23 تیر 1403
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

عرضه ۳۱۹ هزار تن مقاطع فولادی در بورس کالا

تالارهای بورس کالای ایران در روز چهارشنبه ۹ ادریبهشت ماه میزبان عرضه ۴۸۴ هزار و ۳ تن انواع کالا و محصول هستند. بیشترین عرضه امروز به میزان ۳۱۹ هزار تن مربوط به مقاطع فولادی است که در تالار صنعتی انجام می شود.

 

به گزارش جهان معدن ، به این ترتیب در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۲۶۷ هزار و ۷۴۶ تن میلگرد، ۲۹ هزار و ۹۸۰ تن تیرآهن و ۲۱ هزار و ۶۰۰ تن ورق گرم عرضه می شود.

تالار پتروشیمی و فرآورده های نفتی عرضه ۲۷ هزار و ۹۵۵ تن مواد پلیمری و شیمیایی را تجربه کرد.

تالار صادراتی نیز شاهد عرضه ۵۰ هزار و ۸۵۰ تن قیر و ۵۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن است.

در تالار حراج باز ۵ هزار تن وکیوم باتوم، یک هزار و ۱۰۰ تن دی اتیل هگزانول، ۸۰۰ تن ارتوزایلن، ۷۶۸ تن استایرن منومر، ۵۵۰ تن منومر وینیل استات و ۱۴۴ تن متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات خالص روی تابلو می رود.

۳ هزار عدد ضایعات مونتاژی خودرو، ۸۰۸ عدد بشکه خالی، ۲۰ هزار تن ضایعات مخلوط نرمه گندله و لجن آهن اسفنجی، ۴ هزار تن ضایعات پوسته اکسیدی، یک هزار تن ضایعات نرمه آهن اسفنجی، یک هزار تن ضایعات ته تاندیش، یک هزار تن ضایعات ته پاتیل، ۲۰۰ تن ضایعات پلیمری، ۱۵۷ تن ضایعات فولادی، ۱۰۹ تن ضایعات فلزی واگنی، ۲۰ تن شمش منیزیم، ۱۶ تن ضایعات پلاستیکی و ۸ تن ضایعات مسی در بازار فرعی عرضه می شود.

بازدید “معاون سازمان بورس اوراق بهادار” و “مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بورس کالای ایران” از شرکت مجتمع فولاد خراسان

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران و عضو هیات مدیره‌ «بورس اوراق بهادار» به همراه مدیرعامل و اعضای هیات مدیره «بورس کالای ایران»، با حضور در نیشابور از خطوط تولید بزرگ‌ترین فولادساز شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان ؛ جمعی از اعضای ارشد سازمان بورس اوراق بهادار و بورس کالای ایران پیش از ظهر امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه، از خطوط تولید مختلف شرکت فولاد خراسان شامل واحدهای گندله‌سازی، احیامستقیم، فولادسازی و نورد بازدید کردند.

فولاد خراسان در عمل به تعهدات خود به موازین و ساختارهای عرضه و تقاضا در بزرگ‌ترین بازار کالایی ایران جزو شرکت‌های برتر کشور است و داد و ستد در این بازار با هدف حفظ منافع و مصالح عمومی در دستور کار شرکت قرار دارد.

عرضه ۳۱۲ هزار تن شمش بلوم و تختال در بورس کالا

تالارهای بورس کالای ایران روز دوشنبه ۳ اردیبهشت ماه میزبان عرضه ۶۰۱ هزار و ۶۰۴ تن انواع کالا و محصول است. بیشترین عرضه مربوط به شمش بلوم و تختال است که قرار است درمجموع ۳۱۲ هزار و ۹۴۱ تن از این محصولات در بورس کالا روی تابلو برود.

به گزارش جهان معدن ، تالار محصولات صنعتی و معدنی میزبان عرضه ۲۴۲ هزار و ۹۴۱ تن شمش بلوم، ۷۰ هزار تن تختال، ۳ هزار تن ورق سرد و ۴۰ تن مس کاتد است.

 

در تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیز ۴۱ هزار و ۸۲۰ تن مواد پلیمری، شیمیایی و قیرعرضه می شود.

تالار حراج باز هم میزبان عرضه ۵۰۶ تن پلی‌وینیل‌کلراید است.

تالار سیمان هم عرضه ۱۹۰ هزار و ۹۶۰ تن سیمان را تجربه می کند.

۳۴ هزار و ۶۰۰ تن قیر و ۱۳ هزار تن گوگرد گرانوله در تالار صادراتی روی تابلو می رود.

بازار فرعی شاهد عرضه ۵ هزار و ۱۹۸ تن شمش بلوم، روغن نیمه سنگین پایه قطرانی، روغن سبک پایه قطرانی، تراورس چوبی فرسوده، الیاف استیپل پلی استر و الیاف استیپل اکریلیک است.

یکه تازی شرکت فولاد خوزستان در رهبری بازار شمش و اسلب ایران در سال ۱۴۰۲

شرکت فولاد خوزستان در سال ۱۴۰۲، بزرگ‌ترین تامین‌کننده نیاز بازار داخلی به شمش فولادی و اسلب بوده است و با فاصله قابل توجه نسبت به رقبا، ۱۹ درصد بازار شمش ایران و ۳۵ درصد بازار اسلب ایران را به خود اختصاص داده است.

به گزارش جهان معدن ؛ حجم کل معاملات شمش فولادی در بورس کالا در سال ۱۴۰۲، ۷ میلیون و ۹۴ هزار تن بوده است که از این معاملات بیش از ۱ میلیون و ۳۴۳ هزار تن آن، یعنی ۱۹ درصد کل حجم معاملات شمش در بازار داخلی، مربوط به عرضه‌های صورت‌گرفته توسط فولاد خوزستان بوده است.

 همچنین فولاد خوزستان سهم بی‌بدیلی در تلمین اسلب فولادی کشور داشته است و ۸۲۰ هزار تن اسلب از طریق رینگ داخلی بورس کالا جهت تامین نیازهای نوردکاران محصولات تخت فولادی به بازار تزریق کرده است که حاکی از سهم ۳۵ درصدی این شرکت از کل معاملات اسلب در ایران است. کل حجم معاملات اسلب در بورس کالا بیش از ۲.۳ میلیون تن بوده است.

 فولاد خوزستان علی‌رغم محدودیت‌های انرژی در سال گذشته که باعث از دست رفتن ۵۴۰ هزار تن از تولید برنامه‌ریزی‌شده این شرکت تنها در تابستان سال ۱۴۰۲ به دلیل محدودیت‌های برق شد، توانست با مدیریت صحیح و تلاش شبانه‌روزی تمام کارکنان خود، نیازهای بازار داخلی فولاد را به بهترین نحو تامین کند.

«تفارس» متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق اجاره نماد تابان 14 شد

شرکت تامین‌ سرمایه خلیج‌فارس از پذیرش تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق اجاره شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا خبر داد.
به گزارش جهان معدن و به نقل از شرکت تامین سرمایه خلیج‌فارس طی اطلاعیه‌ای در کدال اعلام کرد که پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق اجاره شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا (سهامی عام) با نماد تابان 14 را برعهده گرفته است.
مبلغ این تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی 15 هزار میلیارد ریال با نرخ سود سالانه 23 درصد بوده که درآمد آن جمعاً به مبلغ 5،746،500 میلیون ریال که شامل 328،500 میلیون ریال درآمد تعهد پذیره‌نویسی که بلافاصله پس از پذیره‌نویسی و مبلغ 5،418،000 میلیون ریال درآمد بازارگردانی اوراق است که طی 4 سال شناسایی خواهد شد.
تاريخ پذيرش تعهد پذیره‌نویسی از 22 اسفند ماه 1402 به مدت سه روز کاری است.

معاون بازرگانی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران خبر داد: استقبال بازار از عرضه 12 هزار تنی محصولات جدید صنایع شیمیایی ایران در بورس انرژی

معاون بازرگانی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با اشاره به فروش موفقیت‌آمیز محصولات این هلدینگ در جدیدترین عرضه بورس انرژی گفت: خوشبختانه موفق شدیم با افزایش تقریباً دو برابری حجم عرضه و رشد تقاضا نسبت به عرضه‌های گذشته؛ یک محموله 12 هزار تنی شامل 7 هزار تن رافینیت و 5 هزار تن هوی‌اند را به صورت سبد کالایی در رینگ صادراتی بورس انرژی به فروش برسانیم.
به گزارش جهان معدن و به نقل ا ز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران؛ غلامرضا مؤذنی با اشاره به جدیدترین عرضه محصولات این هلدینگ در بورس انرژی اظهار کرد: با توجه به اینکه این هلدینگ برای تولید محصولات جدید خود نظیر رافینیت، هِوی‌اِند و لایت‌اِند موفق به تأمین نفت سفید از منابع جدید و متفاوت با منابع قبلی خود شد و مسئولیت فروش این محصولات جدید را نیز خود بر عهده گرفت؛ در ادامه فرآیند برنامه‌ریزی و تحقیقات بازار گسترده‌ای برای فروش بهینه این محصولات انجام شد.
وی افزود: در نتیجه استراتژی فروش نشات گرفته از این فرآیند تحقیقات و برنامه‌ریزی؛ طی یک مرحله موفق به عرضه موفق محموله 6 هزار تنی در رینگ صادرات بورس انرژی شدیم که امیدوارکننده بود. در جدیدترین بخش عرضه محصولات خود موفق شدیم با افزایش حجم عرضه نسبت به عرضه‌های گذشته؛ یک محموله 12 هزار تنی شامل 7 هزار تن رافینیت و 5 هزار تن هوی اند را به صورت سبد کالایی در رینگ صادراتی بورس انرژی به فروش برسانیم که موفقیت خیلی خوبی محسوب می‌شود. اهمیت این موفقیت زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم پیشتر احساس مثبتی از فروش موفق این محصولات در بازار وجود نداشت، اما در نتیجه این عرضه موفق مشتریان دیگری برای خرید بخش بعدی محصولات در روزهای آینده اعلام آمادگی کردند.

معاون بازرگانی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران تصریح کرد: این عرضه از جهات مختلف با عرضه قبلی محصولات جدید صنایع شیمیایی در بورس متفاوت بود. فارغ از افزایش تقریباً دو برابری حجم عرضه و رشد تقاضا برای خرید محصولات؛ بر خلاف عرضه تک محصولی پیشین، سبدی متشکل از دو محصول در رینگ صادراتی بورس انرژی ارائه شد. در تلاشیم در آینده تعداد محصولات این سبد را به سه محصول افزایش دهیم.
موذنی خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و سیاست‌های در پیش گرفته شده در حوزه فروش؛ امیدواریم بتوانیم در مراحل بعدی حجم فروش را افزایش داده و ضمن افزایش تعداد خریداران محصولات این هلدینگ، یک مسیر مستمر عرضه محصولات در رینگ صادراتی بورس انرژی را در پیش بگیریم.

گفتنی است هلدینگ سرمايه‌گذاری صنايع شيميايی ايران از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلکیل‌ بنزن خطی، آلکیلات سنگین و نرمال پارافین در منطقه خاورمیانه است که با در اختیار داشتن بیش از ۸۰ درصدی سهم بازار داخلی آلکیل‌ بنزن خطی، در زمره صادرکنندگان نمونه کشور نیز قرار دارد. این شرکت تاکنون محصولات فناورانه موردنیاز خود را با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و نوآور داخلی بومی سازی و نیاز خود به شرکت‌های خارجی را قطع کرده است.

حضور مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس در نشست تخصصی مدیران بازار سرمایه

احسان دشتیانه مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس و عضو شورای عالی بورس، در اولین دورهمی تخصصی مدیران بازار سرمایه حضور یافت.

به گزارش جهان معدن، این نشست با حضور جمعی از مدیران بازار سرمایه و اساتید دانشگاه در سالن همایش های صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

 

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس و عضو شورای عالی بورس در این نشست به سخنرانی پیرامون بازار سرمایه پرداخت.

مدیرعامل بورس کالای ایران: فولاد هرمزگان نقشی اساسی در تنظیم بازار فولاد دارد

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: فولاد هرمزگان با عرضه‌های منظم تختال خود در بورس کالا به تنظیم بازار این محصول فولادی در کشور کمک کرده است و نقشی اساسی در این حوزه دارد.

به گزارش جهان معدن از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، سید جواد جهرمی در بازدید از طرح‌های توسعه‌ای شرکت فولاد هرمزگان بیان کرد: از حضور در مجموعه فولاد هرمزگان بسیار خرسند هستم و این شرکت یکی از عرضه‌کنندگان بزرگ محصولات فولادی کشور در بورس کالا به شمار می‌رود. در حال حاضر فولاد هرمزگان پس از فولاد مبارکه، بزرگ‌ترین تولیدکننده تختال کشور است.

 

وی افزود: با توجه به نیازی که صنایع کشور به ورق فولادی دارند و مواد اولیه آن تختال فولادی است، از این رو، فولاد هرمزگان در زنجیره صنعت فولاد و تامین تختال صنایع مصرف‌کننده نقشی اساسی را ایفا می‌کند. این نقش با توجه به محدودیت‌های تولید ورق فولادی در کشور بسیار استراتژیک است.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به عرضه تختال فولاد هرمزگان در بورس کالا، خاطرنشان کرد: این شرکت همواره یکی از عرضه‌کنندگان ثابت تختال فولادی در بورس کالا است و به تبع آن همواره به تنظیم بازار محصولات فولادی کمک کرده است.

جهرمی اضافه کرد: این شرکت طرح‌های توسعه بسیار خوبی را در دستور کار دارد که امیدوار هستیم با بهره‌برداری از آن‌ها طی سال‌های آتی، این شرکت بتواند نیاز کشور را برای ورق فولادی تامین کند تا علاوه بر تامین نیاز صنایع پایین‌دستی مصرف‌کننده تختال و ورق، شاهد ایجاد ثبات نسبی در بازار فولاد باشیم. ضمن اینکه با تولید و مصرف ورق فولادی در کشور، ارزش افزوده بیشتری در صنایع فولادی ایجاد می‌شود.

وی عنوان کرد: بورس کالا بستری شفاف در عرضه و مصرف و به ویژه کشف قیمت برای تولیدکننده و مصرف‌کننده فراهم کرده و فولاد هرمزگان نیز به خوبی نسبت به این موضوع آگاه بوده و از این بستر استفاده کرده است. علاوه بر این، بورس ابزارهای دیگری برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی در اختیار دارد که در حال مذاکره با فولاد هرمزگان برای استفاده از این ابزارها هستیم. چرا که این شرکت طرح‌های توسعه‌ای متعددی در دست اقدام دارد و می‌تواند از ابزارهای بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه‌های خود استفاده کند.

مدیرعامل بورس کالای ایران پایان از شرکت فولاد هرمزگان به دلیل عرضه‌های منظم تختال فولادی در بورس کالا برای تنظیم بازار و از مدیرعامل این شرکت به دلیل همکاری با بورس کالا تقدیر و تشکر کرد.