16 آذر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

مشارکت 10 شرکت معدن و صنایع معدنی در تاسیس صندوق پژوهش و فناوری فولاد

با تشکیل جلسه تعیین درصد سهم مشارکت 10 شرکت معدن و صنایع معدنی در تاسیس "صندوق پژوهش و فناوری فولاد" و با راهبری ایمیدرو، این صندوق در آستانه تاسیس قرار گرفت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، در این زمینه جلسه بررسی نحوه مشارکت شرکت ها در تاسیس این صندوق، با حضور امیر خرمی شاد عضو هیات عامل ایمیدرو، مسوولان انجمن تولیدکنندگان فولاد، یاسر طیب نیا مدیرعامل مبارکه و حسن یونسیان مشاور بومی سازی در محل ایمیدرو برگزار شد.

شرکت های فولاد مبارکه، چادرملو، گل گهر و فولاد خوزستان، ذوب آهن، میدکو، کاوه پارس، فولاد خراسان، فولاد آلیاژی ایران و فولاد تکنیک از سهامداران این صندوق به شمار می روند.

اهداف 3 گانه تاسیس صندوق

ارایه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و سازندگان داخلی دارای شرایط، ارایه خدمات ضمانت نامه ای برای طرح های بومی سازی و سرمایه گذاری خطرپذیر در طرح های فناورانه بومی سازی در زنجیره آهن و فولاد از اهداف تاسیس این صندوق است.

راهبری ایمیدرو

طبق هماهنگی بین ایمیدرو، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و صندوق پژوهش و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تشکیل صندوق پژوهش و فناوری زنجیره آهن و فولاد در دستورکار ایمیدرو قرار گرفت. مقرر شد این صندوق با سرمایه اولیه 100 میلیارد تومان با همکاری و مشارکت ایمیدرو و شرکت های بزرگ زنجیره فولاد، معاونت پژوهش و فناوری ریاست جمهوری و انجمن تولیدکنندگان فولاد تأسیس شود. طبق اعلام دفتر بومی سازی ایمیدرو؛ صندوق پژوهش و فناوری فولاد به زودی راه اندازی می شود.

راه اندازی سامانه طرح تربیت نیروی مهارتی در بخش معدن و صنایع معدنی

مجری طرح توانمندسازی فارغ التحصیلان بخش معدن و صنایع معدنی ایمیدرو از راه اندازی سامانه طرح تربیت نیروی مهارتی در بخش معدن و صنایع معدنی (ساتنم) در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، قاسم حسن زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به کمبود نیروی انسانی تحصیلکرده و ماهر در بسیاری از حوزه های معدنی به ویژه در رشته های حفاری اکتشافی، استخراج، آتشباری، چالزنی، ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، رانندگی و سرویس و نگهداری ماشین‌آلات معدنی و درنتیجه چالش های پیش رو، توجه به این موضوع را اجتناب ناپذیر کرده است.

وی ادامه داد: از این رو، ایمیدرو به عنوان راهبر و سکان دار توسعه زنجیره معدن و صنایع معدنی، با هدف تامین نیروی انسانی مورد نیاز معادن و با هدف ایجاد یک مرجع آموزشی برای تحت پوشش قرار دادن فارغ التحصیلان دانشگاه ها، کارشناسان و کارگران بخش معدن و صنایع معدنی کشور از طریق مهارت آموزی و توانمند سازی، سامانه ساتنم را به مرحله اجرا می گذارد.

ساختار ساتنم در 3 بخش

مجری طرح توانمندسازی فارغ التحصیلان بخش معدن و صنایع معدنی ایمیدرو با بیان اینکه سامانه ساتنم از 3 بخش برخوردار است، گفت: این بخش ها شامل «توانمندسازی فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی (طرح فاجد)»، «تربیت تکنسین نیروی مهارتی مورد نیاز بخش معدن و صنایع معدنی» و «برگزاری دوره های آموزشی (تخصصی و عمومی) جوارکارگاهی» است.

وی افزود: امیدواریم با تربیت عملی نیروی انسانی مورد نیاز بخش معدن و صنایع معدنی، گامی موثر در رفع کمبودهای پیش رو و درنتیجه، پیشبرد اهداف توسعه ای این بخش مهم اقتصادی برداشته شود.

طرح فاجد؛ آماده کردن فارغ التحصیلان برای ورود به کار

حسن زاده با اشاره به موضوع «طرح فاجد» به عنوان یکی از بخش های سامانه ساتنم، تصریح کرد: در این طرح، فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای شرایط، به وسیله سامانه ساتنم انتخاب و تحت عنوان کارورز به واحدهای پذیرنده مرتبط با بخش معدن و صنایع معدنی معرفی می شوند و برای آشنایی با محیط کار، 11 ماه فعالیت خواهند کرد.

وی ادامه داد: در طرح مذکور، دارندگان مدرک مقطع کارشناسی یا بالاتر در رشته های زمین شناسی، مهندسی معدن، مهندسی صنایع، مهندسی شیمی، شیمی، مهندسی متالورژی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و انرژی، مهندسی عمران و ژئوفیزیک (همه گرایش ها به جز زلزله) و نیز بهداشت حرفه ایی و ایمنی کار، امکان حضور دارند.

تربیت تکنسین نیروی مهارتی در همه حوزه های معدنی و صنایع معدنی

مجری طرح توانمندسازی فارغ التحصیلان بخش معدن و صنایع معدنی ایمیدرو با اشاره به تربیت تکنسین نیروی مهارتی در همه حوزه های معدن و صنایع معدنی به عنوان بخش دیگر سامانه ساتنم، گفت: این طرح، به منظور پرکردن خلاء نیروی انسانی بین مهندس و کارگر در معدن، از طریق برگزاری دوره‌های آموزش یک تا سه ماهه با اهدای گواهینامه معتبر اجرا می شود.

وی ادامه داد: «برگزاری کارگاه های آموزشی (تخصصی و عمومی) در جوار معادن با هدف تعامل بین مربی و کارآموز»، بخش دیگر سامانه ساتنم است که در آنها براساس نیاز معادن و درخواست سازمان های صمت و نظام مهندسی در سطوح کارگری و کارشناسی شاغل در معادن بخش خصوصی برگزار خواهد شد.

حسن زاده خاطرنشان کرد: برای شرکت کنندگان کارگاه های مذکور، گواهینامه های معتبر آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور صادر خواهد شد.

برنامه ارایه بسته سیاستی جهت هوشمندسازی معدن و صنایع معدنی توسط ایمیدرو

رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به سیاست تمرکز بر فراهم کردن شرایط توانمندساز جهت ورود به نسل چهارم انقلاب صنعتی، گفت: ایمیدرو بسته سیاستی جهت ورود به نسل چهارم صنعتی و هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی ارایه می کند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه الله جعفری در نشست هم اندیشی تهیه بسته سیاستی انقلاب صنعتی چهارم معدن و صنایع معدنی افزود: لازم است سند سیاستی مناسب جهت ورود به نسل چهارم انقلاب صنعتی و هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی در کوتاه ترین زمان نهایی شود.

اجرای انقلاب صنعتی چهارم در شرکت ها

وی گفت: شرکت های این حوزه در هر سطحی که قرار دارند را باید به طور کارشناسانه راهبری کرد تا از مزیت ها و فرصت های انقلاب صنعتی چهارم بهره ببرند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: نقش ایمیدرو از اجرا به سمت تسهیل گری، بسترسازی و هدایت رفته است و در حوزه انقلاب صنعتی نسل چهارم به دنبال جبران عقب ماندگی ها در بخش فناوری هستیم.

هوشمندسازی معادن

وی با بیان اینکه هوشمندسازی معادن یکی از راهبردهای کلیدی بخش معدن و صنایع معدنی است، گفت: استفاده و بهره مندی از فناوری های تحول آفرین و سرمایه گذاری و توسعه باید از اولویت های راهبردی در اسناد تحول گرایانه این حوزه باشد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: مدیران ایمیدرو، پیشنهادات خود را راجع به پیش نویس این سند راهبردی اعلام کنند تا با تعیین یک برنامه زمانبندی، وارد فاز اجرا شویم.

پیاده سازی طرح های جامع فلزات

وی ضمن اشاره به اقدامات توسعه ای ایمیدرو در تهیه طرح های جامع محصولات معدن و صنایع معدنی گفت: ایمیدرو به منظور پیاده سازی اسناد توسعه ای این بخش همچون طرح های جامع فلزات اساسی (فولاد، مس و سرب و روی)، توسعه حوزه های آموزش، تجهیز نیروی انسانی و تامین ماشین آلات را برنامه ریزی کرده است.

نیاز بخش معدن و صنایع معدنی به ایده های نوآورانه

حسین منصوری مجری طرح ایجاد زیست‌بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی(ایمینو)، ارایه ایده های نوآورانه و خلاقانه را نیاز امروز بخش معدن و صنایع معدنی دانست.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، منصوری که امروز در سومین رویداد دایان ( تبلور ایده های فناورانه معدن و صنایع معدنی) در سالن اجتماعات ایمیدرو سخن می گفت، تصریح کرد: یکی از چالش های معدن و صنایع معدنی، ایده های نو برای رفع نیازهای این بخش در حوزه های مختلف است.

وی یادآور شد: هدف ایمینو حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در معدن و صنایع معدنی است.

منصوری تعداد شرکت های دانش بنیان کشور را 7500 مورد اعلام کرد و گفت: 450 شرکت در این حوزه شناسایی شده اند که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 100 شرکت برای فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی علاقمند شده اند.

به گفته مجری ایمینو، در این رویداد چهار شرکت برای ارایه توانمندی های خود در بخش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) انتخاب شده اند.

منصوری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: 59درصد از نیاز شرکت های دانش بنیان مربوط به توسعه بازار و 28درصد نیاز به تامین مالی دارند و مابقی نیازها به مسائل حوزه نیروی انسانی مرتبط است.

رونمایی از دستاوردهای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی خراسان جنوبی

مراسم رونمایی از دستاوردهای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی استان خراسان جنوبی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان مجلس برگزار شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، مراسم رونمایی از دستاوردهای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی استان خراسان جنوبی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس شورای اسلامی و معاونان و مدیران وزارت صمت در محل این وزارتخانه برگزار شد.

در این مراسم همچنین مصطفی نخعی نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی اقدام صورت گرفته را بسیار ارزشمند عنوان کرد و گفت: امیدواریم این طرح مقدمه ای برای ایجاد تحول در استان کمتر توسعه یافته خراسان جنوبی باشد.

نخعی گفت: یکی از مواردی که همیشه در استان خراسان جنوبی از آن یاد می شد استفاده از ظرفیت های معدنی است اما به دلیل اطلاعات کم و ناقص از وجود ظرفیت ها می توان گفت اقدام صورت گرفته اطلاعات ما را در مورد ذخایر منطقه تکمیل می کند که می تواند ما را به تولید ثروت نزدیک کند.

وی ضمن تاکید بر تسریع در پروژه انتقال آب به منطقه گفت: اگر بناست ظرفیت های معدنی به ثروت تبدیل شود بدون ایجاد زیر ساخت های لازم مثل تامین آب و برق مقدر نخواهد شد و ما از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت می خواهیم بر توسعه و تکمیل زیر ساخت ها تاکید کنند.

شاهد تحول جدی در حوزه اکتشافات هستیم

در ادامه این مراسم همچنین محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی گفت: شاهد تحول جدی در بحث اکتشاف معادن هستیم و باید اساس اقتصاد کشور بر روی معادن قرار گیرد تا اقتصاد فعال و پویا شود.

وی افزود: بحث اکتشاف مهم و اساسی بوده که وزیر محترم صمت بر آن تاکید دارد و امیدواریم با این اکتشاف ها زمینه برای بهره برداری بهتر از معادن صورت گیرد، خصوصا در استان هایی مثل خراسان جنوبی که به تولید ثروت احتیاج دارند.گفتنی است.

انجام اکتشافات سیستماتیک برای اولین بار در یک طرح زمین شناسی مورد توجه قرار گرفت

در این مراسم علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر وجود 7 درصد از ذخایر معدنی دنیا در کشور ما و رتبه نخست ایران در این خصوص در جهان به ارائه مشخصات این طرح پرداخت و گفت: اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی خراسان جنوبی از مهر ماه سال 1400 آغاز شد و در طول یک سال به سرانجام رسید که این زمان در سال های گذشته تا 4 سال نیز به طول می انجامید.

وی با اشاره به ویژگی های این پروژه گفت: تغییر پارادایم های اکتشاف، انجام اکتشافات سیستماتیک، آموزش درون و بیرون سازمانی، ارتقا فعالیت های آزمایشگاهی، انجام برخی مراحل آزمایشگاهی در محل پروژه و بایگانی سیستمتیک نمونه برداشتی از جمله مواردی بود که برای اولین بار در یک طرح زمین شناسی مورد توجه قرار می گرفت.

لازم به ذکر است که مطالعات طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی در خراسان جنوبی از مهر ماه سال ۱۴۰۰ در استان خراسان جنوبی آغاز شد و مهر ماه سال ۱۴۰۱ به پایان رسید که خروجی این طرح در این استان شامل ۲۰ عنوان نقشه و در مجموع ۶۰ برگ در سه لایه مطالعاتی زمین‌شناسی، زمین‌شناسی اقتصادی و زمین‌شناسی ژئوشیمیایی تهیه شد و دستاوردهای آن در خراسان جنوبی در قالب نقشه‌ها و گزارش‌های منتشر شده است.

این طرح با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و با مشارکت تمامی مولفه‌های دولتی بخش معدن شامل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و همچنین معاونت معدنی و فرآوری وزارت صمت انجام می‌شود و این بخش‌ها در تامین منابع و اجرای این طرح با یکدیگر همکاری خواهند کرد.شناسایی ۱۷ محدوده طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل برای نخستین بار در شرق کشور، ۹ محدوده منیزیت، ۶ محدوده سرب و روی، شناسایی بیش از ۵۷۰ ناهنجاری ژئوشیمیایی رسوبات آبراهه‌ای برای عناصر طلا، نقره، مس، سرب، نیکل، آهن، روی، همچنین شناسایی ۶ محدوده مستعد برای اکتشاف گوهرسنگ‌ها، کاهش زمان تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی و معدنی از سه به یک سال و تهیه ۶۰ برگ نقشه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمیایی و زمین‌شناسی اقتصادی با مقیاس یک‌ پنجاه‌ هزارم برای نخستین بار در کشور از جمله دستاوردهای این پروژه است.

کیمیا در اندیشه پیشرفت صنایع معدنی ایران

بر اساس تکلیف تعیین‌شده از سوی مجمع محترم عمومی صاحبان سهام، دستیابی به تولید 1.000.000 (یک میلیون) تن کاتد هدف‌گذاری شده است. مطالعات اولیه انجام‌شده برای تهیه و تدوین برنامه مربوطه، دست‌یابی به این هدف را طی مدت حدود 6 سال ممکن می‌داند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، حسین تقدسی معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در نشست خبری پذیره نویسی سهام شرکت تأمین سرمایه کیمیا که با حضور مدیران عامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا و تأمین سرمایه کیمیا و جمعی از خبرنگاران برگزار شد با بیان این مطلب گفت: دستیابی به این هدف چالشی و انگیزه‌بخش و رشد انقلابی از تولید حدود 250.000 تن فعلی به 1.000.000 تن، به باورپذیری، تغییر در ذهنیت‌ها و همت مضاعف، نیازمند است که مدیریت شرکت مس از آن برخوردار است.

وی اظهار داشت: تولید مس کاتد از 150 هزار تن در زمان راه‌اندازی در سال 1361 اکنون به 250 هزار تن رسیده است. یعنی پس از گذشت 40 سال، تولید 100 هزار تن رشد داشته و حال ما قصد داریم در 6 الی 7 سال آینده تولید را به 1.000.000 (یک میلیون تن) برسانیم.

تقدسی با بیان اینکه به این منظور، براساس برآوردهای اولیه نیاز به حدود 13 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است، یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در مسیر رسیدن به این هدف را تأمین‌مالی پروژه‌های مربوطه دانست و گفت: شرکت تأمین سرمایه کیمیا، نقش محوری در این زمینه ایفا خواهد کرد

هدف‌گذاری ما رسیدن به درآمد 1500 میلیارد تومانی طی 5 سال است. همچنین برای سود عملیاتی 1400 میلیارد تومانی و سود خالص 1200 میلیارد تومانی طی 5 سال برنامه داشته و پیش‌بینی دقیقی انجام دادیم

معاون مالی و اقتصادی شرکت مس با تشکر از همکاران و مدیران ارجمندی که در طی سال‌های گذشته برای تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا مس ایرانیان و شرکت تأمین سرمایه کیمیا تلاش کردند و با اشاره به اینکه شرکت تأمین سرمایه کیمیا قرار است کار بزرگی انجام دهد، افزود: اعتقاد قلبی دارم که سرمایه اصلی ما برای تحقق این هدف، تنها وجود معادن و نقدینگی نیست، بلکه امروز مهم‌ترین سرمایه ما همکاران توانمند و پرتلاش و مدیران خوش‌فکر و با انگیزه شرکت ملی صنایع مس ایران هستند.

تقدسی تأکید کرد: خوشبختانه هم در شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا مس ایرانیان و هم شرکت تأمین سرمایه کیمیا، دو نفر از سرمایه‌های گرانقدر کشور به‌عنوان مدیر عامل حضور دارند و این سرمایه اصلی ما در مسیر تأمین مالی است.

وی اظهار داشت: با حضور این عزیزان و تیم توانمندی که در این حوزه مستقر خواهند شد، شاهد تأمین مالی و اجرای پروژه‌هایی خواهیم بود که شرکت مس را به هدف تعیین شده خواهد رساند.

*پتانسیل بازار سرمایه، تامین مالی برای توسعه معادن

در ادامه علیزاده مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا مس با بیان اینکه توجه ویژه به معادن و صنایع معدنی مورد توجه ویژه همه ارکان نظام است، گفت: جایگزینی معدن به جای نفت از مهم‌ترین رویکردهای مسوولان کشور به شمار می‌رود و در این سال‌ها مورد تأکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در شرکت تأمین سرمایه کیمیا به دنبال استفاده از پتانسیل بازار سرمایه برای توسعه نظام تأمین مالی با مشارکت 40 درصدی مردم هستیم که در اوایل آبان آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا مس، نقش معادن را به عنوان پیشران اقتصاد مورد توجه قرار داد و افزود: سهم معادن در تولید ناخالص داخلی کشور در 20 سال گذشته رقم اندکی بوده که همین امر می‌طلبد تا روی آن متمرکز شویم.

علیزاده گفت: طی دو دهه گذشته سهم معادن در کشور ما هیچ‌گاه بیشتر از یک درصد نبود؛ ما در بین 15 کشور برتر معدنی دنیا هستیم اما سهمی که بخش معدن در تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی ایفا می‌کند اندک است، پس باید نگاه ویژه‌ای به توسعه معدن داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مس دارای مزایا و قابلیت‌های مهمی نسبت به سایر فلزات است و وضعیت مطلوبی دارد، افزود: بهای تمام‌شده کاتد مس در دنیا حدود 2500 دلار است اما قیمت مس در حال حاضر حدود 7500 دلار است که این حجم از حاشیه سود، طرح‌های توسعه این صنعت را توجیه‌پذیر می‌سازد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا مس گفت: در حال حاضر 24 میلیون تن مس‌ پالایش‌شده در دنیا تولید می‌شود که 300 هزار تن مربوط به ایران است. در واقع سهم ایران 1،2 درصد در دنیا و 2،1 درصد در آسیا است.

علیزاده ادامه داد: این در حالی است که شرکت ملی صنایع مس ایران، بزرگترین دارنده ذخایر معدنی آسیا با 18 میلیارد تن ذخیره معدنی مس به‌شمار می‌رود که با احتساب افزایش 1 میلیارد تنی ذخایر معدنی سونگون، دارای 19 میلیارد تن ذخیره است.

وی گفت: بنابراین افقی که برای توسعه تولید کاتد با یک میلیون تن تعریف شده با این طرح‌های توسعه و چشم‌انداز روشن، حداقل تا 50 سال آینده می‌توانیم این میزان تولید را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا مس تأکید کرد: از نظر پیش بینی رشد تولید و مصرف نیز شکاف 5 درصدی میان این دو پیش بینی شده است. رشد تولید مس محتوی معادل 5 درصد و رشد و مصرف معادل 10 درصد در گزارشات موسسات مالی پیش بینی شده است.

علیزاده به وضعیت صنعت تأمین سرمایه نیز اشاره کرد و افزود: کشور ما دارای 11 شرکت تأمین سرمایه است که 7 مورد بورسی و 4 مورد آن غیر بورسی است و دوازدهمین شرکت نیز شرکت تأمین سرمایه کیمیا خواهد بود که با سرمایه 2000 میلیارد تومانی پذیره‌نویسی خواهد شد. از این منظر نیز سومین شرکت تأمین سرمایه بعد از تامین سرمایه های بانک ملت و لوتوس پارسیان هستیم.

وی گفت: در سال 1400 درآمد شرکت‌های تأمین سرمایه تقریبا معادل 9 هزار میلیارد تومان بوده که رشد 14 درصدی را نسبت به سال 1399 داشته است. سود خالص این شرکت‌ها از 6700 میلیارد تومان در سال 99 به 7700 میلیارد تومان رسیده که رشد 15 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین میانگین حاشیه سود عملیاتی این صنعت 94 درصد و میانگین حاشیه سود خالص 85 درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا مس اظهار داشت: با توجه به این شاخص ها می توان نتیجه گرفت که در سال گذشته درآمدها رشد مناسبی داشته و صنعت تامین سرمایه صنعت مناسبی برای سرمایه گذاری در میان صنایع بورس از منظر درآمدی و حاشیه سود محسوب می شود.

علیزاده ادامه داد: از منظر نسبت قیمت به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام P/Bدر صنعت تأمین سرمایه این نسبت 4،5 واحد است درحالیکه در بورس ایران اعم از بورس و فرابورس این نسبت 2،79 است. همچنین از منظر شاخص نسبت قیمت به فروش (P/S) صنعت تأمین سرمایه 8،84 است در حالیکه در بورس ایران 1،84 است.

وی اظهار داشت: از نسبت سود تقسیمی به سود خالص در کل بورس کشور نیز معادل 65 درصد است اما در صنعت تأمین سرمایه این رقم 78 درصد است. همچنین بر اساس بازدهی نیز در سال مالی منتهی آخر شهریور 1401، صنعت تامین سرمایه بازدهی 32 درصد را داشته است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی کیمیا مس افزود: این شاخص‌ها نشان از وضعیت مطلوب این صنعت است و برای شرکتی که قرار است پذیره‌نویسی به صورت اسمی داشته باشد، ایده‌آل است و چشم‌انداز مناسبی را برای سرمایه‌گذاری نشان می دهد.

هدف‌گذاری کسب درآمد 1500 میلیارد تومانی طی 5 سال

در ادامه این نشست فرح‌آبادی مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا گفت: در سال 99 بالغ بر 220 هزار میلیارد تومان و در سال 1400 حدود 240 هزار میلیارد تومان انتشار انواع اوراق را شاهد بودیم که این امر نشان می‌دهد موقعیت خوبی برای کار کردن شرکت‌های تأمین سرمایه فراهم است.

وی گفت: امروز این صنعت در اقتصاد جایگاه خوبی دارد و 7 شرکت بورسی تأمین سرمایه، دارای 57 هزار میلیارد تومان ارزش بازار هستند که بیش از یک درصد ارزش بازار صنایع در مجموع کل بورس را به خود اختصاص دادند.

فرح‌آبادی با بیان اینکه به تأمین سرمایه کیمیا به‌عنوان تأمین سرمایه حرفه‌ای و تخصصی نگاه می‌کنیم افزود: با حضور تأمین سرمایه کیمیا که برای اولین بار در کشور با رکورد سرمایه 2000 میلیارد تومانی پذیره‌نویسی خواهد شد، ارزش بازار و جایگاه این شرکت‌ها ارتقا می‌یابد.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا اظهار داشت: این شرکت برنامه مفصلی برای ورود به حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی و تخصصی و استفاده از ابزارهای رتبه‌بندی اعتباری با تأکید بر فلز مس را در برنامه کاری خود دارد.

وی ادامه داد: سهم معدن در GDP ایران یک درصد و در جهان 5 درصد است و نشان می‌دهد که بخش معدن کشور موقعیت زیادی برای کار کردن دارد.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا گفت: برنامه داریم تا ظرف 5 سال آینده سرمایه اسمی شرکت را حداقل تا 4500 میلیارد تومان افزایش بدهیم و مدارک و مستندات متقن را به بورس ارایه دادیم.

فرح‌آبادی تأکید کرد: هدف‌گذاری ما رسیدن به درآمد 1500 میلیارد تومانی طی 5 سال است. همچنین برای سود عملیاتی 1400 میلیارد تومانی و سود خالص 1200 میلیارد تومانی طی 5 سال برنامه داشته و پیش‌بینی دقیقی انجام دادیم.

انتشار کتاب تحولات دیجیتال با نگاهی ویژه به معدنکاری هوشمند

کتاب "تحولات دیجیتال با نگاهی ویژه به معدنکاری هوشمند" منتشر شد. این کتاب توسط جمعی از پژوهشگران دانشگاه و در سال جاری تالیف شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، کتاب فوق دربرگیرنده شش فصل است که به ظهور و جایگاه نسل چهارم تکنولوژی در صنایع معدنی پرداخته است. هدف از انتشار این کتاب، بسترسازی ورود به معدنکاری دیجیتال و هوشمندسازی فعالیت های معدنی در کشور است.

محور مطالب فصل نخست شامل معرفی معدنکاری هوشمند، ضرورت و اهمیت آن است. در فصول بعدی کتاب به زیرساخت های مورد نیاز اشاره شده و سپس سیستم های عملیات معدنکاری و فرایند معدنکاری هوشمند آمده است. فصل پنجم نحوه آنالیز و پردازش داده های حاصل از معدنکاری هوشمند را مورد بحث قرار داده و در فصل ششم هوشمندسازی مدیریت در معدنکاری ارایه شده است.

علاقه مندان می توانند برای تهیه کتاب تحولات دیجیتال با نگاهی ویژه به معدنکاری هوشمند، با «یونیدرو» (موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو) تماس حاصل فرمایند.

شماره های تماس: 02182084615-6 و 02188331973

آدرس یونیدرو: خیابان کارگر شمالی، بعد از تقاطع جلال آل احمد، پردیس 2 دانشکده های دانشگاه تهران، دانشگاه متالورژی و مواد، طبقه همکف

تکمیل بیش از 24 میلیارد دلار طرح و پروژه توسط ایمیدرو

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو اعلام کرد: ایمیدرو با توجه به ماموریت ها و سیاست های مورد نظر و با همراهی شرکت های زیرمجموعه، از ابتدای تاسیس تا سال 1400، بالغ بر 24.2 میلیارد دلار طرح و پروژه را تکمیل کرده است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، امیر خرمی شاد افزود: در تکمیل طرح و پروژه های معدن و صنایع معدنی کشور، میزان جذب سرمایه گذاری از بخش خصوصی توسط این سازمان بیش از 8.6 میلیارد دلار بوده است.

وی گفت: در حال حاضر تکمیل 3.8 میلیارد دلار طرح و پروژه در شمار برنامه ها قرار دارد.

تکمیل پروژه های نیمه تمام توسط ایمیدرو

خرمی شاد با بیان اینکه پروژه های نیمه تمام از موضوعات مغفول مانده اقتصاد کشور به شمار می رود، گفت: ایمیدرو از سال 1400، با جذب مشاور معتبر، پایش اینگونه پروژه ها در حوزه معدن و صنایع معدنی را آغاز کرده است و درصدد رفع مشکلات عمده این مجموعه ها همچون تامین مالی، تکنولوژی، محیط زیست و... است.

وی افزود: با اقدامات توسعه ای ایمیدرو در این حوزه، مشکلات بسیاری از طرح های نیمه تمام و یا متوقف رفع خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو با اشاره به رشد تولید در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: از زمان تاسیس ایمیدرو، رشد فلزات اساسی همچون فولاد، مس، آلومینیوم... را شاهد هستیم و به تازگی توسعه بخش عناصر استراتژیک در این سازمان کلید خورده است.

عضو هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: توسعه حوزه عناصر استراتژیک به دلیل مصرف بالا و نیاز کشور و همچنین محدودیت های ناشی از تحریم، در دستور کار ایمیدرو قرار دارد.

خرمی شاد گفت: این برنامه ریزی از سال جاری آغاز شده است و توسعه صنعت چهار عنصر استراتژیک هدفگذاری شده است.