06 مهر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

افزایش 32 درصدی تعداد طرح های صنعتی و معدنی با سرمایه گذاری خارجی

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تعداد طرح های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در 5 ماهه اول سال 99 را 49 مورد اعلام کرد که نشان دهنده افزایش 32.4 درصدی این شاخص در سال جهش تولید است.

افزایش ۳۷ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی

به گزارش جهان معدن به نقل از دنیای‌اقتصاد، وضعیت طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی نشان می‌دهد حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ۵ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش‌یافته است. بر این اساس حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی در ۵ ماه اول سال ۱۳۹۸ در مجموع ۶۱۸ میلیون دلار بوده که در ۵ ماه اول سال ۹۹ حجم سرمایه‌گذاری خارجی به ۸۵۰ میلیون دلار افزایش یافت. همچنین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ۵ ماهه سال گذشته از ۳۷ فقره به ۴۹ فقره در ۵ ماه ابتدای امسال افزایش یافت است. این گزارش می‌افزاید: حجم سرمایه‌گذاری خارجی به لحاظ تعداد در ۵ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد و به لحاظ ارزش ۳۷ درصد افزایش یافته است.

در ۵ ماهه امسال صورت گرفت: امضای دو قرارداد سرمایه گذاری توسط ایمپاسکوپ

قرارداد انجام سرمایه گذاری به منظور احداث کارخانه تولید پترولیوم کک و نیز احداث کارخانه تولید سدیم سیانید در ۶ ماهه نخست سال جاری توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با سرمایه گذار منعقد شد.

به گزارش جهان معدن، قرارداد انجام سرمایه گذاری به منظور احداث کارخانه تولید پترولیوم کک با ظرفیت تولید سالانه ۴۰ هزار تن در منطقه آزاد اروند با هزینه ای بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد ریال در مرداد ماه سال جاری میان ایمپاسکو با بخش خصوصی منعقد شد.

این گزارش حاکیست قرارداد احداث کارخانه تولید سدیم سیانید با تضمین خرید سالیانه ۱۵۰۰ تن سدیم سیانید قرصی با خلوص حداقل ۹۸ درصد با میزان هزینه سرمایه گذاری ۱۸۰۰ میلیارد ریال توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با سرمایه گذار بخش خصوصی بسته شد.

گفتنی است شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۳۹۳ اقدام به تدوین و پیاده سازی استراتژی‌ها و سیاست‌های اجرایی جدید کرد و با هدف تهیه و تولید انواع مواد معدنی مورد نیاز کشور و توسعه پایدار بخش معدن در مناطق کمتر توسعه یافته و جهت استفاده از توان بخش خصوصی، برون سپاری مدیریت و راهبری مجتمع‌های تابعه خود را به فعالان و سرمایه گذاران بخش، هدف‌گذاری کرد و در همین راستا مجتمع‌های فروکروم جغتای، نفلین سینیت کلیبر، سرب نخلک، فسفات اسفوردی، سنگ آهن جلال آباد، سنگ آهن گل گهر، کک سازی زرند، پتاس خور و بیابانک و سنگ آهن سیرجان در قالب قراردادهای بلند مدت به فعالان و سرمایه گذاران واگذار کرد.

رشد بیش از 40 درصدی تعداد جواز های تاسیس صادره

معاونت طرح و برنامه وزارت صمت درصد تغییرات شاخص های اصلی صنعت، معدن و تجارت کشور را در پنج ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام کرد که بر این مبنا میزان سرمایه گذاری پروانه های بهره برداری صادره 69.9 درصد افزایش داشته و همچنین تعداد جوازهای تاسیس صادره نیز رشد 40.3 درصدی را ثبت نموده است.

پرداخت حدود 55 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بیش از 1700 واحد صنعتی و معدنی در 5 ماهه سال 99

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت سهم حوزه صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش های مختلف در ۴ ماهه اول سال ۹۹ را حدود ۳۱ درصد اعلام کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا، در ۴ ماهه اول سال 99، از مجموع 3 هزار 664 میلیارد ریال تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های مختلف اقتصادی کشور، حدود یک هزار و ۱۶۴ میلیارد ریال تسهیلات به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته است.

در این گزارش میزان تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی ۷۴۱ میلیارد ریال اعلام شده که حدود ۲۰ درصد از مجموع تسهیلات پرداختی است.

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تعداد واحدهای صنعتی مشمول تامین مالی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی را مجموعاً ۱۷۱۵ واحد اعلام کرد که در قالب تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) و در قالب پروژه رونق تولید در ۵ ماهه اول سال ۹۹ تسهیلات دریافت نموده اند.

در این مدت، بیش از 27 هزارو 400 میلیارد ریال تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره 18 قانون بودجه) به 463 واحد پرداخت شده و همچنین در قالب پروژه رونق تولید نیز 27 هزار و 700 میلیارد ریال و در مجموع حدود 55 هزار 100 میلیارد ریال به 1252 واحد تسهیلات ارائه شده است.

بر اساس این گزارش و در قالب تسهیلات برنامه تولید و اشتغال(تبصره ۱۸)، از ابتدای اسفند ماه ۹۷ تا پایان مرداد ۹۹، مبلغ 59 هزار و 974 میلیارد ریال تسهیلات به ۱۰۴۰ واحد پرداخت شده است.

میزگرد تخصصی چالش‌های بازار فلزات غیرآهنی

دنیاى‌اقتصاد : سومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع‌فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار هفتم، هشتم و نهم مهر امسال در تهران برگزار مى‌شود. در این هم‌اندیشى صنعتى با حضور تصمیم‌سازان، صاحب‌نظران، کارشناسان و فعالان صنایع غیرآهنى (آلومینیوم، مس، سرب، روى و طلا) قرار است فرصت‌ها و چالش‌هاى این حوزه با نگاهى به تولید و بازار بررسى شود. در کنار برگزاری این همایش میزگردهای تخصصی نیز برای بررسی چالش‌ها و مشکلات این صنایع نیز برگزار می‌شود تا به این طریق فعالان این بخش بتوانند در کنار همایش به راهکارهایی برای عبور از چالش‌ها دست پیدا کنند. در این زمینه در اولین روز این همایش دو میزگرد تخصصی «بررسی ساختار کلان مدیریت صنعت، معدن و تجارت کشور» و «چالش‌های بازار فلزات غیرآهنی» مدنظر قرار گرفته‌اند که با حضور کارشناسان هر دو بخش مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون یورویی و اشتغالزایی ۵۰۰ نفره با راه اندازی واحدهای فرآوری کودهای فسفاته در کشور

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران پس از امضای تفاهم نامه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی برای تولید و توزیع کودهای فسفات در کشور از سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون یورویی و اشتغالزایی ۵۰۰ نفره با راه اندازی واحدهای فرآوری کودهای فسفاته در کشور خبر داد و اعلام کرد که اجرای این طرح خودکفایی باعث جلوگیری از واردات یک میلیون تنی کودهای فسفاته می شود. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: برای راه‌اندازی واحدهای فرآوری کودهای فسفاته در کشور، بالغ بر ۲۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری انجام می شود و زمینه اشتغال مستقیم برای بیش از ۵۰۰ نفر فرآهم خواهد شد.

سرمایه گذاری های مس در راه است

در نشست رییس هیات عامل ایمیدرو، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، رییس سازمان بورس و مدیران شرکت های بزرگ اردشیر سعد محمدی سرمایه گذاری های شرکت مس را از محدوده 2 میلیارد یورو به 4.5 میلیارد یورو اعلام کرد که رقم قابل توجهی محسوب می شود.