18 اسفند 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

اقدام ارزشمند وزارت صمت در تخصیص اعتبار برای توسعه صنعتی از منابع داخلی وزارتخانه

نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی گفت: تخصیص اعتبار از منابع داخلی وزارت صمت برای توسعه صنعتی در کشور و به خصوص مناطق کمتر برخوردار کار بسیار ارزشمندی است.

به گزارش جهان معدن ،علی نیکزاد در خصوص سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به استان اردبیل، بیان کرد: در همین راستا ۵۰۰ میلیارد تومان از محل منابع وزارت صمت برای واحدهای کوچک، متوسط، راکد و غیر فعال استان اردبیل در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه در خصوص دیگر برنامه های وزیر صمت برای اردبیل، تصریح کرد: مقرر شد یکهزار هکتار برای توسعه شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل اختصاص یابد تا وزارت صمت در راستای توسعه و تامین زیرساختهای این شهرک همکاری نماید.

نماینده اردبیل در مجلس اضافه کرد: سازمانهای توسعه ای ایدرو و ایمیدرو نیز در راستای ایفای مسئولیتهای توسعه ای خود، قرار است اقدامات مهمی در این استان انجام دهند.

ایجاد یک صنعت مادر در استان اردبیل به همت وزارت صمت

نیکزاد گفت: در کنار همه این اقدامات، یک صنعت مادر نیز به همت وزارت صمت در استان اردبیل ایجاد خواهد شد.

رشد قابل توجه بومی‌سازی در صنعت مس

مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان گفت: از بدو حرکت شرکت مس، همه مدیران متعهد به تولید داخل و بومی‌سازی بوده‌اند و امروز هم، با توجه به شرایط کشور، این موضوع رشد قابل توجهی داشته است.

به گزارش جهان معدن ،مهندس حسین احمدی در مراسم افتتاح نمایشگاه نهضت تولید، بومی‌سازی و صادرات که با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، نورالدینی مشاور ارشد استاندار کرمان و جمعی از مدیران صنایع استان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق کرمان برگزار شد، اظهار کرد: در شرکت مس، به‌ویژه در استان کرمان، اگر روند خرید و ساخت را مدنظر قرار دهیم، سالانه حدود یک‌هزار و 500 میلیارد تومان در حوزه تولید و مسائل جاری، ظرفیت وجود دارد که اگر 30درصد آن هم در استان محقق شود، رقم بسیار قابل توجهی در زمینه اشتغال استان و تامین مواد اولیه خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر، حدود 700 میلیون یورو و 6هزار میلیارد تومان نیز پروژه‌های جاری شرکت مس در استان کرمان است که اگر ظرفیت‌های منطقه‌ای را پای کار بیاوریم، می‌توانیم حدود 5هزار میلیارد تومان در تامین قطعات از داخل کشور و استان اقدام کنیم که بسیار عدد خوبی است و گویای اشتغالی بسیار مولد در سطح منطقه خواهد بود که توسعه استان را در حوزه تولید و در زمینه اشتغال به‌همراه خواهد داشت.

مدیر مجتمع مس سرچشمه تاکید کرد: قطعاً اولویت ما تامین از داخل استان است که ان‌شاء‌الله محقق خواهد شد؛ ما بانک اطلاعاتی پروژه‌های مس را تهیه کرده‌ایم و الان هم قراردادهای جاری در استان داریم که ظرفیت استان هرچه باشد می‌توانیم پوشش بدهیم؛ ما آمادگی کامل داریم و هرجا تولیدکننده‌ای بتواند به تولید داخل و اشتغال استان کمک کند، دستش را به گرمی می‌فشاریم.

وی با اشاره به تعهد شرکت مس در زمینه بومی‌سازی عنوان کرد: البته نکته‌ای که همه تولیدکنندگان و شرکت‌های استان باید به آن توجه داشته باشند، موضوع مراحل بومی‌سازی و الزامات آن است که از برنامه‌ریزی اولیه، مهندسی معکوس و کنترل کیفیت، این زنجیره‌ای است که باید همه با هم وجود داشته باشند.

امضای قرارداد ساخت محور لوکوموتیو بین مپنا و مجتمع اسفراین

در روز پایانی هشتمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی ، مدیران عامل شرکت مهندسی و ساخت لوکوموتیو مپنا و مجتمع صنعتی اسفراین قرارداد اجرایی شدن ساخت ۲۲۴ محور لوکوموتیو را امضا کردند

به گزارش جهان معدن ،بر اساس این قرارداد که محمد اسلامی اصفهانی و علی ملک آن را در محل غرفه ایدرو امضا کردند ، شرکت مجتمع صنعتی اسفراین ۱۶۰ محور لوکوموتیو MAp 24 و همچنین ۶۴ محور لوکوموتیو MAP 30 را به سفارش شرکت لوکوموتیو مپنا تولید خواهد کرد.

داخلی سازی انواع محور لوکوموتیو و واگن مسافری و باری که از سوی ایدرو و مجتمع صنعتی اسفراین صورت پذیرفته ، تاکنون موجب صرفه جویی ارزی ۲ میلیون یورویی در کشور شده است .

این قرارداد در پی تایید فنی محورها و همچنین تحویل نمونه های آزمایشی اجرایی شده است .پیشتر ، این محورها به صورت سی کی دی از شرکت های اروپایی تهیه و تامین می شد.

مجتمع صنعتی اسفراین ، تابعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از بزرگترین تولید کنندگان قطعات فولادی و آلیاژی در کشور است.

توسعه اکتشافات معدنی سرلوحه کار ایمیدرو است

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: به منظور تامین بخشی از مواد اولیه برای صنایع معدنی که نقش مهم در تولید ارزش افزوده دارند، توسعه اکتشاف سرلوحه کار این سازمان در چند سال اخیر بوده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه الله جعفری پنجشنبه شب در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان رضوی افزود: در چند سال اخیر با در نظر گرفتن ارزش اقتصادی با پنج درصد ارزش، ۱۲ میلیارد دلار اکتشاف در حوزه معدن کشور انجام شده که اگر به زنجیره صنایع بپیوندد، بازار سرمایه بزرگی در کشور ایجاد و حرکت دهنده اقتصاد می شود.

وی ادامه داد: در این راستا عملیات برای اکتشاف معادن مس، طلا و آهن در حال انجام است تا بتوان با معرفی معادن بزرگی مانند مس، تامین ارز لازم را انجام و فعالیتهای اقتصادی را توسعه داد.

رشد تولیدات

وی افزود: با اینکه در ۱۰ ماه امسال صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشور ۷.۷۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۹ میلیارد دلار بود، کاهش یافته، اما تولید معدن و صنایع معدنی کشور رشد قابل توجهی داشته که نشان از افزایش مصرف داخلی است. وی گفت: نگاه این سازمان بنگاه داری نیست بلکه در صدد فراهم کردن بستر توسعه برای سرمایه گذاران و واگذاری بخشی از فعالیتهای کم ریسک خود به بخش خصوصی است که برخی از بنگاه های عمومی نیز در آن شراکت دارند.

رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به مشکل زیرساختهای توسعه افزود: شرکت های بزرگ و توسعه گرا در معادن و صنایع معدنی فعال هستند که موفق به پایدار کردن زنجیره تولیدی خود شده و سرمایه قابل توجهی برای کشور به همراه آورده‌اند، این شرکت ها می‌توانند کمک زیاد به توسعه زیرساخت های کشور کنند.

توسعه خط انتقال آب از خلیج فارس

وی ادامه داد: در این راستا با کمک شرکت های توسعه گرا تا پایان امسال آب از خلیج فارس به چادرملو و بعد به مس سرچشمه انتقال می یابد و دو خط انتقال آب نیز از خلیج فارس به اصفهان و مشهد در حال احداث است.

جعفری با تاکید بر تامین منابع مالی و استفاده از نقدینگی در کشور برای هدایت آن به بخش های اقتصادی گفت: ۶ بنگاه اقتصادی زیر نظر ایمیدرو در قالب شرکت های سهامی عام طرح هایی را تعریف کردند که بخش عمده ای از آن از طریق وارد کردن شرکت در بورس اجرا می‌شود، این طرح ها سودده و قابل قبول برای مردم هستند که می‌توانند به سرمایه گذاری از سوی مردم کمک کنند و زمینه ساز اجرای طرح های بزرگتر در کشور باشند.

ایمیدرو با مدل جدید مشارکتی، معدن مهدی آباد را فعال کرد

کنسرسیوم خصوصی سرمایه گذار پروژه روی معدن مهدی آباد، تاکنون 1500 میلیارد تومان در این معدن سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، امین صفری مدیر مجتمع معدن سرب و روی و باریت مهدی آباد در گفت و گو با رادیو اقتصاد، با بیان مطلب فوق افزود: این میزان سرمایه با اتکا به منابع داخلی شرکت ها و بدون استفاده از منابع بانکی تامین و سرمایه گذاری شده است.

صفری با برشمردن ویژگی های پروژه توسعه معدن،‌ گفت: به رغم معطل ماندن طرح توسعه معدن مهدی آباد طی 60 سال، ایمیدرو در (اواخر) سال 95 توانست با مدل جدید مشارکتی و جذب سرمایه گذار، این معدن را با استفاده از توان شرکت های داخلی فعال کند.

وی با تاکید بر اینکه واگذاری مدیریت اجرایی، تامین مالی و بهره برداری به بخش خصوصی نتایج ارزنده ای برای اقتصاد کشور دارد، یادآور شد: طی یک فرایند رقابتی، پروژه توسعه معدن روی معدن آباد به صورت قراردادی از سوی ایمیدرو به کنسرسیومی از بخش خصوصی واگذار شد و 5 شرکت که اهلیت لازم را داشتند،‌ در قالب کنسرسیوم برنده سرمایه گذاری و اجرای پروژه شدند.

مدیر مجتمع معدن مهدی آباد،‌ ادامه داد: با بهره برداری (کامل) از بخش فراوری روی این معدن، "مهدی آباد" قادر است 2.5درصد از فلز محتوی روی در دنیا را تولید کند.

وی درباره اشتغال طرح اظهار داشت: هم اینک 500نفر در این معدن مشغول به کار هستند که تا یکسال دیگر این رقم به هزار نفر افزایش خواهد یافت.

صفری به اهمیت زیرپروژه های توسعه معدن مهدی آباد اشاره کرد و گفت: 90 کیلومتر از خط 100 کیلومتری انتقال آب از یزد و همچنین خط برق این مجتمع از جمله زیرپروژه های حیاتی توسعه معدن به شمار می آیند که اکنون در حال اجرا هستند.

وی با اشاره به پیشران بودن بخش معدن برای صنعت تاکید کرد: راه اندازی کارخانه های فرآوری روی در این معدن و تامین خوراک برای کارخانه های پایین دستی،‌ سبب رونق تولید و اشتغال در بخش صنعت خواهند شد.

پروژه فرآوری روی در معدن مهدی آباد،‌ از سه فاز تشکیل شده که هم اینک فاز نخست با پیشرفت 55درصدی در حال اجراست. با راه اندازی این فازها، سالانه 800هزار تن کنسانتره روی در این مجتمع تولید خواهد شد.

ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری با استفاده از ظرفیت‌های معطل مانده در حوزه معدن

در راستای هدایت هدفمند منابع و سرمایه‌های کشور در جهت منافع ملی و رشد اقتصادی کشور، محدوده‌های بلوکه شده معدنی در سراسر کشور از طریق مزایده عمومی و در چارچوب اختیارات قانونی وزارت صمت، واگذار خواهد شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، یکی از سیاست‌های اصلی وزارت صمت، استفاده از ظرفیت‌های معطل مانده در بخش‌های مختلف صنعت، معدن و هدایت هدفمند منابع و جذب سرمایه در راستای بهره‌وری از این ظرفیت‌هاست.

با توجه به این رویکرد وزارتخانه، استفاده از ظرفیت‌های معدنی کشور با توجه به اهمیت آن‌ در صنایع مهم و استراتژیک و نیز غنی بودن کشور از این منابع به صورت جدی در دستور کار وزارت صمت قرار گرفت.

جایگزین کردن معدن و درآمدهای آن به جای نفت و تجارت‌های نفتی، بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز بیان شده است، ایشان در بیانات خود با تاکید بر اینکه باید برای نفت جایگزین قرار داد، معادن را یکی از بهترین جایگزین‌های نفت دانستند.

از سویی با توجه به اینکه یکی از چالش‌های عمده در حوزه‌های مختلف اقتصادی، مربوط به طرح‌های نیمه تمامی است که به دلایل مختلف فنی و اقتصادی متوقف شده‌اند، استفاده از ظرفیت و امکانات طرح‌های نیمه تمام امری ضروری است.

در همین راستا، و با توجه به ظرفیت‌های معدنی کشور، وزارت صنعت معدن و تجارت، به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود معدنی، علاوه بر برنامه‌ریزی کارشناسی و دقیق برای تکمیل و توسعه زنجیره معادن و صنایع معدنی، طرح واگذاری محدوده‌ها و پهنه‌های متروکه را نیز مورد پیگیری جدی قرار داده به طوریکه اقدامات اولیه آن انجام شده است.

وزیر صمت نیز با تاکید بر آزادسازی پهنه‌های معدنی، واگذاری این محدوده‌ها را فرصتی خوبی برای شرکت‌های توانمند معدنی در راستای استفاده از ظرفیت‌های جدید دانست که به زودی از طریق برگزاری مزایده و اختیارات قانونی وزارتخانه در اختیار مردم قرار خواهند گرفت.

در گام نخست، مزایده پهنه‌های متروکه بلوکه شده جهت جذب سرمایه و نیز معرفی فرصت‌های بالقوه سرمایه‌گذاری در حوزه معدن به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در دستور کار قرار گرفت و طبق اظهارات «اردشیر سعدمحمدی»، سرپرست امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در نشست خبری که روز سه شنبه برگزار شد، مزایده مذکور در نیمه دوم فروردین ماه سال آینده برگزار خواهد شد.

طبق توضیحات سعدمحمدی در مرحله نخست این طرح، محدوده‌های معدنی فاقد مالک که بلا استفاده مانده اند، به عموم عرضه می‌شود و اینکار علاوه بر فعالسازی این پهنه‌ها، موجب جهت‌دهی هدفمند سرمایه‌ها و در نهایت رشد صنایع معدنی خواهد شد و به این ترتیب بخش معدن یک گام مهم در مسیر توسعه خواهد داشت.

گفتنی است در این مزایده، محدوده‌های مشکل‌دار از نظر منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست که هنوز موفق به اخذ استعلام‌های سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر نشدند، عرضه نمی‌شود

بررسی فرآیندهای توسعه ای صنعت گوهرسنگ ها در ریاست جمهوری

ایمیدرو در راستای اهداف توسعه ای، اقدام به تدوین بسته حمایتی زنجیره فلزات گرانبها با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش خصوصی کرده است. همچنین فرآیندهای توسعه ای این صنعت با راهبری ایمیدرو تهیه و جهت بررسی در اختیار دفتر ریاست جمهوری قرار گرفته است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، استراتژی توسعه صنعت گوهرسنگ ها با تمرکز بر "رونق تولید، اشتغالزایی و حضور پررنگ در تجارت جهانی" از سال 98 با راهبری ایمیدرو آغاز شده است. در حال پیش نویس بسته سیاستی و حمایتی توسعه زنجیره فلزات گرابها و گوهرسنگ ها در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ایمیدرو و بخش خصوصی در حال تدوین است. با تصویب این بسته حمایتی، موانع پیش روی صنعت فلزات گرانبها و گوهرسنگ ها در زمینه واردات، صادرات، قاچاق، تولید، معاملات زنجیره و معدن مرتفع خواهد شد.

ایجاد کارگروه توسعه ای برای تحقق اهداف

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و ذیل اهداف توسعه ای مبنی بر جلوگیری از خام فروشی، توسعه صنعت سنگ های قیمتی را با راه اندازی کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها از دی ماه سال 98 برای نخستین بار آغاز کرده است.

"ایجاد بازارچه های گوهرسنگ ها"، "تسهیل صادرات"، "ایجاد آزمایشگاه های استاندارد و تخصصی گوهرسنگ ها"، "اکتشافات جدید غربالگری داده های اکتشافی گذشته" و " فعال کردن معادن و کوچک و متوسط گوهرسنگ ها" از مهم ترین موضوعاتی است که در کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها مورد بررسی قرار گرفت و برای آن فرایندهایی تعیین شد.

کمیته های تخصصی

این سازمان با راه اندازی ستادی متشکل از کمیته های استراتژی، اکتشاف قوانین و مقررات و بازار با عضویت انجمن های تخصصی این حوزه، برنامه ها را تا رسیدن به حصول نتیجه پایش می کند. این مهم در حالی اجرا شده که صاحبنظران اقتصادی و نمایندگان انجمن های تخصصی و دانشگاهی حوزه گوهرسنگ ها در این ستاد حضور دارند. گفتنی است، هم افزایی فوق، نمونه بارز همکاری دولت و بخش خصوصی در امور است.

تعیین فرایندها صنعت گوهرسنگ با راهبری ایمیدرو

این گزارش می افزاید، به منظور سهولت و رفع موانع تجارت در صنعت گوهر سنگها، فرایندهایی با هم اندیشی کارشناسان مرتبط نهاد های متولی و فعالان بخش خصوصی با راهبری ایمیدرو تدوین و جهت ابلاغ به دفتر ریاست جمهوری ارسال شده که در دست بررسی است.

از جمله این فرایندها می توان به فرایندهای صادرات و واردات قطعی و تجاری سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی خام و تراش خورده سوار نشده، ورود موقت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی جهت حضور در نمایشگاه موضوع ماده 50 قانون امور گمرکی و صدور موقت سنگهای قیمتی و نیمه‌قیمتی جهت شرکت در نمایشگاه اشاره کرد.

در حال حاضر در بازار 600 میلیارد دلاری جهانی جواهرات، سهم ایران کمتر از نیم درصد است. بنابر اهداف مورد توجه ایمیدرو در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی، دستیابی به سهم نیم درصدی تا سال 1405 و سهم یک درصدی تا سال 1410 هدفگذاری شده است.

گام سبز صنعت سرخ در تامین بلندمدت آب از پسآب نیشابور

دکتر کسری غفوری در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش ستایش برانگیز این مجتمع در روند توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی جامعه پیرامونی خود اذعان کرد: مجتمع فولاد خراسان همواره نسبت به سایر مجتمع های تولیدی کشور سردمدار توسعه چه در زیر سقف خود و چه خارج از آن بوده است.

به گزارش جهان معدن ،نایب رئیس هیئت مدیره مجتمع فولاد خراسان در ادامه گفت: اعتقاد من این است که آب نیاز اساسی فولاد است و ما نباید در شرایط کنونی با بحران فراگیر آن، آب پاکیزه را در تولید فولاد استفاده کنیم. با موافقت شرکت آبفای کشور پسآب شهر نیشابور را به مدت ۲۵ سال در فولاد خراسان به کار خواهیم گرفت و مازاد آن را در صنعت و کشاورزی در اختیار متقاضیان قرار خواهیم داد. ۱۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه نیاز داریم که عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می شود و اجرای آن اشتغال مستقیم ۱۰۰۰ نفر را تامین می کند.

این کارآفرین ملّی اضافه کرد: مهم ترین طرح توسعه ما که زنجیره تولید ما را از نظر سودسازی ارزنده تر می کند، کنسانتره سازی دو و نیم میلیون تنی «سنگان» خواف است. از روز حضورم در مجتمع فولاد خراسان قول دادم که آن را به ثمر برسانم. بعد از هفت سال وقفه مشکلات پیمان کاری و اداری آن حل شده و کار اجرایی در آن مجموعه هم آغاز شده است. پیش بینی ما این است که ۲۴ ماه دیگر بهره برداری طرح دو و نیم میلیون تنی کنسانتره سازی سنگان آغاز می شود. در کنار آن آهک از مواد اولیه مورد نیاز این صنعت است و اگرچه ارزش ریالی بالایی در زمینه تولید ما ندارد ولی عدم تامین آن در فصول سرد با دشواری و حتی وقفه در روند تولید همراه می شود. به همین دلیل به تازگی ۶۰ درصد یک کارخانه آهک را در شهرک صنعتی خیام خریداری کردیم. با این سرمایه گذاری نیز ۱۴۰ نفر اشتغال مستقیم خواهند داشت. ما طرح های توسعه دیگری را زیر سقف فولاد خراسان در دست مطالعه داریم که پروژه های افزایش ظرفیت گندله سازی ۵/۲میلیون تنی به ۴/۳میلیون تن و نیز راه اندازی مگا مدول احیای مستقیم است که این مدول در ایجاد توازن زنجیره فولاد کشور نقشی بسزا خواهد داشت. تامین آهن اسفنجی در کشور طی سال های اخیر معضل بزرگی شده است و به رغم اینکه طبق قانون باید قیمت آن ۵۰ درصد قیمت شمش باشد که حدود ۶ هزار تومان می شود ولی ماه گذشته تا ۸۵۰۰ تومان هم افزایش یافت و این نشان دهنده نبود توازن در زنجیره فولاد است که ما در حال مطالعه این طرح با هدف افزایش تولید آهن اسفنجی هستیم. همچنین در ادامه سیاست گذاری بلند مدت خود نیز مکاتباتی را با شرکت های ملی گاز ایران و توانیر، سازمان صمت خراسان رضوی و وزارت صمت انجام داده ایم تا در صورت تامین زیرساخت در زمینه تامین برق و گاز خود هم قدم های تازه ای را برداریم.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان به رشد بی سابقه سودسازی این صنعت فولادی در قیاس با دیگر فولادسازی های کشور پرداخت و گفت: فولاد خراسان بین همه فولادهای کشور از نظر حاشیه سود بهترین شرایط را در سال ۹۹ داشت. ما در سال جاری معادل سود سه سال گذشته فولاد خراسان را ایجاد کردیم. دلیل آن هم این است که ما با توجه به زیرساخت های این مجتمع تمهیداتی را اندیشیدیم که بهترین مواد اولیه را با بهترین کیفیت از نظر حمل و تامین تهیه کنیم. ما امسال بیشتر مواد اولیه خود را از سنگان تامین می کنیم در حالی که در سال های گذشته بیشتر کنسانتره و گندله خود را از یزد، همدان، کرمان و کردستان می آوردیم. امسال با توجه به تفاهم نامه معاون معدنی وزارت صمت و ایمیدرو توانستیم بیشتر مواد اولیه خود را از سنگان تامین کنیم. در زمینه بومی سازی هم فعالیت خود را بیشتر کرده و نتایج بهتری کسب کردیم که منجر به تقدیر آقای مهندس جعفری معاون وزیر و رئیس سازمان ایمیدرو از همکارانم در فولاد خراسان شد. ما طی دو سال گذشته ۱۱ رکورد تولید و تامین مواد اولیه را پشت سر گذاشتیم. امروز هم دغدغه ای برای تامین مواد اولیه نداریم در حالی که سال های قبل گاهی فقط برای چند روز مواد اولیه ما تامین می شد.

کسری غفوری سپس به تشریح دیدگاه های خود درباره آینده عرضه مقاطع فولادی در بورس کالا پرداخت و ابراز نظر کرد: من اعتقاد جدی دارم که همه شرکت های دولتی و نیمه دولتی و خصوصی هدفی جز گرداندن چرخ اقتصاد کشور ندارند بنابراین اگر قرارست تصمیمی در صنعت فولاد گرفته شود، شایسته است که چهار فولادساز بزرگ کشور یعنی مبارکه، ذوب آهن، فولاد خراسان و فولاد خوزستان هم در اخذ آن مشارکت کنند چرا که توقع دارند ما هم از اجرای آن تصمیم ها حمایت کنیم. اگر تصمیمی با توجه به خرد جمعی باشد، ما حمایت می کنیم چون دوست داریم ابتدا ایران ساخته شود و در کنار آن بتوانیم صادرات خود را انجام دهیم. متاسفانه این دستورالعمل منجر شد که فولاد خراسان امسال ۴۹ درصد کاهش صادرات شمش و نیز ۳۹ درصد کاهش صادرات میلگرد و در مجموع ۴۵ درصد از صادرات خود را به نسبت دوره مشابه سال گذشته شاهد باشد. ما امسال ۹۹ درصد سودسازی داشتیم که اگر این ۴۵ درصد کم نمی شد در ارزآوری کشور طی دوره تحریم و نیز سودسازی شرکت می توانست بسیار مفید باشد. با توجه به انتخاب آقای سعدمحمدی که آقای دکتر رزم حسینی وزیر محترم صمت ایشان را به عنوان معاون معدنی خویش انتخاب کردند و ایشان را از بدنه فولادی کشور می دانیم صمیمانه ابراز امیدواری می کنم که در ادامه راه این معضلات با دیدگاه ایشان مرتفع شود.

مدیرعامل فولاد خراسان سپس تاکید کرد: تمام محصولات فولادی خود را به صورت ۱۰۰ درصد شمش تولیدی و ۹۰ درصد میلگرد با هدف حمایت از بازار در بورس کالا عرضه می کنیم. ۱۰ درصد دیگر میلگرد را به صورت تهاتر با توانیر در قبال تامین برق خود عرضه خواهیم کرد. این درحالی ست که قانون ما را به عرضه ۶۰ درصد محصول میلگرد بورس کالا مکلف کرده است.

دکتر غفوری در بخشی از این مصاحبه به شرایط دشوار کنونی از دو نظر محدودیت های ناشی از شیوع همه گیری کووید-۱۹ و نیز محدودیت های تامین برق و گاز با اعمال خاموشی ها اشاره و تصریح کرد: فکر می کنم که در بین کل فولادسازان کشور و حتی در بین تمام صنایع کشور سال سختی را پشت سر گذاشتیم. تنها صنعت فولادی بودیم که در کشور طی فروردین امسال تعطیل شدیم زیرا سرعت شیوع کرونا در نیشابور و خراسان رضوی زیاد بود و ما برای حفظ سلامت همکاران و مقابله با این بیماری ۲۳ روز این مجتمع را در نیشابور تعطیل کردیم. سپس تا آماده سازی کوره ها انجام شود فروردین را از دست دادیم. اتفاقی تلخ که صنعت ما را در معرض آسیب قرار داد، قطعی گاز ۵۰ روزه در فولاد خراسان و ۱۴ روز قطعی برق در تیر و نیز قطعی مجدد برق در زمستان امسال به مدت ۲۰ روز بود. با توجه به اینکه فولاد خراسان از گندله سازی تا احیا و نورد همه زنجیره تولید را دارد، توقف هر واحد منجر به وقفه سایر واحدها می شود. گندله سازی با قطع گاز دچار مشکل شد. تولید آهن اسفنجی هم به خاطر قطع گاز دچار وقفه شد و ما با تمهیدات لازم توانستیم آهن اسفنجی را از سایر نقاط کشور با هزینه ای سنگین تر تامین کنیم تا تولید متوقف نشود. امیدواریم در سال های پیش رو این مشکلات برطرف شود.

وی همچنین تامین قطعات لازم صنایع را یکی از چالش های تولید ارزیابی کرده و گفت: همواره در خصوص واردات قطعاتی که امکان بومی سازی آن نیست، مقررات سرسختانه گمرکی و نیز انبوه مجوزهایی که سازمان صمت باید صادر کند، محدودیت ایجاد کرده است. با وجود آقای مس فروش رئیس سازمان صمت خراسان رضوی خود که یکی از صنعت مردان فولادی ست ، امیدواریم چشم انداز بهتری از گذشته را پیش رو داشته باشیم. ما امسال در تامین و انبارش قطعات هیچ مشکلی نداشتیم و تلاش می کنیم که در بومی سازی با هدف جلوگیری از خروج ارز قدم های مهم تری برداریم.