08 بهمن 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ورود به معادن دیگر کشورها، ظرفیتی بکر

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هنوز ظرفیت‌های خوبی در زمینه سنگ‌آهن در کشور وجود دارد و اگر بتوانیم مشکلات بخش اکتشافات‌مان را حل کنیم، برآورد می‌شود بیش از آنچه در آمارها آمده ظرفیت و ذخایر سنگ‌آهن موجود است.

به گزارش جهان معدن ،رضا محتشمی‌پورافزود: موضوع تامین سنگ‌آهن در کشور با سطح کنونی اکتشافات انجام شده، به عنوان یک دغدغه مطرح است.

وی بیان‌داشت: از سویی می‌دانیم سطح و عمق اکتشافات انجام شده در کشور بسیار پایین است، یعنی به‌طور قطع ظرفیت‌های خوبی برای سنگ‌آهن وجود دارد که هنوز کار نشده است.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح‌کرد: در همین زمینه، موضوع معادن فرامرزی مثل هر همکاری بین‌المللی دیگری برای ما از اهمیت برخوردار است.

وی ادامه‌داد: مهم است که بتوانیم ظرفیت‌های معدنی کشورمان را در اختیار دیگران قرار داده و به جذب سرمایه‌گذاری بپردازیم و اینکه در سایر کشورها در حوزه معدن ورود کنیم.

محتشمی‌پور با اشاره به وجود تقاضاهایی برای فعالیت در معادن دیگر کشورها، تصریح‌کرد:‌ این، بخشی است که بکر مانده و کار زیادی در این زمینه انجام نشده است؛ با این حال به معنای تامین سنگ‌آهن از خارج از کشور نیست.

معاون امور معادن وزارت صمت تاکید کرد: پیشرفت هر روزه فناوری‌ها در جهان، به‌طور مرتب این اعداد و ارقام را تغییر می‌دهد و به آمارهای سنگ‌آهن کشورمان می‌افزاید.

بر اساس آخرین ویرایش مطالعات طرح جامع فولاد کشور، ذخیره زمین‌شناسی سنگ‌آهن کشور پنج میلیارد تن و ذخیره قابل استخراج آن ۲.۹ میلیارد تن تخمین زده می‌شود.

بر اساس مطالعات انجام شده برای تحقق هدف چشم‌انداز ۱۴۰۴ که در آن دستیابی به سالیانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام پیش‌بینی شده، به ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن نیاز است؛ چیزی که به دلیل کافی نبودن اکتشافات، آینده خوبی ندارد.

در این صورت و تولید کامل مطابق برنامه‌های واحدهای فولادی، بیش از ۸۰۰ میلیون تن سنگ‌آهن کشور تا سال ۱۴۰۴ مصرف می‌شود.

بر این اساس با استخراج سالیانه ۱۶۶ میلیون تن سنگ‌آهن، ذخایر کشور تقریبا تکافوی حدود ۱۳ سال بعد از افق ۱۴۰۴ را خواهد داد و چندی نمی‌گذرد که ذخایر سنگ‌آهن تمام می‌شود.

با این حال، کاردشناسان معتقدند: در تعیین میزان ذخایر قابل استحصال برای تولید، باید به مولفه‌های دیگری غیر از مسائل فنی هم توجه کرد، به‌طور مثال بخش عمده‌ای از برداشت و استخراج معادن به عنوان باطله در سر معادن جدا می‌شود.

اینکه تا چه عیاری را به عنوان باطله، اطلاق و جداسازی کرده و چه درصدی از سنگ را به عنوان کانی شناسایی کنیم و در فرآوری از آن بهره‌گیری کنیم، به دو مولفه فناوری و قیمت محصولات بالادستی وابسته است. طبیعی است اگر قیمت‌ها به‌طور نسبی تغییر کرده یا به سمت واقعی شدن قیمت‌ها برویم، آن‌گاه بسیاری از ذخایر، قابلیت استخراج پیدا می‌کنند و در این صورت، پیش‌بینی ما از عمر معادن سنگ‌آهن و ذخایر موجود تغییر خواهد کرد.

همچنین برخی از کارشناسان به باطله‌های معدنی اشاره دارند که بر اساس فناوری‌های قدیمی به عنوان باطله محسوب می‌شدند، اما امروز می‌توان از آنها بهره‌برداری کرد.

گروهی دیگر از کارشناسان به معادن «هماتیتی» اشاره می‌کنند که اکنون در زنجیره تولید سیمان قرار دارند و هنوز وارد زنجیره تولید فولاد نشده‌اند که در این صورت، محاسبات را تغییر خواهند داد.

رشد3.6 درصدی تولیدجهانی فولاد در سال 2021 میلادی

انجمن جهانی فولاد گزارش داد: مجموع تولید جهانی فولاد خام طی سال 2021 میلادی 3.6 درصد افزایش یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل از انجمن جهانی فولادWorld Steel Association، فولادسازان جهان از ابتدای ژانویه تا پایان دسامبر2021میلادی، یک میلیارد و 911 میلیون و 900 هزار تن فولاد خام تولید کردند که حاکی از رشد 3.6 درصدی نسبت به سال 2020 میلادی است.

همچنین 64 کشور فولادساز جهان طی دسامبر 2021 میلادی،158 میلیون و 700 هزار تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش3 درصدی نشان می دهد. طی سال 2021 میلادی، ایران در مجموع28میلیون و500 هزار تن فولاد خام تولید کردکه نسبت به مدت مشابه سال 2020 میلادی، 1.8 درصد کاهش یافت. این در حالی است که تولید فولاد خام ایران در دسامبر سال گذشته با15.1 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی به 2میلیون و 800 هزار تن رسید.

ازابتدای ژانویه تا پایان دسامبر2021 میلادی، چین با تولیدیک میلیارد و 32 میلیون و 800 هزار تن( افت3درصدی نسبت به سال 2020 میلادی) در رتبه نخست تولید این محصول در جهان ایستاد. پس از آن، هند با تولید 118میلیون و100 هزار تن فولاد خام (رشد17.8 درصدی)، ژاپن باتولید 96 میلیون و 300 هزار تن(رشد15.8 درصدی)، امریکا با تولید 86 میلیون تن(رشد 18.3درصدی) و روسیه با تولید76میلیون تن(رشد6.1 درصدی) در رتبه های دوم تا پنجم جای گرفتند.

ایران همچنان در جایگاه دهم

همچنین کره جنوبی باتولید70 میلیون و600 هزار تن فولاد خام(افزایش 5.2 درصدی)، ترکیه با تولید 40 میلیون و 400 هزار تن(افزایش12.7 درصدی)، آلمان باتولید 40میلیون و 100 هزار تن(افزایش12.3 درصدی)، برزیل با تولید 36 میلیون تن(افزایش 14.7 درصدی) و ایران با تولید 28 میلیون و 500 هزار تن(افت 1.8 درصدی) در رتبه های ششم تا دهم جهان ایستادند.

هدف گذاری ۱۰ میلیارد دلاری برای تجارت با اوراسیا

رئیس سازمان توسعه تجارت از دو تحول ویژه در تجارت خارجی کشور خبر داد

به گزارش جهان معدن به نقل از ایرنا، پیمان پاک با بیان این که سفر رئیس جمهور به روسیه در پایان ماه جاری گشایش های جدیدی را برای تجار و صادرکنندگان به همراه خواهد داشت، گفته است: با آغاز تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال آینده ۱۰ میلیارد دلار بازار صادراتی این منطقه در اختیار ایران قرار می گیرد.

وی همچنین از اتصال سامانه رمزارز‌ها به سامانه‌هایی مانند سامانه جامع تجارت برای استفاده در تجارت بین الملل تا دو هفته آینده خبر داده است.

علیرضا پیمان پاک در آیین معرفی صادرکنندگان نمونه استان تهران، از آغاز تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال آینده خبر داد. وی با بیان این که هم اکنون سهم ایران از بازار اتحادیه اقتصادی اوراسیا 500 میلیون دلار است، اظهار کرد: سفر رئیس جمهوری به روسیه در پایان ماه جاری گشایش های جدیدی را برای تجار و صادرکنندگان به همراه خواهد داشت.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، با آغاز تجارت آزاد ایران و این اتحادیه در سال آینده، حجم بازار صادراتی 10 میلیارد دلاری، از یک بازار 400 میلیارد دلاری، به صورت حداقلی برای ایران فعال می شود.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا چیست و چرا اهمیت دارد؟

اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل کشورهای ارمنستان، بلاروس، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان است.

این گزارش حاکی از آن است که این کشورها هم اینک با برخورداری از حدود 183 میلیون نفر جمعیت فعال، دارای 1900 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی هستند.

دارا بودن رتبه اول در تولید نفت، رتبه دوم در تولید گاز و رتبه چهارم در تولید برق توسط کشورهای این اتحادیه نشان از یک بازار پررونق سرمایه گذاری در کشورهای آن دارد.

با این اوصاف، گسترش تعاملات ایران با این اتحادیه، از آن جا که کشور ما در ایفای نقش در چرخه تجارت جهانی از دیرباز دچار عقب افتادگی بوده و این موضوع با تحریم ها نیز تشدید شده است، می تواند راه گشا باشد.

آمارهای سازمان توسعه تجارت نشان می دهد که پس از عضویت موقت (سه ساله) ایران در اتحادیه اوراسیا در آبان 98، تجارت کشورمان با این اتحادیه با افت در سال گذشته روبه رو شده که به نظر می رسد به دلیل شیوع کرونا بوده است.

با این حال در هشت ماه سال جاری تجارت خارجی ایران با این اتحادیه به کل میزان سال گذشته رسیده و به نظر می رسد در حال صعود به میزان سال 98 خود است. در این میان، صادرات هشت ماهه ایران به این اتحادیه به حدود کل صادرات ایران به آن، در سال 98 رسیده است.

قیمت آلومینیوم 3.5 دلار افزایش یافت

روز دوشنبه 20 دی ماه، قیمت آلومینیوم در LME، نسبت به روز معملاتی قبل از خود، 0.1 درصد رشد قیمت پیدا کرد و به دو هزار و 923 دلار رسید.

به گزارش جهان معدن ،قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، دیروز دوشنبه 20 دی ماه، نسبت به آخرین معاملات انجام شده (جمعه 17 دی ماه)، 0.1 درصد معادل سه دلار و 50 سنت رشد داشت. به گونه‌ای که در روز جمعه 17 دی ماه، آلومینیوم دو هزار و 919 دلار و 50 سنت به ازای هر تن قیمت‌گذاری شد و قیمت آن دیروز به دو هزار و 923 دلار به ازای هر تن رسید.

همچنین روز دوشنبه 20 دی ماه، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نسبت به هفته قبل، با افزایش 4.2 درصدی معادل 117 دلار از دو هزار و 806 دلار به ازای هر تن به دو هزار و 923 دلار به ازای هر تن رسیده است.

میانگین موجودی آلومینیوم در انبارهای بورس فلزات لندن نیز با 27 هزار و 700 تن کاهش از 939 هزار و 200 تن در هفته گذشته به 911 هزار و 500 تن در هفته اخیر رسیده است.

قیمت مس ۵۰ دلار افزایش یافت

روز دوشنبه ۲۰ دی ماه، قیمت مس در بورس فلزات لندن نسبت به روز معاملاتی پیشین، ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۹ هزار و ۶۶۵ دلار رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل از فلزات آنلاین، قیمت مس در روز دوشنبه ۲۰ دی ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز جمعه ۱۷ دی ماه، ۰.۵ درصد معادل ۵۰ دلار نسبت به روز معاملاتی قبل از آن افزایش و نسبت به هفته پیشین ۰.۳ درصد کاهش را تجربه کرده و به ۹ هزار و ۶۶۵ دلار رسیده است. قیمت مس در روز جمعه ۱۷ دی ماه، ۹ هزار و ۶۱۵ دلار بود.

قیمت سه ماهه مس در معاملات دوشنبه ۲۰ دی ماه، ۰.۵ درصد معادل ۴۸ دلار نسبت به روز معاملاتی قبل افزایش و نسبت به هفته پیش ۰.۴ درصد کاهش داشته است.

موجودی مس در انبارهای بورس فلزات لندن در روز دوشنبه ۲۰ دی ماه با کاهش ۷۵۰ تنی، از ۸۴ هزار و ۷۷۵ تن به ۸۴ هزار و ۲۵ تن رسیده است.

ماندگاری سنگ‌‌‌ آهن در کانال ۱۲۰ دلار

سنگ‌‌‌ آهن که ظرف روزهای پایانی سال۲۰۲۱ به کانال ۱۱۰دلاری عقب‌‌‌ نشینی کرده بود، توانست در اولین هفته از سال نو میلادی کانال قیمتی ۱۲۰دلاری را بازپس بگیرد.

به گزارش جهان معدن به نقل از دنیای‌اقتصاد، افزایش خرید به‌‌‌منظور ذخیره‌‌‌سازی پیش از شروع سال نو چینی و احتمال افزایش تولید فولاد پس از برگزاری المپیک زمستانی پکن از مهم‌ترین دلایل اوج‌‌‌گیری نرخ این محصول بود. در این شرایط، افزایش عرضه سنگ‌‌‌آهن دریایی از سوی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان معدنی و تضعیف رشد اقتصادی هدف‌‌‌گذاری‌شده از سوی چین می‌‌‌تواند این بازار را مجددا در مسیر تضعیف قیمت قرار دهد.

نرخ سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲‌درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین در روز پایانی هفته به ۱۲۷دلار و ۳۰سنت در روز جمعه، هفتم ژانویه، رسید که این نرخ نسبت به نرخ معامله آن در هفته قبل، یعنی جمعه ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، رشد ۷/ ۶درصدی داشت. خوش‌بینی نسبت به بهبود تقاضا برای فولاد در بازار داخلی چین مهم‌ترین دلیل صعود سنگ‌‌‌آهن در بازار داخلی این کشور در روزهای ابتدایی سال ۲۰۲۲ بود.

موسسه Sinosteel Futures در گزارشی اعلام کرد: احتمال محدودیت بیشتر در بخش فولادسازی در زمان برگزاری المپیک زمستانی باعث شده تمایل برای تولید فولاد در چین افزایش یابد؛ اما همچنان تقاضا برای محصولات فولادی در بازار داخلی چین ضعیف است.

انتظار می‌رود چین فعالیت‌‌‌های واحدهای تولیدی آلاینده، از جمله فولادسازان را در زمان برگزاری المپیک زمستانی پکن محدود کند تا تامین هوای پاک در این بازه زمانی قطعی باشد. این موضوع به تضعیف تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن در این بازه زمانی منجر می‌شود. اما از آنجا که برآورد می‌شود پس از برگزاری المپیک زمستانی اجازه افزایش تولید به فولادسازان چینی داده شود، خرید و ذخیره‌‌‌سازی سنگ‌‌‌آهن در چین شروع شده که این موضوع می‌‌‌تواند از رشد قیمت این محصول حمایت کند. در عین حال تعطیلات سال نو چینی در نیمه بهمن‌ماه آغاز می‌شود و عموما در هفته‌‌‌های پیش از آغاز این تعطیلات، تجار و صنایع چین اقدام به خرید و ذخیره‌‌‌سازی مواد اولیه می‌کنند.

با توجه به اینکه کمتر از یک‌ماه به شروع سال نو چینی باقی مانده است، بخشی از رشد قیمت بهای سنگ‌‌‌آهن را نیز باید معلول این موضوع دانست. تمامی مولفه‌ها حامی رشد قیمت سنگ‌‌‌آهن نیستند؛ در این شرایط، افزایش عرضه و احتمال کاهش رشد اقتصادی چین، تضعیف نرخ سنگ‌‌‌آهن را به دنبال دارد. به گزارش پلتس، میزان صادرات سنگ‌‌‌آهن دریایی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان معدنی این محصول، در نخستین هفته از ۲۶دسامبر و منتهی به اول ژانویه نسبت به هفته‌‌‌های قبل جهش ۸/ ۴درصدی داشت.

به این ترتیب انتظار می‌رود بر میزان تحویل سنگ‌‌‌آهن به بنادر مقصد در هفته‌‌‌های ابتدایی ژانویه ۲۰۲۲ افزوده شود که این موضوع پتانسیل کاهش بهای سنگ‌‌‌آهن با توجه با رشد عرضه را دارد. در عین حال، دولت‌‌‌‌‌‌های محلی چین شروع به محاسبه و اعلام رشد اقتصادی هدف‌گذاری‌شده برای سال ۲۰۲۲ کرده‌‌‌اند.هفته گذشته رشد اقتصادی مدنظر دو استان بیجینگ (Beijing) و هنان (Henan) به‌ترتیب ۵درصد و ۷‌درصد اعلام شد که این ارقام کمتر از رشد اقتصادی این استان‌‌‌ها پیش از همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۱۹ است. فرماندار بیجینگ در این خصوص گفت: حفظ ثبات مهم‌ترین اولویت اقتصادی در سال ۲۰۲۲ خواهد بود. به این ترتیب، با توجه به کاهش شتاب رشد اقتصادی چین و هدف‌گذاری ثبات، بعید به نظر می‌رسد بازار کامودیتی‌‌‌ها جهش قابل ملاحظه‌ای در سال ۲۰۲۲ داشته باشد.

سمت و سوی بازار سنگ آهن در سال ۲۰۲۱

بهای سنگ آهن ۶۲ درصد استرالیا در سال ۲۰۲۱ رکوردهای جدیدی را ثبت کرد و در ماه می تا ۲۳۷ دلار در هر تن سی اف آر افزایش یافت. با این حال، به تدریج و با سیاست های دولت چین در کاهش تولید فولاد، بهای این نهاده تولیدی اصلاح شد و تا محدوده ۱۰۰ دلار تا نوامبر کاهش یافت. فعالان بازار چشم به تحولات سنگ آهن در سال ۲۰۲۲ دوخته و به دنبال سرنخ هایی برای تعیین روند قیمت این نهاده تولید فولاد در سال جاری هستند.

به گزارش جهان معدن به نقل از پلنر، در این نوشتار به پیش بینی قیمت در سال ۲۰۲۲ و فاکتورهای مهم بر آن پرداخته خواهد شد.

به طور کلی فعالان بازار معتقدند به سه دلیل عمده قیمت سنگ آهن در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ روند رو به افت خود را علیرغم رشد اخیر حفظ خواهد کرد. ابتدا اینکه، سه ماهه ابتدایی هنوز فصل سرد سال است و محدودیت های تولید شامل حال فولادسازان خصوصا در استان هبی، تیانجین و پکن و توابع آنها است.

دلیل دوم اینکه فولادسازان در ابتدای سال ۲۰۲۲ هنوز با ظرفیت کامل خود قادر به تولید نیستند. در حال حاضر، نزدیک به ۲۲ کوره بلند با ظرفیت ۶۶۳.۷ هزار تن در تعمیرات به سر می‌برند که تاثیر زیادی بر تولید فولاد خام این کشور دارد.

سومین دلیل بهبود ساختار صنعت فولاد چین و توسعه کیفی واحدهای فولادسازی این کشور است. جایگزینی ظرفیت های قوسی با ظرفیت های کوره بلندی باعث فشار بر تقاضای سنگ آهن در دوره آتی خواهد شد. از سوی دیگر، چین در برنامه ۵ ساله چهاردهم خود قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به پیک‌ تولید کربن رسیده و تا سال ۲۰۶۰، انتشار کربن خود را به صفر برساند. این موضوع تقاضا برای قراضه را افزایش و درخواست سنگ آهن را کاهش خواهد داد. ظرفیت های جدید فولادسازی که قرار است وارد مدار شوند نزدیک به ۳۰ میلیون تن برآورد می‌شود که بیش از ۱۵ میلیون تن از آن ظرفیت های کوره قوس الکتریکی است.

از این رو می‌توان انتظار داشت که تغییر چشمگیری در فاندامنتال بازار سنگ آهن ایجاد نشده و قیمت سنگ آهن در دوره پیش رو تحت فشار قرار داشته باشد. کارشناسان معتقد است که قیمت سنگ آهن در محدوده ۸۰ تا ۱۰۰ دلار طی سال ۲۰۲۲ نوسان داشته باشد.

البته، در این تحلیل بایستی نیم‌ نگاهی نیز به قیمت نفت خام، زغال سنگ و هزینه های حمل دریایی داشته باشیم. طی سال گذشته، زنجیره تامین انرژی در برخی نقاط دنیا مختل شد و قیمت حامل های انرژی رکوردهای تازه ای را ثبت نمودند. گرانی قیمت حامل های انرژی در سه ماهه ابتدایی سال جدید احتمالا ادامه خواهد داشت. از این رو، هزینه حمل دریایی می‌تواند تا حدودی از قیمت سنگ آهن حمایت نماید.

افت 32 دلاری قیمت مس در آغاز سال نو میلادی

روز سه‌شنبه 14 دی ماه، قیمت مس در LME نسبت به روز معاملاتی پیشین، 0.3 درصد کاهش یافت و به 9 هزار و 660 دلار رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازفلزات آنلاین، قیمت مس در روز سه‌شنبه 14 دی ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز جمعه 10 دی ماه، 0.3 درصد معادل 32 دلار نسبت به روز معاملاتی قبل از آن کاهش و نسبت به هفته پیشین 0.6 درصد افزایش را تجربه کرده و به 9 هزار و 660 دلار رسیده است. قیمت مس در روز جمعه 10 دی ماه، 9 هزار و 692 دلار بود.

قیمت سه ماهه مس در معاملات سه‌شنبه 14 دی ماه، 0.5 درصد معادل 52 دلار نسبت به روز معاملاتی قبل کاهش و نسبت به هفته پیش 0.6 درصد افزایش داشته است.