11 تیر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

تفاهم مقدماتی برای تولید مشترک کشتی با یک شرکت روس

در سفر معاون وزیر صمت و رییس کل سازمان توسعه تجارت به روسیه، دوطرف برای تولید مشترک کشتی میان ایران و یک شرکت روس به تفاهم مقدماتی رسیدند.

به گزارش جهان مکعدن به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت در جریان سفر علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت به سنت پترزبورگ، ایران و روسیه برای تولید مشترک کشتی به تفاهم رسیدند.

این تفاهم در راستای شروع همکاری های مشترک جهت ایجاد کریدور شمال -جنوب و تولید کشتی و حمل و نقل در دریای خزر منعقد شد.

همچنین طرف روس متعهد می شود در ساخت مشترک کشتی به طرف ایرانی کمک کرده و کشتی های مورد نیاز ج.ا. ایران را نیز فراهم سازد.

با تامین لجستیک مورد نیاز و راه اندازی کریدور شمال-جنوب ایران به کشور محوری منطقه در زمینه ترانزیت تبدیل خواهد شد.

همچنین دو طرف بر سر تولید قطعات اصلی کشتی در ایران و ارسال به روسیه نیز به تفاهم لازم رسیدند.

سنگ آهن ارزان شد

روز گذشته قیمت سنگ آهن در بازار واردات چین مجدد نزولی شد و 141.55 دلار هر تن خشک سی اف آر شنیده شد که 2.3 دلار افت روزانه داشت. نگرانی های مجدد در مورد تقاضا مطرح شده است. قیمت های درخواستی خریداران افت داشت و همین امر فعالیت بازار را کم نمود. فولادسازان چینی نگران حاشیه سود خود هستند و همین امر بر بازار سنگ آهن اثرات منفی داشته است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازفولاد ایران، با مشاهده چند مورد ابتلای جدید به کرونا در شانگهای باز هم آزمایش های سراسری کووید صورت گرفته که همین امر بازار را مجددا نگران کرده است.

تحلیلگران معتقدند چین هنوز یک منبع بزرگ ابهام برای رشد اقتصادی دنیاست. با برداشته شدن محدودیت های کرونایی چین و بازگشایی فعالیت اقتصادی آن صادرات این کشور در ماه می رشد داشته ولی فعالان بازار هنوز هم باید احتمال تکرار مجدد محدودیت ها را در نظر بگیرند.

گزارش هفتگی بازارهای جهانی فولاد

گزارش عملکرد بازارهای جهانی فولاد در هفته گذشته از روند کاهشی قیمت محصولات فولادی به جزء سنگ آهن حکایت دارد.

سنگ آهن

به گزارش جهان معدن، در هفته ای که گذشت با کاهش محدودیت های کرونایی و افزایش امید به بهبود اوضاع بازار، سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین تا اواسط هفته از ۱۴۳ دلار به بیشتر از ۱۴۶ دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. به این ترتیب تقاضا برای این محصول بهبود پیدا کرد و عرضه محدود شد در نتیحه بازار رشد کرد ولی تا آخر هفته قیمت به حدود ۱۴۱ دلار کاهش یافت.

نگرانی های جدید در مورد افزایش مجدد شیوع کرونا مطرح شده آن هم زمانی که اقتصاد این کشور تازه در حال بهبود و خروج از بحران اخیر کرونا بود. در شانگهای تنها ده روز پس از برداشته شدن قرنطینه ها مجددا دور جدیدی از آزمایش های سراسری کرونا آغاز شده که به دلیل رویت تعدادی آمار ابتلای مجدد بود.

قراضه

هفته گذشته در بازار ترکیه متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ ( ۲۰-۸۰ ) روند نزولی داشت و از ۴۳۵ دلار به ۴۳۲ دلار هر تن سی اف آر رسید. آخر هفته معامله ای برای قراضه اروپا در ۳۹۵ دلار هر تن سی اف آر نیز شنیده شد. قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن ۴۰۶ دلار هر تن سی اف آر بود. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت

هفته گذشته میلادی آخرین متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس ۵۹۰ دلار هر تن فوب بود.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا آخرین قیمت بیلت وارداتی۶۲۳ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در ترکیه بیلت وارداتی هفته گذشته از ۶۵۵ دلار به ۶۲۸ دلار هر تن سی اف آر رسید. در چین هم بیلت وارداتی ۶۳۱ دلار هر تن سی اف آر بود.

مقاطع

هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی ۳ دلار ارزان تر شده و ۷۱۱ دلار هر تن فوب شنیده شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۷۵۵ دلار هر تن فوب باقی ماند. در بازار داخلی ترکیه آخرین قیمت میلگرد ۷۵۰ دلار هر تن درب کارخانه بود برخی در ۷۳۵ دلار نیز پیشنهاد می دادند. میلگرد صادراتی سی آی اس ۶۳۰ تا ۶۶۵ دلار هر تن فوب بود.  

همچنین در بازار داخلی آمریکا میلگرد در ۱۱۷۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در ۱۱۸۵ یورو هر تن درب کارخانه باقی ماند.

ورق

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۷۶۵ دلار به ۶۸۰ تا ۷۴۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از ۷۵۰ تا ۷۷۵ دلار به ۷۵۰ دلار هر تن فوب کاهش داشت.

در بازار جنوب شرق آسیا آخرین قیمت ورق گرم وارداتی ۷۵۸ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۹۷۵ یورو هر تن درب کارخانه بود. در بازار داخلی آمریکا نیز ورق گرم در ۱۲۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند.

افزایش تجارت با آفریقا با مکانیسم تهاتر

سیداحمدرضا علائی طباطبایی، معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برنامه‌های این سازمان به منظور توسعه تجارت با آفریقا از تجهیز زیرساخت‌های صادراتی و ‌تقویت حضور رایزنان بازرگانی در این قاره خبر داد.

سیداحمدرضا علائی طباطبایی، معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های تجاری قاره آفریقا در دوره جدید گفت: مهمترین چالش در ارتباط با قاره آفریقا، مغفول ماندن فرصت‌ها و عدم شناخت کافی است.

علائی با بیان اینکه تمرکز ما در سازمان توسعه تجارت تقویت تجارت و روابط اقتصادی با قاره آفریقاست، گفت: یکی از اصلی‌ترین پیش نیازها در تجارت با آفریقا، تقویت زیرساخت‌های لجستیک به ویژه لجستیک دریایی است.

وی افزود: برقراری خطوط منظم کشتیرانی که اخیرا در شرق آفریقا شاهد آن هستیم و نیاز به تقویت دارد، در غرب آفریقا نیز باید پیاده‌سازی و منظم شود. در گذشته خطوط کشتیرانی به صورت نامنظم وجود داشته است. با تخصیص یارانه حمل سعی بر این داریم که این خطوط را منظم کنیم؛ به نحوی که تجار بتوانند روی این ظرفیت برنامه‌ریزی کنند.

ظرفیت تهاتر کالایی با آفریقا

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ظرفیت تهاتر کالایی با قاره آفریقا گفت: با توجه به ایجاد زیرساخت و اجرایی کردن پلتفرم تهاتر توسط سازمان توسعه تجارت با چند کشور، امیدواریم بتوانیم این زیرساخت را در مورد آفریقا نیز داشته باشیم.

علائی با اشاره به لیست مصوب ۱۱۰۰ قلم کالایی تهاتر، گفت: این ساختار موجود است و امیدواریم در تجارت با آفریقا بتوانیم با استفاده از تهاتر، برخی از حوزه‌های کالایی را تقویت کنیم.

توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی به آفریقا

معاون ارتقاء کسب‌و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به پتاسیل‌های کشور در زمینه خدمات فنی و‌ مهندسی گفت: کشورهایی که در قاره آفریقا وجود دارند، از مهمترین واردکنندگان خدمات فنی و مهندسی هستند و خوشبختانه در سال‌های اخیر این ظرفیت در کشور تقویت شده است.

علایی افزود: در این خصوص نیز چالش‌هایی از جمله موضوع صدور ضمانت‌‌نامه و مطالبات معوق وجود دارد که مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

افزایش شناخت تجار از قاره آفریقا و اعزام رایزنان بازرگانی

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه از دیگر برنامه‌ها در ارتباط با قاره آفریقا، افزایش شناخت تجار از این قاره و اعزام رایزنان بازرگانی است، گفت: برای اعزام رایزنان بازرگانی، قاره آفریقا را به چهار قسمت غرب، شرق، شمال و جنوب تقسیم کردیم؛ در شرق با محوریت کنیا، در غرب با محوریت نیجریه، در شمال با محوریت الجزایر و در جنوب با محوریت آفریقای جنوبی، اعزام رایزنان به این مناطق را در دستور کار داریم و به زودی شاهد اعزام رایزنان بازرگانی کنیا و تا پایان سال شاهد اعزام رایزنان به سه نقطه دیگر خواهیم بود.

علایی با اشاره به افزایش 45 درصدی صادرات به آفریقا، گفت: در حال حاضر غنا رتبه اول صادرات ج. ا. ایران به آفریقا را دارد و بعد از آن کشورهای آفریقای جنوبی و نیجریه در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بیشترین حجم تجارت قاره آفریقا به سایر کشورها در حوزه صادرات مواد و مشتقات نفتی، نفت و گاز و‌ سنگ‌های قیمتی است. واردات این کشور نیز در حوزه مواد خام و مواد نفتی سبک است که یکی از ظرفیت‌های ما نیز در همین حوزه است.

علایی با بیان اینکه تقریبا در تمام حوزه‌های کالایی اشاره شده برنامه‌های مدونی برای تجارت با آفریقا داریم، اظهار امیدواری کرد با توجه به ظرفیت‌های قانون بودجه 1401 و‌ با تقویت حوزه لجستیک و‌ حمل و نقل بتوانیم آمار صادرات به آفریقا را ارتقا دهیم.

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه حجم تجارت ما با قاره آفریقا در حال حاضر بالا نیست و جای کار بسیار دارد، گفت: امیدوارم طبق برنامه 4 ساله بتوانیم به جایگاه در شان ج. ا. ایران در تجارت با آفریقا برسیم.

علایی با اشاره به اینکه چشم‌انداز روشنی را برای تجارت با آفریقا متصور هستیم، گفت: با اولویت‌بندی صورت گرفته و طبق چشم‌انداز ۱۴۰۱، رقم ۱.۲ میلیارد دلاری فعلی تجارت با آفریقا دو برابر خواهد شد.

بازار سنگ آهن در چه حال است

آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی در چین با توجه به افزایش خرید ها بهبودهایی داشته خلوص 62 درصد 3.2 دلار بالا رفته به 134.45 دلارهرتن خشک سی اف آر رسید.

تمایل به خرید خلوص های متوسط بیشتر شده است. به گزارش جهان معدن به نقل ازفولاد ایران، گرچه حاشیه سود فولادسازان چینی هنوز در تنگناست ولی هفته گذشته بی اچ پی و ریو تینتو چندین محموله سنگ آهن با تخفیف های جزیی فروش داشتند.

قیمت مس ۲ درصد افزایش یافت

روز جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه، قیمت مس در بورس فلزات لندن نسبت به روز معاملاتی پیشین، ۱۸۸ دلار افزایش یافت و به ۹ هزار و ۴۷۵ دلار رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل از فلزات آنلاین، قیمت مس در روز جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۲ درصد معادل ۱۸۸ دلار نسبت به روز معاملاتی قبل از آن افزایش یافت و نسبت به هفته پیشین ۴.۵ درصد رشد را تجربه کرد و به ۹ هزار و ۴۷۵ دلار رسید. قیمت مس در روز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۹ هزار و ۲۸۷ دلار بود.

قیمت سه ماهه مس در معاملات جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه، ۲ درصد معادل ۱۸۲ دلار نسبت به روز معاملاتی قبل، افزایش و نسبت به هفته پیشین، ۴.۴ درصد رشد داشته است.

موجودی مس در انبارهای بورس فلزات لندن در روز جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه، با کاهش سه هزار و ۹۵۰ تنی، از ۱۷۸ هزار و ۵۵۰ تن به ۱۷۴ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.

کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین مس را بالا کشید

قیمت مس در معاملات بورس نیویورک در نتیجه کاهش محدودیت‌های کرونایی در جلسات معاملاتی قبلی با افزایش قیمت مواجه شد و به نزدیک ۹۵۰۰ دلار رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل از بااقتصاد، مس در معاملات روز سه‌شنبه در نتیجه کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین با افزایش قیمت مواجه شد.

مقامات شانگهای روز دوشنبه تصمیم گرفتند که بعد از شش هفته قرنطینه شانگهای را به اتمام برسانند. در همین راستا «دانیل بریزمن» تحلیل‌گر کامرتس بانک عنوان کرد: «قرنطینه شانگهای به تدریج در حال اتمام است و همین امر باعث افزایش تقاضای کامودیتی‌ها خواهد شد.».

وی همچنین گفت از چشم‌انداز تحلیل تکنیکال قیمت فلزات اساسی اکنون در محدوده اشباع فروش قرار دارد و به همین دلیل چشم‌انداز افزایش قیمت آنها بسیار روشن است.

قیمت مس تحویل جولای در معاملات روز دوشنبه رشد ۲.۱ درصدی را ثبت کرد و به ۹۴۲۳ دلار در بورس کالای نیویورک رسید.

هفته گذشته قیمت مس به دلیل رویکرد تهاجمی فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره و همچنین شیوع کووید ۱۹ در شهر پکن و قرنطینه این شهر به کمترین حد ۸ ماه اخیر خود رسید.

طی یک ماه اخیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا بازار کامودیتی‌ها را با فشار فروش مواجه کرد چرا که افزایش قیمت دلار با تقاضای کامودیتی‌ها رابطه معکوس دارد.

قیمت سنگ‌آهن نیز در معاملات روز سه‌شنبه در نتیجه کاهش این محدودیت‌های کرونایی و همچنین اختلال در زنجیره عرضه رشد ۱.۲۴ درصدی را تجربه کرد و به هر تن ۱۲۸ دلار رسید.

سنگ آهن خود را بالا کشید

نگرانی های بخش عرضه و کاهش موجودی بنادر قیمت سنگ آهن را بالا برده از طرفی کاهش محدودیت های کرونایی در چین هم امید به آینده بازار را بیشتر کرده است. آخرین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد روز گذشته با 2.8 دلار رشد به 130.15 دلار هر تن سی اف آر چین رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازفولاد ایران، خبرها از بازگشایی مجدد و تدریجی کسب و کار در شانگهای پس از هفته ها قرنطینه خبر داده اند و همین امر جو بازار را مثبت تر کرده است. بیش از 6 هفته قرنطینه فعالیت اقتصادی چین را مختل کرده و ظاهرا به تدریج تا اوایل ژوئن بازار به حالت طبیعی باز می گردد.

موجودی سنگ آهن بنادر چین به 141.75 میلیون تن رسیده که پایین ترین سطح موجودی از اکتبر تاکنون بوده است.