08 بهمن 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

همایش راهکارهای فعال سازی وسرمایه گذاری در معادن شاهکوه نهبندان برگزار شد

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران؛ همایش راهکارهای فعال سازی و سرمایه گذاری در معادن گرانیت شاهکوه نهبندان با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی، سرمایه گذاران و بهره برداران این بخش در بیرجند برگزار شد.

نخعی؛ نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: در شهرستان مرزی نهبندان ظرفیت‌های بسیار با کیفیت و با تنوع گرانیتی را داریم در حالیکه سهم استان در بازار بین الملل اندک است.

وی یکی از مهمترین ظرفیت‌های نهبندان را معادن گرانیت آن معرفی کرد و گفت: کشورهایی که قابل مقایسه با ما در حوزه سنگ‌های گرانیتی نیستند امروز سهم قابل توجهی در بازار بین الملل دارند و باید از این ظرفیت در نهبندان استفاده شود.

وی گفت : سلسله نشست‌های تخصصی با ایمیدرو برگزار شد و تاکید داریم جلسات با مصوبه مشخص، خروجی دقیق داشته و به طور مرتب با حصول نتیجه ادامه یابد که همایش امروز یکی از نتایج تصمیمات اتخاذ شده در همین برنامه‌ها است.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی افزود: بازار گرانیت در دنیا نه تنها رو به کاهش نیست که رو به پیشرفت است، دوران طلایی برای گرانیت در دنیا شروع شده و باید از آن نهایت استفاده را ببریم.

وی گفت: با این نوع بروکراسی و برنامه‌ریزی نمی‌توانیم نهایت استفاده را ببریم بلکه باید مدیریت کلان و برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه داشته باشیم لذا درخواست داریم این‌ نشست‌ها ادامه یافته تا خروجی مناسبی داشته باشد.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: بازار و صنعت سنگ کاملاً خصوصی بوده و ظرفیت خوبی است که فقط نیازمند حمایت است.

وی نبود برق را یکی از مهمترین مشکلات معادن شاهکوه نهبندان دانست و گفت: عملیات اجرایی پروژه برق رسانی به معادن شاهکوه که سالیان طولانی است سرمایه‌گذاران و بهره برداران منتظر آن بودند آغاز شده و نیمه اول سال آینده اگر با همین روند پیش برود برق منطقه تامین خواهد شد.

آقای نخعی نبود نیروی آموزش دیده و ماهر در حوزه معادن یکی دیگر از مشکلات دانست و افزود: این ‌مسئله را در چند مسیر دنبال کردیم از جمله اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای نهبندان از سال تحصیلی ۹۹ در چهار رشته از جمله معدن شروع بکار کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین رییس سازمان فنی و حرفه‌ای در سفر به نهبندان با احداث دپارتمان ملی معدن در نهبندان موافقت کرد که پروژه در حال اجرا است و این می‌تواند زیربنای بسیار مهمی در توسعه معدنی منطقه باشد.

وی افزود: ظرفیت‌های آموزشی بسیار خوبی در حوزه معدن وجود دارد و اگر این دپارتمان با همکاری ایمیدرو ادامه یابد و سازمان فنی و حرفه‌ای برای تدوین استانداردهای خود مسایل روز معدن را آموزش دهد، شاهد توسعه خواهیم بود.

وی افزود: صندوق سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی نقش تعیین کننده‌ای در حوزه سنگ‌های گرانیتی دارد و پیشنهاد می دهیم بسته مالی مشخصی برای حمایت از گرانیت نهبندان تعریف شود تا بتوان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

سیدرضا عظیمی؛ مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس هم در این همایش با تأکید بر اینکه بخش اصلی و مورد نیاز فعالیت‌های معدنی مربوط به زیرساخت‌هایی از جمله راه و برق است، اظهار داشت: نهبندان، شهرستان ثروتمندی است که هنوز ثروت خود را به نمایش نگذاشته است.

وی با بیان اینکه سنگ گرانیت بازار صادراتی دارد، اظهار داشت: فرصت‌ها همه کنار هم قرار گرفته‌اند و باید با کم کردن هزینه تمام شده تولید و حمل و نقل یعنی انجام پیش فرآوری سنگ در محل معدن، این محصول را به بازارهای جهانی صادر کنیم.

دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس تصریح کرد: کشش بازار سنگ گرانیت خیلی زیاد است فقط اقدام و انجام کار را می‌طلبد، البته بنده نگران هستم معادن گرانیت نهبندان در آینده با کمبود نیروی کار و متخصص مواجه شود.

وی گفت: از اکنون باید معدنکاران و تکنسین‌های معدن در استان پرورش یابند چرا که اکنون نیز با کمبود نیروهای محلی در این حوزه مواجه هستیم و نیروی کار از استان‌های دیگر تامین می‌شود.

عظیمی افزود: با فعال شدن معادن و واحدهای فرآوری معدنی در نهبندان، رفت و آمد سرمایه‌گذاران و بازرگانان از سراسر کشور به این منطقه بیشتر خواهد شد پس باید تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز نیز فراهم شود. ایشان اشاره نمود مجموعه های هتل ، ترانسپورت ، بوم گردی ، رستوران ها و سرویس دهنده های محلی باید خود را برای عزمی بزرگ مهیا نمایند.

علیرضا جلالیان؛ مدیر مجتمع معدنی خراسان جنوبی نیز با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در حوزه فعال سازی معادن استان، گفت: مجتمع معدنی خراسان جنوبی یکی از مجتمع‌های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است که در راستای اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری در سفر به شهرستان نهبندان از سال ۹۳ فعالیت خود را به صورت عملیاتی در این استان آغاز کرد و به دنبال آن نیز طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس استارت خورد.

جلالیان افزود: از آن زمان تاکنون توانستیم چند معدن از جمله معدن آهن حنار در حوالی روستای بیشه نهبندان، طلای هیرد نهبندان، معدن سرب و روی ملوند در حوزه طبس و بشرویه را اکتشاف کرده و سپس به بهره‌برداری برسانم و در حال حاضر زمینه اشتغال ۲۳۰ نفر در این معادن فراهم شده است

وی نبود نیروی کار ماهر و متخصص در حوزه معدن را یکی از مشکلات فعالان معدنی در استان عنوان کرد و خواستار فعالیت مضاعف استان در راستای فرهنگ سازی اشتغال در معادن شد.

گفتنی است؛ نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند با داشتن ۲۳ نوع ماده معدنی و ذخیره ۱۸۵ میلیون تنی مواد معدنی از شهرستان‌های معدنی شرق کشور به شمار می‌رود و توجه و تمرکز به سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع وابسته به آن، نقشه راه توسعه پایدار این منطقه است.

در پایان جمع بندی موضوع طی نشستی دوستانه با پرسش و پاسخ و بیانات معدنکاران با مدیریت توسط سرپرست محترم امور هماهنگی اقتصادی استانداری و اشارات نماینده محترم مردم شریف شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی خاتمه یافت.

افزایش سرمایه 50 درصدی «سرچشمه» تصویب شد

افزایش سرمایه شرکت «سرمایه‌گذاری مس سرچشمه» از 510 میلیارد به 765 میلیارد تومان در مجمع عمومی فوق‌العاده به تصویب رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، مجمع فوق‌العاه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با هدف افزایش سرمایه 50درصدی این شرکت، روز گذشته (27 دی ماه) با حضور سهامداران، نمایندگان سازمان بورس و حسابرسی، اعضای هیئت‌مدیره و نماینده مدیرعامل صندوق بازنشستگی صنایع مس ایران برگزار شد.

«میلاد شمس» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در این جلسه با ارائه گزارشی پیرامون وضعیت فعلی شرکت، پروژه‌ها و فعالیت‌های جاری بیان داشت: هدف از افزایش سرمایه از محل سود انباشته تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز جهت اجرای پروژه فلوتاسیون سرباره مس خاتون‌آباد و افزایش ارزش پرتفوی کوتاه‌مدت شرکت است.

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته دوره بازگشت سرمایه 20 ماه پیش‌بینی شده است.

مجمع عمومی فوق‌العاده «شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه» با حضور 60 درصد سهامداران، هیأت‌رئیسه و به ریاست دکتر «محمدجواد شیخ» برگزار شد.

فراخوان ایمیدرو به شرکت های فولادی و معدنی برای ارایه اولویت‌های بومی‌سازی

مشاور بومی سازی رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان با ارسال نامه‌ای به شرکت‌های بزرگ معدنی و فولادی، ضمن دعوت از آن‌ها برای حضور فعال در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، از تعیین و استقرار میز تعمیق ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور مقامات عالی در این رویداد مهم خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، حسن یونسیان افزود: سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با رویکرد "بومی سازی، توسعه تکنولوژی و افزایش توان تامین پایدار داخلی" از شرکت های فولادی و معدنی خواسته تا اولویت های بومی سازی خود را جهت فراخوان به سازندگان و تامین کنندگان داخلی کشور در این رویداد ملی ارایه کنند.

بنابر این گزارش، جشنواره ملی فولاد ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، تشکل های صنعتی و معدنی کشور و مشارکت شرکت های بزرگ زنجیره آهن و فولاد، تامین کنندگان داخلی و شرکت های دانش بنیان از 19 تا 21 بهمن ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

ضرورت هماهنگی بین سرمایه گذاران و توسعه زیرساخت ها در سنگان

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه طرح جامع سنگان جزو اولویت هایی است که باید در این منطقه تدوین و عملیاتی شود، اعلام کرد: نحوه استقرار کارخانه ها، تامین مواد اولیه برای سرمایه گذاران و توسعه زیرساخت ها، از راهبردهای اصلی طرح جامع سنگان باشد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه اله جعفری در برنامه بازدید از مجتمع سنگان، در نشست پایش اقدامات و برنامه ها این مجتمع، افزود: انسجام و هماهنگی بین سرمایه گذاران مستقر در منطقه سنگان یک ضرورت است چراکه نبود مدیریت واحد، تحقق اهداف را دچار مشکل خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه جلسات هماهنگی و مشارکتی بین سرمایه گذاران در قالب شورای راهبردی سنگان به طور منظم برگزار شود، گفت: در این راستا تدوین یک نقشه راه در قالب طرح جامع سنگان، کمک می کند تا ذینفعان این منطقه، جزیره ای عمل نکنند.

توسعه زیرساخت و تسریع در ابلاغ قرارداد تخصیص آب از دشت زوزن

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر توسعه زیرساخت ها در منطقه سنگان، عنوان کرد: تامین آب و برق پایدار در سنگان در شمار برنامه ها است.

وی افزود: در اجرای پروژه بزرگ انتقال آب از دریا، منطقه معدنی خواف سنگان نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه مدیران معدن و صنایع معدنی هرچه زودتر قرارداد انتقال آب از دشت زوزن را به ثبت برسانند، گفت: مدت بسیاری است که تخصیص آب از دشت زوزن، بلاتکلیف مانده و باید در جهت تسریع اجرای عملیات انتقال آب برای صنایع معدنی سنگان گام برداشت.

وی افزود: ایمیدرو با همراهی مجتمع سنگان زمینه تحقق این هدف را سرعت خواهد بخشید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت پویایی آموزش در شرکت های معدن و صنایع معدنی، عنوان کرد: آموزش و توسعه سرمایه های انسانی باید از راهبردهای مجتمع سنگان و دیگر شرکت ها باشد.

وی افزود: نیروی انسانی متخصص سرمایه اصلی سازمانی است و ایمیدرو با اختصاص بودجه مناسب به حوزه آموزش و پژوهش، ارتقای سطح دانش و مهارت نیروی انسانی را در شمار برنامه ها قرار داده است.

تسریع در تکمیل پروژه های سنگان

جعفری با تاکید بر سرعت بخشیدن در تکمیل پروژه های منطقه سنگان اعلام کرد: در راستای تکمیل پروژه های این منطقه، باید تامین زیرساخت ها تسریع یابد.

وی افزود: احداث و تعمیر و بهسازی جاده های سنگان از دیگر برنامه های سرمایه گذاران باشد و در این زمینه واحدهای خصوصی نیز باید مشارکت داشته باشند.

جعفری با تاکید بر ایفای نقش مسئولیت اجتماعی توسط شرکت های مستقر در سنگان گفت: شرکت ها کمک رسانی به مسائل اجتماعی منطقه را در دستور کار دارند و بخشی از سود فروش خود را به این امر اختصاص داده اند.

سرمایه گذاری ۴۷۶۰ میلیارد ریالی ایمیدرو در اکتشافات سیستان و بلوچستان

وجیه اله جعفری رییس هیات عامل ایمیدرو، استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را به عنوان اولویت های اکتشافی این سازمان اعلام کرد. وی تاکید کرد: تاکنون ۱۵۵ محدوده اکتشافی مستعد در استان سیستان و بلوچستان توسط مجموعه ایمیدرو شناسایی شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، جعفری در شورای معادن استان سیستان و بلوچستان و در حضور استاندار، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران، رئیس سازمان صمت و سرمایه گذاران معادن سیستان و‌ بلوچستان تصریح کرد: از این تعداد ۱۴۳ محدوده از سوی ایمیدرو و ۱۲ محدوده از طرف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شناسایی شده است.

وی درباره اقدامات حاکمیتی ایمیدرو گفت: این سازمان با هدف کاهش ریسک سرمایه گذاران و تسهیل در جذب سرمایه، اقدام به فعالیت های اکتشافی می کند که در این میان، اولویت به دو استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی معطوف شده است.

وی ادامه داد: از ۴۸۰ هزار کیلومتر مربع فعالیت های اکتشافی ایمیدرو ( به همراه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران) در ۳۰ استان، ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع سهم استان سیستان و بلوچستان است.

جعفری با اعلام اینکه تاکنون ۱۵۵ محدوده مستعد توسط ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در این استان شناسایی شده، تصریح کرد: در محدوده های فوق، فعالیت در محدوده هایی با اولویت مواد معدنی فلزی را تا دستیابی به ذخایر ادامه می دهد و پس از آن با روش های قانونی، فرصت مشارکت بخش خصوصی را فراهم می کند.

وی تاکید کرد: پس از پایش های انجام شده ۷ محدوده مستعد در شمال استان انتخاب شده که فاز اکتشاف عمومی آن ها به پایان رسیده است. به گفته جعفری، این محدوده ها مستعد مس، طلا و آهن هستند.

جعفری در ادامه اظهار داشت: اکنون درخواست مجوز برای اکتشاف کرومیت داده ایم و در انتظار مجوز مربوطه هستیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعلام آمادگی سازمان برای مشارکت در توسعه زیرساخت های بخش معدن استان گفت: مجموعه ایمیدرو به همراه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از سال ۹۲ تاکنون برای اکتشاف و تجهیز معادن در سیستان و بلوچستان (معادل قیمت های جاری و به روز)، ۴۷۶۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین یادآور شد: ایمیدرو در پروژه هایی وارد می شود که یا بخش خصوصی تمایل به فعالیت ندارد یا ریسک آن ها بالا است.

به گفته جعفری، جایی که بخش خصوصی فعالیت کند ایمیدرو وارد نمی شود چرا که نه تنها خود را رقیب بخش خصوصی نمی داند بلکه بسترسازی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی می کند. رئبس هیات عامل ایمیدرو گفت: از سال های گذشته طرح هایی همچون احیا و فعال سازی معادن کوچک و افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی به منظور تقویت حضور بخش خصوصی و کاهش ریسک سرمایه گذاری اجرایی شده اند.

وی افزود: آموزش نیروی انسانی در حوزه های مختلف و توسعه و تقویت صنعت گوهرسنگ ها، در همین راستا صورت گرفته است.

سرمایه گذاری 4.5 میلیارد دلاری پرو در معادن طی یازده ماه 2021

سرمایه گذاری در بخش معدن پرو طی 11 ماهه نخست سال 2021 میلادی شاهد رشد 22 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2020 میلادی بود و رقم آن به مرز 4.5 میلیارد دلار رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت آندیناandina، مجموع سرمایه گذاری در بخش معدن پرو از ابتدای ژانویه تا پایان نوامبر 2021 میلادی به 4 میلیارد و 453 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال 2020میلادی رشد 22 درصدی نشان می دهد.

این رشد به دلیل افزایش سرمایه گذاری بیشتر در زیرساخت (469 میلیون بیشتر از مدت مشابه سال 2020 میلادی) و همچنین توسعه و نگهداری(181 میلیون دلار بیشتر از مدت مشابه سال 2020 میلادی) عنوان شده است.

سرمایه گذاری در بخش معدن پرو طی نوامبر 2021 میلادی نیز با میانگین رشد 2 درصدی نسبت به اکتبر 2021 میلادی به 475 میلیون دلار رسید.

افزایش تولید طلا و نقره

ازابتدای ژانویه تا نوامبرسال 2021 میلادی تولید تمام مواد معدنی در پرو، با رشد به ثبت رسید که حاکی از بهبود روند تولید نسبت به مدت مشابه سال 2020 میلادی است.

در همین حال، طی نوامبر 2021 میلادی میزان تولید طلا در این کشور به 9 تن رسید که حاکی از رشد 3 درصدی نسبت به نوامبر سال 2020 میلادی و همچنین افزایش 3 درصدی نسبت به اکتبر 2021 میلادی است.

همچنین طی مدت یاد شده، میزان تولید نقره در پرو با رشد یک درصدی نسبت به نوامبر 2020میلادی به 272 تن رسید.

تولید فلزسرخ

تولید مس پرو طی نوامبر 2021 میلادی نسبت به نوامبر 2020 میلادی شاهد افت 5.6 درصدی بود و 195هزار و 115 تن به ثبت رسید. این در حالی است که از ابتدای ژانویه تا پایان نوامبر 2021 میلادی میزان تولید فلز سرخ در این کشور شاهد رشد 8.3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2020 میلادی بود.

آغاز تحقیقات در حوزه فولاد سبز ایران توسط ام ام ایی

شرکت ام ام ایی MME با توجه به مسئولیت ذاتی خود در توسعه و بومی سازی تکنولوژی ها، در حوزه نوین فولاد سبز پیش قدم شده است و در بخش فرآیند، تحقیقات اولیه را جهت روشن سازی تمام زوایای تکنولوژیکی احیا مستقیم با هیدروژن آغاز کرده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، شرکت ام ام ایی از مجموعه های تحت پوشش ایمیدرو، تحقیقات در حوزه فولاد سبز را به عنوان نخستین شرکت صنعتی ایران آغاز کرده است.

موضوعات مرتبط با گازهای گلخانه ای و افزایش دمای زمین از چند سال پیش مطرح بوده است اما پس از توافق نامه پاریس در سال 2015 به طور جدی پیگیری می شود.

ضرورت کاهش گاز دی اکسیدکربن در صنعت فولاد جهان

مطابق با این توافق نامه افزایش دمای زمین نسبت به عصر پیش از صنعتی شدن باید زیر دو درجه سانتی گراد (ترجیحا یک و نیم درجه) حفظ شود. مفهوم ضمنی این توافق نامه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به 80 تا 90 درصد وضع موجود است و در صنعت فولاد به این دلیل که گاز دی اکسیدکربن عمده ترین گاز گلخانه ای است، کاهش بیش از 80 درصدی انتشار این گاز مخرب در محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است.

طی سال های اخیر صنعت فولاد جهان گام هایی را برای دستیابی به فولاد سبز برداشته است و خصوصا اروپا در این موضوع پیش رو است.

احیا مستقیم با هیدروژن

از بین مسیرهای مختلف برای رسیدن به فولاد سبز، مسیر احیا مستقیم با هیدروژن به عنوان بهترین مسیر شناخته شده است

این گزارش می افزاید، ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی گازی، می تواند اقدامات بسیار موثری در این زمینه داشته باشد چراکه هم دانش طراحی و هم دانش بهره برداری در داخل کشور ایران نهادینه شده است.

توجه به این نکته ضروری است که در سال های آینده مالیات های سنگینی بر انتشار گازهای گلخانه ای و خصوصا دی اکسیدکربن انتظار می رود.

تحقق طرح مسکن دولت سیزدهم به کمک بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به طرح نهضت ملی مسکن که در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد، اشاره کرد و گفت: با توجه به معاملات مستمر سیمان و فولاد در بورس کالا، پروژه‌های این طرح به راحتی می‌توانند همه نیاز خود به محصولات را در قالبی شفاف و از طریق بازار سرمایه تامین کنند.

به گزارش جهان معدن به نقل از ایرنا، «مجید عشقی» به نقش بازار سرمایه در راستای کمک به اجرای طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر این محصولات در بورس کالا به صورت مستمر عرضه شده و قیمت آن‌ها کاملاً شفاف است و همه فعالان این حوزه می‌توانند محصولات مورد نیاز خود را از طریق این بازار خریداری کنند.

وی ادامه داد: در حوزه سیمان سعی کردیم فرآیند صدور کد مشتریان را تسهیل کنیم که در این رابطه سازوکاری فراهم شد تا افراد به راحتی بتوانند به صورت آنلاین و با کد سهامداری اقدام به خرید سیمان از بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا کنند.

عشقی خاطرنشان کرد: کل سیمان تولیدی کشور به صورت هفتگی در بورس کالا عرضه می‌شود و عرضه فولاد نیز در حال افزایش است، به طوری که در حوزه مقاطع فولادی روند رو به رشدی داریم و با عرضه کل زنجیره تولید فولاد در بورس کالا شاهد رونق تولید در صنعت فولاد خواهیم بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این پرسش که قطعی گاز صنایع در زمستان چه تاثیری در فعالیت شرکت‌های سیمانی و فولادی خواهد داشت؟ گفت: یکی از معضلات صنعت سیمان و فولاد قطعی گاز در زمستان است زیرا گاز به اندازه‌ای که هم نیاز خانگی را جواب دهد و هم پاسخگوی نیاز صنایع باشد وجود ندارد.

وی تاکید کرد: نکته مهم این است که برخی صنایع از سوخت‌های جایگزین استفاده کنند، به همین دلیل امیدواریم قطعی گاز کمترین آسیب را به صنایع بزند البته این آسیب در تابستان نیز به دلیل قطعی برق وجود داشت ولی شرکت‌ها با وجود تغییراتی که در سودآوری داشتند اما درنهایت گزارش‌های مطلوبی را به ثبت رساندند.

طرح نهضت ملی مسکن از جمله طرح‌هایی است که در کنار دیگر اقدامات و تصمیمات دولت سیزدهم، به عنوان طرحی کلان با حمایت مجلس و تصویب قانون جهش تولید مسکن وارد فاز عملیاتی و اجرایی شد.

بر این اساس دولت سیزدهم طبق وعده‌های داده شده احداث چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را به عنوان اصلی‌ترین سیاست خود در حوزه مسکن معرفی کرده است و برای اجرای آن راهکارهای مناسبی را در قانون از جمله راه‌اندازی صندوق ملی مسکن و افزایش تسهیلات متناسب با قیمت واحدهای مسکونی در نظر گرفته و برای اجرایی شدن آنها نیز اقداماتی را به انجام رسانده است.

بر اساس توافقی که با وزارت کشور از ابتدای اجرای طرح نهضت ملی مسکن شد، شهرداری‌ها در سراسر کشور مکلفند پروانه موقت و مجوز شروع به کار عملیات اجرایی در هر استان را یک‌ماهه صادر کنند و این زمان برای صدور پروانه اصلی ساختمان نباید بیشتر از سه ماه طول بکشد.

در عین حال هزینه پروانه ساخت، هزینه خدمات مهندسی و انشعابات برای دهک‌های نخست تا سوم شرکت‌کننده در نهضت ملی مسکن رایگان است.

در تهران برای ساخت واحدها تا ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات به افراد و خودمالکان پرداخت می‌شود و این رقم در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است. کارمزد تسهیلات ساخت مسکن در واحدهای روستایی و شهری کوچک پنج درصد است.