سفیر این کشور در تهران، مدیر گردشگری کشور مالزی در منطقه خاورمیانه، رئیس انجمن دفاتر گردشگری استان تهران و همچنین مدیر فروش شرکت هوایی ایرعربیا در محل هتل اسپیناس تهران برگزار شد.

 

به گزارش جهان معدن؛ خیری عمر سفیر مالزی در این نشست با بیان مطلب فوق گفت: ظرفیت‌های توسعه بازار گردشگری میان مالزی و ایران می‌تواند بر اساس فرهنگ، تاریخ، طبیعت و تفریحات متنوع باشد.

 

وی در ادامه افزود: برای مثال مالزی با مناظر طبیعی زیبا، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی که ثبت جهانی یونسکو شده‌اند؛ همیشه جذابیت زیادی برای گردشگران ایرانی داشته است. از سوی دیگر معماری منحصربه‌فرد و فرهنگ غنی گنجینه‌ای بی‌نظیر نه تنها برای گردشگران مالزیایی؛ بلکه برای علاقه‌مندان سایر ملل برای سفر به ایران ظرفیت‌های زیادی را پیش‌رو گذاشته است.

 

سفیر مالزی خبر داد که بر اساس آمار در سال ۲۰۲۲ ، ۷۵۰۰ نفر ایرانی از مقاصد مختلف مالزی بازدید کردند که در سال ۲۰۲۳ این آمار به ۱۹۹۰۸ نفر رسید که حدود ۱۶۳ درصد رشد داشته است.

 

خیری در خصوص جذابیت‌های کشور مالزی در حوزه گردشگری گفت:جاذبه‌های مدرن مالزی مثل برج‌های پتروناس که نماد گردشگری این کشور است؛ همراه با جزایر زیبای آن از جمله لانکاوی و پنانگ و همچنین فرهنگ متنوع مردمان مهربان مالزی می‌توان سفر لذت‌بخشی را برای گردشگران ایرانی به همراه داشته باشد و همچنین جاذبه جدیدی برای مردم ایران در انتظار است تا به مالزی سفر کنند به جز برج‌های دوقلوی پتروناس؛ مردکا 118 اکنون دومین ساختمان و سازه بلند جهان پس از برج خلیفه در دبی است.به اعتقاد وی مالزی با افتخار موقعیت خود را به عنوان "مقصد سال برتر مورد علاقه مسلمانان" که توسط شاخص جهانی سفر مسلمانان (GMTI) مسترکارت-کرسنت رتبه‌بندی شده؛ حفظ کرده است و این دستاورد همچنین "مقصد سال برتر بانوان مسلمانان" را نیز شامل می‌شود.

 

سفیر مالزی در پاسخ به سوالی در خصوص پیش‌بینی برنامه‌هایی برای توسعه بازار سفر به این کشور به چند مورد اشاره کرد که می‌توان به انجام تبلیغات مشترک با فعالان صنعت گردشگری ایران و همچنین تبادلات علمی و تخصصی برای افزایش همکاری در زمینه توسعه بسترهای گردشگری، هتل‌ها و خدمات مرتبط با صنعت گردشگری و همچنین برگزاری رویدادهای فرهنگی برای جلب توجه گردشگران و تقویت ارتباطات فرهنگی و در پایان به برگزاری فم‌تریپ‌های گروهی برای تشویق به تبادل گروه‌های تجاری، فرهنگی و‌ رسانه‌ای برای تعمیق ارتباطات و ایجاد فرصت‌های جدید اشاره کرد.

 

سفیر مالزی در ادامه سخنان خود به پروازهای مستقیم دو کشور برای تقویت توسعه گردشگری دو کشور اشاره کرد و افزود: توسعه پروازها بین شهرهای اصلی و مقاصد گردشگری در مالزی می‌تواند گزینه مناسبی باشد و هم‌اکنون امکان دسترسی با خطوط هواپیمایی منطقه‌ای برای گردشگران ایرانی به آسانی در شهرهای مختلف مالزی و برعکس فراهم است و در این مورد دفاتر خدمات مسافرتی می‌توانند با بسته‌های تور جذاب امکان سفر را فراهم‌ کنند.

 

خیز مالزی برای کسب مقصد برتر اکوتوریسم جهان

 

در ادامه نشست خبری خانم روسناه مصطفی مدیر توریسم مالزی دفتر خاورمیانه در خصوص برنامه‌ریزی و ایجاد ظرفیت‌هایی برای دستیابی به اهداف کشور مالزی بر اساس برنامه استراتژیک گردشگری این کشور تا سال ۲۰۳۰ گفت:گردشگری مالزی به طور مداوم بر روی بخش‌های گردشگری ویژه مانند رویدادهای تجاری، گردشگری اکولوژیک، گردشگری مبتنی بر ظرفیت‌های بومی، پزشکی و سلامت، گردشگری آموزشی و سفرهای تجربی تمرکز خواهد داشت تا گردشگران بیشتری را به مالزی جلب کند.

 

خانم روسناه افزود:در سال 2024 هدف مالزی جذب 27.3 میلیون گردشگر و کسب درآمدی بالغ بر 102.7 میلیارد رینگیت است. برنامه استراتژیک برای تقویت و ترویج تلاش‌های بازاریابی و تبلیغاتی با عنوان کارزار سال بازدید از مالزی ۲۰۲۶ است که هدف آن جلب ۳۵.۶ میلیون گردشگر خارجی و کسب ۱۴۷.۱ میلیارد رینگیت درآمد در سال ۲۰۲۶ می‌باشد.

 

به گفته وی دولت مالزی می‌خواهد این کشور به مقصد برتر اکوتوریسم جهان تبدیل شود و این حرکت با تعهد مالزی به دستیابی به برنامه سال 2030 به عنوان بخشی از 17 هدف توسعه پایدار تحت سازمان ملل متحد (UNSDG)، به ترویج پایداری منابع طبیعی برای تحریک رشد اقتصادی جدید از طریق گردشگری اکولوژیک و ایجاد شغل‌ها مرتبط است.

 

نبود پرواز مستقیم بین دو کشور مالزی و ایران مهمترین مانع گسترش گردشگری

 

همچنین امیر پویان رفیعی‌شاد رئیس انجمن دفاتر گردشگری و آژانس‌های هوایی استان تهران در ادامه این نشست خبری در خصوص فعالیت این انجمن در توسعه و ایجاد ظرفیت‌های گردشگری در تهران گفت: این انجمن قدیمی‌ترین انجمن حوزه گردشگری در ایران است که با توجه به قدمت فعالیت و وسعت بالای دفاتر گردشگری عضو این انجمن آمادگی کامل خود را برای توسعه گردشگری بین دو کشور ایران و مالزی را اعلام می‌کند.

 

رفیعی‌شاد تاکید کرد: این تبادل گردشگر باید به گونه‌ای باشد که گردشگران مالایی هم به ایران سفر داشته باشند. 

 

وی در ادامه افزود: ویژگی‌های فرهنگی باعث می‌شود که ایران و مالزی برای گردشگران همدیگر جذابیت‌های بسیاری داشته باشند. رفیعی‌شاد در پایان توضیحات خود در خصوص روابط گردشگری بین ایران و مالزی نبود پرواز مستقیم بین دو کشور را مهمترین مانع گسترش گردشگری عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد که این مشکلات به زودی حل شود و شاهد استقبال بیش از پیش شهروندان دو کشور برای سفر به کشورهای ایران و مالزی باشیم.

 

امنیت، کیفیت و هزینه کمتر سه عامل خطوط هواپی ایرعربیا در توسعه گردشگری

 

در ادامه نشست خبری اشکان شهسواری مدیر فروش شرکت هوایی ایرعربیا گفت: خطوط هوایی ایرعربیا با سرلوحه قرار دادن سه عامل امنیت، کیفیت و هزینه کمتر در پروازهای خود سعی در توسعه گردشگری و ارائه خدمات مدرن‌تر به گردشگران ایران و مالزی دارد. وی تاکید کرد: ناوگان هواپیمایی ایرعربیا جوان و مدرن هستند و از هواپیماهای ایرباس 320 و 321 در خطوط استفاده می‌شود. 

 

شهسواری همچنین افزود: ایرعربیا به طور هفتگی 27 پرواز از چهار شهر تهران، شیراز، مشهد و لار استان فارس به شهر شارجه امارات و به طور روزانه از شارجه گردشگران را به کشور مالزی منتقل می‌کند.

 

گفتنی است در پایان نشست خبری مراسمی به ضیافت شام با حضور مقامات سفارت مالزی در تهران و همچنین مسئولان هواپیمایی ایرعربیا و مدیران دفاتر گردشگری تهران در محل هتل اسپیناس برگزار شد.

آغاز مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت ملی صنایع مس‌ایران

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت ملی صنایع مس ایران با دستور کار استماع گزارش هیئت مدیره و اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی شرکت در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته به میزان 30 درصد و تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه و سایر موارد قابل طرح در صلاحیت مجمع عمومی فوق‌العاده، با حضور 67.29 درصد از سهام‌داران در محل سالن مرکز همایش‌های خلیج فارس پژوهشگاه نیرو در حال برگزاری است.

به گزارش جهان معدن ؛ دکتر غلامرضا ملاطاهری، معاون طرح‌وبرنامه‌ریزی راهبردی شرکت صنایع ملی مس ایران، گزارشی از اهم فعالیت‌ها و وضعیت پیشرفت پروژه‌های این شرکت، ارائه کرد.

 

photo_2024-02-13_15-22-03

 
 

۷۵۰ میلیون دلار ارزش قراردادهای جدید سرمایه گذاری منطقه ویژه خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از امضای ۹ قرارداد جدید سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس خبر داد و گفت: حجم سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته پنج برابر میزان هدف‌گذاری ما بوده است.

به گزارش جهان معدن، محمدرضا پیرحسینلو، تکمیل پروژه‌های در دست اقدام، جذب سرمایه‌گذار و بسترسازی برای ایجاد رونق تولید را از اولویت‌های این منطقه عظیم اقتصادی در سال جاری عنوان کرد و گفت: در ۱۰ماهه نخست امسال ۹ قرارداد سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۷۵۰ میلیون دلار به امضا رسیده که به پنج برابر میزان هدف‌گذاری ما بوده است.

 

وی با تاکید بر این که توسعه در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس همچنان ادامه دارد و بنا بر محاسبات انجام شده ۱۳ هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم طرح‌های در دست اجرا خواهد بود، گفت: قرادادهای جدید امضا شده در حوزه تولید ورق ضد زنگ، ورق گرم نورد فولادی، رول ورق نورد گرم، گچ میکرونیزه، بتن آماده و… خواهد بود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر به این منطقه عظیم اقتصادی دعوت کرد و بیان داشت: مناطق ویژه اقتصادی دارای مزایای متعدد برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان هستند و امیدوارم در سال آینده نیز در عمل بتوانیم منویات مقام معظم رهبری را بیش‌از پیش اجرایی کنیم

بار دیگر رکورد درآمد و سودآوری در فولاد اکسین خوزستان شکست/رشد ۸۹ درصدی سودآوری ده ماهه فولاد اکسین به نسبت مشابه سال گذشته/ تا پایان دی ماه سود شرکت به ۴۵ هزار میلیارد ریال رسید

علی محمدی مدیر عامل شرکت فولاد اکسین خوزستان، سود ده ماهه سال جاری شرکت فولاد اکسین خوزستان با روند افزایشی به ۴۵ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۱ هزار میلیارد ریال رشد داشته است.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی دنیای معدن، مهندس علی محمدی ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر به تشریح عملکرد شرکت در حوزه درآمدزایی و سودآوری پرداخت و اظهار کرد: شرکت فولاد اکسین به دلیل ارزش افزوده بسیار بالای تولید ورق های فولادی API و آلیاژی، سودآوری چشم‌گیری در سال‌ رشد تولید و مهار تورم ثبت کرده است که از زمان تاسیس تاکنون بی سابقه و فوق العاده بوده است.

 

وی افزود: سود ده ماهه سال جاری تا پایان دی ماه با روند افزایشی، به ۴۵ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۱ هزار میلیارد ریال رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به اینکه سود شرکت در ده ماه امسال ۸۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است، گفت: سود کل سال ۱۴٠۱ حدود ۳۴ هزار میلیارد بوده و سود ۱۰ ماه ابتدایی امسال ۱۱ هزار میلیارد ریال بیشتر از کل سود سال گذشته می باشد.

وی گفت: باتوجه به آماده بکاری خط تولید و تجهیزات،‌امیدواریم تا پایان سال با حفظ روند تولید محصولات خاص طبق برنامه ریزی انجام شده، سودآوری شرکت را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

محمدی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۳۲ درصد بیشتر از کل سال قبل سودآوری داشته ایم، عنوان کرد: درآمدهای ده ماه اول سال‌جاری با رسیدن به مبلغ ۱۳۴ هزار میلیارد ریال، نسبت به دوره مشابه سال گذشته که ۷۹ هزار میلیارد ریال بوده رشد ۶۹ درصدی را تجربه کرده است.

مهندس محمدی خاطر نشان کرد: محصولات تولیدی فولاد اکسین خوزستان از ارزش افزوده بالایی برخوردار هستند که انشالله با اجرای طرح فولاد سازی و تحقق ظرفیت اسمی کارخانه می توان به سودهای نجومی رسید.

وی در پایان تاکید کرد: این موفقیت نتیجه تلاش همه پرسنل و همکاران ما در مجموعه فولاد اکسین خوزستان و همراهی و همدلی و حمایت های اعضای هیئت مدیره شرکت است.

اجرای موفقیت‌آمیز تعمیرات سالانه ناحیه نورد گرم فولاد مبارکه اصفهان

توقف سالانه نورد گرم به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین توقفات و عملیات تعمیراتی انجام‌شده در فولاد مبارکه با برنامه‌ریزی دقیق و صرف حدود ۴۲ هزار نفر ساعت در مدت ۱۳ روز با تحقق تمامی اهداف از پیش تعیین‌شده انجام شد.


به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان ، پس از انجام این عملیات تعمیراتی بزرگ و منحصربه‌فرد، جمعی از مدیران، رؤسا، سرپرستان و کارشناسان این ناحیه در تشریح چگونگی اجرا و دستاوردهای این پروژه تعمیراتی که بدون هیچ‌گونه حادثه ایمنی انجام شد، چنین گفتند:

مسعود نصیری، مدیر خط نورد گرم:

در توقف سالانه امسال، همکاران ناحیه نورد گرم با تلاش، همدلی و همکاری صمیمانه پیمانکاران و سایر واحدهای پشتیبانی سازمان موفق به اجرای کامل فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده طبق زمان‌بندی انجام‌شده و به‌صورت کاملاً ایمن در خط نورد گرم گردیدند. در این توقف که با توجه به محدودیت‌های انرژی، زمان‌بندی و برنامه‌ریزی شده بود، پروژه‌های توسعه متعدد و فعالیت‌های تعمیراتی بی‌شماری در ناحیه نورد گرم با موفقیت اجرا گردید.

مرتضی رمضانی، رئیس دفتر فنی تعمیرات نورد گرم:

از افتخارات این تعمیرات می‌توان به دست‌یابی به تمام اهداف برنامه‌ریزی‌شده و انجام فعالیت‌های برنامه‌ریزی و انجام پروژه‌های مهم توسعه از جمله تعویض جرثقیل چهار انبار تختال، تعویض اتوماسیون کوره‌های نورد گرم و تعویض درایو قفسه R1 اشاره کرد.

با توجه به زمان بیشتر از ۱۰ روز توقف، به علت انجام پروژه‌های توسعه و در جهت استفاده بهینه از زمان توقف، فعالیت‌های تعمیرات اساسی در تمام قسمت‌های نورد گرم نیز در این برنامه قرار گرفت که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

1-نصب جرثقیل 50 تن شماره 4 جدید در انبار تختال و دمونتاژ جرثقیل قدیم؛ 2-فعالیت‌های ماشین‌کاری قفسه‌ها و بیس میزهای غلتکی؛ 3-تعویض خطوط لوله آب 4 بار و 18 بار در بیرون سایت نورد گرم؛ 4-انجام نسوز کاری کوره‌های نورد گرم و در دستور کار قرار دادن تعویض نسوز سقف کوره چهار 5-تعویض یوک‌های VSB,E1,E3؛ 6-تعویض اسپیندل‌های قفسه‌های R1,R3 و کوپلینگ قفسه؛ 7-انجام فعالیت‌های نقشه‌برداری توسط تیم‌های نقشه‌برداری و نقشه‌برداری و آنالیز قفسه‌های R1 و R3 نورد مقدماتی؛ 8-دمونتاژ و تعمیرات اساسی گیریبکس کتابی قفسه VSB نورد مقدماتی برای اولین بار؛ 9- دمونتاژ و مونتاژ استند قیچی و تعویض شوتینگ قیچی؛ 10-فعالیت‌های ساختمانی اصلاح حوضچه قیچی و سازه میزهای بعد قفسه F7 و…؛ 11-تعویض شاسی‌های اصلی خروجی قفسه‌های F4 و F5 نورد نهایی؛ 12-تعویض فریم استریپر و سایدگاید قفسه‌های F1-F7 نورد نهایی؛ 13-تعویض و نصب Walking beam 1 جدید در قسمت کلاف‌پیچ‌ها؛ 14-زیرسازی، اصلاح جایگاه و تعویض موتور رول‌های سایدگایدهای ورودی کلاف‌پیچ‌ها؛ 15-تعویض لولر کویلرهای 2 و 3 و همچنین فریم پینچ‌رول شماره 3؛ 16-دمونتاژ و مونتاژ کویل فیت Uppender 11,12 و تعمیرات اساسی آن در واحد تکمیل نورد گرم؛ 17-تعمیرات اساسی زنجیرهای C2/1,2, C3, C4/1, C5 (تعویض زنجیر، پولی و…) واحد تکمیل نورد گرم.

مهدی طالب، رئیس تعمیرات خط نورد گرم:

با توجه به حجم عظیم فعالیت‌ها و پروژه‌های به‌روزرسانی تعریف‌شده برای شات‌دان سالانه ۱۴۰۲، تقریباً از ۲ سال گذشته آماده‌سازی و برنامه‌ریزی‌های لازم شروع گردید و با همکاری و هماهنگی‌های انجام‌شده، کلیه فعالیت‌های موردنظر این شات‌دان، زودتر از زمان مقرر با موفقیت انجام پذیرفت.

برخی از دیگر فعالیت‌های مهم انجام‌شده خط نورد گرم در این شات‌دان عبارت‌اند از: تعمیر گیربکس کتابی قفسه پوسته‌شکن عمودی برای اولین بار پس از راه‌اندازی فولاد مبارکه؛ تعویض درایو قفسه R1 به همراه اسکرودان، سایدگاید و همچنین درایو قفسه E1 پس از تست‌ها و شبیه‌سازی فرایند این قفسه برای اطمینان از کارکرد صحیح این قفسه به ‌دلیل اهمیت بسیار زیاد این درایو برای خط نورد گرم، ماشین‌کاری کف قفسه R3 بر اساس داده‌برداری اولیه از قفسه‌های نورد ابتدایی؛ ترمیم سازه داخل قفسه‌های E1,R1,R3، ماشین‌کاری بیس‌سکشن 6AC، تعویض بیس‌سکشن‌های 14DC؛ تعویض کوپلینگ سر موتور R3 برای اولین بار؛ تعویض ریل‌های دیواره حوضچه قیچی برای اولین بار، دمونتاژ و مونتاژ استند قیچی؛ تعویض شوت بالایی قیچی؛ تعویض مجموعه رول‌ها و هوزینگ پینچ‌رول پوسته‌شویی؛ تعویض شاسی ورودی قفسه F1؛ تعویض شاسی اصلی خروجی قفسه‌های F4,F5؛ ماشین‌کاری پشتیبان بالایی قفسه F3؛ تعویض شاسی اصلی خروجی قفسه F7؛ تعویض لاین اصلی آب 4 بارکل خط با سایز لوله‌های 12,24,36,48 اینچ؛ نظافت کامل کانال فلوشینگ برای اولین بار؛ نظافت کامل مخزن هد تانک، تعویض واکینگ بیم بعد از بیست سال؛ تعویض فریم بالایی و U فریم‌های پینچ‌رول 3 و 2؛ تعویض نزدیک به 70 عدد رول میز غلتکی همراه با سنگ‌زنی بیس‌رول‌ها؛ تعویض لاینرها و بهینه‌سازی بستر رول‌ها؛ تعویض بیس‌کویل کار شماره یک؛ تعویض لوررپررول شماره 3 مربوط به کویلرهای 2 و 3؛ ماشین‌کاری محل سیلندرهای پیوتینگ پینچ‌رول‌ها و ارتقای درایوهای پینچ‌رول کویلر شماره 2.

علی عسکری‌زاده، سرپرست تعمیرات کوره‌های پیش‌گرم نورد گرم:

شات‌دان سالانه 1402 خط نورد گرم در قسمت انبار تختال و کوره‌های پیش‌گرم با فعالیت‌های سنگین تعمیراتی و با این اقدامات انجام شد: اصلاح میز غلتکی هات‌شارژ؛ تعویض بازوهای اکستراکتورهای کوره‌های 1 و 2؛ تعویض ریل، گهواره و بیس اکستراکتور کوره 3؛ تعویض کامل لوله‌کشی آب p11؛ تعویض لوله‌کشی آب تانک دمین؛ اصلاح دیواره‌های دشارژ کوره‌های 3 و 4؛ اصلاح بیس‌سکشن‌های 1 و 2 خط غلتکی شارژ و تعویض کامل رول‌ها؛ تعویض PLCهای اتوماسیون کوره 3 و کوره Common؛ تعویض سیستم کنترل آب در گردش کوره‌ها و ارتقای آن از رله‌لاجیک به PLC؛ اصلاح میز غلتکی هات‌شارژ بعد از 10 سال؛ تعویض اکستراکتورهای مربوط به کوره‌های 1 و 2 مطابق نقشه ساخت اولیه، تعویض لوله‌کشی تانک دمین برای اولین بار؛ اصلاح لوله‌کشی آب p11. علاوه بر این، سکشن‌های 1 و 2 شارژ با کمک لیزر ترکینگ و همچنین با استفاده از دستگاه‌های تراشکاری و سوراخ‌کاری پرتابل، در محل ماشین‌کاری و تعویض شد. همچنین پس از تعویض سیستم از PLC های سری جدید، از نوع ریداندانت، با تغذیه UPS ریداندانت و کارت‌های FailSafe استفاده شده تا بالاترین ضریب اطمینان ممکن حاصل آید. پروژه تعویض سیستم کنترل اتوماسیون کوره‌های پیش‌گرم به‌عنوان سنگین‌ترین پروژه شات‌دان اخیر انجام شده و PLCهای قدیمی نسل S5 به PLCهای کاملاً به‌روز ارتقا یافته است.

روح اله مقیمی، سرپرست برنامه‌ریزی و کنترل نگهداری تکمیل نورد گرم:

تعمیرات سالانه خط کانوایر نورد گرم که وظیفه انتقال کلاف به واحد تکمیل نورد گرم و تغذیه نورد سرد را به عهده دارد با ۹۷۰۰ نفرساعت تعمیراتی باکیفیت و بدون حادثه ایمنی انجام شد. این تعمیرات از تاریخ ۱۹ تا ۳۰ دی‌ماه به طول انجامید. در این توقف، تعمیرات خط کانوایر، تعمیرات ریل‌های جرثقیل‌ها، اصلاح کف سالن در نقاط مختلف توسط واحد آماده‌سازی محصولات بدون تداخل کاری و هماهنگی کامل انجام گردید.

علی شامرادی، سرپرست تعمیرات خطوط نهایی و تکمیل نورد گرم:

در دی‌ماه سال جاری به فضل الهی و با تلاش و همراهی همکاران موفق شدیم با اجرای موفقیت‌آمیز تعمیرات سالانه خط کانوایر ۵۱-۵۲ برگ زرین دیگری از توانمندی نیروهای متخصص صنعت فولاد را به منصه ظهور برسانیم تا چرخ این صنعت مستحکم‌تر و پایدارتر از قبل بچرخد.

این پروژه عظیم تعمیراتی با حجمی حدود 7000 نفرساعت تعمیراتی برق، ابزار دقیق، مکانیک و تأسیسات با رعایت دقیق استانداردهای فنی، تخصصی و مطابق با اصول و الزامات ایمنی و خوشبختانه بدون هیچ‌گونه حادثه و منطبق با برنامه از پیش تعیین‌شده اجرا گردید. در این برنامه تعمیراتی این اقدامات نیز انجام شد: نوسازی اساسی Z زنجیر C3 خط کانوایر؛ نوسازی اساسی موتورها و گیربکس زنجیرهای انتقال کلاف؛ اصلاح بیس یاتاقان‌های کویل سنترینگ برای اولین بار از زمان بهره‌برداری؛ تعویض جک اصلی اپندر 11 بعد از 17 سال از زمان بهره‌برداری برای اولین بار؛ ایجاد بستر سیستم کاندیشن پمپ‌های جدید هیدرولیک B و C؛ دمونتاژ و اورهال کویل فیت‌های اپندر 11 و 12؛ دمونتاژ و تعمیر اساسی مجموعه تیلتر؛ تعویض چرخ و اکسل واکینگ بیم‌های 2 و 6؛ تعویض حجم زیادی از لوله‌های فرسوده تأسیسات آب سرویس سیستم‌های هیدرولیک و تعویض بیش از 50 متر زنجیر.

در ادامه توقف سالانه از اول بهمن‌ماه طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده به مدت یک هفته پروژه تعویض و به‌روزرسانی درایوهای خط اسکین‌پاس با استفاده از قابلیت و توان کارشناسان، مهندسان و متخصصان داخلی با موفقیت اجرا شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پروژه خرید، نصب و راه‌اندازی درایوها در سال ۱۳۹۱ تعریف شد، ولی متأسفانه به‌دلیل وجود تحریم‌ها و عدم همکاری شرکت‌های خارجی پروژه متوقف گردید که با تأکید مدیریت ناحیه پروژه مجدداً با استفاده از توان داخلی کلید خورد.

با ارزیابی و انتخاب پیمانکار توانمند و سپس انجام مطالعات دقیق و برنامه‌ریزی مشترک کارشناسان و مهندسان ناحیه و شرکت ایریسا پروژه در سال ۱۴۰۰ آغاز و در بهمن‌ماه سال جاری با موفقیت اجرا و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و گامی دیگر در راستای رشد و توسعه صنعت کشور با دستان توانمند جوانان بااستعداد میهنمان برداشته شد.

بهرام فاضلی، سرپرست تعمیرات کلاف‌پیچ‌ها:

در شات‌دان سالانه 1402 فعالیت‌های زون کلاف‌پیچ، هم از لحاظ حجم و هم از لحاظ ظرافت کاری نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود و نزدیک به 11 هزار نفر ساعت فعالیت انجام شد. در دل این فعالیت‌ها چندین فعالیت سنگین به شرح ذیل انجام شد: تعویض واکینگ بیم بعد از 20 سال. تعویض فریم بالایی و U فریم‌های پینچ‌رول 2 و U فریم‌های پینچ‌رول 1؛ تعویض نزدیک به 70 عدد رول میز غلتکی همراه با سنگ‌زنی بیس‌رول‌ها؛ تعویض لاینرها و بهینه‌سازی بستر رول‌ها؛ تعویض بیس کویل کار 1؛ تعویض لوررپررول 3 مربوط به کویلر 2 و 3؛ ماشین‌کاری محل سیلندرهای پیوتینگ پینچ‌رول‌ها؛ ارتقای درایوهای پینچ‌رول کویلر شماره 2.

علی‌اصغر جمشیدی، فورمن تجهیزات برق و ابزار دقیق واحد تعمیرات کلاف‌پیچ:

فعالیت‌های تیم برق کلاف‌پیچ نورد گرم در شات‌دان سالانه دی‌ماه ۱۴۰۲ عبارت‌اند از: تعویض درایو پینچ‌رول ۲؛ تعویض دو عدد ترانس در جهت افزایش ظرفیت ترانس‌های پینچ‌رول؛ تعویض ۲ عدد ترانس روغنی با هدف بهبود فرایندهای زیست‌محیطی؛ تعویض ۹۰ موتور میز غلتکی جهت بهینه‌سازی میز غلتکی و جلوگیری از اینکالیا و توقف در میز غلتکی؛ انجام کلیه استانداردهای روتین برقی تجهیزات کویلر مطابق با استانداردهای تدوین‌شده.

مسعود یحیی‌آبادی، کارشناس و مشاور ایمنی نورد گرم:

یکی از ابتکارات به‌عمل‌آمده در این توقف برنامه‌ریزی‌شده این بود که جهت کنترل هرچه بهتر ریسک‌های ایمنی مرتبط، پس از مذاکرات با مسئولین امر در حوزه IT و پیگیری مدیریت ناحیه نورد گرم، بستر ایجاد گروه ایمنی توقف سالانه ناحیه نورد گرم در نرم‌افزار فولاد من با قابلیت دسترسی پرسنل ایمنی و مسئولین شرکت‌ها ایجاد گردید. این سامانه باعث کنترل شبانه‌روزی فعالیت‌ها در حوزه ایمنی گردید؛ به‌طوری‌که هم‌زمان با ایجاد شرایط یا بروز رفتار ناایمن سریعاً در گروه اطلاع‌رسانی و بدون اتلاف وقت مسئولین مرتبط دستورات لازم را صادر و مخاطرات برطرف می‌گردید. همچنین در این سامانه علاوه بر جلوگیری از بروز حوادث، می‌توان از تصاویر و مستندات به‌دست‌آمده جهت برگزاری کلاس‌های آموزشی نیز استفاده کرد و باعث رشد و ارتقای فرهنگ ایمنی گردید.

مسعود نصیری، مدیر خط نورد گرم در خاتمه ضمن تبریک تحقق این دستاورد بزرگ به تمامی همکاران و ذی‌نفعان گروه فولاد مبارکه از حمایت‌های مدیریت عالی و سایر مدیریت‌های سازمان که در برنامه‌ریزی و اجرای این توقف همکاری کردند و همچنین از زحمات بی‌دریغ همکاران ناحیه نورد گرم، توسعه، پشتیبانی خوب واحدهای تعمیرات و تعمیرگاه مرکزی، واحدهای خدمات جنبی و عمومی، توسعه نورد گرم، کلیه واحدهای پشتیبانی و کلیه شرکت‌های پیمانکار سایر نواحی و شرکت‌های پیمانکار همکار نورد گرم صمیمانه تشکر و قدردانی کرد.

نخستین گام در راستای خصوص سازی از سوی اعضای هیئت مدیره صندوق بازنشستگی مس برداشته شد

نخستین گام در راستای خصوص سازی مطلوب مورد تاکید رهبر معظم انقلاب از سوی اعضای هیئت مدیره صندوق بازنشستگی مس برداشته شد

 

به گزارش جهان معدن ؛حمید زارع برواتی عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگی مس و رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان صنایع مس ایران خبر داد،در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی که تاکید بر عدم مداخله دولت در اداره و امور اجرایی بخش خصوصی داشتند،  برای اولین مرتبه هیئت مدیره موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران(بخش خصوصی) با اراده خویش و بدون مداخله مسئولین دولتی، امروز نماینده آن موسسه در هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران را معرفی نمود

حمید زارع بیان داشت؛ پس از ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری، شرکت ملی صنایع مس ایران  بعنوان یکی از اولین تجربیات خصوصی سازی بنگاههای اقتصادی بزرگ، در بهمن ماه ۱۳۸۵ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و بتدریج بیش از ۸۰ درصد سهام آن شرکت از طرف دولت واگذار شد وموسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران نیز بعنوان یک هلدینگ اقتصادی کاملاً خصوصی ،حدود ۱۰ درصد سهام شرکت ملی صنایع مس ایران را خریداری و یک کرسی در هیئت مدیره مس اختیار نموده است.اما نکته اساسی این است که علیرغم خصوصی شدن شرکت مس، وزارت صمت از طریق ایمیدرو (با در اختیار داشتن حدود ۱۲ درصد سهام شرکت ملی صنایع مس ایران) و وزارت رفاه نیز از طریق  شرکت صدر تامین زیر مجموعه شستا( با ابتیاع تنها ۵.۵ درصد سهام آن شرکت) و وزارت اقتصاد از طریق شرکت کارگزاری سهام عدالت ، در مدیریت شرکت ملی صنایع مس ایران و مخصوصاً انتصابات اعمال سیاست مینمایند و بعبارتی متاسفانه برخی از مسئولین دولتی بر اعمال مدیریت دولت بر شرکت مس همچنان اصرار دارند.

حمید زارع برواتی ادامه داد؛ مقاومت سازمان ایمیدرو و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مقابل تحقق خصوصی سازی واقعی شرکت ملی صنایع مس ایران، در طول سنوات اخیر دغدغه های فراوانی را برای مدیران، پرسنل و حتی سهامداران آن شرکت بوجود آورده است؛ زیرا نگاه و اعتقاد اداره  دولتی موجب گردیده انتخاب و انتصاب مدیران و حتی نمایندگان سایر سهامداران از جمله صندوق بازنشستگی مس ، دستوری و فرمایشی صورت بپذیرد و این دقیقا همان کار غلط و اشتباهی است که مقام معظم رهبری در دیدار با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به آن اشاره فرموده و آن را نفی کردند.

عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگی مس در پایان بیان نمود پس از سخنان گهربار مقام معظم رهبری در دیدار با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی (در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۰) نور امیدی در دل‌های بازنشستگان صنعت مس ایجاد شد و بر همین اساس از آنجاییکه عضویت مدیرعامل صندوق بازنشستگی مس در هیئت مدیره شرکت مس که طبق اساسنامه هیئت امنای این صندوق خصوصی نیز می باشد، گام مثبتی برای پیشبرد امور صندوق و تحقق انتظارات و مطالبات بازنشستگان صنعت مس  میباشد، روز گذشته بموجب تصمیم هیئت مدیره صندوق بازنشستگی مس آقای دکتر احد علیخانی بعنوان نماینده این موسسه به هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران معرفی شدند و انشاءالله از روز یکشنبه هفته جاری ایشان بعنوان نماینده صندوق  در جلسه هیئت مدیره آن شرکت حاضر خواهند شد./پایان خبر

.

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر: احداث نیروگاه خورشیدی توسط فولادمبارکه یک اقدام خط شکن و الگو برای سایر صنایع است

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: فولادمبارکه با احداث نیروگاه خورشیدی یک اقدام خط شکن انجام داد و علاوه بر کاهش آلاینده‌ها، بر سایر صنایع برای احداث نیروگاه‌های خودتامین تاثیر می‌گذارد.

به گزارش جهان معدن ؛ محمود کمانی، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر، با بیان اینکه مجموعه فولاد مبارکه به موقع خط شکنی نیروگاه تجدیدپذیر خود را آغاز کرده است گفت: این نیروگاه، که به عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه کشور شناخته می‌شود، علاوه بر تولید برق، تاثیرات مثبتی بر کاهش آلاینده‌ها و توسعه تجدیدپذیر در کشور دارد. این اقدام نه تنها به عنوان یک مرحله اجرایی در حوزه انرژی، بلکه به عنوان یک الگوی موفق در برنامه‌های توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌شمار می‌آید.

کمانی اظهار داشت: در جهت حمایت از این زمینه، وزارت نیرو تا ۳۰ درصد تشویقی را برای حوزه تجدیدپذیر در نظر گرفته و تعهد دارد که برق تولیدی از نیروگاه‌های تجدیدپذیر قطع نشود. این تدابیر با هدف ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری در حوزه تجدیدپذیر است.

وی پایان اضافه کرد: امیدوار هستیم تا قبل از سال ۱۴۰۳، ۱۰۰ مگاوات از ظرفیت نیروگاه به شبکه برق کشور متصل شود، و فازهای بعدی پروژه نیز به تدریج به مدار اضافه شود.

بازدید مقامات عالی قضایی استان کرمان از مس باهنر

رئیس کل دادگستری استان کرمان :فراهم شدن امکان صادرات محصولات مس باهنر را از طریق ستاد مرکزی رفع موانع تولید قوه قضائیه پیگیری خواهیم کرد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از  روابط عمومی مس باهنر رئیس کل دادگستری ، دادستان عمومی و انقلاب ، معاون اجتماعی دادگستری و رئیس اتاق بازرگانی استان ضمن بازدید از مس باهنر نشستی با مدیران این شرکت برگزارکردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری استان کرمان در بازدید از این شرکت ضمن اشاره به ظرفیت‌های بالای تولیدی در این کارخانه اظهار داشت؛ متاسفانه مطلع شدم شرکت صنایع مس باهنر فقط از ۵۰ درصد ظرفیت خود برای تولید محصولات استفاده می‌کند. رئیس کل دادگستری تاکید کرد: بایستی مسئولان کشوری و استانی موانع موجود در جهت صادرات این محصولات مهم را برطرف کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حمیدی افزود: دستگاه قضایی استان کرمان نیز از تمام ظرفیت‌های قانونی خود برای حمایت از صنایع و معادن استان استفاده خواهد کرد و در همین راستا از طریق ستاد مرکزی رفع موانع تولید قوه قضاییه، پیگیر فراهم شدن امکان صادرات محصولات شرکت صنایع مس استان خواهد بود.

 

وی با بیان این مطلب که محصولات مس از صنایع مورد نیاز کشور‌های منطقه است بر فراهم کردن امکان صادرات این محصولات ارزشمند تاکید کرد و گفت: متاسفانه یکی از دلایل فراهم نشدن امکان صادرات به خارج از کشور قوانین ، آئین نامه‌ها یا بخش نامه‌های داخلی است که ضروری است در باره آنها تمهیدات لازم اندیشده شود تا دچار خود تحریمی نگردیم.

رئیس کل دادگستری استان همچنین با ارائه گزارشی از عملکرد این دستگاه در سال‌جاری گفت:  با ورود دستگاه قضایی در ۹ ماه امسال از تعطیلی ۵۹ واحد تولیدی جلوگیری و اشتغال ۷هزار و ۲۳۰ نفر از کارگران ،تکنسین ها و مهندسین این واحدها حفظ شد.

 

وی با بیان این مطلب که در واحدهای تولیدی توجه به نیروی انسانی متخصص و به روز کردن ماشین آلات اهمیت ویژه‌ای دارد، عنوان کرد: خوشبختانه باوجود تحریم های ظالمانه، کارخانجات در استان کرمان با استفاده از نبوغ و استعداد مهندسان کرمانی و ایرانی موفق به تولید صنایع با ارزش و راهبردی شده اند.

 

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان، بر آگاه سازی عموم مردم از پیشرفت ها در بخش صنایع، معادن و کارخانجات تولیدی اشاره کرد و افزود: مسئولان کارخانه ها و واحدهای تولیدی زمینه حضور دانشجویان و دانش آموزان را برای بازدیدهای علمی ازاین واحدها فراهم کنند تا انگیزه این قشر افزایش پیدا کند و در نهایت امید آفرینی در جامعه شکل بگیرد.

حجت الاسلام حمیدی گفت: باید تدابیری اندیشیده شود تا کارخانجات و واحدهای صنعتی و معدنی بتوانند با در اختیارگرفتن تصمیمات مالی، تامین نیروی انسانی و مواردی از این دست ، مطابق با وضعیت خود در استان تصمیم‌گیری کنند. وی افزود: به دور از انصاف است که تولیداتی در استان انجام شود اما منافع آن برای خارج از استان صرف گردد.

 

رئیس اتاق بازرگانی استان نیز که در این بازدید حضور داشت، ضمن اشاره به رتبه اول دادگستری کرمان در شاخص مشارکت درشورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: طبق گزارش عملکرد شوراهای گفتگوی استانی دولت و بخش خصوصی، دادگستری استان کرمان رتبه اول در زمینه حمایت درجهت رفع موانع تولید کارخانجات و واحدهای صنعتی و معدنی را در بین دادگستری های  کشور دارد. وی افزود:در شاخص وضعیت حضور دادگستری استان ها در این جلسات، حضور مقامات ارشد دادگستری استان کرمان صد درصد بوده است و این حاکی از حمایت های قضایی و حقوقی همه جانبه سیستم قضایی استان از تولید است.

 

براساس این گزارش در این نشست ضیائی مدیرعامل مس باهنر درخصوص روند فعالیتها و تولیدات و همچنین برخورداری شرکت از نیروی انسانی با انگیزه و متخصص نکاتی بیان کرد و افزود: بحمدلله و با همت و همدلی کارگران و مدیران مس باهنر و علیرغم تحریمهای موجود ، روند روبه رشد این مجموعه ادامه دارد.

 

وی افزود این شرکت بعنوان یک مجتمع تولیدی صنعتی، تامین مواد اولیه حداقل ۵۰۰ شرکت تولیدی در صنایع مختلف را انجام می‌دهد و در راستای ایجاد ارزش افزوده حداکثری، در راستای منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ریاست محترم جمهوری جهت جلوگیری از خام فروشی محصولات معدنی نقش موثری برعهده دارد. 

 

ضیائی خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی قوانین موجود موانعی برسرراه صادرات این شرکت و تحقق ارزش افزوده بیشتر ایجاد و درنتيجه ارزآوری حداکثری برای کشور را از دسترس خارج کرده‌است، که امیدواریم با اصلاح بخشنامه‌ها این موانع هرچه زودتر برطرف گردد و شرکت بتواند با تمام ظرفیت در چرخه تولید و صادرات نقش‌آفرینی کند .

 

صفحه1 از277