11 تیر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

حمایت از صادرات ذوب آهن اصفهان ، حمایت از تولید ملی است

دکتر علیرضا مقدسی معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس کل گمرک ایران و هیات همراه پنج شنبه دوم تیرماه با حضور در ذوب آهن اصفهان ضمن دیدار و گفتگو با مدیرعامل و دیگر مسئولین این مجتمع عظیم صنعتی ، در آیین افتتاح ساختمان جدید گمرک اختصاصی ذوب آهن شرکت نمود .

به گزارش جهان معدن، گمرک اختصاصی ذوب آهن اصفهان ، اولین گمرک اختصاصی واحدهای تولیدی کشور محسوب می شود که در دهه پنجاه همزمان با تاسیس این شرکت آغاز به کار نمود و هم اکنون عمده واردات و صادرات ذوب آهن از این طریق انجام می شود.

رئیس کل گمرک ایران در آیین افتتاح ساختمان جدید گمرک اختصاصی ذوب آهن اصفهان گفت : این شرکت ، یک مجموعه پرتلاش و پرتوان در صنعت کشور محسوب می شود که با صادرات چشمگیر محصولات خود نقش مهمی در ارزآوری ایفا کرده است .

وی افزود : گمرک به عنوان یک نهاد حاکمیتی وظیفه حمایت کامل از تولید را دارد و باید به گونه ای عمل کند که وقفه ای در تولید کشور ایجاد نشود و لذا از تمام ظرفیت های قانونی برای همکاری با صنایع از جمله ذوب آهن اصفهان استفاده می کنیم.

دکتر مقدسی اظهار داشت : گمرک در کنار ذوب آهن اصفهان است چرا که این شرکت را پشتوانه ای برای صنعت کشور می دانیم و تلاشگران آن نیز در واقع ایثارگرانی هستند که در برابر تحریم های اقتصادی جهاد می کنند.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان نیز ضمن تقدیر از مسئولین گمرک کشور که حمایت از تولید را در اولویت قرار داده اند ، گفت : این شرکت از سال گذشته حرکت تازه ای را در بخش تامین پایدار مواد اولیه از طریق ورود به معدن داری و فراوری مواد اولیه آغاز کرده است . بخشی از تامین مواد اولیه که از طریق واردات تامین می شود ، بستگی بسیاری به همکاری گمرک و مسائل مربوط به مبادی ورودی کشور دارد که در این زمینه تعاملات بسیار خوبی با گمرک برقرار شده است تا خدشه ای به تولیدوارد نشود.

وی با اشاره به اینکه ذوب آهن اصفهان همکاری خوبی با گمرک در دهه های گذشته داشته و قطعاً این همکاری ها توسعه می یابد، افزود : با توجه به مازاد تولید فولاد و سرانه مصرف فولاد ، صادرات اهمیت ویژه ای برای واحدهای تولیدکننده فولاد دارد که برخی مسائل آن که به مبادی خروجی مربوط است از طریق همکاری و تعامل با گمرک کشور حل می شود.

مهندس رخصتی افزود : ذوب آهن اصفهان سال گذشته یک میلیون و صد و پنجاه هزار تن صادرات داشته که این امر امسال نیز با جدیت دنبال می شود و البته تعامل با گمرک در دستیابی به این هدف نقش مهمی دارد . لذا در جلسات ودیدارها با مسئولین گمرک کشور ، مشکلات موجود در صادرات و راهکارهای آن بررسی می شود تا از طریق توسعه صادرات بتوانیم ارز آوری بیشتری داشته باشیم و به اقتصاد کشور نیز کمک شود .

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت : این شرکت تامین نیازهای داخل را در اولویت قرار داده است و تنها مازاد تولید صادر می شود که ارز حاصل از آن نیز صرف واردات مواد اولیه و تجهیزات می شود که در عمل برای حفظ تولید بسیار ضروری است.

شایان ذکر است ساختمان جدید گمرک اخصاصی ذوب آهن اصفهان با مساحت ۱۸۵ متر با حضور مسئولین گمرک کشور و استان اصفهان و مسئولین این شرکت افتتاح شد که مجهز به فیبر نوری بوده و در تسهیل ارتباطات مربوط به این گمرک که در بین ۵۰ گمرک برتر کشور قرار دارد ، بسیار موثر است.

صادرات یک میلیون و ۱۰۰ هزار تنی، مُهر تاییدی بر کیفیت جهانی محصولات است

هیاتی از کشور آلبانی با هدف آشنایی با ذوب آهن اصفهان و تولیدات این مجتمع عظیم صنعتی،شنبه بیست و یکم خردادماه با مهرداد تولاییان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان و تنی چند از دیگر مسئولین این شرکت دیدار و گفتگو نمودند.

به گزارش جهان معدن، مهرداد تولاییان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان در این نشست گفت : این کارخانه اولین تولید کننده فولاد در ایران است و شاخه اصلی فعالیت آن تولید مقاطع طویل فولادی می باشد و کلیه سایزهای میلگرد از ۱۲ تا ۳۲ میلیمتر و در صورت داشتن سفارش تا سایز بالاتر را قابلیت تولید دارد. انواع تیرآهن از سایز ۱۲ تا ۳۰ ( I و H ) نیز جزء سبد محصولات ذوب آهن اصفهان است.

وی افزود : این شرکت با تبعیت از تغییر تقاضای مشتریان در داخل و خارج از کشور، سبد تولید محصولاتش را تغییر داد و علاوه بر تولید محصولات ساختمانی،کلاف های صنعتی،انواع ریل، آرک های معدنی و… را نیز تولید می کند.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه تولید ۲۰ درصد از محصولات این کارخانه از قالب ساختمانی به صنعتی تبدیل شده است،تصریح کرد: در بحث کیفیت محصولات و استانداردهای آنها،ذکر این جمله کافی است که در سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن صادرات به بازارهای گوناگون داشتیم و این نشان دهنده کیفیت جهانی محصولات ذوب آهن اصفهان است.

هیات آلبانی ابراز داشتند که بسیار علاقمند بودیم قطب صنعت ایران ( ذوب آهن اصفهان) را از نزدیک ببینیم و طی بازدیدی که امروز از بخش های مختلف کارخانه داشتیم، می توانیم زمینه های همکاری بسیاری را تعریف کنیم.

صادرات ۳۵۰ هزار تنی شمش آلومینیوم

رییس شورای سیاستگذاری نخستین همایش "بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار" گفت: با توجه به فقر معدنی کشور در تامین بوکسیت به عنوان ماده اولیه تولید آلومینیوم؛ استفاده از خاک‌های بوکسیت کم‌عیار با دانش بومی به عنوان راهکاری دانش‌بنیان در دستور کار است.

به گزارش جهان معدن؛ تورج زارع امروز در نشست خبری نخستین همایش "بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار" گفت: ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور سالیانه ۷۰۰ هزار تن است و ایران طی سه سال گذشته با بهره‌برداری از واحدهای جدید جایگاه خود را از بیست و یکم جهان به چهاردهم ارتقاء داده است.

وی بیان‌داشت: ‌در همین راستا برای تولید ۷۰۰ هزار تن آلومینیوم نیازمند استفاده از ۱.۴ میلیون تن پودر آلومینا هستیم که اکنون فقط ۲۵۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید و بقیه از خارج تامین می‌شود.

زارع تصریح‌کرد: ایران کشور فقیری در موضوع منابع بوکسیت محسوب می‌شود که خاک‌های بوکسیت‌ موجود در آن عمدتا از نوع «شیلی» و «کم‌عیار» است و مناسب تولید پودر آلومینا نیست، اما با توجه به مزیت انرژی ارزان در کشورمان و با انجام فعالیت‌های دانش‌بنیان؛ پُرعیارسازی آنها و تولید پودر آلومینا از همین خاک‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطرنشان‌کرد: بخش زیادی از دانش این موضوع بومی و بخش کمی نیز وابسته به خارج از کشور است و فقط شرکت آلومینای ایران (وابسته به ایمیدرو) برنامه تولید سالیانه ۵۰۰ هزار تن پودر آلومینا از بوکسیت‌های کم‌عیار را در برنامه خود دارد. همچنین با مدیریت ایمیدرو ایجاد ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا در جنوب کشور در دستور کار قرار گرفته است.

رییس شورای سیاستگذاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار در ادامه از برنامه‌ریزی شرکت‌ها برای صادرات ۳۵۰ هزار تن شمش آلومینیوم در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: پارسال ۲۰۰ هزار تن از این محصول روانه بازارهای صادراتی شد.

وی اظهار داشت: عمده صادرات شمش آلومینیوم به ترکیه، چین و عراق انجام می‌شود و جنگ روسیه و اوکراین طی ماه‌های گذشته سبب افزایش قیمت آلومینیوم به حتی چهار هزار دلار در هر تن شد که فرصت مناسبی برای توسعه صادرات در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار داد.

زارع تصریح کرد:‌ آلومینیوم ماده اولیه بسیاری صنایع از جمله خودروسازی، شوینده‌ها، ساختمان‌سازی، حمل و نقل و بسته‌بندی است.

وی گفت: ظرفیت سالیانه تولید آلومینیوم در جهان ۶۸ میلیون تن است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ با رشد سالیانه ۶.۵ درصدی تقاضا برای این محصول در جهان مواجه بوده‌ایم.

محورهای همایش

رییس شورای سیاستگذاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار در ادامه در خصوص محورهای همایش اظهار داشت: تامین پایدار بوکسیت و توسعه زنجیره ارزش آلومینا و آلومینیوم، روش‌های نوین اکتشاف  و استخراج بوکسیت سازگار با محیط زیست، وضعیت ذخایر بوکسیت در کشور، فناوری‌های نوین دوستدار محیط زیست، بهینه‌سازی مصرف انرژی در زنجیره تولید و تحلیل بازارهای فروش داخلی و صادراتی عمده محورهای این همایش را تشکیل می‌دهند که مقرر است ۲۷ اردیبهشت‌ماه در هتل المپیک تهران برگزار شود.

رشد واردات زغال سنگ به چین

به گزارش جهان معدن به نقل ازپایگاه خبری فولاد ایران – واردات زغال سنگ متالورژی به چین در سه ماه نخست سال جاری میلادی 8.9 درصد رشد سالانه داشته 12.3 میلیون تن ثبت شد. میزان موجودی بنادر اصلی چین نیز بالا است و اخیرا با 310 هزار تن رشد هفتگی به 5.998 میلیون تن رسیده است. به گزارش فولاد ایران، ظاهرا به نظر می رسد مشکلات بازار زغال سنگ چین به تدریج پس از شیوع مجدد کرونا رو به کاهش است. مشکلات حمل و نقل ناشی از همه‌گیری کاهش یافته و وضعیت کمبود این ماده اولیه در این کشور کاهش یافته است.

کلاف فولادی، نبشی و ناودانی از عوارض صادراتی معاف شدند

وزارت صنعت بر مبنای جلسه ستاد تنظیم بازار از لغو عوارض صادرات نبشی، ناودانی و کلاف فولادی خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل از تسنیم، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت بر مبنای جلسه ستاد تنظیم بازار از لغو عوارض صادرات نبشی، ناودانی و کلاف فولادی خبر داد.

در این مصوبه ملاک تعیین عوارض صادراتی بر مبنای رشد قیمت محصولات در نظر گرفته شود. بطوری که برای رشد ۵ درصد معادل ۲ درصد عوارض، برای رشد بالاتر از ۵ تا ۱۰ درصد عوارض ۵ درصدی، برای رشد بالاتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد، میزان عوارض ۸ درصد در نظر گرفته شود.

همچنین عوارض صادرات برای محصولات مستقیم صنایع پایین دستی فولاد، روی و غیره منظور می شود. برای کالاهایی که بصورت ورود موقت وارد می شوند عوارض صادراتی اخذ نخواهد شد .

برای تعیین قیمت پایه سایر کالاهای زنجیره فولاد شامل سنگ آهن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش فولادی نیز با ارائه پیشنهاد از صاحب نظران و فعالین حوزه مشابه الگوی میلگرد ( درصدی از قیمت کشف شده ) موضوع بررسی و در کارگروه مطرح و تصمیم گیری می شود .

در این جلسه مقرر شد طبق مصوبات قبلی تنظیم بازار و کارگروه مدیریت بازار که قیمت پایه میلگرد در بورس کالا را ۱۱ درصد بالاتر از قیمت کشف شده شمش در نظر گرفته اند، تعیین پایه تیرآهن نیز در بورس کالا ۱۴ درصد بالاتر از قیمت کشف شده شمش فولادی در نظر گرفته شود.

به منظور تغییر مبنای تعیین قیمت عوارض پلکانی صادرات از اول دی سال ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ موضوع جهت اتخاذ تصمیم در ستاد تنظیم بازار دولت مطرح می شود.

عوارض صادراتی بر اساس بند ۸-۱ مصوبه ۱۸ فروردین ستاد تنظیم بازار تعیین شود. ( عوارض صادراتی پلکانی بر اساس تغییرات قیمت های صادراتی ایران نسبت به قیمت مبنا محاسبه و از ابتدای ۱۴۰۱ اعمال شود. ( مبنا تا خرداد ماه ۱۴۰۱ برابر با آخرین قیمت صادراتی فوب ایران منتهی به هفته اول دی ماه ۱۴۰۰ بوده و پس از ابتدای خرداد ماه ۱۴۰۱ توسط ستاد تنظیم بازار تعیین و برای دوره مشخص ابلاغ می شود.)

افزایش صادرات 25 درصدی «شمش» و 20 درصدی «محصولات فولادی»

صادرات شمش فولاد و محصولات فولادی کشور طی سال 1400 به ترتیب 25 و 20 درصد افزایش یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، انجمن تولیدکنندگان فولاد اعلام کرد: از ابتدای فروردین تا پایان اسفند، 7 میلیون و 678 هزار تن شمش فولاد صادر شد. اما آمار مدت مشابه سال گذشته، 6 میلیون و 162هزار تن بود.

همچنین طی 12 ماهه 1400، حدود 3 میلیون و 406 هزار تن انواع محصولات فولادی (میلگرد، ناودانی، انواع ورق، نبشی، تیرآهن و ...) صادر شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 2 میلیون و 832 هزار تن بود.

میزان صادرات آهن اسفنجی نیز با افزایش 25 درصدی طی 12 ماهه 1400، از 843 هزار تن به یک میلیون و 55 هزار تن افزایش یافت.

افزایش 20 درصدی واردات شمش و کاهش 13 درصدی واردات محصولات فولادی

افزاون بر این، میزان واردات محصولات فولادی و شمش طی سال 1400 به ترتیب 778 هزار تن و 6 هزار تن بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (897 هزار تن و 5 هزار تن)، 13 درصد کاهش در واردات محصولات فولادی و 20 درصد افزایش میزان واردات شمش بود.

رییس جمهور عوارض صادراتی فولاد را لغو می کند؟

نمایندگان مجلس به رییس‌جمهوری نامه نوشته‌اند تا بلکه او را راضی کنند عوارض صادراتی محصولات فولادی که باعث ضرر و زیان بسیاری از تولیدکنندگان، سهامداران و اتفاقا دارندگان سهام عدالت هم شده و ارزش سهام آنها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد، را بردارد؛ موضوعی که باید دید آیا با درخواست مثبت سید ابراهیم رییسی مواجه خواهد شد؟

به گزارش جهان معدن به نقل ازاقتصاد آنلاین، دولت چند روزی است که با اعلام وضع عوارض صادراتی بر روی محصولات معدنی، چالش دوباره ای را پیش روی تولیدکنندگان قرار داده است، آن هم با وضع عوارض صادراتی که حداقل ظرف ماه‌هایی که از عمر دولت می گذرد، این امیدواری به وجود آمده بود که دولت سیزدهم، نیم نگاه ویژه ای به عدم وضع عوارض صادراتی دارد و صادرات و ارزآوری را فدای تصمیمات مرتبط با نوسانات مقطعی بازار نخواهد کرد.

در واقع، وضع عوارض صادراتی داستان بی‌پایانی است که هر از چند گاهی دولت به این فکر می‌رسد که صفحه دیگری از کتاب آن را ورق بزند و آن را به عنوان یک ابزار به زعم خود برای حوزه تنظیم بازار مورد استفاده قرار دهد.

سال‌های متمادی است که علیرغم وضع قوانین بالادستی مبنی بر اینکه دولت‌ها حق ندارند مانعی بر سر راه صادرات ایجاد کرده و به بهانه تنظیم بازار داخلی با روش های مختلف از صادرات جلوگیری نمایند، بخشنامه ها و دستورالعمل هایی صادر می‌شود که ایجاد محدودیت یا ممنوعیت برای حوزه صادرات غیرنفتی کشور را دنبال می‌کند.

در برخی مقاطع، دولت با وضع عوارض صادراتی و در برخی مواقع دیگر با ممنوعیت بر سر راه صادرات تلاش دارد تا کم کاری‌های خود را در حوزه تنظیم بازار و تعادل بخشی به عرضه و تقاضا جبران و صادرکنندگان را با محدود کردن صادرات‌شان، با ضرر و زیان های بسیار مواجه کند، دست آخر هم بازار تنظیم نمی شود و دولت صرفا کشور را از درآمدهای ارزی صادراتی محروم کرده است.

حالا هم دولت سیزدهم در گام های جدیدی که برای محدودیت های صادراتی برداشته، بر روی صادرات برخی محصولات معدنی و کالاهای کشاورزی عوارض صادراتی وضع کرده است؛ اما بدتر از این تصمیم آن است که این کار بدون پیش آگهی لازم عملیاتی شده و همچنین بخشنامه عطف به ماسبق هم شده است.

در چنین شرایطی، شرکت‌های معدنی نگران از آینده صادرات خود، چشم امیدشان به نامه نگاری هایی است که سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان محلی برای تبادل سهام‌شان به وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته تا بلکه این وزارتخانه را قانع کند که سایر ابزارها را جایگزین محدودیت های صادراتی و عوارض وضع شده کند.

نکته حائز اهمیت آن است که به زعم بسیاری از کارشناسان و تولیدکنندگان محصولات فولادی، میزان نیاز داخلی بسیار کمتر از تولیدی است که در حوزه برخی از صنایع معدنی از جمله فولاد در کشور تقاضا برای آن وجود دارد و بنابراین باید همواره مسیر صادرات را برای تولیدکنندگان باز گذاشت.

به خصوص اینکه بر اساس اعلام رسمی انجمن جهانی فولاد، تقاضا برای فولاد که یکی از کالاهایی است که با وضع عوارض صادراتی مواجه است، به شدت رو به رشد است و اگر ایران بتواند از این فرصت بهره مند شود، سودآوری و ارزآوری بسیار بالایی برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

در واقع این گزارش پیش بینی کرده که میزان تقاضای فولاد جهان طی سال ۲۰۲۲ میلادی یک میلیارد و ۸۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تن پیش بینی شده که نسبت به سال پیش از آن رشد ۰.۴ درصدی نشان می‌دهد؛ کما اینکه پیش بینی می‌شود تقاضای فولاد جهان طی سال ۲۰۲۳ میلادی با ۲.۲ درصد افزایش، رقم یک میلیارد و ۸۸۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن را به ثبت برساند.

نکته حائز اهمیت در این حوزه، بحران روسیه و اوکراین است که به شدت منجر به رشد قیمت انرژی و مواد اولیه در تولید فولاد شده و این امر، زمینه را برای افزایش قیمت فولاد فراهم کرده است که خود فرصت بی نظیری برای ارزآوری بیشتر پیش روی تولیدکنندگان ایرانی است.

در واقع، اکنون که با خارج شدن اوکراین و روسیه از بازارهای صادراتی فرصتی پیش آمده تا تولیدکنندگان فولاد ایران بتوانند خلاء موجود در بازار جهانی فولاد را پُر کنند و در حالی که چین و ترکیه بی‌وقفه در تلاش هستند تا در عرضه فولاد در بازارهای جهانی فولاد، خود را جایگزین روسیه و اوکراین کنند، لذا باید توضیح داده شود که اعمال عوارض بر صادرات محصولات ایرانی اقدامی در جهت توسعه صادرات ملی است یا محدودکننده آن است؟ به خصوص اینکه تولید فولاد دو برابر مصرف داخلی است و عرضه‌های بدون تقاضای محصولات فولادی در بورس حکایت از رکود در بازار دارد؛ بنابراین به نظر می رسد باید با این موضوع هم به نوع دیگری برخورد شود.

حالا پارلمان نشینان علاوه بر اینکه مخالفت خود را با این تصمیم دولت اعلام می‌کنند، نامه ای هم به رییس جمهور ارسال کرده اند تا فعلا با دستور وی، وضع عوارض صادراتی متوقف شود. موضوعی که باید دید که از سوی سیدابراهیم رییسی چه بازخوردی خواهد داشت و آیا می توان زمینه را برای لغو این عوارض فراهم کرد؟

از سوی دیگر، اگرچه به زعم کارشناسان و تولیدکنندگان، اعمال عوارض صادراتی، پایه علمی و کارشناسی ندارد اما قرار دادن قیمت‌های دی ماه به عنوان مبنا آن هم در شرایطی که دنیا با رکود بازار جهانی به دلیل پایان سال میلادی و آستانه تعطیلات چین مواجه است هم خود داستان دیگری است.

نکته دیگر آن، موقعیت ماه‌های آتی تولیدکنندگان است که به طور قطع با توجه به وضعیتی که در حوزه تامین انرژی و به خصوص برق در کشور حادث خواهد شد، آنها را با کاهش تولید و به تبع آن صادرات مواجه خواهد کرد؛ بنابراین احتمالا در ماه‌های آتی نیز فارغ از ماندن یا لغو تصمیم دولت برای اعمال عوارض صادراتی صادرات محصولات فولادی را کاهش خواهد داد؛ بنابراین در روزهای اوج که تولیدکنندگان مشغول به تولید هستند و آن را روانه بازارهای صادراتی می‌کنند، باید به آنها اجازه فعالیت داده شود نه اینکه سنگ اندازی پیش پای آنها صورت گیرد.

به هر حال باید منتظر ماند و دید که آیا دولت از نظر خود برمی گردد یا اینکه از اخذ عوارض صادراتی ممانعت به عمل خواهد آورد یا خیر؟

رشد ۱۲ درصدی صادرات واحدهای بزرگ فولادی

واحدهای بزرگ فولادی کشور در سال ۱۴۰۰ با صادرات هفت میلیون و ۷۷۷ هزار و ۶۱ تنی، رشد ۱۲ درصدی در مقایسه با سال ۹۹ ثبت کردند.

به گزارش جهان معدن به نقل از ایرنا، بیشترین میزان صادرات در سالی که گذشت متعلق به شرکت فولاد خوزستان با ۲ میلیون و ۵۱ هزار و ۸۰۰ تن بود و صادرات بلوم، بیلت و اسلب این فولادساز در مقایسه با سال ۹۹ رشد ۳۷ درصدی داشته است.

پس از آن شرکت فولاد مبارکه اصفهان با یک میلیون و ۲۶۰ هزار و ۱۸ تن و ثبت رشد یک درصدی و ذوب آهن اصفهان با یک میلیون و ۱۱۶ هزار و ۵۸۳ تن و رشد ۱۶ درصدی، در مکان‌های دوم و سوم بیشترین میزان صادرات شرکت‌ها قرار گرفتند.

همچنین شرکت‌های بزرگ فولادساز کشور اسفند ماه پارسال موفق به صادرات یک میلیون و ۱۳۵ هزار و ۱۸۳ تن انواع محصولات فولادی شدند که حاکی از رشد ۳۳ درصدی در مقایسه با اسفندماه ۹۹ است.

تیرآهن، میلگرد، کلاف، شمش چدن، شمش کالایی، ورق گرم، ورق سرد، ورق قلع‌اندود، کلاف گرم، کلاف قلع‌اندود، کلاف رنگی، تختال و بار، کلاف رنگی، کلاف و ورق گالوانیزه، بلوم، بیلت، اسلب، انواع مقاطع آلیاژی- مهندسی، آهن اسفنجی و بریکت گرم، از جمله محصولات صادر شده شرکت‌ها در این مدت بوده است.