26 شهریور 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

امضای قرارداد «احداث کارخانه تولید کاتد مس در مجتمع مس آذربایجان» با قرارگاه خاتم‌الانبیا

صبح امروز با حضور مدیرعامل شرکت مس و جمعی از مقامات استانی قرارداد «احداث کارخانه تولید کاتد مس در مجتمع مس آذربایجان» بین شرکت ملی صنایع مس ایران با قرارگاه خاتم‌الانبیا امضا شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس؛ بر اساس این قرارداد که بین شرکت ملی صنایع مس ایران با قرارگاه خاتم‌الانبیا امضاء شده است 100 هزار تن کاتد مس با گرید LME-A در سال تولید خواهد شد.

بر اساس این گزارش، کارخانه ذوب مس به ظرفیت 120 هزار تن مس آندی در سال، کارخانه پالایشگاه مس به ظرفیت تولید 100 هزار تن کاتد مس در سال، کارخانه اسید سولفوریک به ظرفیت 400 هزار تن اسید سولفوریک، کارخانه اکسیژن به ظرفیت Nm3/h 16000 اکسیژن و کارخانه فلوتاسیون سرباره با ظرفیت ورودی 900 تن در روز از جمله کارخانجاتی است که مطابق این قرارداد احداث خواهد شد.

میزان اشتغالزایی این طرح حدود 500 نفر به طور مستقیم و حدود 3000 نفر به طور غیرمستقیم است.

توسعه فولاد سبز عامل تحول در زنجیره تامین آهن وفولاد

موسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز اعلام کرد: توسعه فولاد سبز زنجیره تامین آهن و فولاد را متحول می کند.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت mining weekly یکی از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز گفت: ما بر این باوریم که توسعه فولاد کم کربن دردهه های آینده منجر به تغییراتی در زنجیره تامین آهن و فولاد خواهد شد.

اولین تغییر این است که می تواند تحولی در بازار فولاد کشورهای توسعه یافته ایجاد کند. زیرا با وجود تقاضای بالای تولیدکنندگان صنایع پایین دستی برای فولاد سبزو نیز قوانین سخت گیرانه در خصوص کربن زدایی تغییراتی در روندهای تجارت سنگ آهن خالص ایجاد می شود.

دومین تاثیر برزنجیره تامین این است که افزایش تولید فولاد سبز به مواد اولیه با کیفیت بالاتر از جمله آهن اسفنجی تولیدشده با هیدروژن سبز نیاز دارد.این فرصتی برای شرکت های بزرگ سنگ آهن که دسترسی به هیدروژن سبز دارند به شمار می رود چرا که هیدروژن سبز با قیمت تمام شده پایین تر به افزایش بهره وری و تولید آهن سبز کمک می کند.این به معنی بازسازی بخشی از فرآیند تولید فولاد است.

پذیرش هیدروژن سبز در تولید فولاد می تواند تقاضای زغال سنگ را طی دهه های آینده بسیار تحت تاثیر قرار دهد. پذیرش و استفاده از هیدروژن سبز در بخش معدن احتمالا در کشورهایی که بخش معدن بزرگترو نیز شرکت های معدنی بزرگ درآنجا حضور دارند روی خواهد داد.

کشورهای استرالیا، کانادا و برزیل در انتظار سود بازارفولاد سبز هستند. فولاد سبز یکی از اولویت های اغلب فولادسازان بازارهای توسعه یافته به ویژه در اروپا به شمار می رود.

این پژوهشگر افزود:ما معتقدیم که پذریرش هیدروژن سبز در بخش معدن فرصت های بیشتری را در چین،ایالات متحده آمریکا،استرالیا، کانادا و تا حدودی در شیلی، روسیه و لهستان در پی خواهد داشت.

همچنین بازارهای معدنی بسیاری وجود دارد که از نظر شاخص مناسب برای تولید هیدروژن سبز مشکل دارند که نشان می دهد پذیرش احتمالی هیدروژن سبز در بخش معدن با چالش های زیادی از جمله دسترسی کمتربه ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر، ظرفیت های کمتر تولید هیدروژن سبز، پایین بودن کارشناسان در این حوزه و.. مواجه خواهد شد. این کشور ها شامل آفریقای جنوبی، پرو، ترکیه،اندونزی،هند و برزیل هستند.

البته این به معنی عدم پذیرش هیدورژن سبز در بخش معدن این کشورها نیست بلکه نشان دهنده چالش های پیش روی آنها در این حوزه است.

سهم ۸۰ درصدی بخش صنعت، معدن و تجارت در سرمایه‌گذاری خارجی

معاونت طرح و برنامه وزارت در گزارشی حجم سرمایه‌گذاری خارجی بخش صنعت، معدن و تجارت در پنج ماه نخست امسال را 388 میلیون دلار معادل ۸۰ درصد میزان سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اعلام کرد. به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، معاونت طرح و برنامه وزارت صمت از تصویب 68 مورد سرمایه گذاری خارجی با ارزش 485 میلیون دلار در کل کشور طی پنج ماه نخست امسال خبر داد. بر اساس گزارش مربوطه از این میزان سرمایه‌گذاری، بخش صنعت، معدن و تجارت با 49 مورد و حجم سرمایه گذاری 388 میلیون دلار، به ترتیب سهم 72 و 80 درصدی را به خود اختصاص داده است. همچنین در این بازه زمانی، سهم حجم سرمایه گذاری بخش صنعت ۹۷.۹درصد، بخش معدن ۲.۱ درصد و سهم بخش تجارت صفر بوده است و این در حالی است که از 49 مورد سرمایه گذاری خارجی مصوب در این بخش، 19 شرکت با 100% سهامدار خارجی، 21 شرکت بصورت مشارکتی با شرکای داخلی (J.V) و 9 مورد بصورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT می‌باشند. در بخش دیگر این گزارش، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی را مربوط به گروه‌های ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت فلزات اساسی، ساخت چوب و محصولات چوب و چوب پنبه (به استثنای مبلمان) عنوان و پنج کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب، کشورهای امارات، ترکیه، افغانستان، هنگ کنگ و آلمان معرفی کرده است . این در حالی است که بیشترین تعداد سرمایه‌گذاری‌های مصوب مربوط به کشور افغانستان با 22 مورد و کشورهای ترکیه، چین، امارات و آلمان به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند. معاونت طرح و برنامه وزارت صمت در بخش دیگر این گزارش استان‌های کرمان، مرکزی، تهران، آذربایجان شرقی و البرز را به عنوان رتبه‌های اول تا پنجم (به ترتیب) از لحاظ حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب معرفی کرده است. لازم به یادآوری است سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری جهت ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

سهم 388 میلیون دلاری بخش صنعت و معدن در جذب سرمایه گذاری خارجی

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی حجم سرمایه‌گذاری خارجی بخش صنعت، معدن و تجارت در پنج ماه نخست امسال را ۳۸۸ میلیون دلار معادل ۸۰ درصد میزان سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اعلام کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه از تصویب ۶۸ مورد سرمایه گذاری خارجی با ارزش ۴۸۵ میلیون دلار در کل کشور در پنج ماه نخست امسال خبر داد.

بر اساس گزارش مربوطه، از این میزان سرمایه‌گذاری، بخش صنعت، معدن و تجارت با ۴۹ مورد و حجم سرمایه گذاری ۳۸۸ میلیون دلار، به ترتیب سهم ۷۲ و ۸۰ درصدی را به خود اختصاص داده است.

همچنین در این بازه زمانی، سهم حجم سرمایه گذاری بخش صنعت ۹۷.۹ درصد، بخش معدن ۲.۱ درصد و سهم بخش تجارت صفر بوده است.

این در حالی است که از ۴۹ مورد سرمایه گذاری خارجی مصوب در این بخش، ۱۹ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۲۱ شرکت به‌صورت مشارکتی با شرکای داخلی (J.V) و ۹ مورد بصورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT هستند.

در بخش دیگر این گزارش، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی را مربوط به گروه‌های ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت فلزات اساسی، ساخت چوب و محصولات چوب و چوب پنبه (به استثنای مبلمان) عنوان و پنج کشور نخست از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب را امارات، ترکیه، افغانستان، هنگ کنگ و آلمان معرفی کرده است.

بیشترین تعداد سرمایه‌گذاری‌های مصوب مربوط به کشور افغانستان با ۲۲ مورد بوده و کشورهای ترکیه، چین، امارات و آلمان به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت در بخش دیگر این گزارش، استان‌های کرمان، مرکزی، تهران، آذربایجان شرقی و البرز را به عنوان رتبه‌های نخست تا پنجم (به ترتیب) از لحاظ حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب معرفی کرده است.

راه اندازی سررسید جدید در قرارداد آتی واحدهای صندوق طلا

بازار قراردادهای آتی واحدهای سرمایه گذاری صندوق پشتوانه طلای لوتوس در بورس کالای ایران از روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه میزبان راه اندازی سررسید جدید برای تحویل آذر ماه است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر؛ معاملات این سررسید جدید تا تاریخ ۲۴ آذر ماه قابل معامله خواهد بود. قراردادهای آتی در نخستین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی، با دوره پیش گشایش به مدت ٣٠ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی راس ساعت ۱۰:۳۰ با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد.

قیمت پایه قرارداد آتی، همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت. بدیهی است در صورت انجام نشدن معامله در حراج تک قیمتی، قرارداد آتی متوقف و مجدداً همین فرآیند، روز کاری بعد تکرار خواهد شد.

مشخصات قراردادهای آتی واحدهای صندوق طلا

قراردادهای آتی واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا از روز شنبه ۱۲ تیر ماه امسال در بورس کالای ایران راه اندازی شد. دارایی پایه این قراردادها، واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس (طلا) اعلام شده و همچنین اندازه هر قرارداد نیز ۱۰۰۰ واحد سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری طلا در نظر گرفته شده است.

حد نوسان قیمت روزانه این قراردادها حداکثر مثبت و منفی ۵ درصد با توجه به قیمت تسویه روزانه روز قبل و حداکثر حجم هر سفارش ۲۵ قرارداد خواهد بود. درخصوص سقف مجاز موقعیت های تعهدی باز و معاملات نیز باید گفت که سقف مجاز موقعیت های تعهدی باز مشتریان برای اشخاص حقیقی و حقوقی ۲۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی و برای بازارگردانان ۴۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی و قابل افزایش تا ۱۰ درصد موقعیت های تعهدی باز در آن نماد در بازار است. از سوی دیگر تعداد موقعیت های باز کل بازار در هر نماد معاملاتی حداکثر معادل یک هزارم سقف واحدهای معاملاتی قابل صدور صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس (طلا) اعلام شده است.

فراهم سازی 3 بستر اصلی جذب سرمایه گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس اعلام کرد: این منطقه 3 بستر اصلی جذب سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی را برای متقاضیان فراهم کرده است.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، حسن خلج طهرانی با بیان این مطلب اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس طی سال های اخیر، با هدف استفاده بهینه از ظرفیت توسعه ای این منطقه، اقدام به بسترسازی لازم برای جذب سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی کرد.

وی ادامه داد: بهبود زیر ساختها (آب، گاز، برق و فراهم کردن زمین)، تسهیل فضای کسب و کار و کاهش بروکراسی اداری و اعطای تسهیلات بانکی به بخش تولید، از جمله عوامل جذب سرمایه گذاری در این منطقه است.

افزایش جذب 3 برابری سرمایه گذاری

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با اشاره به افزایش جذب 3 برابری سرمایه گذاری در سال 99 نسبت به سال 98 گفت: افزایش نقدینگی در کشور و هدایت بخشی از نقدینگی به بخش تولید، پایین بودن هزینه های نیروی انسانی و افزایش نرخ ارز از طریق افزایش درآمد های صادراتی، سبب افزایش تقاضای سرمایه گذاری در سال گذشته شد.

وی افزود: به طوری که در سال گذشته، 9 قرارداد سرمایه گذاری منعقد و طی 3 ماهه امسال نیز 8 قرار داد منعقد شده است. طبق اظهار نظر سرمایه گذاران، با تکمیل طرح های اجرا شده طی 16 ماهه اخیر، میزان سرمایه گذاری ها به 6 میلیارد و 100 میلیون دلار و اشتغالزایی به حدود1700 نفر می رسد.

خلج طهرانی بیان داشت: با رفع موانع سرمایه گذاری، پیش بینی می شود حجم سرمایه گذاری در سال جاری افزایش یابد. موضوع انتقال تکنولوژی و دانش فنی نیز به عنوان یکی از پیامدهای مثبت سرمایه گذاری در منطقه مذکور، منجر به افزایش درآمدزایی می‌شود.

 

وی افزود: توسعه فعالیت های صنعتی در منطقه طی سال های اخیر، باعث افزایش اشتغال جوانان بومی شده است.

فراهم سازی 3 بستر اصلی جذب سرمایه گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس اعلام کرد: این منطقه 3 بستر اصلی جذب سرمایه‎ گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی را برای متقاضیان فراهم کرده است.
فراهم سازی 3 بستر اصلی جذب سرمایه گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، حسن خلج طهرانی با بیان این مطلب اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس طی سال های اخیر، با هدف استفاده بهینه از ظرفیت توسعه ای این منطقه، اقدام به بسترسازی لازم برای جذب سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی کرد.

وی ادامه داد: بهبود زیر ساخت‎ها (آب، گاز، برق و فراهم کردن زمین‎)، تسهیل فضای کسب و کار و کاهش بروکراسی اداری و اعطای تسهیلات بانکی به بخش تولید، از جمله عوامل جذب سرمایه گذاری در این منطقه است.

افزایش جذب 3 برابری سرمایه گذاری

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با اشاره به افزایش جذب 3 برابری سرمایه گذاری در سال 99 نسبت به سال 98 گفت: افزایش نقدینگی در کشور و هدایت بخشی از نقدینگی به بخش تولید، پایین بودن هزینه‎ های نیروی انسانی و افزایش نرخ ارز از طریق افزایش درآمد های صادراتی، سبب افزایش تقاضای سرمایه ‎گذاری در سال گذشته شد.

وی افزود: به طوری که در سال گذشته، 9 قرارداد سرمایه‎ گذاری منعقد و طی 3 ماهه امسال نیز 8 قرار داد منعقد شده است. طبق اظهار نظر سرمایه‎ گذاران، با تکمیل طرح‎ های اجرا شده طی 16 ماهه اخیر، میزان سرمایه گذاری ها به 6 میلیارد و 100 میلیون دلار و اشتغال‎زایی به حدود1700 نفر می رسد.

خلج طهرانی بیان داشت: با رفع موانع سرمایه گذاری، پیش بینی می شود حجم سرمایه گذاری در سال جاری افزایش یابد. موضوع انتقال تکنولوژی و دانش فنی نیز به عنوان یکی از پیامدهای مثبت سرمایه‎ گذاری در منطقه مذکور، منجر به افزایش درآمدزایی می‌شود.

وی افزود: توسعه فعالیت های صنعتی در منطقه طی سال های اخیر، باعث افزایش اشتغال جوانان بومی شده است.

پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی احداث کارخانه

به گزارش جهان معدن ،عملیات اجرایی کارخانه فرآوری طلای هیرد با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا در خرداد ماه سال ۹۸ آغاز و تاکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

برنامه توسعه اکتشاف با افزایش ۱۱ برابری سرمایه صندوق بیمه معدنی

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی گفت: با تحقق افزایش ۱۱ برابری سرمایه این صندوق معدنی نسبت به سال 98، توسعه اکتشافات پایه برای معادن کوچک‌مقیاس عملیاتی می شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، فرید دهقانی با بیان این مطلب گفت: با توجه به برنامه افزایش نقش صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ معدنی در توسعه زنجیره معدن به‌ویژه معادن کوچک‌، اما بررسی‌ها حاکی از تضعیف کارکرد حمایتی این صندوق (به رغم سرمایه بیش از 142 میلیارد تومانی) با افزایش تورم داخلی و نرخ ارز بود.

وی افزود: به همین دلیل، تصمیم گرفته شد در سه مرحله، سرمایه صندوق را به بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تا پایان امسال افزایش دهیم که مورد موافقت رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز قرار گرفت.

تثبیت 500 میلیارد تومانی سرمایه صندوق تا پایان سال گذشته

دهقانی یادآور شد: در راستای افزایش سرمایه صندوق بیمه معدنی، تامین نقدی این سرمایه از محل سهام سهامداران، برنامه ریزی و در نتیجه آن، سرمایه صندوق ۵۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته تثبیت شد.

وی ادامه داد: اکنون پیش‌پرداخت‌های لازم برای این افزایش سرمایه، دریافت شده و افزایش سرمایه به صورت علی‌الحساب اتفاق افتاده است. همچنین گزارش توجیهی در این زمینه برای ارائه به سازمان حسابرسی در حال نهایی شدن است.

برنامه کمک مستقیم به اکتشاف برای نخستین بار

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی با بیان اینکه کمک به اکتشافات تکمیلی و اکتشافات پایه از نظر مالی، ریسک و مدیریت ریسک، از جمله اساسی‌ترین برنامه‌های آینده این صندوق با افزایش سرمایه خواهد بود، گفت: برای نخستین بار از فعالیت صندوق، به طور مستقیم به دنبال کمک به موضوع اکتشاف هستیم.

وی افزود: این در حالی بود که در ادوار گذشته، کمک مالی این صندوق به اکتشافات از محل وجوه اداره شده و کمک‌های مالی و اعتباری سازمان برنامه و بودجه انجام می‌شد که تغییرات تخصیص بودجه بر میزان اعتبار تخصیصی برای اکتشافات تاثیرگذار بود.

دهقانی خاطرنشان کرد: ‌با تخصیص بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه، منابع مالی که پیش از این برای موضوع اکتشاف تخصیص می‌یافت، درون‌زا نبود و توسط بخش معدن برای آن تصمیم‌گیری نمی‌شد.

وی ادامه داد: سال گذشته به همین شیوه کمتر از ۲۰ میلیارد تومان برای موضوع اکتشافات تخصیص داده شد، اما امسال تصمیم داریم با تامین منابع مالی افزایش سرمایه، بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان (با احتساب منابع بانکی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان) برای اکتشافات پایه معادن کوچک‌مقیاس تخصیص دهیم. چنین رقمی می‌تواند موتور محرکه‌ای برای معادن کوچک‌مقیاس برای ادامه مسیر باشد.

نبود هیچ محدودیت برای تامین مالی اکتشاف، استخراج و فرآوری

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی تاکید کرد: به معدن‌کارانی که نیازمند منابع مالی برای استخراج، فرآوری و اکتشاف هستند، اعلام می‌کنیم که هیچ محدودیتی برای تامین منابع آنها نداریم و تصمیم ایمیدرو و این صندوق، تامین نیازهای مالی معادن کوچک‌مقیاس است.

وی ادامه داد: اکنون ۵۷ ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به مبلغ ۱۵ هزار و ۴۹۵ میلیارد ریال برای طرح‌ها آماده صدور است که شامل ۳۸ ضمانت‌نامه به ارزش ۱۵ هزار و ۴۰۶ میلیارد ریال و ۱۹ سرمایه‌گذاری به ارزش ۸۹ میلیارد ریال است.

صدور بیش از 20 هزار میلیارد ریال ضمانت نامه و بیمه نامه

دهقانی خاطرنشان‌کرد: از سال گذشته تاکنون، در مجموع ۱۱۵ ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به ارزش حدود ۲۰ هزار و ۹۰۹ میلیارد ریال از سوی این صندوق صادر شده است.

بنا به این گزارش، سال گذشته در مجموع ۴۰ ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به ارزش چهار هزار و ۷۸۶ میلیارد ریال از سوی صندوق مذکور صادر شد که سهم ضمانت‌نامه ها (بیمه‌های اعتباری بهره‌برداری) ۳۱ فقره به ارزش چهار هزار و ۷۴۴ میلیارد ریال و سهم بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری ۹ فقره به ارزش ۴۲ میلیارد ریال بود.