06 مهر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

رئیس سازمان توسعه تجارت عنوان کرد: تشویق صادرکنندگان متعهد به بازگشت ارز صادراتی

 رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس تحلیل انجام شده ۲۲۸۶ صادرکننده ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند که از آنان تقدیر خواهد شد.

حذف اسناد زائد در فرآیند صدور کارت بازرگانی

با دستور حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، گواهی بانک عامل (فرم الف) و تعهدنامه محضری (فرم دال) با توجه به جایگزینی استعلام سیستمی حساب جاری و چک برگشتی و تعهدنامه الکترونیکی در بستر سامانه جامع تجارت از سوم مهرماه 99 حذف شد.

افزایش صادرات فولاد آمریکا

صادرات فولاد امریکا نسبت به ماه های پس از شیوع کرونا که دچار رکود شدید شده بود بهتر شده است.

به گزارش جهان معدن به نقل از معدن نیوز، صادرات فولاد امریکا نسبت به ماه های پس از شیوع کرونا که دچار رکود شدید شده بود بهتر شده است. ولی هنوز نسبت به اوج اواخر فصل نخست سال که هنوز پاندمی کرونا آغاز نشده بود پایین تر است.

آخرین آمار متعلق به ماه جولای است که در این ماه صادرات فولاد امریکا 433800 تن بوده که 13 درصد نسبت به ژوئن و 35 درصد نسبت به ماه می بالاتر رفته است.

البته علی رغم این بهبود، میزان آمار صادرات ماه جولای حدود 28 درصد نسبت به اوج سال 2020 یعنی ماه مارس حدود 23 درصد پایین تر است.

اتحادیه اروپا: حفظ برجام ضروری است

رئیس شورای اروپا روز جمعه در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد حفظ توافق هسته‌ای برجام را «ضروری» توصیف کرد.

فعالان اقتصادی خواستار گشایش در استفاده از رویه واردات در مقابل صادرات شدند

سازمان توسعه تجارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که طبق تصمیمات اتخاذ شده از سوی کارگروه پایش رفتار تجاری واحد‌های تولیدی چنانچه با مشکلاتی در زمینه ایفای تعهدات ارزی خود روبه‌رو هستند، حداکثر تا ۱۰ آبان‌ماه سال‌جاری مهلت دارند مشکلات خود را به‌صورت کتبی به کارگروه اقدام ارزی استان ارسال کنند، اما اکنون فعالان بخش خصوصی عنوان می‌کنند که حجم درخواست‌ها و پرونده‌های رسیدگی به مشکلات ارزی صادرکنندگان به قدری زیاد است که نمی‌توان تا ۱۰ آبان به همه آنها رسیدگی کرد و بنابراین نیازاست که سقف این مهلت افزایش یابد. از این جهت مطالبه بخش خصوصی در خصوص رفع تعهد ارزی این است که سیاست‌گذار مهلت بیشتری برای تعیین تکلیف ارزهای صادراتی در نظر بگیرد.

شافعی: صادرات غیرنفتی را جایگزین نفت کنیم

در جلسه کارگروه، رفع موانع جهش تولید که صبح روز گذشته به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد، رئیس اتاق ایران از صادرات غیرنفتی در شرایط فعلی گفت و عنوان کرد که صادرات غیرنفتی را جایگزین نفت کنیم. همچنین از راهکارهای حل مشکلات اقتصادی کشور در جهت تسهیل‌گری صحبت کرد.

گواهینامه فولاد خراسان برای صدور محصول به کشورهای مشترک المنافع تمدید شد

گواهینامه فولاد خراسان برای صدور محصول به کشورهای مشترک المنافع تمدید شددنیای معدن - گواهینامه بین المللی انطباق محصولات فولاد خراسان با الزامات استاندارد «گوست» (GOST) برای سومین دوره تمدید شد. این گواهینامه استاندارد منطقه ای، قابلیت صدور محصولات تولیدی به بازارهای هدف در کشورهای مشترک المنافع را تایید می‌کند.

صادرات غیرنفتی و مدیریت واردات موضوع اول وزارت‌ صمت است

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مهمترین موضوع کشور در این شرایط تأمین ارز است، لذا موضوع اول وزارتخانه توسعه صادرات و مدیریت در واردات است. همچنین جهت کاهش ارزبری، نهضت ساخت داخل در برنامه های وزارتخانه به طور جدی دنبال می شود.