19 تیر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

پیشنهادهاي راهبردی به مجلس برای حمايت از صادرات

نشست مشترک رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با مديران بانك توسعه صادرات ايران با هدف ارتقاي توان بانک در حمایت از صادرکنندگان و تولید صادراتی کشور برگزار و پیشنهادات راهبردی به مجلس برای حمایت از صادرات اعلام شد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومي بانك توسعه صادرات ايران، در اين جلسه كه دكتر محمدرضا پورابراهيمي و مدیرعامل، اعضاي هيات مديره، هيات عامل و مديران بانک توسعه صادرات ایران حضور داشتند، پیشنهادهايي برای افزايش توان بانك توسعه صادرات در تامين مالي صادرات و راهكارهاي حمايتي اين بانك در تحقق جهش توليد در کشور مطرح شد.

از مهمترين پيشنهادهای مطرح شده در اين جلسه افزايش سرمايه بانك توسعه صادرات ایران بود كه در صورت موافقت مجلس شوراي اسلامي، سهم بانك در تامين مالي صادرات به طرز قابل توجهي افزايش می یابد.

در پيشنهادي ديگر بر ضرورت تفكيك قوانين و مقررات ناظر بر بانكهاي توسعه اي و تجاري با توجه به نقش مهم بانكهاي توسعه اي در توسعه اقتصادي كشور مباحثي مطرح شد. جزئيات ديگر جلسه در ادامه اين خبر آمده است.

 

راهكاري براي افزایش سرمایه بانك توسعه صادرات بدون تزریق منابع جدید

به گزارش خبرنگار اگزیم نیوز، در اين جلسه، دکتر علی صالح آبادی ضمن خیر مقدم به دکتر محمدرضا پورابراهیمی گفت: نظر به شرایط ارزی ویژه کشور و تاکید دولت بر اهمیت صادرات و ارزآوری از مسیر صادرات غیر نفتی، این جلسه با هدف تعامل و رایزنی با مقام قانون گذار برای بهبود عملکرد بانک توسعه صادرات و نیل به هدف جهش تولید، تشکیل شده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران ضمن اشاره به اینکه 83 درصد تسهیلات بانک توسعه صادرات ایران، ارزی و تنها 17 درصد ریالی است، گفت: بانک توسعه صادرات، بانکی دولتی، تخصصی و توسعه ای با 38 شعبه در کل کشور، در بخش تجهیز منابع به دلیل رعایت نرخ 15 درصد در سود سپرده و ارائه تسهیلات با نرخ ترجیحی امکان چندانی برای جذب سرمایه از طریق سپرده های مردمی ندارد و در این بخش متکی به سرمایه بانک، سپرده گذاری صندوق توسعه ملی، خطوط اعطایی از سوی بانک مرکزی و گردش مالی مشتریان در بانک است.

وی افزود: به منظور افزایش توان بانک در ارائه خدمات بیشتر به صادرکنندگان و بخش تولید صادرات محور، پیشنهاد می شود، صندوق توسعه ملی، بدهی بانک توسعه صادرات را به این صندوق، تحت عنوان افزایش سرمایه لحاظ کند؛ در صورت موافقت دولت، این افزایش سرمایه بدون تزریق منابع جدید بوده و با محدودیت های فعلی دولت در تخصیص منابع جدید سازگار خواهد بود و بانک می تواند پروژه های بیشتری را تامین مالی کرده و نقش حمایتی خود را در حوزه صادرات با توان بیشتری ایفا کند.

 

معافيت بانك توسعه صادرات از ماليات، به نوعي حمايت از صادرات است

صالح آبادی برگرداندن سود سهام دولت به بانک و معافیت از مالیات را نیز از دیگر مطالبات بانک توسعه صادرات عنوان کرد و گفت: همانطور که گفته شد، ماهیت بانک توسعه صادرات به عنوان یک بانک توسعه ای باید با ملاحظات ویژه از سوی قانونگذار بررسی شود؛ لذا انتظار می رود در موقعیتی که امکان افزایش سرمایه از سوی دولت وجود ندارد، بانک از پرداخت مالیات وسود سهام دولتی به دولت معاف شده و این منابع به عنوان افزایش سرمایه برای بانک تلقی گردد.

 

مقررات بانكي ويژه بانك هاي توسعه اي تدوين شود

وی از دیگر چالش های بانک های توسعه ای را یکسان بودن قوانین و مقررات بانکی برای بانک های توسعه ای و بانک های تجاری دانست و گفت: این مساله باعث بروز مشکلاتی در فعالیت بانک خصوصا در شرايط فعلي تحريم می شود و لازم است از سوی نهاد قانونگذار برای حل آن چاره اندیشی شود؛ اصولا در بانک توسعه صادرات سیستم ها و نرم افزارها بر مبنای بانکداری شرکتی طراحی شده و اجرای برخی مقررات از جمله اعطای وام های خرد مانند وام ازدواج، سیستم IT بانک را دچار اخلال می کند.

علی صالح آبادی در ادامه این نشست یادآور شد: بانک توسعه صادرات در شرایط دشوار تحریم و نیاز به ارزآوری از محل صادرات غیر نفتی نیازمند حمایت ویژه از سوی دولت است و یکی از موضوعاتی که می تواند در این شرایط، توان بانک را ارتقا دهد، پوشش ریسک نوسان نرخ ارز از سوی دولت است.

به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در این مدت، بانک توسعه صادرات با روش های تخصصی و مذاکرات متعدد، توانسته است روند واردات تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز خطوط تولید را تسهیل کند.

 

بانك توسعه صادرات در پي فرصت سازي جديد براي صادرات است

در ابتداي اين جلسه دكتر ابوذر سروش، رئيس هيات مديره اين بانك گزارشي از عملكرد اين تخصصي- توسعه ای در سه سال گذشته ارائه كرد.

وي گفت: فرصت‌ سازي براي فعالان حوزه صادرات و حمايت از ايجاد اشتغال در داخل کشور از ماموريتهاي اصلي بانك اين بانك است.

رئيس هيات مديره بانک توسعه صادرات ایران خاطرنشان كرد: اين بانك در مواجهه با چالش هاي مربوط به حوزه بانكداري بين المللي به دليل وجود تحريم هاي بين المللي، امكان جذب سرمايه ‌هاي خارجي، ايجاد روابط كارگزاري، اخذ رتبه اعتباري، دريافت خدمات از شركت‌هاي بيمه اي بين المللي و ... محدوديت دارد كه افزايش سرمايه بانك و تدوين مقررات حمايتي از بانكهاي توسعه اي مي تواند اختيارات و سرعت عمل اين بانك را ارتقا دهد.

دكتر سروش با بيان گزارشي از فعاليت هاي اين بانك در بخش حمايت از شركتهاي دانش بنيان صادراتي گفت: در سال گذشته 62درصد تسهيلات اين بانك به شركتهاي دانش بنيان از منابع بانك توسعه صادرات و مابقي از منابع صندوق توسعه ملي بوده است.

سخنان دكتر پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي متعاقبا اعلام خواهد شد.

بانک مشترک ایران و ونزوئلا با سود خالص ۱۹۱۵ میلیارد ریالی، به مجمع می‌رود.

بانک مشترک ایران و ونزوئلا با سود خالص ۱۹۱۵ میلیارد ریالی، به مجمع می‌رود.

 

به گزارش جهان معدن، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بانک مشترک ایران و ونزوئلا موافقت کرد.

 

بانک مشترک ایران و ونزوئلا به عنوان تنها بانک مشترک در کشور برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ رقمی بالغ بر ۱۹۱۵ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است. این بانک همچنین از برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال و پذیرش و عرضه سهام در بازار سرمایه، پس از اخذ مجوزهای لازم از بانک مرکزی خبر داده است.

اقدامات خودروسازان برای مقابله با کرونا

معاون توسعه منابع انسانی ایران خودرو با بیان اینکه هیچ کاهشی در شیفت‌های کاری ایران ‌خودرو به دلیل مسائلی مانند کرونا اتفاق نیفتاده است، گفت: در حال حاضر تولید رو به افزایش است و حتی فردا که روز تعطیل قراردادی است، تولید در 3 شیفت کاری انجام خواهد شد.

 

به گزارش جهان معدن، محمد گلچین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به رعایت سختگیرانه همه پروتکل‌های بهداشتی در ایران خودرو گفت: با کاهش آمار شیوع کرونا در جامعه طی خردادماه، پروتکل‌های ما نیز قدری سهل شد و یکسری محدودیت‌ها حذف شدند، ولی حالا با افزایش آمار ابتلا در جامعه، محدودیت‌های ما نیز مجدداً سختگیرانه شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 100 درصد کارکنان ایران خودرو از ماسک استفاده می‌کنند و تعداد کمی که در هفته‌های گذشته این پروتکل را رعایت نکرده بودند، با معرفی به کمیته انضباطی توبیخ شدند.

گلچین با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان ابتلا به کرونا در ایران‌ خودرو در حال بازگشت به وضعیت دو یا سه هفته قبل است، گفت: تقریباً آمار ابتلا رو به صفر است و در روز گذشته از 26 هزار نفر پرسنل ایران‌خودرو حدود 11 نفر تست مثبت داشتند که خوشبختانه حالشان وخیم نیست و در منزل تحت مراقبت هستند.

 

وی تصریح کرد:‌ابتلا به کرونا هم در سطح مدیران و هم در سطح کارگران اتفاق افتاده، ولی در حال حاضر با اعمال پروتکل‌های سختگیرانه، وضعیت رو به بهبود است و هیچ کاهشی در شیفت‌های کاری اتفاق نیفتاده است.

وی توضیح داد: حتی در بخش‌هایی که کارگران مجبورند نزدیک یکدیگر کار کنند نیز از شیلد محافظ استفاده می‌شود تا فاصله اجتماعی رعایت شود.

 

به گفته معاون توسعه منابع انسانی ایران خودرو، همه بخش‌های این مجموعه خودروسازی از جمله انبارها، سالن‌های تولید و همچنین محیط‌های اداری هر روز حداقل یکبار ضدعفونی می‌شوند و در عین حال، همه سرویس‌های ایاب و ذهاب کارکنان نیز قبل و بعد از استفاده در هر روز ضدعفونی می‌شود، به طوری که حتی یک مورد ابتلای به کرونا بین رانندگان وجود نداشته است.

وی در ادامه از برنامه‌ریزی بر روی شناورسازی ساعت کار کارکنان ستادی ایران خودرو از شنبه هفته آینده خبر داد و گفت: ‌این شناورسازی در طول روز حدود یک تا دو ساعت خواهد بود که با توافق مسئولان بخش صورت می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: همچنین برای جلوگیری از ازدحام در زمان کارت زدن پرسنل، فرجه 10 دقیقه ای برای کارت زدن لحاظ شده است.

گلچین با تأکید بر اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران خودرو با همراهی پرسنل امکان‌پذیر شده است، گفت: هر مقررات و محدودیتی که وضع می‌شود، مورد توجه و اقبال کارکنان قرار می‌گیرد.

 

وی همچنین با اشاره به تلاش برخی افراد برای به تعطیلی کشاندن ایران‌خودرو در شرایطی که امسال با عنوان جهش تولید نامگذاری شده است، گفت: سال گذشته همین موقع تولید روزانه ایران ‌خودرو حدود 500 دستگاه بود، اما حالا به بیش از 2 هزار و 200 دستگاه رسیده است که برخی افراد سعی می‌کنند مانع از این روند تولید شوند.

آموزش هدفمند ایمیدرو برای توسعه معادن کوچک

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو گفت: این سازمان، آموزش های هدفمند را برای توسعه معادن کشور به ویژه معادن کوچک به اجرا گذاشته است.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، غلامرضا ملاطاهری، با بیان این مطلب اظهار داشت: موضوع آموزش و درنتیجه افزایش بهره وری در آنها، یک نیاز ضروری در معادن کوچک مقیاس است که می تواند کمک موثری در تداوم تولید و کاهش قیمت تمام شده این معادن داشته باشد.

 

وی ادامه داد: ایمیدرو با هماهنگی سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها و سازمان نظام مهندسی معدن، دوره های آموزشی مورد نظر را احصا و از 11 آذر 98 در استان های مختلف به اجرا گذاشته است.

 

تداوم برگزاری دوره های آموزشی
مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با اشاره به گزارش آموزش های صورت گرفته از سوی ایمیدرو برای معادن گفت: از 504 ساعت آموزش پیش بینی شده برای تربیت تکنسین معدن، 360 ساعت برگزار شد اما به دلیل کرونا متوقف شد که از ابتدای ماه تیر، با رعایت پروتکل های بهداشتی، کلاس های باقی مانده برگزار شود.
وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی انجام شده، برگزاری 600 دوره آموزش در سطوح کارگری، کارشناسی، معادن زغال سنگ زیرزمینی و رانندگان، پیش بینی شد که به علت شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کلاس ها، تاکنون 400 دوره برگزار و مقرر شد از اول تیر200 دوره باقی مانده، با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

 

فراهم سازی زیرساخت های فنی و مالی برای ایجاد فرآوری
ملاطاهری با اشاره به ضرورت فرآوری مواد معدنی پس از استخراج در معادن کوچک مقیاس، تصریح کرد: با فرآوری مواد معدنی در این معادن و درنتیجه، ایجاد ارزش افزوده در مواد خام، درآمد حاصل از فروش این معادن افزایش یافته و فعالیت اقتصادی آنها رونق می گیرد.
وی افزود: یکی از راهکارهای موثر برای این موضوع، استفاده از واحدهای فرآوری کوچک مقیاس یا واحدهای سیار فرآوری است. در این زمینه نیز مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، زیرساخت های فنی و مالی لازم برای به کارگیری این واحدها را در معادن فراهم کرده اند.

دكتر مهری: بكارگيری فناوريهای نوين براي ارائه خدمات مطلوب به مشتريان بازار سرمايه، ضروري است

مديرعامل بانك صنعت و معدن تأكيد كرد: بكارگيری فناوريهای نوين براي ارائه خدمات مطلوب به مشتريان بازار سرمايه و سرعت بخشيدن به روند فرآيند ها ضروری است.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از پايگاه اطلاع رساني بانك صنعت و معدن، دكتر مهري امروز سه شنبه هفدهم تيرماه در جمع كاركنان كارگزاري بانك صنعت و معدن حضور يافته و اعلام داشت: كارگزاري ابزاري است براي مشتريان بانك در جهت تحقق شعار جهش توليد چراكه افزايش توليد بدون افزايش توان مالي شركت ها و افزايش نقدينگي آنان امكانپذير نخواهد شد.
مديرعامل بانك صنعت و معدن رونق بازار سرمايه را گامي مهم در جهت توسعه اقتصادي كشور دانست و گفت: نقش بازار سرمايه در شرايطي كه بنگاه هاي اقتصادي به دليل تحريم هاي ظالمانه نيازمند نقدينگي بيشتري هستند، قابل انكار نيست.


دكتر مهري ايجاد شفافيت در بازار سرمايه را يكي از اثرات فعاليت كارگزاري ها برشمرد و گفت: وجود اطلاعات بيشتر در انجام معاملات سبب تسهيل تصميم گيري و ايجاد رقابت در بازار سرمايه مي گردد.


دكتر مهري ادامه داد: تعداد شعب كارگزاري هاي بانك صنعت و معدن در سراسر كشور با هدف مشتري محوري و گسترش خدمات مالي و مشاوره اي در حوزه بورس و فرابورس به مشتريان افزايش يافته است و اين كارگزاري ها آماده ارائه سبدي از خدمات در موضوعات مرتبط با بازارهاي مالي و سرمايه اي مي باشند.
مديرعامل بانك صنعت و معدن خاطرنشان كرد: برگزاري كلاس هاي آموزشي مرتبط با بازار سرمايه با عنوان "مدرسه سرمايه گذاري" در كارگزاري بانك صنعت و معدن اقدام مثبتي بود كه سبب آشنايي بيشتر عموم با نحوه فعاليت در بورس و فرابورس خواهد گرديد.


وي ضمن تأكيد بر لزوم فرهنگ سازي و اطلاع رساني به مشتريان تصريح كرد: لازم است آموزش هاي كاربردي در حوزه بازار سرمايه براي عموم فعالان اقتصادي در دسترس باشد كه اين آموزش ها مي تواند در زمينه آشنایی با مفاهیم بازار سرمايه، اصول سرمایه‌گذاری، خرید و فروش، تجزیه‌ و تحلیل بازار، آشنايي با سامانه های معاملاتی و معاملات آتی باشد.
دكتر مهري همچنين از لزوم بهره گيري از فناوريهاي نوين در ارائه خدمات كارگزاري سخن گفت و افزود: بهره گيري از ابزارهاي معاملات آنلاين و سفارشات اينترنتي، ابزارهاي الكترونيكي بورس كالا، ارائه آموزش، گزارش ها و تحليل ها توسط كارگزاري بانك صنعت و معدن از جمله اقداماتي است كه در اين راستا قابل انجام است.

مديرعامل بانك صنعت و معدن از تسويه بدهی 500 واحد توليدی و بخشودگی سود تسهيلات آنان خبر داد

مديرعامل بانك صنعت و معدن گفت: اين بانك با استفاده از ظرفيت بند(ل) تبصره (16) قانون بودجه سال 98 كل كشور، بدهی غير جاری 500 واحد توليدی كوچك و متوسط (SME) را شامل بخشودگی سود تسهيلات قرار داد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از پايگاه اطلاع رساني بانك صنعت و معدن، دكتر حسين مهري با اشاره به اهميت حمايت از واحدهاي توليدي در شرايط تحريم هاي ظالمانه و شيوع ويروس كرونا عنوان داشت: اين بانك بخشودگی سود تسهيلات کمتر از يک ميليارد ريال را در راستاي اجراي بند «ل» تبصره 16 قانون بودجه سال 1398 کل کشور درخصوص بخشودگی سود تسهيلات کمتر از يک ميليارد ريال بانک مرکزي در دستور كار خود قرار داده و اجرا نمود.


وي افزود: بر اين اساس از تاريخ صدور مجوز بانك مركزي در پايان تيرماه 98 تا تاريخ پايان اجراي قانون فوق در پايان خردادماه سال جاري، مبلغ 577 ميليارد ريال مطالبات اين بانك از مشتريان كه بالغ بر 500 فقره تسهيلات مربوط به واحدهاي كوچك و متوسط (SME) بوده و در طبقه بدهي هاي غير جاري قرار داشت، تسويه گرديد.


دكتر مهري در خصوص جزييات اين اقدام تصريح كرد: با پرداخت 38 درصد مبلغ تسهيلات يعني صرفاً 223 ميليارد ريال به صورت نقدي از جانب مشتريان، مبلغ 135 ميليارد ريال جرايم متعلقه مازاد بر نرخ سود تسهيلات، مشمول بخشودگي قانوني شد و مبلغ 219 ميليارد ريال نيز بابت بخشش سود تسهيلات مزبور به عنوان مطالبات از بانك مركزي لحاظ گرديد.

بیمه تعاون حامی ویژه انجمن بهره وری ایران شد

شرکت بیمه تعاون موفق به دریافت نشان سیمین انجمن بهره وری ایران شد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی بیمه تعاون ، جلسه و نشست مشترک مهندس کلانتری مدیرعامل انجمن بهرهوری ایران و دکتر مظلومی مدیرعامل بیمه تعاون صبح امروز هفدهم تیرماه در محل شرکت بیمه تعاون برگزار شد و نشان سیمین این انجمن به عنوان حامی ویژه به دکتر مظلومی اهدا شد.


در متن پیام آمده است:

شرکت بیمه تعاون

عزم و همت والای شما در حمایت از حرکت توسعه و بهره وری با اعلام آمادگی در پذیرش ایفای نقش به عنوان حامی ویژه انجمن بهره وری ایران موجب امتنان و شایسته سپاس می باشد.

امید است این اقدام ، سرآغاز توجه بیشتر در ارتقای بهره وری درآن شرکت و توسعه و ترویج بهره وری در سطح ملی و در رشد اقتصادی گردد.

مشروح این جلسه به زودی منتشر خواهد شد .

 

 

چرا اصلاح الگوي مصرف را جدي نگرفتيم؟

بسياري از صاحب‌نظران معتقدند نهادينه کردن روش­ هاي صحيح استفاده از منابع کشور منجر به اصلاح الگوي مصرف مي شود و به‌تبع آن، شاخص ­هاي زندگي بهبود، هزينه ­ها کاهش و نهايتاً زمينه براي گسترش عدالت اجتماعي فراهم مي ­شود. از طرف ديگر بايد اذعان کرد، فرهنگ‌سازي و تغيير نگرش­ ها نسبت به مقوله مصرف بهينه، بستر اصلي نهضت اصلاح الگوي مصرف است که بايستي همواره مطمح نظر سياست‌گذاران قرار گيرد.

 

به گزارش جهان معدن، ده سال پيش رهبر معظم انقلاب اسلامي امام خامنه‌اي (مدظله‌العالي) با اشراف کامل بر شرايط محيطي و محاطي کشور و آگاهي کامل از آينده جامعه، مهم­ترين مسئله روز اقتصادي را نحوه مصرف آحاد مردم و مسئولين و راه برون­ رفت از مشکلات پيش رو را صرفه­ جويي عمومي و اصلاح الگوي مصرف دانستند و بر اين اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوي مصرف» نام نهادند و فرمودند:

 

«من آنچه را که مي‌خواهم در اين برهه عرض کنم اين است که ملت عزيز جداً از اسراف و زياده‌روي پرهيز کنند. ما حق نداريم به‌عنوان يک ملت، مصالح بزرگ و ملي و دورنگر خود را به خاطر خواسته­ هاي شخصي خودمان فدا کنيم و آنها را ناديده بگيريم. همه بايد مسئله صرفه­ جويي را جدي بگيرند]...[ جامعه ما بايد اين مطلب را به‌عنوان يک شعار هميشگي در مقابل خود داشته باشد؛ چون وضع جامعه ما ازلحاظ مصرف، وضع خوبي ندارد]...[عادت­هاي ما، سنت­هاي ما، روش­ هاي غلطي که از اين‌وآن ياد گرفته ­ايم، ما را سوق داده است به زياده‌روي در مصرف به نحو اسراف .يک نسبتي بايد در جامعه ميان توليد و مصرف وجود داشته باشد؛ يک نسبت شايسته ­اي به سود توليد؛ يعني توليد جامعه هميشه بايد بر مصرف جامعه افزايش داشته باشد]...[ امروز در کشور ما اين‌جوري نيست. مصرف ما به نسبت، از توليدمان بيشتر است؛ اين، کشور را به عقب مي­رساند؛ اين، ضررهاي مهم اقتصادي بر ما وارد مي­کند؛ جامعه دچار مشکلات اقتصادي مي­شود]...[اسراف، هم لطمه اقتصادي مي­ زند، هم لطمه فرهنگي مي­ زند]...[ بنابراين مسئله صرفه‌جوئي و اجتناب از اسراف، فقط يک مسئله اقتصادي نيست؛ هم اقتصادي است، هم اجتماعي است، هم فرهنگي است]...[»

 

ايشان در اواسط سال 88 در اين خصوص فرمودند:« ما الان در پايان نيمه اول سال قرار داريم .البته اصلاح الگوي مصرف مخصوص يک سال نيست؛ سال­ها طول مي­ کشد .من ايام عيد هم اين را گفتم؛ شايد ده سال طول بکشد که انسان بخواهد اين کار را بکند؛ اما بايد شروع کنيم]...[ لازم است به‌عنوان يک سياست، ما مسئله صرفه­ جوئي را در خطوط اساسي برنامه ­ريزي­ هايمان در سطوح مختلف اعمال کنيم]...[ من در پيام نوروزي هم گفتم که مردم را به رياضت اقتصادي دعوت نمي­ کنم؛ ابداً. چه رياضتي؟ بحمدالله ملت ما احتياج به رياضت ندارد. من آنها را به قناعت، به صرفه­ جويي و به اسراف نکردن دعوت مي­کنم. اسراف، حرام است. اين هم نمي‌شود که من و شما، مرتب ديگران را نصيحت‌کنيم. همه بايد سعي کنند که اسراف را از زندگي شخصي و از زندگي کاري خودشان دور کنند]...[ ما مي­ گوييم ريخت‌وپاش نباشد؛ مصرف کردن يک حرف است، بد مصرف کردن يک حرف ديگر است»

 

امروز بيش از ده سال از اعلام شعار «حرکت به سمت اصلاح الگوي مصرف» به‌عنوان نقطه آغاز اصلاح نظام اقتصادي کشور مي­ گذرد، همگان مي­ دانيم سال­هاي بعد نيز معظم له حلقه ­هاي ديگر اصلاح نظام اقتصادي را متناسب با اقتضائات محيطي و محاطي و با محوريت توليد و اشتغال تعيين و ابلاغ فرمودند و انتظار داشتند که در خلال اين ده سال با پرهيز از اسراف و ايجاد رونق در توليد و همچنين اشاعه قناعت و صرفه­ جويي، الگوي مناسبي در جامعه شکل بگيرد که در آن توليد بر مصرف فزوني گيرد و به‌تبع آن، حال جامعه خوب و عدالت اجتماعي گسترش يابد. هرچند بسياري از توليدکنندگان دلسوز کشورمان در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، نظامي، اجتماعي و]...[ همان راهي را رفتند که انتظار مي­رفت و دستاوردهاي بزرگي نيز در اين خلال کسب کردند ولي بسياري نيز موضوع را آن‌طور که بايد و شايد جدي نگرفتند و سرلوحه اقدامات خود قرار ندادند. لذا روي سخن اين نوشتار بيشتر به آن دسته از افراد و مسئولاني است که موضوع را جدي نگرفتند و از تبعات آن آگاه نبودند. مسئولاني که يا بايد کار سيستماتيک و قانونمندي انجام مي­دادند تا منجر به اصلاح الگوي مصرف در درازمدت مي­ شد؛ يا بايد حداقل کاري انجام نمي­ دادند تا امروز شاهد اين‌همه رويه­ هاي غلط نمي ­بوديم. به‌هرحال در ادامه تلاش مي ­شود تا به‌اختصار، برخي از تبعات منفي اين تسامح ، در حد بضاعت بيان گردد.

 

خام ­فروشي نفت: چنانچه در سال­هاي گذشته مسئولان، برنامه ريزان و مديران اقتصادي کشور مطابق رهنمودهاي داده‌شده توسط رهبر معظم انقلاب دست‌به‌کار مي ­شدند و خام فروشي نفت را محدود مي­ کردند و يا عوايد خام فروشي را مجدداً به صنايع نفت و پتروشيمي تزريق مي­ کردند و با سرمايه‌گذاري مجدد در گسترش هر چه بيشتر صنايع مادر و زيرساخت­هاي ملي براي ايجاد اشتغال و توسعه تلاش مي­ کردند، امروز به‌رغم تقابل جدي آمريکا و تمامي متحدانش با کشور عزيزمان ايران، در همه ابعاد اقتصادي روي پاي قدرتمند خودمان مي­ ايستاديم تا اين‌گونه مشکلات به ما فشار وارد نکند. امروز همه ما به‌خوبي متوجه شديم که سنگ‌اندازي دشمنان درراه دريافت پول حاصل از خام فروشي نفت به همان اندازه ما را اذيت مي­کند که سال­هاي گذشته فروش بي‌اندازه نفت ما را اذيت کرده است. درواقع، هم فروش نفت و هم نفروختن نفت براي مردم ما مايه دردسر بوده است. چراکه براي توسعه همه‌جانبه کشور و مصرف بهينه انرژي در کشور برنامه‌ريزي صحيحي نکرده بوديم.

 

مصرف سوخت خودروها: به گزارش منابع معتبر داخلي، در حال حاضر بيش از 7.7 درصد خودروهاي كشور فرسوده هستند( بيش از يک‌ميليون و 350 هزار دستگاه) اين خودروها به اعتقاد كارشناسان بين 60 تا 100 درصد بيشتر از خودروهاي صفرکيلومتر سوخت مصرف مي‌کنند كه با اسقاط آنها مي­توان سالانه بيش از 400 ميليون ليتر سوخت صرف جويي کرد. بديهي است نوسازي اين ناوگان با هدف افزايش رونق اقتصادي، رفاه اجتماعي و رفع چالش­ هاي پيشرو، نيازمند برنامه‌ريزي‌هاي اصولي، هوشمندانه و آينده­ نگرانه است که تاکنون کمتر از سوي مسئولان ذي‌ربط مشاهده‌شده است.

 

مصرف نان: برآوردها حاکي از آن است که نان منبع تأمين انرژي حدود 54 درصد جامعه شهري و 60 درصد جامعه روستايي است. به‌عبارت‌ديگر هر فرد روزانه حدود 350 گرم نان مصرف مي­کند که کارشناسان ذي‌ربط اين آمار را بيش از دو تا سه برابر مصرف کشورهاي اروپايي مي­دانند. البته اين تفاوت آمار به دليل مصرف بالاي نان در کشور ما نيست زيرا بخش زيادي از نان خريداري‌شده يا به دليل پايين بودن کيفيت آرد و نوع پخت نان و هم بي‌توجهي به ارزش نان و نداشتن الگوي صحيح مصرف توسط خانواده­ها به ضايعات تبديل مي­شود. گفتني است در جامعه ما سالانه حدود 2 ميليون تن ضايعات نان به دليل اسراف و نداشتن الگوي صحيح مصرف به وجود مي­آيد که اين موضوع باعث هدر رفت حدود 33 درصد نان توليدشده در کشور مي­شود.

 

مصرف آب: گزارش­هاي مسئولين حاکي از هدر رفت حدود 55 درصد مصارف آب خانگي دارد. اين در حالي است که کشور ما کشور پرآبي نيست و مسئولان ذيربط براي آوردن آب به منازل مردم چه هزينه ­هاي طاقت­ فرسايي را به بيت‌المال تحميل مي‌کنند و ما براثر ندانستن الگوي صحيح مصرف بيش از نيمي از آن را هدر مي ­دهيم. بخش ديگري از هدر رفت آب در بخش کشت و مصارف صنعتي است که آمارها همگي از فاصله زياد اين مصارف با استانداردهاي جهاني حکايت دارد.

 

مصرف ميوه و تره­ بار: بر اساس آمار ارايه‌شده توسط فائو( سازمان خواربار و کشاورزي ملل متحد) رتبه نخست هدر رفت ضايعات محصولات ميوه و تره‌بار به ايران اختصاص دارد. اين سازمان ميزان ضايعات محصولات کشاورزي ايران را در سال 2016 حدود 35 درصد و در سال 2019 حدود 30 درصد اعلام کرده است که اين اعداد بيش از دو برابر ميانگين جهاني است. به‌عبارت‌ديگر در کشور ما سالانه حدود 40 ميليون تن محصولات کشاورزي به هنگام برداشت محصول و فرايند پس‌ازآن(حمل‌ونقل) از بين مي‌رود! درحالي‌که برآوردهاي وزارت جهاد کشاورزي نشان مي‌دهد ضايعات بخش کشاورزي و مواد غذايي سالانه قادر است چيزي بين 16 تا 18 ميليون نفر را سير کند.

نکته قابل‌تأمل ديگر در ضايعات کشاورزي، ميزان آبي است که با دور ريز اين محصولات از دست مي‌رود. به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزي سالانه حدود 9.3 ميليارد مترمکعب آب همراه با ضايعات کشاورزي هدر مي‌رود. هدر رفت اين ميزان آب همراه با دور ريز محصولات کشاورزي، در حالي صورت مي‌گيرد که براي کشور خشکي مانند ايران، هر مترمکعب آب ارزش حياتي دارد.

کارشناسان معتقدند زنجيره کاشت، داشت، برداشت و حتي فرايند توزيع محصول تا منازل در ايران برخلاف همه کشورهاي جهان داراي اشکالاتي است که خروجي آن جز تلفات و ضايعات محصولات چيز ديگري نمي­تواند باشد براي مثال:

وجود پنج‌ تا شش واسط، دلال و سلف­ خر براي عرضه محصولات کشاورزي از مزرعه تا مصرف‌کننده، درحالي‌که در کشورهاي توسعه‌ يافته اين توزيع با حداکثر يک تا دو واسط انجام مي‌شود.

نبود بسته­ بندي و همچنين ناوگان حمل‌ونقل مناسب براي جلوگيري از فسادپذيري محصولات و انتقال سريع آنها به بازار مصرف.
نبود انبارها و سردخانه‌هاي مخصوص نگهداري محصولات کشاورزي به هنگام عرضه زياد محصول
نبود برنامه‌ريزي و اجراي الگوي مناسب کشت از سوي مسئولان ذيربط در حوزه کشاورزي در مناطق مختلف کشور
يادمان باشد کشور عزيزمان ايران در سخت­ ترين شرايط تحريم­ هاي ظالمانه قرار دارد حال با اين شرايط سخت و با اين حجم از دور ريز محصولات کشاورزي و غذايي و همچنين ضايعات و تلفات متعدد در حوزه ­هاي مختلف(آب‌ ونان و انرژي و ...) همچنان برنامه ه­اي عملياتي و الزام ­آور براي اصلاح اين موارد وجود ندارد. باز يادمان نرود اصلاح الگوي مصرف هم توسط مسئولان و هم توسط آحاد مردم چيز جديدي نيست و اين موضوع بيش از ده سال است که توسط رهبر معظم انقلاب به‌عنوان يک اولويت تعيين و ابلاغ گرديده است.