29 اسفند 1397
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 02 آبان 1397 ساعت 13:45

وزیر پیشنهادی صنعت: جهت گیری اصلی نظام بانکی کشور تامین نقدینگی بخش تولید باشد

naghtoوزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حال حاضر نیاز به نقدینگی واحدهای تولیدی در کشور افزایش پیدا کرده است، گفت: جهت گیری اصلی نظام بانکی کشور باید در جهت تامین نقدینگی بخش تولید باشد.
به گزارش جهان معدن به نقل از مهر، رضا رحمانی در نشست مشترک «هم اندیشی و تبیین دیدگاه ها و نظرات وزرای پیشنهادی» که در اتاق تعاون ایران برگزار شد، گفت: تشکیل اتاق‌های فکر در حوزه‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در دستور کار قرار گیرد تا مشارکت فعالان این بخش در تصمیم‌ها در نظر گرفته شود.


وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از وزارتخانه‌های بزرگ کشور است که ماموریت‌های متنوعی در حوزه تولید، واحدهای صنعتی، معدنی، صنوف و تجارت برعهده دارد و بیش از ۱۰ میلیون نفر در کشور در حوزه صنعت مشغول به کار هستند، بنابراین راهکار خروج کشور از مشکلات تولیدی، توجه به صنعت کشور است.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: در شرایط فعلی یکی از محورهای اصلی این وزارتخانه، حفظ بنگاه‌های موجود است و باید از تعطیلی آنها جلوگیری کنیم.
رحمانی تصریح کرد: تحریم‌ها هر چند محدودیت‌هایی برای کشور دارند اما باید با هنر مدیریت خود از فرصت‌های آن نیز بهره مند شویم.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فرصت صادراتی کشور نیز گفت: به اعتقاد کارشناسان حتی در شرایط محدودیت‌های بین‌المللی فعلی نیز اگر موانع صادراتی را رفع کنیم، فرصت جهش صادراتی در برخی از کالاها فراهم است که با حمایت نمایندگان مجلس، رفع موانع صادراتی باید در دستور کار قرار گیرد.
رحمانی به ظرفیت تعاونی‌ها در اقتصاد اشاره کرد و افزود: بخش تعاون در شرایط تحریم می‌تواند در بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت و به ویژه تجارت فرامرزی ایفای نقش کند.
وی با تاکید بر لزوم تدوین برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌ها باید در قالب یک برنامه کوتاه مدت در دستور کار قرار گیرد.
رحمانی از تدوین نقشه راه معدن خبر داد و گفت: خوشبختانه با مشارکت نمایندگان مجلس و فراکسیون معدن، توانستیم نقشه راه در حوزه معدن را تدوین و سیاست‌گذاری کنیم.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت همچنین در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: یکی از سیاست‌های ما تفویض امور به تشکل‌هاست که در این زمینه روز گذشته در جمع بازرگانان در اتاق بازرگانی به آنها وعده دادم در صورت کسب رای اعتماد از مجلس، برگزاری روز صنعت به فعالان این بخش واگذار شود و ما به عنوان دولت نقش تسهیل‌گری را ایفا خواهیم کرد.