19 تیر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

مساعدت به صادرکنندگان در جهت ایفای تعهدات ارزی

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، با صادرکنندگانی که به هر دلیل موفق به بازگشت ارز خود به چرخه اقتصادی کشور نشده‌اند، جلساتی برگزار می‌شود.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا، حمید زادبوم با بیان این مطلب افزود: سازمان توسعه تجارت به عنوان متولی تجارت خارجی و در راستای همکاری با نهادهای ذیربط از جمله بانک مرکزی ج.ا.ایران تلاش می‌کند ضمن پیگیری مشکلات مربوط به بازگشت ارز در سطح کلان، از طریق کمیته اقدام صادراتی نیز موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات را پیگیری کند.

 

معاون وزیر صمت با تاکید بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات، توجه به این مهم را شامل نگاه به گذشته و برنامه‌ریزی برای آینده دانست و گفت: در بحث بازگشت ارز، ‌باید به معضلات و مشکلات فراروی صادرکنندگان نیز توجه کرد و صادرکنندگان واقعی را از افرادی که از شرایط فعلی سو استفاده می‌کنند، جدا کرد.

 

زادبوم در خصوص جلساتی که با صادرکنندگان برگزار می‌شود، بیان کرد: در این جلسات سعی می‌شود با در نظر گرفتن همه جوانب امور، تصمیمی که به نفع جامعه صادرکنندگان و منافع ملی است، اتخاذ شود تا با همکاری سایر دستگاه‌ها قادر باشیم نیازهای ارزی کشور را با درآمدهای صادراتی به تعادل برسانیم.

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، در پایان از کارشناسان، متخصصان و فرهیختگان دانشگاهی خواست تا دیدگاه‌ها و نظرات کارشناسی خود را با هدف بهبود امور ارائه کرده و در فضای کارشناسی نسبت به بحث و تبادل نظر با مسئولان اجرایی همراه باشند.

وزارت صمت خواستار تدوین بسته‌های تشویقی بازگشت ارز صادراتی از سوی بانک مرکزی شد

مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران، با تاکید بر ضرورت بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور و رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان، تدوین بسته های تشویقی جهت صادرکنندگانی که نسبت به رفع تعهدات ارزی خود بر مبنای ترتیبات اعلامی بانک مرکزی اقدام می کنند، را خواستار شد.

 

به گزارش جهان معدن: احسان قمری در گفتگو با اکسپورتنا جامعه صادرکنندگان را مجموعه ای تلاشگر دانست که دغدغه اصلی آنها سازندگی و توسعه همه جانبه کشور است.

وی تاکید کرد: اکثر صادرکنندگان نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام می کنند و لازم است، ضمن بررسی مشکلات آنها، نسبت به رفع معضلات و تسهیل بازگشت ارزشان اقدام کرد.

مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران یکی از مشکلات صادرکنندگان در ایفای تعهدات ارزی را هزینه های نقل و انتقال وجوه حاصل از صادرات اعلام کرد و گفت: مرتفع کردن این مشکل توسط بانک مرکزی از طریق توسعه روابط بانکی و کارگزاری اصل مهمی است.

 

دبیر کمیته اقدام صادراتی عنوان کرد: بانک مرکزی می‌تواند در قالب بسته تشویقی روش‌های بازگشت ارز را منعطف اعلام کرده تا واحدهای تولیدی صادراتی بتوانند مواد اولیه مورد نیاز تولید صادراتی خود را از طریق ارز حاصل از صادرات خود با سهولت بیشتری تهیه کنند. وی افزود: لازم است از مجموعه بانک مرکزی به علت همکاری‌های بی دریغ با صادرکننندگان تقدیر شود و در این مسیر در کنار بانک مرکزی و با درک صحیح شرایط موجود گام‌های مناسبی برداشته شود.

 

قمری یکی دیگر از مشوق‌های پیشنهادی به بانک مرکزی را اعمال تخفیف میزان بازگشت ارز جهت صادرکنندگانی که مطابق مقررات عمل می کنند، دانست و گفت: با توجه به هرینه های سربار فراروی صادرات می توان با این کار انگیزهای صادرکنندگان را افزایش داد.

قمری در پایان اظهار امیدواری کرد: با تلاش جمعی همه بخشها می توانیم شاهد رونق و توسعه بیش از پیش کشور در تمامی عرصه ها باشیم.

ماموریت مهم مدرس خیابانی برای شهر آفتاب

سرپرست وزارت صمت ضمن معرفی شهر آفتاب به عنوان مهم‌ترین نمایشگاه کشور چندین ماموریت مهم به مدیرعامل این مجموعه در مسیر توسعه صادرات محول کرد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از گسترش نیوز، محمد رئوف قادری: جلسه روز جمعه با حضور سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت در خصوص توسعه صادرات فرش دستباف ایران برگزار شد که اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف ایران، رئیس سازمان توسعه تجارت و بنده به عنوان مدیرعامل شرکت نمایشگاهی شهر آفتاب در این جلسه حضور داشتیم.

 

وی در ادامه افزود: این جلسه در راستای سلسله نشست هایی است که سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجات در رابطه با رونق تولید و توسعه صادرات کشور برگزار می‌کند. مذاکره با اعضای اتاق بازرگانی ایران و همچنین کمیسیون‌ها، فدراسیون‌ها، کنفدراسیون‌های صادراتی و تولیدی و بخش‌های مختلف در حوزه‌های صادرات کالا و خدمات از جمله مفاد مورد نظر وزارت صمت است.

 

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهرآفتاب در ادامه بیان کرد: طبیعتاً ایجاد پیوند میان کانون‌های صادرات کشور از جمله اتحادیه‌ها، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و نمایشگاه‌ها از جمله اهدافی است که سرپرست وزارت صمت با برگزاری این جلسات در صدد رسیدن به این مهم است.

 

قادری در ادامه با بیان اینکه این پیوند، پیوندی است که بتواند از ظرفیت نمایشگاه‌ها در راستای توسعه صادرات کشور بهره‌مند شود، بیان کرد: سرپرست وزارت صمت در گذشته بازدیدی از شهر نمایشگاهی آفتاب داشتند که متعاقب آن بازدید، جلسات متعددی به منظور رونق‌بخشی به این نمایشگاه و توسعه صادرات کشور با استفاده از ظرفیت‌های نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب با حضور ایشان برگزار شد.

 

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهرآفتاب در ادامه عنوان کرد: سرپرست وزارت صمت در این جلسات بر استفاده کامل از تمام ظرفیت‌های بالقوه و بی‌نظیر شهرآفتاب که در حد نمایشگاه‌های بین‌المللی ساخته شده است تاکید کرد.

 

قادری در ادامه به موضوع ایجاد پایانه‌های صادراتی و گمرک تخصصی در نمایشگاه شهر آفتاب اشاره کرد و گفت: با توجه به امکاناتی که در اختیار شهر نمایشگاهی آفتاب که از جمله آنها میتوان به ۴۰۰ هکتار زمین که در اختیار این شهر نمایشگاهی قرار دارد اشاره کرد، ایجاد و توسعه پایانه‌های صادراتی و گمرک تخصصی در دستور کار قرار گرفت، به دنبال همین دستور ما نیز در حال تعریف مدل‌های مختلف در این خصوص هستیم و در همین راستا هماهنگی بسیار جدی میان شهر نمایشگاهی آفتاب و اتحادیه‌های صادراتی، کانون‌های تولیدی و شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند با حمایت‌های سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده است و در آینده شاهد نمایشگاه‌های صادرات محور در نمایشگاه شهر آفتاب خواهیم بود.

 

ایجاد پایانه‌های صادراتی
وی در ادامه افزود: در رابطه با بحث پایانه‌های صادراتی نیز ما در حال آماده‌سازی طرح توجیهی این کار و مباحث مربوط به این طرح هستیم که انشاالله در آینده بسیار نزدیک با جلب نظر وزارت صمت و شهرداری تهران در حوزه توسعه صادرات قدم‌های بسیار بزرگی را در شهر نمایشگاهی آفتاب خواهیم برداشت.

 

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب در ادامه با اشاره به صحبت‌های سرپرست وزارت صمت مبنی بر اینکه شهر آفتاب از لحاظ زیرساختی مدرنترین و بهترین نمایشگاه در سطح کشور است، اظهارکرد: این عنوانی که سرپرست وزارت صمت در خصوص نمایشگاه شهر آفتاب به کار بردند به برداشت درست ایشان از این نمایشگاه باز می‌گردد.

 

وی در ادامه تصریح کرد: نمایشگاه شهر آفتاب از نظر ساخت و مدل سالن‌های نمایشگاهی در حد استانداردهای نمایشگاه‌های بین‌المللی است؛ ما در تمام کشور هیچ نمایشگاهی را نداریم که از نظر استانداردهای بین‌المللی بتواند با نمایشگاه شهر آفتاب رقابت کند؛ مزیت دوم شهر آفتاب نیز امکان توسعه در این نمایشگاه است.

 

قادری با بیان اینکه سرپرست وزارت صمت نگاه بسیار توسعه گرایی به حوزه صادرات کشور دارد، گفت: سرپرست وزارت صمت اعتقاد دارد که ما باید بتوانیم زنجیره تامین کالا برای صادرات را فراهم کنیم و پایانه‌های صادراتی را با تمام امکانات ساخته، تاسیس و آماده کنیم؛ در این میان نمایشگاه شهر آفتاب این ظرفیت را دارد که تبدیل به یکی از پایانه‌های بسیار مهم صادرات کشور شده و در حوزه‌های نمایشگاهی نیز نسبت به معرفی کالاها و تولیدات ایرانی اقدام کند و به نوعی می‌توان گفت شاید تنها جایی که این شانس را دارد که بتوان نمایشگاه‌های دائمی را در آن مکان برپا کرد، شهر آفتاب باشد.

 

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب در ادامه افزود: ما در حوزه نمایشگاه‌های دائمی به غیر از نمایشگاه‌های فصلی و سالانه که در بیشتر نمایشگاه‌های تهران و دیگر استان‌های کشور برگزار می‌شود با کم‌کاری روبه‌رو بوده ایم؛ چرا که ظرفیت نمایشگاه‌ها این اجازه را نمی‌داده که از ظرفیت نمایشگاه‌های دائمی استفاده لازم را ببریم اما شهر آفتاب این ظرفیت را دارد لذا سرپرست وزارت صمت به دنبال این است که با تاسیس نمایشگاه‌های دائمی ظرفیت صادرات کشور را افزایش دهد.

 

قادری در ادامه بیان کرد: دورنمای وزارت صمت این است که در آینده بتوان با توجه به سال جهش تولید صادرات کشور در حوزه غیرنفتی را به ۴۰ میلیارد دلار افزایش داد؛ این گام بسیار بزرگ و ارزشمند نیازمند ابزار و امکاناتی است که نمایشگاه‌ها می‌توانند یکی از این ابزارها باشند که در این میان نیز نباید از ظرفیت نمایشگاهی مانند شهر آفتاب که می‌شود در آن پایانه‌های صادراتی و زنجیره تامین کالا برای صادرات را تأمین کرد، غافل شد.

 

تقویم شهر نمایشگاهی آفتاب
وی در بخش پایانی صحبت‌های خود به تقویم شهر نمایشگاهی آفتاب در امسال اشاره کرد و گفت: قرارداد برگزاری حدود ۲۲ نمایشگاه به امضا رسیده است که اگر شرایط کشور فراهم شود و شیوع ویروس کرونا اجازه دهد به علاوه بر این ۲۲ نمایشگاه امکان افزایش برگزاری نمایشگاه‌های دیگر نیز وجود دارد.

 

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب در پایان با بیان اینکه ما ظرفیت برگزاری ۵۰ نمایشگاه در این شهر نمایشگاهی را داریم، گفت: در همین رابطه از سرپرست وزارت صمت، اتاق ایران و تهران و نهادهای وابسته در رابطه با حوزه نمایشگاهی درخواست کرده‌ایم که حمایت‌های لازم را از نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب بعمل آورند.

همکاری اتاق‌های بازرگانی در اعزام نمایندگان تجاری به خارج از کشور

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران رویکرد اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و تهران در توسعه تجارت خارجی را ارزشمند توصیف کرد و خواستار استفاده سایر نهادها از تجربیات این دو اتاق شد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا و به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در دیدار با مسعود گلشیرازی، رئیس و دیگر اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و همچنین ایرج موفق، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان خواستار همکاری‌های بیشتر اتاق اصفهان و سایر اتاق‌ها در اعزام نمایندگان تجاری به خارج از کشور شد.

 

وی با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون جهت اعزام رایزنان بازرگانی به خارج از کشور و نمایندگان تجاری و بازرگانی توسط بخش خصوصی از آمادگی سازمان توسعه تجارت ایران جهت همکاری در این زمینه به ویژه با کشورهای افغانستان، عراق، لبنان و سوریه خبر داد.

 

زادبوم ضمن قدردانی از همکاری اتاق اصفهان در حوزه برند و نام و نشان تجاری، تشکیل کمیسیون برند در سازمان توسعه تجارت ایران بر اساس مصوبه هیات وزیران را از دیگر اقدامات این سازمان در سال جاری دانست و اظهار امیدواری کرد با کاهش مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا، جشنواره برند در انتهای سال جاری برگزار شود.

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران پیگیری حل مشکلات مربوط به رفع تعهدات ارزی صادرات از محل ورود موقت را از دیگر برنامه‌های سازمان توسعه تجارت عنوان کرد و گفت: بررسی و تصویب این موضوع در جلسه آتی کمیته ماده ۲ مستقر در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت خواهد گرفت.

 

زادبوم افزود: فعالیت رایزنان بازرگانی سابق مستقر در سازمان توسعه تجارت ایران به لحاظ تجربیات و تسلط بر بازارهای کشورهای هدف صادراتی ارزشمند است و این سازمان آمادگی کامل دارد تا این تجربیات را از طریق اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف در اختیار تجار و بازرگانان قرار دهد.

زمینه‌سازی ورود قدرتمند صنایع خلاق ایران به بازارهای جهانی

سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اختصاص جایگاهی مشخص در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ برای خدمات و محصولات خلاق برای اولین بار گفت: صنایع خلاق قابلیت تبدیل شدن به مزیت اصلی و رقابتی ایران در عرصه اقتصاد جهانی را دارد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، سهراب سلیمی، با بیان این مطلب و ضمن تشریح برنامه‌های آتی سازمان در حوزه صنایع خلاق و نوآورانه، با اشاره به صادرات جهانی بیش از ۲۷۰۰ میلیارد دلاری این بخش و سهم بسیار ناچیز کشورمان در این زمینه، خواستار افزایش سطح همکاری‌های بین‌دستگاهی و بخش خصوصی به منظور برنامه‌ریزی مناسب در جهت افزایش سهم ایران در صادرات خدمات و محصولات خلاق شد.

 

وی قرار گرفتن توانمندی‌های بالقوه و بالفعل این عرصه در سبد صادراتی کشور را از جمله اهداف دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان برشمرد و افزود: عدم وجود ساز و کار آماری مناسب و نامشخص بودن میزان درآمدهای صادراتی حاصل از این فعالیت‌ها یکی از معضلات برنامه‌ریزی در این عرصه است. سلیمی دارا بودن مزیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار بالا به ویژه در بخش نیروی انسانی و هزینه در مقیاس بین‌المللی را یک امتیاز بزرگ دانست و ادامه داد: متاسفانه تاکنون آن گونه که شایسته است به این موضوع مهم پرداخته نشده است.

 

سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان با بیان اینکه آمار صادرات حوزه خدمات و محصولات خلاق شامل فناوری‌های اطلاعات و محتوای دیجیتال که حدود ۵۰ میلیون دلار عنوان شده است، این آمار را در مقایسه با توانمندی‌های موجود اندک ارزیابی کرد و اضافه کرد: آمار واقعی قطعاً بسیار فراتر از این ارقام است و باید در این زمینه اقدامات اساسی صورت پذیرد.

 

سلیمی اظهار داشت: پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی حمایت از صادرات خدمات و محصولات خلاق با همکاری بخش‌های مختلف از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین شده که گامی مهم در جهت رفع این معضلات و برنامه‌ریزی مناسب برای تجاری‌سازی فعالیت‌های این حوزه است. هم اکنون نیز نظرات اصلاحی و کارشناسی سایر دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های بخش خصوصی در رابطه با این پیش‌نویس اخذ و در مرحله بازنویسی قرار دارد و پس از آن مراحل تصویب آیین‌نامه در شورای‌عالی صادرات غیرنفتی پیگیری خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه در سال جاری برای نخستین بار به‌طور مشخص، موضوع حمایت از صنایع خلاق از جمله در حوزه‌های فرهنگ و هنر مانند موسیقی، فیلم، هنرهای تجسمی، انیمیشن و سایر بخش‌ها، در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی لحاظ شده است، این اقدام را گامی مهم برای شناسایی فعالیت‌های انجام شده در این بخش‌ها دانست و افزود: این موضوع به عنوان چشم‌انداز فعالیت گسترده اقتصادی و تجاری تا تبدیل شدن به مزیت اصلی و رقابتی کشور در بازارهای جهانی بسیار مؤثر خواهد بود.

سیاست اصلی «سیتا» حفظ منافع ۴.۵ میلیون سهامدار است

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین با اشاره به مشارکت ۴.۵ میلیون نفر در عرضه اولیه شرکت متبوع خود گفت: بزرگترین مزیت شفافیت کسب اعتماد عمومی است. امروز بیش از ۴.۵ میلیون نفر به شفافیت رای دادند و به سیمان تامین اعتماد کردند.

 

به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین، رضا جمارانیان با بیان این که بورسی شدن سیمان تامین در راستای سیاست‌های کلان کشور و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بود، توضیح داد: بورسی شدن یا عرضه اولیه شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ وظیفه‌ای است که از طرف عالی‌رتبه‌ترین مقامات کشور ابلاغ شده و بر همین اساس امروز شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین با مشارکت و اعتماد ۴.۵ میلیون نفر وارد بورس شد.

 

وی با تاکید بر حفظ منافع سهامداران گفت: مهمترین سیاستی که از این به بعد در هلدینگ سرمایه گذاری سیمان تامین در دستور کار می‌گیرد، حفظ منافع سهامداران است. شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین در راستای افزایش شفافیت اقتصادی و ارائه گزارش‌های عملکرد به سهامداران بیش از قوانین و مصوبات فعلی تلاش خواهد کرد.

 

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین گفت: سیمان تامین از زیرمجموعه های شستا محسوب می شود. در حال حاضر ۴۵ شرکت زیرمجموعه داریم که از این تعداد ۳۰ شرکت به صورت مدیریتی و ۱۵ شرکت به صورت سهامداری اداره می‌شوند. همچنین از این ۴۵ شرکت، ۲۶ شرکت در بورس بوده و ۱۹ شرکت غیربورسی هستند و ارزش کل پرتفو سیمان تامین حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان برآورده شده است.

 

وی با اشاره به این که به جز سیمان آبیک تمام شرکت‌های تابعه مستقیم و غیرمستقیم سیمانی بورسی هستند، وعده داد: در هفته‌های گذشته تلاش برای بورسی شدن سیمان آبیک آغاز شده و سهام این شرکت نیز به زودی در بورس عرضه خواهد شد.

به گفته جمارانیان، شفافیت عنصری است که باعث اعتماد عمومی می شود و شرکت‌های غیربورسی باید تلاش کنند تا با رعایت شفافیت اقتصادی اعتماد عمومی را جلب کرده و در راستای حفظ آن تلاش کنند.

روابط عمومی ها هدایت‌گر سرمایه اجتماعی سازمان‌ها و حافظ دارایی معنوی کشور هستند

گردهمایی مدیران روابط عمومی دستگاهی های اجرایی شهرستان نیشابور با حضور امام جمعه و فرماندار نیشابور به میزبانی «مجتمع فولاد خراسان» برگزار شد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومي، در این گردهمایی که به ابتکار فرمانداری شهرستان و همراهی روابط عمومی مجتمع فولاد پیش از ظهر یکشنبه 8 تیرماه 1399 برگزار شده بود، مدیران و نمایندگان روابط عمومی دستگاه های اجرایی، ضمن بیان دیدگاه های خود برخی چالش های بر سر راه انجام وظیفه روابط عمومی ها را با مدیر ارشد اجرایی شهرستان در میان گذاشتند.

 

در این مراسم امام جمعه نیشابور با بیان این که مهم ترین اصل در روابط عمومی، «اخلاق» است، افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روابط عمومی مخاطب شناسی دانست. حجت‌الاسلام یعقوبی روابط عمومی را قلب سازمان دانست که باید برای توانمندسازی خود در راستای رفع مشکلات جامعه هر چه بیشتر مجهز به علم و تخصص گردد.


وی از روابط عمومی های شهرستان خواست در معرفی هر چه بیشتر ارزش ها و توانایی های به گفته او «ابر شهر نیشابور» به دنیا بیش از پیش تلاش کنند.
معاون استاندار و فرماندار شهرستان هم در سخنانی با بیان این که امین ترین مشاوران مدیران در هر دستگاه اجرایی، مسئولان روابط عمومی هستند که چهره واقعی یک سازمان را در آینه اقدامات آنان می توان دید، از روابط عمومی های شهرستان خواست در انعکاس اخبار ضمن بازگویی صحیح وقایع نسبت به نقد و ارائه پیشنهادهای سازنده اقدام نمایند و در حوضه تعاملات و ارائه نقاط قوت شهرستان شاهد حضور بیش از پیش روابط عمومی ها باشیم.

 

علیرضا قامتی افزود: شهرستان در سال جهش تولید، خوشبختانه توسعه واقعی و همه جانبه را در مجموعه تولید و فولاد خراسان شاهد بودیم.


به گزارش روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان، در این نشست مدیر عامل فولاد هم با بیان اینکه روابط عمومی فولاد خراسان نقش موثری در انعکاس اخبار و رویدادهای مجتمع برای تنویر افکار عمومی و روشنگری جامعه نقش آفرینی نموده است، افزود: مدیران روابط عمومی چشم، گوش و زبان یک سازمان هستند و به نوعی سرمایه اجتماعی و دارایی های معنوی یک سازمان را هدایت و حفاظت می کنند.


کسری غفوری موقعیت روابط عمومی را در هر سازمان بسیار حساس دانست و گفت: بخش عمده ای از موفقیت سازمان در صورتی است که روابط عمومی ها نقش خود را به خوبی ایفا کنند.


وی با بیان این که به اعتقاد اندیشمندان، قرن حاضر، قرن دو فعالیت است؛ روابط عمومی و بیمه، افزود: می بایست از فضای مجازی و رسانه ای که امروزه همه چیز را تحت تاثیر خود قرارداده به نحو شایسته، حداکثر استفاده را انجام داد.


مدیر عامل فولاد خراسان نیروهای روابط عمومی را کارگزاران دیپلماسی سازمان‌ها و ادارات متبوع خویش در ارایه صحیح تصویر بیرونی تلاش ‌ها و مجاهدت‌ها دانست. غفوری از تمامی روابط عمومی ها حاضر در سالن خواست برای موفقیت سازمان متبوع خود با دانش افزایی به فعالیت خود ارتقا بخشند و به علم ارتباط با مخاطب واقف شوند.


وی از آمادگی فولاد خراسان برای برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز روابط عمومی های شهرستان خبر داد.
گفتنی است در پایان این مراسم از روابط عمومی های دستگاه های اجرایی شهرستان از جمله مدیر روابط عمومی فولاد خراسان تقدیر به عمل آمد.

تعلیق ٢٥٠٠ کارت بازرگانی متخلف از ٧ تیر تاکنون

زادبوم اعلام کرد : صادرکنندگان به بازگشت ارز صادراتی خود اعتقاد دارند.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از شاتا و به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم؛ معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: طی ۶ ماه اخیر علاوه بر مشکلات تحریم‌هایی که پیش روی تجارت خارجی کشور قرار گرفته، بحران کرونا هم در عرصه اقتصادی ورود کرده است، این درحالی است که هرچند بحران حاصل از شیوع ویروس کرونا، اقتصاد را تحت تاثیر خود قرار داده؛ اما برای برخی از بخش‌ها فرصت بود.

 

وی افزود: هر چند کرونا اقتصاد بین الملل را هم تحت تاثیر قرار داده؛ اما در بحث اقتصاد دیجیتال توانسته تاثیرات مثبتی داشته باشد؛ به این معنا که با گذشت حدود نیمی از سال ۲۰۲۰ گذشته، 5 ماه آن با شیوع ویروس کرونا گذشته که خود این امر، باعث کاهش رشد اقتصادی و تحرک دنیا شده است.

به گفته زادبوم، کاهش رشد اقتصاد جهانی و به تبع آن، کاهش رشد صادرات، اشتغال را تحت تاثیر خود قرار داده؛ ضمن اینکه اقتصاد و تجارت ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا، کمتر تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و رشد منفی پیش بینی شده محقق نشده است، چراکه صادرات ایران در این سالها آمادگی لازم برای مقابله با تحریم‌ها را در خود به وجود آورده است.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در کشور با برخی ناملایماتی مواجه هستیم که در صورت رو به رو شدن کشورهای پیشرفته با یکی از این موارد، قطعا اقتصاد آنها قفل می‌شد؛ تصریح کرد: اقتصاد ایران با شاخص‌هایی که برای آن تعریف شده است، همچنان در حال حرکت بوده و تجارت خارجی 85 میلیارد دلاری سال ۹۸ آن، بیانگر عدم وجود بن بست در سیستم تجاری کشور است.

 

وی با بیان اینکه تجارت خارجی به دلیل اینکه در اسفند و فروردین ماه، محدودیت‌های مرزی بسیاری را تجربه کرده است، در سال 99 تحت تاثیر قرار گرفته است، گفت: علت دیگر تحت تاثیر قرار گرفتن تجارت خارجی ایران، جلوگیری از سفر شهروندان به کشورهای دیگر بود که با بسته شدن تردد مسافری، بخشی از تجارت کشور تحت تاثیر قرار گرفت.

 

زادبوم گفت: رانندگان کامیون نیز مسافر محسوب می شوند و تردد مرزی آنها نیز با مشکلاتی مواجه شده است، این در حالی است که اکنون مرزها پس از چند ماه باز شده و تجارت در حال انجام است.

 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: صادرات با تمام افت و خیزها هم اکنون در حال انجام است و ارز حاصل از آن باید به کشور بازگردد؛ این در حالی است که بر اساس مقررات سال ۹۷ صادرکنندگان باید ارز صادراتی را به روش های بانک مرکزی به کشور باز گردد.

 

وی با بیان اینکه درب چاههای نفت را بسته ایم تا بتوانیم با ارز غیرنفتی نیازهای کشور را تامین کنیم، تصریح کرد: صادرکنندگان به بازگشت ارز صادراتی خود اعتقاد دارند؛ چراکه مانند خون در رگ‌های اقتصاد کشور هستند؛ البته در صورت وجود هرگونه مشکل در بازگشت ارز صادرات، صادرکنندگان می توانند از طریق بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت اقدام کرده و مشکلات مورد بررسی قرار گیرد.

 

به گفته زادبوم، بر اساس بند ۶ تبصره ماده ۱۰ قانون مقررات تصمیم بر این شد تا صادرکنندگانی که تاکنون صفر درصد ارز صادراتی خود را به کشور بازگردانده و تولیدی نیستند؛ کارت بازرگانی شان تعلیق شود و تولیدی‌ها تا پایان تیرماه مهلت خواهند داشت.

 

وی اظهار داشت: بر اساس مقررات و روش‌های کمیته ماده ۲، صادرکنندگان باید ارز به کشور بازگردانند که این سه روش عبارت از فروش ارز به سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات یا واگذاری امتیاز به دیگری برای واردات و نیز فروش به نرخ سنا است که البته باید به آن بازگشت ارز به صورت اسکناس را نیز اضافه کرد؛ البته رفع تعهد ارزی در سال ۹۹ به شیوه بانک مرکزی در سالهای ۹۷ و ۹۸ با تغییراتی جزئی صورت می پذیرد.

 

زادبوم گفت: از ٧ تیرماه امسال تاکنون حدود ۲۵۰۰ کارت‌بازرگانی تولیدی نبودند، تعلیق شده اند؛ ضمن اینکه در صورتی که فرد دیگری از کارت بازرگانی به نام شخص دیگر استفاده کرده باشد، این یک تخلف است و شخصی که کارت به نام آن است باید پاسخگو باشد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تعلیق کارت‌های بازرگانی تنها مربوط به کارت‌های صادرکنندگانی است که غیرتولیدی بوده و به میزان صفر درصد رفع تعهد داشته‌اند یا به هیچ طریقی علامت یا نشانی از رفع تعهد آنها وجود ندارد.

 

وی افزود: در مورد ورود سازمان امور مالیاتی به بخش ابطال کارت‌های بازرگانی، باید گفت از آنجایی که صادرکنندگان از معافیت مالیاتی برخوردار هستند و تنها صادرکنندگانی که ایفای تعهد می‌کنند، می توانند از معافیت مالیاتی بهره ببرند، سازمان امور مالیاتی بحث دریافت گواهی را مطرح کرده است. به گفته زادبوم، برای تامین ارز واردات مواد اولیه کالاهای اساسی و ماشین‌آلات که در سال جهش تولید از اهمیت بالایی برخوردار هستند از صادرکنندگان می خواهیم تا به نحوی همکاری های لازم را صورت دهند که ارز حاصل از صادرات آنها به واردات کالاهای اساسی مواد اولیه و ماشین آلات کمک کند.

 

وی افزود: در واقع صادر کنندگان می توانند تامین کننده و وارد کننده این موارد باشند یا توافق کننده با واردکننده برای ورود این نوع محصولات شوند. به گفته زادبوم، در بحث تهاتر نیز تدابیری اندیشیده و اتاق پایاپای در سازمان توسعه تجارت تشکیل شده و همکاران در سازمان به صادرکنندگان و واردکنندگان در راستای تهاتر کالا مشورت می‌دهند که این بخش یک ماه است که فعال شده و صادر کنندگانی که امکان تخصیص ارز به واردات را دارند می توانند از مشاوره ما بهره مند شوند.

 

وی اظهار داشت: این صادرکنندگان در مقابل می‌توانند برای تهاتر ماشین‌آلات، کالاهای اساسی و مواد اولیه کمک بگیرند که در نهایت طرف حساب آنها یک بخش خصوصی دیگر خواهد بود. به گفته زادبوم، تصمیمی برای ایفای تعهد ارزی پیش از فعل صادرات وجود ندارد و صادرکننده تا پیش از انجام صادرات هیچ تعهدی ندارد؛ ضمن اینکه در سال جاری کسانی که کارت بازرگانی جدید دریافت کرده اند، تنها تا سقف صادراتی ۵۰۰ هزار دلار اجازه صادرات خواهند داشت و بعد از رفع تعهد ارزی سقف صادراتی آن ها مجدد شارژ خواهد شد.