08 مهر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

مقام معظم رهبری، عالمانه و دقیق تغییرات و پیشرفت‌های علمی روز جهان را رصد می‌کنند

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: مقام معظم رهبری، عالمانه و دقیق تغییرات و پیشرفت‌های علمی روز جهان را رصد می‌کنند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس دکتر علی رستمی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در پی فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص هوش مصنوعی، ابراز امیدواری کرد که مجموعه فعالیت‌های صنعت مس کشور در حوزه هوش مصنوعی در پاسخ به ندای زمان‌شناسانه رهبر معظم انقلاب شروعی باشد بر حرکت‌های آگاهانه و کارشناسانه دیگر در به‌کارگیری ابزارهای نو جهانی جهت الگوسازی خدمات نوین ایران و اسلام عزیز به جهانیان.

وی به سخنان گهربار مقام معظم رهبری که فرمودند: «در دوران هوش مصنوعی و کوانتوم و اینترنت و غیرو نمی‌توان با همان شیوه‌های چهل سال قبل کار کرد. امروز ابزارها باید متناسب با زمان انتخاب شود.» و نیز «مساله هوش مصنوعی در اداره دنیا نقش دارد و باید به گونه‌ای عمل کنیم که ایران جزو 10 کشور برتر هوش مصنوعی در دنیا قرار بگیرد.» اشاره کرد و گفت: بار دیگر بر همگان آشکار شد که مقام معظم رهبری، عالمانه و دقیق تغییرات و پیشرفت‌های علمی روز جهان را نیز رصد می‌کنند و آن‌ها را نه تهدید که فرصتی برای پیشرفت و رشد ایران اسلامی می‌دانند.

وی ادامه داد: ضمن تکریم و پاسداشت این نگاه عالمانه برآمده از آگاهی توام با درک ضرورت‌های دوره زمانی موجود، وظیفه خود می‌دانیم تا در پاسخ عملی به تذکر دغدغه‌مند مقام معظم رهبری اقدامات کارشناسانه‌‌ای داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت مس اظهار داشت: در این راستا هوش مصنوعی را که بر اساس تحلیل و استفاده از داده‌ها است روشی نوین در جهت شناخت و حل مسائل به‌صورت کاملا حرفه‌ای می‌دانیم که با تکیه بر عقل جمعی و تجمیع تجارب جهانی به کمک بشر آمده است تا مسیر رشد دانایی و توانایی او را هموارتر سازد.

دکتر رستمی افزود: یقیناً بهره‌گیری از هوش مصنوعی به صرفه‌جویی در وقت و انرژی منجر شده و فرصت را برای پرداختن به خدمات بزرگتر فراهم می‌سازد.

وی تصریح کرد: در این راستا با بهره‌گیری از توان متخصصین داخلی کشور و جوانان پرورش‌یافته نظام اسلامی، اولین پروژه ملی خود را با بهره‌گیری از قابلیت هوش مصنوعی در اولویت سلامت - پایش، تشخیص، درمان و ارزیابی - آغاز می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت مس ادامه داد: در این پروژه پایش سلامت جسم با استفاده از ابزارهای فناورانه، تحلیل و تفسیر داده‌ها و دستیابی به نقشه سلامت فردی هر شخص انجام خواهد شد.

به گفته وی این پروژه‌ها ابتدا برای همه کارکنان شرکت ملی مس اعم از کارگران، کارمندان، بازنشستگان و مدیران اجرا می‌شود و در فاز دوم در راستای رسالت اجتماعی، در اختیار همه هموطنان قرار خواهد گرفت .

دکتر رستمی گفت: یقیناً با اجرای خدمات هوشمند مذکور شاهد افزایش امید به زندگی از طریق کاهش ناهنجاری‌های جسمی، تشخیص دقیق بیماری‌ها، مداخله به موقع درمان و تقویت سلامت جسم و جان خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت مس تأکید کرد:‌ نتیجه این دست خدمات، ارتقای بیشتر سلامت در ایران اسلامی، تقویت رضایت عمومی و کاهش هزینه‌های جانی و مالی است.

با صفر شدن قیمت فولاد در ایران؛ قیمت مسکن چقدر کاهش می‌یابد؟!


گروه فرا طرح پیش از این طی مقاله‌ای تحقیقی به رابطه بین بخش فولاد و مسکن پرداخته که به سوال کلیدی این روزها پیرامون نقش فولاد در قیمت مسکن پاسخ می‌دهد.
به گزارش جهان معدن و به نقل از پایگاه خبری «اقتصاد ملت»؛ در این مقاله آمده است: «طبق محاسبات کتاب جامع-آماری تحلیلی فولاد ایران؛ سهم فولاد در قیمت ساختمان در تمام ماه‌های سال ۱۴۰۱ بین ۱.۴ تا ۲.۱ درصد در نوسان بوده است». این بدان معناست که حتی اگر به فرض محال قیمت فولاد در ایران به صفر برسد؛ قیمت مسکن تنها ۱.۴ تا ۲.۱ درصد کاهش می‌یابد که اصلاً عدد قابل‌توجهی نیست! با صفر شدن قیمت فولاد؛ قیمت یک آپارتمان ۵ میلیاردی در تهران تنها بین ۷۰ تا ۱۰۵ میلیون تومان کاهش می‌یابد!
در بخش‌هایی از این مقاله آمده است: بنا بر آمارهای بانک‌مرکزی در دوره ۱۰ ساله ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰؛ میانگین نرخ رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان منفی ۵.۲ درصد بوده؛ این در حالی است که در همین دوره میانگین نرخ رشد سالانه تولید میلگرد در ایران مثبت ۶.۲ درصد بوده است. بحران سرمایه‌گذاری در بخش مسکن؛ باعث بحران تقاضای مصرفی خصوصاً برای مقاطع طویل فولادی شده است.
دلیل بحران سرمایه‌گذاری در بخش مسکن چیست؟
ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، هشتمین تولیدکننده بزرگ فولاد سیمان دنیا و هجدهمین کشور پهناور دنیا است و قاعدتاً نباید مشکلی در ساخت مسکن داشته باشد. ریشه بحران بخش مسکن در ایران به سهم بسیار بالای زمین از قیمت تمام‌شده مسکن باز می‌گردد. بنا بر آمارهای وزارت راه‌وشهرسازی سهم زمین در قیمت مسکن در ایران به ۶۰ درصد می‌رسد و در شهر تهران این عدد به ۷۰ درصد نیز می‌رسد. برای مقایسه طبق محاسبات کتاب جامع-آماری تحلیلی فولاد ایران؛ سهم فولاد در قیمت ساختمان در تمام ماه‌های سال ۱۴۰۱، بین ۱.۴ تا ۲.۱ درصد در نوسان بوده است.
به جرات می‌توان گفت بازار زمین در ایران تنها بازار غیرتنظیم ‌شده (Unregulated Market) و تنها بازاری است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم؛ هیچ مقرراتی بر آن حاکم نیست. حتی بازار آب‌نبات در ایران از طریق تنظیم بازار شکر مقررات‌یابی می‌شود، اما در بازار مسکن هیچگونه رگولاتوریِ قیمتی دیده نمی‌شود. این امر باعث دهه‌ها احتکار زمین و سفته‌بازی مبتنی بر زمین در ایران شده است. عجیب اینجاست که بعضاً به‌ خاطر ایجاد ثبات در قیمت مسکن، نرخ فولاد و سیمان در کشور با بخشنامه‌های متعدد کنترل می‌شود، اما بر بازار زمین که بیشترین سهم را در قیمت مسکن دارد؛ هیچ مقرراتی حاکم نیست.

دستان پُر هلدینگ خلیج فارس

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست (IRAN PLAST)، از امروز در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران آغاز به کار می‌کند.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس ؛ مسئـوليت اجتـماعی و روابط عمــومی شرکت صنـايع پتـروشيمی خليـج فـارس، این رویداد با هدف توسعه و تکمیل زنجیره ارزش، حمايت از تولید ملی و رونق ساخت داخل، از فردا تا ۲۹ شهریور دایر است.

در این رویداد که با حضور شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی برگزار می شود، شرکت‌های پلیمری تابعه و مدیریت‌های مختلف هلدینگ خلیج فارس میزبان مراجعان هستند.
فعالان اقتصادي و تجاری بخش های دولتی و خصوصی، صاحبنظران و پژوهشگران و علاقه مندان، برای بازدید از غرفه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به سالن ۸ و ۹ نمایشگاه دائمی بین المللی تهران مراجعه کنند.

در رویدادها و نمایشگاه‌های مختلف چندسال اخير، غرفه شرکت صنـايع پتـروشيمی خليـج فـارس، از پرتردد‌ترین و پربازدیدترین غرفه‌ها بوده است و سال گذشته در شانزدهمین دوره ایران پلاست، به عنوان غرفه برتر انتخاب شد.

13 تا 16 آبان ماه برگزار می‌شود؛ ایران ‌کانمین 2023 با حضور ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی

معصومه صالحی
هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع‌معدنی، ماشین‌آلات، تجهیزات و صنایع‌وابسته (ایران کانمین 2023) پس از چند سال وقفه؛ ۱۳ تا ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۲ با حضور 300 شرکت داخلی ‌و خارجی فعال در حوزه‌های سنگ، ذوب‌آهن، آلومینیوم، مس، فولاد و ... در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
به گزارش جهان معدن؛ نشست خبری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع‌معدنی، ماشین‌آلات، تجهیزات و صنایع وابسته (ایران کانمین 2023) صبح امروز با حضور دکتر محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن، شهنام سپاسدار مدیر بانیان امید و حسام گودرزی قائم‌مقام شرکت بانیان امید مجری این نمایشگاه با حضور خبرنگاران تخصصی حوزه معدن و صنایع‌معدنی در محل خانه معدن برگزار شد.
دکتر بهرامن رئیس خانه معدن ایران در ابتدای این نشست خبری از برگزاری نمایشگاه کانمین 2023 بعد از دو سال وقفه خبر داد و گفت: در برنامه هفتم توسعه برای بخش معدن رشد ۱۳ درصدی در نظر گرفته شده است که بالفعل رساندن آن یکی از نیازهاست.
وی با اشاره به اینکه طراحی استراتژی‌ها و برنامه‌ریزی‌های کنونی که در دست اقدام است با در نظر گرفتن یک افق ۳۰ ساله یعنی برای سال ۲۰۵۰ در حال انجام است، خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید بخش معدن تامین‌کننده مواداولیه بسیاری از صنایع در کل دنیا محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر بخواهیم خود را با شرایط موجود وفق دهیم؛ امکان دستیابی به رشد ۱۳ درصدی پیش‌بینی شده در برنامه هفتم توسعه برای این بخش مقدور نخواهد بود.
دکتر بهرامن اولین ابزار برای رسیدن به این هدف را رشد سرمایه‌گذاری در بخش تولید عنوان کرد و گفت: این در حالی است که رشد بخش معدن در سال گذشته ۳ درصد بود و مطابق آمار موجود برای اینکه رشد بخش معدن به ۷ تا ۸ درصد برسد؛ حداقل به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.
رئیس خانه معدن ایران «توجه به وضعیت بازار» را عامل مهم دیگر برای تحقق هدف مدنظر عنوان کرد و گفت: توجه به «بازار» عامل مهم دیگری است؛ چراکه میزان مصرف داخل محدود و مشخص است و طبیعاتا مازاد تولید باید صادر شود و در نتیجه نمی‌توانیم فقط به مصارف داخلی بسنده کنیم.
وی با تاکید بر اینکه معدن مزیت رقابتی کشور ما محسوب می‌شود، گفت: آنچه که مسلم است اینکه تاکنون اقدامات صورت‌گرفته با ابعاد این مزیت رقابتی مناسب نبوده است؛ بنابراین لازم است که برنامه‌ریزی بلندمدتی در این خصوص صورت گیرد.
دکتر بهرامن با تاکید بر اینکه به منظور رشد سرمایه‌گذاری ابتدا باید در کشورهایی نظیر افغانستان سرمایه‌گذاری کنیم تا از طریق این نوع سرمایه‌گذاری بتوانیم مواداولیه موردنیاز خود را وارد کنیم، گفت: شرکت‌های خارجی برای شناخت ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری وارد کشورمان می‌شوند. البته خانه معدن اطلاعات لازم را در اختیار آنها می‌گذارد تا در آینده اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
حضور 300 شرکت داخلی و خارجی در کانمین
حسام گودرزی قائم‌مقام شرکت بانیان امید در این نشست با اشاره به شرکت‌هایی که در این نمایشگاه حضور خواهند داشت، گفت: در کانمین 2023 میزبان 300 شرکت داخلی و خارجی خواهیم بود که 74 شرکت خارجی و از کشورهای روسیه، چین، ترکیه، هند، امارات، افغانستان، اسپانیا، آلمان، کانادا و بلاروس هستند و به احتمال زیاد یک هیات تجاری نیز از کشور عربستان از نمایشگاه بازدید به عمل خواهد آورد.
وی در ادامه به پنل‌های تخصصی که در حاشیه این دوره از نمایشگاه برگزار خواهد شد، اشاره کرد و گفت: همچنین در حاشیه این دوره از نمایشگاه پنل‌های تخصصی در حوزه معدن و صنایع‌معدنی برگزار خواهد شد و موضوعاتی همچون «مسئولیت‌های اجتماعی سازمانی»، «تامین مالی»، «چالش‌های توسعه‌پایدار»، «هوشمندسازی، تحول دیجیتال و انقلاب‌صنعتی چهارم» و «اهمیت و جایگاه حمل‌ونقل و ترانزیت در بخش معدن و صنایع‌معدنی» را مورد بررسی قرار خواهد داد.
وی در ادامه تاکید کرد: «پنل مسئولیت‌پذیری اجتماعی سازمانی در صنعت معدن» با مدیریت طاهره خارستانی مشاور و مدرس بین‌المللی مدیریت پایدار و مسئولانه و رئیس کمسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران، «پنل راهکارهای تامین مالی در حوزه معدن» با مدیریت دکتر پیمان مولوی دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران و  رئیس کمیسیون اقتصاد خانه معدن ایران، «پنل چالش‌های توسعه پایدار در حوزه معادن و صنایع‌معدنی» با مدیریت دکتر محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران و نائب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، «پنل هوشمندسازی، تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم در صنایع‌معدنی با مدیریت دکتر مجید وفایی‌فرد رئیس مرکز نوآوری‌وفناوری بخش معدن و صنایع‌معدنی (ایمینو) و مدیر مرکز تحقیقات فرآوری موادمعدنی ایران و «پنل اهمیت و جایگاه حمل‌ونقل و ترانزیت در صنایع‌معدنی» با مدیریت محمد عیقرلو دبیرکل فدراسیون حمل‌ونقل و لجستیک ایران برگزار می‌شود.
شهنام سپاسدار مدیر بانیان امید نیز در این نشست با تأکید بر نقش نمایشگاه‌ها بر اقتصاد کشور گفت: نمایشگاه‌ها نقش بسزایی بر اشتغال و مواردی از این قبیل دارند. واقعیت امر این است که نمایشگاه بهترین رسانه برای توسعه اقتصادی است. نکته دیگر این است که با توجه به ظرفیت معدن در ایران به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستیم. البته اگر ما هم بتوانیم در کشورهای همسایه سرمایه‌گذاری کنیم؛ بسیار مطلوب است و می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد

بریکس، سکوی رشد اقتصادی و توسعه پایدار صنعت فولاد ایران در جهان/ بیش از پیش خواهیم درخشید

مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان گفت: بریکس، سکوی رشد اقتصادی و توسعه پایدار صنعت فولاد ایران در جهان است.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی فولاد سنگان ؛، در شرایطی که روزبه‌روز بر تعداد و شدت تحریم‌‌های ظالمانه اقتصادی علیه کشور افزوده می‌شود و برخی غول‌های اقتصادی جهان همچون ایالات متحده آمریکا به دنبال کم‌رنگ‌تر شدن نقش ایران در بازارهای مختلف بین‌المللی به ویژه در بخش معدن و صنایع معدنی هستند، عضویت کشور در بریکس (BRICS) که متشکل از پنج عضو دائم یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است و علاوه بر ایران، به تازگی پنج عضو جدید دیگر شامل عربستان صعودی، آرژانتین، امارات متحده عربی، مصر و اتیوپی نیز به آن اضافه شده‌اند، می‌تواند به گامی بلند جهت حضور در بازارهای مختلف جهانی و بین‌المللی به ویژه در حوزه معدن و صنعت فولاد تبدیل شود؛ به ویژه اینکه چین و هند، همواره در صدر برترین تولیدکنندگان فولاد جهان قرار داشته و روسیه و برزیل نیز جزو ۱۰ تولیدکننده برتر فولاد تا پایان ماه آگوست سال جاری میلادی بوده‌اند.

 

بدون شک عضویت در این سازمان، دستاوردهای مهمی برای بخش معدن و صنایع معدنی به ویژه فولاد کشور به همراه خواهد داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به انتقال فناوری و تکنولوژی روز معدن، تشکیل یک اتحادیه صنعتی و یا تبادلات معدنی و صنعتی در قالب طرح‌هایی نظیر سوآپ مواد معدنی، جذب سرمایه خارجی و تامین مالی برای پروژه‌های بخش معدن و صنعت اشاره کرد.

به منظور بررسی و تحلیل اهمیت پیوستن ایران به بریکس و تاثیر آن بر بخش معدن و صنایع معدنی کشور، خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی امرایی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان به گفت‌وگو نشسته‌ است که ماحصل آن را در ادامه خواهید خواند:

در ارتباط با اهمیت پیوستن ایران به بریکس (BRICS) در حوزه اقتصاد جهانی توضیحاتی ارائه بفرمایید

اندیشمندان سیاسی این امر را در راستای اتخاذ رویکرد سیاست خارجی چندجانبه‌گرایی تفسیر می‌کنند و موضوع پیوستن ایران به بریکس از چند وجه قابل بررسی است؛ فارغ از بعد سیاسی و روابط بین‌الملل، مسئله اقتصادی اهمیت فراوانی دارد.

عضویت ایران در بریکس که پس از حضور کشور در سازمان شانگهای رخ داد را باید به فال نیک بگیریم. امروزه چه از نظر اقتصادی و چه سیاسی در سطح جهان، عضویت در سازمان‌های منطقه‌ای بر پایه تامین منافع ملی، اهمیت زیادی دارد. برخی از اعضای موسس این سازمان در اقتصاد جهان نقش بسیار مهم و اثرگذاری دارند؛ مخصوصا چین که به عنوان دومین اقتصاد جهان شناخته می‌شود. حال اگر از منظر صنعتی به اعضای موسس بنگریم، چین و هند دو کشور پیشرو در صنعت فولاد جهان هستند و روسیه، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد بوده و دارای ذخایر مهم معدنی است.

البته طی دو سال اخیر، تولید فولاد روسیه تحت تاثیر جنگ با اوکراین قرار گرفته و باعث نوساناتی در این حوزه و تغییر سیاست‎های این کشور شده است که از جمله می‌توان به اتخاذ سیاست دامپینگ برای حفظ حضور در بازارهای جهانی و تامین ارزی اشاره کرد. علی‌رغم این مسائل، روسیه همچنان پتانسیل صنعتی و توان اقتصادی مناسبی دارد.

در مجموع اعضای بریکس، بیش از ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی و بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و به لحاظ مساحتی نیز بریکس، یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های جهان شناخته می‌شود.

بنابراین بریکس فارغ از مباحث سیاسی، سازمان مهمی در بین سایر سازمان‌ها به شمار می‌رود که پشتوانه اقتصادی مناسبی نیز دارد. از طرفی، بانک توسعه جدید یا (NBD) که توسط اعضای بریکس تاسیس شده، وظیفه تامین مالی پروژه‌های کشورهای عضو را بر عهده گرفته است.

عضویت ایران و چند کشور دیگر از جمله عربستان، امارات متحده عربی، آرژانتین، مصر و اتیوپی به تقویت بعد اقتصادی این سازمان کمک شایانی خواهد کرد و به نوعی ظرفیت چندبعدی اقتصادی ایجاد خواهد شد. برزیل، کشوری است که ضمن برخورداری از ذخایر سنگ‌آهن فراوان، از جمله کشورهای بزرگ صادرکننده سنگ‌آهن نیز به شمار می‌آید.

چین، روسیه و هند، جزو بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده فولاد و همچنین اقـــتصادهـــای بــرتـــر دنــیا قـــرار گرفـــته‌انــــد؛ عربستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در جهان و امارات متحده عربی، یک قطب بزرگ مالی در سطح دنیاست که به همراه سنگاپور در دو دهه اخیر توانسته است ضریب امنیت سرمایه‌گذاری و توسعه خود را ارتقا دهد و به یک قطب مالی سرمایه‌گذاری تبدیل شود.

سایر کشورهای این گروه نظیر ایران، از پتانسیل‌های فراوان اقتصادی برخورداند. آثار مهم این سازمان بر اقتصاد کشور را می‌توان در این مسئله دید که مسیر مناسبی برای هم‌گامی، اثرپذیری، اثرگذاری و ادغام در اقتصاد جهانی با عضویت ایران در بریکس و شانگهای ایجاد شده است.

اهمیت این مهم در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور به ویژه فولاد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

صنعت و اقتصاد دو بخش جدایی‌ناپذیر از یکدیگرند؛ اگرچه ممکن است رشد اقتصادی، لزوما به معنای توسعه صنعتی نباشد اما عکس این موضوع صادق است.

از بخش‌های مهم صنعت، باید به حوزه معدن و فولاد اشاره کرد. اعضای بریکس، جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان بوده که در این بین، چین به تنهایی بیش از ۵۰ درصد تولید فولاد جهان را در اختیار دارد و هند در رتبه دوم قرار گرفته است. برزیل از جمله کشورهای مطرح جهان است که دارای معادن مختلف بوده و یکی از برترین قدرت‌های فولادی دنیاست.

روسیه کم و بیش پتانسیل صنعتی و معدنی مناسبی داشته و آفریقای جنوبی نیز وضعیت نسبتا مشابهی دارد. قطعا چنین کشورهایی از نظر تکنولوژی حوزه معدن و فولاد نیز از پتانسیل بالایی برخوردارند. در همین راستا، عضویت ایران در این سازمان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

برای مثال، در حال حاضر واردات سنگ‌آهن از برزیل به برخی مناطق مقرون به صرفه نیست و عضویت ایران در بریکس، می‌تواند به تعادل در این زمینه منجر شود؛ همچنین انتقال فناوری و تکنولوژی معدنی، می‌‎تواند از نتایج مهم عضویت ایران در این سازمان باشد.

تشکیل یک اتحادیه صنعتی و یا تبادلات معدنی و صنعتی در قالب طرح‌هایی نظیر سوآپ مواد معدنی، جذب سرمایه خارجی و نامین مالی برای پروژه های بخش معدن، صنعت و…، از دیگر نکات حائز اهمیت عضویت ایران در بریکس است. در نظر داشته باشیم که عضویت در سازمان‌ها، فرصت مناسبی برای ورود به بازار کشورهای عضو ایجاد می‌کند و توسعه تجارت، یکی دیگر از موارد عضویت در بریکس است.

آیا این رویداد مهم می‌تواند زمینه‌ساز کاهش نقش تحریم‌ها و رونق تجارت خارجی محصولات فولادی و خروج بازار داخلی فولاد از رکود نسبی حاکم شود؟

مسئله تحریم به نوبه خود مقوله مفصلی بوه که از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است اما به طور کلی عضویت در سازمان‌های منطقه‌ای یا بیان صحیح‌تر، سازمان‌های چندجانبه‌گرا، بر شکستن انحصار اقتصادی تاثیر دارد و اگر این مهم نتواند تحریم‌ها را کاملا بی‌اثر یا لغو کند، لاجرم تاثیر آن را کاهش خواهد داد. مقصود این است که رفع تحریم‌های ظالمانه وضع‌شده علیه کشور، تابع یک سری معادلات سیاسی دیگری نیز هست.

اگر ما کمی سیاسی‌تر ترکیب گروه بریکس را بررسی کنیم، درمی‌یابیم که چین درگیر جنگ تجاری با ایالات متحده آمریکاست و این امر در سال‌های اخیر تشدید یافته است؛ هرچند دو کشور کماکان درگیر این جنگ تجاری، اقتصادی و سیاسی هستند اما هر دو طرف تمایل به کاهش تنش‌های موجود دارند. روسیه در یک تقابل جدی با آمریکا و غرب قرار گرفته است.

از طرفی هند، از جمله کشورهای دوست و متحد آمریکاست که در رقابت با چین قرار دارد و از سوی دیگر آمریکا با اعضای جدید بریکس مانند ایران، دشمنی‌های دیرینه و فراوانی دارد. عربستان سعودی چرخش استراتژیکی به سمت شرق و چین داشته است اما این مسئله به معنای دست کشیدن از آمریکا و غرب نیست. در نتیجه ترکیب اعضای قدیم و جدید بریکس به گونه‌ای است که خود را ذیل اقتصاد و سیاست آمریکا و غرب نمی‌بینند و هم‌اکنون ۱۶ کشور که تمایل به استقلال اقتصادی بیشتری دارند، درخواست عضویت در بریکس را مطرح کرده‌اند.

این بدان معناست که عضویت ایران در این سازمان می‌تواند تحریم‌ها را کم‌اثر کند و یک بلوک قدرتمند حامی برای رفع تحریم داشته باشد. در هر صورت، عضویت هر کشور در هر سازمانی در راستای منافع ملی آن کشور است و امری مهم و اثرگذار در رفع تحریم‌های ظالمانه تلقی می‌شود.

عضویت ایران در بریکس تا چه اندازه در خصوص رقابت‌پذیری محصولات معدنی و فولادی اثرگذار خواهد بود؟

حضور این کشورها در کنار یکدیگر فارغ از مسائل سیاسی و اقتصادی، منجر به تشکیل یک قطب یا بلوک صنعتی معدنی خواهد شد. حضور در بازار جهانی، نیازمند رعایت چند اصل مهم است که از جمله آن‌ها می‌توان به تامین مواد اولیه مناسب، تولید رقابتی و باکیفیت و سیستم حمل‌ونقل تجاری اشاره کرد.

این سه اصل می‌تواند ایران را در بازار رقابتی بین‌المللی در برابر سایر کشورها تقویت کند و یقینا این پتانسیل در کشور وجود دارد. عرضه محصولات ایرانی در بازارهای جهانی، می‌تواند این عرصه را رقابت‌پذیرتر کند؛ اگرچه رقابت در عرصه بین‌المللی، لزوما وجه کمی ندارد و تابع پارامترهای مختلف از جمله تقاضای جهانی، شرایط سیاسی، رشد و رکود اقتصادی و به طور کلی تابع شاخص‌های کلان اقتصادی است.

این حضور به دنبال تنوع‌بخشی و رقابت‌زایی، می‌تواند اثرگذار واقع شود و از طرفی ارتقای کمی و کیفی محصولات داخلی را فراهم کند.

در صورتی که ما بتوانیم با استفاده از فناوری‌های روز دنیا، بخش معدن را در تمامی مراحل تقویت و ناترازی موجود در تامین مواد اولیه تا تولید محصول نهایی را تا افق ۱۴۰۴ و پایان برنامه هفتم توسعه حذف کنیم، آنگاه حضور ایجابی به معنای صادرات در بازارهای جهانی اهمیت فراوانی پیدا می‌کند و حضور ما در یک بازار جهانی و رقابتی مطمعنا به ارتقای کمی و کیفی محصولات تولیدی کمک خواهد کرد.

چشم‌انداز و تحلیل شما از آینده فولاد جهان و ایران پس از پیوستن کشور به بریکس به عنوان یکی از ۱۰ تولیدکننده برتر فولاد چیست؟

پیش‌بینی‌های جدید مراجع بین‌المللی از کاهش رشد اقتصادی چین حکایت دارد اما این به معنای منفی شدن آن نیست. چین و هند، کماکان جزو برترین اقتصادها و فولادسازان جهان هستند و حضور آن‌ها در سازمان‌های چندجانبه یا منطقه‌ای، معطوف به اثرگذاری بیشتر در عرصه بین‌المللی است.

بنابراین عضویت ایران در بریکس و قرار گرفتن در کنار بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده فولاد و بخش معدن، ظرفیت مناسبی برای کشور فراهم خواهد آورد که با سیاست‌گذاری دقیق بر پایه منافع ملی، می‌توان به بهترین نحو از آن استفاده کرد.

باید توجه داشت که با رفع موانع موجود، تبادلات مالی و تجاری بیشتر، جذب سرمایه، به‌کارگیری تکنولوژی و فناوری روز و…، زمینه‌های لازم برای ارتقای کمی و کیفی صنعت و معدن کشور فراهم خواهد شد و ایران می‌تواند تاثیر مثبت و سازنده‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی جهان به ویژه فولاد داشته باشد.

به طور کلی عضویت در سازمان‌ها اهرم قوی در مبادلات تجاری، اقتصادی و حتی سیاسی ایجاد خواهد کرد. عضویت ایران در بریکس تلویحا و ناخواسته تشکیل یک اتحادیه صنعتی معدنی است که می‌تواند در صورت لزوم و فهم شرایط متقابل همه اعضا و  اخذ سیاست‌های مختلف، تولید، صادرات و…  بر بازار جهانی فولاد و معدن موثر باشد.

انتفاع سهامداران پتروشیمی از تصمیمات جدید دولت

به گزارش جهان معدن و به نقل از  روابط عمومی پترول؛رشید قانعی در حاشیه مجمع عمومی عادی سالیانه پترول، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگرچه در چند ماه اخیر تصمیاتی مخرب در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها گرفته شد و این موضوع بر بازار سرمایه تاثیر منفی گذاشت، اما اکنون سیاست هایی اتخاذ شده که بر شاخص‌های بازار سهام اثر مثبت می گذارد.

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: بازگشت دولت از نرخ گذاری دستوری به فرمولی برای خوراک پتروشیمی ها اتفاق مثبتی است که نشان می دهد وزیر محترم اقتصاد نیز مخالف قیمت گذاری های دستوری است. امیدواریم این امر در نرخ عرضه محصولات در بورس کالا نیز رقم بخورد.

قانعی با اشاره به اینکه نرخ گذاری دستوری در عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا منجر به شکل گیری رانت می شود، اذعان کرد: اکنون عمده صنایع بزرگ کشور بیش از ۷۰ درصد خوراک خود را از بازار آزاد و قاچاق تهیه می کنند. این خوراک از کجا می آید؟ به نظر می رسد اشخاصی با پروانه رسمی، محصولی را در بورس کالا خریداری می کند و با ۱۰۰ درصد افزایش قیمت آن را می فروشند. اما فروش محصولات با نرخ واقعی مانع از شکل گیری این زنجیره می شود.

قانعی با بیان اینکه امیدواریم مکاتبه رئیس بانک مرکزی با وزیر نفت در خصوص تغییر مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس‌ کالا هرچه سریعتر به اجرا درآید، افزود: اگر این نرخ بر مبنای نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران باشد، سهامداران شرکت های پتروشیمی از این نرخ منتفع خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه پترول ۶ طرح فعال دارد و این طرح ها تا مجمع سال آتی شرکت به بهره برداری و درآمدزایی می رسند، گفت: ما دغدغه سهامداران پترول را که بیان می کنند ارزش سهام پترول باید بیش از آنچه اکنون می بینم باشد، به خوبی درک می کنیم. اما بازار متاثر از عوامل متعددی مانند سیاست های دولت است. با این وجود در راستای کمک به رشد ذاتی سهم پترول در حال پیگیری توسعه ۶ طرح مهم هستیم که درآینده نزدیک بهره برداری می شوند.

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس تزریق نقدینگی به این طرح ها را در سال مالی گذشته ۲ برابر ۱۰ سال قبل آن اعلام می کند و می گوید: اگرچه دنبال بهبود شاخص سهام پترول هستیم اما رشد این سهم در سال گذشته از میزان رشد شاخص کل و شاخص ۳۰ شرکت برتر نیز بیشتر بوده است.

به گفته مدیرعامل پترول، در سال مالی گذشته شرکت های تولیدی پترول ۳۷ درصد افزایش تولید داشته اند که حدود ۳۵۰ هزار تن محصول می شود و از این محل ارزآوری برای کشور افزایش داشته است.

مجمع سنگ آهن مرکزی ایران بخوبی برگزار شد/ افزایش ۲۰۰ میلیون تنی ذخایر سنگ آهن

مدیرعامل صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد گفت: با اقدامات خوبی که در شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران انجام شده است، مشکلات زیرساختی برای تولید حل شده است و ۲۰۰ میلیون تن سنگ به ذخایر شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران نیز اضافه شده است.
به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی سنگ آهن مرکزی؛مدیرعامل صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد در گفت‌وگوی اختصاصی با مرکز روابط عمومی شرکت در حاشیه برگزاری نمایشگاه روایت خدمت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، گفت: خوشبختانه مجمع شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران به خوبی برگزارشد و تکالیف مطرح شده در مجمع شرکت هم در موعد مقرر انجام می‌شود.
دکتر سیدحجت کاظمی با بیان اینکه در شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران به دنبال تکمیل زنجیره فولاد هستیم، گفت: در آینده این شرکت باید تولیدکننده آهن‌اسفنجی، محصولات آهنی و شمش‌های فولادی باشد، اقدامی که در گذشته مورد بی توجهی قرار گرفت و باعث جاماندگی این شرکت از دیگر همردیفان خود شد.
وی گفت: به لحاظ تامین زیرساخت در شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران برای تولید مشکلی نداریم. امور فیزیکی پروژه آهن‌اسفنجی در حال انجام است و تامین مالی این پروژه هم انشاالله به شکل مناسبی انجام می‌گیرد.

کاظمی تصریح‌کرد: تفاهم‌نامه اخیر شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران با سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه معادن ناریگان سبب شد تا حدود ۲۰۰ میلیون تن سنگ به ذخایر شرکت اضافه شود که وقوع این اتفاق، مورد توجه شرکت‌های دیگر همچون فولاد مبارکه اصفهان و گل‌گهر سیرجان قرار گرفت.
 

حضور وزیر صمت در شرکت فولاد مبارکه

عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، به منظور بازدید ازخطوط تولید و فرآیند تکمیل طرح‌های‌ توسعه‌ای شرکت فولاد مبارکه وارد این شرکت شد.

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه ؛  علی‌آبادی در بدو ورود به فولاد مبارکه با حضور در معراج شهدای گمنام این شرکت، به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

صفحه1 از271