26 شهریور 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

افزایش ۱۵ درصدی تولیدات معدنی اصفهان با واگذاری معادن غیرفعال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: با واگذاری و صدور پروانه معادن غیرفعال در این استان حدود ۱۵ درصد به ظرفیت تولید معادن اصفهان اضافه خواهد شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، محمد سرجوقیان افزود: از مجموع ۶ هزار محدوده معدنی در کل کشور، بیش از ۹۰۰ محدوده اکتشافی، پروانه بهره‌برداری، گواهی کشف و مجوز برداشت متعلق به استان اصفهان است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان ادامه داد: برگزاری روند مجدد مزایده این محدوده‌ها طی ۱۰ روز گذشته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد.

وی با ذکر تفاوت میزان اشتغال‌زایی در معادن مختلف، اضافه کرد: اشتغال‌زایی در هرکدام از معادن سنگ‌های تزئینی حدود ۲۵ نفر، معادن فلزی ۴۰ نفر و مصالح ساختمانی حدود ۱۰ نفر است.

سرجوقیان خاطر نشان کرد: تاکنون یک هزار و ۳۰۰ مجوز معدنی در استان اصفهان صادرشده که این استان از نظر تعداد معادن و پروانه‌های صادرشده رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: ۸۵۰ پروانه بهره‌برداری معدنی، ۱۵۰ محدوده شن و ماسه و ۳۵۰ فقره پروانه اکتشاف در این استان صادرشده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: انواع سنگ‌های ساختمانی شامل مرمریت، تراورتن، مرمر، گرانیت با رنگ‌های مختلف و انواع مواد فلزی شامل طلا، سرب، روی، آهن و مس و انواع مواد غیرفلزی شامل بنتونیت، دولومیت و خاک‌های صنعتی و انواع مصالح ساختمانی شامل شن و ماسه و گچ در استان اصفهان وجود دارد که این خطه را به استانی غنی از نظر مواد معدنی تبدیل کرده است.

در سالی که به تدبیر رهبر معظم انقلاب به «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری شده، معادن و محدوده‌های حبس شده، غیرفعال و راکد شناسایی شد و در قالب بسته‌های سرمایه‌گذاری برای مزایده عمومی در اختیار افراد واجد شرایط قرار خواهد گرفت.

فرآیند واگذاری تماما الکترونیکی و بدون حضور مراجعان و متقاضیان واگذاری در سطح کشور انجام می‌شود که این سیاست وزارت صنعت در راستای سهولت انجام فرایندها و مزایده‌هاست و این محدوده‌ها و معادنی که واگذار می‌شوند فاقد معارض دولتی و مردمی و بدون هیچ‌گونه تعارض هستند و برندگان به سهولت می‌توانند کار خود را در راستای فعال‌سازی به‌پیش ببرند.

واگذاری، طی دو فرایند در فاصله ۱۵ روزه انجام ‌شده که در مرحله نخست ۱۶ استان دسته‌بندی‌شده است و گروه نخست می‌توانند نسبت به مراجعه به سایت و ثبت‌ نام اقدام کنند و در بازه زمانی بعدی نیز گروه دوم (۱۶ استان دیگر) می‌توانند این اقدام را انجام دهند.

از حدود ۶ هزار معدن و محدوده، تعداد ۳۳۰ محدوده و معدن متروکه و ۲۲۶ فقره دارای پروانه بهره‌برداری معدن و ۴۸۰ فقره دارای گواهی کشف است.

۹ هزار و ۱۱۰ نفر در حوزه بهره‌برداری از معادن و کانسارهای معدنی اصفهان به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال یافته‌اند.

افزایش 4 درصدی تولید کنسانتره آهن شرکت های بزرگ

میزان تولید کنسانتره آهن شرکت های بزرگ طی 5 ماهه نخست سال 1400، بیش از 4 درصد افزایش یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، 10 شرکت بزرگ تولیدکننده کنسانتره سنگ آهن از ابتدای فروردین تا پایان مرداد 1400، حدود 21 میلیون و 195 هزار و 290 تن تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 99، حدود 20 میلیون و 373 هزار و 318 تن بود.

از این میزان، شرکت های «گل گهر» 7 میلیون و 220 هزار و 739 تن، «چادرملو» 5 میلیون و 128 هزار و 679 تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» 2 میلیون و 258 هزار و 977 تن، «گهر زمین» یک میلیون و 960 هزار و 511 تن، «مرکزی» یک میلیون و 647 هزار و 164 تن، «توسعه فراگیر سناباد» 891 هزار و 989 تن، «اپال پارسیان سنگان» 932 هزار و 481 تن، «صبانور» 492 هزار و 526 تن، «صنایع معدنی فولاد سنگان» 456 هزار و 400 تن و «جلال آباد» 205 هزار و 824 تن کنسانتره آهن تولید کردند.

طی 5 ماهه نخست امسال، شرکت های بزرگ 6 میلیون و 779 هزار و 662 تن کنسانتره به شرکت ها ارسال کردند که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال 99 (7 میلیون و 357 هزار و 564 تن)، حدود 8 درصد کاهش نشان می دهد.

میزان تولید کنسانتره آهن در ماه مرداد، 4 میلیون و 157 هزار و 866 تن بود که نسبت به رقم مدت مشابه سال 99 (4 میلیون و 328 هزار و 858 تن)، 4 درصد کاهش یافت.

افزایش یک درصدی تولید دانه بندی و افزایش 49 درصدی ارسال طی 5 ماهه

شرکت های بزرگ، از ابتدای فروردین تا پایان مرداد، 543 هزار و 819 تن سنگ آهن دانه بندی تولید کردند که نسبت به رقم مدت مشابه سال 99 (537 هزار و 697 تن)، یک درصد افزایش نشان می دهد. ارسال سنگ آهن دانه بندی نیز با 49 درصد افزایش از 779 هزار و 600 تن 5 ماهه سال 99 به یک میلیون و 160 هزار و 502 تن 5 ماهه امسال افزایش یافت.

افزایش تولید و ارسال دانه بندی در مرداد

میزان تولید و ارسال دانه بندی در ماه مرداد 1400 نیز به ترتیب، «165 هزار و 621 تن» و «225 هزار و 606 تن» بود که نسبت به رقم مدت مشابه سال 99 (135 هزار و 104 تن تولید و 131 هزار و 895 ارسال دانه بندی)، به ترتیب حاکی از افزایش 23 و 71 درصدی است.

لازمه توسعه تولید؛ وجود سرمایه و سرمایه‌گذاری کافی است

معصومه صالحی- لازمه تولید و لازمه توسعه تولید وجود سرمایه و سرمایه‌گذاری است که بتواند منابع مالی کافی را به این بخش تزریق کند. در واقع باید پول‌‌های سرگردان از بازارهای دیگر مثل بازار مسکن، بورس، ارز، خودرو و ... خارج شده و به حوزه پر ریسکی همچون تولید وارد شود؛ بنابراین نیازمند آن هستیم که در حوزه تولید و به صورت مشخص‌تر توسعه تولید؛ سرمایه کافی داشته باشیم.

به گزارش جهان معدن به نقل ازبورس و بانک ؛ دکتر ابوالفضل صالح‌آبادی دبیر انجمن مس ایران ضمن بیان مطلب فوق به خبرنگار ما گفت: این در حالی است که جذب سرمایه‌گذار به حوزه معدن و صنایع‌‌معدنی نسبت به دیگر بخش‌های صنعتی بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر است و یکی از دلایل عمده آن هم این است که منابع‌‌معدنی محدود به شهرها نیستند و در طبیعت و به شکل منابع‌طبیعی محدود وجود دارند.

این کارشناس بخش معدن در ادامه تاکید کرد: به عبارتی دیگر اکثرا معادن در مناطق کمتر توسعه‌‌یافته و محروم قرار دارند و یا دسترسی به آنها مشکل است. یا اینکه برای تولید در آن مناطق باید زیرساخت‌های سنگینی را فراهم و ایجاد کرد تا بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد. همه این موارد با توجه به تیپ ذخایر مس موجود در کشور کار را برای این صنعت پیچیده‌تر هم کرده است که لازمه آن جذب سرمایه و به دنبال آن تولید می‌‌باشد که به عنوان دو مسأله اساسی در شعار سالجاری مبنی بر «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» به آن تاکید شده است.

دکتر صالح‌آبادی با اشاره به اینکه لازم است از سرمایه‌های موجود در این حوزه به خوبی پشتیبانی و حمایت شود، در ادامه افزود: از سوی دیگر باید موانعی که در این مسیر وجود دارد؛ حذف شود.

وی در توضیح این مطلب گفت: اقدام به پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی از دو طیف کشور مورد انتظار است: طیف اول؛ طیف مسئولان است که قابلیت قانونگذاری و اجرای قانون را دارند. طیف دوم؛ طیف شرکت‌ها و یا مؤسسات دولتی و خصوصی صاحب تکنولوژی، فن، دانش و تجربه هستند که در گذشته این مسیر را طی کردند و امروز صاحب تولید و این حرفه هستند. از این دو طیف انتظار می‌رود که واحدها و سرمایه‌گذاری‌های جدید و نوپا را برای تولید بیشتر و توسعه تولید پشتیبانی کنند و همچنین موانعی که بر سر راه آنها وجود دارد را شناسایی و برطرف کنند.

به گفته وی بحث «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» در بخش صنعت‌ومعدن به خصوص در حوزه مس بسیار مؤثر است؛ چراکه همواره برای تولید به یک‌سری الزامات نیاز داریم که رهبر‌معظم‌انقلاب‌اسلامی با درایت و تدبیر خود این الزامات را به خوبی شناسایی و راهکارهای آن را هم کاملا بجا به عنوان شعار امسال مطرح کرده‌اند.

دبیر انجمن مس ایران همچنین در خصوص اینکه «مانع‌زدایی‌ها» تا چه اندازه می‌تواند در ارتقاء و جهش تولید در صنعت مس نقش بسزایی داشته باشد، تاکید کرد: از جمله موانعی که در صنعت مس وجود دارد و بحث جدی محسوب می‌شود؛ بحث حقوق دولتی است. حقوق دولتی طبق قانون‌ومقررات موجود در حوزه معادن باید بر اساس نرمی سالانه افزایش پیدا کند و ضرایبی برای آن تعریف شده است که خارج از آن ضرایب عملا امری غیرقانونی است. اما بعضا مشاهده شده که در برخی از سال‌ها به صورت سلیقه‌ای حتی چند صد درصد حقوق دولتی افزایش یافته که البته این موضوع به بخش سرمایه‌گذاری و جذابیت‌هایی که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری ایجاد کند؛ لطمه زده است.

وی افزود: در همین راستا بسیاری از سرمایه‌گذاران از این حوزه خارج شده‌ و سرمایه‌های خود را به بازارهای کاذب انتقال داده‌اند که عملا با این کار به مسیر تولید صدمه و آسیب وارد شده است. البته ناگفته نماند پرداخت حقوق دولتی به عنوان یک حق شناخته شده در قانون قابل‌‌انکار و کتمان نیست، اما باید به صورت چندجانبه و تکنوکراتی افزایش این مبالغ و اعداد مورد بررسی قرار بگیرد و عنوان شود و دفعتا و بر اساس یک یا چند دلیل سطحی و ظاهری نباید تصمیم به افزایش چند درصدی حقوق دولتی گرفته شود.

این کارشناس حوزه معدن همچنین معتقد است: قاعدتا یکی از مواردی که انتظار داریم رعایت شود؛ این است که شرایط معادن در استان‌ها و محل‌‌های مختلف با دسترسی‌ها و زیرساخت‌های گوناگون، کاملا متفاوت باشد؛ در حالی که تمامی معادن حقوق دولتی یکسان پرداخت می‌کنند. ضمن‌اینکه حتی شرایط فنی ذخایر هم با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال یک معدن با دو برابر گرید و عیار بالاتر مطمئنا هزینه‌های استحصال پایین‌‌تری نسبت به معدنی با گرید پایین‌تر دارد، اما محصولات نهایی این معادن با یک گروه حقوق دولتی ارزیابی می‌شوند.

دکتر صالح‌آبادی در مثالی دیگر به معادنی که در استان سیستان‌وبلوچستان قرار دارند که از توسعه‌یافتگی کمتری برخوردارند، اشاره کرد و گفت: به طور قطع این معادن با معدنی که در کرمان، آذربایجان‌شرقی، اصفهان و یا خراسان که استان‌های توسعه‌یافته‌تری هستند و از امکانات بیشتری برخوردارند و سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجه‌تری در این مناطق صورت گرفته است؛ همگی حقوق دولتی یکسانی پرداخت می‌کنند.

وی تاکید کرد: به طور کلی بحث حقوق دولتی و اضافاتی که به عنوان مالیات، عوارض، حق‌العرض و ... وجود دارد؛ همگی این موارد از چالش‌های اصلی بخش معدن و صنایع‌‌‌معدنی به خصوص در حوزه صنعت مس محسوب می‌شود. با وجود اینکه پرداخت این حقوق و عوارض امری صحیح است و بخشی از درآمد دولت محسوب می‌شوند، اما در تعیین اعداد و ضرایبی که برای این حقوق در نظر گرفته می‌شود؛ باید اقدامات کارشناسی‌شده و عمیق‌تری انجام و به زوایای بیشتری از این موضوع پرداخته شود.

دبیر انجمن مس ایران با بیان اینکه یکی دیگر از موانعی که در این بخش وجود دارد و مصرانه خواهان برطرف شدن آن هستیم؛ به عدم تطابق بین سازمان‌های ذیربط و متولی مثل سازمان منابع‌‌طبیعی یا سازمان صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: این ناسازگاری و عدم تطابق بعضا به دلیل وجود اختلافات در تعابیر و تفاسیر قانونی موجود است. در همین خصوص لازم است این سازمان‌ها از طریق تعامل با یکدیگر به یک اجماع کلی برسند و تعابیر و تفاسیر مندرج در قانون را یکسان‌سازی کنند.

به گفته وی در این خصوص باید کارگروه مشترکی به منظور درک مشترک مسائل موجود در معادن و صنایع‌معدنی حوزه مس و حتی تمامی بخش‌های معدنی تشکیل و راه‌اندازی شود.

این کارشناس صنعت مس در ادامه تاکید کرد: در نتیجه برای استفاده از ظرفیت‌های درآمدی که مس طی سال‌های اخیر و در آینده در دنیا ایجاد می‌کند و در شرایطی که مقام‌معظم‌‌رهبری سالجاری را به عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زادیی‌ها» نامگذاری‌ کرده‌اند؛ ضروری است سازمان‌ها، شرکت‌ها و ارگان‌های بزرگ و شرکت‌های صاحب فن‌ودانش در حوزه مس از شرکت‌های خصوصی و کوچک‌‌مقیاس پشتیبانی و حمایت کنند و موانع موجود در مسیر را از میان بردارند.

دکتر صالح‌آبادی تصریح کرد: در همین راستا بعضی از موانع می‌تواند با کمک‌‌های زیرساختی و بعضی‌ از آنها با برداشتن و تسهیل در یکسری از قوانین‌‌ومقررات زائد اتفاق بیفتد تا آنها بتوانند سهل‌تر و روان‌تر به تولید و جذب سرمایه و صرف آن در صنعت خود اقدام کرده و امور را به خوبی جلو ببردند و در تولید مس در کشور مؤفق‌تر باشند.

وی در پایان گفت: البته این موارد در خصوص صنایع پایین‌دستی مس هم وجود دارد، اما مشکلات آن بخش بسیار کمتر و تعریف شده‌تر است و در حوزه صنایع قرار می‌گیرد. در واقع تعاریف حوزه صنایع در کشور نسبت به حوزه معادن روشن‌تر و مشخص‌تر است و دغدغه‌های بخش صنعت کمتر از بخش معدن است.

عقبگرد التهاب در بازار سیمان

با افزایش قابل توجه عرضه سیمان در رینگ معاملاتی بورس کالا ظرف دو روز ابتدایی هفته جاری، بخش زیادی از این بازار رنگ آرامش به خود دید، به‌گونه‌ای که حدود ۳۳ درصد حجم معاملات روز شنبه این بازار با نرخ پایه و ۲۲ درصد حجم معاملات با حداکثر رقابت قیمتی ۱۰ درصدی نسبت به نرخ پایه انجام شد.

به گزارش جهان معدن به نقل از دنیای اقتصاد، البته در این میان همچنان برای خرید محصول چند واحد تولیدی خاص متقاضیان زیادی وجود داشت که این موضوع درنهایت باعث شد، میانگین بهای معامله سیمان این واحدها با رشد قابل ملاحظه قیمتی روبه‌رو شود. رقابت متقاضیان برای خرید سیمان چند واحد تولیدی خاص عمدتا به محل قرارگیری این واحدها مربوط می‌شد.

در برخی مناطق کشور میزان تولید سیمان کمتر از میزان تقاضای آن منطقه بود و با توجه به هزینه بالای حمل سیمان، متقاضیان رقابت قیمتی برای خرید محصول را به تهیه محصول از سایر واحدهای تولیدی با فاصله بیشتر ترجیح می‌دهند. بنابراین باید گفت شفافیت معاملات در بورس کالا علاوه بر آنکه به واقعی شدن قیمت‌ها کمک می‌کند، با ارائه آماری شفاف امکان برنامه‌ریزی برای توسعه صنعتی را فراهم می‌کند.

آغاز تعدیل نرخ سیمان

رینگ صنعتی بازار فیزیکی بورس کالای ایران در دو روز ابتدایی هفته جاری محلی برای معامله پررونق سیمان بود. روز شنبه سیزدهم شهریور، این بازار میزبان عرضه بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع سیمان بود. البته عرضه سیمان در هفته جاری تنها به عرضه پررونق روز شنبه مختص نشد و در دومین روز از هفته نیز تولیدکنندگان سیمان کشور، بالغ بر ۲۷۰‌هزار تن انواع سیمان را در این بازار عرضه کردند.

خریداران سیمان استقبال خوبی از عرضه‌های این محصول در دو روز ابتدایی هفته داشتند. البته میزان تقاضای ثبت‌شده برای محصول کارخانه‌های مختلف متفاوت بود. این تفاوت در میزان تقاضا در وهله اول به نوع محصول عرضه‌شده و در وهله بعدی به محل قرارگیری واحد تولیدکننده مربوط بود. سیمان محصولی حجیم است، بنابراین کرایه حمل آن تاثیر زیادی در قیمت تمام‌شده آن دارد، به همین دلیل اغلب مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند محصول مورد نظر خود را از نزدیک‌ترین تولیدکننده خریداری کنند. خوشبختانه واحدهای تولیدکننده سیمان در کشور گسترده شده‌اند و در اغلب مناطق مشکلی در زمینه تامین این محصول وجود ندارد. با وجود این، شاهد هستیم که در برخی مناطق میزان عرضه منطقه‌ای کمتر از میزان تقاضای همان منطقه بوده و همین موضوع باعث می‌شود که برای خرید یک محصول از کارخانه‌ای خاص رقابت میان خریداران انجام شود، درحالی که برای محصول کارخانه‌ سیمانی دیگر در نقطه دیگری از کشور مشتری وجود ندارد. بررسی دقیق معاملات سیمان بورس کالا در روز ابتدایی هفته جاری به‌خوبی موید تفاوت تقاضا برای واحدهای مختلف بسته به محل قرارگیری است. روز شنبه سیزدهم شهریور برابر ۱۵۳ کد عرضه انواع سیمان در رینگ صنعتی بورس کالا وجود داشت که از این میزان عرضه برابر ۷۴ مورد محصول با نرخ پایه مورد معامله قرار گرفت. همچنین ۲۰ عرضه با رشد قیمتی کمتر از ۱۰ درصد نسبت به نرخ پایه به فروش محصول منجر شد. خریداران برای عرضه ۱۳ کد محصول رقابت قیمتی ۱۰ تا ۲۰ درصدی داشتند. البته میزان رقابت قیمتی برای محصول ۴۶ عرضه بیش از ۲۰ درصد بود. در نهایت روز شنبه سیزدهم شهریورماه برابر یک میلیون و ۱۹۴ هزار تن انواع سیمان در رینگ صنعتی بازار فیزیکی بورس کالا به فروش رفت. از این میزان محصول معامله‌شده حدود ۴۰۰ هزار تن برابر ۵/ ۳۳ درصد بدون هیچ رقابت قیمتی و با نرخ پایه مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در این روز برابر ۲۶۷ هزار تن انواع سیمان با نرخی کمتر از ۱۰ درصد بیش از قیمت پایه به فروش رفت که این میزان برابر ۳/ ۲۲ درصد از کل حجم معاملات این روز بود. مجموع این آمار بیانگر آن است که تنها ظرف یک روز عرضه گسترده سیمان در رینگ صنعتی بورس کالا از شدت رقابت برای خرید سیمان کاسته شده، به‌گونه‌ای که بالغ بر ۶۰۰ هزارتن انواع سیمان با نرخ پایه که رقمی مناسب برای خریدار است، به بازار عرضه شده است. این موضوع آغازی مناسب برای تعدیل نرخ در بازار سیمان به کمک بورس کالاست.

سیاستگذاری صحیح به کمک شفافیت آماری

مزیت دیگر فروش سیمان در بورس کالا، نمایان کردن نواقص توسعه صنعتی برای این بخش بوده است. این موضوع باعث می‌شود تا سیاستگذاری برای توسعه بیشتر این صنعت با آماری شفاف انجام شود. درواقع فروش سیمان در رینگ معاملاتی بورس کالا و رقابت برخی متقاضیان برای خرید محصول، بسته به موقعیت جغرافیایی، به‌خوبی نشان داد که کدام یک از مناطق کشور با کمبود واحدهای تولید سیمان روبه‌رو هستند و اگر قرار باشد از این پس توسعه ظرفیتی در این صنعت به وجود آید، باید این توسعه در کدام مناطق باشد. درواقع می‌توان گفت شفاف شدن آمار خرید و فروش محصولات از طریق فروش در بورس کالا امکان برنامه‌ریزی دقیق و درست صنعتی را برای سیاستگذاران مهیا می‌کند.

افزایش 40 درصدی تولید سنگ آهک دانه بندی پیربکران

تولید سنگ آهک دانه بندی مجتمع پیربکران طی 5 ماهه نخست 1400، حدود 40 درصد افزایش یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، مجتمع سنگ آهک پیربکران از ابتدای فروردین تا پایان مرداد، 310 هزار و 693 تن سنگ آهک دانه بندی تولید کرد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 221 هزار و 494 تن بود. میزان تولید این شرکت طی مدت یاد شده نسبت به برنامه (206 هزار تن)، 51 هزار تن افزایش یافت.

افزایش 31 درصدی استخراج

مجتمع سنگ آهک پیربکران طی 5 ماهه امسال، 289 هزار و 155تن ماده معدنی استخراج کرد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (221 هزار و 500 تن)، 31 درصد رشد نشان می دهد.

این مجتمع در ماه مرداد 61 هزار و 170 تن سنگ آهک دانه بندی تولید و به همین میزان، ماده معدنی استخراج کرد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (58 هزار و 345 تن)، 5 درصد افزایش یافت.

احیا و فعال سازی 271 معدن طی 5 ماه نخست امسال

مجری طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس اعلام کرد: در طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس، 271 معدن طی پنج ماه نخست امسال فعال شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، رضا عظیمی افزود: بدین ترتیب از ابتدای اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس، 670 معدن در سراسر کشور فعال شده است.

وی با اشاره به میزان اشتغالزایی در طرح احیا و فعالسازی معادن کوچک، گفت: میزان اشتغالزایی از ابتدای اجرای طرح به طور مستقیم و غیرمستقیم به 11 هزار و 955 نفر رسیده است.

مجری طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس اظهار داست: طی سال های 98 و 99 به ترتیب 146 و 253 معدن کوچک مقیاس فعال شد.

افزایش 24.4 درصدی تولید شمش آلومینیوم طی پنج ماه امسال

میزان تولید شمش آلومینیوم کشور طی 5 ماهه نخست سال جاری حدود 24.4 درصد افزایش یافت و از 217هزار تن گذشت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، 4 شرکت تولیدکننده آلومینیوم از ابتدای فروردین تا پایان مرداد هزار و چهارصد، 217 هزار و 653 تن شمش تولیدکردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 174 هزار و 913 تن بود.

از این میزان، شرکت های «ایرالکو» 75 هزار و 873 تن، «سالکو» 63 هزار و 149 تن، «المهدی» 62 هزار و 944 تن و «آلومینای ایران» 15 هزار و 687 تن تولید کردند.

افزایش تولید بوکسیت

شرکت آلومینای ایران طی 5 ماهه نخست امسال، 96 هزار و 528 تن پودر آلومینا تولید کرد. میزان تولید مدت مشابه سال 99، حدود 102 هزار و 593 تن بود که حدود 6 درصد کاهش یافت.

همچنین این شرکت طی 5 ماه اخیر، حدود 419 هزار و 616 تن بوکسیت (ماده اولیه تولید پودر آلومینا) تولید کرد که در مقایسه با تولید مدت مشابه سال 99 (324 هزار و 412 تن)، 29 درصد افزایش نشان می دهد.

افزایش اکتشاف، استخراج و تولید مجتمع سرب نخلک

مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک اعلام کرد: میزان اکتشاف، استخراج و تولید این مجتمع طی 5 ماهه نخست 1400 افزایش یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، عارف باقری با بیان این مطلب گفت: مجتمع معدنی سرب نخلک از ابتدای فروردین تا پایان مرداد، 3 هزار و 963 تن کنسانتره سرب تولید کرد که نسبت به تولید مدت مشابه سال گذشته (2 هزار و 675 تن)، 48 درصد رشد نشان می دهد.

وی افزود: همچنین، رقم تولید این مجتمع نسبت به برنامه (3 هزار و 350 تن)، حاکی از رشد 18 درصدی است که این امر حاصل برنامه ریزی و نظارت دقیق بر عیار ماده معدنی استخراجی، انجام سرویس های پیشگیرانه در واحدهای فرآوری و بهبود عملکرد در حوزه ی منابع انسانی مجتمع است.

افزایش 27 درصدی استخراج

مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با اشاره به افزایش 27 درصدی استخراج ماده معدنی در این مجتمع تصریح کرد: مجتمع نخلک طی ۵ ماهه نخست امسال، 76 هزار و 650 تن ماده معدنی با فرآیند ورودی تولید از بخش های معدن زیر زمینی و طرح مکانیزه (اسپیرال معدنی) استخراج کرد. وی ادامه داد: این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 60 هزار و 339 تن بود. همچنین، پیش بینی می شود تا پایان سال جاری، این ظرفیت به بیش از ۲٫۵ برابر افزایش یابد.

باقری خاطر نشان کرد: با تداوم عملیات اکتشاف تکمیلی در این مدت، 5 هزار و 577 متر حفاری صورت گرفتهاست. با توجه به برنامه اکتشاف تکمیلی (10 هزار متر در سال)، تاکنون ۵۶ درصد از این برنامه تحقق یافته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد رشد داشته است.

وی افزود: همچنین پیش بینی می شود با تداوم و تکمیل عملکرد اکتشاف، مجموع ذخایر قطعی قابل استخراج از یک میلیون تن کنونی به نزدیک ۳ میلیون تن در نیمه سال ۱۴۰۱ افزایش یابد.

اجرای 121 میلیارد ریال طرح زیست محیطی

مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با اشاره به اجرای 121 میلیارد ریال طرح زیست محیطی در این مجتمع در حال حاضر اظهار داشت: از جمله مهم ترین این طرح ها، احداث تیکنر و فیلترپرس به منظور بازچرخانی پساب کارخانه است.

وی ادامه داد: این اقدام، علاوه بر جلوگیری از بروز آسیب های زیست محیطی، با بازگردانی کامل آب به سیکل کارخانه فرآوری، بیش از50 درصد در آب مصرفی صرفه جویی خواهد شد.

بنا به این گزارش، مدیریت مجتمع معدنی سرب نخلک (واقع در استان اصفهان، شهرستان نایین، روستای نخلک) از سال 95 به راهبر (شرکت سرب و روی کیمیاگوهران) واگذار شد.

صفحه1 از143