26 شهریور 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ارزش افزوده 2.3 میلیارد دلاری در صنعت فولاد خراسان رضوی

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از ایجاد ارزش افزوده 2.3 میلیارد دلاری در زنجیره فولاد خراسان رضوی طی سال 99 خبر داد. به گزارش جهان معدن به نقل ازشاتا، جواد خزاعی اظهارداشت: در این مدت، کل تولیدات خام معدنی استان از سنگ آهن رقمی حدود 472 میلیون دلار بوده است که این ارزش افزوده تولیدات معدنی در تبدیل به کنسانتره، رقمی بالغ بر 780 میلیون دلار شده و با تبدیل کنسانتره به گندله آهن نیز، یک میلیارد دلار ارزش افزوده دیگر در این بخش ایجاد شده است و در مجموع، کل رقم ارزش افزوده از محل تولید و فرآوری سنگ آهن استان به میزان 2.3 میلیارد دلار برآورد شده است. خزاعی تصریح کرد: در استان خراسان رضوی، 5 واحد تولید گندله سازی شامل فولاد سنگان، اپال پارسیان، مجتمع فولاد خراسان، توسعه فراگیر و قائم امید نور با مجموع ظرفیت تولید 15 میلیون و 590 هزار تن گندله، فعالیت می نمایند.

پیشرفت فیزیکی فولادسازی به مرز 90 درصد رسید

واحدهای "بریکت سازی و اکسیژن" مجتمع فولاد سفید دشت طی نیمه پاییز امسال راه اندازی می شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، مدیر مجتمع فولاد سفیددشت با اعلام خبر فوق همچنین از پیشرفت فیزیکی 89 درصدی واحد فولادسازی این مجموعه خبر داد. به گفته محمود ارباب زاده، با ترخیص دیگر تجهیزات این واحد از گمرک و تکمیل آن، پروژه فولادسازی مجتمع در لیست افتتاح طرح های ملی قرار خواهد گرفت.

محمود ارباب زاده افزود: با بهره ‌برداری از پروژه فولادسازی می‌توان به ظرفیت سالانه تولید ۸۰۰ هزار تن اسلب دست یافت.

راه اندازی طرح های توسعه ای در مهر و آبان امسال

وی با اشاره به دیگر طرح های توسعه ای فولاد سفیددشت، گفت: احداث واحد بریکت سازی با هدف افزایش بهره وری و مدیریت بهینه ضایعات از سال 98 در دستور کار قرار گرفت و طی نیمه پاییز امسال راه اندازی می شود.

مدیر مجتمع فولاد سفیددشت ادامه داد: همچنین تجهیزات برق بالادست واحد اکسیژن وارد سایت شده است و این واحد در آبان سال جاری به بهره برداری می رسد.

بازدید هوایی رئیس جمهور از معادن زغال‌سنگ «طبس»

آیت‌الله رئیسی از معادن زغال‌سنگ پروده طبس به صورت هوایی بازدید کرد و همچنین برای شنیدن مشکلات معادن و معدن‌کاران این شهرستان در جمع کارگران معدن پروده طبس حاضر و با آن‌ها به گفت‌وگو پرداخت

به گزارش جهان معدن ،آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در سومین سفر استانی خود و در سفری از پیش اعلام نشده از طریق شهرستان طبس وارد استان خراسان‌جنوبی شد.

وی در بدو ورود به فرودگاه طبس از سوی استاندار خراسان‌جنوبی و جمعی از مسئولان ارشد استان مورد استقبال قرار گرفت و در نخستین برنامه در امامزاده حسین بن موسی‌الکاظم(ع) طبس با مردم این شهرستان دیدار و سپس از معادن زغالسنگ پروده طبس بازدید کرد.

بازدید آیت‌الله رئیسی از معادن زغال‌سنگ پروده طبس به صورت هوایی بود و همچنین برای شنیدن مشکلات معادن و معدن‌کاران این شهرستان در جمع کارگران معدن پروده طبس حاضر و با آن‌ها به گفت‌وگو پرداخت.

شهرستان طبس با دارا بودن ۲۹ معدن در حوزه زغال سنگ نقش مهمی را در تولید این ماده معدنی و صادارت آن به خارج از کشور دارد و ایجاد زیرساخت‌های معادن توسط دولت شامل خط ریلی، راه دسترسی، برق، آب و مخابرات برای توسعه معادن از جمله مهم‌ترین درخواست‌های مطرح شده در این بازدید بود.

طبس بزرگترین و مهم‌ترین شهرستان معدنی خراسان‌جنوبی است که حدود ۷۶ درصد ذخایر زغالی کشور را در خود جای داده و بزرگترین حوضه زغال‌سنگ کُک‌شو ایران در این منطقه است.

حوضه زغال‌دار طبس با وسعتی بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مربع و ذخیره اکتشافی ۲.۷۵ میلیارد تن زغال‌سنگ کک‌شو و حرارتی، غنی‌ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران محسوب می‌شود.

ناحیه پروده با وسعت ۱۲۰۰ کیلومتر مربع و ذخیره زمین‌شناسی ۱.۱ میلیارد تن زغال‌سنگ کک شو یکی از ۴ ناحیه زغالی طبس و بزرگترین حوضه زغال‌سنگ کک‌شو ایران است.

دستور ویژه رییس جمهور برای حل مشکلات کارگران معادن زغال سنگ

وزیر صمت با اشاره به دستورات ویژه رییس جمهور برای حل مشکلات معیشتی و اقامتی کارگران معادن زغال سنگ پرورده، از پیش بینی طرح های توسعه ای این معادن در راستای افزایش ظرفیت های اشتغالزایی و همچنین کاهش واردات این محصول تأکید کرد.

به گزارش جهان معدن ،سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت که صبح امروز همراه با رئیس جمهور به استان خراسان جنوبی سفر کرده است، در ارتباط زنده خبر سراسری ساعت ۱۴، اظهار کرد: استان خراسان جنوبی از نظر ذخایر معدنی وضعیت بسیار مناسبی دارد، به طوری که حدود ۱۱ درصد از ذخایر قطعی معادن کشور در این استان است.

او با اشاره به بازدید امروز سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان از معدن پروده در استان خراسان جنوبی ادامه داد: این معدن بزرگترین معدن کشور در حوزه زغال سنگ است که ۷۵ درصد از ذخایر این ماده را در خود جای داده است.

فاطمی امین افزود: با توجه به این که مباحث اقتصادی و اشتغال در اولویت دولت سیزدهم است، رئیس جمهور نیز امروز در بازدید از این معدن، صحبت‌های کارگران را شنید. متاسفانه نکاتی درباره مشکلات معیشتی و اقامتی کارگران وجود دارد که رئیس جمهور نیز دستور ویژه برای رسیدگی به این مشکلات داد.

وزیر صمت همچنین گفت: خوشبختانه بخش عمده‌ای از ذخایر در این معدن وجود دارد که می‌تواند نیاز کشور را تامین کند. طرح‌های توسعه‌ای در آن جا پیش بینی شده که باید آن‌ها را تسریع کنیم، زیرا هم سبب توسعه اشتغال می‌شود و هم می‌تواند بخشی از واردات زغال سنگ را پوشش دهد.

ابراز امیدواری مدیرعامل مس برای میزبانی ورزشگاه رفسنجان از بازی‌های بین‌المللی

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس از روند احداث و تجهیز ورزشگاه شهدای صنعت مس رفسنجان بازدید کرده و پایان آبان ماه را زمان تحویل زمین چمن طبیعی این ورزشگاه جهت انجام بازی‌های لیگ برتر اعلام کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، مدیرعامل شرکت مس به رتبه هشتم سال قبل تیم‌ فوتبال مس رفسنجان در کشور و راهیابی این تیم به لیگ برتر اشاره و بیان کرد: برای سال اول، این رتبه برای تیم فوتبال رفسنجان خوب است و با تدابیر انجام‌ شده و با افزایش تجربیات امیدواریم‌ بتوانیم‌ رتبه بهتر را کسب کنیم‌.

وی ابراز امیدواری کرد برای سال آینده بتوانیم‌ سهمیه حضور در لیگ آسیا را کسب کنیم‌.

سعدمحمدی گفت: بنابراین‌ برنامه 3 ساله تدوین شده و امیدواریم‌ با تلاش همه ارکان‌ از جمله هیئت مدیره باشگاه، سرمربی و بازیکنان و نیز مسئولین؛‌ این تیم‌ بدون دغدغه، موفقیت‌هایی را کسب کند و بتواند از حیثیت ورزشی مجموعه شرکت مس دفاع کند.

وی به 3 ورزشگاه در دست احداث استان کرمان اشاره و اظهار کرد: این 3 ورزشگاه در شهرستان های کرمان، رفسنجان و شهربابک در دست احداث هستند.

مدیرعامل شرکت مس افزود: ورزشگاه شهدای صنعت مس رفسنجان دارای ظرفیت 15 هزار نفری است و این مکان ورزشی با تکنیکهای فنی طراحی شده و خوشبختانه رختکن‌ها مجزا دیده شده و شرایطی ویژه برای تمرین ابتدایی، اتاق مربیان و دیگر امکانات فراهم شده است.

سعد محمدی ادامه داد: امیدواریم با افتتاح این ورزشگاه بازی‌های بین المللی را در این ورزشگاه داشته باشیم که ساخت این ورزشگاه به مانند استادیوم شماره دو به‌صورت 24 ساعته سرعت خواهد گرفت. برای خرید تجهیزات مورد نیاز هم تسهیلاتی فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: امیدورایم در نیم فصل دوم بتوانیم شرایط استفاده از این استادیوم را برای تیم فوتبال رفسنجان فراهم کنیم.

در این بازدید مهدی اهرابی عضو هیات مدیره و معاون هماهنگی، محمدجواد خلیلی، مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط‌عمومی شرکت مس، حسین احمدی مدیر مجتمع مس سرچشمه، سعد عبدی مدیر برنامه ریزی و نظارت، محسن ارسلان رئیس هیئت مدیره باشگاه دکتر سعدمحمدی را همراهی می کردند.

تاکید بر هماهنگی وزارتخانه های صمت و اقتصاد برای حمایت از تولید

وزارتخانه‌های صنعت معدن و تجارت و اقتصاد موظف به برنامه‌ریزی و اقدام برای حمایت از تولید داخلی شدند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز سه‌شنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بر ضرورت ریل‌گذاری برای جهش صادرات غیرنفتی تاکید کرد و گفت: رویکرد دستگاه‌ها در عرصه‌های مختلف اقتصادی، به ویژه در بخش‌های تولید غذا و دارو، باید از رویکرد واردات‌ محوری به داخلی کردن تولید کالاها و گسترش صادرات غیرنفتی اصلاح شود.

در این جلسه سیاست‌های تجاری و ارزی مرتبط با توسعه صادرات و مدیریت واردات مورد بررسی قرار گرفت و وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی موظف شدند برای ایجاد عزم ملی و هماهنگی در راستای رفع موانع تولید و حمایت از تولید کالا در داخل به ویژه در زمینه تولید لوازم خانگی، برنامه‌ریزی و اقدامات لازم را به عمل آورند.

همچنین مقرر شد در سیاست‌های وارداتی با هدف جلوگیری از واردات بی‌رویه کالاهایی که دارای تولیدات مشابه داخلی هستند، بازنگری شود.

افزایش 13 درصدی استخراج سرب و روی انگوران

میزان استخراج معادن سرب و روی انگوران طی پنج ماهه نخست 1400 حدود 13 درصد افزایش یافت و به بیش از 488هزار تن رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، مجتمع سرب و روی انگوران از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال، حدود 488 و هزار و 817 تن کانسنگ سرب روی استخراج کرد. از این میزان، 435 و هزار و 427 تن مربوط به بخش روباز، 53 هزار و 390 تن، در بخش زیرزمینی بوده است.

میزان استخراج ماده معدنی سرب روی در این مجتمع طی مدت مشابه سال گذشته، 432 هزار و 468 تن بود.

میزان فروش ماده معدنی سرب و روی در مجتمع انگوران از ابتدای فروردین تا پایان مرداد، 365 هزار و 272 تن بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (480 هزار و 391 تن)، حدود 24 درصد کاهش نشان می دهد.

میزان تولید سنگ آهن و تراورتن

همچنین از معادن زیرمجموعه مجتمع مذکور طی 5 ماهه اخیر، 11 هزار و 236 تن سنگ آهن از معدن صاحب سقز و 7 هزار و 4 تن تراورتن تولید شد. میزان فروش این محصولات نیز به ترتیب 78 هزار و 473 تن و 2 هزار و 882 تن بود. قرارداد تولید سنگ آهن صاحب سقز تا پایان تیر به اتمام رسید و اکنون در مرحله فرآیند مزایده است.

بررسی عملکرد 5 ماهه تولیدی و توسعه‌ای مجتمع‌های مس سرچشمه و شهربابک

با حضور دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در جلسات تولید مجتمع‌های مس سرچشمه و شهربابک، عملکرد‌ 5 ماهه این دو مجتمع بررسی شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، در این جلسات که مهدی اهرابی عضو هیات‌مدیره و معاون هماهنگی، کیارش مهرانی معاون مالی اقتصادی شرکت مس، محمدجواد خلیلی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط‌عمومی، سعد عبدی مدیر امور برنامه ریزی و نظارت، حسین احمدی مدیر مجتمع مس سرچشمه و حسین ابراهیمی نسب مدیر مجتمع مس شهربابک نیز حضور داشتند آخرین وضعیت تولیدی 5 ماهه شرکت ملی صنایع مس ایران در استان کرمان و وضعیت پیشرفت طرح‌های توسعه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، از طرح های توسعه هر دو مجتمع و ورزشگاه شهدای مس شهربابک بازدید شد و مراحل ساخت این ورزشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

صفحه1 از190