08 بهمن 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

بازدید وزیر صمت از کارخانه فولاد شادگان

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر ۲ روزه خود به استان خوزستان از کارخانه فولاد شادگان بازدید کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا سیدرضا فاطمی امین در نخستین سفر خود به خوزستان از چند طرح تولیدی و صنعتی در شهرستان های ماهشهر، آبادان و خرمشهر نیز بازدید خواهد کرد.

دیدار با فعالان اقتصادی این شهرستان ها از دیگر برنامه های سفر ۲ روزه وزیر صنعت ، معدن و تجارت به خوزستان است.

وی همچنین برای بررسی حادثه رانندگی تصادف زنجیره ای ۵۰ دستگاه خودرو در جاده بهبهان به این شهرستان سفر خواهد کرد.

در حادثه تصادف زنجیره ای جاده بهبهان - اهواز که دوشنبه ۲۰ دی ماه در کیلومتر ۱۰ این جاده رخ داد ۴۱ نفر مصدوم شدند.این حادثه رانندگی پنج کشته بر جا گذاشت.

وزیر صمت در این سفر از صنعت فولاد شادگان، مجتمع فرآورده های فسفات کارون، پترو آذر کاسپین، واحد تولیدی رینگ سایپا، پخت کک سبز،ارتباطات گویا همراه اروند و شرکت پرداخت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان اروند بازدید خواهد کرد.

مجتمع فولاد شادگان یکی از هشت طرح مطالعات جامع فولاد کشور در راستای توسعه اشتغال در منطقه محروم شادگان در زمینی به مساحت ۲۵۶ هکتار و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شادگان در سال ۱۳۸۲ مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

مجتمع فولاد شادگان از نظر موقعیت جغرافیایی و استراتژیک و به واسطه نزدیکی به اسکله اختصاصی شرکت فولاد خوزستان در بندر امام خمینی (ره) و حمل و نقل آسان مزیت های ویژه ای دارد.

این مجتمع شامل ۲ بخش اصلی احیا و فولاد سازی است که در بخش احیای مستقیم ۸۰۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال تولید و در بخش فولاد سازی نیز یک میلیون تن شمش فولادی در سال به روش ریخته گری مداوم تولید می‌کند.

عملیات اجرایی فاز دوم کارخانه فولاد شادگان نیز مهرماه ۱۳۹۸ آغاز شد.

«ومعادن» برنده مزایده واگذاری معدن جانجا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با اعلام خبر واگذاری معدن مس و طلا جانجا به «ومعادن» گفت: حجم سرمایه‌گذاری در این معدن حدود ۳۵۰ میلیون دلار برآورد شده است و پیش‌بینی می‌کنیم پس از احداث کارخانه و تکمیل پروژه، سالانه بیش از ۴۰۰ میلیون دلار درآمد حاصل از فروش کنستانتره مس و طلا (به عنوان محصول جانبی) داشته باشد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، دکتر امیرحسین نادری درخصوص نتیجه مزایده واگذاری معدن مس جانجا ( واقع در استان سیستان و بلوچستان) گفت: شرکت «ومعادن» با ایجاد کنسرسیوم معدنی متشکل از شرکت‌های بزرگ و توانمند معدنی شامل چادرملو، گل‌گهر، گوهر‌زمین، تجلی و شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در این مزایده شرکت کرد و با ارائه بهترین پیشنهاد، از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان برنده این مزایده اعلام شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با استناد به داده‌های اکتشافی موجود، ذخیره زمین‌شناسی این معدن را حدود یک میلیارد تُن اعلام کرد و افزود: براساس محاسبات فعلی، ذخیره قابل برداشت این معدن، ۳۱۲ میلیون تُن با عیار متوسط ۰.۲۶ درصد مس و ۰.۲۵ گرم بر تُن طلا ارزیابی شده است.

دکتر نادری با توضیح اینکه بهره‌برداری کامل شامل استخراج، باطله برداری، احداث کارخانه و کلیه عملیات مورد نیاز از این معدن بزرگ مس، در قالب یک قرارداد بلندمدت ۲۵ ساله به این کنسرسیوم با رهبری «ومعادن» واگذار شده است، از اجرای پروژه تولید حدود ۱۳۰ هزار تُن کنستانتره مس در این معدن خبر داد و گفت: حجم سرمایه‌گذاری برای این کار در حدود ۳۵۰ میلیون دلار برآورد شده است و پیش‌بینی می‌کنیم پس از احداث کارخانه و تکمیل پروژه، سالانه رقمی بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار درآمد حاصل از فروش کنستانتره مس و همچنین طلا (به عنوان محصول جانبی) داشته باشد.

وی مدت زمان پیش‌بینی شده برای تکمیل عملیات اکتشاف، آماده‌سازی، تجهیز و ساخت کارخانه را پنج سال اعلام کرد و بیان داشت: شرکت «ومعادن» بلافاصله بعد از انجام اتمام مراحل واگذاری، فعالیت در این معدن را آغاز و نسبت به انتخاب مشاور، پیمانکار و اجرای عملیات معدنی اقدام می‌کند و با توجه به توان مالی و تجربه اعضاء کنسرسیوم، امیدواریم بتوانیم پروژه را زودتر زمان مقرر به نتیجه برسانیم.

دکتر نادری در خاتمه با اشاره به دستاوردهای اجتماعی و رفاهی اجرای این پروژه برای منطقه گفت: استان سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های کمتر توسعه یافته کشور اما دارای ثروت‌های طبیعی فراوانی است که معدن جانجا یکی از این ظرفیت‌هاست؛ اجرای این پروژه در این منطقه علاوه بر منافع اقتصادی و ایجاد بیش از هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم و چندین هزار فرصت شغلی به صورت غیر مستقیم، به دلیل گردش مالی بالا، در توسعه و افزایش رفاه در استان سیستان و بلوچستان تاثیر زیاد و مستقیم دارد و می‌توان آن را نقطه عطف در تاریخ صنعت و معدن این استان دانست.

وجود ظرفیت های امید بخش معدنی در پهناورترین استان کشور

معاون معادن و فراوری مواد وزیر صمت گفت: به واسطه ظرفیت های خوبی که در بخش معادن در سیستان و بلوچستان وجود دارد، افق امید بخشی را پیش روی این خطه می بینیم و یکی از جبهه های اصلی کار در سال های آتی همین استان می باشد

به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا رضا محتشمی پور در حاشیه بازدید از معدن و‌ کارخانه فرآوری مس سیاسترگی در شمال سیستان و بلوچستان بیان کرد: برنامه ای که طی این مدت در دولت سیزدهم دنبال کردیم، حضور میدانی در استان های مختلف است تا ضمن بررسی مسائل آن ها از نردیک، تجربیات فعالان این عرصه و مسائل حوزه معادن را بدون واسطه از زبان کارشناسان بشنویم و با توانمندی های مناطق آشنا شویم.

وی افزود: به واسطه ظرفیت های خوبی که در بخش معادن در سیستان و بلوچستان وجود دارد، یک افق امید بخشی را پیش روی این خطه می بینیم و یکی از جبهه های اصلی کار در سال های آتی همین استان است.

معاون معادن و فراوری مواد وزیر صمت با بیان اینکه محرومیت های این استان در سایر بخش ها هم نگاه ها را بیشتر به سمت معدن معطوف می کند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه مشکل عدم هماهنگی و تعارض بین دستگاه ها در این خطه خیلی کم است که در مسیر پیشرفت بخش معدنی با توجه به این مهم خیلی امیدوارتر شده ایم.

وی ابراز امیدواری کرد: رشدی که سیستان و بلوچستان طی سال های اخیر در حوزه معدن داشته می بایست با همین سرعت ادامه پیدا کند و شاهد شکوفایی آن باشیم.

محتشمی پور اذعان کرد: در حوزه فعالیت های فرامرزی معدنی نیز پتانسیل های خوبی در نزدیک مرزهای سیستان و بلوچستان وجود دارد که اگر قرار باشد در این بخش فعالیت داشته باشیم بدون شک با تکیه بر ظرفیت های این استان خواهد بود، چرا که این ظرفیت وجود دارد و در آینده هم توسعه پیدا خواهد کرد، فرصتی که بسیار امیدوار کننده است.

گفتنی است؛ معاون معادن و فرآوری مواد وزیر صنعت، معدن و تجارت در این سفر به همراه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان از معدن مس سیاستراگی بازدید کرد.

این معدن در ۱۸۲ کیلومتری شمال غرب زاهدان واقع شده که شرکت سرمایه گذار تلاشگران پایدار زرمس ایرانیان اقدام به سرمایه گذاری در جهت توسعه معدن و ایجاد کارخانه فرآوری مس کرده است.

افزایش سرمایه 50 درصدی «سرچشمه» تصویب شد

افزایش سرمایه شرکت «سرمایه‌گذاری مس سرچشمه» از 510 میلیارد به 765 میلیارد تومان در مجمع عمومی فوق‌العاده به تصویب رسید.

به گزارش جهان معدن به نقل ازمس پرس، مجمع فوق‌العاه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با هدف افزایش سرمایه 50درصدی این شرکت، روز گذشته (27 دی ماه) با حضور سهامداران، نمایندگان سازمان بورس و حسابرسی، اعضای هیئت‌مدیره و نماینده مدیرعامل صندوق بازنشستگی صنایع مس ایران برگزار شد.

«میلاد شمس» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در این جلسه با ارائه گزارشی پیرامون وضعیت فعلی شرکت، پروژه‌ها و فعالیت‌های جاری بیان داشت: هدف از افزایش سرمایه از محل سود انباشته تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز جهت اجرای پروژه فلوتاسیون سرباره مس خاتون‌آباد و افزایش ارزش پرتفوی کوتاه‌مدت شرکت است.

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته دوره بازگشت سرمایه 20 ماه پیش‌بینی شده است.

مجمع عمومی فوق‌العاده «شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه» با حضور 60 درصد سهامداران، هیأت‌رئیسه و به ریاست دکتر «محمدجواد شیخ» برگزار شد.

گزارش عملکرد ۹ ماهه کزغال منتهی به ۳۰آذرماه ۱۴۰۰

افزایش ۱۸درصدی فروش کزغال نسبت به دوره مشابه سال قبل

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی شرکت زغال سنگ پروده طبس؛

شرکت زغال سنگ پروده طبس در ۹ماهه منتهی به ۳۰ آذرماه سال ۱۴۰۰ موفق به افزایش ۱۸درصدی در شاخص فروش نسبت به دوره مشابه سال قبل شد.

با توجه به اجرای برنامه اورهال تجهیزات در پایان استخراج کارگاه مکانیزه لانگوال و کاهش میزان استخراج زغال سنگ خام برای خوراک کارخانه فرآوری، در مجموع ۲۷۲هزارتن کنسانتره زغال سنگ کک شو تولید شد که معادل ۶۱٪ بودجه نه ماهه سال جاری است.

ارزش فروش محصول شرکت در ۹ماهه ۱۴۰۰ نیز با پوشش ۷۷ درصدی بودجه، به رقم ۱۰،۴۴۶،۴۳۴ میلیون ریال رسید.

شایان ذکر است که بر اساس زمان بندی انجام شده، اورهال تجهیزات به اتمام رسیده و برنامه انتقال به زیرزمین و نصب بیش از ۳۰۰۰تن تجهیزات مکانیزه لانگوال، وارد چرخه عملیاتی شده است تا در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»، بهره برداری از نهمین و بزرگترین کارگاه مکانیزه استخراج لانگوال کزغال با ذخیره ۱،۵۰۰،۰۰۰ تن، از اوایل بهمن ماه سال جاری آغاز شود.

سیستان و بلوچستان یکی از قطب های معدنی کشور

امیرعلی طاهرزاده مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: با توجه به پتانسیل های موجود، سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان یکی از قطب های معدنی کشور به ویژه در حوزه مس، طلا و انتیموان شود.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، طاهرزاده که در شورای معادن سیستان و بلوچستان و در حضور استاندار، روسای هیات عامل ایمیدرو و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ( دو معاون وزیر صمت) به اقدامات انجام شده در معدن مس- طلا جانجا گفت: تاکنون حدود ۸۰ هزار متر حفاری اکتشافی توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در این معدن انجام شده و در حال حاضر مزایده فراخوان جذب سرمایه گذار این محدوده در دست انجام است. مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: انجام حفاری در محدوده طلای بزمان را نیز در برنامه داریم.

اجرای دوره های آموزشی رایگان

وی ادامه داد: با هدف آماده سازی نیروی انسانی متخصص برای توسعه معادن کشور، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی کاربردی کرده ایم. علاوه بر این یکی از استراتژی های شرکت ایجاد ارتباط موثر بین معدن و صنعت با دانشگاههای استان است.

طاهرزاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: این شرکت در ۱۶ استان فعالیت اکتشافی و در ۲۳ استان فعالیت های معدنی را در دست اقدام دارد .

فعالیت در 11 پروانه اکتشافی

وی افزود: فعالیت اکتشافی این شرکت در ۵ پهنه بوده که دو پهنه خاتمه و سه پهنه دیگر در سال جاری خاتمه می یابد و تاکنون ۵۴ هدف امیدبخش شناسایی کرده ایم . طاهرزاده ادامه داد: علاوه بر آن در ۱۱ پروانه اکتشاف نیز در حال فعالیت هستیم و هدف شرکت، کاهش ریسک های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران به ویژه در بخش اکتشاف است که پس از اخذ گواهی کشف نسبت به برگزاری فراخوان عمومی جهت ادامه فعالیت سرمایه گذاران دارای اهلیت فنی و مالی اقدام می کنیم.

جذب سرمایه گذار آنتیموان و طلا

به گفته وی، در سال جاری نسبت به جذب سرمایه گذار در بخش محدوده های آنتیموان و طلای سیاه جنگل اقدام کرده ایم.

طاهرزاده تاکید کرد: شکستن محدوده ها به محدوده های کوچک تر سبب کاهش پارامترهای اقتصادی در فعالیت های معدنکاری می شود و باید از این روش بدون دلایل فنی و اقتصادی لازم، دوری کرد.

وی در پایان سخنانش ضمن تشکر از کلیه دستگاه های استان، خواهان همکاری بیشتر آن ها جهت تسریع در صدور پروانه های اکتشافی شد.

معرفی پتانسیل های معدنی سیستان و بلوچستان با اقدلمات ایمیدرو و سازمان زمین شناسی

در این نشست غلام سرور نوتی زهی رییس خانه معدن استان تاکید کرد: با اکتشافاتی که از سوی ایمیدرو و سازمان زمین شناسی انجام شده، پتانسیل های معدنی سیستان و بلوچستان به ایران معرفی شده است.

در این جلسه مدیران شرکت های خصوصی و روسای تشکل ها به بیان دیدگاه های خود برای توسعه معادن سیستان و بلوچستان پرداختند.

قابلیت اتصال به شبکه اکتشافی ایمپاسکو

طرح ساماندهی مغزه های حفاری اکتشافی برای اولین بار در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران توسط مرکز تحقیقات مواد معدنی یزد آغاز شد و می تواند کمک بسیار شایانی به هوشمند سازی انبارش فعالیت اکتشافی در مجموعه شرکت کند.

به گزارش جهان معدن به نقل از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در راستای طرح ساماندهی جعبه مغزه های حفاری اکتشافی موجود در مرکز تحقیقات مواد معدنی یزد، طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۱،۳۰۰ جعبه مغزه پلاک کوبی و بارکدسازی شد و به سوله محل نگهداری جعبه مغزه ها انتقال یافت.

بر اساس این گزارش تعداد جعبه مغزه پلاک کوبی و بارکدسازی شده در سال جاری نسبت به دو سال گذشته رشد بیش از ۵۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

گفتنی است در این طرح که برای اولین بار در ایران مشخصات فنی هر مغزه به شکل پلاکی لیزری حاوی تمام اطلاعات جعبه مغزه ها و همچنین به صورت بارکد تهیه می شود، قابلیت اتصال به شبکه اکتشافی شرکت را به صورت برخط خواهد داشت.

صدور 656 پروانه اکتشاف در هشت ماه 1400

طبق جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی هشت ماه امسال 656 پروانه اکتشاف صادر شد که این رقم 1.4درصد بیش از عملکرد مدت مشابه سال گذشته است.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمیدرو، معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرد: از ابتدای فروردین تا پایان آبان امسال، 656 فقره پروانه اکتشاف صادر شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 647 فقره بود.

همچنین، در این مدت 307 فقره «گواهی کشف» و 338 فقره «پروانه بهره برداری» صادر شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال گذشته (340 فقره گواهی کشف و 415 فقره پروانه بهره برداری)، به ترتیب 9.7 و 18.6 درصد کاهش نشان می دهد.

افزایش 287 درصدی هزینه عملیات اکتشاف

طی 8 ماهه امسال، در مرحله پروانه بهره برداری معادن، 3072 نفر به مجموعه اشتغال این بخش افزوده شد.

بر اساس این گزارش، هزینه عملیات اکتشاف در مدت مذکور به 3 هزار و 269 میلیارد ریال رسید که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (845 میلیارد ریال)، 287 درصد افزایش یافت.