04 آذر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

قدردانی از زحمات دکتر سعدمحمدی در توجه به معیشت و رفاه جامعه کارگری و کارکنان شرکت مس

از سوی نمایندگان کارکنان مجتمع‌های سه‌گانه شرکت مس صورت گرفت

قدردانی از زحمات دکتر سعدمحمدی در توجه به معیشت و رفاه جامعه کارگری و کارکنان شرکت مس

نمایندگان کارکنان مجتمع‌های مس سرچشمه، شهربابک و سونگون طی پیامی از دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس به خاطر توجه و مساعی عالی به معیشت و رفاه جامعه کارگری و کارکنان شرکت مس قدردانی کردند.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازمس پرس، در بخشی از متن این پیام آمده است «قرارگرفتن شرکت ملی صنایع مس ایران در راس شرکت‌های معدنی کشور به‌لحاظ سوددهی افتخاری است که رهین همت و تلاش مضاعف کارکنان پرافتخار شرکت مس در سال جهش تولید و در ظل هدایت و مدیریت مدبرانه حضرتعالی است

نمایندگان کارکنان مجتمع‌های سه گانه در ادمه تاکید کرده‌اند «بی گمان توجه مستمر و هدفمند جنابعالی به جامعه کارگری و تقویت درآمد کارکنان نقش اساسی در جهش تولید وافزایش درآمدهای شرکت ایفا نموده است. برخود وظیفه میدانیم از توجه و مساعی عالی در عنایت به معیشت و رفاه جامعه کارگری شرکت بویژه در اعطای رتبه تشویقی به همه کارکنان و نیز تلاش مجدانه شما در همسان سازی خدمات صندوق های مس و تامین اجتماعی در کنار اعطای پاداش های تشویقی به جامعه کارگری صادقانه قدردانی نماییم.

شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد ابلاغ شد

به گزارش جهان معدن و به نقل از اقتصادآنلاین، براساس ابلاغیه معاونت اقتصادی رئیس جمهور به وزیر اقتصاد و وزیر صنعت شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد که مورد تأیید معاون اول رئیس جمهور قرار گرفته است ابلاغ شد.

در بخش هایی از این ابلاغیه آمده است:

بر اساس این ابلاغیه پیرو تصمیمات جلسه یکصد و پنجاه و چهارم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد بازار محصولات فولادی و بر اساس پیشنهادات جمع بندی شده قرار است " وزارت صنعت (واحدهای ستادی و سازمان های استانی ) مکلف است ظرف دو ماه از ابلاغ این شیوه نامه، نسبت به اصلاح ظرفیت‌ها و تعیین مقادیر نیاز واقعی کلیه واحدهای تولیدی در سامانه بهین یاب اقدام کند.

انعقاد قراردادهایی برای نهادینه سازی پدافند غیرعامل

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد:

انعقاد قراردادهایی برای نهادینه سازی پدافند غیرعامل

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان با اتخاذ رویکرد متفاوت در پدافند غیرعامل، به رغم اعمال شدیدترین تحریم های آمریکا در بخش معدن و صنایع معدنی، در کنار رشد تولید، طرح های توسعه ای را نیز به پیش برده است.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازایمیدرو، خداداد غریب پور در همایش ملی پدافند غیرعامل با رویکرد تداوم تولید در صنایع معدنی و فلزی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمیدرو جهش واقعی تولید را با رشد تولید محصولات خود در سال جاری محقق ساخت.

وی ادامه داد: به طوری که طی 6 ماهه امسال، در تولید کنسانتره آهن 8 درصد، گندله 18 درصد، آهن اسفنجی 19 درصد و تولید فولاد 12 درصد رشد داشتیم. در بخش های دیگر نظیر آلومینیوم، آلومینا، کنسانتره مس و غیره نیز در تولید رشد مطلوبی داشتیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه معتقدیم با یک کار علمی و سازمان یافته، پدافند غیر عامل در شرکت ها به صورت سیستمی نهادینه می شود، گفت: از این رو در کنار اقدامات علمی و عملیاتی، ایمیدرو از اصول و روش های ابداعی سازمان پدافند غیر عامل برای ارتقای ایمنی در برابر تهدیدات مختلف بهره می برد.

وی ادامه داد: این سازمان علاوه بر اکتشاف، استخراج و تولید، در کنار اجرای اصول پدافند غیر عامل در ستاد و شرکت های تابعه، یک رویکرد علمی و آسیب شناسی را در این زمینه اتخاذ کرده است.

انعقاد قراردهایی برای نهادینه سازی پدافند غیرعامل

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه این سازمان، قرادادهایی را با دانشگاه ها تحقیقاتی در زمینه پدافند غیر عامل اجرایی کرده است، تصریح کرد: جهت گیری به سمت حوادث صفر است که با اقدامات حاصله، در عین افزایش 30 درصدی ساعات کار در شرکت های تابعه ایمیدرو، حوادث تنها 3 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: طرح واکنش در شرایط اضطرار در معادن نیز اقدام دیگر ایمیدرو در این زمینه است.

اقدامات ایمیدرو در زمینه پدافند غیرعامل

عزت اله میرزایی، دبیر کمیته پدافند غیر عامل ایمیدرو در این جلسه با تشریح اقدامات انجام شده در زمینه پدافند غیر عامل گفت: ایمیدرو در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و نیز اهداف سازمان پدافند غیر عامل، برای تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات، آموزش و فرهنگ سازی را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: این کمیته در شرکت های تابعه اقداماتی همچون برگزاری مانورهای پدافند غیر عامل با موضوع امداد و نجات، برگزاری دوره های آموزشی یک روزه، شناسایی و به روزرسانی تهدیدات در بخش معدن و صنایع معدنی و مطالعات مفهومی در شرکت های آلومینیوم جاجرم و منطقه ویژه اقتصادی تلاشگران پارسیان - لامرد را در دستور کار قرار داده است.

میرزایی گفت: بررسی مشکلات فولاد میانه و آذربایجان به لحاظ رعایت اصول کلی پدافند غیر عامل نیز یکی از مواردی است که به طور جد پیگیری شده است.

وی افزود: نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشت جهانی در سطح سازمان و شرکت، برگزاری رزمایش گسترده در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و نیز تشکیل جلسه برای برگزاری رزمایش با شرکت های تابعه، بخش دیگری از فعالیت های انجام شده در این زمینه بود.

حفظ تولید به رغم تحریم ها و کرونا

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه در این همایش به صورت ویدیو کنفرانسی گفت: تحریم های مختلف آمریکا طی سال های اخیر، منجر به کاهش یا توقف تولید این شرکت نشد و با مدیریت ایمیدرو، ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما و نیز بانک مرکزی عرضه کرد.

وی ادامه داد: به رغم شیوع ویروس کرونا، نگذاشتیم روند تولید دچار مشکل شود و با رعایت پروتکل های بهداشتی و صرف هزینه های سنگین، تولید ادامه یافت و حتی در برخی حوزه ها، تولید نیز افزایش یافت. حدود 70 میلیارد تومان در قالب تجهیزات و دستگاه ها به بخش بهداشت و درمان کمک کردیم.

تامین مواد اولیه با حمایت ایمیدرو

احمد مجیدی، مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در این جلسه با بیان اینکه 80 درصد مواد اولیه را از خارج وارد می کنیم، گفت: با حمایت ایمیدرو، به رغم تحریم های شدید آمریکا، مواد اولیه این شرکت تامین شد و برای 6 ماه آتی مواد اولیه ذخیره داریم.

وی ادامه داد: اگر ایمیدرو در کنار شرکت های تابعه معدن و صنایع معدنی نباشد، با تحریم های فعلی، مشکلات زیادی برایشان پیش می آید.

برنامه ا فزایش صادرات مس

اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه سال گذشته یک میلیارد دلار صادرات داشتیم، گفت: براساس تدابیر ایمیدرو، این درآمد برای تامین ارز شرکت های تولیدی اختصاص یافت. امیدواریم میزان صادرات امسال نسبت به سال گذشته، افزایش یابد.

وی ادامه داد: در نیمه نخست امسال، رکورد تولید 140 هزار تن کاتد مس ثبت شد و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال این رقم به 280 هزار تن برسد.

سعدمحمدی گفت: شرکت مس حدود 2.5 میلیارد یورو طرح توسعه ای تعریف کرده و اکنون تامین قطعات و تجهیزات را انجام می دهد.

وی ادامه داد: در رفسنجان نمایشگاه دائمی دایر کرده ایم تا سازندگان با اطلاعات از قطعات مورد نیاز، نسبت به بومی سازی آنها اقدام کنند. در مورد پدافند غیر عامل، با ایجاد نرم افزارهای خاص، تلاش کردیم مانع هر گونه اخلال در سیستم سایبری این شرکت شویم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: این شرکت در زمینه کرونا نیز کمک های نقدی و دستگاه های اکسیژن ساز به بیمارستان ها و مراکز درمانی شهرهای همجوار معادن مس اهدا کرده است.

بنا به این گزارش، در همایش مذکور، سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل حضور داشت و مدیران عامل شرکت های مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، نفلیین سینیت سراب و مرکز تحقیقات معدنی آذرشهر به صورت ویدیو کنفرانسی حضور داشتند.

اجرای طرح ممیزی ایمنی واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان تهران


مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران گفت: طرح ممیزی ایمنی و بهداشت واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی استان تهران با هدف صدور شناسنامه ایمنی، بهداشت و انرژی (HSEE) با جدیت درحال اجرا می باشد.

به گزارش جهان معدن و به نقل ازشاتا، صابر پرنیان با بیان این مطلب، افزود: این طرح با هدف ارتقای سطح ایمنی و بهداشت واحدهای به بهره برداری رسیده در مرحله نخست برای ۴۰۰واحد صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی استان تهران انجام شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح ممیزی ایمنی و بهداشت واحدهای تولیدی در راستای برنامه‌های حمایتی وزارت صمت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و با هدف کمک به ارتقای سطح ایمنی و بهداشت واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی در دستور کار این شرکت قرار گرفته است .

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران گفت: این طرح با همکاری شرکت های مشاوره ای و دانشگاه ها در شهرکهای صنعتی استان اجرا می شود .

پرنیان افزود: کارشناسان مربوطه با حضور در واحدهای صنعتی ضمن شناسایی نقاط ضعف واحدهای تولیدی موارد پیگیرانه لازم توصیه نموده و ازسوی شرکت به صورت رسمی به آن‌ها اعلام و برای رفع مشکلات، دوره‌های آموزشی رایگان برای واحدهای مذکور برگزار می‌شود .

وی در پایان بیان کرد: تمامی هزینه‌های اجرای ممیزی و برگزاری دوره‌های آموزشی بر عهده شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوده و برای واحدهای صنعتی کاملا رایگان است .

بازدید وزیر صمت از بخش های مختلف پروژه استراتژیک انتقال آب

با دستور ویدیوکنفرانسی رئیس جمهور و با حضور وزیر صمت فاز اول پروژه ملی و استراتژیک شیرین سازی آب و قطعه اول خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران(بندرعباس سیرجان) مورد بهره برداری قرار گرفت.

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان زمین‌شناسی و پژوهشگاه صنعت نفت

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و پژوهشگاه صنعت نفت، تفاهم‌نامه مشترکی جهت همکاری‌های علمی، پژوهشی در حوزه علوم زمین و اکتشاف ذخایرمعدنی امضا کردند.

ایجاد تسهیلات بیشتر برای تشویق صادرات

در جلسه فوق العاده‌ای ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور با اتخاذ تصمیمات ویژه در حوزه تجارت خارجی و مسائل ارزی مرتبط با آن، تسهیلات بیشتری برای تشویق صادرات و استفاده از منابع ارزی جهت تامین ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی ایجاد شد.

طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار

چین با سهم 53 درصدی تولید و 51 درصدی مصرف در فولاد، به عنوان بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده فولاد در جهان است که نقش تعیین کننده‌ای در بازار این صنعت، در دنیا دارد. ایران نیز به عنوان تولیدکننده بزرگ فولاد، دهمین جایگاه را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که در سال 98 بیش از ۲۷ میلیون تن فولاد تولید کرده و براساس پیش‌بینی‌های انجام شده این میزان در سال 99 به بیش از ۳۰ میلیون تن خواهد رسید. براساس چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ ایران، ظرفیت تولید فولاد کشور باید به ۵۵ میلیون تن برسد. متوسط سالیانه رشد تولید فولاد خام در ایران 9 درصد بوده که با فعال شدن ظرفیت حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد کشور، علاوه بر تامین نیاز داخلی، امکان صادرات محصولات این زنجیره به سایر کشورها هم فراهم شده است.