08 بهمن 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

پروژه های ذوب آهن با پیوست‌های زیست محیطی تعریف و اجرا می‌شود

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان به مناسبت ۲۳ دی ماه سالروز تاسیس ذوب‌آهن اصفهان در گفتگو با برنامه زنده رود شبکه استانی سیمای مرکز اصفهان به تشریح دستاوردها و شرایط روز این شرکت، پرداخت.

به گزارش جهان معدن به نقل از پایگاه خبری ذوب آهن اصفهان: «منصور یزدی زاده» با بیان این که ذوب آهن اصفهان روند صنعتی شدن در کشور را رقم زد گفت: در صنعت فولاد تمام رشته های دانشگاهی اعم از فنی- مهندسی و علوم اجتماعی درگیر هستند و در حقیقت صنعت فولاد شرایط لازم برای به کار گیری علوم و فنون و توسعه سایر صنایع را فراهم می‌آورد.

مدیرعامل شرکت به فرآیند سوددهی ذوب‌آهن اصفهان نیز پرداخت و افزود: ذوب آهن اصفهان بر اساس اصل ۴۴ خصوصی شد اما چون زیان انباشته داشت سهام آن در بازار فرابورس عرضه شد. پس از آن با تلاش همکاران، تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، افزایش قیمت محصولات و سایر عوامل مرتبط از زیان انباشته خارج شد و به سوددهی رسید و در دو سال اخیر با سوددهی قابل ملاحظه ای که داشت سهام آن از فرابورس به بورس انتقال یافت.

وی با بیان این که پروژه های ذوب آهن با پیوست‌های زیست محیطی تعریف و اجرا می‌شود تاکید کرد: ذوب آهن اصفهان از دیرباز مباحث زیست محیطی را در سه مقوله آب، خاک و هوا مدنظر داشته و با اجرای پروژه‌های مختلف مانند بک فیلترها، الکتروفیلترها، درب های فلکسیل و... در راستای استانداردهای زیست‌محیطی اقدام می‌کند که تمام این اقدامات از طریق سازمان حفاظت محیط زیست بازرسی و پایش می شود.

یزدی زاده فعالیت‌های صنعتی را بدون آلایندگی، غیرممکن دانست و تصریح کرد: خودرویی که به بازار عرضه می شود یک منبع آلاینده است که با استانداردهای یورو ۴ و ۵ به دنبال کنترل آلایندگی آن هستند. در صنعت فولاد به ویژه ذوب‌آهن اصفهان نیز با رعایت قوانین زیست محیطی، کنترل آلایندگی این صنعت بر اساس استانداردهای تعیین شده انجام می شود.

یزدی زاده با بیان این که ذوب آهن اصفهان تولید کننده فولادهای ساختمانی است به روند تولید ریل ملی پرداخت و گفت: از سال ۹۲ ذوب آهن اصفهان پروژه تولید ریل را کلید زد و طی این سال ها با تلاش همکاران، تولید این محصول استراتژیک به ثمر نشست و از سال ۹۹ انواع ریل و متعلقات آن مطابق با استانداردهای جهانی به تولید انبوه رسید. در سال گذشته توانستیم ریل مورد نیاز محور های در حال توسعه راه آهن، کلان شهرها و معادن کشور را تولید کنیم و به سازمان‌های متولی تحویل دهیم.

فولاد خوزستان در میان ۲۰ شرکت برتر کشور

از آنجا که شرکت های برتر فهرست IMI-100 سهم زیادی در تولید ملی دارند، رسالت مرکز رتبه بندی شرکت های برتر در سازمان مدیریت صنعتی، شناسایی و معرفی این شرکت ها بوده است. لذا مانند سال های گذشته سازمان مديريت صنعتی رتبه بندی سال ۱۴۰۰ شرکت های برتر ايران را برای بيست و چهارمین سال متوالی تهيه نمود. اين فهرست با الهام از رسالت سازمان با فراهم نمودن آمار و اطلاعات شفاف و مفيد در مورد بنگاه های اقتصادی کشور، فضاي روشن تری از کسب و کار اقتصادی کشور ارائه می دهد و به مديران، سياست گذاران و پژوهشگران، ياری می رساند تا درک دقيق تری از ساختار مالی و اقتصادی صنايع و بنگاه های اقتصادی بزرگ کشور بيابند.

به گزارش جهان معدن، سازمان مدیریت صنعتی با تهیه فهرستی از شرکت‌های برتر بر اساس ۳۳ شاخص، که در ۶ گروه «اندازه و رشد شرکت»، «سودآوری و عمکرد»، «صادرات»، «نقدینگی»، «بدهی»، «بازار» تقسیم بندی شده اند، تلاش نموده است تصویری سالانه و متکی به آمارهای کمی قابل اعتماد از چگونگی تغییرات در آرایش بنگاه ‌های بزرگ کشور و صنایع و فعالیت های اقتصادی مختلف در کنار یکدیگر ارائه دهد.

از این رو، بر اساس آخرین گزارش ارائه شده از سوی این سازمان بر اساس سال مالی ۱۳۹۹، شرکت فولاد خوزستان (هولدینگ) در میان ۵۰۰ شرکت‌ برتر ایرانی با ۴ پله صعود نسبت به دوره قبل موفق به کسب رتبه‌ نوزدهم از نظر میزان فروش شده است.

بنابر اعلام سازمان مدیریت صنعتی ایران، برای گزینش شرکت های برتر ایران، معیار فروش مبنای انتخاب قرار گرفته است، زیرا میزان اثرگذاری فعالیت یک بنگاه اقتصادی در ابعاد اقتصاد ملی، رابطه مستقیمی ‌با میزان فروش شرکت دارد. در واقع فروش شرکت، میزان تعامل بنگاه را با ساختار اقتصادی کشور نشان می‌دهد و مهم‌ترین خروجی نهایی یک شرکت تجاری محسوب می‌شود و ورود به عرصه رقابت جهانی تنها برای شرکت‌های بزرگ با فروش بالا میسر است. شایان ذکر است علاوه بر موقعیت برتر یاد شده، شرکت گروه توسعه‌ فراگیر فولاد خوزستان (هولدینگ) در گروه خدمات بازرگانی نیز به عنوان اول مجموعه این گروه شناخته و مورد تجلیل قرار گرفت.

گفتنی است، بیست ‌و ‌چهارمین سال انجام این رتبه‌بندی «همایش شرکت‌های برتر ایران» با حضور مقامات کشوری و مدیران شرکت های برتر ایران و همچنین نمایندگان شرکت فولاد خوزستان آقایان بهمن تجلی زاده معاون فروش و بازاریابی، مهران عباس زاده مدیرعامل گروه توسعه فراگیر فولاد خوزستان و احمد بهدادی نیا کارشناس برنامه ریزی استراتژیک ۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با بیماری کرونا در سالن همایش‌های صدا‌ و‌ سیما برگزار شد. در روز همایش رتبه بندی شاخص فروش شرکت های برتر ایران و همچنین شرکت های پیشرو اعلام و مابقی شاخص ها رتبه بندی در روزهای آتی از طریق سامانه IMI-100 سازمان مدیریت صنعتی ایران اعلام خواهد شد.

پلتفرم "ثبت چالش" ایمینو راه‌اندازی شد

مجری طرح ایجاد زیست‌بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی اعلام کرد: نخستین سامانه ثبت چالش و نیازهای بنگاه‌های معدنی و صنایع وابسته با هدف شناسایی مشکلات و نیازهای بنگاه‌های تولیدی و یافتن راه‌ حل برای آنها از سوی فناوران و نوآوران ایرانی در ایمینو آغاز به کار کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازشبکه ایمینو، حسین منصوری با اشاره به اهمیت تمرکز بر نوآوری و انتقال تکنولوژی اظهار کرد: توسعه زیست‌بوم نوآوری در معادن به عنوان یکی از بخش‌های اقتصادی مهم کشور نیازمند احصاء و شناسایی دقیق چالش‌های فناوری و نوآوری است، به همین دلیل پس از راه اندازی سامانه الکترونیکی "ثبت ایده" ثبت چالش‌های بنگاه‌های تولیدی از طریق بستر مجازی و بصورت الکترونیکی در دستور کار «ایمینو» قرار گرفت.

او عنوان کرد: همانطور که پژوهشگران و فناوران در گوشه و کنار جهان چنین دغدغه‌‌ای دارند، «ایمینو» هم با این هدف به دنبال سازوکاری برای حل مشکلات فنی بنگاه‌های صنعتی کشور است.

مجری طرح ایجاد زیست‌بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی ادامه داد: در این مرکز همواره تلاش می‌کنیم توان فعالان بخش فناوری و نوآوری را برای خلق و توسعه راه‌حل‌های فناورانه در راستای غلبه بر مشکلات فنی صنایع مختلف کشور به کار بگیریم.

او افزود: با استفاده حداکثری از توان نخبگان، فناوران و پژوهشگران کشور در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط می‌توانیم گام‌های ارزنده‌ای در مسیر توسعه و تجاری‌سازی فناوری برداریم و از این طریق، به توسعه اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان کمک کنیم.

منصوری یادآور شد: مدیران و کارشناسان بنگاه‌های صنعتی و معدنی کشور برای ثبت چالش‌های خود می‌توانند به نشانی imino.irمراجعه و نیازها و چالش‌های فناوری و نوآوری خود را ثبت کنند تا با استفاده از طرح‌های نوآورانه و فناورانه هدایت شده به این مرکز، تسهیلگر ایده‌های نوین در صنایع و معادن کشور باشیم.

او در پایان یادآور شد: در صفحه ثبت چالش ها و نیازها به آدرس فوق، نوآوران، فناوران و شرکت ها و موسسات دانش بنیان می توانند نسبت به معرفی محصول یا خدمت نواورانه خود اقدام کنند.

کسب رتبه دوم از نظر ارزش فروش محصولات

به گزارش جهان معدن، بر اساس بررسی ارزش فروش شرکت ها در بخش داخلی بازار فیزیکی بورس کالای ایران، طی هفته گذشته شرکت معدنی و صنعتی چادرملو پس از شرکت فولاد مبارکه اصفهان، رتبه دوم از نظر ارزش فروش محصولات را کسب کرد. شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر نیز در مکان سوم این رده بندی قرار گرفت .

طبق جدول منتشر شده، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با فروش ۷۵ هزار تن کنسانتره سنگ آهن و شمش بلوم به ارزش ۴۵۰۳ میلیارد ریال در جایگاه دوم ایستاد.

تلاش، صبر و انتظار برای احیای یک مصوبه حیاتی

به گزارش جهان معدن ،محمدجعفر صالحی گفت: مصوبه اختصاص سهمیه یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تنی سنگ آهن به ذوب آهن اصفهان متاسفانه عملیاتی نشد و ما همچنان در تلاش برای احیا یک مصوبه حیاتی هستیم که البته این تلاش‌ها تاکنون نتیجه‌ای نداده است.

معاون خرید شرکت افزود: ذوب آهن اصفهان سهم ۱۰ درصدی از تولید فولاد کشور دارد و به عنوان نخستین شرکت فولادی، نقش بزرگی در صنعتی شدن کشور داشته است اما با این وجود، از هیچ سهمیه مواد اولیه‌ای برخوردار نیست.

انتخاب مدیرعامل فولاد هرمزگان به عنوان مدیر ارشد ارتباط‌ گستر

هجدهمین جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران، همزمان با هفدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی با حضور بیش از ۲۵۰ سازمان و شرکت، بیست و ششم دی ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش جهان معدن؛ در این رویداد نشان «مدیر ارشد ارتباط گستر» به مدیرعامل فولاد هرمزگان اعطا و با اهدای تندیس، از وی تقدیر به عمل آمد.

انتخاب مدیر ارشد ارتباط‌گستر بر اساس چهار شاخص انجام می‌شود: ارتباط مناسب با رسانه‌ها، داشتن ارتباطات مناسب با پرسنل و همکاران، داشتن منش و شخصیت ارتباطی و حمایت از حوزه ارتباطات و روابط عمومی. لازم به ذکر است که در این رویداد رضا صفریان به عنوان مدیر برتر روابط عمومی کشوری معرفی شد. همچنین واحد روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان به عنوان روابط عمومی برتر در رشته «برنامه‌ریزی ارتباطی و پیوست ارتباطی»، موفق به دریافت رتبه برتر شد.

آماده ورود به اشتغال 200 نفر هنرجو در صنعت گوهرسنگ

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو اعلام کرد: طی سال 99 و امسال، 200 نفر هنرآموز در دپارتمان ملی آموزش تخصصی فردوس، آموزش های مهارتی را گذراندند و آماده ورود به اشتغال در صنعت گوهر سنگ شدند.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، غلامرضا ملاطاهری با بیان این مطلب گفت: دپارتمان ملی آموزش تخصصی گوهرشناسی و گوهرتراشی فردوس با هدف توسعه اشتغال و جلوگیری از خام فروشی در صنعت گوهرسنگ، با همکاری سازمان آموزش فنی حرفه ای و ایمیدرو در سال 98 در شهر فردوس بهره برداری شد.

وی افزود: در این مرکز، تاکنون 2350 ساعت آموزش در 12 دوره آموزشی شامل ﮔﻮﻫﺮ ﺷﻨﺎﺳﯽ، ﮔﻮﻫﺮﺗﺮﺍﺵ ﺳﻨﮓ ﻫﺎﯼ ﻗﯿﻤﺘﯽ ﻭ ﻧﯿﻤﻪ ﻗﯿﻤﺘﯽ )ﺩﺍﻣﻠﻪ(، ﮔﻮﻫﺮﺗﺮﺍﺵ ﺳﻨﮓ ﻫﺎﯼ ﻗﯿﻤﺘﯽ ﻭ ﻧﯿﻤﻪ ﻗﯿﻤﺘﯽ )ﺯﺍﻭﯾﻪ(، ﺣﺠﻢ ﺳﺎﺯﯼ ﺳﻨﮓ ﻫﺎﯼ ﻧﯿﻤﻪ ﻗﯿﻤﺘﯽ و ﻣﻠﯿﻠﻪ ﺳﺎﺯ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﻗﯿﻤﺘﯽ برگزار شده است.

برنامه توسعه صنعت گوهرسنگ

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با اشاره به سیاست این سازمان برای توسعه صنعت گوهرسنگ در حوزه اکتشاف، توسعه، صادرات و بازرگانی در افق 10 ساله تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های بالای شرق کشور در حوزه معادن گوهرسنگ، درصدد توسعه صنعت گوهرسنگ در این مناطق هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در این صنعت، سرمایه پایینی نیاز دارد، افراد علاقه مند به این حوزه، پس از فراگیری آموزش های لازم طی حدود 3 ماه، قادر خواهند بود کسب و کارخود را راه اندازی کرده و از مواد اولیه موجود در معادن غنی کشور به ویژه منطقه شرق، ارزش آفرینی کنند.

نشان ویژه «روابط عمومی اثربخش» به شرکت مس اهدا شد

شرکت ملی مس در «هفدهمین سمپوزیوم بین‌المللی روابط‌عمومی» و «هجدهمین جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران»، موفق به دریافت نشان ویژه «روابط عمومی اثربخش» و تندیس روابط عمومی برتر در «بخش ارتباطات الکترونیکی و مجازی» و «روابط عمومی بحران» شد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، روز گذشته (یکشنبه 26 دی ماه)، «هفدهمین دوره سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی» و «هجدهمین دوره جشنواره برترین های روابط عمومی ایران» با حضور جمعی از مدیران، فعالان حوزه ارتباطات، کارشناسان روابط عمومی ایران و استادان بین‌المللی، در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

در بخش «روابط عمومی بحران» بر اساس رأی هیئت داوران «هجدهمین دوره جشنواره برترین های روابط عمومی ایران» (سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی) به دلیل رعایت استانداردهای حرفه ای، مدیریت راهبردی و خلاقیت در کار تندیس روابط‌ عمومی برتر به مدیر گروه روابط عمومی شرکت ملی مس تعلق گرفت.

همچنین در بخش «ارتباطات الکترونیکی و مجازی» شرکت مس به عنوان روابط عمومی برتر انتخاب شد و از محمد جواد خلیلی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی به پاس خلاقیت و فعالیت های ارزشمند، با اهدای لوح و تندیس تقدیر بعمل آمد.

شایان ذکر است در «هفدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی»، دارابی قائم‌مقام وزیر گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و حسین مهری مدیرعامل بانک صنعت و معدن سخنرانی کردند.

*روابط‌عمومی‌های مس سرچشمه، شهربابک و سونگون برتر شدند

همچنین در «هجدهمین دوره جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران» (سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی) مجتمع مس سرچشمه نیز با رأی هیئت داوران در بخش «مطالعات ارتباطی و افکار عمومی» و «ارتباطات الکترونیکی و مجازی» موفق به دریافت لوح و جایزه «روابط عمومی برتر» شد.

 

مجتمع مس سونگون نیز توانست در 3 بخش «مطالعات ارتباطی و افکار عمومی»، «برنامه‌ریزی ارتباطی» و «اطلاع رسانی» بر اساس نظر هیئت داوران، لوح و جایزه «روابط عمومی برتر» را دریافت کند.

علاوه بر این، مجتمع مس شهر بابک در این دوره از جشنواره برترین‌های روابط‌عمومی ایران» در بخش «ارتباطات رسانه ای» و «ارتباطات فرهنگی» موفق به اخذ تندیس «روابط عمومی برتر» شد.

صفحه1 از155