26 شهریور 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

کودتا در گینه و افزایش شدید قیمت آلومینیوم در جهان

به خاطر کودتا در گینه قیمت آلومینیوم در بازار جهان به بالاترین میزان در 10 سال گذشته رسیده است.

به گزارش جهان معدن ،به خاطر بی‌ثباتی موجود ناشی از وقوع کودتا در کشور گینه شاهد آن هستیم که قیمت آلومینیوم در بازار جهانی به بالاترین میزان در 10 سال گذشته رسیده است. مشکل اینجاست که این کودتا باعث شده تا بازار نگران کمبود بوکسیت شود.

قیمت آلومینیوم برای تحویل در ماه اکتبر در معاملات بورس شانگهای 3.4 درصد رشد کرده و به 3406 دلار به ازای هر تن رسیده است. این رقم از سال 2006 تاکنون بی‌سابقه بوده است.

سهام شرکت‌های آلومینیوم‌سازی هم در بورس هنگ کنگ رشد کرده و در بورس فلزات لندن هم شاهد اتفاقات مشابه بوده‌ایم به گونه‌ای که قیمت آلومینیوم به 2775.5 دلار به ازای هر تن رسید که از سال 2011 تاکنون بی‌سابقه بوده است.

یک کارگزار در سنگاپور می‌گوید: هنوز خیلی زود است درباره روند عرضه بوکسیت به بازار جهانی اظهارنظر کنیم؛ چراکه این اتفاقات تازه رخ داده است، اما شما از حرکت قیمت آلومینیوم در بازار شانگهای متوجه می‌شوید که معامله‌گران نگران هستند.

گینه یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان بوکسیت یا همان سنگ آلومینیوم به بازار جهانی است. آلومینیوم در تولید بسیاری از کالاها از جمله خودرو، قطعات هواپیما، لوازم آشپزخانه، کنسرو، فویل و برخی کالاهای با قیمت بالا و متوسط کاربرد دارد.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد طی سال گذشته گینه 82.4 میلیون تن بوکسیت به بازار جهانی عرضه کرده است. موسسه مای استیل گلوبال گزارش داده که حداقل یک سوم آلومینیوم مورد نیاز چین از محل واردات بوکسیت از گینه تامین می‌شود.

چین بزرگ‌ترین مصرف کننده آلومینیوم در جهان است. روسیه هم تحت تأثیر کودتا در گینه قرار گرفته؛ چراکه پس از چین و هند سومین تولیدکننده آلومینیوم در بازار جهانی به شمار می‌رود.

اولگ دریپاسکا، میلیاردر روس و مالک شرکت روس‌آل که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید آلومینیوم در جهان به شمار می‌رود، طی پستی در تلگرام نوشت که ممکن است شاهد تکان خوردن بازار آلومینیوم به خاطر شرایط پیش آمده باشیم.

واسیلی ساچکوف، کارشناس موسسه ولس کاپیتال، معتقد است که اتفاقات در گینه و کودتا در این کشور ممکن است باعث افزایش موقت قیمت آلومینیوم شود، اما در میان‌مدت انتظار داریم بازار به ثبات برسد.

این کارشناس روس معتقد است که از آن جهت اتفاقات در گینه برای روس‌ها مهم است که نیمی از بوکسیت مورد نیاز شرکت روس‌آل برای تامین آلومینیوم این کشور از گینه وارد می‌شود.

وی گفت: ما معتقدیم که شاهد کاهش شدید صادرات بوکسیت از گینه باشیم؛ چراکه تمام طرف‌های حاضر در این کشور چه دولت قبل و چه کسانی که به تازگی روی کار آمده‌اند، به منابع مالی حاصل از محل صادرات نیاز دارند.

در کنار روس‌ها، شرکت انگلیسی ـ استرالیایی ریو تینتو و آنگلو گلد آفریقای جنوبی نیز در گینه فعالیت می‌کنند.

چین هم سرمایه‌گذاری زیادی در حوزه معدنی و توسعه پروژه‌های زیرساختی در غالب «طرح یک جاده یک کمربندی» خود در گینه انجام داده است.

روز یکشنبه بود که مامادی دومبویا، فرمانده ارتش گینه رئیس جمهور 83 ساله این کشور را دستگیر کرده و دست به یک کودتای سراسری در این کشور زد.

وی قانون اساسی را لغو و دولت این کشور را هم به طور کامل منحل کرد.

وی سپس از تشکیل یک کمیته ملی برای گرداندن گینه به مدت 18 ماه خبر داد.

کودتاگران در گینه همچنین مرزهای این کشور را بسته‌اند.

برلین نیمی از هزینه ساخت کارخانه مدرن آرسلور میتال را می دهد

برلین از آرسلورمیتال در تولید فولاد سبز حمایت می کند. دولت آلمان در نظر دارد نیمی از هزینه ساخت این طرح را برعهده گیرد.

به گزارش جهان معدن به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت آلمان در نظر دارد در پروژه تاسیس کارخانه تولید فولاد سبز از آرسلورمیتال ArcelorMittal حمایت مالی کند. این کارخانه با هزینه ای معادل 110 میلیون یورو توسط شرکت آرسلورمیتال در هامبورگ آلمان احداث خواهد شد.

وزیر محیط زیست آلمان از تخصیص بودجه 55 میلیون یورویی برای کمک به ساخت کارخانه آهن اسفنجی در هامبورگ خبر داد. این کارخانه به منظور کاهش انتشار دی اکسید کربن، در فرآیند تولید خود از هیدروژن سبز استفاده خواهد کرد.

کارخانه یادشده، تا سال 2025 میلادی با آهن اسفنجی تولید شده (با استفاده از هیدروژن سبز) و ذوب قراضه فولاد در کوره های قوس الکتریکی که از هیدروژن سبز استفاده می کنند، فولاد سبز تولید می کند.

آرسلورمیتال نیز اعلام کرد ساخت این کارخانه، تا سال 2025 میلادی شرکت را قادر به تولید 100هزار تن آهن اسفنجی برای استفاده در تولید فولاد سبز خواهد کرد.

این شرکت در نظر دارد تا سال 2030 میلادی سالانه یک میلیون تن فولاد بدون کربن در هامبورگ تولید کند که منجر به کاهش سالانه 800 هزار تن دی اکسید کربن خواهد شد.

به تازگی،آرسلور میتال ArcelorMittal به عنوان یکی از بزرگترین فولادسازان جهان برنامه احداث کارخانه فولادسازی بدون کربن در اسپانیا را مد نظر قرار داده است. در این راستا نیز به تازگی با دولت اسپانیا نیز تفاهم نامه همکاری به منظور سرمایه گذاری مشترک یک میلیارد یورویی در این پروژه جدید امضا کرده است. پیش بینی می شود تا سال 2025 میلادی یک میلیون و 600 هزار تن فولاد با کیفیت بالا و بدون هیچ گونه انتشار دی اکسید کربن نیز در این کارخانه تولید شود.

هدف ما دراکسپو دبی معرفی هوشمند ظرفیت های معدنی ایران به جهانیان است

بهرامن، رییس خانه معدن ایران با بیان اینکه اکسپوها سومین رویداد بزرگ جهان پس ازمسابقات جام جهانی وبازیهای المپیک هستند، گفت: هدف ما دراکسپو دبی معرفی ظرفیت های معدنی به نحو مطلوب به جهانیان است

به گزارش جهان معدن «محمدرضا بهرامن» مبنی بر اینکه هدف از حضور ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی چیست، اظهارداشت: خانه معدن ایران درصدد است تا از طریق بهره مندی از فناوری های هوشمند، واقعیت ها و ظرفیت های معدنی کشور را بنحو مطلوبی نشان دهد.

وی با بیان اینکه خانه معدن ایران در اکسپو دبی نسبت به معرفی پتانسیل های معدنی موجود در نوار مرزی شرق کشور با هدف ایجاد زیرساخت اقتصادی مردمی و انجام فعالیت های راهبردی در سطح ملی و فراملی در حوزه مدیریت بخش خصوصی کشور اقدام نماید، تاکید کرد: بدون شک در این راه همکاری دستگاه های اجرایی از جمله معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین شناسی کشور در ارائه به موقع اطلاعات بسیار حائز اهمیت است.

رییس خانه معدن ایران با اشاره به مزیت های برگزاری نمایشگاه های اکسپو یادآورشد: در حال حاضر نمایشگاه های جهانی اکسپو به یکی از ابزارهای مهم رونق اقتصادی کشور های مختلف جهان تبدیل شده است و برگزاری این نمایشگاه ها زمینه افزایش اشتغالزایی و ایجاد روابط بین‌المللی و تبادل فرهنگی بین ملت‌ها و جذب سرمایه گذاران خارجی بسیار موثر هستند.

نمایشگاه‌های جهانی پدیده های تازه ای نیستند و سابقه آنها به زمانهایی می رسد که بازارهای بزرگ به طور منظم در شهرهایی که محل تلاقی راه‌های ارتباطی مهم بودند تشکیل می شد و توجه مردم را جلب می کرد و عامل ترقی و موفقیت ساکنین آن منطقه و رونق تجارت با همسایگان و سایر بازدیدکنندگان محسوب می‌شد و انبوه مردم که بعضاً از فاصله های بسیار دور به این بازارها می‌آمدند و اقدام به مبادله اقتصادی می کردند

بهرامن در پاسخ به این سوال خبرنگار بازار که چرا باید در اکسپوی امارات حضور داشته باشیم، گفت: نمایشگاه‌های جهانی پدیده های تازه ای نیستند و سابقه آنها به زمانهایی می رسد که بازارهای بزرگ به طور منظم در شهرهایی که محل تلاقی راه‌های ارتباطی مهم بودند تشکیل می شد و توجه مردم را جلب می کرد و عامل ترقی و موفقیت ساکنین آن منطقه و رونق تجارت با همسایگان و سایر بازدیدکنندگان محسوب می‌شد و انبوه مردم که بعضاً از فاصله های بسیار دور به این بازارها می‌آمدند و اقدام به مبادله اقتصادی می کردند.

رییس خانه معدن ایران بیان کرد: به تدریج توسعه و گسترش این گونه بازارها در کشورهای مختلف فضایی کاملاً مفید از تفاهم و دوستی متقابل بین مردم ملل مختلف و فرهنگ های غالباً متضاد ایجاد شد و به این ترتیب معاملات و تجارت، راه را برای نمایشگاه های بین المللی امروز که نقش آموزشی ایفا می کنند و از عوامل گسترش تفاهم در جهان به شمار می‌روند، باز کرد.

بهرامن به برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی و همگانی (اکسپو) به مفهوم امروزی در سال ۱۸۵۱ در هاید پارک شهر لندن، پایتخت انگلستان اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه در محل کریستال پالاس، تحت عنوان نمایشگاه بین المللی کالا های ملل جهان برپا گردید و بیش از ۱۴ هزار غرفه دار از سراسر جهان در آن حضور داشتند و ایران نیز در فضایی به وسعت ۹۲ مترمربع یکی از مشارکت کنندگان بود و نمونه هایی از کالاهای صادراتی شامل صنایع دستی، فرش، انواع خشکبار و پارچه های ابریشمی را به معرض نمایش گذاشت.

رییس خانه معدن ایران یادآورشد: برگزاری این نمایشگاه یک موفقیت بزرگ برای برگزار کنندگان آن و چنان تاثیری بر نمایشگاه های سنتی امریکا از خود به جای گذاشت که یک سال آمریکایی ها نیز اولین نمایشگاه بین‌المللی خود را در سال ۱۸۵۲ در نیویورک برپا کردند.

نمایشگاه جهانی (اکسپو) یک روادید بسیار مهم و پر اهمیت عرصه جهانی

به گفته بهرامن، نمایشگاه‌های جهانی بازتاب تجربیات متنوع بشر هستند و نمایشگاه جهانی (اکسپو) یک رویداد بسیار مهم و پراهمیت در عرصه جهانی است؛ رویدادی غیرانتفاعی و محلی برای نمایش دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، علمی کشورها و دورنمای توسعه ملت ها هستند زیرا نمایشگاه های اکسپو، بیشتر جنبه نمایشی داشته و این نمایشگاه با نمایشگاه های تجاری که اغلب برگزار می‌گردد، متفاوت است.

رییس خانه معدن ایران اظهارداشت: این نوع نمایشگاه ها عموماً دارای جنبه‌های انسانی، فرهنگی و اجتماعی هستند، اما نهایتاً و با توجه به طول مدت آن و حضور اغلب کشورهای دنیا و سازمان ها و مؤسسات بین المللی، از جمله سازمان های زیرمجموعه سازمان ملل، مشارکت کنندگان و بازدید کنندگان به اهداف اقتصادی نیز دست پیدا می‌کنند.

پیش بینی بیش بازدید بیش از ۲۵ میلیون نفر از اکسپو دبی

بهرامن با بیان اینکه برگزاری اکسپو تابع شرایط خاصی است و شرایط آن از سوی BIE (کمیته بین المللی نمایشگاه‌ها) تدوین می گردد، افزود: امروزه اکسپوها، سومین رویداد مهم دنیا پس از مسابقات جام جهانی فوتبال FIFA و بازی‌های المپیک محسوب می شوند و حضور بیش از ۱۹۲ کشور و پیش بینی بیش بازدید بیش از ۲۵ میلیون نفر از اکسپو دبی، درکنار وضعیت مطلوب متراژ ۲۰۱۴ متر مربع، غرفه جمهوری اسلامی ایران و نیز مکان‌یابی مطلوب آن شامل قرار گرفتن در جوار غرفه‌های کشورهایی از جمله فرانسه، مکزیک و پرو بستر ویژه ای را برای بازید کنندگان از غرفه ایرانیان فراهم آورده است.

رییس خانه معدن ایران بیان کرد: این پروژه ملی که امروز جزو هشت پاویون برتر در بین ۱۹۸ کشور جهان بشمار می آید، موجب افتخار برای ایران اسلامی است و معاونت علمی و فناوری ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران/مجری بخش فناوری HighTech ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت (معاونت صنایع) /ارائه توانمندی ها در بخش صنعتی و تولیدی، وزارت ارشاد (بنیاد رودکی) / موسیقی اصیل ایرانی و آیین اقوام ایرانی، وزارت اقتصادی و دارایی (سازمان سرمایه گذاری) / جذب سرمایه گذاری خارجی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی/توانمندی ها بخش های مرتبط با گردشگری و صنایع دستی، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران (اتاق بازرگانی ایران و امارات) / مجری امورهیأت های تجاری، مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی/مجری اهداف مناطق آزاد کشور، مرکز ملی فرش ایران/ مجری ارائه هنر صنعت فرش دستباف ایران و خانه معدن ایران / توانمندی های صنایع معدنی ایران را عرضه کرده اند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار بازار مبنی بر اینکه بخش معدن در این دوره چه توانمندی‌هایی را عرضه خواهد کرد؟ گفت: کشور ایران موقعیت و پتانسیل‌های منحصر به ‌فرد از نظر سرمایه‌گذاری در معادن و صنایع معدنی دارد و در عمده پتانسیل‌ها که برای یک سرمایه گذاری معدنی مورد نیاز است کشورمان موقعیت ویژه ای دارد که باید از این موقعیت استفاده شود.

جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن ۶۸ نوع ماده معدنی و ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی دنیا با دارا بودن ۷ درصد منابع معدنی جهان جای گرفته، اما به رغم این حجم ذخایر تنها کمتر از یک درصد تولید ناخالص ملی کشور را تولیدات معدنی تشکیل می‌دهند و این میزان تولید با ذخایر موجود معدنی ایران تناسب چندانی نداشته و نشان از این دارد که ایران می‌تواند در آینده به بهشت سرمایه گذاران معدنی تبدیل شود

به گفته این مقام مسئول در خانه معدن ایران، جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن ۶۸ نوع ماده معدنی و ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی دنیا با دارا بودن ۷ درصد منابع معدنی جهان جای گرفته، اما به رغم این حجم ذخایر تنها کمتر از یک درصد تولید ناخالص ملی کشور را تولیدات معدنی تشکیل می‌دهند و این میزان تولید با ذخایر موجود معدنی ایران تناسب چندانی نداشته و نشان از این دارد که ایران می‌تواند در آینده به بهشت سرمایه گذاران معدنی تبدیل شود.

رییس خانه معدن ایران به شعار اکسپوی دبی اشاره کرد و گفت: این رویداد بزرگ جهانی در دبی با شعار «پیوند افکار، ساخت آینده» برگزار می شود و انتظار داریم با ارائه دستاوردهای مختلف اقتصادی ایران در اکسپو دبی، فرصت‌های جدید اشتغالزایی، رونق تولید و افزایش سرمایه گذاری در بخش معدنی کشور فراهم شود.

شایان ذکر است که نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی از ۹ مهر ۱۴۰۰ الی ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ در شهر دبی برگزار می شود و این نمایشگاه برای اولین بار در منطقه خاورمیانه در دبی برگزار خواهد شد و پیش بینی می شود در حدود ۶ ماه بیش از ٢٥ میلیون نفر از آن دیدن کنند.

اکسپو ٢٠٢٠ دوبی در فضایی به مساحت ٥٠٠ هکتار با حضور ١٩٥ کشور و نهاد های بین المللی با شعار " پیوند افکار و ساخت آینده" در کشور امارات متحده عربی در امارت دبی برگزار می شود.

صادرات پر قدرت چین در ماه آگوست

به لطف افزایش تقاضا، صادرات چین در ماه آگوست روند روبه رشد قابل توجهی را پیموده است.

به گزارش جهان معدن به نقل از پلنر، دومین اقتصاد مطرح جهان پس از تعدیل شیوع ویروس کرونا بهبود چشمگیری را تجربه کرد اما به دلیل شیوع نوع دلتای کرونا، قیمت بالای مواد اولیه، کند شدن فعالیت های تولیدی و اقدامات سختگیرانه برای مهار قیمت املاک اخیراً اقتصاد این کشور ضعیف شده و ضمناً به کمپین کاهش انتشار کربن هم پیوسته است.

داده های گمرکی چین نشان می دهد که محموله های صادراتی بزرگترین صادرکننده جهان در ماه آگوست ۶. ۲۵ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است که نشان دهنده انعطاف پذیری در بخش صنعتی کشور است.

صادرات از کشورهای همسایه چین نیز ماه گذشته رشد امیدوار کننده ای را نشان می دهد.

تولید بیش از 3.2 میلیون تن فلزسرخ در شیلی

شیلی طی 7 ماهه نخست سال 20201 میلادی 3 میلیون و 260هزار تن مس تولید کرد این رقم اندکی کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده که ناشی از افت و خیز تولید در معادن بزرگ این کشور است.

به گزارش جهان معدن به نقل از مجله متال بولتن شیلی از ابتدای ژانویه تا پایان جولای سال جاری میلادی 3 میلیون و 260 هزار تن مس تولید کرد که حاکی از کاهش 1.01 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2020 میلادی(3 میلیون و 300هزار تن) است.

همچنین تولید فلز سرخ در شیلی طی جولای 2021 میلادی به 465هزار تن رسید که حاکی از کاهش جزئی 0.02 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این در حالی است که میزان تولید مس کشور نسبت به ژوئن 2021 میلادی(تولید 477هزار و 300 تن) افت 2.58 درصدی را نشان می دهد.

تولید فلزسرخ کودلکو Codelco نیز طی جولای 2021 میلادی 136هزار و 900 تن به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.7 درصد افزایش یافت.

همچنین طی این مدت، تولید مس آنتوفاگاستاAntofagasta با رشد 2.95 درصدی به 27هزار و 900 تن افزایش یافت.

این در حالی است که تولید مس در معدن اسکوندیدا Scondida، بزرگترین معدن مس جهان، طی جولای 2021 میلادی با افت 16.86 درصدی به 86 هزار و 300 تن رسید.

طی این مدت، تولید فلزسرخ معدن کولاهواسی Collahuasi نیز به 54 هزار تن رسید که حاکی از افت 7.06 درصدی نسبت به جولای 2020 میلادی است.

طلای جهانی ثابت ماند

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه در پی تقویت انتظارات برای ادامه تدابیر محرک مالی بانک مرکزی آمریکا برای مدت طولانی تر در بالاترین قیمت دو ماه و نیم گذشته ایستاد.

به گزارش جهان معدن به نقل از ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۸۲۶ دلار و ۸۲ سنت ایستاد. طلا روز جمعه به ۱۸۳۳ دلار و ۸۰ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ۱۶ ژوئن بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۸۲۹ دلار و ۵۰ سنت رسید.

کایل رودا، تحلیلگر شرکت آی جی مارکت در این باره گفت: دورنمای تعدیل آهسته تر تدابیر محرک مالی از سوی بانک مرکزی آمریکا و دلار ضعیف تر از قیمت طلا پشتیبانی کرده است. ما شاهد اندکی مقاومت در سطح ۱۸۳۰ دلار هستیم.

وزارت کار آمریکا روز جمعه اعلام کرد اشتغال غیرکشاورزی آمریکا ماه میلادی گذشته ۲۳۵ هزار مورد افزایش داشته که بسیار پایین تر از پیش بینی اقتصاددانان بود. استخدام کمتر در بخش سرگرمی و مهمانپذیری در پی شیوع کرونای دلتا در ضعیف شدن اشتغالزایی نقش داشت. جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا ماه گذشته اشاره کرده بود که رسیدن به اشتغال کامل پیش شرط بانک مرکزی برای آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه است.

بعضی از سرمایه گذاران طلا را پوشش ریسک در برابر تورم ناشی از تدابیر محرک مالی می بینند. از سوی دیگر نرخ های بهره اندک هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است را کمتر می کند.

هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC سنگاپور در یادداشتی نوشت: انتظار داریم روند صعودی برای طلا ادامه پیدا کند و هدف طلا ۱۹۰۰ دلار در کوتاه مدت است.

آمار روز جمعه باعث شد شاخص دلار به پایین ترین سطح از چهارم آگوست نزول کند.

سرمایه گذاران انتظار دارند بانک مرکزی اروپا هفته جاری کاهش روند خرید اضطراری اوراق قرضه از سه ماهه آینده را اعلام کند.

بر اساس گزارش رویترز، واردات طلای هند تحت تاثیر بهبود تقاضا و اصلاح قیمت ها که جواهرفروشان را به افزایش خرید تشویق کرد، در اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر افزایش یافت و به بالاترین میزان در پنج ماه اخیر رسید. یک منبع دولتی اعلام کرد هند ۱۲۱ تن طلا در اوت در مقایسه با ۶۳ تن در اوت سال ۲۰۲۰ وارد کرده است که ارزش آن ۶.۷ میلیارد دلار در مقایسه با ۳.۷ میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته بوده است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۲۴ دلار و ۷۲ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، ۱۰۲۰ دلار و ۷۵ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۲۴۳۰ دلار و ۶۵ سنت رسید.

ایران دهمین فولادساز جهان شد

انجمن جهانی فولاد با اشاره به رشد حدود ۱۰ درصدی تولید فولاد ایران در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی اعلام کرد ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در این دوره شناخته شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازتسنیم، انجمن جهانی فولاد در گزارشی اعلام کرد تولید فولاد ایران در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد 9.9 درصدی مواجه شده و به 17.8 میلیون تن رسیده است. تولید فولاد ایران در مدت مشابه سال قبل 16.2 میلیون تن اعلام شده بود.

رشد حدود 10 درصدی تولید فولاد ایران درسال جاری میلادی در حالی است که این کشور تحت شدیدترین تحریم های آمریکا و همچنین اثرات شیوع کرونا قرار دارد. پیش تر نهادهای بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول و بانک جهانی از تخلیه اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران و بازگشت رشد به اقتصاد این کشور با وجود تحریم ها خبر داده بودند.

بر اساس این گزارش، ایران در 7 ماهه سال جاری میلادی توانسته است بالاتر از بسیاری از کشورهای صنعتی، در جایگاه دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان قرار گیرد.

چین با تولید 649.3 میلیون تن فولاد بزرگترین تولیدکننده این محصول در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی بوده است. هند با 68 میلیون تن و ژاپن با 56.1 میلیون تن به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

افزایش 11 درصدی تولید فولاد زنگ نزن در سال 2021 میلادی

پیش بینی می شود تولید جهانی فولاد زنگ نزن طی سال 2021 میلادی نسبت به سال گذشته شاهد رشد 11 درصدی باشد.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت Hellenic Shipping News پیش بینی موسسه بین المللی مستقل در تامین اطلاعات بازار فولاد MEPS نشان می دهد که تولید جهانی فولاد زنگ نزن طی سال 2021 میلادی به 56 میلیون و 500 هزار تن افزایش خواهد یافت که این میزان حاکی از رشد 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2020 میلادی است. رشد تولید فراتر از انتظار در اندونزی و چین طی نیمه نخست سال جاری میلادی صحت این پیش بینی را محتمل تر کرده است.

طی نیمه نخست سال جاری میلادی اندونزی یک میلیون و 30 هزار تن فولاد زنگ نزن تولید کرد و از آنجا که این میزان تولید رکورد جدیدی برای اندونزی به شمار می رفت، صادرات به اروپا را آغاز کرد. همچنین از مه 2021 میلادی تعرفه های آنتی دامپینگ بر کلاف نورد سرد اندونزی در بنادر اروپا وضع شد.

علاوه بر این پیش بینی می شود فولادسازان هندی طی سال جاری میلادی 3 میلیون و 900هزار تن فولاد زنگ نزن تولید کنند. جایگاه هند به عنوان دومین تولیدکننده جهانی این محصول در خطر است چرا که اندونزی در حال انجام سرمایه گذاری هنگفت در ایجاد ظرفیت های جدید تولید است. پیش بینی می شود امسال تولید این کارخانه ها با تولید فولادسازان هندی برابری کند.

برنامه تولید فولاد زنگ نزن چین به عنوان صدر نشین تولید جهانی این محصول طی سال 2021 میلادی 31 میلیون و 900هزار تن اعلام شده است.

همچنین پیش بینی می شود میزان تولید این محصول طی سال جاری میلادی در کره جنوبی، ژاپن و تایوان فراتر از تولید سال گذشته شود.