26 شهریور 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق برای صنایع معدنی اختصاص یافت

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق برای معادن و صنایع معدنی کشور اختصاص یافته است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، اسدالله کشاورز روز دوشنبه در سفر به بروجرد در حاشیه بازدید از پروژه سیلیکون متال این شهرستان افزود: برای ایجاد هر فرصت شغلی ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است که با افزایش قیمت ها، این هزینه‌ها بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فعالیت اقتصادی برای اولین بار ریسک پذیر است، اضافه کرد: با توجه به شرایط اقلیمی در چند دهه آینده مشکل تامین انرژی داریم که تاسیس شهرک سیلیکون متال و تولید سلول های خورشیدی پسندیده است و می توان در این راستا موثر باشد.

معاون وزیر صمت بیان کرد: ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق برای صنایع معدنی در نظر گرفته شده که با احداث نیروگاه، برق مصرفی را تامین کنند.

کشاورز افزود: در کنار احداث نیروگاه، مصرف گاز بالا می رود که برنامه هایی برای این موضوع نیز اندیشیده شده است.

بر اساس این گزارش پروژه سیلیکون متال بروجرد با ظرفیت ۳۴ هزار تن در سال و با پیش بینی اشتغال بیش از هزار نفر در صورت تامین اعتبار به بهره برداری خواهد رسید.

در حال حاضر فاز اول این پروژه در دستور کار است و این پروژه در پنج فاز تعریف شده که فاز اول آن ۲۲ بهمن امسال به بهره برداری می رسد.

هم اکنون نیاز کشور به سیلیکون متال ۱۶ هزار تن است که از خارج کشور وارد می‌شود و با بهره برداری از این پروژه می توان نیاز کشور را تامین کرد.

گواهی ثبت اختراع در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

دریافت دو گواهی ثبت اختراع دیگر ،مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران مجموعا چهار مورد ثبت اختراع را در یکسال اخیر به ثمر رساند که با اعتبار 20 ساله حق انتفاع آن برای سازمان ایمیدرو محفوظ می باشد. به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی مر کز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، این دو گواهی ثبت اختراع اخیر که در شهریورماه 1400 از اداره کل مالکیت صنعتی کشور اخذ گردیده مربوط به فرآیند استحصال و جدایش عناصر نادر خاکی سبک و سنگین از محلول و نیز طراحی و ساخت سیکلون واسطه سنگین سیار است که به همت محققین در مرکز به انجام رسیده است. مجید وفایی فرد مدیر مرکز در این خصوص اظهار داشت در راستای سیاست های نقشه راه معدن ، مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران از سال گذشته و با هماهنگی سازمان ایمیدرو اقدامات حقوقی ،اداری و فنی لازم در پیگیری ثبت اختراع دستاوردهای پژوهشی و فناورانه موفق در مرکز را از مجاری ذیربط و اداره کل مالکیت صنعتی کشور بعمل آورد که با دریافت دو گواهی ثبت اختراع اخیر ، این مرکز مجموعا چهار مورد ثبت اختراع بشرح ذیل را در یکسال اخیر بثمر رساند که با اعتبار 20 ساله حق انتفاع آن برای سازمان ایمیدرو محفوظ می باشد. اخذ گواهی ثبت اختراع پروژه فراوری و استحصال عناصر استراتژیک از گل قرمز فرایند الومینا اخذ گواهی ثبت اختراع پروژه فلوتاسیون نانو حباب اخذ گواهی ثبت اختراع پروژه استحصال عناصر نادر خاکی اخذ گواهی ثبت اختراع پروژه طراحی و ساخت سیکلون واسطه سنگین سیار لازم بذکر است فرآیند به کارگرفته شده در استحصال و جدایش عناصر نادر شامل ترکیبی از روشهای ترسیب و استخراج حلالی به صورت انتخابی است که استخراج انتخابی عناصر نادر خاکی سبک و سنگین با بازیابی بالا در حدود 98 درصد صورت می گیرد و پس از ترسیب عناصر نادر خاکی سبک و سنگین و تشویه ،محصول نهایی تولید می شود. این فرایند درقالب پروژه مطالعات بهینه‌سازی آزمایشگاهی و پایلوت طرح عناصر نادر خاکی سازمان بر روی کانسنگ منتخب معادن کشور در مرکز بانجام رسید. درخصوص دریافت گواهی ثبت اختراع واحد سیار جدا کننده سیکلون واسطه سنگین خاطر نشان می گردد پرعیار کردن مواد معدنی براسـاس وزن مخصـوص هنوز یکی از با اهمیت ترین روش های کانه آرایی شــناخته میشــود. به منظور استفاده بهینه از این روش در معادن کوچک مقیاس، مرکز از گذشته تحقیقات شیوه جدیدی از ساخت واحد سیار دستگاه جداکننده سیکلون واسطه سنگین را آغاز نمود که پس از طراحی و ساخت پروتوتایپ و بهینه سازی و اصلاحات فنی انجام شده تا کنون موفق به فراوری کانسنگ هایی نظیر فلورین،بوکسیت،منگنز و ... مورد درخواست از معدنکاران شده و با پیگیری مراحل ثبت این تجهیز از سال گذشته و اخذ گواهی مربوط، آمادگی توسعه این فن اوری در معادن صعب العبور و با ذخیره کم از طیف معادن کوچک مقیاس که طراحی و ساخت کارخانجات بزرگ صرفه اقتصادی ندارد مهیا می باشد. بدیهی است صرفه جویی هزینه های حمل ، عملیاتی و احداث و راه اندازی با عنایت به امکانات حمل ترافیکی و انعطاف پذیری این تجهیز از مزایای نسبی استفاده از تجهیزات فراوری سیار می باشد.

اصلاح سازه ریلی فولاد خراسان با هدف کاهش استهلاک خطوط و بهبود فرایند توزین

به همت کادر فنی و پیمانکاران داخلی شرکت انجام شد: در حالی که موضوع حمل‌ونقل همواره یکی از چالش‌های مهم صنعت فولاد کشور است که بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های تولید محصولات فولادی را به خود اختصاص داده شرکت «مجتمع فولاد خراسان» به‌عنوان بزرگترین قطب تولید فولاد شرق کشور، با بهره‌گیری بیش از 27 کیلومتر خط آهن اختصاصی و به‌کارگیری زیرساخت‌های مناسب برای تخلیه و بارگیری مکانیزه ریلی، از ظرفیت‌های خوبی در زمینه حمل‌ونقل ریلی مواد اولیه و محصولات برخوردار است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازاقتصادرسا، پروژه اصلاح مسیر ریلی مجتمع و رفع کاستی های ایجاد شده در فرایند باسکول واگن¬ها، توسط کارکنان فنی و پیمانکاران داخلی فولاد خراسان، با موفقیت اجرا شد.

سرپرست حمل نقل ریلی شرکت در تشریح این خبر افزود: فولاد خراسان با بهره مندی از 27 کیلومتر خط ریلی اختصاصی و 2 دیزل مانوری، از امکان تخلیه مکانیزه مواد اولیه (کنسانتره و گندله) از طریق واگن برگردان و دو سکوی تخلیه برخوردار است. در سال گذشته، قریب به یک میلیون تن مواد اولیه و یا محصولات شرکت به واسطه بیش از 13 هزار واگن، از این طریق ترابری شده است.

به گفته خورشید، اجرای این پروژه اصلاحی که یکی از برنامه های پیش بینی شده ی فولاد خراسان در تابستان امسال بود، با هدف رفع مشکلاتی از قبیل نشست نامتقارن خطوط راه آهن در «سطح آرامش»ِ قبل از باسکول دینامیک، که طی سال های گذشته ایجاد شده بود، اصلاح مسیر و جلوگیری از بروز سانحه در حین حرکت لکوموتیو و واگن ها در مسیر باسکول و همچنین رفع خطای باسکول دینامیک اجرا شد.

خورشید با بیان این که این مشکل باعث شده بود واگن های ورودی پس از مشاهده خطای باسکول، ناگزیر از برگشت به باسکول باشند که این امر، افزایش مانورها و استهلاک خطوط را در بر داشت، گفت: برای ایجاد کمترین مشکل در فرایند توزین واگن ها، برنامه ریزی جهت انجام تعمیرات در زمان کمترین ترافیک واگنها انجام شود. این درحالی بود که از طریق خطوط ریلی در سال 99 تعداد 11585 واگن در حدود 750 هزار تن مواد اولیه به فولاد خراسان وارد و در قالب 2012 واگن در حدود 130 هزار تن محصولات از فولاد خراسان از طریق ریلی حمل شده بود .

محروقی سرپرست واحد تعمیرات ساختمان و ماشین آلات مجتمع نیز درباره پروژه اصلاح خط ریلی شرکت، گفت: جمع¬آوری ریل های نصب شده بر روی سازه بتنی، تخریب سازه بتنی، حفر 5 حلقه چاه به منظور اجرای شمع اصطکاکی و همچنین آرماتور بندی و نصب شاخک فلزی روی تراورس بتنی جهت ثابت شدن تراورس داخل بتن، از مراحل اصلی این تعمیر بود که با عملیات بتن ریزی و سپس نصب ریل بر روی سازه و تنظیمات نهایی انجام شد.

رضا قربانی مدیر پشتیبانی فنی، انرژِی و سیالات با بیان این که عملیات تست و راه اندازی مجدد با موفقیت و در دوره زمانی مشخص شده بدون تاخیر انجام گرفت، افزود: از تمام همکارانی که در انجام این پروژه همکاری نمودند از جمله مدیر و همکاران واحد حراست و مدیر دفتر فنی و برنامه ریزی، همکاران واحد خدمات فنی و پشتیبانی، مدیریت و همکاران واحد اتوماسیون، پیمانکار نگهداری و تعمیرات خطوط راه آهن، واحدهای توزین، نقشه برداری و... بایستی تشکر و قدردانی نماییم.

استفاده از حمل‌ونقل ریلی می‌تواند با کاهش هزینه‌های عملیاتی، سودآوری و توان صادراتی شرکت‌های فولادی را افزایش دهد.

گفتنی است نزدیک بودن به مراکز عرضه سنگ آهن از جمله سنگان خواف و اتصال به خطوط ریلی از مزیت های فولاد خراسان به بازارهای تهیه مواد اولیه می باشد و از سوی دیگر دوری به بنادر ارسال کالا از طریق خطوط دریایی به بازارهای هدف نیاز فولاد خراسان را به حمل و نقل ریلی را دو چندان نموده است .

صنایع معدنی و فولاد، پشتوانه کشورمان در دوره تحریم بوده اند

سعید زرندی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: صنایع معدنی و به ویژه فولاد پشتوانه اقتصاد ایران در دوره تشدید تحریم ها بوده اند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، معاون طرح و برنامه وزارت صمت که پیش از ظهر امروز در سمینار چالش تامین برق زنجیره فولاد سخن می گفت، تصریح کرد: صادرات بخش فولاد، در دوران تحریم های سنگین، سهم ویژه ای در پشتیبانی از اقتصاد کشورمان ایفا کرده است.

وی تاکید کرد: 12درصد از سهم ارزش افزوده بخش صنعت در اختیار صنعت فولاد است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به افزایش ظرفیت های ایجاد شده در زنجیره فولاد اشاره کرد و گفت: ظرفیت تولید کنسانتره آهن به 62.8 میلیون، گندله آهن به 66.7 میلیون، آهن اسفنجی به 36.4 میلیون و شمش فولادی در سال گذشته به 42 میلیون تن رسید.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود 30 میلیون تن فولاد خام در کشور تولید شد، افزود: تا سال 1404 قرار است به ظرفیت تولید 55 میلیون تنی فولاد خام دست پیدا کنیم که با توجه به ظرفیت های در حال احداث، هدف فوق محقق خواهد شد.

زرندی با یادآوری اینکه از دهه گذشته موضوع تامین برق برای توسعه صنعت فولاد مطرح بوده، تاکید کرد: برای دستیابی به اهداف طرح جامع فولاد، با کمبود 5هزار مگاوات ساعتی مواجه هستیم که باید روش های متعددی را برای عبور از آن به کار گیریم.

وی با بیان اینکه بخش فولاد همواره برنامه هایی برای ایجاد ظرفیت های جدید تولید برق داشته و نیروگاه هایی راه اندازی کرده است، گفت: توسعه این برنامه ها نیازمند همکاری دوجانبه وزارتخانه صنعت معدن و تجارت و نیرو است.

زرندی گفت: با حضور شرکت های بزرگ و برتر (فولادی) با برنامه ایجاد 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق، به کمک تامین برق خواهیم آمد. وی افزود: بدین ترتیب به این سمت حرکت می کنیم که صنعت قدمی برای تامین برق خود بردارد هرچند که مطالباتی هم از وزارت نیرو داریم.

معاون وزیر صمت یادآور شد: طبق گزارش ایمیدرو، هفته ای 235 میلیون دلار به سبب قطعی برق عدم النفع (منافع از دست رفته) داشته ایم. هرچند این عدد با احتساب قطعی برق در شرکت های 100درصد خصوصی، افزایش خواهد یافت.

برنامه افتتاح 30 طرح معدن و صنایع معدنی تا پایان 1400

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: تا پایان امسال، حدود 30 طرح در بخش معدن و صنایع معدنی سراسر کشور افتتاح می شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه ا... جعفری ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهدای والامقام دولت به ویژه رجایی و باهنر اظهار داشت: پیش بینی شده تا پایان اسفند، طرح های توسعه ای مختلفی در حوزه فولاد، مس، سرب و روی، نفلین، طلا، آنتیموان، فروکروم، زیرساختی و غیره به بهره برداری برسند.

وی افزود: مجموع سرمایه گذاری این طرح ها، به مرز دو میلیارد دلار (1.916 میلیارد دلار) می رسد و برای بیش از 4700 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند. همچنین با احتساب اشتغال غیرمستقیم این طرح ها، تا پایان امسال بیش از 18هزار و 600 شغل ایجاد خواهد شد.

جزئیات طرح های افتتاحی سال 1400

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به جزئیات طرح های قابل افتتاح تا پایان سال 1400 تصریح کرد: از جمله این طرح‌ها، واحد احیای مستقیم قائنات، واحد بریکت سازی فولاد شادگان، کنسانتره فولاد شرق کاوه، فاز نخست تجهیز معدن و احداث کارخانه سرب و روی مهدی آباد، معدن مس ایجو و فاز 3 کنسانتره گهر زمین است.

وی ادامه داد: بخش دیگری از طرح های مذکور، کارخانه طلای هیرد، تولید کاغذ از سنگ الیگودرز، طرح تولید سیلیکومتال، تجهیز معدن، توسعه معدن سرچشمه، راه اندازی 3 پست اسکله بندر پارسیان، کارخانه فلوتاسیون مس سرچشمه، کلاف فولادی چادرملو، معدن طلای دره اشکی و تولید کود فسفاته است.

جعفری گفت: طرح های دیگری در بخش های فروکروم، آهک هیدراته و زیرساختی (تامین آب، برق، جاده، تسهیل صادرات و غیره) تا پایان امسال افتتاح می شوند.

بومی سازی، طراحی و ساخت دستگاه اسکرابر و میز نرمه توسط مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران

دو دستگاه اسکرابر و میز نرمه با استفاده از دانش فنی پرسنل مرکز و 100 درصد بومی در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران به بهره برداری رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، طراحی نقشه کشی و ساخت و مونتاژ تجهیزات دستگاه اسکرابر که با دانش فنی پرسنل مرکز و به صورت ۱۰۰ درصد بومی از سال گذشته در این مرکز کلید خورده بود عملیات نصب و بهره برداری آن به مناسبت هفته دولت آغاز شد. با نصب و راه انداری آزمایشی این دستگاه، توانایی تولید "اسکرابر" برای مراکز علمی تحقیقاتی توسط این مرکز امکان پذیر شده است.

از سوی دیگر با هدف رفع و خنثی سازی بخارات بخش انحلال اسیدی آزمایشگاه های آنالیز شیمی، این مرکز اقدام به ساخت دستگاه خنثی کننده (اسکرابر)کرده است که مستند سازی ساخت این دستگاه به صورت نرم افزاری و فیزیکی در حال انجام است.

پروژه ساخت میز نرمه

مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران همچنین با دانش بومی و امکانات داخلی اقدام به ساخت میز نرمه مشابه با دستگاه اصلی موزلی مدل C800 کرد .این دستگاه برای بررسی قابلیت جداشوندگی کانی هایی که دارای اختلاف وزن مخصوص معنی داری هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

سفارش فوق به درخواست یک شرکت خصوصی و با استفاده ۱۰۰ درصد از توان داخلی، در مدت زمان ۳۰ روز کاری انجام گرفته و کلیه عملیات اعم از نقشه برداری، ساخت، مونتاژ و مستندسازی توسط پرسنل فنی مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران انجام شده است.

دستگاه مذکور در مقیاس ازمایشگاهی و با دو صفحه مسطح و Vشکل به ترتیب در دو محدوده دانه بندی ۱۰۰- میکرون و ۱۰۰+میکرون،۲- میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است، در آزمایش های فرآیندی بر روی نمونه های بررسی شده عملکرد مشابه دستگاه اصلی حاصل شد که این امر نشان دهنده دقت بسیار بالا در ساخت دستگاه است.

منطقه غرب سیستان از لحاظ ساختار زمین شناسی دارای ظرفیت های معدنی است

رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان با تاکید بر ظرفیت‌های معدنی منطقه سیستان خواستار سرمایه‌گذاری بومیان این منطقه شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، داود شهرکی در دیدار با امام جمعه شهرستان زابل گفت:منطقه غرب سیستان از لحاظ ساختار زمین شناسی دارای ظرفیت های معدنی است.

رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان ادامه داد: تعداد ۲ پروژه ی بزرگ معدنی استان (ذخیره مس ) مربوط به منطقه سیستان می باشد .

شهرکی خاطرنشان کرد: در منطقه نیمروز تا به امروز بالغ بر ۷۵ هزار متر حفاری با عمق ۱۰۰۰ متر در محدوده اکتشافی مس انجام شده است .

وی ادامه داد : تا کنون ، پس از اتمام ۵ کیلومتر مربع از مجموع ۸۰ کیلومترمربع محدوده اکتشافی بالغ بر ۲۲۰ میلیون تن ذخیره مس به صورت قطعی کشف شده است .

شهرک در پایان با بیان اینکه در این محدوده اکتشافی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره)از طریق شرکت پارسیان برای ۵ هزار میلیارد تومان اعلام سرمایه گذاری نموده است خاطرنشان کرد : کمک به توسعه استان این است که بومیان استان که در خارج از استان سرمایه گذاری نموده اند در کنار این سرمایه گذاری حق مطلب این است که در استان خودشان هم سرمایه گذاری نموده اند .

تدوین مدل ارزیابی طرح واکنش در شرایط اضطراری برای معادن و صنایع معدنی

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو از تدوین مدل ارزیابی طرح واکنش در شرایط اضطراری برای واحدهای معدنی و صنایع معدنی تحت پوشش این سازمان توسط یک گروه پژوهشی خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، غلامرضا ملاطاهری با بیان این مطلب تصریح کرد: در قرارداد پژوهشی انجام شده بین ایمیدرو و دانشگاه تهران تحت عنوان «ارائه و اجرای مدل ارزیابی طرح واکنش در شرایط اضطراری و تحلیل و ارزیابی نتایج حاصله»، 42 واحد تابعه، مطالعه، ارزیابی و بررسی شدند.

وی افزود: نتایج حاصل از طرح ارزیابی واکنش در شرایط اضطراری- که محصول پیگیری‌های مشترک دفاتر تخصصی ایمیدرو شامل «آموزش، پژوهش و فناوری» و «ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی» بوده - در 3 حوزه شامل "سیستم‌های مدیریتی"، "فوریت‌های پزشکی و اورژانس" و "سیستم‌های اعلام، اطفا و آتش‌نشانی" بررسی شده است.

ضرورت برگزاری 22 دوره آموزشی

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با اشاره به جزئیات گزارش ارائه شده از این پژوهش تصریح کرد: با توجه به نتایج حاصله از ارزیابی واحدهای تابعه این سازمان، ضرورت اجرای 22 دوره آموزشی برای آشنایی مدیران، کارشناسان و کارگران معادن با حوزه های مختلف بهداشت و ایمنی اعلام شده است.

وی ادامه داد: از جمله دوره های توصیه شده، بازآموزی تست، نصب و راه اندازی کپسول ها و سیستم های تنفسی (SCBA)، بازآموزی اقدامات مقابله با کرونا، آموزش شناخت ابزار و تجهیزات و پمپ های آتش‌نشانی، ارزیابی ریسک حریق، شناسایی مواد خطرناک و برگزاری دوره افسری آتش نشانی است.

پیشنهاداتی برای ایمن سازی معادن

ملاطاهری درباره پیشنهادات پژوهش یاد شده برای ایمن سازی معادن کشور اظهار داشت: تدوین یا بازنگری دستورالعمل‌های متناسب با مدیریت شرایط اضطراری، بازنگری در نحوه کنترل عملیات فعالیت‌های جاری بهسازی و نصب تابلوها و سیستم‌های هشدار دهنده، از جمله این پیشنهادات است.

وی ادامه داد: تامین نیروی متخصص و ارتقای سطح دانش، تامین زیرساخت اتاق مدیریت، تامین زیرساخت‌های ارتباطی، تدوین یا بازنگری فهرست شرایط اضطراری محتمل و واکنش صحیح در برابر حوادث، تدوین مکانیزم و اجرای ارزیابی ریسک حریق و بازنگری ساختار تیم‌های عملیاتی بحران و بازنگری ساختار مدیریت و فرماندهی بحران، بخش دیگری از پیشنهادات مذکور برای ایمن سازی معادن است.