18 اسفند 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

مس رفسنجان قهرمان کاراته شد

تیم کاراته آقایان مس رفسنجان در اولین سال حضور خود در لیگ برتر کاراته ایران با شکست تمامی رقبا بر بلندای کاراته کشور قرار گرفت و بر سکوی اولی تکیه زد.

به گزارش جهان معدن ،این تیم در دور گروهی و رده بندی تیم های مس کرمان، شوتوکان FSK، دال کرمانشاه را مغلوب کرد.

تیم کاراته مس رفسنجان در دیدار فینال تیم پاس مازنداران را با نتیجه ١٩ بر ٩ درهم کوبید تا با اقتدار قهرمان لیگ برتر ایران شود.

تامین اکسیژن رایگان مراکز درمانی توسط فولاد مبارکه نجات بخش شد

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: اهمیت تامین اکسیژن رایگان مراکز درمانی توسط فولاد مبارکه ساده انگاری نشود؛ چراکه این اقدام بسیاری از بیماران را از کام مرگ نجات داد.

به گزارش جهان معدن، سید رسول خلیفه سلطانی، با تاکید بر اهمیت ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: در ایام کرونا، شرکت فولاد مبارکه، اکسیژن مراکز درمانی برخی از استان های کشور را تامین کرد و ماهیت این موضوع را زمانی می توان متوجه شد که چنین اتفاقی نمی افتاد و تلفات کرونا چندین برابر می شد.

وی افزود: با شیوع کرونا اگر اهتمام شرکت فولاد مبارکه نبود و چنین صنعتی در کشور وجود نداشت، قطعا با مراکز درمانی با مسائل جدی در حوزه سلامت روبرو می شدند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: امکاناتی که در کشور ما به ویژه در شرکت فولاد مبارکه وجود دارد و تعهد این شرکت در حفظ سلامت جامعه باعث شد بحران جهانی کرونا را با کمترین آمار فوتی طی کنیم.

وی اضافه کرد: هیچ گاه نباید اقدام تامین رایگان اکسیژن مراکز درمانی توسط شرکت فولاد مبارکه را ساده پنداشت چراکه با شیوع کرونا این بخش صنعت بود که به کمک مراکز درمانی در تامین اکسیژن شتافت و نجات بخش شد.

خلیفه سلطانی تاکید کرد: کارخانه های تولید اکسیژن به تنهایی قادر به تامین اکسیژن مراکز درمانی نبودند و لازم است، اهمیت اقدام شرکت فولاد مبارکه و بخش صنعت در تامین اکسیژن آن هم به صورت رایگان را به جامعه تفهیم کرد.

فراخوان اعلام نظر برای سند سیاست های صنعتی، معدنی و تجاری

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد : از همه صاحب نظران، فعالان اقتصادی، اساتید و نخبگان کشور دعوت می شود، اسناد تهیه شده برای سند سیاست صنعتی، معدنی و تجاری اعلام نظر نمایند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، معاونت طرح و برنامه وزارت خانه به عنوان متولی تدوین این اسناد با همکاری موسسه مطالعات بازرگانی پس از انجام مطالعات اولیه و بر اساس بررسی‌های کارشناسی، بر اساس شاخص هایی مانند تکمیل زنجیره‌های ارزش، توسعه صادرات و جایگزینی واردات، سطح فناوری، اشتغال زایی، مزیت‌های نسبی و ارزش افزوده، ۹ صنعت را به عنوان پیشران تولید شناسایی و معرفی کرد.

همچنین در این سند، تعداد ۵۱ رشته فعالیت پایه و قابلیت ساز که سرمایه‌گذاری در برخی از محصولات مرتبط با آن‌ها تاثیر بسزایی در برقراری پیوند بین حلقه های پیشین و پسین زنجیره صنایع و توسعه اقتصادی کشور خواهد داشت مشخص شده است.

صنایع معرفی شده شامل فلزات اساسی، صنایع غذایی و آشامیدنی، ماشین آلات و دستگاه های برقی، وسایل ارتباطی و تجهیزات، نساجی و پوشاک، وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات حمل و نقل دریایی، کاغذ و محصولات کاغذی، ماشین آلات و تجهیزات، لاستیک و پلاستیک و محصولات شیمیایی و پتروشیمی پس از شناسایی توسط موسسه مذکور جهت تصویب به معاونت طرح و برنامه وزارت صمت ارسال شدند.

در ادامه روند تصویب، این معاونت پس از اخذ نظرات اصلاحی متخصصان و نخبگان حوزه صنعت، سند نهایی را تصویب و به اطلاع عموم خواهد رساند.

لازم به ذکراست اسناد 9 گانه بر روی سایت اندیشکده موسسه پژوهشهای بازرگانی به آدرس Intt.itsr.ir در دسترس می باشد و متخصصان و صاحب‌نظران می‌توانند نظرات تکمیلی و اصلاحی خود را ، جهت جمع بندی و نهایی سازی به موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی اعلام و ارسال نمایند.

بهره برداری از سه طرح توسعه ای در مجتمع فولاد سبا

در مراسمی با حضور مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه و جمعی از معاونان و مدیران، بهره برداری از جاده حمل محصول و قراضه، سیستم سیگنالینگ راه آهن و اتاق ویدئو وال مجتمع فولاد سبا آغاز شد.

به گزارش جهان معدن ،مدیرعامل فولاد مبارکه در این مراسم ضمن تقدیر از این مجموعه بر حمایت فولاد مبارکه از افزایش تولید در مجتمع فولاد سبا تأکید کرد و گفت: اگرچه هیجانات بازار، شیوع بیماری کرونا و تحریم در دو سال اخیر، بازسازی و نوسازی خطوط تولید مجتمع فولاد سبا را با مشکلات دوچندان و تأخیر همراه کرد، اما خرسندم که کارکنان مجتمع فولاد سبا با عزم و اراده مثال‌زدنی به‌صورت آفلاین به این اقدام مهم دست یافتند که باعث دلگرمی و تقویت روحیه بقیه گروه فولاد مبارکه است.

مهندس حمیدرضا عظیمیان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد پس از بازسازی و نوسازی خطوط تولید، با مدیریت بهینه فرایندها، میزان تولید با 33 درصد افزایش به 500 هزار تن برسد که تمام حمایت‌های فولاد مبارکه در تسریع سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی در این بخش به کمک مدیران مجتمع فولاد سبا می‌آید تا همچنان این مجتمع نیز مانند دیگر زیرمجموعه‌های گروه فولاد مبارکه با قدرت تمام به اهداف از پیش تعیین‌شده دست یابد.

وی تصریح کرد: این مجموعه همواره در آرامش و به دور از حواشی اهداف خود را دنبال کرده و به‌خوبی در مسیر تولید و توسعه قرارگرفته است.

جاده حمل محصول و قراضه مجتمع فولاد سبا سالانه 77 میلیارد تومان صرفه‌جویی به همراه خواهد داشت

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه نیز در این مراسم در خصوص پروژه جاده حمل محصول و قراضه مجتمع فولاد سبا گفت: قبلا حمل قراضه و محصول از درب شاهد ذوب‌آهن با ترافیک بالایی انجام می‌شد که با احداث و بهره‌برداری جاده حمل محصول و قراضه مجتمع فولاد سبا به طول 4 هزار متر و عرض 11 تا 20 متر، هم مسیر کوتاه‌تر شده و هم ماشین‌های حمل قراضه و محصول با خط تولید و انبارها تداخل پیدا نمی‌کنند.

احمد سعیدبخش توسعه رینگ پیرامونی مجتمع فولاد سبا و تردد آسان ماشین‌های سنگین جهت حمل محصول و قراضه را از اهداف اجرای این پروژه عنوان کرد.

وی با بیان اینکه برای اجرای این پروژه 12 میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه شده است، افزود: از مشخصات پروژه می‌توان به یک پل بتنی به طول 30 و عرض 26 متر، دو میدان به مساحت 2800 مترمربع، تونل تأسیساتی جهت عبور لوله‌ها و کانال آب پساب و جانمایی نیوجرسی در کنار مسیر اشاره کرد.

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه در ادامه در خصوص سیستم سیگنالینگ راه‌آهن مجتمع فولاد سبا و بهره‌برداری از آن نیز گفت: قبلا فرایند سیگنالینگ به‌طور دستی صورت می‌گرفت و 30 تا 40 سوزنبان در بازۀ زمانی نیم ساعت باید مسیرها را مشخص می‌کردند تا قطار منحرف نشود. درحالی‌که با سیستم جدید سیگنالینگ این کار در زمان 30 ثانیه انجام می‌شود و با فشار چند دکمه روی مانیتور قطارها هدایت و مسیر صحیح آن‌ها مشخص می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه افزایش ایمنی، جلوگیری از خطاهای انسانی و افزایش سرعت در فرایند عملیات از مزایای این طرح است، افزود: برای اجرای این پروژه 42 میلیارد تومان هزینه شده و سالانه 77 میلیارد تومان صرفه‌جویی به همراه خواهد داشت.

افزایش ضریب ایمنی و حفاظتی مجتمع فولاد سبا

مدیر اجرای پروژه‌های جنبی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه نیز در خصوص سومین پروژۀ بهره‌برداری شده مجتمع فولاد سبا هم گفت: پروژه سوم افتتاح ویدئووال جهت استفاده همکاران بخش انتظامات و حفاظت بود که به‌منظور افزایش ضریب ایمنی و حفاظتی مجتمع فولاد سبا تعریف شده است.

حمید شجاعی در این خصوص افزود: در سال گذشته 33 دوربین نظارتی نصب شده بود. البته در این راستا 84 دوربین نصب شد که مابقی مربوط به دوربین‌های فرایندی بود که تحویل همکاران در ناحیه فرایندی شد.

وی با بیان اینکه دوربین‌های نظارتی وظیفه کنترل ترددها و حفاظت کل ناحیه مجتمع فولاد سبا را انجام می‌دهند، گفت: ویدئووال یک اتاق مونیتورینگ بزرگ است که کلیه مونیتورها در آن نصب شده و با تعدادی سیستم سوئیچینگ و سیستم ریموت‌کنترل امکان کنترل تمام قسمت‌های مجتمع فولاد سبا به‌طور هم‌زمان وجود دارد و راه‌اندازی این بخش کمک شایانی به قسمت حراست می‌کند.

حضور مدیرعامل فولاد مبارکه در مجتمع فولاد سبا مایه افتخار و افزایش انگیزه کارکنان

مدیرعامل مجتمع فولاد سبا نیز در خصوص دلایل و نیاز راه‌اندازی سیستم سیگنالینگ راه‌آهن گفت: سیستم علائم الکتریکی در درجه نخست برای تأمین ایمنی کامل و تردد ایمن قطارها در مسیر ایستگاه راه‌آهن مجتمع فولاد سبا طراحی، نصب و راه‌اندازی گردیده است.

مصطفی عطایی‌پور افزود: به‌طورکلی طراحی سیستم علائم الکتریکی ایستگاه راه‌آهن مجتمع فولاد سبا در مقایسه با سایر ایستگاه‌های صنعتی که تلفیقی از سیستم الکترونیکی و رله‌ای و یا تماما رله‌ای است، کاملا به‌روزرسانی شده و از تکنولوژی پیشروی بین‌المللی در این زمینه استفاده شده است.

مدیرعامل مجتمع فولاد سبا در پایان حضور مدیرعامل فولاد مبارکه در ناحیه مجتمع فولاد سبا و کاشت درخت در باغچه ذی‌نفعان را مایه افتخار و انگیزه مضاعف کارکنان دانست و در همین راستا از معاونت‌های توسعه، بهره‌برداری، ذی‌نفعان و شرکای تجاری و نیز مدیران و همکاران مجتمع فولاد سبا که در تسهیل و اجرای پروژه‌ها همکاری نمودند، تشکر کرد.

انتقال آب به استانهای شرقی توسط شرکت‌های معدنی تحولی تاریخی است

رئیس جمهور با اشاره به انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استانهای شرقی از جمله خراسان ، گفت: این یک تحول تاریخی بسیار بزرگ است که توسط شرکت‌های معدنی در حال انجام است.

به گزارش جهان معدن ،دکتر حسن روحانی امروز ۱۴ اسفندماه، در مراسم آغاز بهره‌برداری پارکینگ و پایانه زیرسطحی آزادی مشهد که در قالب بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به افتتاح این پروژه، بیان کرد: اجرای این پروژه اقدامی ارزشمند است و بهره‌برداری از آن را به مردم بسیار خوب مشهد و استان خراسان رضوی تبریک می‌گویم.

به کمک وزارت صمت کار بزرگی برای استان‌های شرقی در حال نهایی شدن است

وی ادامه داد: به کمک وزارت صمت کار بزرگی برای استان‌های شرقی از جمله استان خراسان رضوی در حال نهایی شدن است و آن پروژه آبرسانی از خلیج فارس و دریای عمان به استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی است.

تحول تاریخی بسیار بزرگی توسط شرکت‌های معدنی در حال انجام است

رییس جمهور تاکید کرد: همچنین آبرسانی به استان سیستان و بلوچستان از مسیر دیگری در حال اجرا است. این یک تحول تاریخی بسیار بزرگ است که توسط شرکت‌های معدنی در حال انجام است.

دکتر روحانی تصریح کرد: با برگزاری چندین جلسه کارهای محیط زیستی این پروژه نیز نهایی شده است.

مسئله آب یک اقدام راهبردی در این دولت است

وی با بیان این‌که «مسئله آب یک اقدام راهبردی در این دولت است»، اضافه کرد: تاکنون در این دولت بیش ۵۰ سد را افتتاح کردیم به طوری که کمتر از هر دو ماه یک سد مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار گرفت.

نگاهی گذرا به پروژه انتقال اب

شایان ذکرست که عملیات اجرایی جدی برای انتقال این آب در دولت یازدهم (تدبیر و امید) آغاز شد که رئیس جمهور از صندوق توسعه ملی ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات برای این طرح گرفته است.

افتتاح فاز اول پروژه در آبان ماه

فاز اول این پروژه در آبان‌ماه توسط رئیس جمهور افتتاح شد، کارفرما و مجری این طرح بخش خصوصی و شرکت های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است و به جز ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات که اقساط آن نیز پرداخت می‌شود، مابقی هزینه‌ها توسط همین شرکت ها و بخش خصوصی تامین شده است.

بازدید وزیر صمت از خط انتقال به یزد در چادرملو

علیرضا رزم حسینی«وزیر صنعت، معدن و تجارت» در سفر اخیر خود به استان یزد با حضور در منطقه چادرملو (اردکان) از خطوط انتقال و تاسیسات پروژه مهم انتقال آب خلیج فارس به استان یزد بازدید به عمل آورد.

آب خلیج فارس به زودی به اردکان و استان یزد می رسد

پروژه انتقال آب خلیج فارس به استان یزد برای استفاده در معادن چادرملو (اردکان) در قالب خط دوم انتقال تعریف شده که کار لوله گذاری، نصب پمپاژ و تاسیسات این پروژه تکمیل شده است و به زودی با ورود آب به خطوط لوله، مردم استان یزد از آب شیرین خلیج فارس بهره‌مند خواهند شد.

آخرین اقدامات انجام شده

در آخرین اقدام 2 وزارتخانه نیرو و صمت به همراه سازمان‌های حفاظت از محیط‌زیست و سازمان برنامه و بودجه گزارش ویژه خود را با حسن روحانی رئیس‌جمهوری، در میان گذاشتند تا درباره طرح ملی شیرین سازی (نمک‌زدایی) آب دریا و انتقال آب از خلیج‌فارس به مرکز فلات ایران تصمیم‌گیری شود. در نشستی که به همین خاطر با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، حاضران درباره مسیر انتقال آب، تأمین منابع مالی و ایجاد زیرساخت‌های لازم و زمانبندی اجرای طرح تصمیم‌گیری کردند و قرار شد مصوبات جلسه به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شود.

سفر یک‌روزه وزیر صمت به استان قزوین و افتتاح بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان پروژه

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفرهای استانی خود،روز شنبه به استان قزوین سفر کرد و در بدو ورود به این استان در شهرک صنعتی کاسپین مورد استقبال استاندار، نمایندگان و مسئولان استان قزوین قرار گرفت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، علیرضا رزم حسینی در اولین برنامه از سفر به استان قزوین خط تولید پارچه پرده ای شرکت هاوین پسند نوین را در شهرک صنعتی کاسپین (یک) مورد افتتاح و بهره برداری قرار داد‌. میزان سرمایه گذاری برای راه اندازی این واحد تولیدی سه میلیون یورو بوده است که زمینه اشتغال ۶۰ نفر را فراهم آورده است.

وی در ادامه، عملیات اجرایی شرکت میلینیوم و عملیات اجرایی شرکت بهداشتی دکتر عبیدی را در شهرک صنعتی کاسپین آغاز کرد.

بازدید از نمایشگاه دائمی دستاوردهای صنایع کوچک قزوین

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان حضور در شهرک صنعتی کاسپین از نمایشگاه دائمی دستاوردهای صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی استان قزوین بازدید به عمل آورد. در این نمایشگاه ۲۰۰۰ نوع محصول متنوع از بیش از ۲۰۰ شرکت مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی استان به نمایش گذاشته شده است.

رزم حسینی در ادامه از کامیون جدید ایرانی شیلر ( هشت تن) رونمایی و در مراسم تولید انبوه مینی بوس مسافربری پگاسوس گروه صنعتی بهمن دیزل شرکت کرد. وی همچنین از بخش‌های مختلف و خطوط تولید محصولات شرکت بهمن دیزل از جمله انواع کامیون ایسوزو، مینی بوس شیلر، کامیون شیلر ۶ تن و ۸ تن، مینی بوس سحر و ... بازدید به عمل آورد.

وزیر صمت در ادامه طرح توسعه ای انبوه سازی تولید گیربکس های شش سرعته ۶MT شرکت صنعتی نیرو محرکه را در شهر صنعتی البرز مورد افتتاح و بهره برداری قرار داد.

این گیربکس که نخستین گیربکس شش سرعته در کشور می باشد، تجلی اراده و‌خودباوری مهندسان جوان ایرانی و از دستاورد های مهندسی گروه صنعتی ایران خودرو در سال جهش تولید و گامی در جهت خودکفایی و بومی سازی در قطعات خودرو می باشد.

خودباوری جوانان توانمند ایرانی در تولید گیربکس ۶ سرعته

وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز تولید انبوه گیربکس ۶ سرعته را نشانگر خودباوری جوانان توانمند ایرانی و استفاده بهینه از فرصت تحریم و فشارهای ظالمانه دشمنان دانست.

رزم حسینی با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمنان در طول سالهای اخیر، بیان کرد: با تکیه بر خودباوری، رهبری داعیانه مقام معظم رهبری، تعامل و هماهنگی ملت و دولت از مسیر سخت تحریمها عبور کردیم و امروز با وجود همه تحریم ها و همچنین شیوع کرونا اما ایران سربلند و سرافراز به جلو می رود. کارخانجات دو یا سه شیفته کار می کنند، واحدهای تولیدی به صادرات نگاه ویژه ای دارند و طرح های توسعه ای در حال راه اندازی است. رزم حسینی همچنین از نمایشگاه توانمندی‌های ساخت داخل نیرو محرکه در حوزه قطعات بازدید به عمل آورد.

وی در جریان این سفر با حضور در گلزار شهدای شهر قزوین، به مقام والای شهدا ادای احترام کرد و با قرائت فاتحه با مقام شامخ شهدا تجدید میثاقی دوباره کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر به استان قزوین، پست برق 63/20 کیلو ولت شهرک صنعتی خرمدشت را مورد افتتاح و بهره برداری قرار داد. این پست برق در راستای تامین دیماند مشترکین شهرک صنعتی خرمدشت راه اندازی شده است.

وی همچنین عملیات اجرایی ساخت کارخانه تیشو سازی در شهرک صنعتی خرمدشت را آغاز کرد. افتتاح طرح توسعه فولادسازی و خط تولید اکسیژن صنعتی شرکت آریان فولاد در بوئین زهرا از دیگر برنامه ها بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در این سفر از واحد تولیدی آپاداناسرام؛ تولید کننده کاشی و سرامیک در بویین زهرا بازدید به عمل آورد و از نزدیک در جریان مشکلات آن قرار گرفت.

افتتاح 5 پروژه و آغاز عملیات اجرایی 3 طرح

گفتنی است که در جریان این سفر، ۵ پروژه مورد افتتاح قرار گرفت و عملیات اجرایی ۳ پروژه جدید آغاز گردید و در مجموع بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه‌های مختلف از جمله نساجی، فولاد و ... امروز مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین دیداری با آیت الله عابدینی «نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین» داشت و در این دیدار آمادگی این وزارتخانه را برای حمایت از شرکت‌های بزرگ و توانمند برای ایجاد اشتغال و کسب و کار در مناطق روستایی استان قزوین اعلام کرد.

وی رمز موفقیت این طرح را وحدت، همدلی و هماهنگی میان مسئولین در استان محل اجرا دانست و تاکید کرد که این مدل در چند استان کشور نیز شروع شده است و جوانان با این مدل ضمن کسب آموزش‌های لازم صاحب شغل شد‌ه‌اند.

احیای مسئولیت های اجتماعی شرکت‌های توانمند برای آبادانی ایران

رزم حسینی همچنین در نشست با فعالان اقتصادی و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان قزوین احیای مسئولیت های اجتماعی و ورود شرکت‌های بزرگ و توانمند را به عرصه مسئولیت های اجتماعی را از محورها و اولویت‌های وزارت صمت دانست و بیان کرد: کشور باید توسط بخش خصوصی توانمند توسعه پیدا کند، چالش جدید دهه پنجم چالش اقتصادی است و چالش اقتصادی توانمند کردن مردم با تکیه بر بخش خصوصی توانمند و شرکت‌های بزرگ است.

وی با اعلام اینکه کشور را باید با شرکت ها و بخش خصوصی اش ساخت، اضافه کرد: وقفیات را همین تاجران و بازاریان انجام دادند و هیچ وقفی بالاتر از این نیست که تربیت اقتصادی شکل بگیرد و شغل ایجاد شود که شرکت ها، کارخانجات و بخش خصوصی باید این کار را انجام دهند.

علما مروج فرهنگ تکریم کارآفرینان باشند

وزیر صمت با تاکید بر اینکه مردم باید پیشرفت کنند و توانمند گردند، گفت: اسلام نیز به این نکته توجه دارد و این باید فرهنگ عمومی شود که در این راستا علما باید به صحنه بیایند.

رزم حسینی، کارآفرینان و سرمایه گذاران را مجاهدان اقتصادی خواند و بیان کرد: باید این دید در جامعه شکل بگیرد تا سرمایه‌گذاران به سمت ایجاد کسب و کار و توانمندسازی مردم بروند. انقلاب شکوهمند اسلامی متولد شد تا ملتی متمدن، متمکن و عزتمند داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجلس انقلابی نیز خواست در این حوزه نقش ویژه خود را ایفا کند و اگر جایی لازم بود ساختارها و قوانین را منعطف یا متحول نماید.

امضای تفاهم نامه احیای مسئولیت‌های اجتماعی

در حاشیه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان قزوین نیز تفاهمنامه احیای مسئولیتهای اجتماعی شرکتها در چارچوب اقتصاد مقاومتی توسط وزیر صمت، استاندار قزوین و شرکتهای معین اقتصاد مقاومتی این استان به امضا رسید.

این تفاهم نامه در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و پیاده سازی اقتصاد مردمی و درون زا و به منظور دستیابی به توسعه متوازن منطقه‌ای و همچنین جهت استفاده حداکثری از ظرفیتها و پتانسیلهای بخش مردمی و غیر دولتی و احیای مسئولیت اجتماعی شرکت های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.

این تفاهم نامه توسط علیرضا رزم حسینی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، هدایت اله جمالی پور «استاندار قزوین» و شرکتهای معین اقتصاد مقاومتی شهرستانهای هدف، نمایندگان مجلس، امام جمعه و سایر ارکان حاکمیت شهرستانی و استانی( استان قزوین) به امضا رسید.

گفتنی است که جمعی از معاونان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت، استاندار قزوین، معاونان استاندار، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان این استان در این برنامه وزیر صمت را همراهی کردند.

همکاری مشترک با معدن و دانشگاه در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در راستای سیاست‌های همکاری‌های چندجانبه میان صنعت، معدن و دانشگاه و با توجه به شروع فرآیند تهیه نقشه­‌های زمین­‌شناسی در شمال منطقه ترود با مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم در استان سمنان، نشستی علمی برگزار کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، این نشست و بازدیدهای میدانی و انجام کارگاه آموزشی مشترک، توسط اکیپ کارشناسان تهیه نقشه این سازمان با همراهی رضا سلامتی مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه­‌ای، صادقیان استاد گروه زمین‌شناسی دانشگاه صنعتی شاهرود و مهندس رضائی منتخب کارشناسان شرکت زغال‌سنگ البرز شرقی برگزار شد و چگونگی تهیه نقشه‌­های زمین‌شناسی آبکاره و چاه‌فراخ در منطقه ترود، مورد بررسی و به بحث و تبادل نظر تخصصی قرار گرفت.

این بازدید مشترک میدانی با هدف آموزش فن تهیه نقشه زمین‌شناسی در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم از طرف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و استفاده متقابل از توان علمی آکادمیک دانشگاه و تجارب بخش معدن و صنعت انجام گرفته و ادامه این همکاری‌ها با دانشگاه‌های مرتبط و بخش معدن در سراسر ایران، در برنامه پنج سال آینده این مدیریت در دستور کار قرار گرفته است.

اشتغال‌زایی 3 هزار نفری در مجتمع مس سونگون

بهره‌برداری از طرح‌های توسعه مس سونگون منجر به اشتغال‌زایی سه هزار نفری در این مجتمع خواهد شد.

به گزارش جهان معدن ،علی جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این مطلب و اشاره به اجرای 22 پروژه در مجتمع مس سونگون، گفت: سونگون بیشترین ذخایر مس را در استان دارد و تلاش می‌کنیم با بهره‌برداری از پروژه‌های توسعه، فرآوری محصولات این مجتمع در خود استان صورت گیرد.

جهانگیری با بیان اینکه با اتمام دو پروژه مهم تغلیظ و ذوب مس، برای سه هزار نفر [به صورت مستقیم و غیر مستقیم] اشتغال‌زایی خواهد شد، اظهار کرد: برای ایجاد شهرک تخصصی صنایع پایین‌دستی مس نیز محلی در شهرستان ورزقان شناسایی شده و طرح ایجاد آن نیز در شرکت شهرک‌های صنعتی کشور تصویب شده است.

وی با بیان اینکه مس، یک محصول استراتژیک است، افزود: در استان بیش از یک میلیارد تن ذخایر مس داریم که 30 درصد از ذخایر مس کشور را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بازار مصرف مس به طور فزاینده در حال گسترش است، افزود: مصرف جهانی مس در حال حاضر حدود 24 میلیون تن است و پیش‌بینی‌شده این میزان در سال 2050 میلادی به 60 میلیون و در سال 2100 میلادی به بیش از 90 میلیون تن برسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: تلاش می‌کنیم معادن مس غیرفعال در استان را فعال کنیم و با تکمیل زنجیره ارزش این محصول در استان، ارزش‌افزوده آن در استان باقی بماند.

وی با بیان اینکه معدن، بهترین گزینه برای جایگزینی نفت است، افزود: تلاش می‌کنیم موانع و مشکلات بخش خصوصی را برطرف کنیم و همچنین طرحی برای فرآروی معادن کوچک در یک منطقه تعیین‌شده در دست بررسی است.

صفحه1 از164