01 ارديبهشت 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

خرید 30 درصد سهام یک معدن مس در شیلی

شرکت ژاپنی میتسوبیشی متریالز با خرید سهام جدید، فرآیند خرید 30 درصدی سهم معدن مس Mantoverde را در شمال شیلی از شرکت Mantos Copper به ارزش 275 میلیون دلار (معادل 229 میلیون یورو) تکمیل کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازرویترزطبق یکی از شرایط قرارداد، شرکت MMC سهمیه‌بندی 784 میلیون دلاری هزینه سرمایه‌ای را برای یک واحد تغلیظ جدید و سد باطله جهت کمک به استخراج و فرآوری سنگ سولفیدی به‌عنوان بخشی از توسعه این معدن پرداخت می‌کند. شروع این پروژه، برای سال 2023 برنامه‌ریزی‌شده است.

این توافق، شامل تعدیل سرمایه در گردش نسبت به اعلام اولیه این معامله در سال گذشته می‌شود که قیمت خرید، حدود 236 میلیون دلار تعیین‌شده بود.

این معامله پس از تکمیل تأمین مالی 520 میلیون دلاری این پروژه در ماه گذشته انجام شد که به گفته Mantos Copper، بزرگ‌ترین تأمین مالی پروژه در بخش معدن پس از آغاز کووید-19 بود.

شرکت ذوب مس MMC همچنین اعتبار 60 میلیون دلاری برای پوشش مازاد هزینه احتمالی تأمین می‌کند؛ بنابراین، این شرکت اعلام کرده است که 42 درصد از تولید کنسانتره معدن Mantoverde با احتساب حق 30 درصدی با توجه به سهام مالکیتی، به این شرکت تعلق دارد. به گفته شرکت MMC، ذخایر این معدن روباز حدود 2/1 میلیون تن مس محتوی است و انتظار می رود که کل تولید تا پایان عمر عملیاتی در سال 2041 حدود 1/7 میلیون تن باشد. شرکت Mantos Copper با سهم 69/99 درصدی، همچنان مالک اصلی این معدن است.

تولید جهانی زغال سنگ 3.5 درصد افزایش می یابد

پیش بینی می شود تولید جهانی زغال سنگ در سال 2021 میلادی نسبت به سال گذشته شاهد رشد 3.5 درصدی باشد.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت Mining Review Africa انتظار می رود، میزان تولید زغال سنگ در سال جاری میلادی با 3.5 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 8 میلیارد تن افزایش یابد. این در حالی است که به دلیل قرنطینه و محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا میزان تولید این ماده معدنی در سال 2020 میلادی شاهد افت 2 درصدی بود.

همچنین طی سال 2020 میلادی تولید این ماده معدنی در آمریکا23.6 درصد، در اندونزی13.1 درصد، در روسیه8.1 درصد و در استرالیا 5.5 درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که تنها رشد جزئی در کشورهای چین(4 درصد) و هند(0.7 درصد) برای جبران این کاهش تولید صورت گرفته است.

علاوه بر این در سال 2020 میلادی تقاضای جهانی زغال سنگ حرارتی 3.5 درصد کاهش یافت در حالی که تقاضای جهانی زغال سنگ متالورژی افت 5.9 درصدی را به ثبت رساند.

هند پیشتاز تولید

پیش بینی می شود طی سال های 2021 میلادی تا 2025 میلادی تولید جهانی زغال سنگ با نرخ رشد سالانه 2.3 درصدی همراه باشد و میزان تولید جهانی این ماده معدنی در سال 2025 میلادی 8.8 میلیارد تن به ثبت رسد.

هند بیشترین سهم را از این رشد به خود اختصاص خواهد داد و انتظار می رود تولید زغال سنگ این کشور از 777میلیون و 700 هزار تن در سال 2020 میلادی به یک میلیارد و 200 میلیون تن در سال 2025 میلادی افزایش یابد.

پس از هند، مجموع تولید این ماده معدنی در کشورهای چین، اندونزی، استرالیا و آفریقای جنوبی از 5 میلیارد تن در سال 2021 میلادی به 5 میلیارد و 430 میلیون تن در سال 2025 میلادی افزایش خواهد یافت.

توافقنامه همکاری ساخت اولین خودرو با فولاد بدون فسیل در جهان

گروه ولوو و فولادساز سوئدیSSAB از امضای توافق نامه همکاری برای ساخت نخستین خودرو با استفاده از فولاد بدون فسیل خبر دادند.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت KHL Group گروه ولوو Volvo Group وشرکت فولادساز سوئدی SSAB توافق نامه همکاری برای تحقیق، توسعه، تولید و تجاری سازی ساخت نخستین خودرو با استفاده از فولاد بدون فسیل در جهان امضا کردند.

بر این اساس، ولوو در نظر دارد امسال تولید خودرو با فولاد بدون فسیل(با استفاده از هیدروژن سبز) تولید شده توسط SSAB را در دستور کار خود قرار دهد. همچنین تا سال 2050 میلادی در راستای توافق نامه پاریس به شرکتی با محصولات خنثی آب و هوا تبدیل خواهد شد.

ولوو برنامه تولید با مقیاس کم ( آزمایشی) را در سال 2022 میلادی آغاز خواهد کرد و به تدریج برنامه تولید انبوه را پیش خواهد برد.

همچنین شرکت فولادساز سوئدی SSAB در نظر دارد در مقیاس تجاری بازار فولاد بدون فسیل در سال 2026 میلادی را تامین کند. تولید فولاد بدون فسیل در شرکت SSAB با تکنولوژی جدید و با استفاده از برق بدون فسیل و هیدروژن است که نتیجه آن کاهش تاثیر برآب و هوا و نیز زنجیره ارزش بدون فسیل خواهد بود.

این در حالی است که به تازگی گروه خودرو سازی "بی ام و" اعلام کرد: در روش نوآورانه تولید فولاد بدون دی اکسید کربن سرمایه گذاری می کند. این روش که برخلاف روش های قدیمی (به وسیله کوره قوس الکتریکی) از روش الکترولیز برای تولید فولاد استفاده می شود توسط شرکت استارتاپ "بوستون متال" توسعه خواهد یافت.گروه "بی ام و" اخیرا با فولادسازانی که تنها از انرژی سبز برای تولید فولاد مورد نیاز این شرکت استفاده شود، همکاری می کنند.

همچنین در تازه ترین گزارش موسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز Fitch Solutions ، هیدروژن سبز به عنوان کلید کربن زدایی در معدنکاری عنوان شده است.

سود بیش از 10 میلیارد دلاری کمپانی گروپ مکزیکو

کمپانی گروپ مکزیکو، پنجمین تولیدکننده بزرگ مس جهان، در سال 2020 معادل 10،91میلیارد دلار درآمد کسب کرد که این سود به دلیل ثبت رکورد تولید مس در حدود 113میلیون تن و کاهش 20،5 درصدی هزینه‌های نقدی حاصل شده است.

به گزارش جهان معدن ،سود خالص در سال 2020 بالغ بر 10/2 میلیارد دلار بود که در مقایسه با سال قبل 3/19 درصد افزایش داشته است.

بخش معدنکاری گروپ مکزیکو، نیز به دلیل افزایش قیمت مس و سایر کالاهای اساسی، 57/8 میلیارد دلار درآمد کسب کرد که رشد 5/7 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. این کمپانی معدنی مکزیکی سال گذشته یک میلیون و 128 هزار و 927 تن مس تولید کرد که 9/0 درصد بیشتر از سال 2019 بوده است؛ تولید گروپ مکزیکو، در معادن پرو 3/2 درصد و در معادن ایالات متحده آمریکا 7/1 درصد افزایش یافته است.

تولید مولیبدن و نقره این کمپانی با 5/12 درصد و 3/10 درصد افزایش به ترتیب به 30 هزار و 249 تن و 13 میلیون و 880 هزار اونس رسید.

تولید روی و طلا نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، به‌طوری‌که تولید روی با 8/6 درصد کاهش به 68 هزار و 930 تن و تولید طلا با 6/7 درصد کاهش به 42 هزار و 230 اونس رسیده است.

زیرمجموعه بخش معدنکاری این کمپانی به نام Americas Mining Corp (AMC) شاهد کاهش هزینه‌های نقدی 5/20 درصدی بود و در سال 2020 این شاخص به 85/0 دلار در هر پوند رسید، درحالی‌که در سال گذشته این نرخ برابر با 07/1 دلار در هر پوند بود. این هزینه نقدی کمترین میزان برای AMC در 9 سال گذشته است.

فلز مس 8/82 درصد از فروش AMC در سال 2020 را به خود اختصاص داد، پس‌ازآن مولیبدن با 6 درصد و نقره با 4/5 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

شرکت‌های تابعه اصلی AMC، کمپانی Southern Copper Corporation در مکزیک و پرو و کمپانی   Marco در ایالات متحده هستند که هر دو کمپانی درمجموع بیشترین ذخایر مس را در جهان در اختیار دارند.

مشاغل محلی؛ تمرکز جدید استرالیا برای حمایت از معدنکاری

استرالیا برای حمایت از اشتغال افراد بومی در بخش معدن سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت mining شرکت های معدنی استرالیا طی سال 2020 میلادی به منظور حفظ فعالیت های معدنی محلی و اکتشاف کانسارهای مس، طلا و عناصر نادر خاکی 2.1 میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری کردند.

داده های مرکز آمار استرالیا حاکی از سرمایه گذاری قابل توجه در مناطق مختلف است. در حالی که این کشور به اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی و ایمنی برای حمایت از مشاغل و کسب و کارهای محلی بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد.

سرمایه گذاری در بخش اکتشاف، اساس صنعت معدنکاری استرالیا است. این در حالی است که در آمد صادراتی بخش معدن 209 میلیارد دلار اعلام شده است. همچنین این بخش به صورت مستقیم و غیرمستقیم از 1.1 میلیون شغل حمایت کرده و 30 میلیارد دلار مالیات و اعتبارات به دولت استرالیا پرداخت می کند.

تانیا کانستیبل Tania Constable مدیر شورای معدنی استرالیا گفت: با وجود چند دهه اکتشاف هنوز استرالیا به ویژه در مناطق دورافتاده تحت عملیات های اکتشافی قرار دارد. بر اساس آخرین گزارش سالانه موسسه فریسر از شرکت های معدنی، استرالیا با رقابت فزاینده سرمایه گذاری اکتشافی از مناطق معدنی نوظهور در سراسر جهان رو برو است.

وی افزود: اصلاحات فوری سیاسی برای از بین بردن موانع نظارتی موجب ایجاد محل های کار انعطاف پذیرتر خواهد شد. همچنین نرخ های مالیات رقابتی، جذب سرمایه گذاری در جهت ایجاد مشاغل بیشتر در بخش اکتشاف و معادن جدید در مناطق محلی را تضمین می کند.

کاهش تولید 7،3 درصدی آنتوفاگاستا در فصل سوم سال جاری

تولید مس معدنی شرکت شیلیایی آنتوفاگاستا در سال جاری به‌طور کلی 7/3 درصد افت داشته است، اما این شرکت معدنی از اهداف بالای تولید در سال 2021 حتی در صورت ادامه محدودیت‌های همه‌گیری کووید-19 خبر داد.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازمس پرس ، تولید مس معدنی آنتوفاگاستا در فصل سوم سال جاری با افت 6/4 درصدی نسبت به فصل دوم، به حدود 169 هزار تن رسید. بر اساس اعلام این کمپانی، کاهش تولید در معدن اصلی آنتوفاگاستا یعنی Los Pelambres به دلیل عملیات تعمیر و نگهداری و همچنین کاهش عیار در معدن Antucoya نیز از دلایل کاهش تولید گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، در 9 ماه نخست سال جاری، کل تولید این شرکت 541 هزار و 300 تن بود که حدود 42 هزار و 900 تن (معادل 7/3 درصد) نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. این شرکت برنامه‌ریزی تولید 725 تا 755 هزار تن را برای سال جاری حفظ کرده است و اعلام کرد که انتظار دارد تولید در سال 2021 نزدیک به رکورد قبلی باشد. رکورد قبلی تولید، حدود 770 هزار تن در سال 2019 بود و برنامه‌ریزی تولید برای سال جاری بین 730 تا 760 هزار تن است که دلیل اصلی آن، انتظار بهبود عیار معدن Centinela است. انتظار می‌رود که بهره‌برداری از این معدن در فصل چهارم سال جاری آغاز شود. همچنین توسعه معدن Los Pelambres که انتظار می‌رود تولید را حدود 70 هزار تن در سال افزایش دهد، در پایان فصل سوم به پیشرفت 39 درصدی رسیده بود.

غیاب چینی ها در بازار زغال سنگ استرالیا

با وجود جذابیت مطلوب خرید محموله های دریایی، بیشتر مصرف کنندگان نهایی در چین ترجیح می دهند زغال کک شو داخلی خریداری کنند و استفاده از زغال داخلی را در مخلوط کوره های بلند خود افزایش دهند.

به گزارش جهان معدن به نقل از کالاخبر؛ شنیده ها حاکی از آن است که برخی فولادسازان غیر چینی برای جبران شکاف تقاضا، محموله های زغال سنگ آمریکا یا کانادا را به خریداران چینی فروخته اند.

در همین حال، با توجه به کنترل شدیدتر مرزها که در اواسط ماه نوامبر برای جلوگیری از شیوع دوباره کرونا انجام شد، اختلالاتی در عرضه زغال از مغولستان به چین به وجود آمده است.

در این میان، برخی نگرانی ها در بازار درمورد اختلال در عرضه زغال روسیه به دلیل محدودیت گلوگاه های لجستیکی در سیستم ریلی در سراسر شمال آسیا وجود دارد که ممکن است برخی فعالان تجاری بازار را ترغیب نماید از دیگر مسیرهای جایگزین دریایی برای حمل و نقل استفاده کنند.

سبزپوشی نرخ جهانی فولاد و سنگ‌آهن

 

در حالی با افزایش هفت درصدی تولید فولاد در جهان روبه‌رو هستیم که طبق آخرین آمار به دست آمده، روند قیمت‌ها نیز در بازار جهانی فولاد افزایشی است. در واقع این افزایش قیمت بر کل زنجیره فولاد از سنگ‌آهن گرفته تا محصولات پایین‌دستی همچون مفتول و تیرآهن مشهود بوده و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این روند افزایشی ادامه‌دار خواهد بود.

تولید فولاد در ۶۴ کشور عضو انجمن جهانی فولاد در ماه اکتبر هفت درصد رشد داشته است. تولید فولاد در ماه اکتبر سال جاری در ۶۴ کشوری که انجمن جهانی فولاد تولید این فلز در آنها را رصد می‌کند در مقایسه با اکتبر سال گذشته هفت درصد رشد داشته به طوری که در اکتبر سال جاری در مجموع این ۶۴ کشور، ۱۶۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد تولید کرده‌اند. همچنین بیشترین میزان فولاد تولیدشده در ماه اکتبر مربوط به کشور چین است که ۹۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد در این کشور تولید شده است. نکته قابل تامل اینکه این افزایش در حالی بوده که هنوز برخی از تولید‌کننده‌های فولاد به دلیل کرونا با تمام ظرفیت خود کار نمی‌کنند.

نکته جالب توجه در این میان این است که نرخ فولاد، سنگ‌آهن و به طور کلی محصولات فولادی در بازار جهانی روبه افزایش است. به این ترتیب شاهد این هستیم که قیمت سنگ‌آهن ۶۲ درصد در چین در روز دوشنبه با ۲۵/۲ دلار افزایش ۵۵/۱۴۷ دلار معامله شد. سنگ‌آهن عیار ۶۵ درصد نیز با ۱۵/۲ دلار افزایش ۰۵/۱۵۹ دلار معامله شد. از طرفی شمش فولاد در چین با ۲۸/۸ دلار افزایش، ۹۲/۵۶۴ دلار معامله شد. شمش روی هم با ۵/۱۹ دلار کاهش ۲۷۲۹ دلار قیمت خورد. از سوی دیگر زغال‌سنگ با ۲۵/۰ دلار افزایش ۱۶۵ دلار معامله شد.

نرخ افزایشی محصولات فولادی

طبق آمار منتشر شده قیمتی در تاریخ ۴ دسامبر (۱۴ آذرماه) شمش فولاد بر مبنای قیمتی CFR آسیا به قیمت ۵۲۰ دلار در هر تن نرخ‌گذاری شده و این عدد بر مبنای CFR ترکیه ۵۲۰ دلار، FOB دریای سیاه ۴۹۸ دلار و در بازار داخلی چین نیز ۴۹۳ دلار قیمت‌گذاری شده است. این در حالی است که با نگاهی به قیمت‌های یادشده در حدود یک ماه گذشته می‌بینیم که روند قیمتی کاملا صعودی بوده و کاهش قیمتی در این بازه زمانی رخ نداده است. در واقع یکی از دلایل اصلی که در منطقه باعث رشد قیمتی شمش فولاد شده را می‌توان افزایش قیمت قراضه در ترکیه دانست زیرا قیمت این ماده اولیه برای صنعت فولاد در تاریخ ۴ دسامبر به ۳۶۳ دلار رسیده که در مقایسه قیمتی در هفته‌های گذشته روند رو به رشدی داشته است.

یکی از نکات جالب در خصوص این افزایش روند قیمت شمش فولاد این است که مصرف‌کنندگان پایین‌دستی این صنعت یعنی نوردکاران منتظرند روند قیمتی اندکی تعدیل شود و سپس به سمت خرید مواد اولیه برای تولید بروند. در واقع شاید این روند نیز در ایران به همین دلیل باشد که با وجود مشخص شدن قیمت‌ها و عرضه محصولات در بورس کالا، باز هم خرید اندکی از سوی صنایع پایین‌دستی یعنی نوردکاران صورت می‌گیرد!

افزایش قیمت میلگرد

نگاهی به جدول قیمتی میلگرد نیز نشان می‌دهد نرخ این محصول در تاریخ ۴ دسامبر (۱۴ آذر) در مقایسه با یک ماه گذشته در برخی مناطق بدون تغییر مانده است. برای مثال در واردات حوزه خلیج‌فارس CPT قیمت میلگرد در این تاریخ ۴۸۱ دلار بوده که نسبت به یک ماه گذشته یعنی ۶ نوامبر بدون تغییر مانده است. همچنین در حوزه وارداتی جنوب شرقی آسیا (CFR) در ۴ دسامبر برابر با ۵۵۰ دلار بوده که در مقایسه با مدت زمان یک ماه اخیر با رشد همراه بوده است. در بازار صادراتی ترکیه FOB قیمت میلگرد برابر با ۵۳۸ دلار بوده که جهش ۵۰ دلاری قیمتی را نسبت به یک ماه گذشته داشته است. در بازار صادراتی روسیه نیز (DAP) بهای میلگرد به ۴۲۰ دلار در هر تن رسیده که در مدت زمان یک ماه گذشته تغییری نداشته است.

قیمت مفتول تحت تاثیر قیمت قراضه

در خصوص مفتول نیز این روند افزایش قیمت مشاهده می‌شود و می‌بینیم که روند صعود قیمتی در مدت یک ماه گذشته برای این محصول نیز وجود داشته است و پایین‌ترین قیمت آن در بازارهای یادشده ۵۱۸ دلار و بالاترین قیمت نیز ۶۱۵ دلار در هر تن بوده است. به نظر می‌رسد یکی از دلایل افزایش قیمت در این صنعت نیز بالارفتن قیمت قراضه باشد که همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده و بازار را به سمت صعودی شدن قیمت‌ها می‌برد.همچنین زغال‌سنگ کک‌شو استرالیا نیز در این تاریخ با قیمت ۱۰۴- ۱۰۲ دلار FOB بوده است اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد این ماده معدنی در مدت دو هفته آینده با رشد قیمتی همراه خواهد شد و به عدد ۱۰۵ تا ۱۰۷ دلار خواهد رسید.

محصول بعدی که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت، قراضه آهن است. در واقع قراضه آهن به عنوان ماده اولیه برای تولید فولاد برای برخی از تولیدکننده‌ها به شمار آمده و بهای آن در تاریخ ۴ دسامبر در کشور ترکیه ۳۶۳ دلار CFR مشخص شده که در واقع نرخ قراضه آهن صادراتی آمریکاست. همچنین به نظر می‌رسد بهای این محصول در دو هفته آینده و بازه زمانی ۱۱ دسامبر تا ۱۸ دسامبر به عدد ۳۶۵ تا ۳۶۸ دلار برسد.

چدن یکی از محصولات پایین‌دستی در صنعت فولاد به شمار می‌آید. این محصول نیز در کشورهای CIS به قیمت ۴۶۰تا۴۷۰ دلار FOB رسیده و این عدد برای دو هفته آینده ثابت خواهد ماند. بر مبنای جدول متال اکسپرت، شمش بیلت ۱۵۰-۱۲۵ میلیمتری نیز بر مبنای FOB اوکراین در تاریخ ۴ دسامبر برابر با ۴۹۵ تا ۵۰۰ دلار ثبت شده. این در حالی است که در هفته گذشته قیمت این محصول بین ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار بوده است. گفته می‌شود ممکن است قیمت این محصول فولادی در دو هفته آینده به ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار برسد.

تیرآهن I نیز در کشور ترکیه بر مبنای قیمتی FOB بین ۵۹۰ تا۶۱۰ دلار قیمت‌گذاری شده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این روند افزایش قیمت ادامه‌دار باشد. شمش بیلت ۱۵۰- ۱۳۰ میلیمتری نیز در ایران و بر مبنای قیمت فوب خلیج‌فارس در تاریخ ۴ دسامبر ۴۶۰ دلار قیمت‌گذاری شده و در دو هفته آینده نیز ادامه‌دار خواهد بود. همچنین قیمت این محصول در کشور تایلند و قیمت CFR صادراتی از ایران ۵/۴۸۲ دلار تعیین شده است.

پیش‌بینی قیمت ۱۵۰ دلاری سنگ‌آهن

نکته جالب توجه اینکه بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده از متال‌اکسپرت، در تاریخ ۴ دسامبر ( ۱۴ آذر) قیمت سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد نیز بر مبنای قیمت CFR چین و صادراتی از استرالیا برابر با ۱۴۵ دلار تعیین شده است و بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته تغییرات قیمتی در دو هفته آینده آنچنان نخواهد بود و قیمت سنگ‌آهن روی ۱۴۵ دلار ثابت خواهد ماند. این در حالی است که تحلیلگران برآورد کرده‌اند قیمت سنگ‌آهن سال آینده به طور میانگین ۱۱۰ دلار در هر تن باشد که ۵ دلار از پیش‌بینی قبلی بالاتر رفته است. البته برای ژانویه و فوریه ۲۰۲۱ نیز هنوز برآورد قیمت ۱۵۰ دلاری نیز مطرح است که به دلیل فاکتورهای فصلی است.

کارشناسان بر این باورند سنگ‌آهن که دومین کامودیتی بزرگ بعد از نفت از نظر وزن و همچنین ارزش است می‌تواند به عنوان یک شاخص اقتصادی در بازارهای جهانی نقشی داشته باشد و جای رقیب خود یعنی مس را بگیرد چرا که علاقه به سرمایه‌گذاری در بازار این ماده اولیه فولادسازی در سطح جهان بیشتر شده و از طرفی با چرخه‌های صنعتی و اقتصادی به ویژه چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن نیز هست پیوند دارد.

برخی معتقدند سنگ‌آهن در ارتباط نزدیک با چرخه‌های اقتصادی چین از جمله محرک‌های اقتصادی و توسعه‌های زیربنایی این کشور است و شاید بتواند حتی بهتر از مس به عنوان یک شاخص اقتصادی کلان خود را نشان دهد. سال ۲۰۲۰ اقتصاد چین در سطح دنیا بهترین عملکرد را داشته و شاید موتور حرکت و عامل مثبت رشد اقتصادی دنیا باشد و سنگ‌آهن نیز پرچمدار این رشد بوده است.

سنگ‌آهن در صدر شاخص‌های قدرتمند اقتصادی

در حال حاضر قیمت سنگ‌آهن به بالاترین سطح ۷ سال اخیر رسیده که به دلیل محدودیت عرضه و رشد تولید فولاد خام چین بوده است و همچنین در سطح جهان نیز بسته‌های محرک اقتصادی دولت‌ها برای بهبود اقتصادی بر پایه توسعه زیرساخت‌ها جهت نجات از رکود دوره پاندمی کرونا بوده است. امسال سنگ‌آهن ۵۶ درصد رشد قیمت داشته در حالی که مس ۲۴ درصد رشد قیمت داشته که با این تفاسیر امسال سنگ‌آهن بین کامودیتی‌ها بهترین عملکرد را داشته است.

گفتنی است فقط طی ۱۰ سال، بازار سنگ‌آهن از بازاری مبهم با قراردادهای سالانه به یک کالای مالی جهانی تبدیل شده است که به طور مرتب صفحه اول مطبوعات مالی را در دست دارد. مس به طور سنتی به عنوان فشارسنج سلامت اقتصادی جهان نقش داشته زیرا در توسعه و پیشرفت غرب بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، در حالی که توسعه چین بیشتر با استفاده از میلگرد و سایر محصولات فولادی و مبتنی بر زیرساخت‌ها بوده است، از این رو پیوندهای قوی آن با سنگ‌آهن مطرح است.

با این حال سنگ‌آهن بازاری است که خیلی به عرضه و تقاضای فیزیکی وابسته است و قیمت آن در واقع توسط شاخص‌های اقتصاد کلان چین و اینکه فولادسازان چینی تا چه میزان در فروش محصولات خود موفق بوده‌اند تعیین می‌شود. واکنش اخیر بازار به خبر کاهش هدف تولید شرکت واله برای سال جاری که ۵ درصد از برآورد قبلی کمتر شده و تخمین تولید سال آینده آن نیز ۲۵ میلیون تن کمتر از برآورد قبلی بوده نشان می‌دهد حساسیت نیروی عرضه و تقاضا چقدر بالاست. تحلیلگران برآورد کرده‌اند قیمت سنگ‌آهن سال آینده به طور میانگین ۱۱۰ دلار هر تن باشد که پنج دلار از پیش‌بینی قبلی بالاتر رفته است. البته برای ژانویه و فوریه ۲۰۲۱ هنوز برآورد قیمت ۱۵۰ دلاری نیز مطرح است که به دلیل فاکتورهای فصلی است. برخی معتقدند حداقل شش ماه دیگر بازار سنگ‌آهن پر جنب و جوش و داغ می‌ماند. عرضه سنگ‌آهن استرالیا در نوامبر شش درصد افت سالانه داشته در حالی که موجودی سنگ‌آهن بنادر چین دو هفته متوالی نزولی بود.

در واقع تقاضای فولاد چین عامل اصلی گرداننده قیمت سنگ‌آهن است. بهبود اقتصادی چشمگیر چین پس از پاندمی ویروس کرونا بدین معناست که ۷۶ درصد عرضه جهانی سنگ‌آهن در ۹ ماه نخست سال وارد چین شده در حالی که نرخ همیشگی آن ۷۰ درصد بوده است. با این حال این اتفاق نظر وجود دارد که قیمت سنگ‌آهن سال آینده کاهش می‌یابد. رشد قیمت اخیر سنگ‌آهن به اوج چند سال اخیر حاکی از آن است که برای ۱۲ ماه آینده باید احتمالا منتظر روند نزولی باشیم. بالاخره اوج‌گیری تقاضای چین باید سال آینده در نقطه‌ای ضعیف شود به ویژه که سیاست مالی چین احتمالا از بخش‌های وابسته به کامودیتی‌ها فاصله می‌گیرد.

افزایش قیمت سنگ‌آهن وارداتی در آلمان

لازم به ذکر است قیمت سنگ‌آهن (اصلی‌ترین ماده اولیه فولاد) در آلمان افزایش یافته است. به نقل از فست مارکت، در آلمان نیز همانند سایر کشورهای جهان قیمت سنگ‌آهن رو به افزایش است. بر همین اساس فقط در ماه اکتبر قیمت سنگ‌آهن وارداتی به آلمان در مقیاس ماهانه ۷/۲ درصد اما در مقیاس سالانه (مقایسه با اکتبر سال گذشته) ۲/۱۰ درصد افزایش یافته است.

سنگ‌آهن به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه برای تولید فولاد در دو سال اخیر با افزایش بی‌سابقه قیمت همراه بوده که این امر مشکلاتی زیادی را برای تولید‌کنندگان فولاد به وجود آورده و علاوه بر آنکه موجب افزایش قیمت تمام شده فولاد شده، موجب شده تا اغلب تولید‌کنندگان به جای استفاده از مواد اولیه، به استفاده از ضایعات آهن و فولاد رو بیاورند.