18 فروردين 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

افزایش خوداتکایی صنعتی در سال جهش تولید با افزایش حقوق ورودی 95 تعرفه

به گزارش ماهنامه جهان معدن و به نقل از شاتا، مهدی صادقی نیارکی با اشاره به نامگذاری سال 99 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان جهش تولیدگفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری ، اولویت وزارت صمت در سال جاری تمرکز بیشتر بر اجرای سیاست های حمایتی از بخش صنعت خواهد بود ودر این راستا نیز تعرفه ها با رویکرد صیانت از صنایع داخلی مورد بازنگری قرار گرفت.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: تغییرات تعرفه های مربوط به بخش صنعت در سال 99 پس از بررسی های لازم توسط دفاتر تخصصی معاونت امور صنایع در کمیسیون ماده یک تصویب و طی مصوبه هیئت محترم وزیران ابلاغ شد.
صادقی نیارکی در ادامه خاطر نشان کرد: حدود 7هزار تعرفه در حوزه صنعت وجود دارد که بخشی از این تعرفه ها در راستای شفاف سازی و صیانت تولیدات داخلی اصلاح و مورد بازنگری قرار گرفت.
وی تصریح کرد: به منظور حمایت از تولید داخلی و مدیریت واردات حقوق ورودی 95 ردیف تعرفه افزایش و 237 ردیف تعرفه نیز ایجاد و تفکیک سازی شد.این سیاست به منظور شفاف سازی و جلوگیری از خلاف اظهاری وحمایت از تولید داخل و تسریع در امور گمرکی واردات مواد اولیه واسطه ای وکالاهای مورد نیاز اتخاذ شده است.
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت اظهار امیدواری کرد با اصلاح تعرفه های فوق بسترهای مناسبی برای رونق و جهش تولید فراهم شود.

برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در 7 محور و 40 پروژه تدوین شد

 

به گزارش ماهنامه جهان معدن و به گزارش شاتا، سعید زرندی در جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی گفت: در تدوین برنامه از صاحب نظران، اقتصاددانان، تشکل های تخصصی و انجمن ها نظرخواهی صورت گرفت تا در تدوین برنامه استفاده شود.
وی افزود: در این برنامه، شرایط موجود اقتصادی کشور و الزامات تحقق آن دیده شده است و تلاش می کنیم تا قبل از پایان فروردین ماه آن را نهایی و بطور رسمی ابلاغ نماییم.
معاون طرح و برنامه گفت: بخشی از این برنامه ادامه و تکمیل اقدامات و فعالیت های سال گذشته وزارتخانه است که با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت.
وی توضیح داد: مهمترین جهت گیری در سال 99 نهضت ساخت داخل، توسعه صادراتی، تمرکز بر صنایع پیشران، هدایت سرمایه های مردمی به سوی تولید و.. می باشد.
زرندی تصریح کرد: توسعه ساخت داخل، مدیریت واردات، توسعه صادرات غیر نفتی، توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک از جمله محورهای برنامه های سال 99 است.
معاون طرح و برنامه افزود: پروژه هایی مثل توسعه تجارت الکترونیک و تکمیل زنجیره تولید از موضوعات با اهمیتی است که در سال 99 بطور ویژه به آن پرداخته خواهد شد.
وی تاکید کرد: در این برنامه میزان مورد نیاز تسهیلات ریالی و ارزی و الزاماتی در بخش های مالیاتی ، بیمه ای و... در راستای تحقق این برنامه ها بطور شفاف دیده شده است.

افزایش سودآوری شرکت مس


سعدمحمدی با بیان این مطلب و با اشاره به این‌که از ابتدای سال جاری بحث و بررسی درباره کاهش این مصوبه در دستور کار شرکت قرار گرفت، اظهار داشت: بر اساس مصوبه سال گذشته وزارت صمت حقوق دولتی پرداختی از سوی شرکت مس 12 درصد ارزش کاتد بود که اکنون با مصوبه جدید وزارت صمت به 9 درصد کاهش یافت.
وی تصریح کرد: خبر خوب برای سهامداران فملی این است که این مصوبه برای بودجه سال 1398 اعمال می‌شود و سود و زیان حاصل از این مصوب در عملکرد مالی سال جاری شرکت مس مشخص خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که قطعا این مصوبه اثرات مثبتی بر بودجه 98 دارد ادامه داد: طبق بررسی‌های که پس از صدور این مصوبه انجام شد و در کدال منتشر شد اثرات سود و زیانی این مصوبه 3000 میلیارد ریال مثبت می‌باشد.
سعدمحمدی با اشاره به این‌که تولید کاتد مس شرکت تا پایان سال جاری حدود 250 هزار تن خواهد بود و برای نخستین بار رکورد تولید این محصول در تاریخ شرکت مس زده خواهد شد بیان کرد: پیش‌بینی‌ می‌شود در حوزه مالی هم فروشی بیش از 22 هزار میلیارد تومان را به ثبت برسانیم که بیانگر عملکرد خوب شرکت در حوزه فروش در شرایط سخت تحریم است. همچنین رکورد فروش از نظر تناژ نیز امسال به ثبت خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که تمام تلاش شرکت از ابتدای سال جاری بر مبنای دفاع از حقوق سهامداران و خلق سودآوری بیشتر برای فعالان بازار سرمایه استوار شده بود، یادآور شد: در کنار موفقیت‌های شرکت ملی مس در سال 1398 در حوزه تولید، فروش و توسعه قطعا این مصوبه تکمیل‌کننده موفقیت‌های مس است که باعث افزایش سودآوری شرکت و سهامداران خواهد شد.

افزایش 7 تا 8 برابری تولیدات برخی اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا

معاون حقوقی، مجلس و استانهای وزارت صمت در جلسه ستاد مقابله با کرونا در حوزه صنعت، معدن و تجارت که با حضور اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: طی روزهای اخیر، در حوزه تولید اقلام بهداشتی یک کار ویژه و جهادی صورت پذیرفته و در برخی اقلام شاهد رشد ۷ تا 8 برابری تولیدات هستیم.

به گزارش ماهنامه جهان معدن به نقل از شاتا، افشار فتح الهی در این جلسه با تقدیر از حضور و پیگیری های اعضای محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از روند تولیدات محصولات و ملزومات بهداشتی مرتبط با کرونا، گفت: همزمان با شیوع این بیماری و اعلام نیاز وزارت بهداشت و درمان، وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت جدی و با بسیج تمام توان و ظرفیت های تولیدی کشور پای کار آمده و در بسیاری از بخش ها تولیدات افزایش یافته و فعالیت واحدها سه شیفته شده است.

وی ادامه داد: البته وجود برخی کمبودها در اقلامی چون ماسک به سبب ظرفیت پایین تولیدات کشور مشهود بوده ولی تمامی توان موجود اعم از تولیدات صنعتی، واردات و حتی تولیدات صنفی نیز فعال شده و با توجه به آمار ارائه شده از سویی بازرسان مقیم در واحد های تولید کننده این اقلام از دوازده اسفند ماه تا روز گذشته، در این بخش 79 درصد رشد تولید داشتیم.

فتح اللهی تصریح کرد: ظرفیت تولید برخی بخش ها کاملا اشباع شده ولی با توجه به افزایش تقاضا، برخی کمبودها بروز کرده که با تلاش همه همکاران سعی در رفع آن داریم.

معاون حقوقی، مجلس و استانهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در بخش واردات، با توجه به شیوع جهانی کرونا و اعمال ممنوعیت‌های صادراتی ماسک از سوی سایر کشورها، در حال مذاکره برای تأمین بخشی از نیاز از محل واردات نیز هستیم.

فتح الهی افزود: یکی از تمهیدات ویژه وزارت صمت این بوده که در ۹ ردیف کالایی همچون ماسک، لباس، دستکش، الکل و...، ممنوعیت صادرات اعمال شده و برای واردات آنها نیز حقوق ورودی تا ۵ درصد کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: حتی در مواردی که اقلام بهداشتی مورد نیاز کشور در گمرک موجود و آماده صادرات بوده اند، جلوی آنها نیز گرفته شده است.

معاون حقوقی، مجلس و استانهای وزارت صمت اعلام کرد: از ابتدای اسفند ماه تا نوزدهم این ماه، بالغ بر هشت میلیون و ۶۰۰ هزار عدد ماسک در واحد های صنعتی کشور تولید و همچنین در همین مدت حدود ۴ میلیون لیتر الکل تولید و تحویل وزارت بهداشت و درمان جهت توزیع در مراکز اولویت دار داده شده است.

اقدامات خوب شرکت مس برای پیشگیری از «کرونا» در شهربابکبه گزارش ماهنامه جهان معدن به نقل ازمس پرس، فرماندار شهرستان شهربابک ضمن قدردانی از دکتر سعدمحمدی مدیریت ارشد شرکت مس و مهندس مهدوی‌پور مدیر مجتمع مس شهربابک به خاطر انجام اقدامات شایسته برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در سطح استان گفت: اقدامات شرکت مس در روزهای گذشته در تمامی ابعاد و در حوزه‌های مختلف اطلاع‌رسانی و عملیاتی بوده است.
وی افزود: چاپ بروشور، چاپ بنر و استندهای تبلیغاتی از مهم‌ترین اقدامات مجتمع مس شهربابک در حوزه اطلاع‌رسانی برای پیشگیری از ویروس کرونا بوده است.
قائینی با بیان این‌که همچنین کمک‌های خوبی از سوی مجتمع مس شهربابک در زمینه خرید لوازم و ملزومات بهداشتی، شوینده و ضدعفونی‌کننده انجام شده است اظهار داشت: درمجموع، در حال حاضر یک هماهنگی و تعامل بسیار خوب و در خور توجهی بین مجموعه شرکت مس و ستاد مدیریت بحران شهرستان شهربابک حاکم است.
فرماندار شهرستان شهربابک در ادامه به اقدامات زیست‌محیطی شرکت مس اشاره کرد و گفت: انصافاً اقدامات اخیر شرکت ملی صنایع مس در حوزه محیط‌زیست در شهربابک در خور تقدیر است. اجرای طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد و اسیدسولفوریک هر دو طرح‌هایی بودند در حوزه محیط‌زیست و تبدیل شدن آن به یک صنعت سبز.
قائینی با بیان‌ این‌که اجرای این طرح‌های اقدام بزرگی بود اظهار داشت: این نوید را به مردم می‌دهم که با اجرای این‌ طرح‌ها که مطابق با تکنولوژی روز دنیا از سوی شرکت مس صورت گرفته باعث می‌شود که آلایندگی ذوب خاتون‌آباد نزدیک به صفر باشد.

سامانه شناسایی تامین کنندگان شرکت دخانیات ایران راه اندازی شد

به گزارش ماهنامه جهان معدن به نقل از پویش خبر، سیاوش افضلی در آیین رونمایی از سامانه شناسایی تامین کنندگان، بیان کرد: با استفاده از این سامانه، تامین کنندگان می توانند بدون واسطه و به صورت مستقیم، توانایی‌ها و پتانسیل‌های خود را معرفی نموده و شرکت دخانیات ایران اقلام مورد نیاز خود را از تولید کننده یا تامین کننده آن به صورت مستقیم تهیه و در نتیجه موجبات کاهش قیمت تمام شده محصولات و ایجاد ارزش افزوده برای دخانیات و خریداران فراهم آید.
وی با بیان اینکه وقتی فرآیندهای حوزه تامین اصلاح شود به صورت طبیعی قیمت تمام شده پایین می آید، افزود: بنای ما خرید از تامین کننده‌های اصلی است، تامین کننده‌هایی که تعیین هویت و شناسه‌دار شده اند و بدین صورت است که بطور واقعی واسطه‌ها حذف می شود.
مدیرعامل شرکت دخانیات ایران موضوع مهم‌تر را بحث شفافیت به معنای واقعی دانست و تصریح کرد: تاکید بنده در خصوص واقعی بودن این است که تامین کنندگان بدون واسطه کنار ما قرار گیرند.
افضلی در ادامه با بیان اینکه قرار نیست این فرآیندها یک روزه رخ دهد تاکید کرد: بدون شک این قدم، قدم اول است و به همین علت باید در راستای سالم‌سازی و شفاف‌سازی و رشد و ارتقای این چنین سامانه‌هایی، قدم‌های جدی‌تری پیگیری و اجرا شود. واقعیت این است که با کارها و قدم‌های کوچک، اما مداوم میتوان به اهداف عالیه و جایگاه واقعی رسید.
مدیر عامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت دخانیات ایران افزود: برخی از اهداف راه اندازی این سامانه را می‌توان، امکان دسترسی بر خط تامین کنندگان به سامانه، شفاف سازی روند شناسایی، شرکت در مناقصه و یا مزایده و آگهی‌ها، بهبود فرآیند تامین کالا، ارتباط مستقیم با سامانه و کارشناسان، ارتباط مستقیم با مدیر عامل و اعضای هیات مدیره، ارتباط نزدیک و راحت با تامین کنندگان، اطلاع رسانی در لحظه کلیه رخداد‌ها، انطباق با دستور‌العمل‌های سازمانی و گواهی نامه های داخلی و بین‌المللی، افزایش رقابت‌پذیری و رقابت‌سازی، سرعت عمل، اعمال و کنترل سیستماتیک مقررات و فراهم‌سازی امکان تهیه گزارش‌های مدیریتی و نظارتی به صورت پیشرفته برای مدیران میانی و ارشد، عنوان کرد.
وی همچنین گفت: راه اندازی این سامانه سبب شده است تا اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی ثبت شده و نگهداری سوابق آنان در سامانه انجام پذیرد.
گفتنی است این سامانه برای نخستین بار در صنعت دخانیات ایران و به دست توانمند متخصصین داخلی شرکت دخانیات در فاز اول، به منظور ارائه خدمات به تامین کنندگان در تارنمای شرکت دخانیات ایران به آدرس http://www.irtobacco.com رونمایی و راه‌اندازی شده است.

افتتاح خط تولید ماسک تنفسی به سفارش شرکت فولاد خوزستان


شرکت فولاد خوزستان در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، خط تولید ماسک تنفسی خود را با سفارش به شرکت بردیا جنوب افتتاح نمود.
به گزارش خبرنگار ماهنامه جهان معدن به نقل از روابط عمومی این شرکت، این افتتاحیه عصرگاه ۱۷ اسفندماه ۹۸ با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، حجت‌ الاسلام محمدجواد عادل‌ پور امام جمعه خرمشهر، حجت‌ الاسلام علی ابراهیمی پور امام جمعه آبادان و علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و هیات همراه در شرکت بردیا جنوب واقع در شهرک‌ صنعتی خرمشهر انجام شد.
استاندار خوزستان در مراسم افتتاحیه گفت: فولاد خوزستان در همه حال بدنبال خدمت رسانی به شهروندان است و امروز نیز با افتتاح خط تولید ماسک تنفسی از سوی این شرکت گام موثری در راستای حفظ سلامت هم استانی های عزیز برداشته شده است و جا دارد از همت مهندس محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان تقدیر نمایم.
وی افزود: ایفای مسئولیت های اجتماعی از سوی فولاد خوزستان بی نظیر است و این اقدام کمک شایانی به حوزه بهداشت و سلامت استان خواهد کرد و با همت مسئولان این شرکت و شرکت بردیا جنوب قرار است ماسک های فیلتر دار نیز به زودی تولید شود.
گفتنی است، ماسک‌ های یاد شده از پارچه ۱۰۰ درصد کتان و بدون پولیستر، یک بار پیش از ورود به خط تولید و بار دیگر پس از خروج از خط تولید از دستگاه فیوزینگ با گرمای ۱۸۰ درجه، استرلیزه می‌شوند، همچنین خط تولید شامل: دولتا کاری، سردوزی، پیلی‌ دوزی، نصب کِش و بسته بندی می باشد.
این گزارش حاکی است، این خط تولید توانایی آماده سازی روزانه چهار هزار ماسک برای توزیع میان مردم مناطق محروم، بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی را دارا می‌باشد.

ایمیدرو بدهی 8 ساله را طی یکسال، تسویه کرد

IMG 20200307 183813 895رییس هیات عامل ایمیدرو از تسویه بدهی این سازمان بابت "سود سهم دولت" خبر داد. به گفته دکتر غریب پور، ایمیدرو امسال برای نخستین بار، بدهی یک دوره 8 ساله را با دولت تسویه کرد.