01 ارديبهشت 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

رشد 105درصدی فروش شرکت های معدن و صنایع معدنی بورس در سال گذشته

شرکت های معدن و صنایع معدنی فعال در بورس، سال گذشته رشد فروش 105درصدی را به ثبت رساندند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، در 12 ماه سال پایانی قرن گذشته، ارزش فروش 74 شرکت معدن و صنایع معدنی در بورس از 322هزار میلیارد تومان عبور کرد که نسبت به عملکرد سال پیش از آن با رشد 105درصدی همراه شد.

همچنین فروش اسفند ماه 99 نیز جهش 203درصدی را تجربه کرد و به 44.6هزار میلیارد تومان رسید.

در سال گذشته فولاد مبارکه با فروش 77.4 هزار میلیارد تومانی و ثبت رشد 98درصدی، در صدر فهرست پرفروش ترین های گروه معدن و صنایع معدنی ایستاد. پس از آن شرکت ملی صنایع مس (فملی) با فروش 41.9 هزار میلیارد تومانی رشد 87درصدی را ثبت کرد و در جایگاه دوم پرفروش ها قرار گرفت. در جایگاه سوم نیز فولاد خوزستان (فخوز) با 30.6 هزار میلیارد تومان فروش محصولات خود، افزایش 93درصدی را پشت سر گذاشت.

در ادامه شرکت های گل گهر، چادرملو، ذوب آهن، فولاد هرمزگان، فولاد کاوه جنوب، فولاد سپید فراب کویر و فولاد خراسان در جایگاه چهارم تا دهم ارزش فروش قرار گرفتند.

در حال حاضر سهم فروش شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس از کل فروش شرکت ها در سال قبل، 34درصد است در حالی که سهم ارزش بازار آنها از کل بازار سهام 24درصد بوده است.

همه محصولات فولاد مبارکه در بورس عرضه می شود و امکان رانت وجود ندارد

رضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: همه تولیدات شرکت فولاد مبارکه در بورس عرضه می شود و خرید از بورس هم براساس رقابت انجام می شود پس امکان رانت فراهم نیست.

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه ،رضا شهرستانی با تاکید بر اهمیت ورود صنعت فولاد جهان به تولید فولاد با ارزش افزوده بالا اظهار داشت: برنامه ریزی چین در سال ۲۰۲۱ بر کاهش ۳ درصدی فولاد خام استوار است و به جای آن ۱۵ درصد کل تولید فولاد خود را بر فولادهای باکیفیت و با قیمت بیش از هزار دلار به ازای هرتن اختصاص داده است.

وی افزود: برنامه ریزی چین در سال جاری میلادی بر تولید بالغ بر ۱۵۰ میلیون تن فولادهای خاص است.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: این اتفاق درچین باید هشداری برای صنعت فولاد کشور باشد چرا که رقابت در صنعت فولاد حرف اول را می زند.

وی با اشاره به چشم انداز تولید فولاد ۵۵ میلیون تنی در چشم انداز ۱۴۰۴ که ۳۰ میلیون تن آن در بخش صادرات تعریف شده است، تصریح کرد: نباید فرصت سوزی کرد و از اکنون باید بر فولاد با ارزش افزوده بالا سرمایه گذاری کرد.

شهرستانی گفت: لازم است برنامه ریزی های صنعت فولاد کشور هماهنگ با دنیا و به ویژه کشور چین باشد تا زیرساخت ها و کارخانه های تازه تاسیس فولادی در کشور بر تولید فولاد با ارزش افزوده بالا و متناسب با سیستم انقلاب صنعتی چهارم تمرکز کنند.

وی افزود: نیاز است که علاوه بر اطلاع رسانی به واحدهای تولیدی فولاد، دولتمردان و سیاست گذاران هم در جریان این موضوع باشند و با برگزاری سمینارها و دعوت از کارشناسان بین المللی با اشراف به اهمیت این موضوع، صنعت فولاد را به روز کنیم تا بتوانیم جایگاه فولاد ایران در جهان را حفظ و ارتقاء بخشیم.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با توضیح اینکه تولیدات شرکت فولاد مبارکه براساس ثبت سفارش است، گفت: همه تولیدات شرکت فولاد مبارکه در بورس عرضه می شود و خرید از بورس هم براساس رقابت انجام می شود پس امکان رانت فراهم نیست.

سال 1400 ورود حوزه معدن به بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر بورس در خدمت تولید و بخش واقعی اقتصاد قرار نگیرد نمی تواند در مسیر هدفی که برای آن تعیین شده است نقش آفرینی کند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، سعید زرندی، در آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالا گفت: طبق بیانات رهبر معظم انقلاب، حوزه تولید تنها راه نجات کشور در شرایط فعلی است که خوشبختانه به دلیل همکاری های مثبتی که با بازار سرمایه و بورس کالا داشته ایم جهت گیری های خوبی در این زمینه شکل گرفته است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در زمان روند صعودی بورس و اکنون که بازار سهام در مدار ریزشی قرار دارد، در شورای عالی بورس بر روی موضوعی تاکید و اعتقاد داشتیم که اگر بورس در خدمت تولید و بخش واقعی اقتصاد قرار نگیرد نمی تواند در مسیر هدفی که برای آن تعیین شده است نقش آفرینی کند.

وی خاطرنشان کرد: باید همه جهت گیری ها را در استفاده از ابزار علمی و جدیدی که در کشور شکل گرفته و متناسب با ادبیات دنیا است و منجر به رشد بخش واقعی اقتصاد شود را به کار بگیریم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در جهت گیری کلان وزارت صمت استفاده از موضوع یا توان بازار سرمایه به عنوان رکن اساسی، شناخته شده است، بنابراین از اواخر سال ۹۸ مدل تغییر ساختاری را در مجموعه وزات صمت در پیش گرفتیم و دفتر تامین منابع مالی را شکل دادیم با این رویکرد که بتوان ابزارهای نوینی را در خدمت تولید کنندگان قرار دهیم.

زرندی گفت: تولیدکنندگان ایران در حوزه فنی بسیار رشد کرده اند اما متناسب با این رشد در حوزه اصلاح ساختارهای مالی آماده نیستند؛ بنابراین در دو سال گذشته تمرکز خود را در ترویج، توسعه و نگاه جدید به بازار سرمایه و استفاده از این ظرفیت قرار داده ایم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حوزه بازار سرمایه با حمایتی که توسط شورای عالی بورس صورت گرفت و با مصوبه سران، معافیت مالیاتی را برای شرکت هایی که به سمت بازار سرمایه روی آورده بودند لحاظ کردیم و امیدواریم که این موضوع به دلیل استقبال های صورت گرفته تمدید شود.

وی افزود: امروز به ۴۲۲ شرکت جدیدی که فراخوان داده بودیم به سمت استفاده از ظرفیت بازار سرمایه روی آورده اند که با آنها به نتیجه های مثبتی رسیدیم.

 

زرندی گفت: از این تعداد ۲۲۴ شرکت با نهاد مالی قرارداد امضا کردند که این اتفاق خوبی است زیرا وارد مرحله اجرا شدند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به بورس کالا اشاره کرد و افزود: فعالیت های خود را در حوزه بورس کالا شروع کردیم و معتقدیم سال ۱۴۰۰ فرصت ویژه ای است تا بر این بورس تمرکز داشته ایم و در حوزه معدن مزایده ها را به این سمت بیاوریم.

زرندی اظهار داشت: سهم صنعت و معدن ۵۳ درصد و پتروشیمی ۲۷ درصد از معاملات بورس کالاست به عبارتی ۸۰ درصد معاملات بورس کالا مربوط به خانواده صنعت و معدن است و باید از این ظرفیت بالا نهایت بهره را برد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در شهریور ماه سال ۱۳۸۲ بحث بورس فلزات مطرح شده بود و این اقدام پایه ای بود که در مجموعه وزارت صنعت شکل گرفت، این اقدام در سال های بعد تکمیل و در نهایت بورس کالای فعلی شکل گرفت.

وی به راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالا اشاره کرد و افزود: تشویق حضور تولید و صنعت در بورس کالا نیازمند تنوع ابزارهای مالی است که امروز روش حراج باز گام مثبتی برای ثبات آفرینی و آرامش عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان حوزه صنعت در زمان انجام معاملات است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هدف گذاری بر روی حوزه نقره از جمله صنایع استراتژیکی است که برنامه ریزی جدی را بر روی آن داریم، افزود: برنامه ریزی لازم را برای تولید ۷۰ تن مصنوعات نقره ای و صادرات ۲۰ تن را برای سال ۱۴۰۰ انجام داده ایم که این موضوع نیازمند نگاه و فکر جدی است.

وی افزود: در هر ۱۰۰ کیلو گرم تولید مصنوعات نقره می توان ۱۸۰ نفر اشتغال مستقیم را ایجاد کرد.

زرندی با بیان اینکه در حوزه تسهیل معاملات باید بیشتر اقدام کرد، گفت: نگاه به تامین مالی مانند به کار گرفتن اوراق سلف به خوبی در حوزه مجموعه بورس کالا انجام شده است.

وی افزود: نگاه تضمین تعهدات نیازمند بازنگری است و آمادگی همکاری بیشتر داریم تا به سمت نظام عرضه و تقاضا محور حرکت کنیم.

وی در بخش پایان سخنان خود اظهار داشت: برای توسعه حوزه اوراق بهادار و بورس کالا آماده همکاری هستیم، امسال هدف گذاری کردیم تا برای جهت گیری جدید در حوزه بورس اوراق ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنیم که تاکنون نزدیک به ۹ هزار میلیارد تومان محقق شده است.

زرندی خاطرنشان کرد: در برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت های سهامی عام پروژه مصوب شد که این موضوع هم فرصتی مناسب برای شکل گیری سرمایه گذاری های بزرگ با استفاده از بستر بازار سرمایه است.

فروش 276هزار میلیارد تومانی شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس

مبارکه، ملی مس، فولاد خوزستان اول تا سوم شدند

ارزش فروش 74 شرکت معدن و صنایع معدنی بورس طی یازده ماه امسال از 276هزار میلیارد تومان عبور کرد. این رقم 93درصد بیش از مدت مشابه سال قبل بوده است.

فروش 276هزار میلیارد تومانی شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس مبارکه، ملی مس، فولاد خوزستان اول تا سوم شدند

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، مجموع ارزش فروش شرکت های حاضر در بورس تهران به 276 هزار و 668 میلیارد تومان رسید که در برابر فروش مدت مشابه سال قبل رشد 93درصدی داشته است.

در میان این شرکت ها، فولاد مبارکه با فروش 66.2 هزار میلیارد تومان رتبه نخست را در اختیار گرفت و پس از آن ملی مس با فروش 34.6 هزار میلیارد تومان در رتبه دوم ایستاد. شرکت فولاد خوزستان با 26.8هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفت و شرکت های گل گهر با 25.4هزار میلیارد تومان و چادرملو با 22.3هزار میلیارد تومان رتبه چهارم و پنجم پرفروش ترین های معدن و صنایع معدنی را در اختیار گرفتند.

فروش 36هزار میلیارد تومانی بهمن ماه

در همین حال این تعداد شرکت در ماه گذشته (بهمن ماه) به فروش 36.5 هزار میلیارد تومانی دست یافتند که این رقم رشد 7درصدی ماهانه و 156درصدی نسبت به بهمن سال 98 یافته است.

74 شرکت معدن و صنایع معدنی حاضر در بورس، 32درصد از فروش کل شرکت های بورسی را تشکیل می دهد. در همین حال ارزش سهام شرکت های این گروه، حدود 23 درصد ارزش بازار است

افزایش دو برابری فروش فولاد خراسان در بورس کالا

سرپرست معاونت فروش حج و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان مطرح کرد: فروش و عرضه محصولات فولاد خراسان در بازار، با استراتژی‌های اتخاذ شده در بورس کالا نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

به گزارش جهان معدن ،سرپرست معاونت فروش و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان اظهار داشت: سال جاری توام با فراز و نشیب‌های فراوانی برای صنعت فولاد کشور بود. از یک سو دستورالعمل‌هایی که برای این صنعت یکی پس از دیگری از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شدند. از سوی دیگر، مشکلات ناشی از کرونا و مشکلات زیرساختی کشور موجب شد نه تنها فولاد خراسان، بلکه بسیاری از فولادسازان کشور با چالش‌های جدی مواجه شوند.

حسین بختیاری افزود: شرکت فولاد خراسان در ابتدای سال جاری حدود ۲۳ روز به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بود. بنابراین در فرودین ماه امسال تولید در شرکت متوقف شد. در طول سال جاری نیز مشکلات ناشی از زیرساخت‌های استان خراسان رضوی اعم از برق و گاز سبب شد در ماه‌های گذشته حدود ۵۱ روز شرکت فولاد خراسان با توقف تولید مواجه شود. همین مسائل نیز سبب شدند تولیدات شرکت نسبت به سال گذاشته کاهش داشته باشد.

سرپرست معاونت فروش و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان خاطرنشان کرد: به تبع کاهش تولید در شرکت، میزان فروش نیز نسبت به سال گذشته با کاهش مواجه شده است. اما با توجه به سیاست‌های مدیریت عامل و هیئت مدیره برای شرکت فولاد خراسان اتخاذ کردند، میزان فروش در بورس کالا حدود دو برابر افزایش یافت. به طوری که تقریبا تمامی فروش شرکت فولاد خراسان در بورس کالا رقم خورد و فروش خارج از بورس نداریم. فولاد خراسان دو خط فولادسازی دارد که محصول یکی از آن‌ها به بخش نورد اختصاص یافته و محصول دیگر خط برای فروش در بازار است. این یعنی در هر سال قادر به فروش ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن شمش فولادی هستیم و می‌توانیم ۶۰۰ هزار تن میلگرد در خط نورد به بازار عرضه کنیم.

بختیاری در خصوص استراتژی‌های فولاد خراسان برای بازاریابی و فروش در حوزه صادرات و فروش داخلی عنوان کرد: استراتژی شرکت برای توسعه بازارهای صادراتی شناخت بازارهای منطقه است و با ارتباطات مستمر با تجار و فعالان منطقه و نیز دست‌اندرکاران صادرات، تلاش کردیم صادرات را به نحو احسن افزایش دهیم.

وی ادامه داد: نزدیکی بعد مسافت فولاد خراسان به بازار آسیای میانه یکی از عوامل اصلی است که در این حوزه به دنبال فروش محصولات خود باشیم.

سرپرست معاونت فروش و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان اذعان کرد: به دلیل کاهش میزان تولید، کاهش صادرات داشتیم و حتی نتوانستیم تعهدات صادراتی خود را که از قبل داشتیم، به موقع انجام دهیم. چرا که ۵۱ روز تعطیلی در مجتمع سبب شد بخش زیادی از تعهداتی که قبل از تعطیلات برای شرکت ایجاد کردیم، به موقع به دست مشتریان نرسد و همین امر سبب شد صادرات کاهش یابد.

بختیاری تصریح کرد: شیوه‌نامه‌ای که از طرف وزارت صمت منتشر شد، فولادسازان را ملزم کرده همه محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند. به طوری که تقریبا تمامی محصولات شرکت ما را به عنوان تعهدات ما و در بورس کالا برای آن سهمیه در نظر گرفتند. بر همین اساس، شیوه‌نامه جایی برای صادرات لحاظ نکرده است که امیدواریم با توجه به تذکراتی که از سوی انجمن‌های مختلف در این خصوص داده شد، موضوع صادرات به عنوان یک بحث جدی در این شیوه‌نامه در نظر گرفته شود و پس از آن اجرایی شود.

سرپرست معاونت فروش و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان با اشاره به شفاف بودن فروش شرکت فولاد خراسان، بیان کرد: فروش شرکت غالبا از طریق بورس کالا انجام می‌شود و این شیوه فروش نیز شفاف‌ترین شیوه است. همه افرادی که متقاضی خرید محصولات مجتمع هستند، می‌توانند از طریق بورس کالا به این محصولات دست یابند و این شیوه فروش به منزله شفافیت است. شرکت فولاد خراسان نه انحصاری در امر فروش ایجاد کرده و نه فروش شرکت به صورت مونوپل در انحصار شخص خاصی است. بر همین اساس یکی از شفاف‌ترین فروش‌ها را شرکت فولاد خراسان دارد.

افزایش دو برابری فروش فولاد خراسان در بورس کالا

فروش و عرضه محصولات فولاد خراسان در بازار، با استراتژی‌های اتخاذ شده در بورس کالا نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان ، سرپرست معاونت فروش و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان اظهار داشت: سال جاری توام با فراز و نشیب‌های فراوانی برای صنعت فولاد کشور بود. از یک سو دستورالعمل‌هایی که برای این صنعت یکی پس از دیگری از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شدند. از سوی دیگر، مشکلات ناشی از کرونا و مشکلات زیرساختی کشور موجب شد نه تنها فولاد خراسان، بلکه بسیاری از فولادسازان کشور با چالش‌های جدی مواجه شوند.

حسین بختیاری افزود: شرکت فولاد خراسان در ابتدای سال جاری حدود ۲۳ روز به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بود. بنابراین در فرودین ماه امسال تولید در شرکت متوقف شد. در طول سال جاری نیز مشکلات ناشی از زیرساخت‌های استان خراسان رضوی اعم از برق و گاز سبب شد در ماه‌های گذشته حدود ۵۱ روز شرکت فولاد خراسان با توقف تولید مواجه شود. همین مسائل نیز سبب شدند تولیدات شرکت نسبت به سال گذاشته کاهش داشته باشد.

سرپرست معاونت فروش و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان خاطرنشان کرد: به تبع کاهش تولید در شرکت، میزان فروش نیز نسبت به سال گذشته با کاهش مواجه شده است. اما با توجه به سیاست‌های مدیریت عامل و هیئت مدیره برای شرکت فولاد خراسان اتخاذ کردند، میزان فروش در بورس کالا حدود دو برابر افزایش یافت. به طوری که تقریبا تمامی فروش شرکت فولاد خراسان در بورس کالا رقم خورد و فروش خارج از بورس نداریم. فولاد خراسان دو خط فولادسازی دارد که محصول یکی از آن‌ها به بخش نورد اختصاص یافته و محصول دیگر خط برای فروش در بازار است. این یعنی در هر سال قادر به فروش ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن شمش فولادی هستیم و می‌توانیم ۶۰۰ هزار تن میلگرد در خط نورد به بازار عرضه کنیم.

بختیاری در خصوص استراتژی‌های فولاد خراسان برای بازاریابی و فروش در حوزه صادرات و فروش داخلی عنوان کرد: استراتژی شرکت برای توسعه بازارهای صادراتی شناخت بازارهای منطقه است و با ارتباطات مستمر با تجار و فعالان منطقه و نیز دست‌اندرکاران صادرات، تلاش کردیم صادرات را به نحو احسن افزایش دهیم.

وی ادامه داد: نزدیکی بعد مسافت فولاد خراسان به بازار آسیای میانه یکی از عوامل اصلی است که در این حوزه به دنبال فروش محصولات خود باشیم.

سرپرست معاونت فروش و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان اذعان کرد: به دلیل کاهش میزان تولید، کاهش صادرات داشتیم و حتی نتوانستیم تعهدات صادراتی خود را که از قبل داشتیم، به موقع انجام دهیم. چرا که ۵۱ روز تعطیلی در مجتمع سبب شد بخش زیادی از تعهداتی که قبل از تعطیلات برای شرکت ایجاد کردیم، به موقع به دست مشتریان نرسد و همین امر سبب شد صادرات کاهش یابد.

بختیاری تصریح کرد: شیوه‌نامه‌ای که از طرف وزارت صمت منتشر شد، فولادسازان را ملزم کرده همه محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند. به طوری که تقریبا تمامی محصولات شرکت ما را به عنوان تعهدات ما و در بورس کالا برای آن سهمیه در نظر گرفتند. بر همین اساس، شیوه‌نامه جایی برای صادرات لحاظ نکرده است که امیدواریم با توجه به تذکراتی که از سوی انجمن‌های مختلف در این خصوص داده شد، موضوع صادرات به عنوان یک بحث جدی در این شیوه‌نامه در نظر گرفته شود و پس از آن اجرایی شود.

سرپرست معاونت فروش و بازاریابی شرکت مجتمع فولاد خراسان با اشاره به شفاف بودن فروش شرکت فولاد خراسان، بیان کرد: فروش شرکت غالبا از طریق بورس کالا انجام می‌شود و این شیوه فروش نیز شفاف‌ترین شیوه است. همه افرادی که متقاضی خرید محصولات مجتمع هستند، می‌توانند از طریق بورس کالا به این محصولات دست یابند و این شیوه فروش به منزله شفافیت است. شرکت فولاد خراسان نه انحصاری در امر فروش ایجاد کرده و نه فروش شرکت به صورت مونوپل در انحصار شخص خاصی است. بر همین اساس یکی از شفاف‌ترین فروش‌ها را شرکت فولاد خراسان دارد.

ارزش بازار شرکت های زنجیره فولاد در بورس ۹۶۰ میلیارد تومان است

صنعت فولاد در حوزه بازارهای مالی کشور اثر ویژه ای دارد؛ به طوری که با در نظر گرفتن مجموع شرکت های پذیرش شده در بورس و فرابورس از ۶۱۰ شرکت پذیرفته شده؛ ۲۰ شرکت از زنجیره فولاد هستند. ارزش بازار شرکت های زنجیره فولاد ۹۶۰ میلیارد تومان است که ۱۶ درصد ارزش کل بازار سهام را به خود اختصاص داده است.

به گزارش جهان معدن ،دکتر سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان مطلب فوق در یازدهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران که صبح امروز به همت روزنامه دنیای اقتصاد برگزار شد، گفت: این شرکت ها طی ۹ ماهه امسال ۲۷۳ هزار میلیارد تومان فروش داشتند و سود قابل توجهی را نیز کسب کرده اند.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ شرکت در زنجیره فولاد آماده حضور در بازار بورس هستند، گفت: حضور ۴ شرکت طی هفته های اخیر قطعی شده است.

دکتر زرندی با تاکید بر اینکه با قیمت گذاری دستوری مخالفیم و اعتقاد داریم برای تنظیم بهینه بازار باید از ابزارهای دیگری استفاده شود تا جذابیت برای سرمایه گذاری های جدید در صنعت به وجود آید، درباره معاملات فولاد در بورس کالا تاکید کرد: در حوزه بورس کالا نیز ۱۰۴ هزار میلیارد تومان معادل ۴۱ درصد از کل معاملات مختص زنجیره فولاد بوده است.

دکتر زرندی در ادامه در خصوص چالش های صنعت فولاد و دستیابی به افق 1404 گفت: ظرفیت شمش فولاد امروز به 40 میلیون تن رسیده است و قطعا به ۵۵ میلیون تن ظرفیت مدنظر در سند چشم انداز 1404 خواهد رسید، اما باید دید که پس از ۱۴۰۴ به کدام سمت حرکت کنیم؟ آیا باید به سمت فولادهای آلیاژی برویم یا همین رویکرد را ادامه دهیم؟ لازم است در این خصوص نظرات نخبگان را داشته باشیم؛ این در حالی است که موضوع سرمایه گذاری در حوزه آلیاژی باید با جدیت بیشتری دنبال شود که البته این مهم به برنامه ریزی های بزرگ و دقیق تری در این بخش نیاز دارد.

وی انقلاب صنعتی چهارم را حائز اهمیت ویژه ای دانست و حرکت به این سمت را غیرقابل اجتناب توصیف کرد و افزود: مدیریت بازیافت قراضه موضوع مهمی است که متاسفانه ما بر روی این موضوع کار چندانی انجام نداده ایم؛ در حالی که کل دنیا 60 تا 70 درصد و در بسیاری موارد حتی ۹۰ درصد فولاد را براساس قراضه در نظر گرفته اند.

معاون طرح و برنامه وزیر صمت در ادامه به چالش های صنعت فولاد اشاره کرد و گفت: حوزه فولاد در برق اثرگذار است و در افق چشم انداز ۴۴ هزار مگاوات کمبود برق داریم. در حوزه گاز نیز ۲۲ درصد گاز کشور در حوزه فولاد مصرف می شود. بنابراین بحث انرژی را باید به صورت جدی دنبال کنیم؛ از سوی دیگر در حوزه ریل و زیرساخت ها نیز کمبودهایی وجود دارد.

وی در خصوص دیگر چالش های موجود در صنعت فولاد خاطرنشان کرد: در دنیا چالش های حوزه فولاد شامل تغییر در حوزه تامین و عرضه است که در ایران نیز همین چالش ها وجود دارد و لازم است در سنگ آهن اقدامات اساسی صورت گیرد. چالش دیگر موجود در این حوزه آلایندگی و انتشار گازهای گلخانه ای است؛ همچنین رقابت برای جذب استعدادها دیگر چالش حوزه فولاد دنیا بوده و تغییرات در تقاضا نیز آخرین چالش دنیاست.

دکتر زرندی در پایان افزود: فولاد همچون سایر فلزات اساسی رشد نخواهد داشت؛ بنابراین نیاز هست که ما هم باید به سمت فولادهای خاص حرکت کنیم.

مدیر عامل چادرملو:از عرضه سنگ آهن در بورس کالا استقبال می کنیم

ناصر تقی زاده مدیرعامل چادرملو با مثبت ارزیابی کردن آغاز عرضه سنگ آهن و سایر محصولات معدنی در بورس کالا گفت: ورود سنگ آهن به بورس کالا اقدام مثبتی برای این صنعت است که البته با رعایت ملاحظاتی این رویداد به نفع همه خواهد بود. در این زمینه یا باید به شرکت های معدنی اجازه داده شود تا محصولات شان را همسو با نرخ های جهانی بفروشند و یا امکانی فراهم شود تا تنها واحدهای تولیدکننده امکان خرید سنگ آهن از بورس را داشته باشند که با در نظر گرفتن این دو مورد، بدون شک اتفاقی مبارک از طریق بورس کالا رقم می خورد.

به گزارش جهان معدن ،تقی زاده اظهار داشت: با عرضه سنگ آهن در بورس کالا موافق هستم که در این زمینه باید دو موضوع مورد توجه قرار گیرد. در این حوزه یا باید به شرکت های معدنی اجازه داد که محصول خود را با نرخ های جهانی در بازار بفروشند تا قادر به خرید سنگ با نرخ های جهانی از بازار باشند یا اینکه شرایطی فراهم شود که تنها واحدهای تولیدکننده قادر به خرید سنگ آهن از بورس باشند.

مدیرعامل چادرملو ضمن تاکید بر این نکته که در شرایط فعلی با صادرات سنگ آهن خام، کنسانتره و گندله مخالف هستم، گفت: البته باید در نظر بگیریم که ارزان فروشی در داخل عامل رغبت شرکت ها برای صادرات است و اگر به وسیله سازوکار بورس کالا این رویکرد تغییر کند، روند صادرات مواد خام نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

لزوم توافق و همدلی میان تولیدکنندگان

وی با تاکید بر این نکته که سنگ آهن در بازار داخلی به میزان قابل توجهی کمتر از قیمت بازارهای صادراتی فروخته می شود، افزود: طبق اعلام کارشناسان و مسئولان، با روی کار آمدن واحدهای فولادی، ذخایر سنگ آهن کشور تنها جوابگوی نیاز ۱۰ تا ۱۲ سال صنعت فولاد خواهد بود و صلاح نیست اکنون سنگ خام را صادر کرده و در آینده به واردکننده سنگ آهن تبدیل شویم. بنابراین سنگ آهنی ها و فولادی ها باید بر سر قیمت سنگ آهن توافق کنند و بهتر است این نرخ در محدوده نرخ های جهانی و حداکثر ۲۰ درصد زیر قیمت های جهانی باشد.

اهمیت اکتشاف ذخایر سنگ آهن

مدیرعامل چادرملو توجه ویژه به امر اکتشافات را موضوعی ضروری خواند و گفت: کمبود سنگ آهن با راه اندازی واحدهای در دست اجرا مشهودتر خواهد بود و اکتشاف تنها راهکار رهایی از این چالش است. تردید ندارم که در کویر مرکزی ایران و سایر نقاط کشور ذخایر مطلوبی از سنگ آهن نهفته است و لازمه آن اکتشافات است.

گفتنی است ناصر تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به تازگی در نشست مدیران فولادی و معدنی کشور با رییس سازمان بورس از آمادگی این شرکت برای عرضه ۵۰۰ هزار تن سنگ آهن به منظور تامین نیاز واحدهای فولادی به ویژه ذوب آهن به صورت حراج باز در بورس کالا خبر داده بود. به گفته تقی زاده، ذخایر خوبی در حال اکتشاف داریم و این خبر را به محض اطلاعات بیشتر در اختیار سهامداران خود قرار خواهیم داد.