19 تیر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

افتتاح طرح توسعه مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد با دستور ویدئو کنفرانسی رییس جمهور و با حضور معاون وزیر صمت

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اعلام کرد: هفته پنجم پویش ملی "تولید، تداوم امید" روز پنجشنبه نوزدهم تیرماه ۱۳۹۹ با افتتاح طرح بزرگ و پیشران صنعتی و معدنی، مجتمع ذوب آهن پاسارگاد در شهرستان کوار به دستور رییس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در محل طرح، تداوم می یابد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا، حمیدرضا ایزدی با اشاره به اجرای فاز جدید ذوب آهن پاسارگاد با سرمایه گذاری بخش خصوصی، گفت: این مجتمع با ظرفیت اسمی سالیانه ۱.۸ میلیون تن آهن اسفنجی و ۳.۴ میلیون تن گندله آهن دارای مجموع سرمایه گذاری ۵۱۰۰۰ میلیارد ریال و جمع اشتغال ۶۷۴ نفر در دو طرح آهن اسفنجی و گندله آهن می باشد.

 

وی ادامه داد: برای راه اندازی بخش آهن اسفنجی این مجموعه ۲۶ هزار میلیارد ریال هزینه شده و اشتغالزایی ۳۷۶ نفر را ایجاد نموده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اضافه کرد: در بخش گندله سازی نیز افزون بر 25 هزار میلیارد ریال هزینه شده است که اشتغالزایی ۳۵۰ نفر را به دنبال داشت.

برنامه ریزی برای تاسیس شرکت تامین و توسعه زیر ساخت در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس از برنامه ریزی برای تاسیس شرکت تامین و توسعه زیر ساخت در این منطقه به منظور دستیابی به اهداف تولید خبر داد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، حسن خلج طهرانی افزود: شرکت های زیر مجموعه منطقه ویژه خلیج فارس و صنایع غرب بندرعباس همچون فولاد هرمزگان، فولاد کاوه، صبا فولاد، مادکوش و آلومینیوم المهدی و پالایشگاه بندرعباس، در قالب یک کنسرسیوم، صندوق تامین توسعه و زیرساخت را تشکیل خواهند داد. وی گفت: وظیفه این شرکت فعالیت های اولیه برای خرید آب تضمینی از یک شرکت بخش خصوصی و احداث واحد شیرین سازی آب از پساب بندرعباس و دیگر زیرساخت از جمله برق است.

 

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس افزود: مشکل ورود پساب فاضلاب بندرعباس به دریا سالیان طولانی یکی از پر چالش‌ترین معضلات شهری این شهرستان بود و بوی نامطبوع آن در اطراف خورهای شهر به ویژه خور گورسوزان و همچنین چهره نازیبایی که به ساحل بندرعباس داده بود باعث نارضایتی شهروندان شده بود.


خلج طهرانی اعلام کرد: منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس امید دارد بتواند این پروژه را با ارایه یک پکیج شامل توسعه و بازسازی شبکه، ارتقا پمپاژ و بازسازی، ارتقا و ساماندهی تصفیه خانه فعلی، خط انتقال و پمپاژ پساب و شیرین‌سازی این پساب تا حد عمومی مورد درخواست صنایع، به بهره‌برداری برساند و آب مورد نیاز صنایع غرب بندرعباس را تامین کند.

 

خلج طهرانی با تقدیر از ایمیدرو برای حمایت از اجرای پروژه فوق در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی، گفت: طرح انتقال پساب فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برای استفاده صنایع غرب و پالایشگاه بندرعباس نه تنها جنبه‌ی اقتصادی که جنبه های اجتماعی و محیط زیستی فراوانی دارد و می‌تواند چالش ورود پساب به دریا را پس از سال ها به اتمام برساند.

قطار پویش ملی«تولید، تداوم امید» در ایستگاه پنجم

مدیرکل دفتر طرح ها و تامین مالی وزارت صنعت معدن و تجارت و دبیر کمیته پویش ملی "تولید، تداوم امید" گفت: رئیس جمهور روز پنجشنبه 19 تیرماه و در هفته پنجم پویش ملی"تولید، تداوم امید" وزارت صنعت، معدن و تجارت چند طرح بزرگ صنعتی و معدنی در استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان را با سرمایه گذاری بیش از 5880 میلیارد تومان، به طور همزمان و از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح می نماید .

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا، علیرضا هادی با بیان این مطلب، افزود: در مجموع با بهره برداری از این طرح‌های صنعتی و معدنی که با سرمایه گذاری بیش از 5880 میلیارد تومان تکمیل شده اند، برای 1204 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

وی ادامه داد: طرح توسعه شرکت گسترش صنایع بافت بلوچ با ظرفیت تولید سالانه 4500 تن نخ پنبه ای، واحد آرمان نوین گستر کنارک با ظرفیت تولید سالانه 8000 تن انواع قوطی فلزی کنسرو و فاز اول بازسازی مجتمع انبارهای مکران در چابهار با ظرفیت 180 هزار تن ذخیره سازی کالاهای اساسی در استان سیستان و بلوچستان و طرح‌ های مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 800 هزار تن آهن اسفنجی و 3 میلیون و 500 هزار تن گندله آهن در استان فارس و همچنین طرح شهدینه آران هشت بهشت با ظرفیت تولید سالانه 95 هزار تن گلوکز، گلوتن و نشاسته در استان اصفهان، در این مراسم مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 

مدیرکل دفترطرح ها و تامین مالی وزارت صنعت معدن و تجارت و دبیر کمیته پویش ملی "تولید، تداوم امید" تصریح کرد: طرح توسعه شرکت گسترش بافت بلوچ واقع در شهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان با ظرفیت تولید 4500 تن انواع نخ پنبه ای با سرمایه‌گذاری 2000 میلیارد ریال سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای 150 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرده است.

هادی اضافه کرد: بهره‌برداری از طرح فوق‌الذکر، موجب افزایش ظرفیت در صنعت یادشده به‌میزان 2 درصد خواهد شد و همچنین صرفه جویی ارزی حدود 14 میلیون دلار را به همراه خواهد داشت.

 

وی یادآوری کرد: پس از اولین سفر هیات دولت در سال 1394 به این استان و در راستای محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال در مناطق کمتر برخوردار استارت بازسازی و نوسازی یکی از بزرگترین کارخانه های نساجی کشور زده شد و در حال حاضر فاز اول آماده افتتاح است.

 

مدیرکل دفترطرح ها و تامین مالی وزارت صنعت معدن و تجارت ادامه داد: طرح آهن اسفنجی مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد نیز با ظرفیت تولید 1میلیون و 800 هزار تن " آهن اسفنجی" و با سرمایه گذاری 26 هزار میلیارد ریال زمینه اشتغالزایی مستقیم 3۰۰ نفر را فراهم آورده و در شهرستان محروم کوار استان فارس توسط شرکت توسعه صنایع لاوان پارس (100% خصوصی) تکمیل و آماده بهره برداری شده است که بهره‌برداری از طرح فوق‌الذکر، موجب افزایش ظرفیت در صنعت یادشده به‌میزان 5 درصد خواهد شد. همچنین تأمین ماده اولیه مورد‌نیاز .. و تکمیل زنجیره ارزش صنعت فولاد را به‌همراه خواهد داشت.

هادی همچنین تصریح کرد: طرح تولید گندله آهن این مجتمع نیز با ظرفیت 3 میلیون و 500 هزار تن "گندله آهن" و با سرمایه گذاری 25 هزار میلیارد ریال آماده بهره برداری است که زمینه اشتغال 374 نفر را فراهم می آورد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرح شهدینه آران هشت بهشت با ظرفیت تولید 95000 تن گلوکز، گلوتن و نشاسته و سرمایه گذاری 5 هزار و 400 میلیارد ریال با اشتغال زایی 3۰۰ نفر شهرستان شاهین شهر و میمه استان اصفهان تکمیل و آماده افتتاح است و بهره‌برداری از این طرح، موجب افزایش ظرفیت در صنعت یاد شده به‌میزان 7/8 درصد خواهد شد.

 

مدیرکل دفترطرح ها و تامین مالی وزارت صنعت معدن و تجارت اضافه کرد: همچنین در کنار افتتاح این سه طرح بزرگ طرح توسعه شرکت آرمان گسترنوین کنارک با ظرفیت سالانه 8000 تن تولید انواع قوطی فلزی کنسرو با سرمایه 200 میلیارد ریال با هدف تسهیل در روند تولیدات شرکت تحفه و همکاری این شرکت نیز آماده بهره‌برداری است که زمینه اشتغال 40 نفر را فراهم کرده است.

 

هادی در پایان بیان کرد: فاز اول بازسازی مجتمع انبارهای مکران در چابهار نیز با ظرفیت 180 هزار تن ذخیره سازی کالاهای اساسی و با سرمایه گذاری 200 میلیارد ریال آماده بهره برداری است که برای 40 نفر شغل به وجود می‌آورد.

برنامه اصلاح قوانین به نفع تولید و صادرات در سند توسعه گوهرسنگ ها

رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: در بازنگری سند نهایی توسعه صنعت گوهر سنگ ها،‌ مشوق های تولیدی،‌ توسعه بازارهای داخلی و‌ صادراتی با استفاده از اصلاح قوانین به طور برجسته ای ارایه شده است.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از ایمیدرو، غریب پور در نشست نهایی کردن سند ملی گوهر سنگ ها و استراتژی های برگرفته از آن که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور معاونان و مدیران وزارتخانه های صمت و میراث فرهنگی و گردشگری و نیز روسای تشکل های تخصصی برگزار شد، تصریح کرد: ایمیدرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری بانک مرکزی، گمرک و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، معافیت از پرداخت حقوق دولتی توسط معدنکاران،‌ اصلاح نظام تعرفه ای و حذف مالیات بر ارزش افزوده را برای رونق بخش های تولیدی و تجاری، تسهیل صادرات و جلوگیری از ورود قاچاق اجرایی می کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از ارایه نسخه نهایی سند ملی توسعه گوهر سنگ ها برای حاضران، افزود: این سند پس از نهایی شدن، از امسال به اجرا گذاشته می شود.

غریب پور تاکید کرد: گوهر سنگ ها، نخستین بخشی است که به صورت 100درصدی در اختیار بخش خصوصی قرار دارد.

وی با بیان اینکه نسخه فعلی سند ملی توسعه صنعت گوهر سنگ ها و برنامه ریزی عملیاتی آن حاصل ماه ها برنامه ریزی و برگزاری جلسات مشترک با تمامی ذینفعان این صنعت است، گفت: ساز و کارهایی در این سند ملی تعریف شده که بخش خصوصی میدان دار اصلی، و دولت حامی و تسهیل گر باشد.

به گفته غریب پور، قرار است حتی پروانه های اکتشافی و پروانه های بهره برداری معادن گوهر سنگ ها نیز به بخش خصوصی واگذار شود و طرف دولتی تنها به اصلاح قوانین با هدف ارایه مشوق ها و تسهیل گری طی برنامه ریزی و نظارت بپردازد. همچنین آموزش ها، استانداردها، توسعه زیرساخت های این صنعت و موارد بالادستی را پیاده سازی کند.

 

غربالگری مطالعات گذشته گوهر سنگ ها در 16 استان

غریب پور گفت: ایمیدرو در برنامه اکتشافی خود، غربالگری مطالعات گذشته 16 استان توسط خانه معدن را تحت پیگیری قرار داده و همچنین مطالعه در پانزده استان دیگر و فعالیت اکتشافی در محدوده های امیدبخش گوهرسنگ ها را در دست اقدام دارد به طوری که با صدور پروانه های اکتشاف، بخش خصوصی به فعالیت بپردازد.

رییس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: سند توسعه گوهر سنگ ها در دو افق 1405 و 1410 دیده شده و با احتساب مشترکات این دو زمان، 6 استراتژی دارد.

به گفته وی، ‌اصلاح ساختار کلان، توسعه زیرساخت های کسب و کار و توسعه مدیریت منابع انسانی در هر دو افق مشترک هستند.

 

برنامه حذف مالیات بر ارزش افزوده و معافیت های بیمه ای

غریب پور تصریح کرد: حذف تعرفه واردات سنگ های خام و "تراش خورده سوارنشده" به دلیل استفاده در محصول به عنوان مواد اولیه و همچنین با هدف جلوگیری از قاچاق، مطابق برنامه ریزی پیگیری می شود. وی تصریح کرد: در سال جاری اصلاح نظام تعرفه ای و خود اظهاری مالیاتی پیش بینی شده تا شرایط کسب و کار 35 تا 40 درصد تسهیل شود. رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه معافیت های مالیاتی و بیمه ای در برنامه ریزی عملیاتی گوهر سنگ ها دیده شده شد،‌ ادامه داد: حذف مالیات بر ارزش افزوده نیز در زنجیره تولید این صنعت پیگیری شده به طوری که شرایط برای ایجاد ارزش افزوده و سپس صادرات آن فراهم شود.

 

نهادسازی؛ خانه گوهر سنگ ها ایجاد می شود

وی با اشاره به بخش دیگری از استراتژی توسعه صنعت گوهر سنگ ها،‌ به نهادسازی در این حوزه اشاره کرد و گفت: ایجاد تشکل "خانه گوهر سنگ ها" و احداث "مرکز ملی ارزیابی و اعتبارسنجی" از جمله اقدامات پیش رو است. غریب پور تاکید کرد: شورای عالی خانه گوهر سنگ ها با حضور وزارتخانه های صمت، ایمیدرو، علوم و تحقیقات، میراث فرهنگی و گردشگری و نیز اتاق های بازرگانی و اصناف،‌ گمرک و تشکل های تخصصی تشکیل می شود.

غریب پور درباره ایجاد انسجام در این صنعت گفت:‌ تجمیع کارگاه های جزیره ای و خانگی در یک مجموعه در استان هایی همچون خراسان رضوی، تهران، یزد و آذربایجان شرقی و اصفهان که دارای گمرک تخصصی هستند زمینه توسعه صادرات را فراهم می آورد.

در این نشست عباس رنجبر مدیر زیرساخت ایمیدرو گفت: طبق سند فوق، ایجاد 5 بازرچه در استان های دارای گمرک تخصصی و 10 بازارچه سنگ های قیمتی در همجوار استان های دارای گمرک تخصصی فرودگاهی (فرودگاه امام خمینی، اصفهان، مشهد، یزد و تبریز) از برنامه های سال جاری است. رنجبر اظهار داشت: احداث ترمینال گوهر سنگ ها در بازارچه دوغارون استان خراسان رضوی با هدف ورود سنگ خام از افغانستان از جمله برنامه های پیش رو است.

این مدیر ایمیدرو اظهار داشت: بازارچه گوهر سنگ های مشهد تا آذر ماه و پایانه دو غارون نیز در پایان آذر راه اندازی می شود. رنجبر افزود: اصلاح قوانین و مقررات نیز با حضور خبرگان و فعالان این صنعت تا پایان سال بررسی و پیشنهاد خواهد شد

 

توسعه روابط با همسایه ها

وی با اشاره به اینکه مصرف گوهر سنگ های قیمتی در ایران سالانه 2 میلیون قیراط است، افزود: افزایش ارتباطات با کشورهای همسایه از جمله افغانستان، ازبکستان، آذربایجان و پاکستان برای تامین سنگ خام در این سند مورد تاکید قرار گرفته است.

رنجبر اظهار داشت: کشت مروارید با همکاری شیلات جنوب مطالعه و سپس جهت اجرا در شکل پایلوت پیگیری خواهد شد. وی ادامه داد: ارایه تسهیلات برای رشد این صنعت و به منظور ایجاد کارگاه های فرآوری سنگ، در قالب برنامه های صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، پیگیری خواهد شد.

وی در مورد اشتغال این حوزه گفت: پیش بینی شده تعداد شاغلان تا سال 1405 به 500هزار و تا سال 1410 به 650هزار نفر برسد.

در این جلسه محمد رضا بهرامن رییس خانه معدن ایران اظهار داشت: نگاه ما به توسعه گوهر سنگ ها،‌ معدنی و صنعتی است اما در حوزه هنر، تولیدات این بخش با ارزش افزوده قابل ملاحظه ای مواجه خواهد شد. وی یادآور شد: هر فعالیت معدنی تا انتهای زنجیره، 17 فرصت شغلی ایجاد می کتد.

محمد جواد پیش بین رئیس کانون هماهنگی سنگ‌های قیمتی و جواهرات مشهد و عضو کارگروه گوهر سنگ های ایمیدرو، انجام دوره های آموزشی به ویژه برای گمرکات را مورد تاکید قرار داد و گفت: تاکنون به همراه خانه معدن برای 12 گمرک کشور دوره های آموزشی برگزار شده است.

 

تلفیق هنر با تولیدات گوهر سنگ ها

خانم پویا محمودی معاون صنایع دستی سازمان گردشگری و میراث‌ فرهنگی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: تلفیق هنر با گوهرسنگ ها در تولید لباس مراسم های ویژه، سبب رشد قابل ملاحظه ای محصول خروجی می شود و این امر در حراج های خارج کشور مشتریان فراوانی دارد.

وی ادامه داد: خروجی تولیدات صنعت گوهر سنگ ها، ورودی بخش هنر و تولید محصولات خاص از جمله لباس های زربافت خواهد شد.

منصور قربانی نماینده قطب گوهر سنگ ها در دانشگاه بهشتی نیز واردات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی که در داخل کشور وجود ندارد، و نیز فرآوری گوهر سنگ های خام معادن داخل کشور، زمینه ساز ایجاد ارزش افزوده، توسعه اشتغال و صادرات است.

وحید احدنژاد عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور، بر کاربری های سودده گوهر سنگ ها و الماس تاکید کرد و گفت: یکی از اقداماتی که می توان انجام داد ساخت الماس های مصنوعی برای صنایع مختلف است.

از سوی دیگر امیر کامیار کاظمی از کنسرسیوم احداث بازارچه اصفهان گفت: برگزاری دوره های آموزشی از مقطع هنرستان، کمکی شایانی به توسعه این صنعت در کشور می کند و این امر طی دو سال گذشته در اصفهان شروع شده است. در ادامه حبیب اللهی از کنسرسیوم اصفهان بر حضور فعالان و خبرگان در اصلاح قوانین تاکید کرد.

عبدالبنی مکابر از فعالان این صنعت نیز خواستار فعالیت بر روی سنگ هایی از جمله گارنت شد که مصارف صنعتی دارد و از ارزش بالایی برخوردار است. به گفته وی، همکاری های وزارت خارجه می تواند، ارتباط بخش تجاری داخل کشور با خارج را فراهم کند.

 

نیاز به هاب صادراتی

همچنین اسفندیار سیفی رئیس انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان و احدنژاد با اشاره به نیاز همکاری با مناطق آزاد، خواستار ایجاد هاب صادراتی در مناطق آزاد به ویژه جزیره کیش، برای برندسازی و حراجی های بین المللی مورد نیاز شدند.

آلومینیوم رتبه یک جهش تولید در سه ماه بهار99

شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، طی بهار امسال جهش تولید را به گونه ای رغم تشدید تحریم ها، رقم زدند که در این مدت آلومینیوم با جهش 63 درصدی در صدر ایستاد و پس از آن آهن اسفنجی و فولاد خام قرار گرفتند و این در حالی است که تولید خرداد ماه نیز با جهش همراه شد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از ایمیدرو، در سه ماه بهار 99 تولید شمش آلومینیوم از 101.1 هزار تن فراتر رفت. تولید آهن اسفنجی به 8.2 میلیون تن رسید و رشد 12 درصدی را به ثبت رساند. همچنین تولید فولاد خام نیز طی این مدت با رشد هشت درصدی، از 5.7 میلیون تن عبور کرد. علاوه بر این تولید محصولات فولادی شرکت های بزرگ نیز از رشد بی نصیب نماند و با رشد یک درصدی به 3.5 میلیون تن رسید. در این مدت تولید گندله سنگ آهن به 11.2 میلیون تن رسید که 2درصد بیش از رقم سه ماهه بهار 98 بود. از سوی دیگر تولید کاتد مس با تولید بیش از 69 هزار تن، رشد 2 درصدی را به دست آورد. استخراج سرب و روی نیز با رشد 2 درصدی به بیش از 211 هزار تن رسید.

 

یکی از بزرگ ترین دلایل رشد تولیدات این بخش، ورود ظرفیت های جدید به مدار تولید است. در ابتدای امسال آلومینیوم جنوب به عنوان بزرگ ترین،‌ مجهزترین و کامل ترین خط تولید این فلز در کشور با مشارکت ایمیدرو و بخش خصوصی راه اندازی شد. همچنین ظرفیت های جدید تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن در سنگان به تازگی با راهبری ایمیدرو و سرمایه گذاری بخش خصوصی افتتاح شده که اثرات آن طی ماه های آتی مشاهده خواهد شد.

 

آلومینیوم و مس در بالای جدول رشد تولید خرداد

عملکرد تولید شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی طی خرداد امسال حاکی از رشد تولید محصولاتی همچون آلومینیوم، مس کاتد، آهن اسفنجی، شمش فولاد و گندله دارد. در بین این محصولات بیشترین جهش تولید در حوزه های آلومینیوم (73 درصد) و کاتد مس (16درصد) به ثبت رسیده است. طی مدت یاد شده، میزان تولید شمش آلومینیوم به 36.025 تن و کاتد مس به 25.820 تن رسید.

 

همچنین آهن اسفنجی (تولید 2 میلیون و 661 هزار تن) و شمش فولاد (یک میلیون و 946 هزار تن) طی این مدت به ترتیب از رشد 16 و 8 درصدی برخوردار بوده است. همچنین شرکت های بزرگ طی خردادماه امسال موفق به تولید 4 میلیون و 79 هزار تن گندله شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 8 درصدی برخوردار بوده است.

ضرایب زنجیره فولاد افزایش پیدا کنند

غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران طی نامه ای به دکتر مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت در خصوص قیمت‌گذاری زنجیره فولاد خواستار افزایش ضرایب قیمتی شد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از ایراسین در این نامه آمده است:

با توجه به بررسی وضعیت زنجیره ارزش آهن و فولاد طی جلسات متعدد کارشناسی و احصای نظرات و استدلال های فعالان اقتصادی و ذینفعان زنجیره و با نگاه توسعه بلندمدت این حوزه ارزشمند اقتصاد کشور پیشنهاد می‌شود جهت حفظ توان تولید فولاد کشور، جلوگیری از روند رو به کاهش سرمایه‌گذاری در معادن سنگ آهن و رسیدن به چشم اندازه ۱۴۰۴ در این صنعت قیمت شمش فولاد آزاد سهم اجزای زنجیره از ارزش فولاد به گونه‌ای اصلاح شود که سنگ آهن معادل ۸.۵ درصد کنسانتره ۱۹درصد گندله ۲۶درصد و آهن اسفنجی معادل ۵۳ درصد شمش فولاد خوزستان را دارا باشد.

 

گفتنی است در پیوست این نامه، گزارش کارشناسی و دلایل توجیهی نیز ارائه شده است.

سجاد غرقی نایب رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران درباره این تصمیم گیری به "ایراسین" گفت: اعداد ارائه شده نظرات بخش خصوصی برای زنجیره فولاد بوده و طی 5 جلسه با حضور انجمن فولاد، انجمن سنگ آهن ، کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران و شرکت‌های بزرگ تولیدکننده و حضور فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، خراستان و ذوب آهن اصفهان، گلگهر چادرملو و سنگ آهن مرکزی تعیین شده است.

 

وی ادامه داد: انجمن سنگ آهن ایران به عنوان نماینده معادن کوچک و متوسط و انجمن فولاد هم به عنوان نماینده فولادسازان بزرگ در جلسات حاضر شدند و در نهایت بخشی از تعیین قیمت انجام شد.

 

به گزارش ایراسین در گزارش ارائه شده به سرپرست وزارت صمت که در 3 بخش به رشته تحریر درآمده در ابتدا خلاصه ای از گزارش جلسات ذکر شده است. اما در بخش دوم با اشاره به وضعیت فعلی قیمت‌های محصولات زنجیره ارزش فولاد، گفته شده است که قیمت‌گذاری به شکل دستوری، ناسازگار با روندهای جهانی و برخلاف واقعیات اقتصادی و صرفا در حمایت از حلقه میانی زنجیره صورت می گیرد. در بخش سوم نیز پیامدهای ناشی از قیمت‌گذاری دستوری را که شامل کاهش شدید سرمایه گذاری در بالادست و عدم منافع معادن بزرگ و ضرردهی معادن کوچک و تعطیلی آنهاست مطرح کرده اند.

 

اما در بخش چهارم نیز مواردی که در ادامه می آید مطرح گردید:

 

باید توجه داشت از دیدگاه کلان قیمت گذاری سنگ آهن و کنسانتره پایین تر از نرخ بازار در هر صورت میل صادرات این حق نام را افزایش خواهد داد همچنین با کاهش انگیزه اکتشاف انگیزه برای اکتشاف جدید عمر معادن کوتاه شده و با کاهش بهره وری کارخانجات فولاد به دلیل بهره گیری از نهادهای ارزان در بلندمدت تولید فولاد کشور با خطر جدی روبرو خواهد شد.

با توجه به اتفاق نظر کلیه ذی ذینفعان زنجیره آهن و فولاد وجود الگوی اقتصادی قابل دفاع و همچنین عدم بهره گیری مصرف کننده نهایی از سرکوب قیمت، قیمت شمش فولادی از تعیین دستوری خارج و قیمت گذاری به روندهای بازاری محول گردد.

 

عدم سهمیه بندی بین واحد های معدنی و تولیدکنندگان فولاد با حاکمیت قیمت های بازار در چرخه تولید از سنگ تا شمش بدون دخالت بروکراسی و از جمله عدم دخالت در سازوکار بورس به عنوان بهترین شیوه برای مدیریت این بازار پیشنهاد می شود.

عوارض صادراتی برای تولیدات مازاد نیاز داخلی در هر بخش از زنجیر به عنوان سیاست مخل ساز و کارهای بازاری با اولویت تولیدکنندگان کوچک و متوسط لغو گردد.

 

در صورت اصرار به سهمیه بندی جهت ایجاد جذابیت برای اکتشاف مواد معدنی برای حصول به چشم انداز ۱۴۰۴ مبنی بر تولید ۵۵ میلیون تن فولاد که نیازمند سال تولید سالانه ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن است، جلوگیری از تداوم وجود رانت در قیمت‌گذاری محصولات حذف واسطه ها و حمایت از معادن کوچک و متوسط به عنوان ایجاد کنندگان حجم اصلی اشتغال این حوزه و همچنین جلوگیری از شوک قیمتی بخش فولاد سهیمه های داخلی تا حدی و به گونه ای که همواره مصرف کننده داخلی دارای مزیت قیمتی باشد، به سهمیه های جهانی نزدیک شود.

 

همچنین سرمایه گذاری در معادن خارجی باضافه هزینه حمل با بهای کنسانتره داخلی ورودی گندله سازی های بزرگ (دارای اقتصاد مقیاس EconomyOfScale)یکسان شود و حوزه سنگ آهن هماتیت که در زنجیره فولاد حضور ندارد، از سیاست گذاری این بخش منفک و قیمتگذاری و موانع تجارت آن حذف شود و در بلند مدت صنایع مصرف کننده هماتیت گسترش یابد.

 

در نهایت نیز جدول ارائه شده برای تعیین قیمت به این شکل تدوین و ارائه شد:

 


تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مهمترین جهت گیری امسال است

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از مهمترین جهت‌گیری‌های وزارتخانه تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و خصوصاً طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد است.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا، علیرضا هادی در جلسه ویدئوکنفرانسی با معاونان برنامه‌ریزی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانها، افزود: بیش از 12 هزار و 800 طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی با 24 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغال بیش از 470 هزار نفری در سراسر کشور وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: از این میان نزدیک به 3900 طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصدی که حدود 83 هزار میلیارد تومان و اشتغال 165 هزار نفردر کشور در حال راه اندازی می باشد.

 

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: استان‌ها تمام تلاش خود را برای رصد، پایش و رفع موانع تکمیل طرح‌ها داشته باشند و این موضوع یکی از مهمترین برنامه سازمانهای استانی باشد. هادی بیان کرد: برای امسال پویش ملی «تولید، تداوم امید» شکل گرفته که از میان همه طرح‌های موجود، تعداد 200 طرح ملی و مهم که به لحاظ سرمایه‌گذاری ایجاد اشتغال، ارزش افزوده، صادرات و ... برای وزارتخانه اولویت‌ داشته، انتخاب شده است و تمام تلاش خود را به صورت ویژه برای اتمام این طرح ها، در سال جاری انجام خواهیم داد.

 

وی گفت: استان‌ها برای این پویش با جدیت عمل کنند و موانع اتمام این 200 طرح را به صورت ویژه بررسی کنند تا همه آن ها طبق زمان بندی انجام پذیرد.

 

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین در این جلسه اضافه کرد: صنایع اشباع را مشخص کردیم و به صورت رسمی هم اعلام نمودیم و به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنیم وارد این صنایع نشوند.

هادی تأکید کرد: به دنبال ممنوعیت برای عدم صدور جواز برای صنایع اشباع نیستیم ولی همه استان‌ها به سرمایه‌گذاران جدید توصیه نمایند وارد این صنایع نشوند و ما هم در تخصیص تسهیلات و ... حمایت از این صنایع نخواهیم کرد. وی افزود: باید سرمایه‌گذاران را به طرف صنایع اولویت‌دار و پیشران کشور سوق داد.

 

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: استان‌ها تلاش کنند سرمایه‌گذاران جدید به جای آنکه کار خود را از نقطه صفر شروع نمایند به طرف واحدهای تعطیل و یا طرح‌های نیمه‌تمام برود تا در زمان و سرمایه دچار، اتلاف نشویم.

افزایش سرمایه ۴۵۰۰ میلیارد ریالی فولاد خراسان

مجمع عمومی عادی سالانه «شرکت مجتمع فولاد خراسان (سهامی عام)» با نماد «فخاس» برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ با حضور ۹۸.۲۱ درصد صاحبان سهام حقیقی، حقوقی و نمایندگان قانونی آنان برگزار شد. در این مجمع، افزایش سرمایه فخاس از ۹۰۰۰ میلیارد ریال به ۱۳۵۰۰میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران طی دو مرحله به تصویب رسید و مقرر شد که این افزایش سرمایه، صرف تامین وجوه مورد نیاز برای مشارکت در افزایش سرمایه «شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان» و تکمیل پروژه انباشت و برداشت واحد گندله‌سازی گردد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومي، مجمع عمومی عادی سالانه «شرکت مجتمع فولاد خراسان (سهامی عام)» با نماد «فخاس» برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ با حضور۹۸.۲۱درصد صاحبان سهام حقیقی، حقوقی و نمایندگان قانونی آنان برگزار شد.
مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت که شنبه ۱۴ تیرماه برگزار شد، در اجرای ماده ۱۰۱ اصلاحیه قانون تجارت با هیات رییسه مرکب از مسعود هنردوست از «صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر» (به عنوان رییس مجمع)، حمید دادپو از «شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات» و سمیرا منصوری از «شرکت سرمایه گذاری ارشک» (به عنوان ناظران) و کسری غفوری (به عنوان منشی مجمع)، تشکیل جلسه داد.

 

در مجمع عمومی فخاس، که ساعت ۹ روز ۱۴ تیرماه ۱۳۹۹ در سالن اجتماعات «هتل پردیسان مشهد» و همزمان به صورت آنلاین برگزار شد، پس از انتخاب هیات رئیسه، مدیر عامل شرکت در گزارشی با بیان این که فولاد خراسان نسبت به سال گذشته با افزایش ۷۹درصدی سود خالص، موفق به تحقق بالاترین رشد سود در میان شرکت های فولادی شده، گفت: این توفیق، نتیجه اعتماد و حمایت بی دریغ سهامداران به خدمتگزاران خود در فولاد خراسان است.

کسری غفوری، افزود: فولاد خراسان در مقایسه با سال گذشته موفق به دستیابی به رشد ۷۹ درصدی و تحقق رقم ۷۶۱۵۱۴۱ میلیون ریال سود شده است.

در این مجمع همچنین، افزایش سرمایه شرکت از ۹۰۰۰ میلیارد ریال به ۱۳۵۰۰میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران طی دو مرحله مصوب و مقرر شد که این افزایش صرف تامین وجوه مورد نیاز برای مشارکت در افزایش سرمایه «شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان» و تکمیل پروژه انباشت و برداشت واحد گندله سازی گردد.

رکوردهای تولید و دستاوردهای سال ۱۳۹۸
مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره، در این نشست گزارشی از عملکرد تامین مواد اولیه، روند تولید، بازاریابی و فروش، شرایط مالی و اقتصادی، طرح توسعه، رکوردها و افتخارات شرکت به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام در سال مالی ۱۳۹۸ به حاضران ارایه داد.

غفوری با تبیین جایگاه تولیدات فولاد خراسان را در بین تولیدکنندگان فولاد کشور در سال مالی گذشته، افزود: فولاد خراسان در سال گذشته ۷ درصد از تولید میلگرد کشور را به خود اختصاص داده و در تولید بلوم و بیلت ۷ درصد، آهن اسفنجی ۵ درصد و گندله ۳ درصد از کل تولید کشور به «فولاد خراسان» اختصاص دارد.

به گفته کسری غفوری، در کارخانه گندله سازی (با تولید ۱ میلیون ۴۵۲ هزار تن) شاهد ۷۲ درصد رشد تولید بوده ایم و تولید ۱ میلیون و ۷۴هزار تن شمش نشان دهنده ۳/۳ درصد افزایش تولید فولاد خام در این شرکت نسبت به سال گذشته است، ضمن آن که در کارخانه نورد با تولید ۶۰۰ هزار و ۴۱تن، رشدی معادل ۶ درصد و در حوزه فروش صادراتی با ثبت رکورد ۲۳۵هزار و ۲۳۵ تن، شرکت ۳۷ درصد رشد را نسبت به سال ۱۳۹۷ به ثبت رسانده است. میزان تولید آهن اسفنجی نیز ۱میلیون ۳۴۲ هزار تن اعلام شد.

مدیرعامل فولاد خراسان، دستیابی شرکت به جایگاه ۶۱ در میان ۱۰۰شرکت برتر کشور و ارتقای ۲۲پله ای جایگاه فولاد خراسان را در این رنکینگ که با بیشترین صعود در بین شرکت های فهرست «۱۰۰IMI-» همراه بوده، کسب عنوان واحد نمونه استاندارد خراسان رضوی، احراز عنوان صادرکننده نمونه استانی، کسب تندیس «جایزه ملی مسئولیت های اجتماعی و توسعه پایدار بنگاههای اقتصادی»، کسب عنوان واحد تولیدی نمونه، دستیابی به تندیس برنزین تعالی منابع انسانی بر اساس استاندارد ۳۴۰۰۰ و دستیابی به «تندیس سیمین دو ستاره جایزه ملی مدیریت انرژی» بابت عملکرد سیستمی را از دیگر دستاوردهای مهم همکاران شرکت در سال گذشته عنوان کرد.

اهداف و برنامه های شرکت برای سال ۱۳۹۹

بنا بر گفته مدیرعامل «فولاد خراسان»، مهم ترین هدف گذاری صورت گرفته در مجتمع فولاد خراسان را تأمین کنسانتره سنگ آهن به میزان ۲.۲میلیون تن، تأمین ۵۰۰،۰۰۰ تن گندله سنگ آهن و تامین ۱۲۰هزارتن آهن قراضه را از دیگر برنامه های مجتمع در راستای «تامین پایداری تولید» اعلام نمود.

وی با اشاره به نقشه راهبردی شرکت برای توسعه ظرفیت و تکمیل زنجیره تولید، افزود: تحقق ظرفیت اسمی کارخانه فولاد سازی شماره ۲، تحقق ظرفیت اسمی واحد گندله سازی، اجرای بسته تکمیلی کارخانه گندله سازی و برنامه ریزی و تلاش برای دستیابی به پیشرفت فیزیکی احداث کارخانه تغلیظ سنگ آهن در محل سنگان خواف به میزان۵۰ درصد از طریق شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان را از جمله گام های اصلی و برنامه ریزی شده در سال ۱۳۹۹عنوان کرد.

دکتر غفوری تکمیل فرآیند و استقرار سیستم مدیریت ارتباط با تامین کنندگان (SRM) ، کنترل و کاهش هزینه های تامین اقلام استراتژیک و همچنین با وجود تحریم های یک سویه، توسعه ساخت داخل (بومی سازی) را به عنوان یکی از تدابیر و راهکارهای مهم برای سال جدید نام برد.

مدیر عامل فولاد خراسان، تولید ۲میلیون تن گندله ، ۱.۶میلیون تن آهن اسفنجی، تولید ۱.۳ میلیون تن فولاد خام، ۶۲۰ هزار تن انواع محصولات نهایی با کیفیت مطلوب و مطابق با استانداردهای ملی را به عنوان اهداف اصلی تولیدی شرکت در سال جاری برشمرد.

وی در حوزه «مدیریت اثربخش بازار» نیز از هدفگذاری برای بازاریابی و فروش ۴۳۴ هزار تن محصول نهایی در بازارهای داخلی و ۱۸۶ هزار تن فروش صادراتی خبر داد و این رقم را برای محصول نمیه نهایی (شمش) ۳۲۸ هزار تن فروش داخلی و ۳۲۸ هزار تن صادرات عنوان کرد و از حضور درنمایشگاه‌ها و معرفی توانمندی‌های شرکت به مشتریان هدف صادراتی (با تمرکز بر همسایگان شرقی و آسیای میانه) در سال جدید به عنوان دیگر برنامه های شرکت خبر داد.

فولاد خراسان از منظر بورس اوراق بهادار
مدیر عامل با بیان این که هم اکنون جزو ۳۰ شرکت برتر بورس اوراق بهادار هستیم، گفت: اتفاقات خوب و مثبتی برای آینده سهام «فخاس» متصور هستیم ؛ به ویژه آن که ظرف هفته آینده عملیات اجرایی کارخانه سنگ آهن سنگان خواف را مجدداً از سر خواهیم گرفت.

دکتر غفوری درباره تامین آهک و دولومیت که از نیازهای اساسی فولاد خراسان است، گفت: برای رفع این نیاز تصمیم گرفته شد مجموعه‌ای در نزدیکی فولاد خراسان احداث گردد و ما سهام دار این کارخانه شدیم و همچنین درصدد تاسیس شرکتی در حوزه IT هستیم تا ضمن برآوردن نیازهای شرکت، در صورت درخواست بتوانیم به دیگر شرکت ها نیز خدماتی در این حوزه ارائه دهیم.

به گزارش روابط عمومی فولاد خراسان در مجمع عمومی عادی ضمن تصویب صورت های مالی برای سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۸، موسسه حسابرسی «هوشیار بهمند» را به عنوان حسابرس و بازرس اصلی و موسسه حسابرسی «ایران مشهود» را به عنوان بازرس علی البدل برای سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۹ تعیین کرد.

این مجمع، با تایید ۸۴۶ ریال سود به ازای هر سهم برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸، تقسیم سود حدود۲۴ درصدی میان سهامداران را تصویب نمود. به عبارتی شرکت به ازای هر سهم ۲۰۰ ریال سود نقدی میان سهامداران خود تقسیم کرد.

تعیین پاداش هیات مدیره و حق الجلسات هیات مدیره موظف نیز به تصویب مجمع رسید و انتخاب روزنامه های «خراسان» و «دنیای اقتصاد» به عنوان روزنامه های کثیرالانتشار برای درج اگهی های شرکت از دیگر مصوبات مجمع عمومی سالانه فولاد خراسان بود.

گفتنی است با توجه به ابلاغیه شماره ۳۱/۱۰۴ مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۸ ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، با هدف پیشگیری از شیوع کوید۱۹، امکان مشاهده جلسه مجمع عمومی عادی و فوق العاده شرکت به صورت آنلاین و پخش زنده اینترنتی آن فراهم شده بود.

قدردانی مدیر عامل و عضو هیات مدیره از حضور سهامداران حقیقی و نمایندگان سهامداران حقوقی، حسابرس مستقل و بارزس قانونی شرکت، نماینده سازمان بورس اوراق بهادار و نیز معاونان، مدیران و کارکنان که با تلاش بی وقفه خود در جهت حصول اهداف شرکت کوشیده اند، حسن ختام این مجمع سالانه بود.