26 شهریور 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ضرورت همگرایی متولیان اکتشاف، در یکسان سازی اطلاعات ژئوفیزیک هوایی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر تولید و گردآوری اطلاعات در بخش ژئوفیزیک هوایی، گفت: یکسان سازی، گردآوری و تکمیل اطلاعات ژئوفیزیک هوایی از الزامات توسعه بخش اکتشاف به شمار می رود و این اطلاعات باید در سامانه "کاداستر" آورده شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، وجیه الله جعفری که در نشست کمیته راهبری اکتشاف ایمیدرو سخن می گفت، با بیان اینکه در زمینه تهیه اطلاعات، شورای راهبری اکتشاف در ایمیدرو تشکیل شده است، افزود: هدف از تشکیل این شورا، ارایه ایده ها و تعیین مسئولیت های سازمان های ذیربط بود که خوشبختانه پایش اقدامات در حال انجام است.

هدایت نقدینگی

وی هدایت نقدینگی به بخش اکتشاف برای توسعه و تقویت این حوزه را از سیاست های ایمیدرو خواند و اعلام کرد: نگاه ما در زمینه اکتشاف، ملی است و این سازمان پیرو سیاست های توسعه ای، بستر اجرای برنامه ها اکتشاف را فراهم کرده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این راستا ایمیدرو با هدف توسعه و تامین خوراک حوزه معدن و صنایع معدنی، برنامه های اکتشاف را دنبال می کند.

برنامه تامین تجهیزات و انجام 2 میلیون متر حفاری

رئیس هیات عامل ایمیدرو تامین و ساخت تجهیزات حوزه اکتشاف با راهبری ایمیدرو را از دیگر برنامه های توسعه ای خواند و عنوان کرد: تامین مالی برای واردات تجهیزات اکتشاف و حفاری توسط شرکت های بزرگ مورد توجه است و این موضوع تحقق دستیابی به هدف 2 میلیون متر حفاری را سرعت خواهد بخشید.

در این جلسه نمایندگان حوزه اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین شناسی و شرکت های معدنی حضور داشتند و به بیان نظرات و تشریح اقدامات مجموعه خود پرداختند. این گزارش می افراید، مطالعات جهت تکمیل و تولید اطلاعات پایه در کشور از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور برای یک برنامه پنج ساله با تامین منابع مالی توسط ایمیدرو در حال پیگیری است.

در این طرح 5 ساله اهدافی از جمله نوسازی و بهسازی زیرساخت‌ها و تجهیزات اکتشافی و آزمایشگاهی کشور با هدف افزایش بازدهی مطالعات و فرایندهای اکتشاف در کشور و همچنین توانمندسازی متخصصان اکتشافی در کشور در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف جهت تکمیل اطلاعات پایه کشور در حوزه زمین شناسی هدفگذاری شده است.

انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی به میزان 400 هزار کیلومتر خطی به منظور تکمیل اطلاعات پایه کشور و آغاز پروژه اکتشافات سیستماتیک در مقیاس یک‌ پنجاه هزارم در چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر نادر خاکی با تامین منابع مالی از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) هدفگذاری شده است.

فوری ترین راه اشتغال منطقه‌ای در مسیر انباشت ثروت ملی

هجده سال پیش و با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد، طرح احداث شرکت فولاد اکسین به منظور تولید ورق عریض در مجاورت شرکت فولاد خوزستان آغاز شد

به گزارش جهان معدن ،این مهم با زیرساخت، دانش فنی، اعتبار مالی و در نهایت راه‌اندازی شرکت فولاد اکسین تماما از سوی فولاد خوزستان انجام شد. فولاد اکسین در سال ۱۳۸۸ با ظرفیت اسمی یک میلیون و ۵۰ هزار تن و تنها تولیدکننده ورق‌های عریض فولادی در خاورمیانه به بهره‌برداری رسید.

احداث خط تولید نورد ورق عریض به منظور تامین مواد اولیه زنجیره صنایع کشتی‌سازی، مخازن تحت فشار، خطوط انتقال نفت و گاز و ... و قطع وابستگی واردات اسلب‌های مورد نیاز صنایع فوق از خارج و استراتژی صادرات محصول، از سوی شرکت فولاد خوزستان به عنوان مجری طرح تعیین شد.

یکپارچه‌سازی زنجیره ارزش محصولات فولادی در جنوب کشور به عنوان عاملی موثر در توسعه صنعت فولاد و آثار توسعه‌ای و اشتغال پایدار ناشی از آن منوط به الحاق خط نورد تجهیزات ورق عريض در اختیار شرکت فولاد اکسین خوزستان بعنوان صنعت میانی در زنجیره ارزش است.

همه‌ چیز برای یک شروع عالی و قرار گرفتن فولاد اکسین در مدار تولید محصولات نهایی که کمک شایانی به صنعت نفت می‌کرد آماده بود، که در تصمیمی ناگهانی و غیر کارشناسی، فولاد اکسین بدون در نظر گرفتن شرایط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شد.

این اتفاق در حالی رخ داد که ضمانت نامه ۲۵۰ میلیون یورویی بانک صادرات مربوط به بدهی ناشی از خرید تجهیزات کارخانه از شرکت دانیلی ایتالیا به فولاد خوزستان در زمان راه اندازی خط تولید این کارخانه نادیده گرفته شد و فرزندی که به تازگی راه رفتن را بلد شده بود، با بی‌مهری تمام از مادرش جدا شد و این اقدام ناسنجیده، شروعی بود برای مصیبت‌هایی که اگر نبود مهر مادر شاید به فرجامی شوم تبدیل می‌شد. در صورتی که روند فعالیت پروژه ورق عریض در قالب جدید و مستقل و به نام فولاد اکسین خوزستان پس از واگذاری به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا آنجا پیش رفت که در پایان سال ۱۳۹۸ فولاد اکسین خوزستان با بیش از ۱۱۳۰ میلیارد تومان بدهی تناژی، بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی ریالی، بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی، زیان سنواتی، ۱۳۰ میلیارد تومان مطالبات مشکوک الوصول، فاقد مواد اولیه، فاقد قطعات استراتژیک مورد نیاز خط تولید، فاقد محصول قابل فروش، فاقد دستورالعمل و آیین نامه، نابسامانی در تشکیلات سازمانی، احتمال بروز بحران کارگری، عدم امکان دریافت کارت بازرگانی، عدم امکان دریافت دسته چک بانکی، عدم امکان دریافت ضمانت نامه، بدهی های بیمه ای، بی اعتباری نزد مشتریان و دیگر مشکلات مواجه شد.

این موارد تنها بخشی از مشکلاتی بودند که علیرغم ادامه‌دار بودن حمایت‌های زیرساختی فولاد خوزستان از بعد انفصال فولاد اکسین از این شرکت داشت. تصفیه خانه و سیستم آب و فاضلاب صنعتی، جاده‌های دسترسی، خدمات فنی و مهندسی، تامین اکسیژن مورد نیاز خط تولید و نیروی انسانی متخصص و باتجربه بخشی از این زیرساخت‌هاست که از سوی فولاد خوزستان در اختیار فولاد اکسین قرار گرفت.

شرایط به قدری بحرانی شد که در سال ۱۳۹۷ وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فولاد خوزستان خواست به منظور جلوگیری از ورشکستگی و ایجاد بحران‌های امنیتی ناشی از بیکاری کارکنان مجموعه، مدیریت اکسین را بر عهده بگیرد. فولاد اکسین بحران زده اواخر بهمن ۱۳۹۷ با انتصاب امین ابراهیمی (قائم مقام ارشد مدیر عامل و عضو هیات مدیره فولاد خوزستان در همان زمان) به سمت مدیرعامل فولاد اکسین انتخاب شد.

تنها با نگاهی به عملکرد ۱۰۰ روزه ورود شرکت فولاد خوزستان در اداره فولاد اکسین می توان به تاثیر و اهمیت انتقال مدیریت و مالکیت این شرکت به فولاد خوزستان پی برد.

افزایش میزان تولید از ۳۰ هزار تن به ۷۴ هزار تن در ماه (۲/۵ برابر )، افزایش ۱۰ برابری خرید قطعات استراتژیک خط تولید، تولید ورق های مخصوص محیط ترش شرکت نفت برای اولین بار در ایران، ۹/۵ برابر افزایش تولید محصولات آلیاژی خاص نسبت به کل سال ۱۳۹۷، جایگزینی فروش مستقیم بجای فروش کارمزدی پس از ۲ سال و بسیاری موفقیت های دیگر که حاصل حضور مدیران فولادی در اداره‌ی اکسین بود. طی این دوسال، فولاد اکسین از فروش کارمزدی به فروش مالکیتی رسید و توانست تعمیرات اساسی تجهیزات را در جهت به حداکثر رساندن ظرفیت تولید، انجام دهد و با حضور کلیدی در پروژه های بزرگ ملی نفت و گاز (همچون پروژه افتخار آمیز خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک) در سطح ملی، کشور را به خودکفایی برساند. اما با شروع سوددهی شرکت فولاد اکسین، سهامداران آن تفاهم نامه را فراموش کردند و با تغییر دولت روند واگذاری متوقف شد.

از طرفی مدیریت درخشان فولاد خوزستان بر اکسین تا بدان جا پیش رفت که در دی ماه سال ۱۳۹۸ در چارچوب برنامه‌های راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اهداف: جایگزینی مدیریت سهام به جای بنگاه‌داری، ایجاد قطب‌های فولادی در کشور و بازگشت مدیریت متمرکز به فولاد خوزستان تفاهم‌نامه‌ی واگذاری سهام فولاد اکسین به فولاد خوزستان میان نمایندگان وزارت و مدیرعامل وقت فولاد خوزستان مبنی بر انتقال ۶۰ درصدی از کل سهام فولاد اکسین به صورت ثبتی به امضا رسید. اما دریغ که به دلایل نامعلوم و باز هم بدعهدی، این تفاهم‌نامه شکل اجرایی به خود نگرفت و همچنان بلاتکلیفی شرایط را به سمت بغرنج نمودن اوضاع پیش می‌برد! جای تعجب دارد با وجود نهایی شدن تفاهم‌نامه در حضور مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و گذشت نزدیک به دوسال هنوز از سوی وزارت خانه مبنی بر واگذاری سهام فولاد اکسین به فولاد خوزستان اقدامی نشده است. اگر نبود مدیریت کارآمد فولاد خوزستان در تصدی فولاد اکسین، معلوم نبود چه سرنوشت شومی انتظار مجموعه را می‌کشید.

فشار بانک صادرات مبنی بر جاری نمون ضمانت‌نامه و پیگیری مراحل قانونی، که در این صورت ممکن است بزرگترین عرضه‌کننده‌ی شمش فولادی کشور که در سال های اخیر توانسته با ازرآوری حاصل از صادرات محصولات باکیفیت، جایگزین شایسته‌ای برای صادرات نفتی کشور لقب گرفته، با مشکلاتی مواجه شود که پیامد آن گریبان‌گیر فولاد اکسین هم خواهد شد. قطعا تعطیلی دو شریان اصلی تولید فولاد و ورق کشور علاوه بر آثار زیان‌بار بر اقتصاد کشور، استان خوزستان را که در شرایط فعلی هم بیشترین نیروی بیکار را در خود جای داده است، با مشکلات امنیتی مواجه می‌کند.

در صورت اجرایی شدن ضمانت‌نامه‌ی بانک صادرات و صدور رای دادگاه، خط تولید فولاد خوزستان تعطیل شده و ناگریز اقدام متقابل فولاد خوزستان را به همراه داشته و موجبات تعطیلی فولاد اکسین را به دنبال دارد. وقوع چنین شرایط فاجعه‌باری که دور از ذهن نیست علاوه بر بیکاری بیش از یازده هزار تَن به طور مستقیم و شصت هزار تَن به طور غیرمستقیم، ضربه‌ی مهلکی به صنعت فولاد کشور وارد می‌کند.

اینک و پس از دخالت دلسوزانه و بهنگام فولاد خوزستان، سزاوار نیست در شرایطی که با تملک فولاد اکسین از سوی فولاد خوزستان علاوه بر تکمیل زنجیره فولاد و دستیابی به تولید سیزده میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴ و پایداری تولید در استان زرخیز خوزستان و خلق ثروت ملی، شاهد تاخیر در واگذاری سهام این شرکت به اصل خویش باشیم.

بعلاوه باید توجه داشت در صورت رخ دادن این اتفاق مبارک و از سرگیری و سرمایه‌گذاری فولاد خوزستان در طرح فولادسازی اکسین، سه هزار نیروی انسانی به طور مستقیم بکارگیری می‌شوند. این تعداد یعنی باز شدن گره کور بیکاری در استان خوزستان، ثبات امنیت، بکارگیری جوانان متعهد، متخصص و کارآمد که در نهایت به رشد و شکوفایی استان خوزستان و تولید ثروت ملی منجر می‌شود.

برای واگذاری فولاد اکسین به فولاد خوزستان علاوه بر پیگیری‌های مستمر مدیران این مجموعه، همت مسئولان دلسوز استان و کشور لازم است. از نماینده محترم ولی‌فقیه که همواره یار و یاور صنایع استان بوده‌اند، همچنین استاندار محترم که خود زمانی در مقام عالی وزارت حضور داشته‌اند و بدون شک با نگاه ملی پیگیر خواهند بود، تا نمایندگان محترم مجلس که صدای رسای مردم و بنگاه‌های اقتصادی استان بوده و هستند، نیاز است به یاری فولاد خوزستان آمده و در تسریع واگذاری سهام فولاد اکسین به فولاد خوزستان تاثیرگذار باشند.

آری تجربه‌های تلخ بنگاه‌داری غیر کارشناسی بر صنایع کشور و استان تا به امروز هزینه‌های بسیاری بر اقتصاد کشور وارد کرده است و تکرار آن در مجموعه فولاد اکسین جز حسرت و از دست رفتن سرمایه‌های ملی،‌ عایدی به همراه ندارد.

از همه‌‌ی دلسوزان نظام تقاضا می‌کنیم برای حفظ روند تولید پایدار کشور همگام و همراه با بنگاه‌های اقتصادی موفق که هدفی جز ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه، آبادانی ایران اسلامی، ارزآوری و دستیابی به بازارهای بین‌الملل و در نهایت بی‌اثر کردن تحریم‌های ظالمانه ندارند، در جهت تسریع در تملک سهام فولاد اکسین به فولاد خوزستان پیش‌قدم باشند و زمینه‌ساز تحولی بزرگ در جنوب کشور، سرزمین لاله‌های سرخ باشند.

شرکت فولاد خوزستان آمادگی دارد در فرآیند واگذاری سهام، تمامی موارد قانونی و بدون در نظر گرفتن شرایط همجواری، اجرایی شود و سهام شرکت فولاد اکسین به قیمت روز کارشناسی و به فولاد خوزستان واگذار شود.

استقبال ملی از دوره ژورنالیسم صنعت نشان‌دهنده سطح بالای كیفی آن است

رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان از برگزاری موفقیت‌آمیز دوره آموزش تخصصی ژورنالیسم صنعت با حمایت شرکت فولاد مبارکه خبر داد و گفت: استقبال از این دوره در سطح ملی صورت گرفت و این امر نشان‌دهنده بالا بودن سطح کیفی آن بود.

به گزارش جهان معدن ،مهدی ژیان‌پور اظهارکرد: دوره ژورنالیسم صنعت با هدف ارتقای دانش روزنامه‌نگاران و خبرنگاران فعال در رسانه‌ها و همچنین کلیه علاقه‌مندان به این حوزه طراحی گردید.

وی با اشاره به اهمیت تقویت روزنامه‌نگاری تخصصی در کشور افزود: این دوره در همین راستا و با موضوع صنعت تعریف شده و یکی از دلایلی که برگزاری چنین دوره‌ای را بیش از پیش ضروری کرده، گستردگی صنایع در استان اصفهان بود.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با تأکید بر ضرورت ارتقای دانش تخصصی خبرنگاران گفت: نیاز به خبرنگاری تخصصی در حوزههای مختلف کشور وجود دارد و این نیاز به خصوص در استان اصفهان به دلیل صنعتی بودن احساس می‌شد.

وی با بیان این که یکی از تخصص‌های جهاد دانشگاهی، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت است، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت اعتبار علمی و تخصصی دوره ژورنالیسم صنعت، همکاری سه‌جانبه‌ای میان جهاد دانشگاهی، دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شرکت فولاد مبارکه شکل گرفت که صدور گواهی حضور در این دوره توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ به عنوان معتبرترین مرجع برگزاری و صدور مدارک معتبر تخصصی برای اصحاب محترم رسانه است.

تعداد 130 نفر حائز شرایط حضور در ژورنالیسم صنعت شدند

ژیان‌پور در ادامه اذعان داشت: خبرنگاران و روزنامه‌نگاران شاغل در رسانه‌ها، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران آزاد و همچنین فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با حوزه رسانه، امکان ثبت نام و حضور در این دوره تخصصی را داشتند؛ همچنین از دیگر شرایط پذیرش متقاضیان در این دوره، ارسال مدارک مورد نیاز و رزومه کاری بود.

وی با بیان این که در نخستین مرحله، تعداد 160 نفر حائز شرایط حضور در دوره آموزش تخصصی ژورنالیسم ثبت نام کردند، تصریح کرد: از این میان صلاحیت تعداد 130 نفر برای حضور در این دوره به تأیید نهایی رسید که این تأییدیه با دیدگاهی حمایتی و به دور از سخت‌گیری‌های بی‌مورد صورت گرفت.

استقبال از دوره ژورنالیسم صنعت در سطح ملی

رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان یادآور شد: اطلاع‌رسانی و فراخوان حضور در این دوره از نیمه مردادماه 1400 آغاز شد؛ بررسی پرونده‌ها و ثبت نام متقاضیان تا پایان مردادماه ادامه داشت و از دوم شهریورماه این دوره رسماً شروع به کار کرد که تا نیمه مهرماه 1400 و پس از گذراندن دوره عملی توسط فراگیران و بازدید تخصصی از خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه به پایان می‌رسد.

وی با بیان این که دوره آموزش تخصصی ژورنالیسم صنعت شامل 72 ساعت آموزش نظری و عملی می‌باشد، متذکر شد: استقبال از این دوره در سطح ملی و شامل استان‌های تهران، اصفهان، خوزستان، آذربایجان شرقی، مرکزی و گلستان بود.

خبر خوش برای بازماندگان از حضور در دوره ژورنالیسم صنعت

ژیان‌پور با اشاره به ترکیب مناسب اساتید این دوره تأکید کرد: سعی شد برای آموزش در این دوره، ترکیبی از اساتید پیشکسوت، متخصص، دانشگاهی و خبرگان حوزه‌های صنعتی انتخاب شوند تا سطح کیفی این دوره از سطح قابل قبولی برخوردار باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: پیش‌بینی‌های لازم برای برگزاری دوره‌های تخصصی پیشرفته دیگری در آینده‌ای نه‌چندان دور صورت گرفته تا این فضا در سطح استان اصفهان و سراسر کشور رونق پیدا کرده و توسعه یابد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با بیان اینکه صدور مدارک پایانی دوره آموزش تخصصی ژورنالیسم صنعت بر مبنای کیفیت حضور فراگیران در این دوره انجام خواهد شد، بیان داشت: با توجه به درخواست‌های متعدد متقاضیانی که به هر دلیل موفق به حضور در این دوره آموزشی نشدند، دوره آموزش تخصصی ژورنالیسم صنعت مجدداً در اوایل فصل زمستان 1400 برگزار خواهد شد.

تعیین 8 استراتژی برای توسعه صنعت گوهرسنگ ها توسط ایمیدرو

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ با بیان اینکه ایمیدرو دو دوره پنج ساله برای توسعه صنعت گوهرسنگ ها تدوین کرده است، گفت: در دوره 1400 تا 1405، پنج استراتژی و در دوره 1405 تا1410، سه استراتژی با برنامه‌های مختلف تعریف شده است

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، ابومحمد هاشمی افزود: از جمله استراتژی‌های دوره اول سند ملی توسعه صنعت گوهرسنگ می توان به اصلاح ساختار کلان صنعت، توسعه زیرساخت ها و بهبود محیط کسب و کار، توسعه مدیریت و منابع انسانی و توسعه سرمایه¬گذاری و تولید اشاره کرد.

وی اظهار داشت: توسعه منابع تامین گوهرسنگ خام، توسعه سرمایه‌گذاری و تولید، توسعه بازار داخلی، منطقه‌ای و جهانی نیز به عنوان استراتژی دوره دوم تعیین شده است.

سند ملی توسعه صنعت گوهرسنگ کشور در شورای راهبری صنعت گوهرسنگ با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های دولتی مرتبط و تشکل‌های بخش خصوصی و با محوریت ایمیدرو تصویب شده است.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در راستای هموارسازی راه توسعه صنعت گوهرسنگ با همکاری با سایر سازمان‌های ذیربط دولتی و تشکل‌های بخش خصوصی، استراتژی‌های تعریف شده در این سند ملی را اجرایی می‌کند.

ضرورت ادامه نگاه توسعه‌ محور و شجاعت ورود به عرصه‌ های جدید در فولاد مبارکه

توسعه پایدار یک فرایند مهم و اساسی در تحقق جامعه متعادل و آرمانی در جوامع بشری است که طی آن دولت‌ها و شرکت‌ها، با بهره‌گیری مناسب از منابع و ظرفیت‌ها، سرمایه‌های مالی و انسانی، نیازهای فعلی و آینده جامعه را با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی برآورده می‌سازند و در این راستا حداقل هزینه را برای انسان و طبیعت و درنهایت نسل‌های آینده ایجاد می‌کنند.

به گزارش جهان معدن ،هادی نباتی نژاد، مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: توسعه پایدار یک فرایند مهم و اساسی در تحقق جامعه متعادل و آرمانی در جوامع بشری است که طی آن دولت‌ها و شرکت‌ها، با بهره‌گیری مناسب از منابع و ظرفیت‌ها، سرمایه‌های مالی و انسانی، نیازهای فعلی و آینده جامعه را با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی برآورده می‌سازند و در این راستا حداقل هزینه را برای انسان و طبیعت و درنهایت نسل‌های آینده ایجاد می‌کنند.

توسعه و پیشرفت ازجمله مقولاتی است که بخش زیادی از دوام و بقای نظام حاکمیتی و رضایتمندی، امنیت، سلامت، رفاه و رونق اقتصادی یک جامعه به آن وابسته است و در حکومت‌های مرکزی که نظام سیاسی کشور در اختیار حاکمیت و دولت قرار دارد، توسعه و جوانب مختلف توسعه‌یافتگی در گرو تصمیم‌گیری‌ها، سیاست‌گذاری‌ها، حمایت‌ها و همراهی‌های دولت از کسب‌وکارها، به‌ویژه کسب‌وکارهای فعال در عرصه صنعت و کشاورزی است. در این خصوص، سیاست‌های کلی نظام و اسناد بالادستی و به‌ویژه فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در ادوار مختلف در زمینه اهمیت نقش و جایگاه اقتصاد در زندگی مردم و همچنین تولید و رونق آن و ضرورت پشتیبانی و مانع‌زدایی از آن در همین راستا تنظیم و ترسیم شده و این وظیفه بر دوش دولت نهاده شده است تا با حمایت از تولید و صنعت، چرخ اقتصاد و رونق اقتصادی را در جامعه به حرکت درآورد.

مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه گفت : بدون تردید موفقیت حاکمیت‌ها، دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ اقتصادی و صنعتی در وضعیت موجود برای تحصیل شرایط مطلوب در صورتی فراهم می‌شود که با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی هدفمند و بلندمدت، قدم‌های درست و ماندگاری برای نیل به اهداف بلندمدت خود بردارند و در این زمینه، کلیه جوانب و شرایط، بحران‌ها، فشارها و تحریم‌ها و وضعیت بازارهای مالی و خریدوفروش را با دقت مدنظر قرار دهند.

شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت اقتصادی تولیدکننده فولاد در کشور، در سال‌های اخیر باوجود مشکلات فراوان، از قبیل فشارها و تحریم‌های مضاعف بین‌المللی، کمبود مواد اولیه و تجهیزات ناشی از آن‌ها و مشکلات موجود در بازار برای فروش و صادرات و همچنین مسائل مربوط به تأمین انرژی، گاز و برق، راهبرد و سیاست خود را بر رفع موانع و مشکلات و ایجاد پایداری در سیستم و توسعه شبکه و زنجیره فولاد در تأمین مواد اولیه و تولید محصولات موردنیاز بازار متمرکز کرده و خوشبختانه ضمن فائق آمدن بر تمامی کارشکنی‌های بین‌المللی و مشکلات داخلی موجود بر سر راه توسعه و رونق اقتصادی و صنعتی در کشور، با تلاش و همت مضاعف مدیران و کارکنان توانمند، شجاع و متعهد خود توانسته است ضمن حفظ و تثبیت جایگاه خود در داخل کشور و تأمین نیاز بیش از سه هزار واحد صنعتی در حوزه فولاد، هرروز افق روشنی از توسعه این صنعت را مطابق با نیازمندی‌های داخلی و استانداردهای بین‌المللی در کشور ایجاد کند و در این میان بر راهکار حل مشکلات حوزه صنعت و معدن کشور و حمایت از این بخش به‌عنوان راه برون‌رفت تأکید داشته است.

ایجاد شبکه و زنجیره تولید فولاد در کشور از سنگ تا رنگ و تأمین کلیه نیازها در گستره شبکه گسترده فولاد مبارکه در کشور که از شمال شرقی کشور در فولاد سنگان تا جنوب کشور و فولاد هرمزگان را در برمی‌گیرد و انجام کلیه فعالیت‌ها و تولید محصولات فولادی همچون گندله‌سازی، احیا مستقیم، فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، نورد گرم و نورد سرد، تولید ورق قلع‌اندود، گالوانیزه و ورق رنگی در شرکت فولاد مبارکه نمایانگر عزم و اراده عظیم ملی در اتخاذ تصمیمات شجاعانه و متعهدانه توسط مدیران این صنعت کشور است و جای مسرت است که تمامی سیاست‌ها، تصمیمات و فعالیت‌های اجرایی صورت‌گرفته در سال‌های اخیر به حول و قوه الهی و با تلاش همه کارکنان خدوم و متعهد فولاد مبارکه با موفقیتی بی‌نظیر همراه شده و تلاش‌های صورت‌گرفته به بار نشسته است.

بی‌شک گروه فولاد مبارکه با وجود سیل مشکلات از جمله تحریم، شیوع کرونا و کمبود مواد اولیه با تمام قوت مباحث توسعه‌ای را دنبال کرده است و هیچ‌کدام از این موانع نتوانسته این گروه را در مسیر توسعه از حرکت بازدارد. شاهد این مدعا نیز ثبت رکوردهای متعدد در طول سال‌های اخیر است.

جای تردید نیست که در این میان، روحیه مبارزه با مشکلات در مدیریت کلان فولاد مبارکه بوده که موجب شده با اتخاذ رویکرد تهاجمی به استقبال محدودیت‌ها و مشکلات برویم و سربلند بیرون آییم.

تحول دیجیتال در فولاد مباركه تنها راه تثبیت الگوی ملی بنگاه‌داری در كشور است

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه اصفهان گفت: هوشمندسازی فرایندها از سنگ تا رنگ در شرکت فولاد مبارکه نقطه آغاز و پایانی ندارد، بلکه مسیری بی‌انتهاست و این طرح با بهبودی سازمانی متفاوت است و نیازمند جراحی است که با حمایت مدیران و تمام کارکنان این شرکت محقق می‌شود.شرکت فولاد مبارکه پیشتاز طرح تحول دیجیتال در انقلاب صنعتی چهارم است. مسیری که نه ابتدا دارد و نه انتها و قرار است تا افق ۱۴۰۴ به هوشمندسازی فرایندها از سنگ تا رنگ برسد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازخبرنگار فولاد، سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه، در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه اصفهان اظهار کرد: پیشرو بودن در بنگاه‌های اقتصادی و الگوی ملی بنگاه‌داری در کشور و حفظ جایگاه شرکت فولاد مبارکه در میدان رقابت صنعت فولاد جهان، مهم‌ترین مضامین تعریف‌شده در چشم‌انداز و استراتژی این شرکت است.

وی با اشاره به جهانی بودن شرکت فولاد مبارکه و دستاوردهای ملی و بین‌المللی این شرکت ادامه داد: این شرکت همواره در مسیر جهانی گام برداشته است. در همین راستا در این شرکت، مطالعات طرح تحول دیجیتال و به‌عبارت‌دیگر حرکت در راستای مفاهیم انقلاب صنعتی چهارم از سه سال گذشته آغاز شد و اکوسیستم‌های متنوعی طراحی گردید و به‌طور رسمی در اول اردیبهشت سال گذشته با دستور مدیرعامل فولاد مبارکه، حرکت این شرکت در مسیر طرح تحول دیجیتال قرار گرفت.

هوشمندسازی و توانمندسازی از سنگ تا رنگ در شرکت فولاد مبارکه

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه توضیح داد: دو واژه کلیدی «هوشمندسازی» و از «سنگ تا رنگ» در شعار «هوشمندسازی فرایندها از سنگ تا رنگ» مهم است. «هوشمندسازی» اصلی‌ترین مفهوم طرح تحول دیجیتال رکن اساسی انقلاب صنعتی نسل چهارم به‌حساب می‌آید و کلیدواژه از «سنگ تا رنگ» هم بر وسعت فعالیت این شرکت تأکید دارد؛ چراکه فولاد مبارکه تنها شرکت ایرانی است که سنگ‌آهن ورودی را به محصولات نهایی ورق رنگی تبدیل می‌کند و همین رویداد مهم باعث شده در شرکت فولاد مبارکه، شعار «هوشمند سازی فرایندها از سنگ تا رنگ» را دنبال کنیم.

طرح تحول دیجیتال برای شرکت فولاد مبارکه الزام‌آور است

وی با اشاره به هوشمندسازی ماشین‌آلات، تجهیزات مختلف در فرایندهای فولاد مبارکه بیان کرد: انقلاب صنعتی نسل چهارم برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ و در کشور آلمان مطرح شد. مفهوم این انقلاب در پروژه‌ای فوق حرفه‌ای و در نمایشگاه هانوفر ارائه شد و پس‌ازآن مجمع اقتصاد جهانی و شرکت مشاوره مکنزی مفهوم انقلاب صنعتی چهارم را بسط دادند و امروزه شرکت‌ها و کشورهای پیشرفته دنیا به سمت این انقلاب در حرکت هستند.

نقوی تأکید کرد: طرح تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم برای شرکت فولاد مبارکه الزام و اجبار است، نه اختیار. راه و مسیر است، نه پروژه. برای اینکه بتوانیم جایگاه خودمان را در صنعت حفظ کنیم و الگوی بنگاه‌داری ملی در سطح کشور را همچنان ادامه دهیم چاره‌ای جز این نیست که مسیر هوشمندسازی فرایندها را در اولویت قرار دهیم. برآورد ما این است اگر تا چند سال آینده صنایع فولادی و غیرفولادی به سمت انقلاب صنعتی چهارم گام برندارند، به حتم در عرصه رقابت شکست می‌خورند و نمی‌توانند به نیازهای ذینفعان خود پاسخ دهند.

رشد بهره‌وری ۸ درصدی فولاد مبارکه با هوشمندسازی

وی با تأکید بر اینکه طرح تحول دیجیتال مسیر و راه طولانی است، اظهار کرد: برآورد قطعی دستاوردهای هوشمندسازی، در ابتدای کار دشوار است؛ اما مطالعات موردی منتشرشده در دنیا نشان می‌دهد که رشد بهره‌وری شرکت‌ها با هوشمندسازی بین ۶ تا ۸ درصد افزایش می‌یابد. مجمع اقتصاد جهانی شاخص‌هایی در طرح تحول دیجیتال تعریف کرده است که این شاخص‌ها در سه حوزه بهره‌وری، چابکی و پایداری اندازه‌گیری می‌شوند که همین سه پارامتر میزان سودآوری بنگاه اقتصادی و حضور در صحنه رقابت بازار را هم تعیین می‌کند.

توانمندسازی نیروی کار با طرح تحول دیجیتال

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه انقلاب صنعتی نسل چهارم شکل کارکردن را تغییر می‌دهد، گفت: این انقلاب تأثیری بر تعداد نیروی کار شاغل در شرکت ندارد. در فرایند هوشمندسازی نقش نیروی کار، از کارگر به کنترل‌گر تغییر می‌کند و با به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوظهور مانند اینترنت اشیا، کلان داده‌ها، رایانش ابری، کنترل‌های از راه دور، هوش مصنوعی و...، توانمندی نیروی کار ارتقا می‌یابد و در زمان صرفه‌جویی می‌شود و درنهایت به افزایش کارایی و راندمان سازمانی منتج می‌شود.

هوشمندسازی تغییر نقش انسان‌هاست نه حذف آن‌ها

وی با تأکید بر اینکه فرایند هوشمندسازی با تغییر نقش نیروی کار همراه است و به حذف نیروی کار منجر نمی‌شود، توضیح داد: نخستین موضوع در بروز هر انقلابی تغییر فرهنگ است. اساس و سرمایه طرح تحول دیجیتال نیروی کار است و تغییر فرهنگ‌سازمانی نقش مهمی در توسعه انقلاب صنعتی چهارم ایفا می‌کند. در همین راستا برنامه‌های متعددی در ره‌نگاشت شرکت فولاد مبارکه تدوین‌شده است که مهم‌ترین آن تربیت رهبران دیجیتال است.

آموزش ۱۶۰ نفر از رهبران دیجیتال فولاد مبارکه

نقوی با توضیح اینکه رهبران دیجیتال که نقش راهبری و هدایت مجموعه فولاد مبارکه را برعهده دارند، باید با مفاهیم تکنولوژی‌های نوظهور و طرح تحول دیجیتال آشنا باشند، گفت: با همین هدف، در همکاری با دانشگاه اصفهان، پروژه آموزشی برخط توسط اساتید برجسته ایران و فرانسه به ۱۶۰ نفر از رهبران فولاد مبارکه و کارکنان شرکت ایریسا ارائه‌ شده است که‌ترم دوم آن مطابق با استانداردهای جهانی در حال برگزاری است.

راه‌اندازی مجموعه شبکه «فولادینو» در مسیر آشنایی با طرح تحول دیجیتال

وی اضافه کرد: اقدام دیگر، آشنایی کارکنان سازمان با طرح تحول دیجیتال است که راه‌اندازی مجموعه شبکه «فولادینو» با همین هدف بود. در این بستر دیدگاه‌ها و پیشنهادهای کارکنان مطرح و ارزیابی می‌شود و محتویاتی در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود. تمام این اقدامات به علت این است که شرکت فولاد مبارکه به بلوغ سازمانی دست ‌یافته و همین باعث شده آموزش‌های ابتدایی ارائه نشود. در برنامه‌های آتی درصددیم آموزش‌ها در سطح کارکنان شرکت فولاد مبارکه توسعه یابد.

راه‌یابی فولاد مبارکه به فانوس دریایی از دریچه طرح تحول دیجیتال می‌گذرد

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه بازهم بر این نکته تأکید کرد که تحول دیجیتال راهی است که ابتدا و انتها ندارد و ادامه داد: در شرکت فولاد مبارکه، برنامه‌ای پنج‌ساله با چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ تعریف ‌شده است تا این شرکت به باشگاه فانوس دریایی راه یابد.

وی اضافه کرد: باشگاه فانوس دریایی توسط مجمع اقتصاد جهانی در دائوس سوئیس تأسیس شده است که متعلق به شرکت‌ها و کشورهای پیشرو در طرح تحول دیجیتال است تا بتوانند شاخص‌های بهره‌وری، چابکی و پایداری را رشد دهند. شرکت‌های مدعی در این مسیر توسط مجمع اقتصاد جهانی ارزیابی می‌شوند و با کسب حداقل‌های موردنیاز می‌توانند به‌افتخار عضویت در باشگاه فانوس دریایی نائل شوند که هدف شرکت فولاد مبارکه رسیدن به این نقطه است که البته با بروز تکنولوژی‌های نوظهور جدید پایانی برای این مسیر متصور نیست.

نقوی با اشاره به اینکه شرکت فولاد مبارکه در طرح تحول دیجیتال در کشور پیشرو است، گفت: در حال حاضر ۶۹ شرکت به عضویت باشگاه فانوس دریایی درآمده‌اند که در آن میان ۴ شرکت در صنعت فولادسازی جهان شناخته شده‌اند. این باشگاه مربوط به صنعت خاص و نقطه جغرافیایی مشخصی نیست و جهان‌شمول است. همان‌طور که در سه نسل گذشته انقلاب، اگر شرکت یا صنعتی در مسیر انقلاب گام برنمی‌داشت محکوم ‌به شکست و فنا بود، امروز هم ناگزیریم در مسیر انقلاب چهارم صنعتی محکم و استوار پیش رویم.

اولویت‌دهی هوشمندسازی در برنامه‌های دولت سیزدهم

وی با تأکید بر اولویت‌دهی هوشمندسازی و طرح تحول دیجیتال در برنامه‌های دولت سیزدهم تصریح کرد: با توسعه انقلاب نسل چهارم صنعتی در فولاد مبارکه ذینفعان ما در بخش شرکای اقتصادی یا سهام‌داران می‌توانند از افزایش راندمان و بهره‌وری در شرکت به درآمد و سود بیشتری دست یابند. ذی‌نفعان دیگر ما کارکنان شرکت هستند که با طرح تحول دیجیتال نقش کنترل‌گر پیدا خواهند کرد و درنهایت بخش مهمی از ذینفعان ما مشتریان هستند که می‌توانند خدمات بهتری دریافت کنند. در آینده نزدیک اهداف شرکت فولاد مبارکه به تولید و فروش فولاد محدود نمی‌شود، بلکه می‌توانیم به مشتریان خدمات هم ارائه کنیم و مدل ما در خدمت‌رسانی به مشتری تغییر خواهد کرد.

به‌موقع به انقلاب نسل چهارم صنعتی رسیدیم

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه گفت: اگرچه تجارب گذشته نمی‌تواند در مسیر هوشمندسازی شرکت فولاد مبارکه راهگشا باشد، اما برخلاف انقلاب‌های صنعتی گذشته، زمان زیادی را در ملحق شدن به انقلاب نسل چهارم صنعتی از دست ندادیم. تحریم‌ها و شرایط سیاسی ویژه کشور امکان دسترسی به منابع اصلی هوشمندسازی را کند کرد و برای عبور از این مانع، شرکت ایریسا فولاد مبارکه را مسئول طرح تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه قراردادیم تا مطالعات، ره نگاشت و پروژه‌های مرتبط با طرح تحول دیجیتال توسط این شرکت در مسیر رسیدن به انقلاب نسل چهارم صنعتی قرار گیرد.

راه‌اندازی مرکز صنعت فولاد دانشگاه تهران در آینده نزدیک

وی اضافه کرد: اقدام دیگر   کلنگ‌زنی مرکز صنعت فولاد در دانشگاه تهران بود که امیدواریم امسال به بهره‌برداری برسد تا فراخوان‌های نوآوری در این مرکز برگزار شود، به‌گونه‌ای که چالش‌های تکنولوژی که راه‌حلی برای آن موجود نیست در این مرکز اعلان عمومی شود تا از دانش و تجربه استارت‌آپ‌ها، دانش‌بنیان‌ها و نخبگان به‌صورت برد-برد بهره‌مند شویم.

راه‌اندازی آزمایشگاه نسل چهارم صنعت در راستای مهارت‌افزایی دانشجویان

نقوی به راه‌اندازی آزمایشگاه نسل چهارم صنعت در دانشگاه صنعتی اصفهان با الگوبرداری از مدل‌های موفق جهانی اشاره‌ای کرد و توضیح داد: محصولات شرکت فولاد مبارکه در این آزمایشگاه تست، کنترل و شبیه‌سازی می‌شود و در مقیاس وسیع شرکت فولاد مبارکه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. از سوی دیگر آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر و آشنا با مفاهیم طرح تحول دیجیتال از دیگر اهداف تأسیس آزمایشگاه نسل چهارم صنعت است.

طرح تحول دیجیتال جراحی سازمانی است

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه در پایان گفت‌وگوی خبری شبکه اصفهان ضمن تشکر از هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: زمانی شرکت‌های بزرگ شرکت‌های کوچک را می‌بلعیدند، اما امروزه شرکت‌های چابک و پویا هستند که گوی رقابت را از شرکت‌های ایستا می‌ربایند. مفاهیم تغییر کرده است. طرح تحول دیجیتال با بهبودی سازمانی که سی سال ثمره آن در تولیدات شرکت فولاد مبارکه نمایان است، متفاوت خواهد بود و شرکت فولاد مبارکه با حمایت مدیران و تمام کارکنان این شرکت در رسیدن به هوشمندسازی به جراحی بزرگی دست می‌زند.

همراستا شدن منافع کسب و‌ کارها با منافع جامعه ضرورت دارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: باید به سرعت به سمت حکمرانی هوشمند (نه بنگاهداری) پیش برویم و وزارت صمت در دولت سیزدهم پیشران حکمرانی هوشمند خواهد شد

به گزارش جهان معدن به نقل ازایدرونیوز، سیدرضا فاطمی امین در نشست سراسری مدیران ارشد وزارت صمت در دولت سیزدهم که با هدف تشریح برنامه‌های این وزارتخانه برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: باید نوع نگاه ما به موضوعات مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت تغییر کند و از بنگاه داری به سمت حکمرانی و سیاستگذاری برویم تا چتر حمایتی بر سر این بخش باشیم.

​۴ اولویت مهم برای تحقق حکمرانی بخش صمت

وی در ادامه به چهار موضوع برای حکمرانی بخش صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: تعیین اولویت ها و مشخص کردن آنها در زیرمجموعه‌ها، تنظیم‌گری، تسهیلگری و نظارت چهار عامل هستند که اگر پیاده شوند به سمت حکمرانی خواهیم رفت.

باید شرایطی فراهم شود تا کسب و کارها به سمت اولویت ها حرکت کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تنظیم گری، گفت: باید شرایطی فراهم شود تا کسب و کارها به سمت اولویت ها حرکت کنند، همچنین در حوزه تسهیل گری وقتی مسیر قطعی شد حرکت کسب و کارها به سمت اولویت‌ها تسهیل خواهد شد.

هم راستا شدن منافع کسب و‌ کارها با منافع جامعه ضرورت دارد

فاطمی امین همچنین تصریح کرد: تمام هنر ما باید این باشد که منافع کسب و کارها را با منافع کلان کشور همراستا نماییم تا منافع کل جامعه تأمین شود.

وی همچنین تاکید کرد: روان سازی و تسهیل کسب و کار ها در این راستا مهم است که با اولویت گذاری باید انجام گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص این اولویت گذاری ها بیان کرد: به عنوان نمونه رتبه پیچیدگی اقتصادی ما باید افزایش یابد و صادرات باید صادرات اشتغال باشد نه صادرات مواد خام، آب، سرمایه نهفته، که این یک مسیر اولویت گذاری می باشد.

ایجاد نظم مدیریتی با ساماندهی فعالیت ها در قالب فرایند ها و پروژه ها

فاطمی امین در بخش دوم سخنان خود با بیان اینکه کل امورات در سه دسته فرآیندها(که استمرار دارند)، پروژه ها (که خروجی دارند) و اقدامات جاری خلاصه می شود، گفت: در حد امکان فعالیت ها در قالب فرایندها و پروژه ها ساماندهی و سازماندهی می شوند تا نظم مدیریتی ایجاد گردد.

تجمیع ۴۰ برنامه‌عملیاتی ابلاغی وزیر صمت قبلی با ۳۶ پروژه ارائه شده به مجلس

وی با اشاره به اینکه ۴۰ برنامه عملیاتی تدوین شده که وزیر صمت قبلی آن را ابلاغ کرده است و به قوت خود باقی است، افزود: این چهل برنامه با ۳۶ پروژه که در روز رای اعتماد به مجلس ارائه شده است، همپوشانی دارد و باید تجمیع گردند و به نسخه نهایی تبدیل شود و هر سه ماه یکبار گزارش آنها به مجلس ارائه شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین بیان کرد: برای هر پروژه یک مدیر پروژه انتخاب می‌شود تا قابل پیگیری باشد. پروژه ها زمان، شروع، پایان و پایش دارند که این پروژه ها تا پایان شهریورماه فعال خواهند شد.

فاطمی امین همچنین در خصوص موضوع سوم‌ مباحث خود ادامه داد: دو رویکرد وظیفه گرا و فرایند گرا در سازماندهی فعالیت ها وجود دارد که ساختار وزارت صمت وظیفه گراست اما برای محیط‌های انعطاف پذیری این رویکرد کارایی ندارد.

باید به سمت سازماندهی فعالیت ها به صورت فرآیند گرایی برویم

وی گفت : اگر به دنبال تناسب با مخاطب و پویایی هستیم باید به سمت سازماندهی فعالیت ها به صورت فرآیند گرایی برویم، تعیین امورات مربوط به یک خدمت در یک دفتر برای ارتباط و رضایت مخاطب با استفاده از پنجره های واحد باید با مسئولیت همان دفتر انجام گیرد و حتی اگر موضوعی مستقیم به اختیارات یک دفتر مربوط نیست اما همان دفتر مسئول پیگیری خواهد بود.

پنجره واحد برای پیشبرد امور و فعالیتها تدوین خواهد شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: دفاتر تخصصی با این نگاه که تمام کارهای مرتبط با خود را باید پاسخگو باشند، جلو خواهند رفت. پیش نویس ایجاد یک پنجره واحد هم تدوین خواهد شد تا مسیر شفاف گردد.

فاطمی امین گفت: برنامه ریزی، اولویت گذاری، توانمندسازی، تنظیم بازار، صادرات و واردات، ستاد تسهیل، تولید و دیگر امورات مربوط به یک حوزه در آن حوزه با اختیار انجام خواهد شد.

وزارت صمت در دولت سیزدهم پیشران حکمرانی هوشمند خواهد شد

وی در ادامه اضافه کرد: در دولت سیزدهم وزارت صمت در حکمرانی هوشمند باید پیشرو باشد که ظرفیت های این مهم وجود دارد و امکان پذیر است.

وزیر صمت گفت: به عنوان نمونه در سامانه جامع تجارت داده‌های فرایندهای کسب و کار را رصد می‌کنیم اما در این نوع نگاه ما میدان صنعت، معدن و تجارت را مورد رصد قرار خواهیم داد.

فاطمی امین در بخش بعدی سخنان خود به موضوع آمایش سرزمینی به عنوان چهارمین محور سخنان خود اشاره کرد و گفت: اضافه شدن دو میلیون شغل و افزایش صادرات کافی نیست، بلکه آمایش سرزمینی آنها نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

در راستای آمایش سرزمینی برای ۴۵۰ شهرستان برنامه عملیاتی داریم

وی ادامه داد: برای ۴۵۰ شهرستان برنامه عملیاتی باید داشته باشیم که چالشها و مشکلات آن را رصد و متناسب با آنها هدف گذاری انجام و شاخص‌های پروژه ها در کنار شاخص‌های فرایندها ملاک عمل واقع شود که این موضوع مشارکت همگان را می‌طلبد.

وزیر صمت تصریح کرد: این برنامه با مشورت نمایندگان مجلس جلو خواهد، نمایندگان دغدغه حوزه‌های انتخابی خود را دارند و ما به عنوان نمایندگان مردم به آنها نگاه می‌کنیم.

همسو شدن انرژی نمایندگان مجلس با مجموعه وزارت صمت در تحقق اهداف آمایش سرزمینی

فاطمی امین تاکید کرد: همسو شدن انرژی ما با نمایندگان در این راستا انجام می‌گیرد و محور کارها می‌شود و هر سه ماه یکبار پایش و گزارش خواهد شد.

وی گفت: همسو شدن انرژی و متعاقب آن توزیع عادلانه منابع و ثروتها ‏در این مسیر اتفاق خواهد افتاد و کشور برای آینده ریل گذاری خواهد شد.

اهمیت موضوع پایش در برنامه های وزارت صمت

وزیر صمت موضوع پنجم سخنان خود را موضوع پایش عنوان کرد و افزود: چهار محور اصلی و شاخص داریم؛ پروژه ها، فرآیندها، آمایش سرزمینی و سایر اقدامات که برای برخی پایش به صورت سه ماه یکبار برای برخی ماهانه، فصلی و سالانه انجام خواهد شد و تمام سعی خود را خواهم داشت تا در تمام جلسات پایش شرکت کنم .

فاطمی امین همچنین تصریح کرد: دفاتر تخصصی، ستاد وزارت ، سازمانهای صمت استان‌ها بصورت مداوم و‌منظم پایش خواهند شد و موضوع پایش برای من بسیار مهم خواهد بود.

مدیران مجموعه صمت باید از چالش های آینده بر آوردهای لازم را داشته باشند

وی همچنین در خصوص پایش یادآوری کرد: پایش گذشته نگر و آینده نگر داریم و مدیران مجموع وزارت صمت باید از چالش های چند ماه آینده بر آوردهای لازم را داشته باشند. انشالله پایش را از مهرماه با قدرت شروع خواهیم کرد و در دو یا سه ماه آینده تکمیل خواهد شد.

وزیر صمت همچنین گفت: گزارش وضعیت کنونی بخش صنعت، معدن و تجارت تدوین و به رئیس جمهور ارسال می‌شود.

ظرفیت تحقق چشم انداز ۱۴۰۴ را داریم

فاطمی امین همچنین با بیان اینکه باید باید برای تحقق چشم‌انداز ۱۴۰۴ تلاش کنیم گفت: تحقق این برنامه راهبردی امکان پذیر است، ما میتوانیم و ظرفیتهای لازم را هم داریم، اگر نیت خود را خالص کنیم خدا هم کمک می‌کند.

برای ارتقای شاخص های معیشتی مردم باید تلاش کنیم

وی همچنین تصریح کرد: وضعیت موجود نیز ناراحت کننده است که باید همگان با تمام تلاش برای عبور از این وضعیت و ارتقا شاخص ها به خصوص معیشت مردم تلاش کنیم.

وزیر صمت همچنین بیان کرد: مسئولیت ما بسیار سنگین است، وزارت صمت مهمترین وزارتخانه به لحاظ اشتغال، تولید، توسعه و معیشت مردم می‌باشد، آگاهانه این مسئولیت را قبول کرده و به این وزارتخانه آمده ام.

گفتنی است که در این نشست مدیران ارشد، مسئولان سازمانهای صمت و شرکت شهرکهای صنعتی استانها به بیان مهمترین دغدغه ها و نقطه نظرات خود در حوزه‌های مختلف پرداختند و برنامه های پیشنهادی وزیر صمت نیز مورد ارایه قرار گرفت.

ضرورت شناسایی ایده‌های نوآورانه برای کاهش مصرف انرژی در معادن

محمد سپهر مدیر روابط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در بازدید از مرکز نوآوری ایمینو شناسایی راهکارهای نوآورانه و فناورانه برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در معادن و صنایع وابسته تاکید کرد.

به گزارش جهان معدن ،محمد سپهر در بازدیدی که از مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران داشت، با استارتاپ‌های مستقر در این مرکز آشنا شد و فعالیت آنها را حلقه مفقوده معادن و صنایع معدنی کشور دانست.

او طی نشستی که با حسین منصوری مدیر مرکز نوآوری ایمینو داشت، افزود: برخی از بنگاه‌های صنعتی و معدنی برای کاهش مصرف انرژی نیازمند ایده‌های نوآورانه و فناورانه هستند که خوشبختانه مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران بازوی تسهیلگر ایمیدرو شده و شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو و دیگر واحدهای معدنی کشور را می‌‌تواند در استفاده از روش‌های بروز و تکنولوژی‌های جدید یاری دهد.

سپهر با بیان اینکه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی درخصوص مزایای استفاده از خدمات استارتاپ‌ها برای جامعه معدنی کشور ضرورت دارد، گفت: مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران با نقش تسهیلگری خود پل ارتباطی دانشگاه و صنعت باشد و اکوسیستم استارتاپی و بخش معدن را به هم نزدیک کند.

صفحه1 از9