22 مرداد 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

اجرای دو طرح "اطعام و احسان حسینی" توسط کمیته امداد در ماه‌های محرم و صفر

رئیس کمیته امداد از برگزاری مرحله دوم پویش ایران همدل از عید غدیر تا پایان صفر خبر داد و گفت: در قالب این پویش دو طرح اطعام حسینی و احسان حسینی برگزار خواهد شد.


به گزارش جهان معدن، سید مرتضی بختیاری در نشست خبری خود ضمن تبریک روز خبرنگار و ولادت حضرت موسی بن جعفر اظهار کرد: نخستن مرکز نیکوکاری رسانه سال قبل با ابتکار جدیدی از سوی اهالی رسانه در بیرجند راه‌اندازی شد. در ادامه نیز در برخی استانها مراکز نیکوکاری رسانه با هدف ارائه خدمات به نیازمندان فعالیت خود را آغاز کردند و در واقع اهالی رسانه دیده‌بانان هوشند جامعه هستند. بنده از این افراد می‌خواهم در هر کجایی که کمیته امداد در انجام وظایف محوله خود کوتاهی کرد موارد لازم را به ما اعلام کنند.

بختیاری تصریح کرد: رسانه‌ها با فعالیت خود یاوران محرومان هستند و نگاه کمیته امداد به اهالی رسانه همین‌گونه است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. بخش رسانه‌ها در جامعه بسیار مؤثر است و آنها می‌توانند در بسیاری از اتفاقات جامعه راهگشا باشند و خوشبختانه رسانه‌های تصویری، شنیداری، مکتوب و شبکه‌های اجتماعی همکاری نزدیکی را با کمیته امداد دارند.

وی ادامه داد: خوشبختانه امسال عید قربان اتفافات خوبی برای کمک به نیازمندان و مددجویان صورت گرفت و مردم غوغا کردند و کارهای بزرگی انجام دادند به طوری که در عید قربان امسال نسبت به سال 98 با رشد 82 درصدی کمکها و نذورات مردمی در این شرایط اقتصادی و دوران کرونایی روبه‌رو بودیم.

بختیاری افزود: بر همین اساس 205 میلیارد تومان در عید قربان برای کمک به مددجویان کمیته امداد جمع‌آوری شد که از این رقم 12 میلیارد و 200 میلیون تومان نقد و 192 میلیارد تومان کمکهای غیرنقدی به کمیته امداد اهداء شد. همچنین دستگاه‌هایی از جمله سپاه، ستاد اجرایی فرمان امام، آستان قدس رضوی و بنیاد مستضعفان نیز در کارهای اخیر کمک‌های خوبی را به کمیته امداد و همچنین سازمان بهزیستی داشته‌اند.

وی ادامه داد: همزمان با فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر رزمایش مواسات و کمک مؤمنانه نخستین مرحله از پویش ایران همدل در کشور آغاز شد و در واقع مردم ایران به صحنه آمدند و بزرگترین پویش را در سالهای اخیر در کشور رقم زدند.

بختیاری گفت: همچنین گروه‌های جهادی، بنیاد مستضعفان، آستان قدس رضوی و سایر آستان‌ها و ستاد اجرایی فرمان امام، کمکهای قابل توجهی را در نخستین مرحله از پولیش ایران همدل داشتند به طوری که بنیاد مستعضفان در مرحله اول از این پویش 700 هزار بسته را در اختیار نیازمندن و مددجویان قرار دارد. همچنین ستاد اجرایی حضرت امام بیش از یک میلیون بسته غذایی و یک میلیون بسته بهداشتی را در اختیار نیازمندان و کمیته امداد قرار دارد.

وی در ادامه به کمکهای سپاه پاسداران و بسیج در نخستین مرحله از پویش ایران همدل اشاره کرد و گفت: با راه‌اندزی 53 هزار پایگاه از سوی بسیج و سپاه؛ بیش از 3 میلیون و 500 هزار بسته غذایی به ارزرش هر بسته 300 هزار تومان در اختیار نیازمندان و مددجویان قرار گرفت. همچنین مراکز نیکوکاری و خیریه‌ها نیز در پویش ایران همدل کمکهای قابل توجهی را داشتند.

رئیس کمیته امداد ادامه داد: در نخستین مرحله از پویش ایران همدل در ماه رمضان بالغ بر 540 میلیارد تومان کمک جمع‌آوری شد و بیش از 11 میلیون پرس غذا در آن زمان در بین نیازمندان و مددجویان توزیع شد. علاوه بر آنکه دو میلیون و 200 هزار بسته غذایی نیز در مناطق صعب‌العبور در بین نیازمندان و مددجویان توزیع شد.

بختیاری همچنین به آغاز مرحله دوم پویش ایران همدل اشاره کرد و گفت: از هفته‌های پیش جلساتی در ارتباط با برگزاری باشکوه این پویش در مرحله دوم برگزار شد که در این جلسات رایزنی‌هایی با مسئولان بنیاد مستعضفان، ستاد اجرای فرمان حضرت امام، سپاه، بسیج، آستان قدس رضوی، آستان حضرت معصومه، خیریه‌ها و اپراتورها شده است و همگی حضور خود را در این پویش اعلام کردند. همزمان با عید غدیر خم این پویش رسما فعالیت خود رد همه استانها آغاز کرد به طوری که در روز عید غدیر با محوریت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام 5 میلیون غذای گرم در بین نیازمندان توزیع شد.

بختیاری گفت: شعار مرحله دوم پویش ایران همدل؛ از همدیگر گره‌گشایی کنیم نامگذاری شده است و بنا داریم مرحله دوم را بسیار باشکوه‌تر از مرحله نخست با مشارکت گروه‌های مختلف و هموطنان برگزار کنیم.

رئیس کمیته امداد در رابطه با زمان مرحله دوم پویش ایران همدل گفت: این پویش از عید غدیر آغاز و تا پایان صفر ادامه خواهد داشت. همچنین در قالب این پویش در ماه محرم و صفر دو طرح اطعام حسینی و احسان حسینی برگزار خواهد شد.

بختیاری ادامه داد: در مناطقی که پروتکل‌های بهداشتی اجازه بدهند و وضعیت آن مناطق سفید باشد در قالب طرح اطعام حسینی در بین نیازمندان و مددجویان غذا توزیع خواهد شد همچنین در قالب طرح احسان حسینی نیز کمکهایی به خانواده‌های نیازمند و مددجویان به صورت نقد خواهد شد.

وی از آمادگی مساجد، و حسینیه‌ها در مناطق سفید برای برگزاری طرح اطعام حسینی خبر دادو گفت: در سایر مناطقی که امکان برگزار ی مراسمهای عزاداری نباشد کمکها به صورت نقدی جمع‌آوری می‌شود. همچنین هموطنان و خیرین می‌توانند از طریق کد دستوری #14* و شماره کارت 6277607777777777 کمکهای خود را به مددجوان تحت پوشش کمیته امداد داشته باشند.

رئیس کمیته امداد همچنین در ارتباط با زمان برگزاری جشن عاطفه‌ها در کشور گفت: در این زمینه نیز همانند سالهای گذشته جشن عاطفه‌ها با هدف کمک به تأمین لوازم‌التحریر و پوشاک دانش‌آموزان تحت پوشش کمیته امداد و نیازمندان برگزار خواهد شد که البته امسال محدودیت‌هایی را به دلیل شیوع ویروس کرونا در برگزاری این مراسم داریم اما در هر صورت این جشن در مناطق سفید در پایگاه‌های کمیته امداد و مدارس برگزار خواهد شد. همچنین در مناطق قرمز نیز خیرین و نیکوکاران می‌توانند از طریق پایگاه‌ها و ادارات کمیته امداد کمکهای خود را به دانش‌آموزان اهدا کنند.

وی گفت: در حال حاضر 355 هزار دانش‌آموز و 80 هزار دانشجو تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و از خدمات تحصیلی این نهاد بهره‌مند می‌شوند. که 250 هزار دانش‌آموز از 355 هزار دانش‌آموز تحت پوشش نیاز به فضاهای مجازی و امکانات لازم برای تحصیل دارند که در مرحله اول بنا داریم امسال 50 هزار تبلت در اختیار دانش‌آموزان اولویت‌بندی شده قرار بدهیم.

بختیاری گفت: همچنین ستاد اجرای فرمان حضرت امام یک میلیون بسته آموزشی قرار است در بین دانش‌آموزان نیازمند در سطح کشور توزیع شود که کمیته امداد درخواست واگذاری 200 هزار بسته آموزشی را به این نهاد داشته است تا این تعداد بسته آموزشی از طریق کمیته امداد در بین دانش‌آموزان تحت پوشش توزیع شود.

رئیس کمیته امداد افزود: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده جشن عاطفه‌ها دو هفته پس از آغاز سال تحصیلی جدید برگزار خواهد شد و پایگاه‌های کمیته امداد و ادارات این نهاد آمادگی جمع آوری آن را دارند.

وی در ادامه در رابطه با آخرین وضعیت افراد پشت نوبت این نهاد خاطرنشان کرد: هر ساله تعدادی از مددجویان تحت پوشش امداد به واسطه خودکفایی و توانمندسازی از چرخه حمایتی خارج می‌شوند به طوری که سال قبل 215 هزار خانواده از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شدند که به ازای آن 365 هزار خانواده وارد چرخه حمایتی کمیته امداد در قالب تبصره 14 و سایر موارد شدند.

بختیاری در رابطه با آخرین آمار نیازمندان پشت نوبت کمیته امداد افزود:‌ در این زمینه هنوز آمار جدیدی نگرفته‌ایم و پس از اخذ آمار از استانها آن را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه با اشاره با تامین جهیزیه زوج‌های جوان توسط کمیت هامداد و سایر دستگاه‌ها گفت: یکی از خدمات کمیته امداد تأمین جهیزیه برای زوجهای جوان است که این کار با همکار بنیاد مستضعفان، ستاد اجرای فرمان امام و آستان قدس رضوی و سایر بخشها به طور معمول انجام می‌شود.

رئیس کمیته امداد گفت: سال گذشته 4710 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به مدد جویان تحت پوشش کمیته امداد پرداخت شد و در واقع 175 هزار اشتغال در کمیته امداد رقم خورد که البته امسال بنای ما ایجاد بیش از 200 هزار فرصت شغلی در کمیته امداد است.

وی تصریح کرد: همچنین سال گذشته 145 هزار نفر از وام کارگشایی صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت استفاده کردند که در واقع 2 هزار و 350 هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت شد.

بختیاری گفت: امسال نیز تسهیلات اشتغالزایی کمیته امداد به 6 هزار و 200 میلیارد تومان افزایش یافته است.

پذیرش بدون کنکور دانشجو در مقطع کارشناسی و کاردانی در مرکز آموزش علمی کاربردی کاراد

مرکز آموزش علمی کاربردی تلاشگران اندیشه کاراد یکی از مراکز تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری در 14 رشته تحصیلی دانشجو می پذیرد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی گروه مالی گردشگری، علاقه مندان می توانند بدون کنکور برای مقطع کاردانی در 9 رشته و برای مقطع کارشناسی در پنج رشته تحصیل کنند.
رشته های تحصیلی در مقطع کاردانی شامل امور بانکی، گردشگری، حسابداری مالی، هتلداری، مدیریت کسب و کار، آشپزی، بازاریابی، تشریفات و امور بیمه و درمقطع کارشناسی شامل رشته های حسابداری بانکی، مدیریت شعب بانک، مدیریت گردشگری، مدیریت هتلداری و مدیریت کسب و کار است.
متقاضیان می توانند برای ثبت نام در مقطع کاردانی از 4 تا 11 شهریور ماه و برای مقطع کارشناسی از 11 تا 17 شهریور ماه 99 با شماره 95-88381593 تماس بگیرند و یا به آدرس میدان هفت تیر جنب مسجد الجواد کوچه بهارمستیان پلاک 47 مراجعه کنند. اولویت با افرادی است که در موعد مقرر موفق به ثبت نام شوند.
بر اساس این گزارش، مرکز علمی کاربردی تلاشگران اندیشه کاراد فعالیت خود را از سال 1391با هدف ارتقاء سطح مهارت شاغلان بخش های مختلف اقتصادی و تربیت نیروی انسانی ماهر به ویژه در سه حوزه "گردشگری"، "هتلداری" و "بانکداری" آغاز کرد و هم اکنون با 14 عنوان رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی و بکارگیری مدرسان مجرب و متخصص و مشاوره رایگان به فعالیت خود ادامه می دهد.

"نظام کنترل مدیریت ایمیدرو"؛‌ ابزار نظارت بر تولید و توسعه شرکت های بزرگ

سمیه خلوصی مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گفت: "نظام کنترل مدیریت"، ابزار مدیریتی این سازمان برای راهبری و نظارت بر تولید و توسعه در شرکت های بزرگ حوزه معدن و صنایع معدنی کشور است.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو)،‌ خلوصی تصریح کرد: این ابزار با هدف تداوم توسعه در شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی و به منظور دستیابی به مقیاس های بین المللی طراحی شده است.
وی با اشاره به اینکه ابزار مدیریتی ایمیدرو، هدایت و راهبری زنجیره فلزات اساسی نظام کنترل مدیریتی شرکت های بزرگ را برعهده دارد،‌ افزود: برنامه های افزایش ظرفیت تولید ورق های فولادی در فولاد مبارکه، رشد ظرفیت شمش فولاد و شمش آلیاژی در فولاد خوزستان، افزایش ظرفیت تولید مس در شرکت ملی مس و نیز تکمیل طرح ها در حوزه معادن سنگ آهن در شرکت های گل گهر و چادرملو در ایمیدرو پیگیری و نظارت می شود.

وی تاکید کرد: در راستای توسعه توان ساخت داخل و بومی سازی نیز در جلسات کنترل مدیریتی، جهت دهی شرکت های بزرگ مشخص شد به طوری که شرکت فولاد مبارکه به عنوان رهبر دستیابی به دانش فنی و بومی سازی فناوری در فولاد، شرکت ملی مس به عنوان رهبر دستیابی به دانش فنی در مس و شرکت کل گهر به عنوان رهبر دستیابی به دانش فنی در حوزه معادن سنگ آهن انتخاب شدند.
مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبری ایمیدرو ادامه داد: برنامه ریزی برای تکمیل زنجیره آلومینیوم با احداث واحد آند سازی جدید توسط ایرالکو و همچنین تجهیز معدن جدید چادرملو و توسعه اکتشاف این شرکت، جزو سیستم نظارت کنترل مدیریت ایمیدرو محسوب می شود.
وی با تاکید بر اینکه بخشی از طرح های توسعه با استفاده از افزایش سرمایه شرکت های بزرگ، تامین مالی می شوند، گفت: ایمیدرو با هدف اجرای سیاست کاهش اتکا به نظام بانکی و تنوع بخشی در تامین مالی،‌ اقدام به راهبری افزایش سرمایه شرکت های بزرگ کرده است به طوری که سود انباشته به سمت تولید پایدار و توسعه هدایت شود.

سودآوری سازمان‌ها در شرایط کرونا و پساکرونا

سعید فیلسوفیان مشاور کسب‌وکار : هر کسب‌وکاری برای کسب موفقیت باید علاوه بر سود خالص به سودآوری دست یابد. بر اساس تعریف انجمن MBN ) market business news) سودآوری به معنای ایجاد سود محض بدون حتی یک درصد ضرر است. به‌عبارت‌دیگر منظور شرایطی است که یک کسب‌وکار به سوددهی می‌رسد. در حوزه سازمان‌های بزرگ نیز این تعریف صدق می‌کند. وقتی‌که از کلمه (سازمان‌ها) استفاده می‌کنیم، منظور همان مشاغل و کسب‌وکارهای سودآور است. درواقع در هر سازمانی سود زمانی حاصل می‌شود که درآمد بیشتر از هزینه باشد. هدف تمام کسب‌وکارهای تجاری ایجاد سود تا بالاترین حد ممکن است.

 

به گزارش جهان معدن، سعید فیلسوفیان گفت: اغلب سازمان‌ها از تکنیک‌های متفاوتی برای حصول سودآوری استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال مدیر ارشد یک سازمان قبل از تایید یک پروژه سرمایه‌گذاری جدید، ابتدا تلاش می‌کند که تعیین کند آیا آن پروژه سودآوری تجاری دارد یا خیر. یک پروژه در یک سازمان نباید صرفا در کوتاه‌مدت سودآور باشد، بلکه انتظار می‌رود سال‌به‌سال سود بیشتری کسب کند. اگرچه این دو کلمه (سودآوری و سود) به‌صورت جایگزین نیز استفاده می‌شوند، ولی در حقیقت سود و سودآوری یکسان نیستند.

هر دو، شاخص‌ها و معیارهای حسابرسی در تجزیه‌وتحلیل موفقیت مالی یک شرکت به‌شمار می‌روند، اما تفاوت‌های مشخصی بین این دو وجود دارد. سود یک عدد مطلق است که با میزان درآمد فراتر از هزینه‌های یک شرکت تعیین می‌شود و برای محاسبه آن کل درآمد منهای هزینه‌ها می‌شود و نتیجه آن در صورت‌های مالی شرکت نیز آورده می‌شود.

در واقع مهم نیست که شرکت از لحاظ سایز یا دامنه فعالیت تجاری یا صنعتی چگونه است، بلکه مهم این است که آن شرکت همواره سودآوری داشته باشد. سودآوری با سود مرتبط است، اما یک تفاوت اساسی در این میان وجود دارد. درحالی‌که سود یک مقدار و عدد مطلق است، سودآوری یک مقدار نسبی است. این‌یک روش برای تعیین سود شرکت در رابطه با اندازه شرکت است.

 

سودآوری کارآیی یک شرکت را اندازه‌گیری می‌کند و درنهایت موفقیت یا عدم موفقیت آن را مشخص می‌کند.

یک تعریف دیگر از سودآوری توانایی شرکت در تولید بازده سرمایه‌گذاری بر اساس منابع خود در مقایسه با یک سرمایه‌گذاری جایگزین است. باید دقت کرد که اگر یک شرکت سود داشت، لزوما سودآور نیست. ازآنجا‌که سازمان‌ها نقش مهمی در توسعه و شکوفایی یک ملت دارند، درک بهتر از شاخص‌ها و عوامل موفقیت و سودآوری آنها مهم است. محققان شاخص‌ها و عواملی را که در موفقیت و سودآوری سازمان‌ها تاثیرگذارند به دو گروه مشهود (Tangible) و نامشهود (Intangible) تقسیم‌بندی کرده‌اند. در خصوص شاخص‌های مشهود می‌توان به شاخص حاشیه سود، بازگشت سود سهام، بازگشت دارایی، نسبت کل بدهی و نسبت سود به هزینه اشاره کرد. شاخص‌ها و عوامل مشهود عواملی هستند که به‌راحتی قابلیت اندازه‌گیری دارند درحالی‌که عوامل نامشهود به‌راحتی قابل‌اندازه‌گیری نیستند. در خصوص شاخص‌ها و عوامل نامشهود می‌توان از شاخص‌هایی همچون سرمایه انسانی، شهرت برندها (Branding)، روابط مشتری، اختراعات، استراتژی راهبردی مدیریت دانش، مشتری و بازار، سازمان، نوآوری و حقوق مالکیت معنوی و حاکمیت شرکتی، مشارکت‌ها (Partnership)، تامین‌کنندگان، همکاری‌ها (Collaborations)، مهارت‌ها، رهبری و فرهنگ یادکرد.

متاسفانه به‌رغم پی بردن به اهمیت عوامل نامشهود در تعیین موفقیت و سودآوری سازمان‌ها تا دهه اخیر توجه زیادی به آنها نشده است و این بیانگر محدود بودن اطلاعات در خصوص عوامل نامشهود است. تا چندی پیش، سازمان‌ها در اکثر مواقع موفقیت سازمانی خود را به عوامل مشهود TSFs) tangible success factors ) نسبت می‌دادند. خوشبختانه با توجه به مطالعات انجام‌شده در دهه اخیر، این رویه دستخوش تغییرات شده و اکنون شاخص‌ها و عوامل مشهود صرفا به‌عنوان بخشی از علل موفقیت و سودآوری شرکت‌ها و سازمان‌ها محسوب می‌شود و علاوه بر آن شاخص‌ها و عوامل نامشهود (ISFs) (Intangible success factors) نیز موردتوجه و بررسی قرار می‌گیرد. با توجه به مطالب بیان‌شده، مطالعات در مورد عوامل موثر در موفقیت و سودآوری سازمان‌ها از تمرکز روی عوامل مشهود به عوامل نامشهود در حال تغییر است.

 

یکی از مهم‌ترین دلایلی که شاخص‌ها و عوامل نامشهود جایگاه ویژه‌ای نسبت به گذشته پیداکرده‌اند، این است که در همه سازمان‌ها و شرکت‌ها روابط با کارمندان، مشتریان، تامین‌کنندگان و دیگر ذی‌نفعان همواره در حال تغییر است و این عوامل بر روند تصمیم‌گیری یک سرمایه‌گذار نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت و این امر منجر به دستیابی سازمان‌ها به مزیت رقابتی می‌شود. به‌عنوان‌مثال در مشاغل جدید، تلاش شده است تا عوامل نامشهود در بوم کسب‌وکار و تجارت (Business Plan) سازمان به‌منظور ارزیابی کامل پتانسیل‌ها لحاظ شود. شاخص‌ها و عامل نامشهود را می‌توان به‌عنوان دارایی شرکت توصیف کرد که قابل ترجمه به‌اصطلاح یا کلمه‌ای که معادل پول و مالی باشد، نیست. در چارچوب سازمان‌ها، عوامل نامشهود به‌عنوان دارایی‌های اثرگذاری که قابلیت لمسی ندارند، ولی بر موفقیت و سودآوری سازمان‌ها تاثیر می‌گذارند تعریف‌شده و از آن به‌عنوان دارایی نامرئی سازمان یاد می‌شود. مطالعات انجام‌شده در حوزه صنعت و بازار سرمایه بیانگر این است که شاخص‌ها و عوامل نامشهود به‌عنوان یکی از چهار عامل اصلی تحول اقتصادی و اجتماعی هستند که توانایی تعریف نقش مدیریت را نیز دارند و ازآنجاکه این‌گونه عوامل نسبی و غیرقابل‌اندازه‌گیری هستند آنها را در حوزه مدیریت دانش دسته‌بندی می‌کنند. چهار دلیل مهم برای بررسی و توجه ویژه به شاخص‌ها و عوامل نامشهود از جمله: رشد سریع فعالیت‌های خدماتی، خنثی‌سازی فعالیت‌های تولیدی، صنعتی شدن فعالیت‌های خدماتی، شناخت دانش به‌عنوان منبع اصلی مزیت رقابتی است.

بخش صنعت یا خدمات بخش گسترده‌ای از بازار سرمایه هر کشور محسوب می‌شود. مشاغلی که در استخراج یا تولید مواد اولیه فعالیت ندارند، در رده خدمات قرار می‌گیرند. بخش خدمات شاهد تغییرات گسترده‌ای در دهه اخیر به‌ویژه درزمان شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ بوده است که بسیاری از آنها مربوط به برون‌سپاری، اتوماسیون و تجارت مبتنی بر دیجیتال است که باعث تغییر مدل‌های تجاری در کسب‌وکارهای سنتی شده است. شرکت‌ها و سازمان‌ها به دلیل محدودیت‌هایی که ویروس کرونا برای کسب‌وکار آنها ایجاد کرده است در رابطه با چگونگی نحوه استفاده از خدمات حرفه‌ای مانند مشاوره، آموزش یا بازاریابی در بهبود عملکرد تجاری سازمان خودآگاهی کامل کسب کرده‌اند. این‌ یک پتانسیل خوب برای مشاغل کوچک است که این نوع خدمات را ارائه می‌دهند و هم خبری خوب برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ‌تری که از خدمات آنها استفاده می‌کنند.

 

صنعت خدمات شاهد رشد کلی روند کسب‌وکارهای زیرمجموعه خود بوده و تحقیقات در حوزه بازار سرمایه بیانگر ارتقای نرخ رشد شغلی در ایالات‌متحده از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در این بخش بوده است و متعاقبا نرخ رشد کلی ۴/ ۵ درصد در تراز کلی سهم خلق ارزش و ثروت‌آفرینی در این دوره زمانی پیش‌بینی ‌شده است. خدمات شالوده بسیاری از مشاغل را به‌طورکلی در ایالات‌متحده و دیگر کشورهای صنعت محور ازجمله چین تشکیل می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، در دوره پساکرونا فعالیت بخش خدمات چین در ماه مه (May, ۲۰۲۰) با اتمام قرنطینه علیه ویروس کرونا و محدودیت‌های مرتبط به آن با سرعت بیشتری ارتقا و رشد کرده است. طبق داده‌های اداره آمار چین، شاخص مدیران خرید شرکت‌های غیر تولیدی چین (PMI) که در ماه آوریل (April, ۲۰۲۰) ۲/ ۵۳ واحد بود، نسبت به همان شاخص مشابه در ماه می (May,۲۰۲۰) به ۶/ ۵۳ واحد رسیده است.

 

همان‌گونه که بیان شد، پس از حذف محدودیت‌ها ازجمله محدودیت‌هایی که در مقابله با ویروس کرونا در بازار سرمایه هر کشوری وضع و اجرا شد، شاهد یک‌روند رو به ارتقا در حوزه فعالیت‌های خدماتی و تولیدی بوده‌ایم، بنابراین محدودیت‌های مذکور نه‌تنها خللی در نرخ و میزان رشد فعالیت‌های خدماتی و تولیدی نداشته، بلکه باعث کشف راه‌های جدید بهره‌برداری از انواع فعالیت‌های خدماتی و تولیدی شده و مهم‌ترین شاهد آن دیجیتال محور شدن نحوه ارائه خدماتی بوده است که قبل از این به‌صورت سنتی انجام می‌شد.

شاید بتوان این رشد را بیشتر مدیون بهره‌وری از شاخص‌های نامشهود دانست به‌عبارت‌دیگر ارزش دارایی‌های نامشهودی مانند سرمایه انسانی توانمند، در ایام کرونا و پساکرونا به‌شدت در شاخص سودآوری سازمان‌ها تعیین‌کننده است.

پیام تبریک به مناسبت آغاز هفته گرامیداشت خبرنگار و دعوت به بازدید از خطوط تولید شرکت دخانیات ایران

سید محمد‌ عظیمی مدیر دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت دخانیات ایران طی پیامی، با گرامیداشت سالروز شهید محمود صارمی و تبریک روز خبرنگار و آغاز هفته گرامی داشت خبرنگار به فعالین رسانه و اطلاع رسانی به ویژه همکاران رسانه ای این شرکت، از تلاش های آنان قدردانی کرد.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت دخانیات ایران متن پیام بدین شرح است:

 

"بسم الله الرحمن الرحیم"
"ن والقلم و مایسطرون"
خبرنگاران راهیان وادی آگاهی و راویان عشق و آزادی و نیک اندیشان بلند نظر عرصه اطلاع رسانی اند و چه نیکو نامگذاری شد سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به نام تلاش گران عرصه خبر، تا بهانه ای باشد برای قدردانی از وقایع نگارانی که حرمت قلم و آگاهی را پاس می دارند و جز در مسیر حق و عدالت گام نمی نهند.
رسانه ها رابط سازمان و افکار عمومی هستند و اکنون نیز در حساس‌ترین برهه از تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی که دشمنان با تحریم های ظالمانه سعی در تحت فشار قراردادن ملت بزرگ ایران را دارند تا امید برای بالندگی و اصلاح شرایط را در دل ملت ایران نابود کنند، شرکت دخانیات ایران در ماه های اخیر توانسته است علی رغم همه مشکلات و دشواری ها ضمن پیگیری برای بهبود شرایط و افزایش تولید و فروش، بازاریابی و رصد بازار در مسیر بهبود گام بردارد که بی شک تبیین این موفقیت ها و دستاوردها همکاری بی شائبه و صادقانه رسانه های دلسوز داخلی را می طلبد.
شرکت دخانیات ایران در شهریور ۹۸ وضعیت بسیار بحرانی و توقف خطوط تولید را پشت سر گذاشته است و در این مسیر رسانه های معاند خارجی از هیچ تلاشی برای تخریب این شرکت ملی فروگذار نکرده اند، لذا با انتصاب دکتر سیاوش افضلی به عنوان نخستین مدیرعامل انتخاب شده از بدنه شرکت دخانیات، فعالیت های جدی بسیاری صورت پذیرفته است تا چرخ های تولید مجتمع های تابعه شرکت در جهت فعالیت های صنعتی به حرکت خود ادامه دهند و امید برای بهبود اوضاع زنده بماند و قطعا خروج از رکود با همکاری رسانه ها و انعکاس گسترده و صادقانه و شفاف اخبار باعث شکست رسانه های معاند و زنده نگه داشتن صنعت بزرگ دخانیات کشور و میل به توسعه فعالیت ها شده است و با این تعهد و صداقت همچنان نیازمند یاری و کمک فعالان عرصه رسانه خواهیم بود.
امیدواریم با وجود جامعه رسانه ای فعال و سختکوش کشور، شاهد توسعه و پیشرفت صنعت و اقتصاد کشور و جهش تولید داخلی به ویژه شرکت دخانیات ایران به عنوان یک برند ملی و استراتژیک با عمری بالغ بر یکصد سال در عرصه اشتغال زایی باشیم.
بر خود لازم میدانیم به همین مناسبت و با آغاز هفته گرامیداشت خبرنگار از تمامی اصحاب محترم رسانه دعوت کرده تا با هماهنگی با شماره 51261840 از نزدیک از روند رو به رشد شرکت دخانیات ایران با ۷ مجتمع تولیدی بزرگ و ۲۳ اداره استانی در سرتاسر کشور و ۵۰۰۰ پرسنل و ۱۵۰۰۰ کشاورز وابسته دیدن نمایند.


سید محمد عظیمی
مدیر دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت دخانیات ایران

برای اولین بار در ایران صورت گرفت؛ اجرای موفقیت آمیز پروژه پوشش دهی صفحات مسی قالبهای ریخته گری مداوم

رئیس تعمیرگاه ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه با اعلام این خبر و با تأکید بر اینکه نتایج اجرای این پروژه در حد استانداردهای جهانی است گفت: این دستاورد سالیانه از خروج مبالغ بسیار زیادی ارز از کشور جلوگیری می‌کند.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از ایمیدرو، روح‌الله بیرانوند در تشریح چگونگی اجرای این پروژه گفت: پروژه پوشش‌دهی صفحات مسی قالب‌های ریخته‌گری مداوم پس از طی کردن موفقیت‌آمیز مراحل تحقیقاتی، در مردادماه سال 1398 به‌صورت یک قرارداد یک‌ساله میان فولاد مبارکه و شرکت مذکور به جریان افتاد. این پروژه در ابتدا به‌صورت آزمایشی بر روی سه ماشین ریخته‌گری اجرا شد. در ابتدای کار، در برخی خطوط ریخته‌گری در لحظه شروع فرایند، جریان مذاب به پوشش موجود حساسیت نشان می‌داد و مشکلاتی ایجاد می‌کرد. برای حل مشکل مذکور بلافاصله تیم تحقیقاتی شرکت مجری و تیم کارشناسی ریخته‌گری مداوم به بررسی همه‌جانبه و موشکافانه فرایند از ابتدا تا انتها پرداختند و در نهایت پس از تلاش‌ها و تحقیقات فراوان، در آذرماه 1398 علت چسبیدن مذاب به پوشش مذکور مشخص و بلافاصله رفع شد. این پوشش در تمام خطوط ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه ازجمله ماشین‌های ریخته‌گری شماره 2 و 5 نیز مورد استفاده قرار گرفت.

رئیس تعمیرگاه ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه از بهبود کیفیت و کمیت تختال‌های تولیدی در خطوط ریخته‌گری فولاد مبارکه خبر داد و با تأکید بر اینکه سهم این پوشش در کسب این موفقیت قابل‌ملاحظه است، گفت: در ماشین شماره 5 ریخته‌گری مداوم حدود 90 درصد از تختال‌های پروژه بزرگ گازترش توسط قالب‌های با پوشش ایرانی ریخته‌گری شد و ازآنجاکه 100 درصد تختال‌های گازترش تولیدی امسال مورد تأیید کنترل کیفی قرار گرفت می‌توان ادعا کرد که بخشی از این موفقیت مربوط به پوشش مذکور است.


وی افزایش عمر قالب‌های ریخته‌گری مداوم را از دیگر مزایای اجرای این پروژه برشمرد و اظهار داشت: عمر قالب‌های پوشش داده‌شده به‌طور متوسط حدود 54 هزار تن تختال و حدود 2.4 برابر قالب‌های بدون پوشش است و این موضوع مصرف صفحات مسی قالب‌های ریخته‌گری مداوم را که از قطعات استراتژیک صنعت فولادسازی به شمار می‌آید تا 50 درصد کاهش خواهد داد؛ ازاین‌رو این امر علاوه بر صرفه اقتصادی بسیار زیاد، از منظر مشکلات تأمین قطعات استراتژیک نیز حائز اهمیت است.
بیرانوند در همین خصوص گفت: علاوه بر میانگین عمر 54 هزار تن تختال، در طی 6 ماه اخیر رکوردهای چشمگیر 92 هزار تن و 90 هزار تن تختال تولیدی نیز 5 مرتبه تکرار شده که نشان‌دهنده قابلیت این پوشش برای رسیدن به رکوردهای جهانی است؛ به‌نحوی‌که با اجرای چرخه PDCA و بهبودهای مستمر به‌زودی میانگین عمر قالب‌های پوشش‌دار به این اعداد خواهد رسید.


وی تصریح کرد: اجرای موفقیت‌آمیز پروژه مذکور، چه در مرحله تحقیق و چه در مرحله اجرا، نتیجه اعتماد و اعتقاد مدیریت عالی سازمان به بومی‌سازی و تکیه‌بر دانش داخلی است و شایسته است از مدیرعامل، معاون بهره‌برداری و مدیر ناحیه فولادسازی قدردانی کنیم؛ چراکه علی‌رغم وجود مشکلات مختلف در زمینه بومی‌سازی، با تمام توان از این پروژه تا رسیدن به بلوغ تکنولوژیک حمایت کردند.
رئیس تعمیرگاه ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنان خود از زحمات کارکنان تولید و تعمیرات ریخته‌گری، همکاران پرتلاش تعمیرگاه ریخته‌گری مداوم و شرکت مذکور که در موفقیت این پروژه نقش بی‌بدیل و تعیین‌کننده‌ای داشته‌اند تشکر و قدردانی کرد و خاطرنشان کرد: بدون شک کسب این‌گونه حمایت‌ها زمینه رشد و بالندگی هرچه بیشتر صنعت فولادسازی کشور را در پی خواهد داشت.

بیش از 5 هزار خبرنگار هدیه خود را دریافت کردند

تنها پس از 16 ساعت از اعلام هدیه روز خبرنگار، 5 هزار خبرنگار از طریق سایت رایتل هدیه خود را دریافت کردند.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی رایتل، در ساعات ابتدایی روز شنبه 19 مرداد ماه پیامک اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اعلام جزییات دریافت 120 گیگابایت اینترنت روز خبرنگاران برای اصحاب رسانه ارسال شد. در بازه زمانی 16 ساعت پس از ارسال این پیامک (تا ساعت 14 روز 19 مرداد ماه) 5 هزار خبرنگار از طریق لینک رایتل هدیه خود را دریافت کردند. همچنین تمهیداتی در نظر گرفته شده است تا آن دسته از خبرنگارانی که موفق به فعال سازی هدیه خود نشده اند از طریق تماس با خط 200 با سیم‌کارت رایتل و از سایر خطوط با ۰۹۲۰۲۰۰۰۰۰نسبت به رفع مشکل اقدام کنند. گفتنی است عمده مشکل مطرح شده از سوی افرادی که موفق به ثبت نام نشده اند مربوط به عدم دریافت پیامک و یا ثبت شماره رایتل مغایر با شماره اعلامی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. شایان ذکر است با دستور رییس جمهور و پیگیری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امسال رایتل موظف به تامین 120 گیگابایت اینترنت هدیه روز خبرنگار شده است. 

پتاس خور و بیابانک در یک قدمی مجوز گردشگری

معاون برنامه ریزی و توسعه ایمپاسکو گفت : مجتمع پتاس خور و بیابانک دارای جاذبه های گردشگری از قبیل آبشار نمکی و کلبه های نمکی است.

 

به گزارش جهان معدن و به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، خدایار کریم نژاد؛ معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت با بیان این مطلب گفت: موافقت اصولی برای ایجاد واحد گردشگری در مجتمع پتاس خور و بیابانک از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اخذ شده است.
وی در ادامه افزود: مجتمع پتاس خور و بیابانک دارای جاذبه های گردشگری از قبیل آبشار نمکی و کلبه های نمکی است که پذیرای گردشگران بسیاری در فصول بهار، پاییز و زمستان است.
کریم نژاد با اشاره دریافت مجوز موقت گردشگری مجتمع پتاس خور و بیابانک از وزارت میراث فرهنگی کشور در سال ۹۵ گفت: این مجتمع به عنوان اولین مجتمع معدنی کشور اقدام به جذب گردشگر در سال های اخیر کرده است و با توجه به اخذ استعلام های مورد نیاز از ارگان های زیربط ، در حال دریافت مجوز دائم گردشگری می باشد.
گفتنی است مجتمع پتاس خور و بیابانک در استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک واقع شده است.