11 تیر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

افزایش 41 درصدی تولید کنسانتره زغال سنگ ایمیدرو

تولید کنسانتره زغال سنگ ایمیدرو طی 2 ماهه نخست امسال، 41 درصد افزایش یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، 2 شرکت زیر مجموعه ایمیدرو طی ماه های فروردین و اردیبهشت، 118 هزار و 971 تن کنسانتره زغال سنگ تولید کرد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 84 هزار و 116 تن بود.

از این میزان، شرکت های «زغال سنگ طبس»، 105 هزار و 295 تن و «زغال سنگ البرز مرکزی»، 13 هزار و 676 تن تولید کردند.

افزایش 688 درصدی استخراج

همچنین، شرکت های زیرمجموعه ایمیدرو طی 2 ماهه نخست 1401 حدود یک میلیون و 815 هزار و 338 تن کانسنگ زغال سنگ استخراج کردند که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (230 هزار و 418 تن)، 688 درصد رشد نشان می دهد.

از این میزان، «مجتمع زغال سنگ طبس» یک میلیون و 516 هزار و 116 تن، «شرکت زغال سنگ طبس» 281 هزار و 234 تن و «شرکت زغال سنگ البرز مرکزی» 17 هزار و 988 تن استخراج کردند.

افزایش 7 درصدی ارسال کنسانتره

میزان ارسال کنسانتره به شرکت های داخلی طی 2 ماهه امسال نیز با 7 درصد افزایش، از 106 هزار و 718 تن به 114 هزار و 687 تن افزایش یافت.

امکان سنجی تولید فولاد سبز

ایمیدرو پروژه "امکان سنجی تولید فولاد" سبز در کشور را با در نظر گرفتن پارامترهای فنی و اقتصادی در دستور کار قرار داده است. این مهم با همکاری ایمیدرو و شرکت های بزرگ زنجیره فولاد، اجرایی می شود.

به گزارش جهان معدن، به سبب آنکه صنعت فولاد یکی از تولیدکنندگان دی اکسید کربن جهان است و بین 7تا 8 درصد از کل دی اکسید کربن منتشرشده در سال را در جهان تولید می کند، اعمال یک رشته سیاست و قوانین برای جایگزینی فرآیند تولید فولاد کم کربن ضروری است. فولادسازان جهان نیز به منظور پیوستن به مسیر مهار گرمایش 1.5درجه ای کره زمین، تلاش چشمگیری را برای تغییر رویه به کار بسته اند.

برخی از بازیگران این حوزه فعلا روی روش احیای مستقیم مبتنی بر هیدروژن و توسعه این روش متمرکز شده اند. این رویکردی است که با استفاده از آن می توان میانگین جهانی تولید کربن را کاهش داد. تولید فولاد مبتنی بر هیدروژن به ویژه با هیدروژن پاک، یکی از حیاتی ترین و امیدوارکننده ترین راه حل ها برای کربن زدایی کامل صنعت فولاد است. با توجه به روند فزاینده انتشار دی اکسید کربن در ایران، ایمیدرو پروژه امکان سنجی تولید فولاد سبز در کشور را با لحاظ پارامترهای فنی و اقتصادی در دستور کار قرار داده است. فراخوان این پروژه پس از برگزاری سلسله جلسات تخصصی با شرکت های فولادی تهیه شده است که به زودی، اعلام خواهد شد.

همچنین همکاری در زمینه پروژه امکان سنجی تولید فولاد سبز در قالب یک تفاهم نامه بین ایمیدرو، شرکت های ملی فولاد ایران، بین المللی مهندسی ایران (ایریتک)، ایراسکو ،‌ فولاد مبارکه و فولاد خوزستان، معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل گهر، و سنگ آهن گهر زمین تهیه شده است که نقش هر یک از شرکت‌های یادشده را در این پروژه کلان ملی مشخص می کند. در واقع ایمیدرو مطالعات پروژه تولید فولاد سبز را از طریق فراخوان انجام و تامین اعتبار می کند. پایلوت تولید فولاد سبز بر اساس نتایج پروژه مطالعاتی مذکور انجام و شرکت های فولادی در این برنامه همکاری های لازم را با ایمیدرو انجام خواهند داد.

تولید بیش از هجده میلیون وچهارصدهزار تن محصولات فولادی در چادرملو

معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو بمناسبت هفته معدن و صنعت در گفت و گویی با اشاره به نقش این شرکت معدنی و صنعتی فولاد کشور گفت : چادرملو در سال‌های اخیر، با در اختیار داشتن زنجیره کامل فولاد از معدن تا تولید شمش، عملکردی مطلوب در این صنعت استراتژیک داشته است.

به گزارش جهان معدن، واحد فولادسازی این شرکت در سال 1400 توانست بیش از ظرفیت اسمی و به میزان یک میلیون و 54 هزار تن فولاد تولید کند. علاوه بر این، در سال گذشته یک میلیون و 464 هزار تن آهن اسفنجی، 3 میلیون و 809 هزار تن گندله و 12 میلیون و 186 هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن نیز تولید کرده است.

مهندس فرهاد آذرین فر در خصوص پیامدهای ناشی از چالش های تأمین انرژی تصریح کرد: اگرچه چادرملو در کنار خط لوله گاز سراسری کشور قرار دارد و برق مورد نیاز واحدهای معدنی و صنعتی شرکت نیز توسط نیروگاه‌ها‌ اختصاصی شرکت تامین می‌شود، اما‌ قطعی گاز در فصل زمستان منجر به از دست دادن 150 هزار تن فولاد در این واحد صنعتی گردید .

وی افزود: طرح اصلاح و آزادسازی نرخ انرژی، که از اوخر سال گذشته برای صنایع کشور اِعمال شده است موجب افزایش هزینه ها گردید و تبعاتی برای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه داشت. در سال‌ 1399 سهم هزینه‌های انرژی از کل بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برابر با 3 و 6 دهم درصد بوده، اما در سال 1400، با افزایش نرخ حامل‌های انرژی، سهم هزینه‌های انرژی از کل هزینه‌های تولید به حدود 10 درصد افزایش یافت که تاثیرات این افزایش هزینه‌ها در بهای تمام‌شده محصولات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو کاملاً مشهود است ، ضمن اینکه آزادسازی و اصلاح نرخ حامل‌های انرژی نیز، با اثرگذاری بر بهای تمام‌شده کالای ساخته‌شده، توان رقابت‌پذیری محصولات فولادی را در بازارهای بین‌المللی کاهش داده است . در این سال، بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی چادرملو 180 هزار و 289 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 1399 رشدی 90 درصدی داشته است.

معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو در خصوص تدابیر این شرکت برای گذر از بحران انرژی گفت : شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با توجه به نقش اثرگذار خود در صنعت فولاد، همواره به دنبال بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت فولاد بوده است. به همین منظور برنامه‌هایی برای کاهش مصرف آب در واحدهای تولید اجرا شد و هم‌اکنون در واحد فولادسازی شرکت، به ازای هر تن فولاد، کمتر از یک متر مکعب آب مصرف می‌شود. در واقع شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با وجود سرمایه گذاری در جهت شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به مجتمع صنعتی خود در اردکان یزد لیکن با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین (روش هات‌شارژ )و بازگرداندن آب مصرفی به چرخه تولید، توانسته است آب مصرفی در صنعت خود را به حداقل برساند. در زمینه رفع چالش‌های موجود در تامین برق نیز این شرکت، با احداث یک نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت 500 مگاوات و نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ده مگاوات در اردکان یزد، تلاش کرد علاوه بر تامین برق مورد نیاز خود که حدود 180 مگاوات است مازاد آنرا در اختیار شبکه سراسرس برق قرار دهد ولی متاسفانه همچنان مشمول برنامه زمانبندی قطع برق شده است .

آذرین فر در ادامه افزود : با توجه اجرای طرح‌هایی مبتنی بر افزایش ظرفیت تولید که در دستور کار چادرملو است ، برای ساخت 2 واحد نیروگاه 546 مگاواتی سیکل ترکیبی ، یک نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی و 2 نیروگاه دیگر 10 مگاواتی برنامه ریزی کرده ایم که مجموع تولید برق نیروگاه‌های این شرکت به یک هزار و 712 مگاوات خواهد رسید.

وی در پایان گفت : در مجموع، سیاست‌گذاری شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همواره مبتنی بر خلق ارزش و رفع مشکلات و چالش‌های صنعت، خصوصا در حوزه انرژی بوده است و چنانچه برنامه‌ریزی‌ها برای محدودیت‌های انرژی صنایع طبق طرح از پیش ‌تعیین‌شده باشد، می‌توان بخشی از خسارت‌های ناشی از قطع ناگهانی آن‌ها را به حداقل رساند،

«ارتقای ظرفیت تولید» و «افزایش تنوع سبد محصولات» را در دستور داریم

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در جمع خبرنگاران رسانه های محلی و نمایندگان خبرگزاری های سراسری در نیشابور از خیز بلند این شرکت برای ۴ برنامه راهبردی خبر داد

به گزارش جهان معدن، کسری غفوری در این نشست که با حضور نائب رئیس «صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر» برگزار شد، با بیان این که با تسریع در احداث کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن این شرکت در سال ۱۴۰۲ و نیز سرمایه گذاری در توسعه شبکه و احداث تاسیسات تصفیه پساب نیشابور، دو هدف «تکمیل زنجیره تولید» و «تامین پایدار آب» شرکت محقق خواهد شد، افزود: طرح‌های «افزایش ظرفیت تولید» و نیز «تنوع سبد محصول نهایی» شرکت، دو برنامه مهمی است که با عنایت سهامداران عمده، به ویژه «صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر» در حال اجراست.

وی ابراز امیدواری کرد که با موافقت سهامداران عمده و تصویب مجمع عمومی، سرمایه لازم برای تکمیل طرح های افزایش ظرفیت شرکت، فراهم شود و افزود: افزایش ظرفیت کارخانه شماره ۱ احیا مستقیم از ۸۰۰هزار به ۱.۲ میلیون تن و ارتقای ظرفیت تولید گندله از ۲.۵ به ۳.۴ میلیون تن درحال پیگیری است و مدیران ارشد صندوق در این خصوص نظر مساعد دارند.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان همچنین از تنوع بخشی به محصول نهایی شرکت که در حال حاضر مقاطع سبک ساختمانی است، خبر داد و گفت: افزودن تیرآهن به سبد محصولات نهایی شرکت را در دست برنامه ریزی داریم.

دکتر قهرمانی، نائب رئیس «صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر»، در این نشست، از حمایت این صندوق از سرمایه گذاری در اجرای برنامه های توسعه ای شرکت مجتمع فولاد خراسان خبر داد.

تولید بیش از 18 میلیون و 400 هزار تن محصولات فولادی در چادرملو

معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو بمناسبت هفته معدن و صنعت در گفت و گویی با اشاره به نقش این شرکت معدنی و صنعتی فولاد کشور گفت : چادرملو در سال‌های اخیر، با در اختیار داشتن زنجیره کامل فولاد از معدن تا تولید شمش، عملکردی مطلوب در این صنعت استراتژیک داشته است. واحد فولادسازی این شرکت در سال ۱۴۰۰ توانست بیش از ظرفیت اسمی و به میزان یک میلیون و ۵۴ هزار تن فولاد تولید کند. علاوه بر این، در سال گذشته یک میلیون و ۳۶۴ هزار تن آهن اسفنجی، ۳ میلیون و ۸۰۹ هزار تن گندله و ۱۲ میلیون و ۱۸۶ هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن نیز تولید کرده است.

به گزارش جهان معدن، مهندس فرهاد آذرین فر در خصوص پیامدهای ناشی از چالش های تأمین انرژی تصریح کرد: اگرچه چادرملو در کنار خط لوله گاز سراسری کشور قرار دارد و برق مورد نیاز واحدهای معدنی و صنعتی شرکت نیز توسط نیروگاه‌ها‌ اختصاصی شرکت تامین می‌شود، اما‌ قطعی گاز در فصل زمستان منجر به از دست دادن ۱۵۰ هزار تن فولاد در این واحد صنعتی گردید .

وی افزود: طرح اصلاح و آزادسازی نرخ انرژی، که از اوخر سال گذشته برای صنایع کشور اِعمال شده است موجب افزایش هزینه ها گردید و تبعاتی برای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه داشت. در سال‌ ۱۳۹۹ سهم هزینه‌های انرژی از کل بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برابر با ۳ و ۶ دهم درصد بوده، اما در سال ۱۴۰۰، با افزایش نرخ حامل‌های انرژی، سهم هزینه‌های انرژی از کل هزینه‌های تولید به حدود ۱۰ درصد افزایش یافت که تاثیرات این افزایش هزینه‌ها در بهای تمام‌شده محصولات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو کاملاً مشهود است ، ضمن اینکه آزادسازی و اصلاح نرخ حامل‌های انرژی نیز، با اثرگذاری بر بهای تمام‌شده کالای ساخته‌شده، توان رقابت‌پذیری محصولات فولادی را در بازارهای بین‌المللی کاهش داده است . در این سال، بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی چادرملو ۱۸۰ هزار و ۲۸۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشدی ۹۰ درصدی داشته است.

معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو در خصوص تدابیر این شرکت برای گذر از بحران انرژی گفت : شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با توجه به نقش اثرگذار خود در صنعت فولاد، همواره به دنبال بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت فولاد بوده است. به همین منظور برنامه‌هایی برای کاهش مصرف آب در واحدهای تولید اجرا شد و هم‌اکنون در واحد فولادسازی شرکت، به ازای هر تن فولاد، کمتر از یک متر مکعب آب مصرف می‌شود. در واقع شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با وجود سرمایه گذاری در جهت شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به مجتمع صنعتی خود در اردکان یزد لیکن با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین (روش هات‌شارژ )و بازگرداندن آب مصرفی به چرخه تولید، توانسته است آب مصرفی در صنعت خود را به حداقل برساند. در زمینه رفع چالش‌های موجود در تامین برق نیز این شرکت، با احداث یک نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات و نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ده مگاوات در اردکان یزد، تلاش کرد علاوه بر تامین برق مورد نیاز خود که حدود ۱۸۰ مگاوات است مازاد آنرا در اختیار شبکه سراسرس برق قرار دهد ولی متاسفانه همچنان مشمول برنامه زمانبندی قطع برق شده است .

آذرین فر در ادامه افزود : با توجه اجرای طرح‌هایی مبتنی بر افزایش ظرفیت تولید که در دستور کار چادرملو است ، برای ساخت ۲ واحد نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی ، یک نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی و ۲ نیروگاه دیگر ۱۰ مگاواتی برنامه ریزی کرده ایم که مجموع تولید برق نیروگاه‌های این شرکت به یک هزار و ۷۱۲ مگاوات خواهد رسید.

وی در پایان گفت : در مجموع، سیاست‌گذاری شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همواره مبتنی بر خلق ارزش و رفع مشکلات و چالش‌های صنعت، خصوصا در حوزه انرژی بوده است و چنانچه برنامه‌ریزی‌ها برای محدودیت‌های انرژی صنایع طبق طرح از پیش ‌تعیین‌شده باشد، می‌توان بخشی از خسارت‌های ناشی از قطع ناگهانی آن‌ها را به حداقل رساند.

راه اندازی بخش نخست طرح تولید فیلترهای تصفیه آب ایلام در هفته دولت

معاون نوسازی و بهره برداری ایدرو در دیدار با استاندار ایلام از راه اندازی فاز نخست ( رولینگ ) طرح تولید فیلترهای تصفیه آب ( ممبران ) در هفته دولت در این استان خبر داد .

به گزارش جهان معدن، فرشاد مقیمی در سفر به استان ایلام از طرح تولید فیلترهای تصفیه آب ( ممبران ) در شهرک صنعتی ایوان بازدید کرد و در نشست با استاندار ایلام   درخصوص ابعاد مختلف این پروژه از جمله تامین تسهیلات سرمایه در گردش گفتگو کرد .

معاون نوسازی و بهره برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در این دیدار با اشاره به دانش بنیان بودن این طرح و همچنین صرفه جویی ارزی ناشی از تولید داخل فیلترهای آب شیرین کن برای کشور گفت: فاز نخست این طرح در هفته دولت قابل بهره برداری است .

استاندار ایلام نیز در این دیدار با قدردانی از توجه ایدرو به طرح های صنعتی این استان ، آمادگی دستگاه های مسئول استانی برای هرگونه هم افزایی و حمایت در بهره برداری از این واحد صنعتی را اعلام کرد .

حسن بهرام نیا دغدغه مسئولان ایدرو جهت اشتغال زایی و تولید در مناطق کم برخودار را ارزشمند توصیف و ابراز امیدواری کرد انگیزه و منابع بخش خصوصی توانمند در کنار دانش انباشته و تجربه تخصصی سازمان گسترش در قالب همکاری های جدید به توسعه صنعتی استان بیش از پیش کمک کند.

طرح تولید فیلترهای تصفیه آب از جمله طرح های ایدرو در مناطق کمتر برخوردار است که با مشارکت بخش غیر دولتی در آستانه تکمیل فاز نخست ( بخش رولینگ ) قرار دارد . میزان سرمایه گذاری کل پروژه بیش از ۵ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم آن ۷۰ نفر است .

ظرفیت تولید این طرح در مجموع دو فاز برابر با ۱۲۰ هزار ماژول ممبران ۸ اینچی در سال است. این فیلتر ها در سیستم های تصفیه آب با استفاده از فناوری اسمز معکوس ( RO) ، شیرین سازی و تولید آب شرب ، آب مورد نیاز صنایع ، پتروشیمی و صنایع غذایی کاربرد دارند.

فیلترهای آب شیرین کن یا ممبران به روش اسمز معکوس از جمله فناوری های نوین جهانی در حوزه شیرین سازی آب است.

رشد ۵۴ درصدی سود خالص فولاد هرمزگان

مجمع‌عمومی سالیانه سهامداران شرکت فولاد هرمزگان که با حضور مدیرعامل این شرکت برگزار شد؛ گزارش عملکرد مالی شرکت فولاد هرمزگان در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۰ ارائه شد.

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان ؛ دکتر عطالله معروفخانی ضمن تشکر از مدیرعامل شرکت فولادمبارکه و هیات‌‌مدیره آن اظهار داشت: خوشبختانه در همه زمینه‌‌ها به ویژه در زمینه توسعه پیشگام بوده‌ایم و مؤفقیت‌های بزرگی به دست آمده است. در بهمن ماه سال گذشته برای اولین‌بار در فولاد هرمزگان شاهد کلنگ‌زنی سه طرح بزرگ با حضور استاندار، مدیرعامل فولادمبارکه و نمایندگان استان بودیم.

افزایش ۷۰ درصدی فروش در بازار داخلی

وی ضمن تشکر از همه سهامداران متن پیام هیات‌‌مدیره را قرائت کرد. این پیام حاوی گزارشی پیرامون عملکرد مهمترین اقدامات انجام‌شده در بخش‌های مختلف و نیز مهمترین مؤفقیت‌های به دست آمده بود. رئوس مطالب این گزارش که توسط مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به اطلاع حضار رسید؛ به شرح زیر است: حدود ۹۵ درصد سهام فولاد هرمزگان به شرکت فولادمبارکه تعلق دارد.

در حال حاضر ۱۵۲۳ نفر در این شرکت کار می‌کنند. شرکت فولاد هرمزگان با تامین حدود ۶ درصد نیاز بازار چهارمین تولیدکننده بزرگ فولاد به شمار می‌آید و ظرفیت نهایی تولید تختال در این شرکت حدود یک و نیم میلیون تن در سال است. کسب تندیس بلورین در نوزدهمین همایش تعالی سازمانی و کسب تندیس مدیر ارزش‌آفرین، کسب عنوان محصول برتر در جشنواره حاتم، کسب عنوان شرکت برتر در جشنواره شهید رجایی، دریافت نشان عالی مسئولیت‌های اجتماعی، دستیابی به رکورد تولید سالیانه، بومی‌‌سازی حدود ۷۰ تجهیز استراتژیک، تولید ۹۷ درصدی محصول آهن‌اسفنجی، کاهش توقفات تولید، کاهش 4 درصدی مصرف انرژی، احداث تصفیخانه‌های پساب صنعتی، تدوین استراترژی برای شرایط تحریم، خرید به موقع برق از بخش خصوصی، افزایش موجودی گندله و آهن‌اسفنجی، کاهش خریدهای داخلی و حمایت از تولید داخل، کسب دریافت عنوان واحد برتر توسعه به انتخاب وزارت صمت، راه‌اندازی سیستم افزایش رضایت مشتریان و طراحی محصولات جدید؛ تنها شماری از افتخارات به دست آمده در طول سال گذشته است.

دکتر معروفخانی در تشریح بیشتر محتوای این گزارش به بخش دستاوردهای فروش پرداخت و گفت: درآمد ناشی از فروش ۶۱ درصد افزایش یافته است. فروش به ۲۱۶هزار میلیارد ریال رسید. درآمد فروش در بازار داخلی در مقایسه با سال گذشته ۷۰ درصد افزایش پیدا کرد. رشد درآمد فروش در بازار خارجی معادل ۵۱ درصد بوده است. ارزش صادرات ظرف یک‌سال گذشته به عدد ۸۷ هزار میلیارد ریال رسید. فروش محصولات دارای ارزش‌‌افزوده بالاتر در مقایسه با پارسال ۳ درصد افزایش پیدا کرد. همچنین شاهد توسعه بازارهای صادراتی جدید در مناطق اروپا، شمال آفریقا و آسیای‌‌جنوب‌شرقی بودیم و به دریافت عنوان صادرکننده مؤفق شدیم.

وی تصریح‌کرد: بر اساس ارزیابی ایمیدرو سهم شرکت در تولید فولاد کشور افزایش یافته است. فروش کلی تختال در مجموع ۶۱ درصد رشد را نسبت به سال ۹۹ تجربه کرد. شاهد رشد ۵۰ درصدی صادرات هستیم. سود خالص معادل ۹۴ هزار میلیارد ریال است. سود عملیاتی به دست آمده 89 هزار میلیارد ریال است که به معنای رشد 50 درصدی است. سود خالص 54 درصد رشد داشته است.

مهمترین برنامه‌های توسعه

معروفخانی گفت: افزایش ظرفیت واحدهای ذوب و ریخته‌گری، احداث واحد تولید محصول گرم، احداث واحد تولید اکسیژن، افزایش ظرفیت سیلوهای آهن‌اسفنجی، توسعه ایستگاه کاهش فشار گازطبیعی، احداث تصفیخانه پساب‌های صنعتی، نمونه‌‌گیر اتوماتیک دمای ذوب کوره‌های قوس‌الکتریکی، احداث واحد تولید آهک، مشارکت در سرمایه‌گذاری از جمله مهمترین برنامه‌های توسعه شرکت فولاد هرمزگان است.

وی بعد از تشریح مهمترین اقدامات و برنامه‌های انجام شده در حوزه توسعه منابع‌انسانی به بیان پیشنهادات هیات‌مدیره پرداخت و به موارد زیر اشاره کرد: تصویب صورت‌‌های مالی بعد از استماع گزارش حسابدار مستقل و بازرس قانونی شرکت و تنفیذ تمامی معاملات مشمول ماده ۱۲۹ قانون تجارت.

تشریح گزارش حسابرسی سهام شرکت

در ادامه اسلامی حسابرس مستقل و بازرس قانونی گزارش حسابرسی سهام این شرکت را تشریح کرد و دکتر معروفخانی به اهم موضوعات مطرح شده؛ پاسخ داد. متقی دبیر مجمع سهامداران اظهار داشت: گزارش افزایش سرمایه در حال تهیه است. این گزارش طی ماه‌‌های آینده تهیه و اطلاع‌رسانی می‌شود.

در ادامه ناظر مجمع درباره موضوع عدم ورود بعضی سهامداران به سامان سجام و مشکلاتی که این موضوع برای شرکت به وجود می آورد؛ سخن گفت.

رجبی نماینده سازمان بورس‌واوراق بهادار خواستار فرهنگ‌سازی در این خصوص شد و گفت: سود سهامداران حقیقی را از این طریق پرداخت می‌کنیم. از سهامداران دعوت می‌کنیم که ثبت‌نام کنند تا پرداخت‌ها تسهیل شود و در سال‌های بعد شاهد وجود سود سنواتی انباشته نباشیم.

نماینده سازمان بورس گفت: فولاد هرمزگان از جمله شرکت‌های خوشنام در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی است که با نگاهی گذرا به محتوای رسانه‌ها متوجه این موضوع می‌شوید. پیشنهاد می‌کنم که درباره هزینه‌های اجتماعی گزارشی تهیه شود.

انقلابی دیگر در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی

معروفخانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشبختانه فولاد هرمزگان در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی خوشنام است و در سال ۱۴۰۰ انقلابی دیگر را در این حوزه رقم زد. تمام نمایندگان استان، مدیران‌کل، استاندار و به ویژه مردم نجیب استان به نیکی از فولاد هرمزگان یاد می‌کنند. تحت‌ پوشش قرار دادن پنج هزار یتیم از جمله مهمترین اقدامات انجام شده است که قرار است این عدد به ده هزار نفر افزایش یابد.

وی در ادامه افزود: چند روز قبل فوتبال ساحلی افتخاری جهانی کسب کرد. این خبر خوب را تبریک می‌گویم. وی در ادامه اهم فعالیت‌های انجام‌شده درباره نقش‌آفرینی این شرکت در ارتباط با بحران‌هایی مثل زلزله و سیل به بخشی از اقدامات انجام شده توسط این شرکت اشاره کرد. توزیع غذای گرم در میان سیل‌زدگان، تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی، اهداء ماسک و دستگاه اکسیژن در ایام اوج کرونا پاره‌ای از فعالیت‌های انجام شده توسط این شرکت است.

معروفخانی گفت: خوشبختانه افزایش ۵۰ درصدی بودجه مربوط به فعالیت‌های اجتماعی این شرکت تائید شده است. مصمم هستیم در عمل به تاکیدات مقام‌معظم‌رهبری مبنی بر نقش‌آفرینی صنایع در محرومیت‌زدایی و فعالیت‌های اجتماعی بیش از پیش کار کنیم. در پایان از هیات‌مدیره شرکت فولاد هرمزگان و تلاش‌های میدانی آنها و نیز تلاش‌های کارگران نجیب و سختکوش این شرکت تشکر می‌کنم.

در حاشیه مجمع‌عمومی سالیانه سهامداران شرکت فولاد هرمزگان با مدیرعامل این شرکت و نیز رئیس هیات‌مدیره و نماینده شرکت فولاد مبارکه به گفتگو نشستیم.

دلایل اهمیت طرح جدید فولاد هرمزگان

دکتر معروفخانی گفت: با کمک و حمایت‌های بی‌دریغ طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولادمبارکه اصفهان طرح توسعه سه‌ونیم میلیون تنی نورد گرم را در دستور کار داریم. مرحله مطالعه مقدماتی طرح تقریبا رو به اتمام است. انشالله شاهد کلنگ‌زنی طرح در روزهای آینده خواهیم بود.

وی در ارتباط با اهمیت عملیاتی شدن این طرح گفت: در صورت عملیاتی شدن این طرح زنجیره تولید کامل فولاد هرمزگان کامل خواهد شد. اسلب به جای آنکه ابتدا سرد و بعد به ورقکاران فروخته شود؛ مستقیما در تولید ورق استفاده می‌شود. این طرح سبب کاهش مصرف انرژی خواهد شد. در مجموع هم برای کشور و هم برای حوزه صنعت؛ اتفاق مبارکی محسوب می‌‌شود. تکمیل زنجیره تولید در شرکت فولاد هرمزگان باعث ایجاد ارزش‌افزوده خواهد شد. امیدواریم که طرح ظرف دو تا سه سال آینده به بهره‌برداری برسد. طرح در مرحله مطالعه است. در صورت تکمیل مطالعات می‌توان با اطمینان بیشتری درباره صرفه‌جویی ارزی که نصیب کشور می‌کند؛ اظهارنظر کرد.

وی در رابطه با مشکل تامین انرژی موردنیاز صنایع فولادی خاطرنشان کرد: طی دو ماهه ابتدای سال به دلیل رضایتمندی کارگران و کارکنان شاهد افزایش تولید بودیم. رشد 7 درصدی به معنی عبور از ظرفیت اسمی است که اتفاق مهمی است و جای خوشحالی دارد. در صورت برطرف شدن مشکل برق هر ماه شاهد رکوردزنی خواهیم بود و رکوردهای جدیدی ثبت خواهد شد. فولاد هرمزگان در میان فولادی‌‌های هم‌‌رده خود بهترین عملکرد را از نظر کاهش قیمت تمام‌شده تولید داشته است. درصد رشد سودآوری این شرکت در وضعیت بسیار خوبی است.

وی در ادامه گفت: از مردم درخواست می‌کنم در مصرف برق صرفه‌‌جویی کنند. در ساعاتی از روز می‌توان مصرف برق را به حداقل رساند تا از این طریق به صنعت کشور کمک شود. برخلاف کشورهای دیگر در اینجا صنعت اولین حوزه‌ای است که مشمول قطعی برق می‌شود‌. این مسأله روی اشتغالزایی تاثیر منفی بر جا می‌گذارد و سبب نوسانات شدید بازار و بهم خوردن تعادل عرضه‌وتقاضا و تعطیلی صنایع‌کوچک می‌شود.

نقش‌آفرینی صنعت فولاد در بخش‌های زیرساختی

مصطفی عطایی‌‌پور رئیس هیات‌مدیره و نماینده فولادمبارکه نیز در این مراسم گفت: صنعت فولاد در بسترسازی برای زیرساخت‌های کشور نقش‌آفرین است‌. برای مثال ما در شرکت فولادمبارکه خرید لوکومتیو را انجام داده‌ایم؛ به دنبال نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی و نیز نیروگاه خورشیدی و بادی هستیم. فولادمبارکه سعی کرده در این زمینه پیشرو باشد. بقاء صنعت در گرو توسعه است. امید می‌رود که سال بعد بتوانیم شاهد سطح خوبی از توسعه در فولاد هرمزگان باشیم. احیاء ذخایر آهن‌اسفنجی، تصفیه‌خانه، پایان مطالعات نورد گرم و رسیدن به آمار تولید سه‌ونیم میلیون تن نورد جزء مهمترین برنامه‌‌های توسعه است.

عطایی‌پور تصریح کرد: از طریق توسعه است که ارزش‌افزوده ایجاد می‌شود. تبدیل اسلب به ورق‌های تجاری بدون شک ارزش‌افزوده بسیار بالایی به همراه دارد. هدف اصلی فولادمبارکه تامین نیاز بازار داخل است، اما برای تامین اقلامی مثل قطعات موردنیاز خود باید ارزآوری داشته باشد؛ طوری برنامه‌ریزی شده است که صادرات هیچ لطمه‌ای به بازار داخل وارد نکند. وی در پایان گفت: شرکت فولاد هرمزگان با مدیریت معروفخانی توانسته سود بسیار خوبی ایجاد کند که باید از ایشان تشکر کرد. طرح‌های توسعه‌ای شرکت فولاد هرمزگان را به طور جدی دنبال می‌کنیم تا از انجام آنها مطمئن شویم.

لزوم حمایت از کارآفرینان در مسیر تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی معتقد است که می‌بایست تعاریف دقیقی را از پیشران‌های اقتصادی ارائه دهیم تا بتوان بر این مبنا به تبیین شاخص‌ها در این زمینه پرداخت.

به گزارش جهان معدن؛ سیدجواد حسینی کیا، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در دیدار با دبیرکل و اعضای مجمع کارآفرینان ایران درخصوص پیشران‌های اقتصادی و وضعیت کنونی کارآفرینان در کشور، اظهارکرد: به نظر من پیشران‌ها باید به درجات مختلفی تقسیم شوند تا حاکمیت و پیشران‌های اقتصادی وظایف و تکالیف خود را در قبال یکدیگر بدانند؛ اکنون تعاریف دقیقی در این خصوص وجود ندارد و در صورت ایجاد یک تعریف و تقسیم بندی مشخص، می توان به تبیین شاخص‌ها در این زمینه پرداخت.

وی در ادامه افزود: زمانیکه این شاخص‌ها تعیین شد می‌توان به سراغ مراحل بعدی رفت و قوانین مزاحم، مشوق‌ها و تمامی موانع و مشکلاتی که پیشران ها در مسیر خود با آن مواجه هستند را مورد بحث و بررسی قرارداد. در این شاخص بندی باید به ظرفیت تولیدی پیشران ها اعم از میزان اشتغال آفرینی، تولید، صادرات و ... را مورد سنجش قرار داد تا چشم انداز مشخصی از رشد و توسعه را ارائه و اندازه گیری کرد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: در شاخص بندی‌هایی که انجام خواهدگرفت، پیشران‌هایی که طرح توسعه آن ها بر مبنای دانش بنیان است، در اولویت قرار دارند. اگر این اقدامات انجام شود بسیاری از مشکلات پیشران‌ها و کارآفرینان حل می‌شود و مسائل مربوط به حوزه‌های اقتصادی به مرور رو به بهبود حرکت خواهند کرد که بی شک گام بزرگی در راستای تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی خواهد بود.

صفحه1 از163