04 بهمن 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

غیاب چینی ها در بازار زغال سنگ استرالیا

با وجود جذابیت مطلوب خرید محموله های دریایی، بیشتر مصرف کنندگان نهایی در چین ترجیح می دهند زغال کک شو داخلی خریداری کنند و استفاده از زغال داخلی را در مخلوط کوره های بلند خود افزایش دهند.

به گزارش جهان معدن به نقل از کالاخبر؛ شنیده ها حاکی از آن است که برخی فولادسازان غیر چینی برای جبران شکاف تقاضا، محموله های زغال سنگ آمریکا یا کانادا را به خریداران چینی فروخته اند.

در همین حال، با توجه به کنترل شدیدتر مرزها که در اواسط ماه نوامبر برای جلوگیری از شیوع دوباره کرونا انجام شد، اختلالاتی در عرضه زغال از مغولستان به چین به وجود آمده است.

در این میان، برخی نگرانی ها در بازار درمورد اختلال در عرضه زغال روسیه به دلیل محدودیت گلوگاه های لجستیکی در سیستم ریلی در سراسر شمال آسیا وجود دارد که ممکن است برخی فعالان تجاری بازار را ترغیب نماید از دیگر مسیرهای جایگزین دریایی برای حمل و نقل استفاده کنند.

سبزپوشی نرخ جهانی فولاد و سنگ‌آهن

 

در حالی با افزایش هفت درصدی تولید فولاد در جهان روبه‌رو هستیم که طبق آخرین آمار به دست آمده، روند قیمت‌ها نیز در بازار جهانی فولاد افزایشی است. در واقع این افزایش قیمت بر کل زنجیره فولاد از سنگ‌آهن گرفته تا محصولات پایین‌دستی همچون مفتول و تیرآهن مشهود بوده و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این روند افزایشی ادامه‌دار خواهد بود.

تولید فولاد در ۶۴ کشور عضو انجمن جهانی فولاد در ماه اکتبر هفت درصد رشد داشته است. تولید فولاد در ماه اکتبر سال جاری در ۶۴ کشوری که انجمن جهانی فولاد تولید این فلز در آنها را رصد می‌کند در مقایسه با اکتبر سال گذشته هفت درصد رشد داشته به طوری که در اکتبر سال جاری در مجموع این ۶۴ کشور، ۱۶۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد تولید کرده‌اند. همچنین بیشترین میزان فولاد تولیدشده در ماه اکتبر مربوط به کشور چین است که ۹۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد در این کشور تولید شده است. نکته قابل تامل اینکه این افزایش در حالی بوده که هنوز برخی از تولید‌کننده‌های فولاد به دلیل کرونا با تمام ظرفیت خود کار نمی‌کنند.

نکته جالب توجه در این میان این است که نرخ فولاد، سنگ‌آهن و به طور کلی محصولات فولادی در بازار جهانی روبه افزایش است. به این ترتیب شاهد این هستیم که قیمت سنگ‌آهن ۶۲ درصد در چین در روز دوشنبه با ۲۵/۲ دلار افزایش ۵۵/۱۴۷ دلار معامله شد. سنگ‌آهن عیار ۶۵ درصد نیز با ۱۵/۲ دلار افزایش ۰۵/۱۵۹ دلار معامله شد. از طرفی شمش فولاد در چین با ۲۸/۸ دلار افزایش، ۹۲/۵۶۴ دلار معامله شد. شمش روی هم با ۵/۱۹ دلار کاهش ۲۷۲۹ دلار قیمت خورد. از سوی دیگر زغال‌سنگ با ۲۵/۰ دلار افزایش ۱۶۵ دلار معامله شد.

نرخ افزایشی محصولات فولادی

طبق آمار منتشر شده قیمتی در تاریخ ۴ دسامبر (۱۴ آذرماه) شمش فولاد بر مبنای قیمتی CFR آسیا به قیمت ۵۲۰ دلار در هر تن نرخ‌گذاری شده و این عدد بر مبنای CFR ترکیه ۵۲۰ دلار، FOB دریای سیاه ۴۹۸ دلار و در بازار داخلی چین نیز ۴۹۳ دلار قیمت‌گذاری شده است. این در حالی است که با نگاهی به قیمت‌های یادشده در حدود یک ماه گذشته می‌بینیم که روند قیمتی کاملا صعودی بوده و کاهش قیمتی در این بازه زمانی رخ نداده است. در واقع یکی از دلایل اصلی که در منطقه باعث رشد قیمتی شمش فولاد شده را می‌توان افزایش قیمت قراضه در ترکیه دانست زیرا قیمت این ماده اولیه برای صنعت فولاد در تاریخ ۴ دسامبر به ۳۶۳ دلار رسیده که در مقایسه قیمتی در هفته‌های گذشته روند رو به رشدی داشته است.

یکی از نکات جالب در خصوص این افزایش روند قیمت شمش فولاد این است که مصرف‌کنندگان پایین‌دستی این صنعت یعنی نوردکاران منتظرند روند قیمتی اندکی تعدیل شود و سپس به سمت خرید مواد اولیه برای تولید بروند. در واقع شاید این روند نیز در ایران به همین دلیل باشد که با وجود مشخص شدن قیمت‌ها و عرضه محصولات در بورس کالا، باز هم خرید اندکی از سوی صنایع پایین‌دستی یعنی نوردکاران صورت می‌گیرد!

افزایش قیمت میلگرد

نگاهی به جدول قیمتی میلگرد نیز نشان می‌دهد نرخ این محصول در تاریخ ۴ دسامبر (۱۴ آذر) در مقایسه با یک ماه گذشته در برخی مناطق بدون تغییر مانده است. برای مثال در واردات حوزه خلیج‌فارس CPT قیمت میلگرد در این تاریخ ۴۸۱ دلار بوده که نسبت به یک ماه گذشته یعنی ۶ نوامبر بدون تغییر مانده است. همچنین در حوزه وارداتی جنوب شرقی آسیا (CFR) در ۴ دسامبر برابر با ۵۵۰ دلار بوده که در مقایسه با مدت زمان یک ماه اخیر با رشد همراه بوده است. در بازار صادراتی ترکیه FOB قیمت میلگرد برابر با ۵۳۸ دلار بوده که جهش ۵۰ دلاری قیمتی را نسبت به یک ماه گذشته داشته است. در بازار صادراتی روسیه نیز (DAP) بهای میلگرد به ۴۲۰ دلار در هر تن رسیده که در مدت زمان یک ماه گذشته تغییری نداشته است.

قیمت مفتول تحت تاثیر قیمت قراضه

در خصوص مفتول نیز این روند افزایش قیمت مشاهده می‌شود و می‌بینیم که روند صعود قیمتی در مدت یک ماه گذشته برای این محصول نیز وجود داشته است و پایین‌ترین قیمت آن در بازارهای یادشده ۵۱۸ دلار و بالاترین قیمت نیز ۶۱۵ دلار در هر تن بوده است. به نظر می‌رسد یکی از دلایل افزایش قیمت در این صنعت نیز بالارفتن قیمت قراضه باشد که همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده و بازار را به سمت صعودی شدن قیمت‌ها می‌برد.همچنین زغال‌سنگ کک‌شو استرالیا نیز در این تاریخ با قیمت ۱۰۴- ۱۰۲ دلار FOB بوده است اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد این ماده معدنی در مدت دو هفته آینده با رشد قیمتی همراه خواهد شد و به عدد ۱۰۵ تا ۱۰۷ دلار خواهد رسید.

محصول بعدی که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت، قراضه آهن است. در واقع قراضه آهن به عنوان ماده اولیه برای تولید فولاد برای برخی از تولیدکننده‌ها به شمار آمده و بهای آن در تاریخ ۴ دسامبر در کشور ترکیه ۳۶۳ دلار CFR مشخص شده که در واقع نرخ قراضه آهن صادراتی آمریکاست. همچنین به نظر می‌رسد بهای این محصول در دو هفته آینده و بازه زمانی ۱۱ دسامبر تا ۱۸ دسامبر به عدد ۳۶۵ تا ۳۶۸ دلار برسد.

چدن یکی از محصولات پایین‌دستی در صنعت فولاد به شمار می‌آید. این محصول نیز در کشورهای CIS به قیمت ۴۶۰تا۴۷۰ دلار FOB رسیده و این عدد برای دو هفته آینده ثابت خواهد ماند. بر مبنای جدول متال اکسپرت، شمش بیلت ۱۵۰-۱۲۵ میلیمتری نیز بر مبنای FOB اوکراین در تاریخ ۴ دسامبر برابر با ۴۹۵ تا ۵۰۰ دلار ثبت شده. این در حالی است که در هفته گذشته قیمت این محصول بین ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار بوده است. گفته می‌شود ممکن است قیمت این محصول فولادی در دو هفته آینده به ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار برسد.

تیرآهن I نیز در کشور ترکیه بر مبنای قیمتی FOB بین ۵۹۰ تا۶۱۰ دلار قیمت‌گذاری شده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این روند افزایش قیمت ادامه‌دار باشد. شمش بیلت ۱۵۰- ۱۳۰ میلیمتری نیز در ایران و بر مبنای قیمت فوب خلیج‌فارس در تاریخ ۴ دسامبر ۴۶۰ دلار قیمت‌گذاری شده و در دو هفته آینده نیز ادامه‌دار خواهد بود. همچنین قیمت این محصول در کشور تایلند و قیمت CFR صادراتی از ایران ۵/۴۸۲ دلار تعیین شده است.

پیش‌بینی قیمت ۱۵۰ دلاری سنگ‌آهن

نکته جالب توجه اینکه بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده از متال‌اکسپرت، در تاریخ ۴ دسامبر ( ۱۴ آذر) قیمت سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد نیز بر مبنای قیمت CFR چین و صادراتی از استرالیا برابر با ۱۴۵ دلار تعیین شده است و بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته تغییرات قیمتی در دو هفته آینده آنچنان نخواهد بود و قیمت سنگ‌آهن روی ۱۴۵ دلار ثابت خواهد ماند. این در حالی است که تحلیلگران برآورد کرده‌اند قیمت سنگ‌آهن سال آینده به طور میانگین ۱۱۰ دلار در هر تن باشد که ۵ دلار از پیش‌بینی قبلی بالاتر رفته است. البته برای ژانویه و فوریه ۲۰۲۱ نیز هنوز برآورد قیمت ۱۵۰ دلاری نیز مطرح است که به دلیل فاکتورهای فصلی است.

کارشناسان بر این باورند سنگ‌آهن که دومین کامودیتی بزرگ بعد از نفت از نظر وزن و همچنین ارزش است می‌تواند به عنوان یک شاخص اقتصادی در بازارهای جهانی نقشی داشته باشد و جای رقیب خود یعنی مس را بگیرد چرا که علاقه به سرمایه‌گذاری در بازار این ماده اولیه فولادسازی در سطح جهان بیشتر شده و از طرفی با چرخه‌های صنعتی و اقتصادی به ویژه چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن نیز هست پیوند دارد.

برخی معتقدند سنگ‌آهن در ارتباط نزدیک با چرخه‌های اقتصادی چین از جمله محرک‌های اقتصادی و توسعه‌های زیربنایی این کشور است و شاید بتواند حتی بهتر از مس به عنوان یک شاخص اقتصادی کلان خود را نشان دهد. سال ۲۰۲۰ اقتصاد چین در سطح دنیا بهترین عملکرد را داشته و شاید موتور حرکت و عامل مثبت رشد اقتصادی دنیا باشد و سنگ‌آهن نیز پرچمدار این رشد بوده است.

سنگ‌آهن در صدر شاخص‌های قدرتمند اقتصادی

در حال حاضر قیمت سنگ‌آهن به بالاترین سطح ۷ سال اخیر رسیده که به دلیل محدودیت عرضه و رشد تولید فولاد خام چین بوده است و همچنین در سطح جهان نیز بسته‌های محرک اقتصادی دولت‌ها برای بهبود اقتصادی بر پایه توسعه زیرساخت‌ها جهت نجات از رکود دوره پاندمی کرونا بوده است. امسال سنگ‌آهن ۵۶ درصد رشد قیمت داشته در حالی که مس ۲۴ درصد رشد قیمت داشته که با این تفاسیر امسال سنگ‌آهن بین کامودیتی‌ها بهترین عملکرد را داشته است.

گفتنی است فقط طی ۱۰ سال، بازار سنگ‌آهن از بازاری مبهم با قراردادهای سالانه به یک کالای مالی جهانی تبدیل شده است که به طور مرتب صفحه اول مطبوعات مالی را در دست دارد. مس به طور سنتی به عنوان فشارسنج سلامت اقتصادی جهان نقش داشته زیرا در توسعه و پیشرفت غرب بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، در حالی که توسعه چین بیشتر با استفاده از میلگرد و سایر محصولات فولادی و مبتنی بر زیرساخت‌ها بوده است، از این رو پیوندهای قوی آن با سنگ‌آهن مطرح است.

با این حال سنگ‌آهن بازاری است که خیلی به عرضه و تقاضای فیزیکی وابسته است و قیمت آن در واقع توسط شاخص‌های اقتصاد کلان چین و اینکه فولادسازان چینی تا چه میزان در فروش محصولات خود موفق بوده‌اند تعیین می‌شود. واکنش اخیر بازار به خبر کاهش هدف تولید شرکت واله برای سال جاری که ۵ درصد از برآورد قبلی کمتر شده و تخمین تولید سال آینده آن نیز ۲۵ میلیون تن کمتر از برآورد قبلی بوده نشان می‌دهد حساسیت نیروی عرضه و تقاضا چقدر بالاست. تحلیلگران برآورد کرده‌اند قیمت سنگ‌آهن سال آینده به طور میانگین ۱۱۰ دلار هر تن باشد که پنج دلار از پیش‌بینی قبلی بالاتر رفته است. البته برای ژانویه و فوریه ۲۰۲۱ هنوز برآورد قیمت ۱۵۰ دلاری نیز مطرح است که به دلیل فاکتورهای فصلی است. برخی معتقدند حداقل شش ماه دیگر بازار سنگ‌آهن پر جنب و جوش و داغ می‌ماند. عرضه سنگ‌آهن استرالیا در نوامبر شش درصد افت سالانه داشته در حالی که موجودی سنگ‌آهن بنادر چین دو هفته متوالی نزولی بود.

در واقع تقاضای فولاد چین عامل اصلی گرداننده قیمت سنگ‌آهن است. بهبود اقتصادی چشمگیر چین پس از پاندمی ویروس کرونا بدین معناست که ۷۶ درصد عرضه جهانی سنگ‌آهن در ۹ ماه نخست سال وارد چین شده در حالی که نرخ همیشگی آن ۷۰ درصد بوده است. با این حال این اتفاق نظر وجود دارد که قیمت سنگ‌آهن سال آینده کاهش می‌یابد. رشد قیمت اخیر سنگ‌آهن به اوج چند سال اخیر حاکی از آن است که برای ۱۲ ماه آینده باید احتمالا منتظر روند نزولی باشیم. بالاخره اوج‌گیری تقاضای چین باید سال آینده در نقطه‌ای ضعیف شود به ویژه که سیاست مالی چین احتمالا از بخش‌های وابسته به کامودیتی‌ها فاصله می‌گیرد.

افزایش قیمت سنگ‌آهن وارداتی در آلمان

لازم به ذکر است قیمت سنگ‌آهن (اصلی‌ترین ماده اولیه فولاد) در آلمان افزایش یافته است. به نقل از فست مارکت، در آلمان نیز همانند سایر کشورهای جهان قیمت سنگ‌آهن رو به افزایش است. بر همین اساس فقط در ماه اکتبر قیمت سنگ‌آهن وارداتی به آلمان در مقیاس ماهانه ۷/۲ درصد اما در مقیاس سالانه (مقایسه با اکتبر سال گذشته) ۲/۱۰ درصد افزایش یافته است.

سنگ‌آهن به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه برای تولید فولاد در دو سال اخیر با افزایش بی‌سابقه قیمت همراه بوده که این امر مشکلاتی زیادی را برای تولید‌کنندگان فولاد به وجود آورده و علاوه بر آنکه موجب افزایش قیمت تمام شده فولاد شده، موجب شده تا اغلب تولید‌کنندگان به جای استفاده از مواد اولیه، به استفاده از ضایعات آهن و فولاد رو بیاورند.

مس 85 دلار ارزان شد

در بورس فلزات لندن؛

مس 85 دلار ارزان شد

روز دوشنبه 17 آذر ماه، قیمت مس در LME نسبت به روز معاملاتی پیشین 85 دلار کاهش داشته و به هفت هزار و 657 دلار رسیده است.

به گزارش جهان معدن به نقل از«فلزات آنلاین»، قیمت مس در روز 17 آذر ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز جمعه 1.1 درصد افت داشت و نسبت به هفته پیشین نیز 0.2 درصد کاهش را تجربه کرده و به هفت هزار و 657 دلار رسیده است.

قیمت سه ماهه مس در معاملات روز دوشنبه 17 آذر ماه، یک درصد، معادل 77 دلار نسبت به روز معاملاتی پیش کاهش داشت. قیمت سه ماهه فلز سرخ نسبت به هفته پیش 0.1 درصد افت داشته است.

سرعت بخشیدن به توسعه معدن مس اسپنس در شیلی

بی اچ پی قصد دارد بر سرعت توسعه 2.5 بیلیون دلاری معدن مس اسپنس خود در شیلی بیافزاید، چرا که اقدامات انجام شده برای متوقف کردن شیوع کووید 19 در سال جاری تکمیل این پروژه را به عقب انداخت.

به گزارش جهان معدن به نقل روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، این بزرگترین شرکت معدنکاری جهان گفت: عملیات ساخت را در معدن اسپنس تسریع خواهد کرد و انتظار دارد که نخستین تولید پروژه در نیمه نخست سال 2021 صورت گیرد.

میا گوس، مدیر کل معدن اسپنس، به مجله مینه را چیله نا گفت: تلاش‌های جاری بر تأمین انرژی تجدید‌پذیر در این عملیات متمرکز می‌شوند. این غول معدنکاری مستقر در ملبورن استرالیا سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد اسپنس و اسکوندیدا که بزرگترین معدن مس جهان است را تا 2022 کاملاً با انرژی‌های تجدید پذیر اداره نماید.

این شرکت همچنین برنامه‌ریزی کرده است استفاده از آب سفره‌های آبی زیر زمینی در شیلی را تا سال 2030 تعطیل کند. توسعه اسپنس متمرکز بر ساخت یک کارخانه تغلیظ برای افزایش تولید و تمدید عمر این معدن تا حدود 50 سال و همچنین راه‌اندازی کارخانه دوم نمک‌زدایی از آب دریا می‌باشد. پیش از همه گیری کووید 19 این پروژه توسعه 4100 شغل موقت و 220 شغل دائمی ایجاد کرده بود. این پروژه در زمانی که تکمیل شود 185 هزار تن مس و 4 هزار تن مولیبدن در سال در دهه نخست عمر عملیاتی اش بر تولید بی اچ پی خواهد افزود.

اسپنس دومین معدن بزرگ بی اچ پی در شیلی پس از معدن اسکوندیدا، بزرگترین معدن مس جهان، است. در چهار سال گذشته، بی اچ پی؛ که هم اکنون دومین شرکت معدنکاری بزرگ مس جهان است؛ سرمایه‌گذاری‌های اکتشافی اش برای کشف معادن جدید این فلز مورد استفاده در صنایع ساختمانی، انرژی‌های تجدید‌پذیر و اتومبیل‌های برقی را تقویت کرده است. این شرکت سال گذشته بزرگترین سهامدار سُل گلد شد، شرکتی که در حال توسعه پروژه مس-طلای کاسکتبِل در اکوادور است. این دارایی از ظرفیتی برخور دار است که می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین دارایی‌های مس-طلای تاکنون کشف شده، با عمر عملیاتی تقریبی 55 سال، بشود. مایک هنری، مدیر عامل بی اچ پی، در ماه فوریه گفت که این شرکت به فلزات خوش آتیه‌ای مانند مس نیاز بیشتری دارد. یک ماه بعد، کِن مکنزی، رئیس این شرکت، گفت: بی اچ پی در وضعیتی قوی قرار دارد که می‌تواند، در صورت وجود فرصت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونای جدید، به خرید معادنی اقدام نماید. مکنزی بیان کرد : من مطمئن نیستم که چنین فرصت‌های ناشی از شیوع کووید 19 وجود داشته باشد، اما در صورت وجود آنها ما واقعاً در موقعیتی هستیم که اقدام به خرید کنیم

پیش‌بینی کاهش خالص هزینه‌های نقدی آنتوفاگاستا

شرکت شیلیایی تولیدکننده مس آنتوفاگاستا اعلام کرد که انتظار می‌رود خالص هزینه‌های نقدی در پایان سال، کمتر از پیش‌بینی قبلی 1/20 دلار بر پوند باشد.

هزینه نقدی در 9 ماه نخست سال جاری 1/14 دلار بر پوند بود که نسبت به 1/17 دلار بر پوند در مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت.

به گفته این شرکت، بهبود هزینه به ازای هر واحد از ابتدای سال تا به حال، به دلیل کاهش ارزش پزو (واحد پول) شیلی، کاهش هزینه مواد ورودی و تداوم مدیریت هزینه است که ناشی از کاهش تولید، تا حدودی خنثی شده است.

تولید مس در 9 ماه نخست سال با کاهش 7/3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 541 هزار و 300 تن رسید و در فصل سوم نیز به دلیل عمیات تعمیر و نگهداری گسترده در معدن Los Pelambres و انتظار کاهش عیار در Antucoya، با افت4/6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 169 هزار و 900 تن رسید.

با این وجود، آنتوفاگاستا همچنان به پیش بینی قبلی تولید بین 725 تا 755 هزار تن پایبند است، اگرچه ممکن است تولید واقعی در سطح پایینی این بازه باشد.

به گفته مدیر عامل این شرکت، انتظار می‌رود که تولید در سال 2021 بین 730 تا 760 هزار تن باشد زیرا عیار کنسانتره Centinela بهبود می یابد و فرض بر این است که پروتکل های بهداشتی مربوط به کووید-19 در تمام طول سال ادامه داشته باشد.

تولید مولیبدن در 9 ماه نخست با افت 4/3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 8 هزار و 900 تن رسید، اما با افزایش عیار و رشد تولید Centinela در فصل سوم این رقم برابر با 3 هزار و 400 تن بود که رشد 9/7 درصدی را نشان می دهد.

سرمایه‌گذاری چینی‌ها در معادن ایران افزایش یافت

میزان سرمایه گذاری چینی‌ها در معادن ایران افزایش داشته است اما آمار دقیقی از این میزان نداریم چراکه آمار رسمی فعلا در این مورد اعلام نشده است.

به گزارش جهان معدن به نقل از ایلنا، رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با بیان مطلب بالا گفت: امروز جلسه‌ای با نماینده پیشین مجلس و متولی این امر داریم تا بتوانیم طرح‌های را ارائه دهیم که سرمایه‌گذاری چینی‌ها را جذب کنیم. پیش از این آقای لاریجانی متولی این امر بودند اکنون اتاق بازرگانی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و همه تشکیلات درگیر این موضوع هستند.

بهرام شکوری در گفت‌وگو با ایلنا در مورد افزایش حضور چینی‌ها در بخش معدن ایران اظهار داشت: با امضای توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین؛ بخش معدن نیز می‌تواند یکی از حوزه‌هایی باشد که سرمایه‌گذاری چینی‌ها در آن افزایش پیدا کند. ما نیز جلساتی با اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین داشتیم که این موضوع را دنبال کنیم تا سرمایه گذاری چینی‌ها در بخش معدن از اکتشاف تا فرآوری استفاده کنیم.

او تصریح کرد: بیشتر ارتباط چینی‌ها با اقتصاد ایران از طریق تجارت بود البته سرمایه گذاری‌هایی هم انجام شده اما مقدار آن زیاد نیست. اما به نظر می‌رسد چشم‌انداز روشنی در آینده برای این موضوع وجود دارد تا بتوانیم تعاملات را افزایش دهیم و سرمایه‌گذاری‌های بیشتری از طرف چینی‌ها در بخش معادن داشته باشیم.

رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران گفت: ما باید تلاش کنیم تا سرمایه‌گذاری چینی‌ها در بخش معادن ایران را افزایش دهیم و آنها را هم علاقمند کنیم که به این بخش وارد شوند.

او افزود: امروز جلسه‌ای با حقیقت‌پور نماینده پیشین مجلس که متولی این امر شده است داریم تا بتوانیم طرح‌های را ارائه دهیم که سرمایه‌گذاری چینی‌ها را جذب کنیم. البته پیش از این آقای لاریجانی متولی این امر بودند. الان اتاق بازرگانی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و همه تشکیلات درگیر این موضوع هستند.

جهش قیمت آلومینیوم به کانال دو هزار دلار

روز دوشنبه ۱۰ آذر ماه، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نسبت به روز معاملاتی قبل، یعنی جمعه هفتم آذر ماه، با جهش ۳۹.۵ دلاری، به دو هزار و ۱۴ دلار و ۵۰ سنت رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل از فلزات آنلاین، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، دیروز دوشنبه ۱۰ آذر ماه، نسبت به آخرین معاملات انجام شده (جمعه هفتم آذر ماه)، دو درصد، معادل ۳۹.۵ دلار رشد داشت. به گونه‌ای که در جمعه هفتم آذر ماه، آلومینیوم یک هزار و ۹۷۵ دلار به ازای هر تن قیمت‌گذاری شد و قیمت آن دیروز به دو هزار و ۱۴ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن رسید.

همچنین روز دوشنبه ۱۰ آذر ماه، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نسبت به هفته قبل، ۲.۳ درصد، معادل ۴۵ دلار افزایش داشته و از قیمت یک هزار و ۹۶۹ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن به دو هزار و ۱۴ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن رسیده است.

میانگین موجودی آلومینیوم در انبارهای بورس فلزات لندن نیز با ۲۱ تن کاهش از یک میلیون و ۳۹۵ هزار و ۵۲۵ تن در هفته گذشته به یک میلیون و ۳۷۴ هزار و ۲۵ تن در هفته اخیر رسیده است.

طلای جهانی صعودی شد

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ که خوش بینی به تولید واکسن را تحت الشعاع قرار داد، صعود کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازایسنا، پس از ریزش سنگین در دو روز معاملات گذشته، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۷۸۴ دلار و ۳۷ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۴ درصد افزایش، به ۱۷۸۷ دلار و ۹۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه با ۰.۴ درصد کاهش، در ۱۷۸۰ دلار و ۹۰ سنت بسته شده بود.

طلا روز دوشنبه با سقوط به ۱۷۶۴ دلار و ۲۹ سنت که پایینترین قیمت در پنج ماه اخیر بود، بیش از پنج درصد کاهش برای نوامبر را ثبت کرد که بزرگترین کاهش قیمت ماهانه در چهار سال اخیر بود.

مایکل لانگفورد، مدیر اجرایی شرکت ایرگاید در این باره گفت: طلا مدتیست که معاملات پرتقاضایی بوده است، بنابراین شاهد خروج بخشی از داراییها از بازار این فلز و انتقال آنها به بازار داراییهای پرریسکتر هستیم زیرا فضای بازارها خوش بینانه‌تر شده است. این روند در صورت روشن شدن بیشتر وضعیت اقتصادی ممکن است به سرعت معکوس شود.

یک مقام دولتی ارشد آمریکا روز دوشنبه اظهار کرده بود برخی از آمریکاییها ممکن است واکسن ویروس کرونا را پیش از کریسمس دریافت کنند. اظهارات وی کمک کرد بازارهای سهام آسیایی پس از ثبت رکورد جدید در نوامبر، به روند صعودی خود ادامه دهند.

با این حال افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ چشم انداز اقتصادی را تیره کرده است. شمار موارد ابتلا در آمریکا هفته گذشته به ۱.۱ میلیون نفر رسید و کالیفرنیا در حال بررسی محدودیتهای جدید مانند صدور فرمان ماندن در خانه است.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران اکنون منتظر شنیدن اظهارات جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا در برابر کمیته بانکی سنا هستند که ممکن است نشانه ای درباره مسیر سیاست پولی آمریکا فراهم کند.

به گفته هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC، اگر کمیته بازار آزاد فدرال بانک مرکزی در نشست دو هفته دیگرش نشان دهد که سیاست پولی تسهیلی را توسعه خواهد بخشید، نگرانیهای تورمی برانگیخته خواهند شد و روند صعودی طلا بدون تغییر می ماند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۱ درصد صعود کرد و به ۲۲ دلار و ۸۶ سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۱.۸ درصد افزایش، ۹۸۱ دلار و ۸۵ سنت معامله شد. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، در ۲۳۸۳ دلار و ۶۰ سنت ایستاد.