04 آذر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

دستیابی به رکورد بالاترین حفاری اکتشافی طی 7 سال اخیر

مهندس بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در حوزه اکتشافات، در هشت‌ماهه نخست امسال موفق به ثبت رکورد 61 هزار 512 متر حفاری اکتشافی شد که این میزان حفاری بالاترین رکورد 7 سال‌ اخیر بوده است.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازمس پرس، ‌رحمتی با بیان اینکه با این رویکرد و تمرکز جدی شرکت مس بر روی موضوع اکتشافات تا 5 سال آینده حداقل 500 هزار حفاری اکتشافی را می‌توان محقق کرد گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران طی سنوات 1395 تا سال 1397 به صورت میانگین سالانه در حدود 37 هزار متر حفاری اکتشافی انجام داده و سال گذشته این میزان حفاری به بیش از 70 هزار متر و امسال نیز به بیش از 100 هزار حفاری اکتشافی خواهد رسید که بالاترین رکورد حفاری شرکت طی 7 سال اخیر خواهد بود.

وی افزود: صنعت مس در دنیا و کشور ما از موقعیت بسیارممتازی برخوردار است و بدون شک این صنعت استراتژیک با بیشترین مزیت جهت سرمایه گذاری در صدر صنایع معدنی کشور قرار خواهد گرفت، چراکه این صنعت، این ظرفیت را دارد که از بالاترین حاشیه سود در بین فلزات برخوردار باشد.

مس تنها فلزی است که قیمت کنونی آن هم‌اکنون از قیمت‌های پیش از شیوع بیماری کرونا نیز پیشی گرفته است و به رکورد بیش از 2 سال اخیر خود یعنی حدود 7300 دلار بر تن رسیده است

رحمتی با بیان این‌که یکی از دلایل این جایگاه، وجود همیشگی بازار مصرف مس و عدم امکان جایگزینی مس با فلزات دیگر است گفت: با توجه به جایگاه بازار مس در جهان، اکتشافات و افزایش ذخایر مس جهانی از اهمیت خاصی برخوردار است.

رحمتی ادامه داد: بیش از 4 درصد ذخایر مس جهان به ایران اختصاص دارد که بخش قابل توجهی از ذخایر مس ایران در چند سال اخیر کشف شده است. به لحاظ رتبه‌بندی نیز ایران دارای رتبه هشتم ذخایر مس در جهان است، این در حالی است که حجم ذخایر قطعی کشف شده مس ایران تاکنون افزون بر 7 میلیارد تن ماده معدنی با عیار 45صدم درصد برآورده شده است که هر ساله با انجام اکتشافات جدید بر میزان این ذخایر ارزشمند افزوده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عیار نرمال بازار جهانی حدود نیم‌درصد است، از همین رو عیار ذخایر ایران نیز عیار ارزشمندی به‌شمار می‌رود، گفت: موضوع قابل توجه آن است که این میزان ذخایر، مربوط به اکتشافات درصد کوچکی از مساحت ایران است و مناطق زیادی از کل مساحت کشور هنوز مورد عملیات اکتشافات تفضیلی قرار نگرفته است. بدون شک با تکمیل عملیات اکتشافی مذکور، ذخایر معدنی بسیار بالایی در کشور می‌توان پیش‌بینی کرد که با عنایت به قرارگرفتن ایران بر روی یکی از مهمترین کمربندهای جهانی مس دنیا، می‌تواند سهم بزرگی از ذخایر اکتشافی آتی مربوط به حوزه مس باشد.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس در ادامه با تاکید بر این‌که سرمایه‌گذاری در حوزه فرآوری مس موجب ارزآوری برای کشور و اشتغال‌زایی و برکت فراوان خواهد شد، گفت: اگر روند قیمت این فلز ارزشمند در چند ماه گذشته را دنبال کنید، مشاهده خواهید کرد که قیمت تمام فلزات به دلیل شیوع ویروس کرونا روند کاهش شدیدی را در پیش گرفتند و زمانی که به قیمت‌های اولیه خود بازگشتند، چندان با افزایش قیمت بالایی روبه‌رو نشدند، اما در این میان، مس تنها فلزی است که قیمت کنونی آن هم‌اکنون از قیمت‌های پیش از شیوع بیماری کرونا نیز پیشی گرفته است و به رکورد بیش از 2 سال اخیر خود یعنی حدود 7300 دلار بر تن رسیده است.

رحمتی تصریح کرد: بررسی مقایسه وضعیت قیمتهای جهانی مس در بازار بورس لندن با سایر فلزات پایه مانند آلومینیوم، سرب، روی، نیکل و قلع - حتی طی 15 سال گذشته به وضوح نشان‌دهنده جایگاه برتر و ممتاز مس در جهان از منظر سودآوری است.

شیوه نامه جدید فولاد از ابتدای هفته آینده اجرایی می شود

خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر از تصمیم ستاد اقتصادی دولت برای اجرای شیوه نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد کشور داد. غریب پور تاکید کرد: این دستورالعمل مزیت های متعددی برای حوزه معدن و صنایع معدنی دارد.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با تاکید بر "حذف سقف رقابت در تعیین قیمت"، اظهار داشت: در شیوه نامه جدید، دولت قبول کرده که قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود. بدین ترتیب، روند قیمت گذاری کاملا رقابتی خواهد بود.

الگوی تامین نیاز داخل و صادرات

وی در ادامه به تامین نیاز بازار داخل اشاره کرد و گفت: به منظور تعیین مازاد عرضه بازار و صادرات محصولات، یک الگوی شفاف تعریف شده و برخی نگرانی ها در خصوص وجود امضای طلایی برطرف شده است.

غریب پور افزود: بر اساس این دستورالعمل، تولیدکنندگان زنجیره فولاد، اقدام به عرضه کافی محصولات تولیدی در بورس کالا می کنند و در صورت عدم تقاضا و معامله، امکان صادرات خواهند داشت.

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره عرضه کافی به بازار، گفت: با توجه به اینکه کلیه محصولات تولیدی زنجیره فولاد در بورس عرضه می شود، بازار دیگر مثل گذشته با کسری مواجه نمی شود و تولیدکنندگان داخلی می توانند به هر میزان که نیاز به مواد اولیه تولید دارند، اقدام به خرید از بورس کالا کنند.

رصد انبارها

غریب پور به رصد انبارها اشاره کرد و اظهار داشت: در الگوی جدید، سامانه انبارها نسبت به ثبت و ردیابی محصولات خریداری شده از بورس کالا اقدام می کند و نگرانی های مربوط به خرید مواد اولیه با قیمت رقابتی و فروش آن در بازار آزاد با قیمت دیگر برطرف شده است.

اصلاح بهین یاب

وی در ادامه سخنانش موضوع اصلاح بهین یاب و ارتباط آن با مالیات بر ارزش افزوده را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در شیوه نامه جدید سامانه های مالیاتی با بهین یاب مرتبط شده و میزان تقاضا علاوه بر شاخص های مصرف برق، انرژی و تولید بنگاه ها، به مالیات پرداختی به دولت نیز مرتبط باشد. غریب پور تاکید کرد: بدیهی است کاهش ارزش افزوده پرداختی، به معنی کاهش سهمیه خرید از بورس کالا خواهد بود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین درباره نظارت بر عمده فروشی و خرده فروشی، گفت: یکی از نگرانی های دستگاه های نظارتی، وجود قیمت دوگانه بین بورس کالا و قیمت مصرف کننده نهایی بود که در الگوی جدید، قرار است موضوع از طریق سامانه های جدید و بازرسی های پیوسته، کنترل شود.

حذف واسطه ها

غریب پور تصریح کرد: در واقع قیمت بین بورس کالا برای محصول نهایی مثل میلگرد، با قیمت در بازار نهایی برای مصرف کننده نباید از یک محدوده مجاز فراتر رود و واسطه ها حذف شده و محصول نهایی با قیمت منصفانه به دست مصرف کننده نهایی می رسد که بدین ترتیب افزایش رضایت واحدهای تولیدی خریدار مواد اولیه و مردم را شاهد خواهیم بود.

وی به تعیین قیمت پایه بر اساس شاخص قیمت بین المللی اشاره کرد و گفت: در ابلاغیه دولت، قیمت های ناحیه CIS مبنای تعیین قیمت پایه بورس تعیین شده که بصورت روزانه و با تنوع محصولات بیشتر از جمله میلگرد، انواع ورق و شمش از طریق رسانه های بین المللی از جمله متال بولتن در دسترس است. وی ادامه داد: شاخص فوب ایران صرفا برای دو محصول اسلب و بیلت به صورت هفتگی خواهد بود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره امکان عرضه اختصاصی برای صنایع پرمصرف، اظهار داشت: با توجه به رشد تولید بنگاه ها در حوزه خودرو و لوازم خانگی، در شیوه نامه جدید به گونه ای پیش بینی شده تا شرکت ها بتوانند از طریق عرضه اختصاصی، مواد اولیه خود را با قیمت کشف شده و ثبت در بورس کالا خریداری کنند.

واحدهای تولیدی مشمول تشدید محدودیت‌های کرونایی نمی شوند

مدیرعامل شهرکهای صنعتی استان تهران اعلام کرد: واحدهای تولیدی در داخل و خارج شهرکهای صنعتی شامل تشدید محدودیتهای ستاد ملی کرونا از اول آذر نمی شوند.

به گزارشجهان معدن و به نقل از شاتا، صابر پرنیان تصریح کرد: مدیران واحدهای تولیدی هرگونه مشکل احتمالی در تردد را سریعا به شرکت شهرکهای صنعتی و سازمان صمت استان تهران گزارش دهند.

مدیر عامل شهرکهای صنعتی استان تهران با تأکید بر اینکه تولید با تمام توان ادامه خواهد یافت، بیان کرد: واحدهای تولیدی با دقت نظر کافی و تنظیم شیوه‌نامه‌های بهداشتی در جهت سلامت کارگران و کارکنان واحدهای تولیدی، حمایت‌های لازم را در تداوم فعالیت این واحدها معمول داشته و مانع هرگونه تعطیلی شوند.

افزایش 1/1 درصدی تقاضای مس پالایش‌یافته

گروه مطالعات بین‌المللی مس پیش‌بینی بازار مس خود را برای سال 2021 منتشر کرده و انتظار دارد سال آینده تقاضای مس پالایش یافته 1/1درصد افزایش پیدا کند.

به گزاش جهان معدن و به نقل ازمس پرس این گروه انتظار دارد مصرف ظاهری مس پالایش یافته جهان، که مجموع تولید باضافه واردات منهای صادرات است، در سال 2020 بدون تغییر باشد اما در 2021 حدوداً 1.1 درصد رشد داشته باشد.

همیلتون از مؤسسه بی ام او پیش‌بینی رشد 1.1 درصدی گروه یاد شده را با توجه به مبنای پایین 2020 و بهبود قبلاً مشاهده‌شده اندکی محافظه‌کارانه می‌داند و خود او رشدی 4.4 درصدی را پیش‌بینی کرده است.

گروه مطالعات بین المللی مس پیش‌بینی می‌کند که تقاضای مس جهانی( منهای چین) عمدتاً در اثر تعطیلی‌های ناشی از کووید 19 تا 9 درصد در 2020 کاهش یابد.

این گروه گفت که این تنزل به علت کاهش‌های پیش‌بینی شده به‌ترتیب 8 درصدی و 6 درصدی در تقاضای اتحادیه اروپا و ایالات متحده، و کاهش‌های چشمگیر در تقاضای هند، ژاپن و چند کشور در جنوب شرقی آسیا رخ خواهد داد.

این گروه پیش‌بینی می‌کند تقاضای مس جهانی(منهای چین) در 2021 یک درصد افزایش یابد. گروه مطالعات بین المللی کسری عرضه مس سال جاری را حدوداً 50 هزار تن پیش‌بینی می‌کند اما معتقد است سال 2021 با مازاد عرضه حدوداً 70 هزار تنی روبرو خواهد شد.

مشکل بازار سیمان، کمبود نیست؛ هزینه حمل است

دبیر انجمن صنعت سیمان با بیان اینکه گاز ۴۵ کارخانه قطع شده، گفت: قیمت مازوت ۳برابر گاز است و هزینه حمل هم۳۲ درصد گران شده است، از این رو باید مجوز افزایش دوباره قیمت را از وزارت صمت بگیریم.

به گزارش جهان معدن وبه نقل از مهر، عبدالرضا شیخان در مورد وضعیت سیمان در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر قیمت هر کیسه سیمان درب کارخانه ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. قیمت هر کیسه را برای مصرف‌کننده ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده‌اند ولی عامل فروش اگر بخواهد خیلی در حق مشتری لطف کند، هر کیسه را ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: هر چه قیمت را سرکوب کنند این اتفاق می‌افتد؛ اگر هر کیسه درب کارخانه ۱۵.۵۰۰ تومان است اما در ادامه ارزش افزوده، کرایه حمل، سود عامل و … دارد، به زور که نمی‌شود قیمت‌گذاری کرد؛ به عنوان نمونه هزینه حمل فقط در آبان ماه ۳۲ درصد گران شده که قطعاً بر قیمت نهایی تأثیرگذار می‌گذارد.

وی ادامه داد: کارخانه‌ها در ۷ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، میزان توزیع سیمان در بازار داخلی را ۱۸.۶ درصد افزایش داده‌اند. این افزایش توزیع باید به دنبال افزایش ساخت‌وساز باشد اما این‌گونه نبوده است.

اختصاص ۲۰میلیارد ریال بودجه برای مقابله با کرونا از سوی آهن و فولاد ارفع

 

شرکت آهن و فولاد ارفع ضمن اینکه از آغاز شیوع کرونا تا کنون از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی منطقه اردکان حمایت لازم را به عمل آورده است، در نظر دارد تا ۲۰ میلیارد ریال نیز به خرید یک دستگاه‌ اکسیژن‌ساز اختصاص دهد.

به گزارش جهان معدن و به نقل اقتصادآنلاین؛ در جهت ایفای بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی و طبق نظر نماینده محترم مردم شریف اردکان در مجلس شواری اسلامی، هیئت مدیره شرکت آهن و فولاد ارفع به منظور تهیه یک دستگاه اکسیژن‌ساز بیمارستان ضیائی شهرستان اردکان با بودجه خرید ۲۰ میلیارد ریالی آن موافقت کرده است.

علاوه بر خرید دستگاه مذکور، این شرکت از زمان شیوع ویروس کرونا، در تمامی مراحل با بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی منطقه همکاری لازم را به عمل آورده است.

افتتاح کارخانه آهک هیدراته اهر تا پایان آذرماه

 

 

اردشیر سعد محمدی گفت: کارخانه آهک هیدراته در مراحل پایانی ساخت و بهره‌برداری قرار دارد و تا پایان آذرماه سال جاری افتتاح خواهد شد.

به گزارش ماهنامه جهان معدن به نقل از بیرونیت، سعدمحمدی با اعلام این خبر گفت: حدود 130 میلیارد تومان بر روی این پروژه سرمایه‌گذاری شده است که هدف آن در فاز اول تأمین آهک موردنیاز مجتمع مس سونگون بوده و امیدواریم با فراهم شدن شرایط لازم برای کلنگ زنی فاز 2، بتوانیم نیازهای منطقه را تأمین کنیم.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به بازگشایی و راه‌اندازی کارخانه مس مزرعه ادامه داد: سنگ‌شکن معدن آماده استارت است و انشالله تا 15 روز آینده آماده است و خوراک آن از معدن گوره درق تأمین خواهد شد که موجب اشتغال‌زایی و گردش مالی و ایجاد تحول در منطقه خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های اکتشافی اخیر شرکت مس در منطقه افزود: به اکتشافات و تعیین پتانسیل و ذخیره جدید سرعت خواهیم داد و انشالله با مشخص شدن نتایج قطعی آن، بر روی یک کارخانه فنی و تکنیکی‌تر در منطقه سرمایه‌گذاری خواهیم کرد تا از برکات مادی و معنوی آن مردم محترم منطقه برخوردار شوند تا شرکت مس در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود که به آن اعتقاد دارد و با اتکا به همدلی موجود بین مسئولین و مردم بتواند به حضور همیشگی خود در کنار مردم در منطقه تداوم بخشد.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به مشکلات ایجاد شده توسط بیماری کرونا افزود: کرونا واقعیتی است که جهان با آن درگیر است ولی شرکت مس تمام توان خود را به‌کار بسته است که این موضوع روی تولید تأثیر منفی نگذارد چنانچه علیرغم تمامی مشکلات و محدودیت‌ها، شرکت ملی صنایع مس ایران در سال جهش تولید توانسته نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، در زمینه تولید 7درصد رشد داشته باشد و امیدواریم تا پایان سال رکورد تاریخ تولیدی شرکت را با تولید 280 هزار تن کاتد مسی شکسته و سرفصل جدیدی را برای شرکت مس در تولید باز کنیم.

سعدمحمدی به ثبت رکوردهای فروش و شرایط سوددهی در گزارش 6 ماهه این شرکت گفت: تا امروز بیش از 57 هزار متر حفاری صورت گرفته است و امیدواریم تا پایان سال این رقم به 100 هزار متر برسد.

وی با اشاره به نتایج خوب و امیدوارکننده اکتشافات اخیر ادامه داد: بر اساس این اکتشافات و با دارا بودن 4.5٪ از کل ذخایر جهان توانستیم رتبه کشور عزیزمان را در حوزه ذخایر از رتبه 9 جهانی به رتبه 7 ارتقا داده و ثبت بین‌المللی شود و با تلاش و برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته انشالله خواهیم کوشید این رتبه به 6 ارتقا یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به برنامه‌های این شرکت در سال آینده افزود: در حال حاضر بر روی 29 طرح در کل کشور با ارزش بیش از 2.5 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و امیدواریم در بخش مس با به‌کارگیری متدهای به‌روز دنیا جایگاه کشور در جهان را در زمینه تولید را نیز ارتقا دهیم چنانچه در سال پیش رو حداقل 3 کارخانه جدید کنسانتره یعنی کارخانجات دره زار، دره آلو و کنسانتره ناشی از ذوب سرباره‌های ذوب افتتاح خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مس در پایان با اشاره به شرایط تولید، فروش، توسعه، صادرات و اکتشافات گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران روال خوبی را طی می‌کند و امیدواریم با ورود به صنایع هایتک و نانو و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر، تأثیرگذاری بیشتری نسبت به گذشته بر روی تولید ناخالص ملی کشور داشته باشیم.

 

تقدیر معاون رییس جمهور از ذوب آهن اصفهان

علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اهداء لوح از ذوب آهن اصفهان برای تامین آهن آلات پروژه ملی یون درمانی تقدیر کرد.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازاقتصادآنلاین ، در این لوح ، خطاب به منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت آمده است؛

اگر امروز مدیران و تلاشگران صنعت هسته‌ای کشور با عزمی استوار و خلل ناپذیر، پای در میدان مجاهدت علمی نهاده و در پرتو اراده ملی و انسجام اسلامی برگ زرین دیگری به کارنامه پر افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می افزاید، بر ناظران آگاه و صاحب بصیرت، آشکار و هویدا است. این دستاوردها، مرهون همکاری‌های افرادی از خود گذشته است که بی نام و نشان ، زمینه حضور قدرتمند فرزندان این مرز و بوم را در این کارزار جهانی فراهم نموده اند. از این رو بر خود لازم می‌دانم به پاس همکاری خالصانه جنابعالی و همکاران با این سازمان در راستای تامین آهن آلات پروژه ملی یون درمانی ایران تقدیر و تشکر نمایم.

دوام سلامتی و مزید سرافرازی و بهروزی جنابعالی را در سایه عنایات و توجهات حضرت ولیعصر (عج) و زعامت ولی امر مسلمین حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای (مدظله العالی) از درگاه یگانه هستی بخش مسئلت می‌نمایم.

صفحه1 از142