19 تیر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ایران بر بام تولید آهن اسفنجی دنیا ایستاد

ایران در حالی که تحت شدیدترین تحریم ها قرار داشته، طی بیش از 5 ماه نخست سال جاری میلادی در جایگاه نخست تولید آهن اسفنجی جهان قرار گرفت. کشورمان در همین حال بالاترین تولید ماه می 2020 را نیز به دست آورد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا به نقل از ایمیدرو، طبق گزارش جدید انجمن جهانی فولاد، ایران در ماه می 2020 توانست با پشت سرگذاشتن هند، رتبه نخست تولید آهن اسفنجی به روش احیای مستقیم را در اختیار گیرد. علاوه بر این در بیش از پنج ماه سال جاری میلادی، ایران افزون بر 12 میلیون تن آهن اسفنجی تولید کرد در حالی که تولید هند به 11میلیون تن رسید.

 

یکی از مهمترین دلایل افزایش تولید آهن اسفنجی ایران، راه اندازی کارخانه های جدید آهن اسفنجی در کشور است. ایمیدرو طی سال های اخیر با استراتژی جدید خود و با مشارکت گرفتن از بخش خصوصی، توانست طرح های متعددی را برای تولید آهن اسفنجی، وارد مدار تولید کند.

 

سهم 50درصدی از دنیا

بر اساس این گزارش ایران طی ماه می، در عین حال حدود 50درصد از تولید این ماده در جهان را در اختیار گرفته است. در این مدت، در مجموع تولید یک ماه مورد بررسی 5.6 میلیون تن آهن اسفنجی در جهان تولید شد که پس از کشورمان، هند با 1.5 میلیون تن تولید در رتبه دوم قرار گرفت.

تولید این کشور با افت 55درصدی مواجه شد در حالی که ایران رشد 7.6درصدی را کسب کرد.

پس از هند؛ مصر، مکزیک و عربستان جای گرفتند که به ترتیب تنها 462هزار، 390 هزار و 342هزار تن آهن اسفنجی تولید کردند.

تولید آهن اسفنجی تا 22 ماه ژوئن امسال در جهان به 32.1 میلیون تن رسید که همچنان پس از ایران؛ کشورهای هند، مصر(2.2 میلیون تن)، مکزیک (2.05 میلیون تن) و عربستان (1.7 میلیون تن) قرار گرفتند.

تصویر تولید فولاد؛ ایران رشد 9درصدی، جهانی کاهش 8درصدی

طبق آمار انجمن جهانی فولاد، تولید جهانی فولاد خام طی ماه میلادی گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع پاندمی ویروس کرونا کاهش پیدا کرد اما تولید در ایران نزدیک 9درصدی افزایش داشت.

 

به گزارش جهان معدن، آمار انجمن جهانی فولاد (ورلد استیل) نشان داد که تولید فولاد خام در ۶۴ کشور عضو این گروه طی ماه مه ۸.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۱۴۸.۸ میلیون تن رسید. تولید فولاد خام در خاورمیانه طی ماه میلادی گذشته ۷.۳ درصد بر مبنای سالانه کاهش داشت و به ۳.۱ میلیون تن رسید اما ایران برخلاف این روند پیش رفت و تولیدش با ۸.۹ درصد افزایش، به ۲.۳۵ میلیون تن رسید.
ورلد استیل خاطرنشان کرده که آمار ماه مه 2020بر مبنای برآوردهای صورت گرفته در بحبوحه بحران شیوع ویروس کرونا اعلام شده و ممکن است با به‌روزرسانی آمار تولید در ماه آینده، هدف بازبینی قرار گیرد.


تولید فولاد چین هم در این ماه برای دومین ماه متوالی رشد کرد و به ۹۲.۳ میلیون تن رسید. تولید این کشور پس از این که در مارس کاهش داشت، در آوریل ۰.۲ درصد رشد کرد. تولید فولاد خام کشورهای آسیایی در ماه مه در مجموع ۳.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۱۳.۵ میلیون تن رسید. هند که دومین تولیدکننده بزرگ آسیایی است، در ماه مه ۵.۸ میلیون تن فولاد تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹.۱ درصد کاهش داشت.
تولید فولاد در اتحادیه اروپا در ماه مه ۱۰.۵ میلیون تن برآورد شد که ۲۶.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. تولید کشورهای مشترک المنافع در همین مدت با ۷.۶ درصد کاهش، به ۸.۲ میلیون تن رسید. در همین حال تولید ترکیه با ۲۵.۸ درصد کاهش، به ۲.۳ میلیون تن رسید.


بر اساس گزارش پلاتس، تولید فولاد خام در آمریکای شمالی با ۳۱ درصد کاهش، ۷.۱ میلیون تن، تولید آمریکای جنوبی با ۲۵.۸ درصد کاهش، ۲.۷ میلیون تن و تولید آفریقا با ۴۲ درصد کاهش، ۷۰۰ هزار تن بود.

مقصد بعدی تکنولوژی ایرانی آهن اسفنجی؛ بافت2 و میانه 2

برنامه راه اندازی کارخانه 300 هزار تنی در چین با استفاده از تکنولوژی ایرانی

 

به گزارش ماهنامه جهان معدن، حسین عزیز طائمه سرپرست شعبه ایران شرکت ام ام ایی (MME) افزود: علاوه بر معرفی و استفاده از این تکنولوژی ایرانی در داخل کشور، دیگر کشورها همچون روسیه و عمان علاقه مند به امضای قرارداد همکاری برای استفاده از تکنولوژی فوق هستند.
وی با اشاره به مزیت های این تکنولوژی، گفت: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های فناوری پِرِد، کاهش مصرف انرژی از جمله آب، برق و گاز است که تا 20 درصد نسبت به سایر فناوری‌ها کاهش داده است. سرپرست شعبه تهران شرکت ام ام ایی ادامه داد: از نظر کیفی نیز تولید واحدهایی که با فناوری پرد راه‌اندازی شده‌اند، مرغوب‌تر از سایر فناوری‌های مشابه است.
عزیز طائمه با بیان اینکه این فناوری تا ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن نیز قابلیت ارتقا دارد، عنوان کرد: تمام واحدهایی که با فناوری پرد در ایران راه‌اندازی شده‌اند ظرفیت 800 هزار تن در سال را دارند.

 

چین؛ مشتری خارجی تکنولوژی ایرانی


سرپرست شعبه تهران شرکت ام ام ایی افزود: برای چین یک کارخانه 300 هزار تنی را به روش فناوری پرد طراحی کرده‌ایم که تمام تجهیزات آن در داخل ایران ساخته و به کشور چین صادر شده است. وی گفت: این پلنت براساس "هات ‌بریکت" و "کوره داغ" است. در پلنت چین کوره آن را نصب کرده‌ایم که تا پایان امسال راه‌اندازی می شود.

این گزارش می افزاید، فناوری پرد روشی بهینه‌سازی شده برای تولید آهن‌اسفنجی است که در سال 2006 میلادی ثبت جهانی شده است. این فناوری با عنوان PERED (Persian Reduction)، در آلمان و تحت لیسانس شرکت ایرانی MME به ثبت رسیده است. فناوری «پرد» از هفت طرح فولادسازی در کشور، تاکنون در 4 طرح شامل فولاد شادگان، فولاد میانه، فولاد نی‌ریز و فولاد بافت، اجرایی و راه‌اندازی شده است. شرکت MME از مجموعه های تحت پوشش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران است.

مسیر خوب توسعه در صنعت مس

 

شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری درخصوص پتانسیل‌های بخش معدن برای رشد و توسعه اقتصادی کشور گفت: بدون شک و بنا به گفته مقام معظم رهبری معادن جایگزینی خوبی برای اقتصاد نفت محسوب می‌شود و برای به شکست کشاندن طرح‌های دشمن نیاز به حمایت ویژه از بخش معدن داریم.

به گزارش ماهنامه جهان معدن و به نقل از مس پرس، حسن‌پور با بیان این‌که‌ هم‌اکنون شاهد حرکت‌های خوبی در بخش توسعه معادن هستیم اظهار داشت: از زحمات دکتر خداداد غریب‌پور رئیس هیأت عامل ایمیدرو و دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس که با سرعت بخشی به طرح‌های توسعه به دنبال جهش تولید و شکوفایی بخش معدن در استان کرمان؛ که از ذخایر معدنی زیادی برخوردار است؛ هستند تشکر می‌کنم.

به گفته نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی هم‌اکنون در راستای رونق بخشی به تولید و جهش تولید در بخش معدن هماهنگی خوبی بین مجلس و وزارت صنعت و شرکت‌های معدنی وجود دارد و امیدواریم بر پایه این تعامل امسال تولید معادن جهش ویژه‌ای داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه معادن مطابق با برنامه ششم توسعه باید پیشران تولید و توسعه اقتصادی کشور باشند گفت: در این راستا باید از تمام ظرفیت‌های معدنی کشور استفاده کنیم و در این راستا اقدامات قابل‌تقدیری از سوی دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس برای توسعه و افزایش تولید در معادن مس انجام شده است.

حسن‌‌پور با اشاره به افتتاح طرح‌های توسعه اخیر صنعت مس در استان کرمان با دستور رئییس جمهور گفت: همه این طرح‌ها علاوه بر ویژگی خوب زیست محیطی منجر به افزایش تولید مس در استان کرمان می‌شود که با تلاش پرسنل صنعت مس و با تکیه بر توان داخلی به دست آمده است.

وی تأکید کرد: امیدواریم با هماهنگی بین بخشی در سال جهش تولید شاهد تأمین یک‌سوم ارز موردنیاز کشور از سوی بخش صنایع معدنی کشور باشیم.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی در پایان با اعلام آمادگی مجلس یازدهم برای فراهم کردن زمینه‌های جهش تولید گفت: در این راستا مجلس در صورت نیاز آمادگی برطرف کردن موانع قانونی و اصلاح قوانین بخش معدن در جهت افزایش تولید را دارد.

افت 6.5 درصدی سرمایه گذاری مصوب خارجی در طرح‌های صنعتی و معدنی


به گزارش ماهنامه جهان معدن و به نقل از خبرگزاری فارس، حجم کل سرمایه گذاری خارجی در 11 ماهه سال 98 به 854 میلیون دلار که نسبت به مدت مشابه سال 97 معادل 6.5 کاهش داشته است.
در این مدت 82 طرح صنعتی، معدنی و تجاری در هیات سرمایه گذاری خارجی مصوب شد که نسبت به 11 ماهه سال 97 رشد 26.2 درصدی داشته است.
در 11 ماهه سال 97 معادل 65 طرح صنعتی، معدنی و تجاری با حجم سرمایه گذاری 914 میلیون دلار در هیات سرمایه گذاری مصوب شده بود.

 

تولید زغال سنگ هند افزایش می یابد

20200302200916515شرکت معدنی زغال سنگ SCCL هند قصد دارد تولید زغال سنگ خود را افزایش دهد.

واله برزیل در حال بررسی نشت احتمالی سوخت از کشتی حامل سنگ آهن آسیب دیده است

20200301091501494رویترز گزارش داد: شرکت واله برزیل در روز پنج شنبه اعلام کرد که برآورد نشت احتمالی سوخت از کشتی آسیب دیده حامل سنگ اهن یعنی MV Stellar Banner که در سواحل شمالی برزیل آسیب دیده را آغاز کرده است.

رشد تولید نیکل در سال 2019

98645614براساس اعلام دفتر جهانی آمار فلزات (WBMS)، در سال 2019 کل تولید معدنی نیکل جهان حدود 2.61 میلیون تن بود که نسبت به سال قبل 9 درصد افزایش داشته است.

صفحه1 از8