06 مهر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

فرش قرمز افغانستان برای شرکت‌های ایرانی

نخستین نمایشگاه اختصاصی – تخصصی «آب، برق و انرژی های نو»  با حضور بزرگترین هیات اقتصادی ایران اول مهرماه در کابل افتتاح شد. سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان در این به متقاضیان سرمایه گذاری در ایران گفت که برایشان فرش قرمز پهن و حمایت های لازم مهیا شده است. از کشورهای همسایه به خصوص ایران انتظار دارد گام های موثر و مشارکتی در بخش های خصوصی بردارند و به افغانستان تنها به عنوان بازار فروش نگاه نکنند.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: به متقاضیان سرمایه‌گذاری در ایران می‌گویم برای شما فرش قرمز پهن شده و تمام حمایت‌های مورد نیاز را مهیا کرده‌ایم. نثار احمد غوریانی در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه اختصاصی-تخصصی «آب، برق و انرژی‌های نو» در افغانستان، ضمن تاکید بر اینکه افغانستان تنها بازار فروش نیست گفت: از کشورهای همسایه به‌خصوص ایران انتظار می‌رود برای سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های بخش خصوصی گام‌های موثر بردارند. نثار احمد غوریانی تاکید کرد: افغانستان همواره به‌دنبال مشارکت‌ با کشورهای دیگر در تولید و بازاریابی است به همین دلیل از دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان این نمایشگاه انتظار می‌رود به افغانستان تنها به‌عنوان بازار فروش نگاه نکنند.

جایگاه هفتم ایران در ذخائر مس

جایگاه ایران در ذخائر مس با کشف 528 میلیون تن ماده معدنی جدید توسط شرکت مس در سال گذشته به رتبه هفتم جهان ارتقا یافته است.

به گزارش جهان معدن و به گفته مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، با افزوده شدن ۵۲۸ میلیون تن به میزان ذخایر مس کشور، ایران در جایگاه هفتم دارنده ذخایر فلز سرخ رنگ قرار گرفته است.

آقای محمدی افزود: به زودی ۴ معدن جدید مس راه اندازی خواهد شد که با فعالیت‌های آنها، ۱۴۸ هزار تن به تولید کنسانتره مس افزوده می‌شود.

هر نیم درصد افزایش ذخیره، معادل ۱۰ میلیارد دلار برای شرکت مس ارزش دارد.

 

آلومینیوم ساز چینی تولید آلومینیوم سبز را آغاز می کند

صنعت فلز آلومینیوم بیشترین میزان مصرف انرژی را به خود اختصاص می‌دهد و این در حالی است که بیشتر تولیدکنندگان آن از سوخت فسیلی به منظور عملیات ذوب استفاده می‌کنند و تنها تعداد کمی از شرکت‌ها به جای آن از Hydropower استفاده می‌کنند تا آنچه را که ما از آن به عنوان «آلومینیوم سبز» یاد می‌کنیم تولید شود. یک شرکت وابسته به Hongqiao اعلام کرد، بزرگترین تولیدکننده بخش خصوصی آلومینیوم در چین یعنی گروه Hongqiao، تولید خود را در یک کارخانه آلومینیوم سبزتر در استان Yunnan در جنوب غربی این استان آغاز کرده و بدین ترتیب وابستگی خود را به انرژی زغال سنگ کاهش می دهد.

زنجیره فولاد و مس، لیدر صادرات

بررسی وضعیت تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی کشور نشان می دهد، سال گذشته 58 میلیون تن محصول به ارزش 8.49 میلیارد دلار صادر شد. همچنین زنجیره فولاد بیشترین صادرات را در بین اقلام معدن و صنایع معدنی به دست آورد. پس از آن گروه مس در جایگاه دوم قرار گرفت.

افزایش بی‌سابقه واردات مس چین به‌واسطه باز شدن روزنه آربیتراژ

داده های گمرک چین نشان می‌دهد واردات مس این کشور برای دومین ماه متوالی در جولای به رشدی بی سابقه دست یافت، که علت آن قیمت‌های مطلوب بین المللی که روزنه ای از آربیتراژ را گشودند و تقاضای شدید در بزرگترین کشور مصرف‌کننده مس جهان بود.

افت شدید تولید مس و طلای پرو در نیمه نخست سال جاری

دولت پرو، کشوری که از بزرگترین صادرکنندگان جهانی فلزات است اعلام کرده این کشور شاهد افت شدید تولید مس، طلا و روی خود در نیمه نخست سال جاری در اثر محدودیت‌های به اجرا درآمده برای مهار ویروس کرونای جدید بوده است.

ایران بر بام تولید آهن اسفنجی دنیا ایستاد

ایران در حالی که تحت شدیدترین تحریم ها قرار داشته، طی بیش از 5 ماه نخست سال جاری میلادی در جایگاه نخست تولید آهن اسفنجی جهان قرار گرفت. کشورمان در همین حال بالاترین تولید ماه می 2020 را نیز به دست آورد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا به نقل از ایمیدرو، طبق گزارش جدید انجمن جهانی فولاد، ایران در ماه می 2020 توانست با پشت سرگذاشتن هند، رتبه نخست تولید آهن اسفنجی به روش احیای مستقیم را در اختیار گیرد. علاوه بر این در بیش از پنج ماه سال جاری میلادی، ایران افزون بر 12 میلیون تن آهن اسفنجی تولید کرد در حالی که تولید هند به 11میلیون تن رسید.

 

یکی از مهمترین دلایل افزایش تولید آهن اسفنجی ایران، راه اندازی کارخانه های جدید آهن اسفنجی در کشور است. ایمیدرو طی سال های اخیر با استراتژی جدید خود و با مشارکت گرفتن از بخش خصوصی، توانست طرح های متعددی را برای تولید آهن اسفنجی، وارد مدار تولید کند.

 

سهم 50درصدی از دنیا

بر اساس این گزارش ایران طی ماه می، در عین حال حدود 50درصد از تولید این ماده در جهان را در اختیار گرفته است. در این مدت، در مجموع تولید یک ماه مورد بررسی 5.6 میلیون تن آهن اسفنجی در جهان تولید شد که پس از کشورمان، هند با 1.5 میلیون تن تولید در رتبه دوم قرار گرفت.

تولید این کشور با افت 55درصدی مواجه شد در حالی که ایران رشد 7.6درصدی را کسب کرد.

پس از هند؛ مصر، مکزیک و عربستان جای گرفتند که به ترتیب تنها 462هزار، 390 هزار و 342هزار تن آهن اسفنجی تولید کردند.

تولید آهن اسفنجی تا 22 ماه ژوئن امسال در جهان به 32.1 میلیون تن رسید که همچنان پس از ایران؛ کشورهای هند، مصر(2.2 میلیون تن)، مکزیک (2.05 میلیون تن) و عربستان (1.7 میلیون تن) قرار گرفتند.

تصویر تولید فولاد؛ ایران رشد 9درصدی، جهانی کاهش 8درصدی

طبق آمار انجمن جهانی فولاد، تولید جهانی فولاد خام طی ماه میلادی گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع پاندمی ویروس کرونا کاهش پیدا کرد اما تولید در ایران نزدیک 9درصدی افزایش داشت.

 

به گزارش جهان معدن، آمار انجمن جهانی فولاد (ورلد استیل) نشان داد که تولید فولاد خام در ۶۴ کشور عضو این گروه طی ماه مه ۸.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۱۴۸.۸ میلیون تن رسید. تولید فولاد خام در خاورمیانه طی ماه میلادی گذشته ۷.۳ درصد بر مبنای سالانه کاهش داشت و به ۳.۱ میلیون تن رسید اما ایران برخلاف این روند پیش رفت و تولیدش با ۸.۹ درصد افزایش، به ۲.۳۵ میلیون تن رسید.
ورلد استیل خاطرنشان کرده که آمار ماه مه 2020بر مبنای برآوردهای صورت گرفته در بحبوحه بحران شیوع ویروس کرونا اعلام شده و ممکن است با به‌روزرسانی آمار تولید در ماه آینده، هدف بازبینی قرار گیرد.


تولید فولاد چین هم در این ماه برای دومین ماه متوالی رشد کرد و به ۹۲.۳ میلیون تن رسید. تولید این کشور پس از این که در مارس کاهش داشت، در آوریل ۰.۲ درصد رشد کرد. تولید فولاد خام کشورهای آسیایی در ماه مه در مجموع ۳.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۱۳.۵ میلیون تن رسید. هند که دومین تولیدکننده بزرگ آسیایی است، در ماه مه ۵.۸ میلیون تن فولاد تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹.۱ درصد کاهش داشت.
تولید فولاد در اتحادیه اروپا در ماه مه ۱۰.۵ میلیون تن برآورد شد که ۲۶.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. تولید کشورهای مشترک المنافع در همین مدت با ۷.۶ درصد کاهش، به ۸.۲ میلیون تن رسید. در همین حال تولید ترکیه با ۲۵.۸ درصد کاهش، به ۲.۳ میلیون تن رسید.


بر اساس گزارش پلاتس، تولید فولاد خام در آمریکای شمالی با ۳۱ درصد کاهش، ۷.۱ میلیون تن، تولید آمریکای جنوبی با ۲۵.۸ درصد کاهش، ۲.۷ میلیون تن و تولید آفریقا با ۴۲ درصد کاهش، ۷۰۰ هزار تن بود.

صفحه1 از8