09 آذر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

قرار گرفتن تجارت خارجی کشورمان در تراز جهانی با راه اندازی سامانه جامع تجارت

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران شفاف سازی تجارت خارجی و جلوگیری از فساد را از مزایای سامانه جامع تجارت دانست و گفت: این سامانه، کشورمان را در استانداردهای نظام بین المللی تجارت قرار خواهد داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، حمید زادبوم با بیان این مطلب، افزود: با توجه به اینکه با استفاده از سامانه جامع تجارت ایران، دخالت افراد و سلایق اشخاص از تجارت خارجی کم کم حذف می گردد، تجارت خارجی کشورمان در تراز جهانی قرار می‌گیرد.

وی افزایش سرعت عمل در تجارت خارجی را از دیگر مزایای سامانه جامع تجارت دانست و تصریج کرد: با سامانه جامع تجارت، در شاخص های مرتبط با زمان در تجارت جهانی رتبه کشورمان بهبود و ارتقا خواهد یافت.

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه گفت: انجام فرآیندهای کاری صادرکنندگان و واردکنندگان در این سامانه تسهیل خواهد یافت و هزینه ها برای تجار کاهش خواهد یافت و به حداقل می‌رساند.

دریافت اطلاعات به روز تجارت خارجی کشور با استفاده از سامانه جامع تجارت

زادبوم همچنین تصریح کرد: در این سامانه هر تاجر با یک درگاه مواجه است و کار خود را از طریق یک درگاه به جلو می‌برد و ارایه داده های مورد نیاز در حوزه تجارت خارجی از طریق دستگاه های مرتبط نیز با یک درگاه انجام خواهد شد.

وی این سامانه را مورد تاکید رییس جمهور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست و اضافه کرد: تصمیم گیران حوزه اقتصادی نیاز به اطلاعات صحیح و به روز دارند و این سامانه از لحاظ تعادل در صادرات و واردات به ما کمک خواهد کرد.

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه سرعت و دقت بیشتر در انجام فرآیندها از مزایای دیگر این سامانه است، ادامه داد: شرایط ارزی کشور و شرایط تجارت و اقتصاد با شیوع ویروس کرونا نیاز به سامانه جامع تجارت را بیشتر مشهود کرده است.

افزایش سرمایه ۳۴ درصدی گل‌گهر تصویب شد

هیئت‌مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، افزایش سرمایه ۳۴ درصدی این شرکت از محل آورده نقدی سهامداران، مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به را مورد تصویب قرار داد.

به گزارش جهان معدن وبه نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، در ابتدای سال جاری در مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت به اتفاق آرا اعضای مجمع، با افزایش سرمایه «گل‌گهر» از ۴۸۰۰ میلیارد به ۱۰ هزار میلیارد تومان موافقت شده بود و مقرر کرد افزایش سرمایه در دو گام انجام شود.

بر این اساس، در جلسه هیئت‌مدیره شرکت که با حضور اعضا برگزار شد، موضوع افزایش سرمایه مرحله دوم از ۷۴,۴۰۰ میلیارد ریال به ۱۰۰,۰۰۰ میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفت و اعلام گردید؛ با توجه به اتمام مرحله اول افزایش سرمایه از ۴۸,۰۰۰ میلیارد ریال به ۷۴,۴۰۰ میلیارد ریال هیئت‌مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در نظر دارد نسبت به انجام مرحله دوم افزایش سرمایه از مبلغ ۷۴,۴۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۰۰,۰۰۰ میلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران، مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر با هدف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در شرکت‌های فرعی و وابسته و جبران مخارج مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر، تأمین سرمایه در گردش موردنیاز جهت خرید سنگ‌آهن و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، زیرساختی و بهبود کیفیت اقدام نماید.

پیشرفت 70 درصدی معدن مس درآلو

مجری طرح توسعه معدن مس درآلو گفت: فعالیت‌های پروژه معدن مس درآلو از ابتدای سال جاری تاکنون به رغم شیوع کرونا در کشور از سرعت عملیاتی بالایی بر خوردار شد به طوری‌که مجموع پیشرفت فیزیکی این پروژه به 70 درصد رسیده است.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازمس پرس، مهندس محمدرضا سرحدی مجری پروژه معدن مس درآلو با اعلام این خبر و با قدردانی از زحمات دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس در سرعت بخشی به این طرح گفت: هدف نهایی این طرح تولید سالانه 130 هزار تن کنسانتره مس با عیار حداقل 22 درصد است.

وی افزود: این‌ طرح مشتمل بر پروژه‌های باطله‌برداری و آماده‌سازی معدن درآلو، احداث کارخانه تغلیظ، احداث زیر ساخت‌های آب‌رسانی و مدیریت باطله و برق‌رسانی است که جمع مبلغ قرارداد این طرح7650 میلیارد ریال  بعلاوه 142 میلیون دلار برآورد شده است.

وی با اشاره به اینکه از زمان آغاز اجرای این  طرح تاکنون برای 1000 نفر اشتغال زایی ایجاد شده است اظهار داشت: میزان اشتغال‌زایی پس از اتمام پروژه 500 نفر به صورت مستقیم و 1500 نفر به طور غیر مستقیم برآورد شده است.

سرحدی  بیان کرد: هم‌اکنون مراحل نصب آسیابهای بال میل و سگ میل و مراحل تکمیلی اجرای مخازن ذخیره آب و ادامه اجرای خطوط انتقال آب در حال انجام شدن است.

مجری طرح توسعه معدن مس درآلو تصریح کرد: عملیات اجرای پست برق بردسیر تکمیل شده است و در حال حاضر در حال اجرای مراحل اجرای پست برق منطقه درآلو و خط انتقال برق هستیم

فهرست ۲۱۰ فرصت سرمایه‌گذاری منتشر شد

معاون طرح و برنامه وزارت صمت، از آغاز پروژه‌ای برای هدایت سرمایه‌گذاری به پروژه‌های مهم و اولویت دار خبر داد و گفت : در این راستا بررسی شده که در مجموع ۲۱۰ کالای مهم به کشور وارد می‌شود که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود دارد و حالا فهرست این کالاها به عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری منتشر شده است.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازایسنا، سعید زرندی، با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که مدتی است در معاونت طرح و برنامه دنبال می‌شود، بحث فرصت‌های سرمایه گذاری است، اظهار کرد: با توجه به کمبود و محدودیت منابع بهتر است سرمایه گذاری‌های جدید به سمت فرصت‌ها و نیازهای جدید هدایت شود که در این راستا دو اقدام انجام شده است.

وی افزود: اولین اقدام ارائه فهرست صنایع اشباع بود که در آن‌ها به حد کافی در کشور سرمایه‌گذاری شده و واحد تولیدی وجود دارد.

زرندی گفت: اقدام دوم معاونت طرح و برنامه ورود به موضوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری است که در این راستا بررسی شده در مجموع ۲۱۰ کالای مهم به کشور وارد می‌شود که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود دارد.

زرندی با بیان اینکه بخشی از این کالاهای وارداتی در کشور تولید می‌شود، اما به اندازه نیاز نیست، اظهار کرد: اکنون فهرست این ۲۱۰ کالا به عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای جایگزینی واردات استخراج شده است.

سرمایه بانک ‌ها و نهاهای عمومی انقلاب هدفمند شود

وی همچنین از ارسال نامه‌ای از سوی معاونت طرح و برنامه به قائم مقام بانک مرکزی و معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی خبر داد که در آن توصیه شده بانک‌ها بر اساس لیست یاد شده به فرصت‌های سرمایه‌گذاری تسهیلات ارائه دهند.

زرندی در ادامه با اشاره به سرمایه‌گذاری‌ها از سوی نهادهای عمومی انقلاب مانند آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیادها، گفت: معاونت طرح و برنامه از این نهادها خواسته برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن از لیست تهیه شده در زمینه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و جایگزینی واردات استفاده کنند.

همچنین به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صمت، باتوجه به اهمیت مصرف بهینه منابع جهت سرمایه گذاری های جدید، اولویت‌های سرمایه گذاری شامل طرح‌های جدید صنعتی و معدنی، طرح‌های نیمه تمام آماده مشارکت با واگذاری، فرصت سرمایه‌گذاری با رویکرد جایگزینی واردات و ... شناسایی شده و از طریق زبانه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صفحه اصلی سامانه بهین یاب، برای عموم ذی‌نفعان قابل دسترسی بوده و مرتبا به روز رسانی خواهد شد .

برای آشنایی با فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید فهرست این ۲۱۰ کالا را در اینجا دریافت کنید

اتمام 8 پروژه تحقیقی توسط مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی تا پایان امسال

 

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت: این مرکز، 8 پروژه در زمینه تحقیقات معدنی را تا پایان امسال به اتمام می رساند.

به گزارش جهان معدن وبه نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مجید وفایی فرد با بیان این مطلب گفت: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اکنون 11 پروژه اصلی در حال اجرا دارد که 8 پروژه مربوط به امسال و 3 پروژه تا پایان سال 1400 به اتمام می رساند.

وی ادامه داد: بخشی از این پروژه ها مربوط به موافقتنامه ماده 17 اساسنامه ایمیدرو و بخشی دیگر، قراردادهای انجام شده با دانشگاه ها (دانشگاه تهران)، شرکت ها (فولاد مبارکه و میدکو)، موسسه یونیدرو و سازمان فنی حرفه ای است.

4 پروژه خاتمه یافته در نیمه نخست امسال

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران درباره جزئیات پروژه های اتمام یافته در نیمه نخست امسال، تصریح کرد: پروژه های «مطالعه فرآوری بیتومین به منظور کاهش گوگرد و خاکستر و تولید آسفالت ویژه» و «تحقیق و پژوهش فرآوری نمونه مس سولفیدی به همراه مولیبدن»، از جمله این پروژه ها بود.

وی ادامه داد: «شناسایی و امکان سنجی استحصال تیتانیوم و عناصر نادر خاکی از گل قرمز کارخانه بوکسیت جاجرم در مقیاس آزمایشگاهی» و «برگزاری دوره آموزشی تکنسین فرآوری با حضور 15 نفر در محل مرکز با همکاری سازمان فنی و حرفه ای»، از دیگر پروژه های اتمام یافته تا پایان نیمه نخست امسال است.

وفایی فرد با اشاره پروژه های قابل اتمام مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی تا پایان امسال، بیان داشت: پروژه «اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار»، «طرح امکان سنجی شناسایی و حذف گوگرد با هدف افزایش بازیابی و کاهش خاکستر محصول نهایی زغال سنگ پروده طبس»، تا پایان امسال به پایان می رسد.

وی افزود: «افزایش بازیابی طلا از کانسنگ زرشوران با بهبود شرایط فرآیند اکسیداسیون در مقیاس آزمایشگاهی و بنچ» و «امکان سنجی فرآوری اقتصادی غبارهای FTP حاصل از سیستم های Baghouse فولادسازی شرکت فولاد مبارکه»، از دیگر پروژه های قابل اتمام تا پایان امسال است.

پروژه های قابل اتمام در سال 1400

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اشاره به پروژه های قابل اتمام این مرکز در سال 1400، گفت: «امکان سنجی استحصال اقتصادی وانادیم از سرباره های فولادسازی در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی و «ممیزی آب در واحدهای تابعه ایمیدرو (43 واحد)»، بخشی از این پروژه هاست.

وی ادامه داد: پروژه «انجام آزمایشات شیمی، کانی شناسی و فرآوری نمونه های اکتشافی» تا سال آینده به پایان می رسد.

وفایی فرد با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده توسط مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در سال جاری گفت: ثبت اختراع فرایند استحصال اکسید تیتانیوم و بازیابی عناصر نادر خاکی از گل قرمز جاجرم، مشارکت با مرکز نو آوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو)، در زمینه حمایت از استارت آپ ها و ایده های نو، از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد: امضای تفاهم نامه با دانشگاه آزاد کرج در زمینه همکاری مشترک پژوهشی و فناوری با موضوع فلزات کمیاب و گرانبها و دریافت مجوز ارایه خدمات بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز، از دیگر اقدامات مرز مذکور است.

کسب رتبه سوم در میان 327 آزمایشگاه کشور

وفایی فرد خاطرنشان کرد: طی امسال، بیش از 10 پروژه مربوط به شرکت های خصوصی درباره تحقیقات بر روی نمونه های بوکسیتی، آندالوزیت، فلورین، هماتیت، طلا، نقره و غیره توسط پایلوت مرکز انجام شده یا در دست اقدام است .

وی افزود: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی در بین 327 آزمایشگاه کشور، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

در جلسه پایش طرح های جامع معدن و صنایع معدنی مطرح شد:

 

نعیمی: طرح های جامع فولاد، سرب و روی و زغال سنگ به زودی رونمایی می شود؛ طلا، مس و آلومینیوم در حال تهیه

قائم مقام ایمیدرو از نهایی شدن طرح های جامع فولاد (نسخه به روز شده)، زغال سنگ و سرب و روی خبر داد و گفت: طرح های جامع طلا و آلومینیوم در حال تهیه است و مشاور طرح جامع مس انتخاب شده است.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی که امروز در جلسه پایش طرح های جامع معدن و صنایع معدنی سخن می گفت، افزود: طرح جامع فولاد توسط شرکت ملی فولاد ایران تهیه شده است و سند راهبردی صنعت فوق، به زودی رونمایی می شود.

زغال سنگ

وی گفت: همچنین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان متولی تهیه طرح جامع زغال سنگ، آماده رونمایی از سند راهبردی تهیه شده این حوزه است.

سرب و روی

عضو هیات عامل ایمیدرو گفت: چکیده طرح جامع سرب و روی کشور متناسب با ساختار معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده و آماده رونمایی است. نعیمی ادامه داد: مجتمع سرب و روی مهدی آباد تهیه این طرح را بر عهده دارد و نسخه اولیه سامانه اینترنتی آماده است.

طلا

وی با بیان اینکه مجتمع طلای موته عهده دار تهیه طرح جامع طلا شده است، عنوان کرد: طرح جامع طلای ایران که شامل جمع آوری اطلاعات جهانی این صنعت و بررسی حوزه های تولید، اکتشاف، تقاضا، مصرف و شرایط تولید پایدار می شود، در حال تکمیل است.

آلومینیوم

نعیمی با بیان اینکه دفتر صنایع معدنی ایمیدرو در حال تهیه طرح جامع آلومینیوم است، گفت: طرح جامع آلومینیوم در 11 فصل تهیه می شود و که در آن به مسائلی همچون وضعیت صنعت آلومینیوم ایران و جهان، عارضه یابی و چالش های کلان صنعت، طراحی مدل مناسب صنعت پرداخته شده است.

مس

قائم مقام ایمیدرو اظهار داشت: مشاور طرح جامع مس انتخاب و قرارداد همکاری امضاء شده است تا به زودی تدوین نقشه راه این صنعت آغاز شود.

در این جلسه ویدیو کنفرانسی، محمد آقاجانلو معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، سمیه خلوصی مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی و سعید پیرمرادی مدیر دفتر صنایع معدنی ایمیدرو، امین صفری مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد و همچنین نمایندگان شرکت های تهیه و تولید مواد معدنی ایران، ملی فولاد و فولاد تکنیک حضور داشتند و به ارایه دیدگاه هایی درباره طرح های جامع پرداختند.

افزایش قیمت طلا پس از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا

به دنبال تضعیف ارزش دلار و امیدواری ها به اقدامات محرک اقتصادی بیشتر از سوی دولت جو بایدن قیمت طلا روز دوشنبه شاهد افزایش بود.

تعلیق فعالیت واحد ذوب مس کمپانی «زی جین» در صربستان

واحد ذوب مس RTB Bor صربستان، متعلق به کمپانی معدنی چینی Zijin، به‌منظور ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز برای کاهش انتشار گاز دی‌اکسید گوگرد متوقف شده است.