05 فروردين 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 13:42

حمایت هدفمند از تولید و شرکت‌های دانش بنیان صنعتی

reza-rahmani-1000-way2pay-97-07-30-810x454مهمترین برنامه‌های وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن وتجارت در حوزه صنعت با تشریح سیاست‌ها و راهکارهای اجرایی ارایه شد.
به گزارش جهان معدن به نقل از شاتا، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رفع مشکلات مدیریتی برخی بخش‌های صنعتی با تاکید بر اصلاح نگرش سیستمی، استراتژیک و انسجام بخشی بین حوزه‌های مختلف را درسرفصل برنامه‌های خود معرفی کرده است.


بالا بردن اعتماد عمومی به تولید ملی و افزایش بهره‌وری عوامل تولید، استقرار صنایع پیشرفته و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از دیگر اولویت‌های رحمانی برای تصدی بر وزارت صنعت،معدن وتجارت در بخش صنعت به شمار می‌رود.
گفتنی است، رضا رحمانی نماینده سه دوره مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بوده است. در دوره نهم نیز ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت. وی پیش از نمایندگی در مجلس، مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی، مدیرکل بازرسی و مدیرکل اداری مالی استانداری آذربایجان شرقی را عهده‌دار بوده است.
برنامه‌های پیشنهادی رضارحمانی سرپرست وزارت صنعت،معدن وتجارت در حوزه صنعت به شرح ذیل ارایه شده است:
نوسازی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط
رحمانی در بخشی از برنامه خود با نمایندگان مجلس عهد کرده که سرمایه‌گذاری مستقیم بنگاه‌های خارجی که بیش از 11 درصدبازار محصولات وارداتی یک محصول (کالا یا خدمات) مشخص در کشور را دارا هستند باید عملی شود.
توجه به تولید وتجارت نوین هم به عنوان ابزار افزایش جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری خارجی در برنامه او دیده شده و در این بخش به موضوع نوسازی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط هم اشاره شده است.
از دیگر برنامه‌های اعلامی این گزینه وزارت صمت در بخش صنعت، انسجام دهی بین بخش‌های تامین (تولید و واردات) و تجارت (واردات و صادرات) مورد هدف‌گذاری قرار گرفته و به توسعه فناوری تولید، حرکت از مونتاژکاری به نوآوری با تحقیق و توسعه نیز اشاره شده است.
توجه به آمایش سرزمینی در انجام سرمایه گذاری‌های صنعت و حمایت از تولید و توسعه صنایع منتخب از دیگر برنامه‌های رضا رحمانی است که در کنار حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مطرح شده است.
حمایت هدفمند تولید ایرانی
گزینه پیشنهادی وزارت صنعت درحوزه تولید که پیش از این هم در ان مسئولیت داشت برنامه مفصلی ارایه کرده است که مهمترین آن، افزایش سهم و نقش بخش خصوصی در فعالیت‌های بخش صنعت و کاهش تصدی گری دولت است.
او افزایش سهم تولیدات با فناوری متوسط و بالا در ارزش افزوده و صادرات صنعتی کشور و توسعه اشتغال پایدار در بخش صنعت را از مسیر بهبود محیط سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کار عملی دانسته و وعده کرده است که تقویت بنگاه‌های تولیدی و ارتقای توان رقابت پذیری بنگاه‌ها را دنبال کند.
حمایت از تولیدات داخلی بصورت هدفمند با رعایت اصل رقابتی شدن یکی از مهمترین برنامه هایی است که او در سال حمایت از کالای ایرانی در برنامه خود گنجانده است و در عین حال رعایت کامل اصول زیست محیطی در توسعه صنعتی را هم فراموش نکرده است.
استقرار صنایع پیشرفته و شرکت‌های دانش‌بنیان
رحمانی توسعه تجارت و تعاملات بین‌المللی با مشارکت بنگاه‌های داخلی و خارجی را یک مسیر مناسب در حوزه صنعت کشور نشان داده و در این راه قول داده که توسعه خوشه‌ها و شبکه‌های تولیدی و صادراتی بر محور صنایع پیشران را پیگیری کند.
در بخش مشکلات عمومی کشور که نارضایتی از تولیدات داحل را رقم زده است، رحمانی برنامه «توسعه فناوری تولید، حرکت از مونتاژکاری به نوآوری با تحقیق و توسعه» را ارایه کرده و راهکارش را هم حمایت از استقرار صنایع پیشرفته و شرکت‌های دانش‌بنیان دانسته است.
او همچنین به گسترش دیپلماسی تجاری برای بستر سازی و حمایت بنگاه‌ها با اولویت کشورهای منطقه، مسلمان و آسیایی نیز تاکید داشته است.
رحمانی در خصوص توسعه خدمات نرم افزاری صنایع کوچک در شهرک‌های صنعتی کشور هم برنامه کاملی ارایه کرده و از ایجاد و راه اندازی 11 مرکز کسب وکار، دفاتر کار مجازی و ارایه خدمات مشاورهای فنی، مهندسی و مدیریتی شفاف سازی و اطلاع رسانی کلیه خدمات یاد کرده و اعلام کرده که فعالیت‌های قابل ارایه به بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در کشور در دستور کار او خواهد بود.
نوسازی فرسوده‌ها برای بهینه سازی انرژی
او به یکی از مشکلات این حوزه هم اشاره داشته و وعده داده است: اجرای پروژه‌های ویژه در راستای بهینه سازی مصرف انرژی را مد نظر قرار خواهد داد و در این مسیر طرح نوسازی ناوگان خودرو تجاری سنگین، حمایت از تولید محصولات کم مصرف و پربازده و اجرای طرح جایگزین ماشین آلات کشاورزی فرسوده را اجرایی خواهد کرد.
برخی اقدامات اجرایی
مرور برنامه‌های وزیر پیشنهادی در بخش صنعت نشان می‌دهد که اقدامات اجرایی بخش صنعت او به صورت خلاصه در موارد زیر خلاصه می‌شود:
بازنگری، تکمیل و بروز رسانی برنامه راهبردی وزارت‌خانه
بازنگری در سیاست‌های تجاری و نظام تعرفه‌ای
به روز رسانی و تکمیل فهرست کالایی توانمندسازی ساخت داخل
ارایه کلیه خدمات وزارت‌خانه و سازمان‌های تابعه به صورت الکترونیکی
شناسایی قوانین و مقررات بازدارنده تولید و پیگیری مراحل اصلاح آنها
سنجش و رتبه بندی اعتباری بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط
طرح به روز رسانی ظرفیت‌های تولید و روز آمدی آمار و اطلاعات بخش
توسعه شبکه یکپارچه اطلاعاتی (دسترسی عموم ذینفعان به اطلاعات و درگاه‌های اطلاع رسانی)
تکمیل و راه اندازی سامانه رهگیری و ردیابی الکترونیکی کالا
ارایه تسهیلات کارآفرینی به بنگاه‌های کوچک و متوسط با نرخ ترجیهی
اجرای طرح‌های سرمایه گذاری با مشارکت بخش خصوصی از طریق سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
ایجاد شبکه واحد اطلاع رسانی استانی و ملی به منظور حمایت از سرمایه گذاران
پیگیری حقوق ملاکیت صنعتی
حمایت ازشکل گیری انجمن‌های تخصصی مراکز پژوهش بخش صنعت