23 تیر 1403
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
جمعه, 11 خرداد 1403 ساعت 19:14

برای داشتن اقتصادی پویا و صنعتی برتر باید به مدیران جوان و متخصص ایرانی میدان داد

یک اقتصاددان و کارآفرین برتر حوزه صنعت کشور گفت: با حکمرانی نخبگان در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌توان شاهد رشد چشمگیر ایرانی جوان بود.

به گزارش جهان معدن ؛ دکتر فرهاد تقوا منش، از مدیران با سابقه دولتی و کارآفرین برتر حوزه صنعت که در آئین افتتاحیه چند نمایشگاه تخصصی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران حاضر شده بودند، در جمع خبرنگاران از اعلام کاندیداتوری خود در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری سخن به‌ میان آوردند و پیرامون مسائل گوناگون اقتصادی و صنعتی با اهالی رسانه به گفتگوی صمیمانه نشستند.
دکتر فرهاد تقوا منش دانش آموخته دکترای مدیریت کسب‌وکار از دانشگاه پیام نور، اقتصاددان و کارآفرین برتر حوزه صنعت
دکتر فرهاد تقوا منش که یکی از کارآفرینان و فعالان برجسته اقتصادی کشور به شمار می‌رود با برخورداری از مدرک کارشناسی کاربردی ساخت از IHI ژاپن، کارشناسی مکانیک از دانشگاه عالی صنایع و معادن، کارشناسی‌ ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه ملی تبریز و همچنین دکترای مدیریت کسب‌وکار از دانشگاه… ، با سپری‌کردن دوره‌های تخصصی مختلف در کشورهای مالزی، سوئد و کانادا، یکی از کارآفرینان برتر و از صنعتگران تأثیرگذار کشور محسوب می‌شود.
دکتر تقوامنش که تا به امروز در پرونده کاری خود در پست‌های وزارتی و مدیریتی بسیاری به فعالیت پرداخته است، با نظارت و مدیریت در بخش‌های حساس اقتصادی و صنعتی در جرگه مدیران جهادی کشور قرار دارد که با قدرت و همت خود تغییر و تحولات چشمگیری را در بخش‌های گوناگون صنعتی ایجاد کرده است.
وی که بیش از سه دهه در بخش‌های مختلف صنعت به فعالیت پرداخته است به‌عنوان یکی از تحلیلگران برجسته مدل‌های کسب‌وکار شناخته شده و تغییرات گسترده‌ای را در فضای کسب‌وکار کشور ایجاد کرده است.
این اقتصاددان که خود یکی از کارآفرینان برتر کشور محسوب می‌شود، بر این باور است که با گفتمان صحیح و همت والا می‌توان تعاملات گسترده‌ای را با قطب‌های اقتصادی بزرگ جهان ایجاد کرد و شاهد رشد و ثبات اقتصادی در کشور بود.
دکتر تقوا منش، بر این باور است که یکی از بزرگ‌ترین معضلات کشور در دوره‌های مختلف مسئله اشتغال جوانان و نخبگان بوده که متأسفانه توجه مناسبی به آن نشده، به شکلی که سالانه شمار بسیاری از نخبگان و متخصصان کشور اقدام به مهاجرت معکوس کرده و این امر آسیب جدی را به بدنه کشور وارد کرده است. این امر در شرایطی است که در صورت حکمرانی نخبگان می‌توان شاهد رشد کشور در تمامی عرصه‌ها بود.
این فعال صنعتی در خصوص وضعیت معیشت شهروندان نیز معتقد است که در صورت اجرای پلکانی قوانین از سوی دولت، حرکت در راستای برنامه توسعه و جلوگیری از اقدامات شتاب‌زده برای تأمین بودجه دولت می‌توان از دگرگونی اقتصادی حاکم بر کشور جلوگیری و امنیت و ثبات اقتصادی شهروندان را تضمین کرد این در حالی است که تطبیق حقوق ودستمزد شهروندان نیز باید در اولویت فعالیت‌های دولت‌ قرار گیرد.
این اقتصاددان، با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی کارگران، بازنشستگان، معلمان و پرستاران معتقد است که دولت‌ باید توجه ویژه‌ای به این اقشار و آسیب‌های احتمالی به آنها داشته باشد و با فراهم‌کردن بسترهای مناسب و تمهیدات خاص روند زندگی آنها را تسهیل بخشد.
دکتر تقوا منش، امنیت روانی و اقتصادی را یکی از پارامترهای کلیدی در معیشت شهروندان دانسته و بر این باور است که دولت‌ها با فراهم‌کردن امنیت اقتصادی شهروندان امنیت روانی را به خانوارها و در نهایت جامعه و کشور هدیه می‌دهند.
این کارآفرین با اشاره به اهمیت واحدهای صنعتی و تولیدی در چرخه اقتصاد، معتقد است که با یک برنامه‌ریزی دقیق و اجرای صحیح قوانین، اصلاح، تدوین و یا تطبیق برخی از قوانین می‌توان واحدهای تولیدی و صنعتی راکد را به چرخه صنعت کشور وارد کرده و علاوه بر اشتغال‌زایی شاهد حرکت چرخه اقتصاد کشور بود. این در حالی است که توجه و حمایت به اصناف مختلف نیز یکی از مواردی است که از سوی دولت باید مورد توجه ویژه قرار گیرد تا با این اقدام تولید رشد ناخالص ملی به رتبه دلخواه برسد.
با این نگاه و رویکرد، دکتر فرهاد تقوا منش که در پرونده کاری خود در کنار پست‌های مدیریتی دولتی، مدیریت عامل هلدینگ مهام، هلدینگ بین‌المللی توسعه ترابر ریلی ایرانیان، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز، گروه صنعتی و اقتصادی پارس هور وابسته به بنیاد تعاون دانشگاه شریف، قائم‌مقام خودروسازی سایپا سیتروئن، ریاست هیئت‌مدیره هلدینگ‌های اقتصادی ثامن طب و رزاژن، نایب‌رئیس حمل‌ونقل ترکیبی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، معاونت اقتصادی آسیا گاز و مایع جنوب، نایب‌رئیس هلدینگ فولاد مبارکه اصفهان را نیز داراست، در برنامه‌های آتی خود به‌ منظور یاری رساندن به قشر جوان و آینده‌ساز کشور و حل دغدغه‌های اقتصادی، در نظر دارد که به‌ عنوان یک جهادگر کشور دوست در صحنه پر مخاطره انتخابات وارد شده و نقشی اساسی را در تاریخ درخشان ایران اسلامی ایفا نماید.
این اقتصاددان و کارآفرین برتر، در پایان سخنان خود اعلام کرد که اگر می‌خواهیم اقتصادی پویا و صنعتی برتر را در کشور شاهد باشیم، باید راه را به حضور و مشارکت بیشتر مدیران جوان، خلاق و متخصص ایرانی هموار کرد و به آنها برای حضور در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری میدان داد تا زمینه رشد و شکوفایی بیش از پیش کشور فراهم گردد.