16 آذر 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

طلا کمی ارزان شد

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۱ درصد کاهش به ۱۷۷۸ دلار و ۴۶ سنت رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل از رویترز، در حالی که تقویت دلار و رشد سوددهی اوراق قرضه دولت آمریکا بر جذابیت بازار طلا تاثیر گذاشته و دامنه نوسان قیمت فلز زرد را در محدوده ۴ دلار حفظ کرده است قیمت طلا امروز شاهد نوسان جزئی بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۱ درصد کاهش به ۱۷۷۸ دلار و ۴۶ سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه فوریه هم با ۰.۰۶ درصد کاهش به ۱۷۷۸ دلار و ۵۰ سنت رسید.

امید سرمایه گذاران به اینکه سویه اومیکرون عوارض شدیدی در بیماران نخواهد داشت سبب شده تا شاخص ارزش دلار و سوددهی اوراق قرضه دولت آمریکا تقویت شود. تقویت دلار موجب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی می شود که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند.

معاون بانک مرکزی انگلیس روز دوشنبه گفت، تورم در این کشور ممکن است در ماه آوریل از مرز ۵ درصد عبور کند و اینکه کمبود نیروی کار در انگلیس موجب تداوم نرخ بالای تورم در این کشور خواهد شد.

کاهش اقدامات محرک مالی و افزایش نرخ بهره سبب افزایش سوددهی اوراق قرضه دولتی شده و هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را بالا می برد.

بازارهای مالی که امسال درگیر رمزگشایی از سیگنال های ارسالی بانک های مرکزی جهان بوده اند، در ماه دسامبر نیز منتظر سیگنال های بیشتری هستند، چرا که قرار است نشست های فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس به صورت تقریبا همزمانی برگزار شود.

به رغم شیوع سویه اومیکرون وزرای دارایی حوزه یورو روز دوشنبه در مورد چشم انداز رشد اقتصادی ابراز خوش بینی کرده و بر سر تداوم اقدامات پولی حمایتی در طی سال آینده به صورتی معتدل اتفاق نظر داشتند.

حجم دارایی های اس پی دی آر گلد تراست بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا روز دوشنبه حدود ۰.۲ درصد نسبت به روز جمعه کاهش داشت و به ۹۸۲.۶۴ تن رسید.

توئیت محمدجواد خلیلی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران "فملی" در پاسخ به سخنان علیرضا سلیمی در مصاحبه با خبرگزاری فارس

حضور غرفه طرح توسعه صنعت گوهرسنگ در نمایشگاه بین المللی ایران متافو

طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور در راستای تقویت و توانمندسازی بازار گوهرسنگ و پیشبرد اهداف سند ملی، برای نخستین بار در هجدهمین نمایشگاه بین المللی ایران متافو حضور یافته است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، مجری طرح توسعه گوهرسنگ کشور هدف از حضور در نمایشگاه ایران متافو را معرفی ظرفیت های این صنعت و همچنین توسعه بازاریابی و فروش اعلام کرد.

ابومحمد هاشمی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این صنعت گفت: طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور اقدام به ساماندهی تولیدکنندگان این حوزه کرده است و همچنین تربیت تراشکاران حرفه ای را در دستور کار قرار داده است.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در راستای ایفای نقش توسعه ای با راه اندازی طرح توسعه صنعت گوهرسنگ، استراتژی توسعه صنعت گوهرسنگ را کلید زده است و در این راستا به دنبال رونق تولید، اشتغال و افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی است.

این گزارش می افزاید، نمایشگاه متافو با مشارکت شرکت های داخلی و شرکت خارجی از 14 آذرماه جاری آغاز به کار کرده است‌. فعالان این عرصه جدیدترین محصولات و دستاوردهای خود را در زمینه متالوژی، فولاد، صنایع معدنی، فلزات غیرآهنی، ریخته گری، کوره های صنعتی، عملیات حرارتی و صنایع وابسته در معرض دید عموم گذاشته‌اند.

نمایشگاه فوق تا ۱۷ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران دایر است.

افتتاح هجدهمین نمایشگاه بین المللی متالوژی( ایران متافو)

با حضور معاون امور صنایع وزارت صمت نهمین نمایشگاه بین المللی متالوژی ایران (فولاد، صنایع معدنی، آهنگری و ماشین کاری، قالب سازی و ریخته گری) آغاز به کار کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، این نمایشگاه با مشارکت ۲۷۰ شرکت داخلی و ۲ شرکت خارجی آغاز به کار کرده است‌.

فعالان این عرصه تازه ترین محصولات و دستاوردهای خود را در زمینه متالوژی، فولاد، صنایع معدنی، فلزات غیرآهنی، ریخته گری، کوره های صنعتی، عملیات حرارتی و صنایع وابسته در معرض دید عموم گذاشته اند.

این نمایشگاه از ۱۴ تا ۱۷ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران دایر می باشد و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی از ساعت ۹تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان است.

معاون امور صنایع وزارت صمت در حاشیه افتتاح نمایشگاه ایران متافو اعلام کرد:

تولید حدود ۱۶ میلیون تن انواع فولاد خام و ۱۴.۵ میلیون تن محصولات فولادی در ۷ ماهه امسال

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه افتتاح و بازدید از این نمایشگاه گفت: صنعت فولاد جزو افتخارات کشور می باشد، این صنعت هم نیاز داخل را تامین می کند و هم بخشی از ارز حاصل از صادراتش نیاز سایر صنایع را تامین می کند.

مهدی صادقی نیارکی تصریح کرد: اتفاقات خیلی خوبی در صنعت فولاد افتاده و این صنعت طی سالیان اخیر رشد خوبی کرده است.

تولید حدود ۱۶ میلیون تن انواع فولاد خام در ۷ ماهه امسال

معاون امور صنایع وزارت صمت اضافه کرد: سال گذشته سی میلیون تن تولید انواع فولاد خام داشته ایم و در هفت ماهه امسال نیز حدود ۱۶ میلیون تن انواع فولاد خام تولید شد.

تولید حدود ۱۴.۵ میلیون تن انواع محصولات فولادی در ۷ ماهه امسال

صادقی نیارکی در ادامه با اشاره به اینکه در هفت ماهه امسال ۱۴.۵ میلیون تن نیز انواع محصولات فولادی تولید شده است، افزود: واحدهای تولیدی زیادی داریم که در نوآوری پیشگام شده اند که تولید فولادهای آلیاژی برای مصارف خاص نمونه ای از آن هاست.

شکل گیری زنجیره فولاد برای ارتقای صنعت ساخت کشور

وی مهمترین عامل رشد کشورها را صنعت ساخت دانست و بیان کرد: صنعت ساخت می تواند با برندینگ سبب ارتقای صادرات شود که این صنعت نیاز به ماده اولیه( فولاد) دارد و طرح هایی نیز داریم که به توسعه صنعت فولاد کشور و افزایش صادرات کمک می کند.

زنجیره ارزش فولاد در کشور توسعه یافته است

صادقی نیارکی گفت: باید با تکمیل زنجیره ارزش بتوانیم تجهیزات و‌ ماشین آلات صنعتی و لوازم خانگی صادر کنیم که این موارد نیازمند تکمیل زنجیره ارزش فولاد است‌ که در کشور توسعه یافته است و بیشتر نیز ارتقا می یابد.

وی در ادامه نمایشگاه ها را محل به هم رسانی نیازمندی ها و توانمندی ها دانست و بیان کرد: در کنار برگزاری نمایشگاه باید از هیات های تجاری نیز دعوت به عمل آید تا سطح توانمندی کشور را ببینند و‌ منجر به انعقاد قراردادهای خارجی شود.

معاون امور صنایع وزارت صمت در پایان نمایشگاه های ایران متافو، ایران مد و ایران تکس را از لحاظ تعداد مشارکت کنندگان و‌ تنوع محصول با کیفیت عنوان کرد و گفت: در صنعت نساجی و پوشاک از تولید تا طراحی مد اتفاقات خوبی افتاده است، تنوع محصولات عرضه شده در بازار ارتقا یافته است.

گفتنی است امروز یکشنبه با حضور مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صمت سه نمایشگاه ایران متافو، ایران تکس و ایران مد در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در تهران آغاز به کار کرد.

در این برنامه ها مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی ایران، نمایندگان تشکل‌ها و انجمن‌ها و فعالان اقتصادی حضور داشتند.

مجتمع فولاد خراسان بار دیگر واحد نمونه صنعتی استان شد

رییس خانه «صنعت، معدن و تجارت» خراسان رضوی از برگزیده شدن «مجتمع فولاد خراسان» در میان واحدهای نمونه معدنی استان خبر داد.

به گزارش جهان معدن ؛رییس خانه معدن استان خراسان رضوی، با اعلام این مطلب بیان کرد: در جلسه ارزیابی تخصصی هشتم آذرماه این تشکل، فولاد خراسان به عنوان واحد نمونه استانی در حوزه صنایع معدنی برگزیده شده است.

غلامرضا نازپرور، رییس استانی این پارلمان بخش خصوصی، در پیامی به دکتر کسری غفوری، ضمن تبریک این موفقیت، این انتخاب را حاصل ارزیابی تخصصی واحدهای معادن و صنایع معدنی استان عنوان کرد.

گفتنی است مجتمع فولاد خراسان، سال گذشته نیز واحد نمونه صنایع معدنی استان شناخته شده بود.

از لحاظ کالا‌های اساسی نگرانی نداریم

رییس جمهور گفت: امروز ذخایر کشور به لحاظ کالا‌های اساسی درحد قابل قبول است و نگرانی دراین باره وجود ندارد.

به گزارش جهان معدن ،آیت الله رییسی در گفتگوی مستقیم با مردم از طریق شبکه یک سیما با یادآوری اینکه برای امسال هشت میلیارد دلار ارز ترجیحی به منظور تامین کالا‌های اساسی در نظر گرفته شده بود، افزود: هم زمان با آغاز کار دولت سیزدهم مبالغ این اعتبار به صورت کامل هزینه شده بود البته ما برای اینکه این وضع را اصلاح کنیم به بازار شوک وارد نکرده و مردم را غافلگیر نمی‌کنیم، اما دست دلال‌ها را در این موضوع قطع می‌کنیم و مستقیم به جیب مردم می‌بریم.

موضوع مهم بعد از مساله جان مردم، مساله نان مردم است

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که برای توجه جدی به معیشت مردم چه اقداماتی را ظرف این صد روز اخیر انجام داده اید و چه برنامه‌هایی را در دستور کار دارید؟ گفت: موضوع مهم بعد از حفظ جان مردم مساله نان مردم است و معیشت مردم از دغدغه‌های اولویت دار دولت بوده است.

رییس جمهور افزود: شرایط و وضعیتی که ما کار دولت را شروع کردیم اقتضا می‌کرد کار‌هایی فوری انجام بگیرد. ما مساله کالا‌های اساسی و ذخایر کالا‌های اساسی را داشتیم که میزان آن نگران کننده بود و باید حتما به میزانی می‌رسید که رفع نگرانی کند و من امروز به مردم عزیز می‌گویم تامین کالای اساسی به حد قابل قبولی رسیده است و هیچگونه نگرانی از بابت ذخایر کالا‌های اساسی در کشور نداریم.

وی گفت: نکته دوم مساله اداره کشور بود، در روز‌های پایانی مرداد ماه و جلسات پایانی دولت قبل پرداخت حقوق مرداد ماه کارکنان دولت از نگرانی‌های دولت بود تا چگونه بدون استقراض از بانک مرکزی و بدون خلق پول بتوان منابع آن را تهیه کرد. اما امروز سه ماه از کار دولت می‌گذرد و حقوق و دستمزد در کشور بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت می‌شود.

آیت الله رئیسی افزود: ما در هر ماه علاوه بر هزینه‌های جاری متوسط ده هزار میلیارد تومان سررسید اوراق را پرداخت می‌کنیم و این مربوط به فاکتور‌هایی است که از قبل پرداخت شده است.

رئیس جمهور گفت: استقراض از بانک مرکزی یعنی خلق پول و نتیجه آن آثار تورمی است که بر زندگی مردم تاثیر می‌گذارد و اگر امروز از بانک مرکزی استقراض داشته باشیم حتما آثار آن در زندگی مردم خواهد بود و قرار ما این است نسبت به خلق پول، افزایش نقدینگی و هر اقدامی که در جامعه تورم ایجاد کند حساس باشیم.

وی افزود: تلاش دولت این است که ساختار‌های بودجه، ضدتورم باشد و گزارش‌های حال حاضر مراکز آماری نشان می‌دهد تورم کنترل شده و رو به کاهش است.

رئیس جمهور گفت: مساله بعدی بحث اصلاح نظام توزیع کالای مورد نیاز مردم است. ما شاهد صف‌های طولانی برای دریافت کالا بودیم که با کرامت مردم ما همخوانی نداشت و این ناراحت کننده بود و الان با استفاده از کسب و کار‌های نوین اقداماتی در دست کار است تا این کار به صورت هوشمند انجام و همچنین بر قیمت کالا‌ها نظارت شود.

رییس دولت سیزدهم افزود: دولت تا حدودی در ایجاد ثبات اقتصادی و کنترل قیمت‌ها اقدامات موثری انجام داده است.

رئیس جمهور گفت: ستاد تنظیم بازار هر روز در حال رصد بازار است و ما در ستاد اقتصادی با حضور مسئولان اقتصادی تلاش می‌کند کالا‌های موردنیاز مردم هم به سهولت به دست مردم برسد و هم قیمت‌های آن کنترل شود.

آیت الله رئیسی افزود: اقدام بعدی دولت این است تا ثبات اقتصادی در کشور اتفاق بیفتد و این ثبات برای تولیدکننده، مصرف کننده، خریدار، فروشنده و برای همه مهم است و باید بازار برای همه قابل پیش بینی باشد و باید بتواند نسبت به خرید، فروش و کار تولیدی آسوده خاطر باشد و ما به دنبال تحقق این شرایط هستیم و این شرایط دست یافتنی است.

آمایش سرزمین، ملاک توزیع بودجه

رئیس جمهوری ایران در ادامه گفتگوی رادیو تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر این که دولت با چه شیوه‌هایی بدون استقراض از بانک مرکزی توانست حقوق ماهانه کارمندان را تأمین و کشور را اداره کند؟ گفت: ما باید به شرایط داشته‌های کشور خوب توجه کنیم و بدانیم راه‌های مختلفی برای تأمین نیاز مالی کشور وجود دارد.

وی افزود: یکی از مسائل مهم در این زمینه مسئله مالیات است که یکی از درآمد‌های دولت به حساب می‌آید و باید از مالیات درست استفاده کرد.

رئیس جمهور با اشاره به موضوع فرار مالیاتی که همه را در کشور رنج می‌دهد، گفت: کسانی دارای درآمد‌های سرشاری هستند، اما از مالیات فرار می‌کنند و باید این‌ها مالیات‌های خود را پرداخت کنند و این موضوع باید دنبال شود.

رییس دولت سیزدهم با اشاره به اهمیت مولد سازی دارایی‌های دولت افزود: دولت دارای یک سری دارایی‌هایی است که این‌ها مولد نیستند و از طرفی دیگر به عنوان دارایی‌های مازاد دولت تلقی می‌شوند و این در تمام دستگاه‌ها مشاهده می‌شود که دارای زمین، ساختمان و امکانات است و این امکانات و دارایی‌ها منجمد یا فریز شده است.

رئیس جمهور گفت: در قانون آمده است که مازاد آنچه که در اختیار دولت هست باید واگذار و به پول تبدیل و در اختیار مصارف دولت گذاشته شود.

رئیسی افزود: امروز در قانون امکاناتی وجود دارد که مجاز است و آن چنان که باید به آن توجه نشده است که اخذ مالیات و مولد سازی امکانات و دارایی‌های دولت از این جمله هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و در این صورت ما خیلی خوب می‌توانیم کشور را بدون اینکه آثار تورمی داشته باشد، اداره کنیم.

رئیس جمهور گفت: یکی از نکاتی که ما دنبال آن بودیم و هستیم و از مجلس هم خواسته ایم که مصوباتی در این رابطه یا نداشته باشد یا به حداقل برساند، مسئله هزینه‌های جدید برای دولت است.

وی افزود: ما با کسری جدی بودجه مواجه هستیم و باید کسری بودجه را تا پایان سال حل کنیم و اگر این کار صورت نگیرد برای کشور مشکلات جدی ایجاد می‌شود.

رئیس جمهور گفت: لازمه این کار این است که هزینه‌ها افزایش پیدا نکند و باید در کشور درآمد‌ها را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهیم و در این زمینه باید هم دولت و هم مجلس کمک کنند که ما به سمت افزایش درآمد‌ها و کاهش هزینه‌ها حرکت کنیم.

آیت الله رئیسی افزود: دولت پرخرج، دولت قابل قبولی از جهت هزینه‌ها نیست و باید به دنبال این برویم که هزینه‌ها را کاهش دهیم.

رئیس جمهور گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ که هم اکنون در دولت مراحل نهایی خود را می‌گذراند، در راستای این است که یک محور آن عدالت باشد و واقعاً براساس عدالت بتواند توزیع امکانات صورت گیرد.

رییس دولت افزود: عدالت یک ملاکی می‌خواهد و ما آن را آمایش سرزمینی می‌دانیم، حال ممکن است یک کسی نسبت به این آمایش سرزمینی یک سوال یا ابهامی داشته باشد هیچ اشکالی ندارد، اما ما باید حتماً یک ملاکی داشته باشیم.

رئیس جمهور گفت: ما ملاک را آمایش سرزمینی گذاشته ایم و این که بعضی از بخش‌ها در کشور غیر برخوردار هستند و باید در عدالت یک توزیع ایجاد کنیم و این عدالت در توزیع می‌تواند به رضایت همگانی منجر شود.

آیت الله رئیسی افزود: البته ممکن است عده‌ای هم نارضایتی اجمالی پیدا کنند، اما آن چیزی که برای ما مهم است رضایت همگان و عموم مردم خواهد بود.

بهره برداری از سامانه جامع تجارت، به زودی

رئیس جمهور گفت: مقدمات سامانه جامع تجارت فراهم شده است و به زودی این سامانه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه سخنان خود در گفتگوی تلویزیونی از شبکه یک سیما افزود: در کشور بخش‌های مختلف هر کدام برای خود سامانه دارند، اما به همدیگر متصل نیستند، بنابراین نمی‌شود از آن‌ها بهره برداری کرد باید بنادر، گمرکات، بانک‌ها و بخش‌های اصلی وزارت صمت همه به یکدیگر متصل شوند که در آن صورت فرار مالیاتی در کشور بسیار کم خواهد شد و اقتصاد و امور مالی، بازار و تبادلات می‌تواند کار خود را ادامه دهد.

رئیس جمهور گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی دولت ایجاد فضای کسب و کار و فراهم آوردن فعالیت برای سرمایه گذاران، تولید کنندگان و کارآفرینان است که این مهم باید با قطع کردن دست‌های ناسالم صورت گیرد چرا که دلالی و سوداگری به کشور و بازار لطمه می‌زند.

کاهش خوش بینی نسبت به فلز زرد

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد اظهارات موافق جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در حمایت از تحکیم سیاست پولی، به فضا در بازار طلا لطمه زد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر؛ در شرایطی که طلا موفق شده است سطح حمایتی مهمی را حفظ کند اما پایین ۱۸۰۰ دلار مانده است، جدیدترین نظرسنجی کیتکونیوز هیچ جهت کوتاه مدت مشخصی برای بازار طلا نشان نداد. تحلیلگران وال استریت برای دومین هفته متوالی درباره روند قیمت طلا به سه گروه مساوی تقسیم شدند. همزمان خوش بینی سرمایه گذاران خُرد نسبت به طلا نسبت به هفته گذشته کاهش چشمگیری پیدا کرد. تحلیلگران بازار خاطرنشان کرده‌اند که طلا برای به دست آوردن نیروی صعودی جدید به سختی تقلا می کند. افزایش نگرانی‌های تورمی به بالا رفتن انتظارات برای تحکیم سریع‌تر سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا منجر شده است.

بازار طلا حتی پس از انتشار گزارش اشتغال ماهانه آمریکا که ضعیف‌تر از حد مطلوب بود، نتوانست حمایت کافی جلب کند. آمار وزارت کار آمریکا نشان داد ۲۱۰ هزار شغل در نوامبر ایجاد شده است که به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظارات بوده است. اقتصاددانان رشد مشاغل در ماه گذشته را ۵۵۰ هزار مورد پیش بینی کرده بودند. با این حال بعضی از اقتصاددانان اظهار کرده‌اند که اگرچه آمار اشتغال مایوس کننده بوده است اما برای متوقف کردن تسریع روند تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه کافی نیست.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها چهار نفر معادل ۲۷ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند. پنج نفر معادل ۳۶ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و به همین تعداد نظر خنثی داشتند.

در این بین، ۹۸۴ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند. از میان آنها ۵۰۱ نفر معادل ۵۱ درصد به افزایش قیمت طلا و ۳۱۹ نفر معادل ۳۲ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۶۴ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند. خوش بینی سرمایه گذاران نسبت به نظرسنجی هفته پیش که ۶۷ درصد به افزایش قیمت طلا رای داده بودند، کمتر شده است.

در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا با ۲۱ دلار و ۲۰ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش، در ۱۷۸۳ دلار و ۹۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته ۰.۲ درصد کاهش به ثبت رساند.

نیکلاس فراپل، مدیرکل جهانی شرکت "ای بی سی بولیون" اظهار کرد: حمایت در سطح ۱۷۶۰ دلار یک سطح حمایتی است که باید زیر نظر داشت. اگر طلا بتواند بالای این سطح بماند، مقاومت کوتاه مدت در سطح ۱۸۱۱ دلار را امتحان خواهد کرد. فراپل خاطرنشان کرد که آمار اشتغال مایوس کننده و اخبار بیشتر کووید ۱۹ همچنان از قیمتهای طلا پشتیبانی می کند.

آدام بوتون، استراتژیست ارشد ارزی فارکس لایو گفت: وی به طلا خوش بین است زیرا نگرانیهایی کرونایی همچنان افزایش پیدا می کند. واریانت جدید اُمیکرون به معنای رشد اقتصادی ضعیف‌تر و سیاست پولی تسهیلی است.

اگرچه پاول هفته گذشته لحن جدی در خصوص تحکیم سیاست پولی داشت و گفت زمان آن رسیده که واژه موقتی را در توصیف تورم حذف کنیم اما بعضی از تحلیلگران انتظار ندارند به این زودی تغییرات قابل توجهی در سیاست پولی مشاهده کنند.

آدریان دی، رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار کرد: مدتی است که می گوییم اقتصاد به حد کافی قوی نیست. تورم احتمال به مدت طولانی‌تر ادامه پیدا کرده و بالا می ماند و بانک مرکزی نمی‌تواند به شکل مناسب تورم را کنترل کند. این طوفان کاملی برای قیمتهای طلاست.

با این حال تحلیلگران دیگر متقاعد نشده اند که طلا می تواند در برابر انتظارات رو به رشد پیرامون تحکیم سیاست پولی آمریکا تاب بیاورد. مارک چندلر، مدیر کل شرکت "بانوک برن گلوبال فارکس" اظهار کرد: قیمت طلا حمایت در سطح ۱۷۵۰ دلار را تست خواهد کرد زیرا بانک مرکزی آمریکا همچنان خرید ماهانه اوراق قرضه را کاهش می دهد و به دنبال سرعت بخشیدن به این روند است.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک گفت: وقتی صعود قیمت با فشار فروش جدید روبرو می شود، خوش بینی نسبت به طلا دشوار است.

امضای تفاهم‌نامه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران با اتاق معادن کشور مالی

توسعه فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی ایران در غرب آفریقابا امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و اتاق معادن کشور مالی، فعالیت‌های زمین‌شناسی و معدنی کشورمان در غرب آفریقا توسعه خواهد یافت.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، همزمان با بازدید رئیس اتاق معادن کشور مالی از مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، تفاهم نامه همکاری‌های مشترک میان دو طرف به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه که به امضای پونا عبدوالایه Abdoulaye Pona رئیس اتاق معادن کشور مالی و علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور رسید، مشارکت، تبادل و بهره‌مندی از خدمات، تخصص‌های علمی، پژوهشی و فنی متقابل را در دستور کار دارد.

بر اساس این گزارش، هدف از امضای این تفاهم‌نامه، تبادل ظرفیت‌های علمی و فنی دو طرف در زمینه‌های تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف، انجام اکتشافات مواد معدنی فلزی و غیرفلزی با استفاده از تجهیزات و فناوری‌های مدرن، انجام اکتشافات ژئوشیمیایی، همکاری در زمینه مطالعات زمین‌شناسی زیست‌محیطی، هیدروژئولوژی، مخاطرات زمین‌شناختی و زمین‌شناسی مهندسی، همکاری در زمینه‌های زمین‌شناسی پزشکی، تاسیس سیستم پایگاه داده‌های علوم زمین و GSI، ایجاد سیستم ثبت محدوده‌های معدنی در مالی، بررسی نیازسنجی و به‌وزرسانی آزمایشگاه‌های سازمان زمین‌شناسی مالی بر اساس استانداردهای بین‌المللی، همکاری در زمینه آنالیز نمونه‌های برداشت شده و آموزش کارشناسان مالی در زمینه‌های مورد توافق و همکاری عنوان شده است.

حسین طالشی صالحانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور مالی، پروفسور کوناته دیالا مشاور ارشد اتاق معادن کشور مالی، گوایندو باکاری مشاور اقتصادی اتاق معادن کشور مالی و جمعی از معاونان و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در این جلسه و بازدید حضور داشتند.

گفتنی است، کشور مالی با نام رسمی جمهوری مالی کشوری محصور در خشکی واقع در غرب آفریقا است و از شمال شرقی با الجزایر و از خاور و جنوب شرقی با نیجر و ازجنوب خاوری با بورکینافاسو و از جنوب با ساحل عاج و از جنوب غربی با گینه و از خاور با سنگال و از شمال غربی و غرب با موریتانی مرز مشترک دارد. این کشور در جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و بخش‌هایی از آن در این صحرا واقع شده‌ است.

کشور مالی علاوه بر معادن غنی طلا که عنوان سومین کشور تولیدکننده طلا را در اختیار دارد، سرشار از معادن آهن، بوکسیت، اورانیوم، لیتیم و منیزیم است که کمتر به آنها پرداخته شده است.

صفحه1 از201