06 مهر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ارزش سهام معدن و صنایع معدنی از 1868 میلیارد تومان عبور کرد

ارزش سهام شرکت های معدن و صنایع معدنی طی هفته گذشته، بیش از 12 میلیارد دلار رشد کرد. این مهم به دنبال ابتکار ایمیدرو برای بازارگردانی هماهنگ سهام این شرکت‌ها پدید آمد.

به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا ،‌ به دنبال برگزاری جلسات هماهنگی ایمیدرو با سازمان بورس، شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی و به همراه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، بازار سرمایه با جهش همراه شد و ارزش سهام 85 شرکت عضو این گروه، به 88.2 میلیارد دلار رسید.

رشد ریالی ارزش این شرکت برابر با 261هزار میلیارد تومان بود که 16.2درصد بیش از ارزش هفته پیش از آن محسوب می شود.

در حال حاضر مجموع ارزش شرکت های مورد اشاره به 1868 میلیارد تومان رسید. بدین ترتیب این گروه در حال حاضر نزدیک به 28درصد از سهم بازار بورس اوراق بهادار را در اختیار دارند.

ایمیدرو همچنین در پی جلسه مذکور، گام دوم برای تقویت سهام معدن و صنایع معدنی در بورس را برداشت و کمیته ای را به منظور پیگیری تشکیل صندوق بازارگردانی شرکت های معدنی و صنایع

مجمع‌عمومی عادی فوق‌العاده گروه صنعتی سدید با حضور بالغ بر 70 درصد از سهامداران برگزار شد

مجمع عمومی عادی به طورفوق العاده گروه صنعتی سدید با نماد «وسدید» صبح روز دوشنبه ۲۴ شهریور سال جاری، به منظور بررسی عملکرد سال مالی 98 و آخرین تحولات رخ داده در این مجموعه صنعتی؛ با حضور بالغ بر۷۰ درصد سهامداران؛ تشکیل جلسه داد و با حداکثر آرا، صورت‌های مالی منتهی به سال مالی 29 اسفند 98 تصویب و با پاسخ به کلیه پرسش‌های سهامداران خاتمه یافت. در آغاز این جلسه، گزارش فعالیت گروه صنعتی سدید، قرائت و پس از ارائه تاریخچه فعالیت چند دهه شرکت، وضعیت عمومی شرکت‌های تابعه این هلدینگ صنعتی نیز به سهامداران ارائه شد. در این راستا پورتفوی «وسدید» با در اختیار داشتن کسب و کارهایی همچون تولید لوله‌های قطور فولادی خطوط انتقال نفت و‌گاز ترش و شیرین و آب، پیمانکاری در صنایع بالادستی نفت و گاز و پتروشیمی، ساخت کارخانجات شکر و فولاد، ساخت سکوهای دریایی، اجرای خطوط لوله زیردریایی، نصب و راه اندازی گوی‌های شناور، طراحی و تولید پمپ‌های صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و آب و توربین‌های آبی، طراحی و تولید توربین‌های بادی، توسعه مزارع بادی، پیمانکاری توسعه و احداث نیروگاه‌های تولید برق، سرمایه گذاری در بازار بورس و ... مورد بررسی اجمالی قرار گرفت.

گام دوم ایمیدرو و بورس برای تقویت بازار سهام معدنی ها

مدیر اقتصادی و سرمایه گذاری ایمیدرو اعلام کرد که کمیته پیگیری صندوق بازارگردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی تشکیل می شود و قرار است با صندوق های حمایت از بازارهمچون «صندوق ثبات بازار» نیز هماهنگی صورت گیرد. در این کمیته مدیران عامل شرکت های فولاد مبارکه، ملی مس، فولاد خوزستان، صنعتی و معدنی گل گهر، صنعتی و معدنی چادرملو، فولاد خراسان و سرمایه گذاری معادن و فلزات حضور دارند.

ایجاد نخستین شرکت سهامی عام پروژه در ایمیدرو

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از عزم شرکت‌ها و صنایع معدنی برای حمایت از بازار سرمایه و سهامداران آن خبر داد. در حاشیه نشست نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و شرکت‌ها و صنایع معدنی با رئیس سازمان بورس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس غریب پور از الزام تشکیل صندوق های بازارگردانی و الزام بنگاه ها به داشتن صندوق های بازرگردانی خبر داد.

ایده ایمیدرو، رشد شاخص ها را به همراه آورد

طبق گفته خداداد غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو، مقرر شد با همکاری مجموعه بورس، آن دسته از شرکت ها که فاقد بازارگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف 20درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت بازارگردانی، تخصیص دهند. راهبری این مهم را ایمیدرو برعهده گرفت و مقرر شد مدیریت بازارگردانی نیز توسط قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، انجام گیرد.

حمایت رئیس سازمان بورس از پیشنهاد ایمیدرو برای تشکیل صندوق بازارگردانی

حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس گفت: از پیشنهاد ایمیدرو برای تشکیل صندوق بازرگردانی حمایت می کنیم. به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ شرکت های معدن و صنایع معدنی از بنیه مالی قابل توجهی برای انتشار این نوع اوراق برخوردارند.

غریب پور: ایمیدرو، راهبری سبدگردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی را برعهده گرفت

ایمیدرو با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت. این تصمیمی بود که در نشست رییس سازمان بورس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،‌ ایمیدرو و مدیران عامل شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شد.

۵۰۰ میلیارد تومان توسط شرکت ملی مس برای حمایت از سهام مس در بورس اختصاص یافت

به گفته دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران این شرکت در روزهای گذشته در راستای تاکیدات دکتر خداداد غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو و با هدف حمایت از سهامداران خرد ۵۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از سهام مس در بورس اختصاص داد. همچنین این شرکت در رایزنی و تعامل با سازمان بورس و اوراق بهادار به دنبال پیاده‌سازی طرحی است که در صورت تصویب آن امنیت بیمه‌‌ای برای سهامداران مس در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد.

صفحه1 از9