09 آذر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

بازگشت 45 واحد صنعتی راکد خوزستان به چرخه تولید

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: ۴۵ واحد تولیدی و صنعتی راکد استان خوزستان طبق برنامه ریزی انجام شده تا پایان امسال به چرخه تولید بر می‌گردند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، امیرحسین نظری با اشاره به ابلاغ یک طرح ملی برای برگشت واحدهای تولیدی راکد در امسال افزود: در کل کشور یکهزار و ۵۰۰ واحد باید به چرخه تولید برگردند که یکهزار و ۲۰۰ واحد از این تعداد در شهرک های صنعتی و ۳۰۰ واحد خارج از شهرک ها هستند.

وی ادامه داد: ۴۵ واحد تولیدی از این تعداد برای خوزستان در نظر گرفته شده که ۳۶ واحد در شهرک های صنعتی و ۹ واحد خارج از شهرک ها هستند.

رییس سازمان صمت خوزستان با اشاره به اینکه درچند سال اخیر مشکلات چند واحد تولیدی بزرگ و مهم استان برطرف شده است، بیان کرد: یکی از این واحدها شرکت گروه ملی است که بعد از سال ها تعطیل شدن به چرخه تولید برگشته است و در تلاش برای تامین مواد اولیه این شرکت هستیم.

وی ادامه داد: تلاش داشتیم برای رونق کسب و کار شرکت گروه ملی خوزستان با این شرکت بزرگ برای تولید تجهیزات قرار داد ببندیم که موفق به انعقاد تفاهم نامه تولید لوله بدون درز توسط برای شرکت نفت شدیم.

رییس سازمان صمت استان گفت: تولید لوله می تواند برای این شرکت نقدینگی و چرخه مالی خوبی داشته باشد، پیش از این لوله از کشورهای اروپایی و چین خریداری می شد.

وی با اشاره به حل مشکل شرکت بزرگ دیگر در خوزستان بیان کرد :شرکت تصفیه قند و شکر اهواز از دیگر شرکت هایی است که به مدت ۱۶ سال تعطیل بود، خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته این شرکت به یک سرمایه گذار واگذار شد و اوایل سال آینده شروع به کار خواهد کرد.

خوزستان یکی از قطب های تولید نفت، گاز و پتروشیمی است که به همین دلیل شرکت های بزرگ و مادر در استان فعالیت دارند.

یکی از منابع درآمدی کشور در بخش صنایع و صادرات خوزستان است به همین دلیل برای ماندگاری این شرکت ها نیاز به برنامه های تسهیل گری و حمایتی است

تولید فولاد خام ایران در 10 ماه سال جاری میلادی به مرز 23.8 میلیون تن رسید

رشد تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر 2020 به مرز 28درصد رسید. تولیدکنندگان فولاد ایران همچنین در مدت 10ماه سال جاری میلادی 12.6 درصد بیش از مدت مشابه سال قبل تولید داشتند.

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، واپسین آمار انجمن جهانی فولاد نشان می دهد در حالی که متوسط رشد تولید فولاد خام در دنیا طی 10 ماه سال جاری میلادی منفی2درصد بوده، ایران با رشد 12.6درصدی، نزدیک به 23 میلیون و 800هزار تن فولاد تولید کرده است.

از سوی دیگر طبق برآورد اولیه این انجمن، تولید فولاد خام ایران از ابتدای ژانویه تا پایان اکتبر به 2 میلیون و 660هزار تن رسید که 27.9درصد بیش از عملکرد ماه مشابه سال گذشته میلادی است.

کاهش دو درصدی تولید فولاد خام جهان تا پایان اکتبر

مجموع تولید فولاد خام 64کشور تولیدکننده عضو انجمن جهانی فولاد در ماه اکتبر امسال به 161.8میلیون تن رسید که 7درصد بیش از تولید ماه مشابه سال 2019 است، میزان تولید چین از این رقم 92میلیون تن بوده است. همچنین مجموع تولید 10ماه سال جاری میلادی به یک میلیارد و 511 میلیون تن رسید که 2درصد کمتر از تولید دوره مشابه سال گذشته به شمار می آید. حدود 874 میلیون تن از این رقم سهم تولیدات چین بوده است.

طی ژانویه تا پایان اکتبر تولید فولاد اتحادیه اروپا با افت 16.7درصدی، C.I.S (کشورهای مستقل مشترک الامنافع)، با کاهش 1.9درصدی، امریکای شمالی با تنزل 17.4درصدی، امریکای جنوبی با افت 12.4درصدی و اقیانوسیه با کاهش 1.8درصدی همراه شد. در مقابل تنها آسیا با متوسط افزایش 1.4درصدی و خاورمیانه با رشد 8دهم درصدی تولید مواجه شدند.

واگذاری واحدهای معدنی و صنایع معدنی به بخش خصوصی توانمند، به نفع کشور است

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: واگذاری واحدهای معدنی و صنایع معدنی به بخش خصوصی توانمند، به نفع کشور است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در جلسه پایش طرح فولاد سفیددشت با بیان این مطلب اظهار داشت: معتقدیم دولت باید از بنگاه داری خارج شود و واحدهای تولیدی، به بخش خصوصی توانمند از نظر فنی و مالی واگذار شود.

وی افزود: دولت باید نگاه توسعه ای به تولید و توسعه داشته و زمینه ساز حضور بخش خصوصی در این حوزه باشد. به عنوان مثال، ایمیدرو به عنوان یک سازمان حاکمیتی، باید در طرح های توسعه ای، منابع را تجهیز و بستر لازم را برای اجرای این طرح ها فراهم کند.

ضرورت وجود مدیریت یکپارچه

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه دولت باید در بخش معدن و صنایع معدنی، مدیریت یکپارچه داشته باشد، تصریح کرد: زنجیره فولاد بخش مهمی در تولید است که جدا شدن آن به ضرر این صنعت است و نیاز است که واحدها به بخش خصوصی توانمند همچون فولاد مبارکه و فولاد خوزستان سپرده شوند.

وی ادامه داد: شرکت فولاد سفید دشت از جمله طرح های در حال تکمیل ایمیدرو و بخش خصوصی است که اگر مالکیت آن، به طور 100 درصدی به شرکت فولاد مبارکه واگذار شود، هم به نفع ایمیدرو و فولاد مبارکه بوده و هم به نفع مردم و کشور است.

صراحت قانون برای واگذاری ها

غریب پور خاطرنشان کرد: در قانون نیز به صراحت اعلام شده که طرح ها پس از 3 سال از بهره برداری، باید واگذار شوند.

وی افزود: در طرح های جدید فولاد مکران و هرمزگان، ایمیدرو سهم 5-6 درصدی دارد و دلیل آن تنها نقش حمایتی دولت از این طرح ها و نه سهامداری است.

رشد حدود 3 برابری افزایش سرمایه فولاد مبارکه

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به توانمندی شرکت فولاد مبارکه در اجرای طرح ها و مدیریت واحدها، گفت: این شرکت طی سال های 98 و 99، با افزایش حدود 3 برابری، افزایش سرمایه خود را به بیش از 30 هزار میلیارد تومان رساند.

وی ادامه داد: طبق گفته آقای عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به عنوان سهامدار شرکت فولاد سفید دشت، برنامه ریزی شده تا پایان دی، جلسه افزایش سرمایه این شرکت برگزار شود. افتتاحی های به موقع، مدیون جلسات پایش

غریب پور به نقش برگزاری جلسات پایش که طی دو سال گذشته در ایمیدرو طراحی و عملیاتی شد، بیان داشت: بخش قابل توجهی از افتتاح به موقع طرح ها در سال 98 (3 میلیارد دلار طرح) و نیز افتتاحی های سال 99 (بیش از 2 میلیارد دلار طرح)، مدیون برگزاری جلسات پایش و آقای نعیمی (قائم مقام ایمیدرو) بوده است.

طراحی و تولید گرید 19Mn6 ویژۀ ساخت بدنۀ بویلر

علی‌رضا مولوی‌زاده رئیس تروپروسس فولاد مبارکه از طراحی و تولید گرید 19Mn6 به ابعاد 10mm*1800 ویژۀ ساخت بدنۀ بویلر خبر داد و تولید این گرید جدید را اقدامی در جهت بومی‌سازی و قطع واردات و توسعۀ سبد محصولات فولاد مبارکه برشمرد.

به گزارش جهان معدن و به نقل از سایت فولاد مبارکه وی در ادامه خاطرنشان کرد: مدیریت متالورژی و روش‌های تولید بنا به درخواست مشتریان شرکت، طراحی و تولید گرید 19Mn6 را طبق استاندارد مربوطه (17155 DIN) در دستور کار خود قرار داده بود .

رئیس تروپروسس فولاد مبارکه در ادامه گفت: گرید مذکور عمدتا در ساخت بویلرها و مخازن تحت‌فشار کاربرد دارد و از دستۀ فولادهای مقاوم به خزش است.

در همین خصوص، صادق رحیمی، کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد اظهار داشت: بنابر استانداردهای مربوطه، گرید فولادی یادشده نیاز به حداقل استحکام تسلیم 355 مگا پاسکال و حداقل استحکام کششی 510 مگا پاسکال در دمای محیط دارد. همچنین از ویژگی‌های خاص این گرید، الزام به برخورداری از حداقلی از استحکام تسلیم و کششی در دماهای بالاتر از 200 و حداکثر 550 درجۀ سانتی‌گراد است.

کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه در ادامه با اشاره به این نکته که گرید 19Mn6 پیش از این از طریق واردات تأمین می‌شد افزود: پس از تعیین آنالیز مناسب، سایر پارامترهای تولیدی، همچون دماهای نورد و الگوی خنک‌کاری ورق، برای دستیابی به خواص مکانیکی موردنظر استاندارد 17155 DIN نیز تعیین گردید.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: گرید مذکور، با آنالیز و پارامترهای خاص طراحی شد و در ابعاد مورد درخواست مشتری (10mm*1800) تولید گردید. همچنین برای اولین مرتبه در فولاد مبارکه با هماهنگی آزمایشگاه محصول جهت انجام تست کشش در دمای 450 درجۀ سانتی‌گراد ، تجهیزات موردنیاز بر روی دستگاه کشش، نصب و تست شد.

صادق رحیمی، کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه همچنین گفت: کلیۀ کلاف‌های تولیدشده برای اولین بار در فولاد مبارکه در دمای 450 درجۀ سانتی‌گراد، مطابق با استانداردهای مربوطه تحت تست کشش گرم قرار گرفته‌اند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: محصول تولیدی پس از اخذ تأییدیۀ آزمایشگاه محصول، در خط تولید مشتری نیز مورداستفاده قرار گرفته و درنهایت تأیید و رضایت مشتری دریافت‌کنندۀ محصول را نیز در برداشته است.

رحیمی در پایان از همکاری مدیریت و کارشناسان دفاتر فنی تولیدِ نواحی فولادسازی و نورد گرم، واحد برنامه‌ریزی و کنترل تولید، آزمایشگاه محصول، واحد فروش و نیز مدیریت و همکاران واحد متالورژی و روش‌های تولید قدردانی کرد.

جلسه تولید مجتمع مس شهربابک برگزار شد

جلسه تولید مجتمع مس شهربابک با حضور دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران برگزار شد.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازمس پرس، جلسه تولید مجتمع مس شهربابک با حضور دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، حسین ابراهیمی‌نسب مدیر مجتمع مس شهربابک و جمعی از معاونین و مدیران مجتمع مس شهربابک با هدف بررسی عملکرد تولیدی و توسعه‌ای این مجتمع از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه سال جاری، در مجتمع مس شهربابک برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در ادامه این جلسه، مجریان طرح‌های توسعه مجتمع مس شهربابک گزارشی از پیشرفت طرح‌های توسعه که با هدف جهش تولید در این مجتمع تعریف شده‌اند، ارایه دادند.

تولید هفت ماهه گندله سنگ اهن از 18 میلیون تن عبور کرد

مجموع تولید گندله شرکت های بزرگ کشور طی 7 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 15 درصد افزایش یافت.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، 7 شرکت بزرگ گندله ساز از ابتدای فروردین تا پایان مهر، 18 میلیون و 6 هزار و 307 تن محصول تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 15 میلیون و 689 هزار و 365 تن بود.

از این میزان، شرکت های «گل گهر» 7 میلیون و 382 هزار و 115 تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» 3 میلیون و 899 هزار و 512 تن، «چادرملو» 2 میلیون و 180 هزار و 908 تن، «اپال پارسیان سنگان» یک میلیون و 922 هزار و 267 تن، «صنایع معدنی فولاد سنگان» یک میلیون و 650 هزار و 416 تن، «سناباد» 706 هزار و 958 تن و «صبانور» 264 هزار و 131 تن بود.

افزایش 3 درصدی تولید نسبت به برنامه

برنامه تولید شرکت های مذکور طی 7 ماهه امسال، 17 میلیون و 560 هزار و 847 تن بود حاکی از افزایش 3درصدی تولید نسبت به برنامه بوده است.

7 شرکت بزرگ گندله ساز از ابتدای فروردین تا پایان مهر، 9 میلیون و 716 هزار و 650 تن محصول به شرکت ها ارسال کردند که نسبت به برنامه (9 میلیون و 515 هزار و 997 تن)، 2 درصد رشد نشان می دهد.

ارتقاء تولید فولاد خام به حدود 26 میلیون تن

بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۹ با 4.5 درصد افزایش به 25.6 میلیون تن ارتقاء یافت.

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا، آمار انجمن جهانی فولاد نشان داد که تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۳ درصد افزایش یافته و به بیش از یک هزار و 868 میلیون تن رسیده است.

در ایران تولید فولاد خام با 4.5 درصد افزایش به 25.6 میلیون تن ارتقاء یافت. همچنین تولید جهانی محصولات فولادی در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته 3.4 درصد افزایش یافت و به یک هزار و 767 میلیون تن رسید که در ایران تولید محصولات فولادی با 5.6 درصد کاهش به 18.5 میلیون تن رسید.

در طرح‌های در دست اجرای تولید فولاد خام، استان‌های کرمان، خوزستان، یزد، فارس و گیلان به ترتیب با 14،13،10، 8 و 6 درصد، در مجموع با ۵۱ درصد ظرفیت اسمی مورد انتظار کشور را به خود اختصاص داده اند.

در طرح های در دست اجرای تولید محصولات فولادی نیز استان‌های خوزستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان‌شرقی و یزد به ترتیب با 18، 9، 7، 6، 4، 5.4 و 5.1 درصد، مجموعاً با ۵۲ درصد ظرفیت اسمی مورد انتظار کل کشور را به خود اختصاص دادند.

۵۴ درصد از ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت فولاد خام به استان‌های خوزستان، یزد، هرمزگان و اصفهان به ترتیب با 16، 15، 12 و 11 درصد تعلق دارد.

همچنین ۶۶ درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت محصولات فولادی استان‌های اصفهان، قزوین، یزد، خوزستان، مرکزی و آذربایجان شرقی به ترتیب با 20، 12، 9، 9،8 و 8 درصد تعلق دارد.

در سال گذشته 26.8 میلیون تن فولاد خام و 20.6 میلیون تن محصولات فولادی تولید شده است.

بر اساس اعلام وب سایت TRADE MAP در سال 2019 رتبه ایران در واردات جهانی فولاد خام در میان ۱۹۶ کشور برابر ۱۵۹ و در صادرات در میان ۱۲۶ کشور برابر ۱۹ بوده است.

همچنین رتبه ایران از واردات جهانی محصولات فولادی در میان ۲۲۶ کشور برابر ۸۵ و در صادرات در میان ۱۹۵ کشور برابر و ۵۳ بوده است.

از سوی دیگر بر اساس اعلام وب سایت TRADE MAP میزان واردات فولاد خام و محصولات فولادی به ایران در سال ۲۰۱۹ به ترتیب برابر ۴۲ و ۳۰۲ میلیون دلار و صادرات آن در همین سال به ترتیب برابر ۳۱۲ و ۲۵۲ میلیون دلار ثبت شده است.

تولید شمش فولاد کشور به مرز 17 میلیون تن رسید

میزان تولید شمش فولاد کشور طی 7 ماهه امسال، به مرز 17 میلیون تن نزدیک شد.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، انجمن تولیدکنندگان فولاد منتشر کرد: شرکت های فولادساز کشور از ابتدای فروردین تا پایان مهر، 16 میلیون و 981 هزار تن شمش فولاد (بیلت، بلوم و اسلب) تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 15 میلیون و 968 هزار تن بود که حاکی از افزایش 6.3 درصدی تولید است.

همچنین میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، انواع ورق و غیره) طی 7 ماهه امسال، 12 میلیون و 793 هزار تن بود. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 11 میلیون و 752 هزار تن بود که نشان دهنده رشد 9 درصدی این محصول است.

تولید 18.1 میلیون تن آهن اسفنجی

میزان تولید آهن اسفنجی طی 7 ماهه امسال، 18 میلیون و 105 هزار تن بود که در مقایسه با رقم تولید شده در مدت مشابه سال گذشته (16 میلیون و 254 هزار تن)، 11.4 درصد افزایش نشان می دهد.

صفحه1 از117