18 اسفند 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

تولید کنسانتره سنگ آهن در مجتمع معدنی چادرملو از مرز ۱۱ میلیون تن عبور کرد

به گزارش جهان معدن ،مهندس جهانی مدیر مجتمع معدنی چادرملو با اعلام این خبر گفت: این موفقیت بی سابقه در مجتمع معدنی در حالی بدست آمد که علاوه بر مقابله با ویروس کرونا، در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم ها نیز قرار داشته ایم ، جهانی افزود : مدیران و کارکنان این مجتمع با یکدیگر عهد کرده اند با وجود همه این دشواری ها از هیچ کوششی برای تحقق « جهش تولید» براساس فرمایشات مقام معظم رهبری و قولی که به مدیرعامل محترم شرکت داده بودند فروگذار نکنند و اکنون با ثبت رکوردهای مختلف، با وجود همه موانع و سختی ها درکنار یکدیگر و با همراهی همه پرسنل عملیاتی و ستادی شرکت که ما را در این زمینه یاری رسانیده اند و همچنین توصیه ها و مشوق های آقای مهندس تقی زاده مدیرعامل محترم شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که همواره راه گشای حل مشکلات و معضلات تولید بوده اند نشان دادیم که می توانیم به وعده های خود عمل نموده و اهداف مشترک مان را محقق نماییم.

وی با تاکید بر ضرورت ثبت این شرایط و لزوم دستیابی به افتخارات بالاتر افزود: رکوردهای تولید، فقط اعداد و ارقام نیست. بلکه نشان دهنده عزم و اراده و همبستگی همه همکاران گرامی است .

بالاترین میزان تولید فولاد خام در فولاد مبارکه غرورآفرین است

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران: دستیابی شرکت فولاد مبارکه به بالاترین میزان تولید فولاد خام نشان از مدیریت کاردان و زحمات پرسنل این شرکت است و برای صنعت فولاد غرورآفرین.

به گزارش جهان معدن، رضا شهرستانی اظهار داشت: دستیابی به بالاترین میزان تولید فولاد خام در تاریخ فولاد مبارکه را به مدیریت و پرسنل پرتلاش شرکت فولاد مبارکه تبریک می گویم.

وی بیان داشت: شرکت فولاد مبارکه با مدیریت کاردان و یکپارچگی و زحمات پرسنل خود در شرایط تحریمی، قیمت گذاری دستوری و کاهش صادرات به رکوردزنی های پی در پی ادامه می دهد که در خور تقدیر است.

عضو هیئت مدیره فولاد ایران گفت: ثبت رکورد بالاترین میزان تولید فولاد خام با تولید 6 میلیون و 609 هزار تن برای صنعت فولاد کشور غرورآفرین است.

وی افزود: حمایت همه جانبه مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه و همدلی و زحمات کارکنان این شرکت باعث شده است تا نه تنها در تولید کمی به جایگاه مهم در خاورمیانه و جهان دست یابیم بلکه از نظر ارتقاء کیفی محصولات فولادی هم تامل برانگیز است و امیدوارم که این روند تداوم داشته باشد و مدام خبرهای خوب از بزرگترین واحد صنعتی کشور دریافت کنیم.

برگزاری وبینار تامین مالی با استفاده از ابزارهای نوین مالی برای بخش تولید

مدیرکل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور بهره گیری شرکتها از ظرفیتهای بازار سرمایه ، وبینار آشنایی بنگاههای صنعتی ، معدنی و تجاری کشور با روش های تامین مالی در بازار سرمایه در روز دوشنبه 18 اسفند برگزارمی گردد.

به گزارش جهان معدن ، نعمت اله شهبازی گفت: استفاده از ظرفیت بازار سرمایه در راستای تامین منابع مالی بنگاه‌های اقتصادی و هدایت هدفمند سرمایه‌های بخش خصوصی و نقدینگی جامعه به بخش صنعت و معدن در جهت بهبود وضعیت تولید و اشتغال در کشور، به عنوان یکی از برنامه‌های وزارت صمت مورد توجه جدی قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در راستای این سیاست، معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با هدف آشنایی بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری کشور با روش‌های تامین مالی از طریق بازار سرمایه اقدام به برگزاری وبینار تخصصی-آموزشی در زمینه آشنایی و استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی کرده است.

شهبازی تصریح کرد: مدیران عامل و مدیران مالی بنگاه‌های فعال در حوزه صمت، اعضای تشکل‌ها، اتاق‌های بازرگانی و خانه‌های صنعت و معدن و نیز سرمایه‌گذاران مرتبط با حوزه صنعت، معدن و تجارت علاقه‌مند به شرکت در این وبینار، می‌توانند با مراجعه به لینک https://b2n.ir/iiiawebinartaminmali جهت نام‌نویسی در این دوره آموزشی اقدام کنند.

شایان ذکر است دوره مذکور بصورت رایگان و در روز دوشنبه 18 اسفند ماه 99 ، از ساعت 15:00 الی 17:00 با محوریت آشنایی و استفاده از مزایای بازار سرمایه، آشنایی با نحوه پذیرش شرکت در بورس‌ها و روش‌های تامین مالی بنگاه‌‌ها از طریق بازار سرمایه برگزار خواهد شد.

دستیابی به بالاترین میزان تولید فولاد خام در تاریخ فولاد مباركه

بلند همتان فولاد مبارکه در 11 ماهه سال 99 موفق شدند با تولید 6 میلیون و 341 هزار تن فولاد خام به رشد 9.6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 98(5 میلیون و 784 هزار تن) دست یابند.

به گزارش جهان معدن ،معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه ضمن اعلام خبر این دستاورد غرورآفرین گفت: ثبت این رکورد در حالی به دست آمد که بالاترین رکورد تولید فولاد مبارکه در سال 1396 (6 میلیون و 451 هزار تن) ثبت شده بود و این رکورد از ابتدای سال 99 تا تاریخ 12 اسفندماه، با تولید (6 میلیون و 609 هزار تن) پس از گذشت سه سال با وجود همه محدودیت‌ها شکسته شد.

عباس اکبری محمدی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در سایه الطاف الهی و با اتکا به اراده و تخصص مدیریت و کارکنان شرکت تا پایان سال جاری این افزایش تولید به بیش از نیم میلیون تن از هدف تعیین‌شده افزایش یابد.

در پی کسب این موفقیت، غلامرضا سلیمی مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه از عوامل ذیل به‌عنوان مهم‌ترین اقدامات اثرگذار در کسب این رکورد ارزشمند یاد کرد: حمایت همه‌جانبه مدیرعامل شرکت از اهداف تعریف شده و ایجاد انگیزه بین همکاران؛ همدلی و صرف فعل خواستن در تمام رده‌های ناحیه؛ مدیریت به‌موقع و مؤثر انواع متالیک شارژ کوره‌ها و به حداقل رساندن توقفات ناشی از کمبود مواد اولیه؛ کاهش هوشمندانه زمان تعمیرات؛ هماهنگی و تعامل مناسب بین واحدهای مختلف تولید در ناحیه؛ استفاده مؤثر از واحدهای پشتیبانی‌کننده؛ انجام پروژه‌های بهبود متعدد؛ استفاده مؤثر از توان پیمانکاران ناحیه.

معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه در خاتمه، ضمن قدردانی از تلاش همه‌جانبه کارکنان شرکت کسب این دستاورد را به مدیریت، کارکنان، تمامی ذی‌نفعان و تأمین‌کنندگان فولاد مبارکه تبریک گفت.

بازگشت 1420 واحد غیرفعال به چرخه تولید با پیگیری ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همکاری همه بخش‌ها و دستگاه‌ها در راستای توسعه تولید گفت: با پیگیری ستاد تسهیل، تنها در شهرک‌های صنعتی با فعال‌سازی 1420 واحد تولیدی راکد، فرصت اشتغال برای ۲۴ هزار نفر ایجاد شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، علیرضا رزم حسینی در یکصد و نهمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با اشاره به فعالیت‌ها و اقدامات موثر انجام شده در این ستاد، افزود: خوشبختانه کارنامه عملکرد ستاد به ویژه اقدامات انجام شده در استان‌ها رضایت بخش بوده که این موضوع قابل تقدیر است.

وی جایگاه و مسئولیت ستاد فوق را در شرایطی که کشور تحت فشار تحریم‌‌ها است، بسیار حساس توصیف کرد و افزود: حکومت در این شرایط، تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را در راستای حمایت و پشتیبانی از تولید، وظیفه خود دانست و خوشبختانه در حال حاضر کشور شاهد رشد قابل ملاحظه تولید در ۲۹ رشته صنعتی است.

همکاری قوا در عرصه تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در ستاد تسهیل به دنبال تقویت و توسعه تولید در چارچوب قوانین در کنار حفظ حقوق عمومی هستیم و خوشبختانه در این مسیر مجلس شورای اسلامی نیز همکاری خوبی با ستاد فوق دارد.

رزم‌حسینی همچنین به حمایت دستگاه ها از بخش تولید اشاره کرد و افزود: یکی از اقدامات دستگاه قضا، جلوگیری از تعطیلی واحد‌های تولیدی به بهانه ارتکاب تخلف توسط مدیران آن واحدهاست. به این معنا که اگر مدیر واحد تولیدی مرتکب انجام تخلفی شود، بدون تعطیل شدن واحد تولیدی، روند رسیدگی به پرونده انجام خواهد شد.

رونق تولید در استان ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدیدهای میدانی در سطح ملی، رشد تولید در بخش‌های مختلف را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: واحد‌های تولیدی کشور در صنایع مختلف همچون فلزات، لوازم خانگی، قطعه سازی خودرو و... در چند شیفت مشغول به فعالیت در عرصه تولید هستند که این رویه حاکی از رونق تولید در کشور است.

رزم‌حسینی اقدامات ستاد تسهیل، پشتیبانی دولت و کمک و همراهی سایر دستگاه‌ها را موجب ایجاد دلگرمی در بخش تولید و همچنین برگشت پویایی و تحرک در واحد‌های تولیدی دانست.

وی سیاست‌های صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه تولید را موثر خواند و افزود: سامانه تجارت و موضوع واردات در مقابل صادرات یکی از اقدامات موثر این وزارتخانه است. این سیاست موجب ثبت سفارش ۸ میلیارد یورویی و رفع تعهد ارزی بسیاری از واردکنندگان شد و به تبع آن در حوزه تولید نیز آثار مثبتی داشت.

تولید کاتد و آند، 14 و 18 درصد رشد کرد

به رغم تمام محدودیت های حاصل از شرایط شیوع کرونا، شاهد رشد 14 درصدی کاتد و 18 درصدی آند نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

به گزارش جهان معدن ،‌اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه 255،787 تن کاتد و 324،160 تن آند تولید شده که بیانگر این است شرکت مس از تولید سال گذشته قاطعانه عبور کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به تحریم این شرکت و عنصر مس افزود: در این شرایط وجود برخی مشکلات طبیعی بوده ولی علیرغم این مشکلات موفقیت های خوبی بدست آمده است که می توان یکی از این موفقیت ها را در حوزه اکتشافات حفاری91 هزار متری دانست که به امید خدا تلاش خواهیم کرد تا پایان سال به 100 هزار متر برسیم.

سعدمحمدی با اشاره به انتشار کارنامه 11 ماهه شرکت مس از شرایط مطلوب این شرکت در حوزه تولید و فروش خبر داد.

وی با قدردانی از زحمات صادقانه پرسنل شرکت که در این شرایط خاص انجام وظیفه می‌کنند گفت: یقین دارم با حمایت های مسئولین عزیز و تلاش های پرسنل، شرکت به سمت دستیابی به رکورد های تاریخی جدیدی در حرکت است.

برداشت یك درصدی فولاد مباركه از زاینده رود

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: فولاد مبارکه با افزایش بیش از سه برابری تولید، یک درصد از آب رودخانه را برداشت می کندو این میزان مصرف آب در بین تولیدکنندگان فولاد داخلی و خارجی یک شاخص و الگو محسوب می شود.

به گزارش جهان معدن ،شهرام نخعی با اشاره به اینکه فولادمبارکه به عنوان بزرگترین شرکت فولادساز کشور است، اظهار داشت: تلاش شرکت فولاد مبارکه برای اجرای پروژه های بهینه سازی مصرف آب و کاهش برداشت آب خام از زاینده رود و همچنین کاهش مصرف آب در فرایندهای تولید، بزرگترین واحد صنعتی کشور را با رکورد کمترین میزان مصرف آب در میان شرکت های داخلی و خارجی معرفی می کند.

وی افزود: مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه نسبت به متوسط مصرف آب شرکت های بزرگ فولادی جهان بسیار کمتر است. در فولاد مبارکه مصرف آب به ازای هر تن تولید حدود سه مترمکعب است و با سرمایه گذاری ۶ هزار میلیارد ریالی در ایجاد شبکه فاضلاب، جمع آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب ۹ شهر اطراف شرکت فولاد مبارکه را تامین می کند.

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: میزان ۳۰ درصد از آب مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه از محل بازچرخانی پساب های تصفیه شده شهرهای اطراف تامین می شود.

وی به اصلاح فرایند تولید و ایجاد سیستم بازچرخانی آب در شرکت فولاد مبارکه اشاره کرد و افزود: فولاد مبارکه اولین کارخانه ای است که قبل از شروع فرایند تولیدخود، اقدام به احداث تصفیه خانه پساب صنعتی کرد.

برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه فولاد مبارکه با افزایش بیش از سه برابری تولید، یک درصد از آب رودخانه را برداشت می کند، تصریح کرد: این میزان مصرف آب در بین تولیدکنندگان فولاد داخلی و خارجی یک شاخص و الگو محسوب می شود.

پیشتازی فولادمبارکه در بازچرخانی آب در بین فولادسازان جهان

نخعی با اشاره به پیشتازی فولاد مبارکه در بازچرخانی آب در بین فولادسازان جهان اظهار داشت: مقدار سهم مصرف آب در کشور ۹۶.۳۷ میلیارد مترمکعب در سال است که در این میان کشاورزی سهم ۸۸.۸۳ درصد مصرف آب را دارد و مصرف شرب عمومی با  ۸.۳۳ درصد و مصرف آب در بخش صنعت ۲.۷۴ درصد است.

وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه همزمان افزایش تولید را با کاهش مصرف آب پیش برده است، گفت: فولاد مبارکه با راه اندازی پروژه های بازچرخانی پساب های صنعتی در بین کشورهای جهان پایین ترین سرانه مصرف آب را دارد و با گسترش تصفیه خانه ها و جمع آوری پسابهای فاضلاب شهرهای مجاور مقدار آب مصرفی فولاد مبارکه به حداقل ممکن رسیده است.

دریافت نیمی از سهمیه آبی؛ توسط فولاد مبارکه

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه شرکت فولاد مبارکه طبق قرارداد می تواند ۴۰ میلیون مترمکعب آب دریافت کند، گفت: با استفاده از بازچرخانی و استفاده از پساب شرکت فولاد مبارکه ۲۰ میلیون مترمکعب از سهم خود را دریافت می کند.

وی افزود: در خشکسالی سال ۱۳۹۷، شرکت فولادمبارکه با کاهش تولید، میزان آب مورد نیاز خود را به ۱۴ میلیون مترمکعب از سهم ۴۰ میلیون مترمکعبی خود کاهش داد.

الگو قرار گرفتن فولاد سبا در مصرف سایر صنایع

وی در ادامه اشاره کرد: اگر اعتقاد واقعی داریم که آلودگی محیط زیست و مصرف آب تاثیر مستقیم بر سلامتی جامعه انسانی و بوم زیست دارد  بایستی روند و رویه های سازگاری با محیط زیست در فولاد مبارکه و شرکت های زیرمجموعه از جمله فولاد سبا الگوی صنایع کشور و استان قرار گیرد تا شعار حفظ محیط زیست به منصه ظهور و عمل برسد.

لازم به توضیح است وضعیت بارش ها در سال آبی زراعی جدید و همچنین ذخیره سد زاینده رود حاکی از بروز تنش های آبی در ماه های آتی است و یک بار دیگر لزوم بسیج همگانی برای اصلاح ساختار مصرف و تقاضای آب را یادآوری می‌کند  

افزایش 5.3 درصدی صدور پروانه‌های بهره برداری معدنی

784 پروانه اکتشاف معدنی در 10 ماهه امسال صادر شد که با احتساب صدور 770 پروانه در مدت مشابه پارسال، حاکی از افزایش 1.8 درصدی در این حوزه است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، داده‌ها و آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از رشد دسته‌ جمعی مجوزهای معدنی از جمله تعداد پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه های بهره برداری است. صدور گواهی کشف معدنی یک درصد افزایش داشته است و بر این اساس در 10 ماه امسال 425 فقره گواهی کشف صادر شد که این تعداد در 10 ماههسال گذشته، 421 فقره بوده است.

همچنین در 10 ماهه امسال 512 فقره پروانه بهره برداری معدن صادر شد که با احتساب صدور 486 فقره در مدت مشابه پارسال افزایش 5.3 درصدی را در این حوزه شاهد بودیم.

اشتغال

اشتغال پروانه های بهره برداری معدنی در 10 ماهه امسال 4 هزار و 160 نفر و در 10 ماهه سال گذشته 3 هزار و 935 نفر بوده است که در این بخش نیز رشد 5.7 درصدی را داشته ایم.

افزایش هزینه عملیات اکتشاف

همچنین هزینه عملیات اکتشاف نیز 10 درصد افزایش داشته است. بر این اساس هزینه عملیات اکتشاف در 10 ماهه امسال یک هزار و 19 میلیارد ریال و در 10 ماهه سال گذشته 927 میلیارد ریال بوده است.

صفحه1 از129