05 ارديبهشت 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان: نظارت از حلقه‌های اولیه آغاز شود

tabeshرییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه نظارت باید از مبدا و حلقه‌های اولیه توزیع آغاز شود، بر لزوم تفکیک گرانی از گرانفروشی تاکید کرد.
به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا، عباس تابش در نشست هم‌اندیشی برنامه‌های نظارتی سال 98 با محوریت طرح ویژه ماه مبارک رمضان، گفت: نظارت باید از مبدا و حلقه‌های اولیه آغاز شود و صرفا به نظارت بر حلقه‌های آخر توزیع محدود نشود که برای رسیدن به این وضعیت، با مشکل بودجه، نیروی انسانی و ساختار اداری روبرو هستیم.

رییس اتاق بازرگانی تهران: در شرایط فعلی دیپلماسی اقتصادی اهمیت زیادی دارد

khansرییس اتاق بازرگانی تهران معتقد است در شرایط تحریم‌های اقتصادی بخش‌های مختلف اقتصاد ایران باید خود را برای شرایط جدید تقویت کنند و در این بین دیپلماسی اقتصادی بیشترین اهمیت را دارد.
به گزارش جهان معدن به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: در طول ماه‌های گذشته اقتصاد ایران با چالش‌های جدیدی مواجه شده است. از یک سو اعمال تحریم‌های جدید و از سوی دیگر چالش‌های اقتصادی داخلی باعث شده است که ما با شرایطی جدید مواجه شویم که برای عبور از آن‌ها باید حداکثر ظرفیت‌های موجود به کار گرفته شود.

سیل ۲۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش صنعت، معدن و تجارت وارد کرد

57858802بر آوردهای اولیه از خسارت سیل به بخش صنعت، معدن و تجارت تاکنون به ۲۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
به گزارش جهان معدن به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، خسارت‌های وارد شده به واحدهای صنعتی تاکنون 5 هزار میلیارد ریال، واحدهای صنفی حدود 4 هزار و 500 میلیارد ریال، قالیبافان حدود هزار و 300 میلیارد ریال و زیر ساخت‌ها و تاسیسات شهرک‌های صنعتی و راه‌های دسترسی به معادن حدود هزار و 550 میلیارد ریال برآورد شده است.

معدن کاران آماده تامین مصالح ساختمانی مناطق سیل زده شدند

n83278714-72964506رییس خانه معدن ایران گفت: کمک های غیرنقدی معدنکاران برای سیل زدگان در قالب تامین مصالح ساختمانی پیش بینی شده است، زیرا به زودی کار بازسازی مناطق سیل زده در دستور کار مسئولان ذیربط قرار می‌گیرد و نیاز گسترده‌ای برای تهیه این اقلام وجود خواهد داشت.
به گزارش جهان معدن به نقل از ایرنا، گردهمایی سالانه فعالان معدنی کشور توسط هیات مدیره خانه معدن ایران با رویکرد یاری به سیل زدگان در قالب کمک های نقدی، کالایی و تامین مصالح ساختمانی برگزار شد.

خداداد غریب‌پور رییس هیات عامل ایمیدرو: ادامه عرضه در بورس کالا منجر ایجاد امنیت در معاملات است

a5بحث احتمال خروج محصولات معدنی و زنجیره فولاد از بورس کالا اگرچه در کنار طرح مبحث دستوری بودن برخی قیمت‌ها در این عرصه مطرح شد اما در عین حال از جمله مواردی که به آن اشاره زیادی شده بود بازگشت به دوران نوسان قیمت‌های این دست کالاهاست. در شرایطی که نوسان نرخ ارز تاثیر بسزایی بر قیمت انواع کالا در دسته‌های مختلف داشته شاید بتوان اذعان کرد که خروج از بورس کالا در شرایط فعلی و نوسان دوباره قیمت‌ها چیزی جز آشفتگی بازار به همراه نخواهد داشت. در حالی که شعار حمایت از تولید این روزها به نقل قول از مقامات تکرار می‌شود، برخی معتقدند در پیش گرفتن چنین روندی ضربه‌ای بر پیکره تولیدکنندگان این کالاها و به تبع آن مصرف کننده خواهد بود. مهمترین نکته‌ای که خروج از بورس کالا برای این گروه کالایی در پی دارد از دست دادن این بازار قانونمند و فضای رقابتی شفاف است؛ بسیاری از صاحبنظران بر این باورند که بورس کالا در حذف رانت‌های بازارهای مختلف نقشی تعیین کننده ایفا کرده است؛ بر این اساس از بزرگ‌ترین مزیت‌های عرصه در بورس کالا هدایت سود تولید به سمت واحدهای تولیدی بوده است، چنین امتیازی در طولانی مدت می‌تواند منجر به افزایش سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف و در نتیجه پویایی اقتصادی شود. در شماره پیش رو با نگاهی دیگر به موضوع خروج محصولات معدنی و زنجیره فولاد از بورس کالا، ماهنامه جهان معدن گفت‌وگویی با خداداد غریب‌پور انجام داده است. گفتنی است غریب‌پور از تصویب و اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان با استعفای مهندس کرباسیان از ریاست هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به ریاست هیات عاملی ایمیدرو برگزیده شده است. غریب‌پور پیش از این، مدیرعامل گروه سرمایه گذاری توسعه ملی بود، عضویت در هیات مدیره و مدیرعاملی شرکت پتروشیمی شازند، نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو)، عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت توسعه کشت و صنعت ملی و عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت صنایع گلستان و نیز فرمانداری یاسوج دیگر سمت‌هایی است که غریب‌پور پیش از ایمیدرو در آنها مشغول به کار بوده است؛ شرح گفت‌وگوی جهان معدن با رییس هیات عامل ایمیدرو در پی می‌آید:

خصولتی‌ها مانع فعالیت بخش خصوصی هستند

سال 97 برای بخش معدن سال خوبی بود در کنار ارزش افزوده بسیار خوبی که صنایع فولادی و سنگ آهن در طول یک سال گذشته تجربه کرده، اگر این روند ادامه داشته باشد سال 98 هم از نظر درآمد می‌تواند برای صنایع معدنی سال پرباری باشد.
اگر کمی در این حیطه و نوع عملکرد آن دقت داشته باشیم می‌بینیم که با توجه به افق طراحی شده برای صنایع فولادی - تولید 55 میلیون تن فولاد- در منطقه سنگان ما توانسته‌ایم یک واحد 2 میلیون تنی کنسانتره راه اندازی کنیم اما خبر بهتر آن که در سال آینده هم یک واحد 5 میلیون تنی کنسانتره دیگر راه اندازی می‌شود و این چشم انداز بیانگر مسیر بسیار خوبی است که ما در آن گام گذاشته و با قدرت آن را ادامه می‌دهیم، چرا که آمارها نشان دهنده آن است که به افق پیش بینی شده برای تولید 110 میلیون تن کنسانتره در حال نزدیک شدن هستیم.

طیب‌نیا معاون خرید فولاد مبارکه: تقویت زیرساخت‌های تولید، اولویت اصلی بخش معدن و صنایع معدنی است

Tayebniaطی چهار دهه اخیر در مقایسه با آنچه که در بخش معدن پیش از انقلاب داشته‌ایم، شاهد رشد ظرفیت‌های تولید در بخش معدن و صنایع معدنی بوده‌ایم، به طوری که ظرفیت‌های سنگ آهن، فولاد و مس بیشترین رشد تولید را به ثبت رسانده‌اند. میزان تولید فولاد از 368 هزار تن با رشد حدود 60 برابری به بیش از 21 میلیون و 800 هزار تن رسیده است. تولید محصولات فولادی هم با رشد 53 برابری از 368 هزار به بیش از 19 میلیون تن افزایش یافته است. در این مدت تولید سنگ آهن افزایش 83 برابری تجربه کرده است.
آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد طی 5 سال اخیر بخش معدن و صنایع معدنی شاهد راه اندازی بیش از 63 طرح به ارزش بیش از 5 میلیارد دلار شد. همچنین آمارها بیانگر آن است که علیرغم وجود نوسانات ارزی و مشکلاتی که معدنی‌ها از ابتدای سال تاکنون تجربه کرده‌اند اما طی 9 ماه سال 97 نیز 6 طرح به ارزش بیش از 585 میلیون دلار افتتاح شده است. از سوی دیگر اخبار موجود بیانگر این است که تا انتهای سال جاری نیز 19 طرح در نوبت راه اندازی قرار دارند که با احتساب پروژه‌های افتتاح شده به ارزش دو میلیارد و 600 میلیون دلار می‌رسد. ماهنامه جهان معدن در این رابطه در گفت‌وگویی با مهندس سید محمد یاسر طیب‌نیا معاون خرید فولاد مبارکه به بررسی عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی پرداخته که در ادامه آن را می‌خوانید:

دبیر شورای عالی سیاست گذاری خانه معدن ایران مطرح کرد: توجه به بخش معدن در اظهارات دولتمردان پررنگ شده است

sadeghنگرانی‌های اقتصادی یک سال گذشته با توجه به تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و به تبع آن نوسان نرخ ارز و در نتیجه رکود در بخش‌های مختلف اقتصاد داخلی در بخش معدن چندان بی تاثیر نبود؛ معدن در حالی تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز مشکلات جدیدی را تجربه می‌کرد که بخش‌های دولتی و وزارتخانه هم چندان راهگشا عمل نکرده‌اند. در میان گیر و دار اخبار مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان و معدن‌داران افزون بر پرداخت حقوق دولتي، بهره مالكانه، ماليات‌ها و... بر اساس قانونی جدید موظف شده‌اند تا یک درصد از فروش خود را فارغ از سودآور یا زیان ده بودن معدن به دولت بپردازند! تا خسارت‌هاي ناشي از معدن‌كاري صرف پروژه‌هاي بهداشتي و عمراني استان شود. تصویب چنین قوانین و بخشنامه‌های موجب ایجاد فشار مضاعف به بخش تولیدات معدنی در کشور می‌شود، آن هم در شرایطی که اقتصاد ایجاب می‌کند که اگر قادر به توسعه وضعیت تولید نیستیم تولید کنونی داخلی را حفظ کنیم؛ با علم به تمام این موارد تولیدکنندگان معدنی همچنان با مسائل و مشکلاتی روبرو هستند که در بسیاری از دیگر بخش‌های اقتصادی عملا مرتفع شده است. درد و دل اهالی معدن عموما شکایت از بخش دولتی است که بدون در نظر گرفتن شرایط بخش خصوصی و بدون تلاش برای رفع مشکلات این بخش، تبدیل به اهرمی برای افزایش چالش‌های این بخش شده است. ماهنامه جهان معدن در این راستا با محمد جعفر صادقی پناه عضو هیات امنا و دبیر شورای عالی سیاست گذاری خانه معدن ایران به عنوان یکی از نمایندگان بخش معدن به گفت‌وگو نشسته است که شرح این گفت‌وگو در زیر می‌آید: