11 خرداد 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

شرکت مس حائز مقام برتر در دومین همایش «تجلیل از برترین های بورس کالا» شد

در دومین همایش تجلیل از برترین‌های بورس کالا با حضور وزیر اقتصاد، از شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان شرکت برتر در بخش تالار صنعتی تقدیر بعمل آمد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، لوح و تندیس این رویداد به پاس اقدامات موثر شرکت ملی مس به عنوان حامی و مدافع شفافیت و عدالت در بازار همسو با سیاستهای کلان اقتصادی کشور، به دکتر علی رستمی مدیرعامل شرکت مس تقدیم شد.

براساس این گزارش رشد 28 درصدی حجم فروش محصولات در بورس کالا نسبت به سال 1400 و بزرگ ترین صادرکننده محصولات صنعتی از طریق رینگ صادراتی بورس کالا 2 شاخص اصلی در انتخاب شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان شرکت برتر در بخش تالار صنعتی می باشد.

دومین همایش تجلیل از برترین‌های بورس کالای ایران عصر دیروز یکم خردادماه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، سرپرست وزارت صمت، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمع کثیری از مقامات و تولیدکنندگان دولتی و خصوصی کشور برگزار شد.

شایان ذکر است، همچنین شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان، آلومینیوم ایران (ایرالکو)، جهان فولاد سیرجان، فولاد کاوه جنوب کیش و آهن و فولاد ارفع، از دیگر شرکت‌هایی بودند که به عنوان برترین‌ها در این عرصه شناخته شدند.

عرضه ۷۹ هزار تن وکیوم باتوم و مس کاتد در بورس کالا

تالار حراج باز بورس کالای ایران روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت میزبان عرضه ۷۵ هزار تن وکیوم باتوم و ۴ هزار تن مس کاتد است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر ، در تالار محصول‌های صنعتی و معدنی ۶ هزار و ۳۰۰ تن ورق گالوانیزه، ۴ هزار و ۵۰۰ تن ورق سرد، ۲ هزار تن ورق قلع اندود، هزار تن ورق رنگی، ۶۰۰ تن مفتول آلومینیوم، ۲۹۰ تن شمش آلیاژی و ۱۰۰ تن فرو سیلیسیم عرضه می شود.

۵۰ دستگاه کامیون کمپرسی فاو و ۵۰ دستگاه کامیون کشنده نیمه تریلر فاو از سوی سیباموتور نیز در تالار خودرو عرضه می شود.

تالار پتروشیمی و فرآورده های نفتی هم عرضه ۹۱ هزار و ۴۵۹ تن مواد پلیمری و شیمیایی را تجربه می کند.

تالار صادراتی میزبان عرضه ۲۶ هزار و ۳۰۵ تن قیر، ۳ هزار تن گوگرد گرانوله، ۳ هزار تن سبد میلگرد مخلوط و ۳۶۴ تن اسید استیک است.

در بازار فرعی یک‌هزار عدد بشکه خالی، هزار و ۳۰۰ تن ضایعات فلزی، ۵۰۰ تن قیر آند آلومینیوم و ۳۰۰ تن بوتادی‌ان روی تابلو می رود.

تالارهای مختلف بورس کالا در مجموع میزبان عرضه ۲۲۰ هزار و ۱۸ تن انواع کالا و محصول است.

احیای واحدهای در آستانه تعطیلی بخش معدن به کمک سازوکار بورس کالا

سعید عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: عرضه محصولات بخش بالادست تولید از جمله کنستانتره و گندله در بورس کالای ایران به خصوص در نیمه دوم سال 1401 که یک بستر شفاف و رقابتی را در این بازارها حاکم کرد، منجر شد تا کسب‌وکارهایی که در آستانه تعطیلی قرار داشتند، دوباره احیا شوند و به مدار تولید بازگردند.

به گزارش جهان معدن به نقل از کالا خبر، دبیر انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به نقش بورس کالا در بهبود فضای کسب و کار و احیای معادن سنگ آهن گفت: بستر شفاف و رقابتی بورس کالا با اتکا به سازوکارهای عرضه و تقاضا توانسته است به خصوص در نیم سال دوم سال 1401 شرایط مناسبی پیش روی محصول‌های بخش بالادست در زنجیره صنایع به‌ویژه در بخش کنسانتره و گندله فراهم آورد.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران اظهار کرد: اگر فرآیندهای فعلی در حوزه عرضه زنجیره محصولات معدنی در بورس کالا ادامه یابد، شاهد بهبود شرایط کسب‌وکار بنگاه ها در این حوزه خواهیم بود.

عسکرزاده به محصولاتی که در کشور بیش از نیاز داخل تولید می شود اشاره کرد و افزود: نکته حائز اهمیت در این میان، اصلاح برخی موارد است که در حوزه سیاست گذاری باید مورد توجه قرار گیرد تا روند سرمایه در گردش و صادرات شرکت ها به شکل بهتر و روان تری دنبال شود.

او افزود: تنها نیمی از محصول‌های تولیدی سنگ آهن قابلیت مصرف در داخل دارد و از این نظر، تولیدکننده باید بتواند کالایی را که قابلیت فروش در داخل ندارد یا نیاز بازار داخلی نیست، صادر کند؛ بنابراین پیشنهاد می شود برای کالاهایی که با مازاد عرضه مواجه هستیم، تدبیری در جهت تسهیل صادرات اتخاذ شود.

عسکرزاده در پایان تصریح کرد: سازوکار بورس کالا در 6 ماهه دوم سال گذشته موفق عمل کرد و توانست کسب‌وکارهایی را که در آستانه تعطیلی بودند، دوباره احیا کند و به مدار تولید بازگرداند و در این موضوع نقش به‌سزایی داشته است.

تامین مالی شرکت مس از طریق اوراق سلف موازی ارزی

در حوزه تامین ارزی در صورتی که شرکت ملی مس موافقت کند می توانیم به صورت پایلوت اوراق سلف موازی ارزی را برای این شرکت در نظر گیریم.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس, سید جواد جهرمی مدیر عامل بورس کالای ایران در حاشیه همایش آشنایی با ابزارهای تامین مالی در گفت وگو با خبرنگار مس پرس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران بیشترین ارزش صادرات بورس کالا را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه میزان معاملات شرکت مس نسبت به سال قبل افزایش یافته است، افزود: این امر نشان از توجه ویژه به صنایع پایین دستی است.

مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد: شرکت ملی مس توانسته تولید بیشتری را تحویل بازار داخل دهد.

فعال کردن فرابورس‌های منطقه‌ای در استان‌ها ضروری است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بورس‌های منطقه‌ای در استان‌ها تعطیل است گفت: اکنون اولین درخواست ما، فعال کردن فرابورس‌های منطقه‌ای در استان‌ها است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، محمدرضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همایش آشنایی با ابزارهای تامین مالی در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان افزود: فرابورس اولویت توسعه منطقه‌ای برای ماست. انتظار ما از فرابورس این است که ساختار پذیرش شرکت‌ها را برای استان‌ها تعریف کند.

وی ادامه داد: ما فهرست شرکت‌های استان کرمان را در اختیار فرابورس قرار می‌دهیم تا مقدمه ورود این شرکت‌ها به فرابورس انجام شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مهمترین کار در حال حاضر آماده‌سازی حوزه فرابورس در کرمان است که مذاکرات آن با مدیرعامل فرابورس نیز انجام شده است.

به گفته پورابراهیمی از آنجا که توسعه منطقه‌ای برای ما مهم است، در حال حاضر بیش از 50 میلیون نفر، خواسته یا ناخواسته با شاخص سهام عدالت، متاثر از بازار سرمایه هستند.

وی تصریح کرد: بررسی‌هایی انجام شده است که نشان می‌دهد اصلی‌ترین مشکل شرکت‌های کوچک و متوسط تامین مالی است. اکثر این بنگاه‌ها می‌توانند با آشنایی با ظرفیت‌های بازار سرمایه به راحتی از این بستر تامین مالی کنند.

شرکت ملی مس پیشرو در عرضه نخستین شرکت پروژه بازار سرمایه ایران

یک شرکت‌ پروژه توسط زیر مجموعه ملی مس به تازگی در فرابورس پذیرش شده که به زودی پذیره‌نویسی آن انجام می‌شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، شیرازی افزود: این پذیرش به عنوان اولین شرکت پروژه تاریخ بازار سرمایه ایران است که توسط زیر مجموعه‌های شرکت ملی مس صورت گرفته است.

وی افزود: شرکت ملی مس پیشرو در عرضه نخستین شرکت پروژه بازار سرمایه ایران است.

مدیر عامل فرابورس ایران گفت: در شرایط امروز و در پی ریزساختارهایی که سازمان بورس فراهم کرده، بازگشت اعتماد به بازار سرمایه رقم خورده است و این شرایط فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای بنگاه‌هاست.

وی با بیان اینکه اقتصاد کرمان به لحاظ دارا بودن سرمایه معدنی رتبه اول را دارد و این ظرفیت‌ها شایسته بهترین‌هاست، تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‌های بزرگ استان کرمان در بازار سرمایه حاضر هستند اما آنچه مهم است حضور شرکت‌های کوچک و متوسط در بازار سرمایه است.

به گفته شیرازی، در حوزه تامین مالی، هنوز بازار سرمایه به طور کامل معرفی نشده است و ظرفیت‌های متعدد بازار سرمایه باید برای فعالان اقتصادی استان کرمان تشریح شود.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه به معرفی بازارها و ابزارهای این رکن بازار سرمایه پرداخت و گفت: فرابورس ایران 7 بازار با کارکرد و مقررات جداگانه دارد و به دلیل وجود بازارها و نهادهای مختلف و همچنین ابزارهای متنوع در فرابورس، سرمایه‌گذاران می‌توانند از 100 هزار تومان تا چند میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده و شرکت‌ها نیز با چند میلیون تا چند میلیارد تومان فعالیت کنند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 5 شرکت از استان کرمان در فرابورس ‌هستند که به زودی در بازارهای اول و دوم وارد خواهند شد.

شیرازی ادامه داد: فرابورس همچنین برنامه رونق بازار شرکت‌های کوچک و متوسط را در دستور کار دارد و در سکوهای تامین‌ مالی جمعی که مختص شرکت‌های کوچک است، پیشنهاد می‌شود استان کرمان سکویی برای تامین مالی داشته باشد.

به گفته وی، فرابورس انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله جسورانه، خصوصی و قابل معامله را برای تامین مالی به بازارها معرفی کرده و بازار توافقی نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد که فرصت خوبی برای شرکت‌های کوچک و متوسط است.

مدیرعامل فرابورس، گفت: پتانسیل‌های زیادی برای توسعه بازارهای فرابورس وجود دارد و از تامین‌کنندگان مالی درخواست داریم آگاهی خود را از ابزارهای مالی فرابورس بالا ببرند و همچنین به بازار سرمایه برای استفاده از ابزارهای مالی، اعتماد کنند.

وی در ادامه درخصوص آمار و ارقام تامین مالی در فرابورس، افزود: در بخش اوراق بیش از 86 درصد اوراق بدهی کل بازار مالی کشور در فرابورس معامله می‌شود. جمع تامین مالی سال گذشته در فرابورس 250 هزار میلیارد تومان بوده است.

شیرازی ادامه داد: بسیاری از اولین‌های بازار سرمایه مثل اسناد خزانه اسلامی، اوراق‌ اجاره، ورود اولین صندوق املاک و مستغلات و عرضه اولین شرکت استارتاپی در فرابورس انجام شده است.

روند کاهشی قیمت ها در بازارهای جهانی فولاد

گزارش هفتگی بازارهای جهانی فولاد منتشر شد.

سنگ آهن

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر ،در هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین نزولی بود و از حدود ۱۱۲ دلار به ۱۰۶ دلار هر تن سی اف آر افت داشت. تقاضای فولاد در بازار داخلی چین ضعیف است از این رو اعتماد بازار سنگ آهن را کمتر کرده است. قیمت سنگ آهن در اکتبر حدود ۱۷ درصد افت داشت و هفته گذشته به کمتر از ۱۰۰ دلار هم رسید.

قراضه

هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه قیمت وارداتی قراضه سنگین ۲۰-۸۰ از ۴۱۶ دلار به حدود ۴۰۳ تا ۴۰۸ دلار هر تن سی اف آر رسید. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نزدیک است از این رو برای مدتی بازار قراضه در رکود باقی خواهد ماند و شاید روزهای آتی به زیر ۴۰۰ دلار برسد.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز از ۳۶۸ دلار به ۳۶۱ دلار هر تن فوب کاهش داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۲۰ دلار افت هفتگی داشت و ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت

بیلت صادراتی فوب دریای سیاه هفته گذشته تا ۷ دلار افت داشت و حدود ۵۳۸ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی چین نیز متوسط قیمت بیلت به دلیل افت تقاضا و کاهش قیمت میلگرد تا ۲۷ دلار ارزان تر شده و ۵۰۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. قیمت به پایین ترین سطح ۵ ماه اخیر رسیده است.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت از ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار به ۵۵۵ دلار هر تن سی اف آر افت داشت.

مقاطع

هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی از ۶۰۵ دلار به حدود ۵۸۷ دلار هر تن فوب رسید. آخرین قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای از ۵۶۰ دلار به ۵۲۹ دلار هر تن رسید. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۲۰ دلار ارزان تر شده و ۶۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در ۹۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد ۵ یورو ارزان شده و ۶۸۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.

ورق

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه تا ۴۵ دلار افت داشت و ۶۳۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از ۵۹۵ دلار به ۵۸۰ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۲۰ یورو ارزان تر شده در ۸۲۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم ۱۰ دلار ارزان تر شده و ۱۱۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

عبور ارزش بازار فملی از 500 هزار میلیارد تومان

ارزش بازار شرکت ملی صنایع مس ایران در بازار بورس ایران «فملی» از 500 هزار میلیارد تومان گذشت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، در معاملات بورس در روز شنبه نهم اردیبهشت، ارزش بازار شرکت ملی صنایع مس ایران از مبلغ 500 هزار میلیارد تومان عبور کرد.